Giriş Yap

Aziz Nesin

Yazar
Derleyen
Çevirmen
8.7
17,1bin Kişi
Tam adı
Mehmet Nusret Nesin
Unvan
Türk Yayıncı, Gazeteci, Yazar
Doğum
İstanbul, Türkiye, 20 Aralık 1915
Ölüm
İzmir, Türkiye, 6 Temmuz 1995
Yaşamı
20 Aralık 1915’te İstanbul’da doğdu. İki yıl Darüşşafaka Lisesinde öğrenim gördü. Kuleli Askeri Lisesini bitirdi. Kara Harp Okulu ve Askeri Fen Okulundan mezun oldu. Üsteğmen rütbesindeyken "görev ve yetkisini kötüye kullanmak" suçlamasıyla yargılanıp ordudan uzaklaştırıldı. Bir süre bakkallık yaptı. Ardından gazeteciliğe başladı. Yedigün, Karagöz ve Tan Gazetesinde çalıştı. Cumhuriyet adlı bir magazin dergisi yayınladı. Sabahattin Ali ile birlikte, Marko Paşa, Malum Paşa, Merhum Paşa, Alibaba mizah dergilerini çıkardı. 1951de bir kitapçı dükkanı, ardından bir fotoğraf stüdyosu açtı. 1954ten itibaren Akbaba mizah dergisinde takma isimlerle mizah öyküleri yazdı. Yazın yaşamı boyunda 100ün üzerinde takma isim kullandı. Kemal Tahirle birlikte Düşün Yayınevi’ni kurdu.Yeni Gazete, Akşam ve Taninde köşe yazıları yazdı. Yazarlığı, Öncü, Yeni Tanin ve "Ustura" isimli bir mizah eki de hazırladığı Günaydın gazetesinde sürdürdü. 1962de Zübük isimli mizah dergisini çıkardı. 1963te yayınevinin yanmasının ardından sadece yazmaya başladı. 1972de Çatalcada kimsesiz çocukların eğitimini gerçekleştirmeyi amaçlayan Nesin Vakfını kurdu. Kitaplarının tüm gelirini bu vakfa bağışladı. 1976-1980 arasında her dalda edebiyat ödülleri veren Nesin Vakfı Edebiyat Yıllığını çıkardı. 1979da seçildiği Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanlığı görevini yıllarca sürdürdü. Sadece Türk edebiyatının değil dünya mizah edebiyatının da sayılı isimleri arasında yer alan Aziz Nesin, düşünceleri ve yazıları nedeniyle siyasi iktidarlardan sürekli baskı gördü, tutuklandı, yargılandı, sürgün edildi, cezaevlerinde kaldı. 6 Temmuz 1995 tarihinde yaşamını yitirdi. Öykülerinde Türk toplumunu ayrıntılarıyla yansıtır. Anlatımında halk edebiyatının ana öğelerinden yararlanır. Yer yer masal temasıyla ve mizah aracılığıyla günlük olayları, toplumsal aksaklıkları eleştirir. Türk edebiyatında çağdaş mizah yazarlığı tekniklerini geliştiren, genç mizah yazarlarının doğmasına yolaçan yazardır.

İncelemeler

Tümünü Gör
343 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Aziz Nesin’i okurken Allahım amin, bu adam iyi ki Türkiye edebiyatının temsilcilerinden biri diye şükürler sunarım. Ya Macar olaydı Allah korusun, ya Fransız olaydı, (milliyetçiliğin de kabul edilebilir yek hali bu olsa gerek) ben kıskançlıktan ölürdüm deyip bir yerlere çaput bağlamak gelir içimden. Ya Aziz Nesin selvi boyuyla yürüyüp geçmeseydi buralardan Mevlam muhafaza..Olmasaydı, yazmasaydı hiç..Türkiye edebiyatı misal Yeşilçam gibi bir mahalle olsaydı, hayal ederim, en büyük caddesinin ortasında kocaman bir boşluk olurdu. Kenara çeksen çekilmez, yama yapsan dikiş tutmaz, kapatması ne mümkün bir boşluk.. Tekmil şairler, öykücüler, romancılar toplaşıp başına, bu ne ola ki derdi. Zilyon kilo mürekkeple, kağıtlarla kalemlerle yüklenirdik de, kapatamazdık biz o boşluğu. Hem, gülemezdik, böyle ağız dolusu gülemezdik şart olsun. Ben Aziz Nesin’i her okuduğumda, hepimizin hemen her gün yaşadığı, ve hala yaşamaya devam ettiği meseleleri nasıl bu kadar kusursuz ve yaratıcı biçimde yazıya döktüğüne şaşırıp kalırım. Onun ele aldığı absürt olayları zaten bin kere düşünüp bıkkınlık getirdiğimizden, bir kere daha düşünmeye zerre ihtiyacımız olmadığından..“Güldürürken düşündüren” klişesinin en çok güldürüklü kısmını alır bağrıma basarım. Yaşar ne Yaşar ne Yaşamaz kitabının konusunu okuyanlar ve hatta henüz okumayanlar bile biliyordur herhalde. Kitaptan uzun uzun bahsetmeyeceğim. Diyebileceğim tek şey, okuduysanız bir daha okusanıza.. Okumadıysanız, daha ne duruyorsunuz okusanıza. Ee,sabah beri Aziz Nesin övüyorsun, ne anlatıyor bu kitap diyen yine de varsa.. Kimliği olmadığı için iş bulamayan, okula gidemeyen, evlenemeyen, devletin yok hükmünde saydığı..ama iş vergi borcuna, askerliğe, hapisliğe gelince var kabul edilen Yaşar’ın halleri bana hep Dadaloğlu’nun şu taşlamasını hatırlatır: "Şalvarı şaltak Osmanlı Eğeri kaltak Osmanlı Ekende yok biçende yok Yiyende ortak Osmanlı"
Dadaloğlu,
Aziz Nesin,
ölürken kayıtlara geçebildiyse Yaşar, öbür tarafta toplanın, sarılın.. Hay atanıza rahmet, mezarınıza güller, kuşlar, bayram şekerleri sizin.. Dipnot:Halka açık alanlarda okuyun, kahkahalarınız insanlara bulaşsın efenim. Ne çok ihtiyacımız var.
Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz
8.7/10 · 10,3bin okunma
·
3 yorumun tümünü gör
Reklam
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42