Duma Adası

8,6/10  (24 Oy) · 
72 okunma  · 
22 beğeni  · 
797 gösterim
Sevgiye dörtelle sarılma, yaratıcılığın tehlikeleri, hafızanın esrarı, doğaüstünün doğası... Stephen King
bizlere büyüleyici olduğu kadar ürkütücü bir roman sunuyor.

Kötü talihi Edgar Freemantleyi inşaat alanında yakalar. Üstüne düşen vinç sağ kolunu koparır, konuşma ve düşünme yetisini hasara uğratır. Mutlu evliliği aniden biter, nekahet dönemi karabasana dönüşür. Edgar kazadan sağ kurtulduğuna pişmandır. "Coğrafi bir deği-şiklik" yapıp çok uzaklara gitmesini öneren psikiyatrı, "Neyin onu mutlu ettiğini," sorar. "Resim yapmak," yanıtını alır. Edgar, Florida sahilinde Duma Adasında ev kiralar.

Meksika Körfezindeki muhteşem günbatımı ona resim yapmasını fısıldar. Ve Edgar resim yapma-ya başlar. Edgar münzevi yaşamının duvarlarını yıkar, dostlar edinmeye başlar. Kendi yaralarından söz etmekten çekinen ve onunla aynı hamurdan yoğrulmuş Wiremanla kökleri Duma Adasının derinliklerine uzanan yaşlı Elizabethle tanışır. Harikalar yaratan becerisi onun silahı olur.

Elizabethin geçmişinden sayfalar açılıp kadının çocukluğundaki hayaletler ortaya çıkınca onarılmaz yıkımlar başlar...
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2008
 • Sayfa Sayısı:
  688
 • ISBN:
  9789752109636
 • Orijinal Adı:
  Duma Key
 • Çeviri:
  Esat Ören
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
kübra aslan 
06 May 10:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

bir stephen king romanina neden baslanir, doga ustu gucler , gerck hayatta bizim karsilasamayacagimiz olaylar ve karakterler tanimak , okurken gerilip adrenalin dolmak icin. bu roman acikcasi insani germiyor ama baska bir sekilde okuyani icine cekiyor , okuyucuyu romandaki karakterlerle arkadas yapiyor . zorunlu emeklilige ayrilmis olan bir muteahhit ve avukat ile sizi arkadas yapiyor. harika bir insanin guncesini okumanizi sagliyor, gunesli bir mekanda okursaniz sanki duma adasi atlayip gidebileceginiz bir feribot mesafesindeymis gibi hissettiriyor. sonlara dogru 10-15 sayfalik bir gerilim disinda kitabi elinize almaya korktugunuz, sogusun diye buzdolabinda sakladiginiz stephen king romanlarina benzemiyor. ama bu sebeple okunmamali mi ? hayir tabii ki degil. okunmali ve diger king romanlarinin yaninda gururla kitapliginizda parlamali.

Vildan Eyüpoğlu 
 22 Nis 10:17 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Muhteşem... Öncelikle büyük bir kaza geçiren bir insanın yaşadığı travmayı o kadar güzel anlatmış ki yazar sanki siz de yaşıyorsunuz bunu.Karakterler sizinle kitap içerisinde çok güçlü bir bağ kuruyor , ister istemez kitabın içinde kayboluyorsunuz.Özellikle belirtmek isterim ki ''Resim nasıl yapılır '' başlıklı bölümler beni benden aldı.''Bir fırça darbesiyle neler yapabilirsiniz?"Usta yazar resmen hayal gücünün sınırlarını zorlamış , bu güzel giriş cümlesiyle.. Jack ve Wireman harika dostlar ...Günün hakkını ver evlat, bırak günde senin hakkını versin.. Teşekkürler Stephen King ..

Özge Uzun 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın klasikleşmiş tarzıyla yazdığı her zamanki gibi okunmaya değer bir kitap. Başlarda biraz yavaş gidiyor ama ilerledikçe geriliyor duygudan duyguya giriyorsunuz. Bitince de etkisi bir süre kalıyor. Korku ve gerilim sevenler için mükemmel.

Kitaplar dostu 
03 Eyl 13:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Geçirdiği bir kaza sonucu sakat kalan zengin bir iş adamı. Psikoloğunun tavsiyesiyle rahatlamak için şehirden uzak Duma Adasında bir eve yerleşir. Resim yapmaya başlar. Bu resimlerin bir özelliği vardır. Resimler büyülüdür. Gerçekten müthiş bir kurgu. Stephen King in okuduğum ilk kitabı.

Kitap ve Kahve Delisi 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle, ortaokul yıllarımdaki denemem sonrasında ilk defa Stephen King okuduğumu belirtmek istiyorum. Çember olayı olmasaydı cesaret edipte alıp okumazdım :) Gelelim kitabın konusuna; başarılı inşaat mütehadi olan Edgar Bir gün arabasıyla vinç altında kalarak ciddi bir kaza geçirir sağ kolunu ve beyinsel birkaç fonksiyonunu kaybeder. İntihar etmenin kıyısında olduğu bir zamanda psikoloğu onu mutlu eden bir uğraşı bulmasını ve uzak şehirlere gitmesini tavsiye eder. Edgar da Duma Adasında bir ev kiralayarak orda tek koluyla resimler yapmaya ve kendini iyileştirmeye başlar. Bir yandan yaptığı resimlerdeki garipleri farkederken bir yandanda 80 yaşındaki komşusu Elizabeth in geçmişteki lanetli sırrını araştırır. Merak ve gerilimin bir arada bulunduğu bu kitabı okurken elinizden bırakamayacaksınız. Stephen King severler mutlaka okumuştur diye düşünürken benim gibi ilk defa bu yazarla tanışacaklar için doğru bir kitap diyorum ve herkese tavsiye ediyorum..

Barış Ç. 
02 Tem 04:33 · Kitabı okudu · 6 günde · 6/10 puan

Bende kitapları iki kere okuma hastalığı vardır. Duma adasını galiba üçüncü okuyuşum. Kendisine minibüs çarptıktan sonra bizdeki uçan adam Sabri gibi bi hal gelen yazar dedemiz( 60'ına dayandı galiba), gitgide kendini tekrar eden kitaplarından sonra gayet orjinal, insanı oturduğu yerde Marmaris kumsallarında hissettirecek kadar detaylı bir kitap yazmış.
Bu kitap sizi daha birikimli bir insan yapmaz ama amacınız günlük dertlerden uzaklaşmak, okurken adrenalin yaşamak gibi şeylerse, doğru kitap. İlk 100 sayfa sabır testi gibi olsada sonrası vitesi boşa alınmış yokuş aşağı giden bir araba etkisi gösteriyor. Konusu üç aşağı beş yukarı heryerde yazıyor zaten. Dişleri olan ve son sayfalarda sizi ısırabilecek kadar tehlikeli olan Duma adasını, gerilmeyi eğlence sayanlara rahatlıkla önerebilirim.

angelsbooks 
21 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Arkadaş tavsiyesiyle okumuştum. Yazarın klasik tarzı bu kitapta da var. 700 sayfaya yakın hikayenin başlarında biraz iterek okudum. Bir noktada kendimi kaptırdım tabii ve sonu nasıl geldi anlamadım. Bu yazarı hiç okumayan birinin denemesi için uygunluğu tartışılır ama yazarı bilenlerinizin durmasına gerek yok. Rahat rahat okuyun efendim ☺️

zerrin ayça yılmazer 
22 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Romanın derinliklerine indikçe sizi daha çok korkutan türden bir roman. Okuduğum en korkutucu karakterlerden biri bu kitapta. Kahraman Edgar ın büyülü resimlerini gözlerinizle görmüş gibi olacaksınız . Kendi içinde bir sürü gizem barındırırken resimleri özel kılan "şey"le tanışınca daha çok merak edeceksiniz. Okurken başka bir şey düşünemeyeceğiniz , bitene kadar yanınızdan ayırmayacağınız bir şaheser.

Kitaptan 28 Alıntı

Vildan Eyüpoğlu 
22 Nis 10:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gözlerinin önündeki şeyleri görmeye hazır olmayan o kadar çok insan var ki.

Duma Adası, Stephen King (Sayfa 617 - Altın Kitaplar 1.Baskı)Duma Adası, Stephen King (Sayfa 617 - Altın Kitaplar 1.Baskı)
Vildan Eyüpoğlu 
22 Nis 10:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gerçek her zaman güzel değildir.

Duma Adası, Stephen King (Sayfa 469 - Altın Kitaplar 1.Baskı)Duma Adası, Stephen King (Sayfa 469 - Altın Kitaplar 1.Baskı)
Vildan Eyüpoğlu 
22 Nis 10:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir insanın sahip olabileceği en acımasız patron kendisidir.

Duma Adası, Stephen King (Sayfa 379 - Altın Kitaplar 1.Baskı)Duma Adası, Stephen King (Sayfa 379 - Altın Kitaplar 1.Baskı)
Vildan Eyüpoğlu 
18 Nis 10:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Eğer oyunu kuralına göre oynamayacaksan bedelini ödemek zorundasın.

Duma Adası, Stephen King (Sayfa 363 - Altın Kitaplar 1.Baskı)Duma Adası, Stephen King (Sayfa 363 - Altın Kitaplar 1.Baskı)
Vildan Eyüpoğlu 
22 Nis 10:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yalnızlık , pencerenin önünde sabırla bir değişiklik olmasını bekliyordu , nasıl olursa olsun.

Duma Adası, Stephen King (Sayfa 416 - Altın Kitaplar 1.Baskı)Duma Adası, Stephen King (Sayfa 416 - Altın Kitaplar 1.Baskı)
Vildan Eyüpoğlu 
18 Nis 10:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bazen doğru cevabın ne olduğuna karar vermek için zaman yetmiyor.Bazen de sadece doğru cevabı verebiliyorsun.

Duma Adası, Stephen King (Sayfa 360 - Altın Kitaplar 1.Baskı)Duma Adası, Stephen King (Sayfa 360 - Altın Kitaplar 1.Baskı)
hülya inci 
07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Boş bir yüzeyde başlayın. Bunun kâğıt veya tuval olması şart değil, ama beyaz olması gerektiğini düşünüyorum. Buna beyaz, diyoruz çünkü bir keli­meyle açıklamamız lazım; ama asıl adı hiçbir şey. Siyah ışığın yokluğudur, ama beyaz belleğin yokluğudur; hatırlayamamanın rengi..

Duma Adası, Stephen KingDuma Adası, Stephen King
3 /