Mahşer Sansürsüz Tam Metin

8,7/10  (78 Oy) · 
224 okunma  · 
65 beğeni  · 
2.295 gösterim
"Mahşer, macera, aşk, kehanet, alegori, fantezi ve realizm öğeleriyle harmanlanmış harika bir roman."
-The New York Times Book Review-

Biyolojik denemeler yapılan bir kuruluştan kaçan biri, kısa süre sonra domino etkisiyle insanların yüzde doksan dokuzunu yok edecek mutasyona uğramış ölümcül bir grip mikrobunu yaymaya başlar. Hayatta kalmayı başaran korku ve şaşkınlık içindeki bir avuç insan kendilerini kurtaracak bir lider arayışı içine girer. Ve iki aday ortaya çıkar... Colorado'da bir halkevi kurmakta ısrar eden 108 yaşındaki hayırsever rahibe Abagail ve kötülükten başka bir şey düşünmeyen, kargaşadan mutlu olan şiddet yanlısı "kötü adam" Randall Flagg...

Yalnızca düşlerde var olabileceğini sandığımız karanlık bir hikâye...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  1216
 • ISBN:
  9789752114074
 • Orijinal Adı:
  The Stand
 • Çeviri:
  Canan Kim
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Mithril / Morpheus 
 05 Şub 2016 · Kitabı okudu · 30 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir Stephan King efsanesi!

Amerika'da bir biyolojik silah üretimi tesisinde gerçekleşen küçük bir kaza ve güvenlik zaafiyeti sebebiyle %99 bulaşıcı ve % 99 da öldürücü bir grip mikrobu tesisden yayılır. Kısa bir sürede tüm Amerika'yı etkisine alarak toplu bir ölüm gerçekleşir. Hİkaye buraya kadar çok klişe aslında... Ama bu kitap tam da bu noktada benzerlerinden ayrışıyor.

Öncelikle kitabın "Önsöz"ünden bahsetmek istiyorum. Kitapta 2 adet önsöz yazılmış. Biri; kitabı henüz almamış olan, kitapçıdaki okuyucuya hitaben, ikincisi ise kitabı almış olan ve okuma hazırlığındaki kullanıcıya hitaben kaleme alınmış. İkisinde de verdiği ana mesaj şu aslında: "400 sayfalık kısa versiyonu okuduysanız farklı bir akış bulmayacaksınız, sadece sahneler daha detaylı"... Önsözde neden iki versiyon olduğunu da kısaca yazmış. Kİtabı ilk olarak 1200 sayfalık şeklinde yazmış, ama yayıncıya sunduğunda bir maliyet analizi yapılmış ve 1200 sayfanın iyi kar getiremeyeceği hesaplanmış. "Git bunu kısalt da gel" demişler. Bunun üzerine King, uğraşmış didinmiş ve 400 sayfalık versiyona indirerek yayımlamış. Ama yıllar geçmiş, Stephen King ün kazanmış, para kazanmış, ve şimdi "Artık hepsinin basılmasını istiyorum" diyebilmiş. İyi ki de demiş :)

Gelelim kitaba. (DİKKAT: Bundan sonrası biraz spoiler içerebilir.)
Kitap 3 bölümden oluşmakta.

1. Bölüm, hastalığın ortaya çıkması ve yayılmasını, tüm ülkenin korkunç bir hastalığa kurban gitmesini anlatmakta. Bu bölüm oldukça sinirimi bozdu açıkçası. Özellikle ocak ayının ilk günlerine okuduğum ve "domuz gribi salgını"nın tüm basında yer aldığı günlerde dışarda kim hapşırsa ya da burnunu silse, istemsizce irkildim, hastalık kapıp öleceğimi sandım bir an. Bu bölümde ülkenin farklı kısımlarında birbirinden çok farklı sosyal, kültürel ve ekonomik sınıflarından pek çok insanın hikayesini ve hayatta kalma çabasını gördük. Çok fazla isim geçmesi ve kitabın tek bir baş karakter üzerine kurulmamış olması takibimi zorlaştırdı. Çoğu bölüme başlarken "bu kimdi ki?" diyerek başladım. Yine 1. bölümdeki beni en çok etkileyen bölüm 38. kısımdı. Hani bilirsiniz, 1000 kişi öldü demek dile kolaydır çoğu zaman, ama o 1000 kişinin her birinin "birey" olduğunu farketmek ve hikayesini öğrenmek daha bir etkiler insanı... Bu 38.bölüm de, pek çok insanın ölümlerini anlatan kitap içindeki ayrı bir kitaptı ve tüyleri diken diken etmeye yetti.

2. Bölüm, 1. bölümde bir şekilde hayatta kalan insanların yavaş yavaş toplanmaya başladığı kısımdı. İlk bölümde bahsi geçen tüm karakterler bir şekilde bir araya gelmeye başladılar. Bir araya geldikçe kıskançlıklar, ikili ilişkiler, aşklar nefretler doğmaya başladı. Ve bir anda kişilerin rüyalarına giren iki doğa üstü oluşum dahil oldu kitaba...Biri iyiliğin temsili Abagail ana ve diğeri ise şeytanın ve kötülüğün temsilcisi Kara Adam... İnsanlar rüyaları aracılığıyla bu iki ezeli düşmanın etrafında toplanmaya başlarlar bu bölümde. Kitabın gercekten akıcılaştığı, karakterlerin gerçekten oturduğu, siz okurken karakterilerin de geliştiği çok etkileyici bir bölüm. Yine bu bölümde yavaş yavaş "toplum" olma adımını görmekteyiz. Kitabın ana karakterlerinden bir sosyologun bilimsel açıklamaları ve öngörüleri ile "toplum" kavramı üzerinde gerçekten çok başarılı tespitler buldum kendi adıma.

3. Ve son bölüm ise iyi ve kötünün engellenemez savaşı. Bu kısım adrenalin en üst düzeyde olduğu bölümdü. İlk iki kısımda olaydan çok tasvir ağır basarken bu kısım, tasvirin minimum düzeyde tutulduğu bolca aksiyona yer verildiği bir bölüm oldu. Kİşisel yorumum şu ki, ilk iki bölümdeki derin tasvirlerden sonra bu bölüm biraz aceleye gelmiş. En az 200-300 sayfa daha olsaydı son bölüm çok daha keyifli olabilirdi. Kitabın sonunda her şey yerli yerine oturduktan sonra ise gelinen nokta "toplum"un yavaş yavaş "devletleşme" sürecine girmesi. Oldukça kısa anlatılmış ve bir kaç sayfada geçilmiş bir bölüm olmasına rağmen (ve keşke çok daha detaylı işlenseymiş) satır aralarından çok güzel mesajlar aldığım bir kısım oldu.

Ve sonuç...

Tanrı ve şeytanın ezeli savaşı bitmez, sadece boyut değiştirir. Ve insan oğlu? Hatalarından ders çıkardığı ne zaman görülmüş ki?

NOT: Kitap bitince karakterlere çok bağlanmış olduğumu farkettim. Bitimin ardından henüz 24 saat geçmemiş ve üstüne bir kitap daha okumuş olmama rağmen hepsini özlüyorum.. Kitabın bitişi bir depresyon sebebi oldu bende)

Rogojin 
15 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Stephen King'in edebiyata hediyesi olan Mahşer, yazarın en iyi eserlerinden birisi kesinlikle. Her ne kadar yazarın önsözünde öğrendiğimize göre King'in en sevdiği eser olmasa da benim gibi nice okuru için Mahşer gerçek bir başyapıt. King Mahşer'i iki yılda yazmış, ayrıca kitabı yazma sürecini "kişisel Vietnam'ım" şeklinde hatırlıyor.

Mahşer'in iki versiyonu bulunuyor: ilk versiyon 80'li yıllarda geçiyor, hepimizin o yıllarda okuduğu kitap bu. Stephen King'in büyük umutlarla, beğenileceğini umut ederek yazdığı gerçek kitap basılmıyor, bu kitabın basılması 1990'da gerçekleşiyor, ama bu sefer olaylar 90'lı yıllarda geçiyor kitapta.

Mahşer, biyolojik bir deney sırasında işlerin ters gitmesi sonunda halk arasında Kaptan Trips adıyla bilinen ölümcül bir virüsün dünya nüfusunun %99'unu yok etmesini ve geride kalanların hayatta kalma ve yeniden bir ülke kurma çabalarını anlatıyor. Hayatta kalan iyiler bir grup, hayatta kalan kötüler de bir başka grup oluşturarak son kez - ya da son olduğunu sandığımız bir kez daha- kozlarını paylaşmak üzere karşı karşıya geliyor. Her zamanki gibi büyük savaşların büyük bedelleri oluyor.

Stephen King'in dört dörtlük hikâye etme yeteneğini 'O' adlı diğer başyapıtıyla beraber burada da görüyoruz: ileriki dönemlerinde de çok karakterli romanlar yazan ve eleştirilen, bu karakterlere ilginç hikâyeler yazamadığına tanık olduğumuz yazar Mahşer'de bir çok karakter, bir çok kişisel tarih ve birbirine dört dörtlük bağlanan bir çok hikâye yaratıyor, bunların hepsini ince ince birbirine bağlıyor. Böylesine hacimli bir kitap için bence büyük bir başarı bu. Kalemi asla teklemiyor, asla öylesine yazılmış, sırıtan, kitabın atmosferine zarar veren bir bölüm okumuyor veya böyle bir şeye rastlamıyoruz. Stephen King bütün tasvirlerinde ve diyaloglarında çok iyi bir çıta tutturuyor, hatta tasvirlerinde, 400-450 sayfa boyunca süren ve hastalığın nasıl yayıldığını anlattığı bölümler çok etkileyici bir etki yaratıyor, ilk okuyuşumda hapşıran bütün insanlardan hakiki anlamda korkmaya başlamıştım- hastalık böyle yayılıyor çünkü, Kaptan Trips bir grip türü. İkinci okuyuşumda açıkçası ilk kitaptaki gibi bir etki olmadı, ama daha rahat ve daha dikkat ederek okumam sonunda Stephen King'in sadece bu kitabı ve O adlı kitabını yazmış olsaydı bile edebiyata gereken katkıyı yapmış olacağına da ikna oldum. Gerçekten böyle bu: bu kadar çok karakterin, hikâyenin, ana hikâyeyle bir arada böyle harmanlanıp böylesi bir ahenk tutturduğunu görmek insanı şaşırtıyor. Yazarın neden Mahşer'den kişisel Vietnam'ım diye bahsettiğini anlamak zor değil.

Kötülüğe karşı iyilik, ölüme karşı hayat diyerek Stephen King bir kez daha o en eski hikâyeye dayıyor sırtını; bütün iyiler bütün kötülere karşı birleşmeli ve kötülüğün, şeytanın gücünü yerle bir etmeli. Uygarlık bir kez daha kurulmalı, ama bu sefer hırsın, kötülüğün, şeytani olanın sözü geçmemeli diyor...böyle diyor ama insanın sadece iyi veya sadece kötü olmadığını bilerek, bize bunu karakterlerinde göstererek her uygarlık iddiasının kötülüğe açık bir davetiye olduğunu da hissettiriyor sanki; sanki böyle olmaması imkânsızmış, kaçınılmazmış gibi.

Yorgun bir ânımda olduğu için gerçek hislerimin çok küçük bir kısmını yazabiliyorum, yorumumu yarına bırakmak istemedim.

Mahşer'i herkese ama herkese öneriyorum. Hayatınızda tek bir Stephen King kitabı okuyacaksanız, bence bu kitap Mahşer olmalı.

efla- 
 28 Oca 23:43 · Kitabı okudu · 30 günde

Öncelikle şunu belirteyim: Kitabın hikayesinde beni en çok mutlu eden şey virüsle enfekte olmuş şahısların zombiye dönüşmemesi, direkt hakkın rahmetine kavuşması olmuştur :)

Kurgunun bence en güçlü tarafı çok sayıda karakter yaratılmış olması ve bu kadar çok karakterin başarılı bir şekilde sona kadar yönetilebilmiş olması.
Hikaye çok güçlü başlıyor. İlerledikçe bilimsel öğelerden uzaklaşarak mistik öğelere sırtını yaslıyor. Sona doğru ise yine bilimsel öğelerle bir toparlama geliyor.
Neden mistik tarafa kaydı diye düşündürdü kendi adıma. Bilimsel tarafta virüs salgını ana fikri üzerinden çok geniş bir kurgu alanı olduğunu düşündüğüm için. Ama yazar öyle uygun görmüş. Mistik öğelere kaymasını sevdim, diyemem. Sevmemem mistik öğelere dalmasından çok, bunların yeterince iyi yönetilmediğini düşünmemden kaynaklı oldu.
Ama güçlü kurguyu göz önünde bulundurarak başarılı bir çalışma olduğunu söyleyebilirim.

Kübra 
10 Eki 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Bu kitaba yorum yapmaya hakkım var mı yok mu bilmiyorum. Çünkü elimdeki kitap kısa versiyonu. Yıllar önce almıştım, kısa basım olduğunu bilmiyordum. Bir kitap niye kısa basılır bilmem. Bence bu yazara saygısızlık. O nasıl yazdıysa öyle de çevrilmeli basılmalı. Hayır kısa basıyorsunuz, bari belirtin.

Elimdeki 400 sayfa boyunca evet gerilimi hissettim (tam basım 1200 küsur), ama bittiğinde kitabın kısaltma sayesinde çok yüzeysel kaldığını ve King'in kitabının mahvedildiğini hissettim. King'i severim, kuvvetle muhtemel tam basımı insanı doyuran niteliktedir. Kitapta bir salgın çıkıyor ve insanlar ölüyor. Salgına bağışıklığı olan bir avuç insan (milyarlarla kıyaslanınca) kalıyor. Ve sonra insanlık ikiye ayrılıyor. İyiler ve kötüler. Durur mu insanlık? Savaş hazırlıkları başlıyor. Peki n'oluyor?

Ben boynumu büktüm, kitabı böyle basanlara da küstüm, gidiyorum. Hayallerimi yıktı vicdansızlar.

Yunus Bektaşoğlu 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 92 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu roman kendi alanında tam bir şaheser. Benim okumam biraz uzun sürdü (yaklaşık 3 ay) ancak kitabı okuduğum dönemde sanki kaliteli br amerikan dizisi izlediğim hissine kapıldım. Zaman zaman gerildiğimi zaman zaman ölümlere çok üzüldüğümü söyleyebilirim. Benzer kalınlıkta bir devam romanı olsun onu da okurum.
Kitap 3 ana bölümden oluşutor ve hafif karmaşık olan 1. Bölümün ardından olayların heyecan kazandığı 2. Bölüme geçiyorsunuz. 3. Bölüm ise heyecanın zirve yaptığı ve kitaptan tam anlamıyla zevk aldığınız bölüm oluyor.
Gerçekten çok iyiydi.

Uğur Ukut 
24 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitabın düğümü ortalarda gevşiyor olsa da sonuna kadar devam ediyor. Her sayfanın sonunda merak ve ilgiyle öteki sayfayı açıyorsunuz. Güzel kitap okuruna faydası olur. Tavsiye ederim.

Hayrettin Hayro Güler 
01 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Karakterlerin ilk sayfalarda çok fazla olmasından dolayı bir kafa karışıklığı oluyor. 4-5 bölüm sonra karakterler sabitleşiyor aralarda yeni karakterler girse bile artık aşina olduğumuz karakterler var . Kitap genel olarak sürükleyicidi her sayfayı çevirdiğimde bu sayfada ne olacak diye merak ediyor insan. Mükemmeldi benim için.

Emre Şeyda 
10 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mahşer kitabı Stephen King'in en çok beğenilen eserleri arasında yer almakla beraber bir salgın sonucu yok olan dünya nüfusunu ve hayata kalan insanların yaşam mücadelesini irdeliyor. Kitaptaki karakterler o kadar iyi anlatılıyor ki sanki yaşadıklarını hissediyorsunuz ve onlara sevgi ve öfkenizi dökebiliyorsunuz. Kitap bir salgın hikayesindeki hastalıklı insanlar veya zombilerle insanların mücadelesini anlatmıyor kitap salgından sağ çıkan iyi ve kötü insanların birbirlerine karşı mücadelesini anlatarak bu tarz öykülerdeki standartlığın tamamen dışına çıkıyor ve çok özgün bir öykü ile bizleri baş başa bırakıyor.

Korkmaz. 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu

The New York Times Book Review-Biyolojik denemeler yapılan bir kuruluştan kaçan biri, kısa süre sonra domino etkisiyle insanların yüzde doksan dokuzunu yok edecek mutasyona uğramış ölümcül bir grip mikrobunu yaymaya başlar.Konu bunun üzerine ilerliyor.. İyi ve kötünün savaşını Randall Flagg ve kargalarıyla hiç unutamayacaksınız..

Barış 
30 Mar 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 9/10 puan

mükemmeldi ya, başyapıt sıfatını fazlasıyla hakeden bir kitap. Kurgunun gerilimi, olayların inandırıcılıgı, karakterlerin detayları.. yani her açıdan çok iyiydi, özellikle karakterler çok iyi yansıtılmış, başlarına bir şey geldikçe sizde onlarla birlikte yaşıyormuş gibi hissediyorsunuz, kitabın iki versiyonu var, mümkünse uzun, sansürsüz tam metnini tavsiye ederim, zira uzun süre etkisini koruyup, kolay kolay unutulmayacak bir eser

2 /

Kitaptan 46 Alıntı

Bu dünyanın prenslerine güvenmeyin, çünkü onların hükümeti sizi mahvedecek, hatta dünyanın sonunu getirecektir.

Mahşer, Stephen King (Sayfa 76 - Altın Kitaplar)Mahşer, Stephen King (Sayfa 76 - Altın Kitaplar)
Hayrettin Hayro Güler 
01 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İncinmek değişmek için geçerli bir sebep olabilir ama dünyadaki bütün acılar bir araya gelse bile gerçekler değişmez.

Mahşer, Stephen KingMahşer, Stephen King
Mithril / Morpheus 
16 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bana tek başına bir kadın veya erkek göster, sana bir aziz göstereyim. Sayıları ikiyi bulursa aşık olurlar. Üç olursa, "topluluk adını verdiğimiz şirin oluşum meydana gelir. Dört kişi olurlarsa bir piramit inşa ederler. Sayıları beş olursa biri dışlanır. Altı kişi olduklarında önyargıyı tekrar icat ederler. Yedi kişi olurlarsa yedi yılda savaşı tekrar icat ederler. İnsan, Tanrı'nın yeryüzündeki yansıması olabilir, ama insan toplumu, şeytanın yansımasıdır ve daima eve dönmeye çalışır.

Mahşer, Stephen King (Sayfa 415)Mahşer, Stephen King (Sayfa 415)
efla- 
20 Oca 12:18 · Kitabı okudu · İnceledi

"Birileriyle karşılaştığım için seviniyorum. Sağır, dilsiz veya gerzek olmaları önemli değil..."

Mahşer, Stephen KingMahşer, Stephen King
Mithril / Morpheus 
28 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Geçmişe müdahale edilemeyeceğini kavramak, affetmeye giden yolu açardı.

Mahşer, Stephen King (Sayfa 817)Mahşer, Stephen King (Sayfa 817)
efla- 
20 Oca 11:20 · Kitabı okudu · İnceledi

Bateman, "Toplum tekrar ortaya çıkacak," demişti.
"Dikkat et, 'düzelecek' demiyorum. İnsan ırkı düzelmez."

Mahşer, Stephen KingMahşer, Stephen King
Mithril / Morpheus 
29 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Doğru olanı yapmaya çalışanlar hep çılgın sıfatıyla yaftalanmıştır.

Mahşer, Stephen King (Sayfa 858)Mahşer, Stephen King (Sayfa 858)
5 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız