Adı:
Şeffaf
Baskı tarihi:
Ocak 1988
Sayfa sayısı:
454
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754050301
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Tommyknockers
Çeviri:
Gönül Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Şeffaf
Şeffaf
Independence gemisinnden denizi boylayan Harry Truman'ı yakalayıp yukarı çektik . Savaştan n'aber ? dedi.Kurtulduk beladan dedi .Peki Bombandan n'aber ?Bu işi yaptığınıza üzülüyor musunuz? dedik.Şu içki şişesini bana uzatın ve....başkasının işine burnunuzu sokmayın!
454 syf.
·Beğendi·10/10
Stephen King'in 1987 yılında (orjinal diliyle) yayınladığı bilim kurgu ve fantastik dalında bir kitap Şeffaf. Bir zamanlar madenlerde bulunduğuna inanılan korkutucu küçük adamlara verilen bir isimmiş The Tommyknockers. Elimde Stephen King'in yazmış olduğu ve okumak istediğim neredeyse altmış iki kitaplık bir liste var ve her kitabı bir öncekinden (sıralama olmadan) çok daha etkileyici. Ancak Cep adlı kitaptan sonra okuduğum ve beni gerçekten korkutan kitaplardan biri oldu Şeffaf.
454 syf.
·Beğendi·10/10
Orjinal adı The Tommyknockers olan, King’in ilk bilimkurgu romanı diye biliyorum. Bir Medyum veya O kadar korkutucu olmamasının yanısıra insanı gerim gerim gerer. Yazar inanılmaz yaratıcı, ben bir bilimkurgu-gerilim kitabı harmanlayıp yazsam heralde aklıma pilleri kullanmak asla gelmezdi(!)
Basit gibi görünen bazı diyaloglar beni çok germişti. “Hepimiz seni seviyoruz Ruth” gibi. Tehditkâr. Yine de sonunun daha iyi bitmesini ümid ederdim.
Ayrıca bu kitabın ilk baskısına sahip olduğum için de kendimi hayli şanslı sayıyorum. Eski kitapçılarda hazineler yatıyor. Mutlaka okuyun.
824 syf.
·17 günde·Beğendi·10/10
Mükemmel bir King kitabı. On aylık oğlumla 15günde okuduk. Evet bazı sayfalarını ona da okudum. O bile sevdi. :) İşin şakası bir yana gerçekten uzun zamandır okuduğum hem en gerilimli hem de en dramatik bir kitaptı. Usta ince ince işlemiş konuyu.
Ne zaman geldiği belli olmayan (milyon yıl bile olabilir) bir uzay gemisinin ve uzaylıların Haven kasabasında yarattığı etkiyi satır satır okuyorsunuz. Ara ara sıkıldığım anlar oldu ama her bölüm birbiriyle bağlantılı olarak yazılmış ve her bölüm ayrı bir olay. Sevdim hem de çok sevdim. Kalınlığı gözünüzü korkutmasın derim. Ustaya her zaman bir şans verin.
824 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Haven’da neler oluyor?

*Minik spoiler*

Kovboy romanları yazan Bobbi anderson ilginç bir keşifte bulunur ve arkadaşı Gardener’ın yardımı ile kazmaya başlarlar. Haven kasabası bir anda değişim geçirmeye başlar. Bu değişimi ilk Bobbinin köpeği Peter’ın kataraktının iyileşmesi ile farkeder. Kasabada ilginç olaylar yaşanır, kasaba halkı telepati yöntemi iletişime geçerler. Zekaları artar, gençleşir, hastalıklarından kurtulurlar fakat dişleri dökülür.

*Spoiler*

Alışılmışın dışında bu romanda korku-gerilimden çok bilim kurgu ağır basıyor. Stephen KİNG’in soyadının hakkını verdiği uzun soluklu romanlardan birisi daha. Okumanızı tavsiye ederim
454 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Yine dayanamadım ve King okuyorum. Bu defa yaşlı köpeği ile yaşayan Robby' nin konuğuyuz.

Hikaye Haven kasabasında geçiyor. Köpeği peter ile orman kenarında tek başına yaşayan Roberta kışlık odun için ağaç işaretlemeye ormana girer. Dönüşte ayağı bir metal parçasına takılır ve her şey böyle başlar....

Kral' ın Uzaylı Tema' sını işlediğini görünce Rüya Avcısı gibi kan ve vahşet dolu olacak mı diye acayip endişelendim. E King bu ! Her türlü beklentimi karşıladı.

Kitabın kapağı neredeyse King' in tarzını mı değiştirdi diye şüphelenmeme neden oldu. Biraz farklıydı.

Bir ara çocuklar Derry ' den pil almaya gittiklerinde eski dostlarımızdan " O" na rastladık. BIRRRRR! Kanım dondu.

Kitap baştan sona harikaydı. Artık bunun üzerine söylenecek sözüm yok...
824 syf.
·20 günde·Beğendi·8/10
1987 yılına göre yine yaratıcı farklı bir bakış açısıyla” king “ayrıcalığını yaşayacağınız bilim kurgu tarzını sevenleri mutlu ve soluksuz bırakacak bir kitap. Karakter sayısı oldukça fazla ama hepsi olaylarla birbirine bağlantılı.
Vaktinizin çoğunu bu kitapla geçirmek isteyebilirsiniz. Aklınız fazlasıyla kalıyor. Olumsuz yorumlara takılmadan kütüphanenizde bulunması gereken Stephan king ansiklopedilerinden bir tanesi ;)822 sayfa.
454 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Kitabı okuduktan sonra, kitabı okumaya başlamadan önce ki beklentimin ne kadar düşük ve hak ettiğinin gerisinde olduğunu anladım... bilim kurguyla gerilimi bu kadar güzel harmanlamak, bu kadar ürkünç bir hikayeye bulayıp bu derece yaratıcı imgelerle keyifli bir fantastik kurguyu yaratabilmek ancak "King" ustanın yapabileceği bir şeydi zaten.

Bu karamsar, ürkünç, sizi iliklerinize kadar etkileyecek, dünya dışı varlıklara karşı olan inancınızı veya inançsızlığınızı sorgulatacak, kimi zaman komik bu kitabı bir solukta okuyacaksınız. Kaçırmayın derim...
824 syf.
·9 günde·10/10
Keyif alarak okuduğum bir kitap oldu.Akıcı ve sürükleyici bir kitap.Kapıya buran Tommyler beni korkutsa da,ne zaman Tommy geçse de,zevkli bir kitaptı.Karısını öldürmeye kalkışmış bir adam,antikacı,madenin birçok şeye neden olması ve daha da fazlası.Kalın olmasına bakmayın,okurken her bir sayfa her bir bölüm su gibi akıyor.Tavsiye ederim.Ayrıca Blogumdan da yorumumu okuyabilirsiniz.(https://sadeceyagmurr.blogspot.com/...king-seffaf.html?m=1) okumalar.
454 syf.
·4/10
konusu itibariyle ilginç,fakat okurken bitsin artık dediğim kitaplardan biri.......konu çok gereksiz uzatılmış ,ayrıca sonu da hiç tahmin ettiğim gibi olmadı,filmi çekilmiş bir de, .sanırım film kitapdan çok çok daha güzeldir,bir zaman sonra aklımda kalan şey kapıyı vuran tommyler olacaktır büyük bir ihtimalle,
Okurken öylesine kapıldım ki, sanki karakter benim bir arkadaşımdı. Öyle ki bitmesin diye kendime sayfa sınırı koyup günaşırı okumuştum... Dedim ki Stephen amca yaptın yine
454 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Stephen King’in 1988 baskılı 31 senelik eski basım bir kitabından okuduğum romanı. Orjinal ismi The Tommyknockers olan kitap ismiyle hiçbir alakası olmayan Şeffaf adını almış. Orjinal ismini kullansalar bence daha iyiydi. Kapıya vuran Tommyler. Tabi bu isimle satmaz düşüncesiyle alakasız bir isim vermişler. Şeffaflık kitapta vurgu yapılan konulardan biri ama genel itibariyle önemli bir olayı yok. Spoiler vermek istemediğim için bundan çok bahsetmeyeceğim.

Bilim kurgu ve gerilim denildiğinde Stephen King’ten iyisini bulamazsınız. Konusu etkileyiciydi. Merak uyandırdı ve yine yazarın üslubu kendine özgü ve akıcıydı. Stephen King o kadar iyi ki bu tarz kitapları değerlendirirken başka bir yazarla King’i karşılaştırmak çok büyük hata olur. Hiç şüphesiz yazar çok ayrı bir kulvarda sadece kendisiyle yarışıyor. İlk defa okuyacaklar varsa “Mahşer”, “Hayvan Mezarlığı” ve “O” kitapları benim önereceğim kitapları. Bazı kitapları çok kalındır ama elinizden bırakamadığınız için kısa sürede bitirirsiniz.

https://www.instagram.com/...igshid=1s82bh1mv78c0
...Ama sesler duymak sadece insanın çıldırdığını gösterirdi. Ama öyle oldu. Sen uzun bir süreden beri böyle sesler duyuyorsun. Öyle değil mi? ...
Stephen King
Sayfa 71 - PDF

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şeffaf
Baskı tarihi:
Ocak 1988
Sayfa sayısı:
454
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754050301
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Tommyknockers
Çeviri:
Gönül Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Şeffaf
Şeffaf
Independence gemisinnden denizi boylayan Harry Truman'ı yakalayıp yukarı çektik . Savaştan n'aber ? dedi.Kurtulduk beladan dedi .Peki Bombandan n'aber ?Bu işi yaptığınıza üzülüyor musunuz? dedik.Şu içki şişesini bana uzatın ve....başkasının işine burnunuzu sokmayın!

Kitabı okuyanlar 152 okur

  • Oğuz can
  • hakan güler
  • Özlem Uçar
  • Öznur özden
  • Mert A
  • Meraleker
  • Doğuş Altan
  • Vahit Can Keskin
  • sude
  • Damla Yıldırım

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.2
14-17 Yaş
%2.2
18-24 Yaş
%13
25-34 Yaş
%26.1
35-44 Yaş
%28.3
45-54 Yaş
%21.7
55-64 Yaş
%4.3
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%55.6
Erkek
%44.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.5 (12)
9
%6.1 (3)
8
%22.4 (11)
7
%8.2 (4)
6
%2 (1)
5
%0
4
%2 (1)
3
%4.1 (2)
2
%2 (1)
1
%0