Şimdiki Çocuklar Harika

8,5/10  (163 Oy) · 
786 okunma  · 
137 beğeni  · 
3.832 gösterim
Bu romanda, çocukların gözüyle büyüklerin nasıl göründüğü anlatılıyor.
Bu romanda, çocuklar anababalarını, öğretmenlerini ve büyüklerini eleştiriyor.
Bu roman, çocuk eğitiminde gerekli sanılan, günümüzde geçerli birtakım değer yargılarının yanlışlığını anlatıyor.
Bu roman, çocukların büyüklerine karşı haklarını ve kendilerini savunmalarıdır.
Bu romanı, salt çocuklar için değil, anababalarla öğretmenler için de yazdım.
Aziz Nesin
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  206
 • ISBN:
  9759038455
 • Yayınevi:
  Nesin Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Birsen Ergün 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir öğretmen olarak bu kitabı her ilkokul öğretmeninin ve ebeveynin okuması gerektiğini düşünüyorum. Aziz Nesin'in kaleminden çocukların yazdığı mektuplar. Bir yetişkin yazmış, çocuklar adına; ne kadar da doğru gözlemlemiş, doğru hissetmiş ve düşünmüş. Zaman zaman kendi çocukluğuma dönüp arkadaşlarıma yazdığım mektuplar geldi aklıma. Aziz Nesin'in her zamanki gibi güldürürken düşündüren üslubuyla yazdığı bu kitabı keyifle okuyacaksınız.

Üç yıl önce de kitap elime geçmişti ve bazı kısımlarını okumuştum. Şimdi tamamını okudum. Ayrı şehirlerde iki kardeş gibi arkadaş mektuplaşıyorlar. Her mektup bir mizah komiklik içeriyor. Normal hayatta da (Çocuklukta) öyle hep komik olaylar oluyor mu diye sordum kendime ama zaten o mektupları da yazar yazmış. Çocuklarla çocuk olmamış, çocukları büyümüş saymış.
Özellikle sondaki mektubu okuyunca kitap ve yazar anlam kazanıyor.
Bir de kitabın sonunda da yer alıyor. Aziz Nesin'e özgü başlıca yazım biçimleri diye bazı kelimeler birleşik, bazıları farklı yazılmış. Nedenini merak ettim doğrusu.

Kübra 
24 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ortaokulda bir öğretmenimiz vardı, sınıftan bir arkadaşımı seçmiş ve ''sağına soluna dönene kıpırdayana eksi atacaksın, bu da sizlerin sözlü notunuzu etkileyecek'' demişti. Silgimiz yere düşse alamazdık, onun dersi gelecek diye karnımıza ağrılar girerdi. Ama her şerde bir hayır var hesabı :) bu öğretmenin de bir iyi yanı vardı. Haftada bir gün bize bu kitabı okurdu. Kitap çocuk dünyasına o kadar hitap eden, yüreklerimizi o kadar kıpır kıpır eden bir kitaptı ki okuyan o olsa da ders hiç bitmesin isterdik. 6. sınıf için inanılmaz keyifli bir kitaptı. Bu eğlenceli kitabı ortaokul öğrencileri için de, öğrencilerine okuyabilecek öğretmenler için de tavsiye ederim...

Soner AYAN 
26 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Şirince de bulunan, nesin matematik köyünde nesin vakfı ile yapılan bir muazzam çalışmayla hayranlığım katlanarak artmıştı aziz nesine. Bu kitabında da çocukları, çocuğun dilinden bir başka deyişle çocuğun dünyasından çok güzel anlatmış. Çocukları anlamak isteyene kesinlikle tavsiye ederim.

Seyit Ali YILDIZ 
06 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitap iki çocuğun birbirlerine Mektuplarla hayatlarını anlatıyor. Bazı yerlerde iyi güldüm diyebilirim. Ders alınacak kitaplardan bir tanesi keyifli okumalar :)

Azer Bağatur 
20 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

İnsana arkadaşliği ve dostluğu öğretiyor. Yer yer eskiye götüren,albümlere baktıran nitelikte. Hayatın getirdiklerine katlanmayı ve umudu yitirmemeyi teferruatsız okuyucuya sunuyor.

selin okur 
15 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Küçüklerin değil büyüklerin anne ve babaların okuması gereken kitap. Türkiye de ailenin çocuğuna verdiği eğitimi çok güzel yansıtmış .

Ebru Türk 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Her anne-babanın , her öğretmenin , her abi-ablanın okuması gereken bir kitap , çocuklardan ziyade. Keşke hep çocuk kalsak dedirten bir eser , önceden aynı sınıfta okumuş sonradan ayrılmış iki çocuğun birbirlerine yolladığı mektuplardan oluşuyor. Yaş hanemiz ilerledikçe olgunlaşmadığımızı , yalnızca topluma benzediğimizi - birbirinin aynı bireyler olduğumuzu ortaya koyuyor.

eternal sunshine 
05 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabın yeri benim için bambaşka diyebilirim.Çocukken defalarca okumuşumdur.Bazen kardeşimle beraber okur bazen de anneme ve babama yüksek sesle okurduk. Hala gülümseyerek hatırlayabiliyorum birçok öyküyü. En kısa zamanda kitabı tekrar alıp okumak istiyorum.Hem güldüren,hem düşündüren,hem eğiten harika bir kitap..

Bizimmahalleninkitapcisi 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Ah, ne çok geç kalıyoruz bazı kitaplara, bazı usta kalemlere öyle değil mi?
Ben özellikle yüreğimin orta yerine gelip çöküveren bu geç kalmışlık duygusunu en çok edebiyatımızın değerli ustalarının eserlerini okurken derinden yaşıyorum. Tüm geç kalmışlıklarıma rağmen 2016 benim için uzunca bir süredir usta kalemiyle tanışmak istediğim, edebiyatımızın kıymetli isimlerinden eserler okuma olanağı bulduğum verimli bir yıl oldu ve olmaya da devam ediyor. Sabahattin Ali vesilesiyle tam anlamıyla başlayan Türk edebiyatı yolculuğum, Yaşar Kemal, daha sonrasında Sait Faik ile devam etti ve tahmin edersiniz ki, bu ay da edebiyat yolculuğumda sevgili Aziz Nesin'in satırlarına konuk olup onun o güzel kalemiyle tanışma olanağı buldum.

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin'in 1963 veya 1964 yılında Doğan Kardeş Dergisi tarafından düzenlenen bir 'Çocuk Romanı Yarışması' kapsamında yazdığı, iki küçük çocuğun mektuplarından oluşan bir roman. İçerisinde barındırdığı eleştirel yaklaşım dolayısıyla jüriler tarafından elenip, dereceye giremeyen bu harika eser; gerek vermek istediği mesajları, yerli yerindeki eleştirel yaklaşımı, gerekse mizahi yönüyle gönlümün en güzel köşesinde dereceye girmeyi başardı :)

Şimdiki Çocuklar Harika, iki iyi sınıf arkadaşı olan Zeynep ile Ahmet'in bir gün yollarının ayrılması ile başlıyor. Zeynep, babasının işi dolayısıyla İstanbul'dan Ankara'ya taşınmak zorunda kalsa da Ahmet ile iletişimini koparmıyor ve mektuplaşmaya başlıyorlar. Başlarından geçen olayları kaleme alan Ahmet ile Zeynep mektuplarında kimi zaman anne-babalarını, kimi zamansa öğretmenlerinin davranışlarını eleştiriyor.

Gündelik hayatın içerisinde belkide birçok kez tanık olduğumuz, çocuk eğitiminde doğru sanılan değer yargılarının yanlışlığı bu denli mizahi fakat bir o kadar da net bir biçimde başka nasıl kaleme alınabilirdi bilemiyorum. Her şey öylesine güzel, öylesine yerli yerindeydi ki, kitabı bitirdiğimde çocukları aslında ne kadar hafife aldığımızı düşünüp, çocuklara karşı yaklaşımımı sorgulamaktan kendimi alamadım. Her bir satırı keyifle okunası, ders çıkarılası bu güzel eserde, Zeynep ile Ahmet'in dünyasına konuk olup, onların gözüyle büyükleri gözlemlemekten oldukça keyif alacaksınız. Okuruna gerçekten çok şey katan bu eseri, her yaştan okurun okuyup ders çıkarması gerektiğini düşünüyor, bilhassa anne- babaların okumasını ve çocuklarına olan yaklaşımlarını yeniden gözden geçirmelerini tavsiye ediyorum.

4 /

Kitaptan 18 Alıntı

Sadettin TANIK 
25 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yaşlarınız küçük diye hiçbir gerçeğin sizlerden saklı kalmasından yana değilim. Çocukların anlayamayacakları sorun yoktur. Olsa olsa, dinleyenlerin yaşlarına göre, konuların anlatılış biçimi değişebilir.

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz NesinŞimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin
Onur Özkan 
26 Oca 23:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Çocuklara daha iyi bir dünya bırakmak yerine,
dünyaya daha iyi çocuklar bıraksanız,
sorun kendiliğinden çözülecek aslında."

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz NesinŞimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin
Biraz Deli 
 20 Eki 2016 · 8/10 puan

Cumhuriyet kurulduktan sonra, kadınla erkek artık eşit olmuştur. Kadınla erkek arasında hiçbir fark yoktur, dedi.
Hiçbir fark olmamasını erkekliğine yediremeyen Yaşar,
-Hiç mi fark yok, öğretmenim? dedi.
-Yok.
-Küçücük bir fark da yok mu?
Öğretmen sert,
-Yok! dedi.
Yaşar,
-Evet ama öğretmenim, dedi, -Kadın Haklarını Koruma Derneği var, oysa erkekler böyle bir dernek kurmamışlar. Annem, Kadın Haklarını Koruma Derneği'ne üye...
Neşe, Yaşar'ın sözünü keserek, hiç ilişkisi olmayan bişey söyledi:
-Hayvanları Koruma Derneği de var...

Yol boyunca, aramızda hep bu konuyu konuşup durduk. Akşam evde, yemekten sonra oturuyorduk. Babam gazete okuyordu. Elindeki gazetede bir gazino ilanı gördüm. İlanda striptiz yapan kadınların yarı çıplak resimleri vardı.
-Baba, erkekler niye striptiz yapmıyorlar? diye sordum.
Gazeteyi önünden indirip, bir süre beni süzdükten sonra:
-Sen galiba oynattın, dedi. Hiç erkekler striptiz yapar mıymış?
-Bugün öğretmenimiz, kadınla erkek arasında fark yoktur, dedi. Fark yoksa erkekler de neden striptiz yapmıyor?
Babam,
-Erkek erkektir, kadın kadın... Ne de olsa bir fark var, dedi.
Annem, dikişten başını kaldırıp,
-Hem de büyük fark var, dedi. Mesela erkekler bütün gece dışarda gezebilirler, oysa kadınlar tek başlarına gece yarısından sonra sokağa çıksalar, ayıp...
Neden,
Babamla annem tartışmaya başladılar.

Mektubundaki soru, yalnız benim değil, sorduğum herkesin kafasını karıtırıyor. Bana öyle geliyor ki, kadının kadın olarak, erkeğin de erkek olarak, ayrı ayrı şansları var.

Tarihte biçok büyük önemli kadınlar var. Acaba onlara -Erkek olmak ister misiniz? diye sorulsaydı, erkek olmak isterler miydi? Hiç sanmıyorum. İster kadın, ister erkek olalım, kendi kendimizden memnunsak, şanslıyız demektir.

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz NesinŞimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin
Ebru Türk 
 10 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Vicdan Azabı
Babam dedi ki : 'Çocuklar vicdan azabı çekmezler. Çünkü vicdan azabı çekilecek olaylar için , daha zamanları olmamıştır. Vicdan azabı çekilecek işler yapmak için büyümek , büyük adam olmak gerekir.

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 73 - Nesin Yayınevi)Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 73 - Nesin Yayınevi)

Çünkü, büyümüş insanlarla kendi çocuklukları arasında, belki bin, belki ikibin yıllık bir zaman vardır sanki.

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 210)Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 210)

"Baba, Metin de bir gün baba olunca, çocuklarına, sınıflarını birincilikle geçtiğini söyler. "

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 28)Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 28)
Ebru Türk 
10 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

vatan aşkı
Yavrularım yurtsever olunuz. Yurdunuzu çok ,çok seviniz. Yurdunuzu yakından tanıyınız. Büyüyünce Anadolu'yu köy köy dolaşınız. Yolsul yerlerde görev alınız. Bu cumhuriyet size emanettir.

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 129 - Nesin Yayınevi)Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 129 - Nesin Yayınevi)
Nazrin Karimova 
20 Oca 17:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir de Çin dansı yapılacak. Beni de Çin dansı yapacakların arasına kattılar. Müzik öğretmenimiz, başka bir okulun müsameresinde Çin dansı yapan çocukları görmüş, pek beğenmiş.

-Zeybek oynasak daha iyi değil mi? dedim.

Müzik öğretmenimiz, her müsamerede zeybek oyunu oynandığını bir de değişiklik olması gerektiğini söyledi.

-Öğretmenim, dedim, acaba Çin’deki bir ilkokul müsameresinde de Çinli çocuklar bizim zeybek oyununu oynuyorlar mı?

-Bilgiçlik taslama! dedi.

Ama Zeybek oynayan Çinli çocuk gözümün önüne gelince güldüm. Bizim Çin dansı yaptığımızı görselerdi, onlar da bize gülerlerdi sanırım.

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz NesinŞimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin
Aynur Aydın 
01 Şub 02:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Soğan doğrarken gözleri yaşlı bir kadına, "Ne anladınız soğandan da ağladınız?" diye sormak neyse, sesleri dalgalanan bu adamların sözlerini dinlerken de, "Ne anladınız da ağlıyorsunuz," demek aynı şey.

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 135 - Nesin yayınevi)Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 135 - Nesin yayınevi)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

15 Lira’nın Altında, Çok Liralık Şeyler Anlatan 15 Sağlam Kitap
15 Lira’nın Altında, Çok Liralık Şeyler Anlatan 15 Sağlam Kitap Paramız olsa kendimizi bırakmayacak mıyız kitap evlerinin üstüne? Kitap bir fetiş türü. Okuyup okumayacağımızı düşünmeden manyak gibi alıyoruz ya. Pahalı pahalı kalın ciltlere dünyaları vermek yok. Dünyanın en güzel, en şarkılı kitapları 15 TL’nin altına elinizin altında. Şu güzel eserleri derleyelim de, kütüphaneler anlam kazansın istedik. Dimağınız sağ olsun!