Şimdiki Çocuklar Harika

8,5/10  (203 Oy) · 
911 okunma  · 
177 beğeni  · 
4.100 gösterim
Bu romanda, çocukların gözüyle büyüklerin nasıl göründüğü anlatılıyor.
Bu romanda, çocuklar anababalarını, öğretmenlerini ve büyüklerini eleştiriyor.
Bu roman, çocuk eğitiminde gerekli sanılan, günümüzde geçerli birtakım değer yargılarının yanlışlığını anlatıyor.
Bu roman, çocukların büyüklerine karşı haklarını ve kendilerini savunmalarıdır.
Bu romanı, salt çocuklar için değil, anababalarla öğretmenler için de yazdım.
Aziz Nesin
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  206
 • ISBN:
  9759038455
 • Yayınevi:
  Nesin Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Birsen Erol 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir öğretmen olarak bu kitabı her ilkokul öğretmeninin ve ebeveynin okuması gerektiğini düşünüyorum. Aziz Nesin'in kaleminden çocukların yazdığı mektuplar. Bir yetişkin yazmış, çocuklar adına; ne kadar da doğru gözlemlemiş, doğru hissetmiş ve düşünmüş. Zaman zaman kendi çocukluğuma dönüp arkadaşlarıma yazdığım mektuplar geldi aklıma. Aziz Nesin'in her zamanki gibi güldürürken düşündüren üslubuyla yazdığı bu kitabı keyifle okuyacaksınız.

siyami tatlıcıbaşı 
11 Nis 23:47 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

1983 benim için Aziz Nesin yılıydı desem yanılmış olmam.. Şimdiki Çocuklar Harika, her dönemde çocuk davranışları incelendiğinde güncellenebilecek harika ötesi bir çalışma.. olağanüstü komik... bir o kadar öğretici... o karakterlerden biri veya bir kaçı eminim, sizin ailenizde de yaşıyordur...vardır...veya karşılaşacaksınız.. emin olun..

Birisi 
 15 May 14:15 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Daha önce hiçbir kitaba keşke daha önce okusaydım demedim, ama bu kitap için öyle diyorum; daha önce okuyabilseydim... Bu sözü de pek sevmesem de: kitabı elimden bırakamadım. Kitabı sahafta farkettim ve hemen başladım okumaya. Çok güzel bir kitap. Dili de olay örgüsü de çok iyi.

Üç yıl önce de kitap elime geçmişti ve bazı kısımlarını okumuştum. Şimdi tamamını okudum. Ayrı şehirlerde iki kardeş gibi arkadaş mektuplaşıyorlar. Her mektup bir mizah komiklik içeriyor. Normal hayatta da (Çocuklukta) öyle hep komik olaylar oluyor mu diye sordum kendime ama zaten o mektupları da yazar yazmış. Çocuklarla çocuk olmamış, çocukları büyümüş saymış.
Özellikle sondaki mektubu okuyunca kitap ve yazar anlam kazanıyor.
Bir de kitabın sonunda da yer alıyor. Aziz Nesin'e özgü başlıca yazım biçimleri diye bazı kelimeler birleşik, bazıları farklı yazılmış. Nedenini merak ettim doğrusu.

Taner durmaz 
20 May 01:54 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bence her anne babanın okumasi gereken bir kitap çünkü çocuğunuza olan davranislarinizdan onların gözünden nasıl gorundugunuzu apaçık ortaya koyan farklı bir kitap

Ayşenur 
 20 May 09:46 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 6/10 puan

Toplumun aksaklıklarını nükte ile anlatan yazarlardan biridir Aziz Nesin. Hocalarımızın ısrarla okuyun demesine rağmen ancak şimdi bu eserle tanıştım Aziz Nesin ile. Anlatımını, işlediği konuları beğendiğim için devamı gelecektir inşaallah.
Kitap iki çocuğun birbirlerine gönderdikleri mektuplardan oluşan saf, temiz duygularla ifade edilen, büyüklerin yaptığı birçok şeye anlam veremeyip o kafa karışıklığını kelimelere döken minik düşüncelerden oluşur. Kitapta da belirtildiği gibi her ebeveynin, her öğretmenin okuması gereken bir kitap.
Büyüyünce anlarsın sözüne küçük bir isyanın olduğu görülür kitabın birçok sayfasında. Çocukların da bir birey olduğunu ve aslında pek çok şeyi de kavrayabildiklerini unutur ebeveynler. Benim için faydalı bir kitap oldu. Kitap kardeşliği etkinliğinde bu kitabı bana hediye eden Fırat Çağlar MANTAŞ beye teşekkür ederim.

Kübra 
24 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ortaokulda bir öğretmenimiz vardı, sınıftan bir arkadaşımı seçmiş ve ''sağına soluna dönene kıpırdayana eksi atacaksın, bu da sizlerin sözlü notunuzu etkileyecek'' demişti. Silgimiz yere düşse alamazdık, onun dersi gelecek diye karnımıza ağrılar girerdi. Ama her şerde bir hayır var hesabı :) bu öğretmenin de bir iyi yanı vardı. Haftada bir gün bize bu kitabı okurdu. Kitap çocuk dünyasına o kadar hitap eden, yüreklerimizi o kadar kıpır kıpır eden bir kitaptı ki okuyan o olsa da ders hiç bitmesin isterdik. 6. sınıf için inanılmaz keyifli bir kitaptı. Bu eğlenceli kitabı ortaokul öğrencileri için de, öğrencilerine okuyabilecek öğretmenler için de tavsiye ederim...

Soner AYAN 
26 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Şirince de bulunan, nesin matematik köyünde nesin vakfı ile yapılan bir muazzam çalışmayla hayranlığım katlanarak artmıştı aziz nesine. Bu kitabında da çocukları, çocuğun dilinden bir başka deyişle çocuğun dünyasından çok güzel anlatmış. Çocukları anlamak isteyene kesinlikle tavsiye ederim.

Azer Bağatur 
20 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

İnsana arkadaşliği ve dostluğu öğretiyor. Yer yer eskiye götüren,albümlere baktıran nitelikte. Hayatın getirdiklerine katlanmayı ve umudu yitirmemeyi teferruatsız okuyucuya sunuyor.

Seyit Ali YILDIZ 
06 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitap iki çocuğun birbirlerine Mektuplarla hayatlarını anlatıyor. Bazı yerlerde iyi güldüm diyebilirim. Ders alınacak kitaplardan bir tanesi keyifli okumalar :)

5 /

Kitaptan 48 Alıntı

Sadettin TANIK 
25 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yaşlarınız küçük diye hiçbir gerçeğin sizlerden saklı kalmasından yana değilim. Çocukların anlayamayacakları sorun yoktur. Olsa olsa, dinleyenlerin yaşlarına göre, konuların anlatılış biçimi değişebilir.

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz NesinŞimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin
Onur Özkan 
26 Oca 23:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Çocuklara daha iyi bir dünya bırakmak yerine,
dünyaya daha iyi çocuklar bıraksanız,
sorun kendiliğinden çözülecek aslında."

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz NesinŞimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin
Birisi 
 15 May 09:25 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

-Adını sorunca iki dakika düşünüp söyleyen dahi olur mu hiç?
-Dahiliğinden öyle yapıyor. Babası öyle öğretmiş. "Adın bile sorulsa, düşünmeden söyleme" demiş. Çünkü dahiler hep düşünürmüş.

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 86 - Adam Yayınları)Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 86 - Adam Yayınları)
Taner durmaz 
19 May 16:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ben, terbiyeyi, terbiyesizlerden öğrendim. (Ebül'ald Ma'ari 973-1057)

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz NesinŞimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin
Seren Eren 
10 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Büyümüş insanlarla kendi çocuklukları arasında, belki bin, belki iki bin yıllık bir zaman vardır. Onun için biz büyümüşler, kendi çocukluğumuzu unuturuz."

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 210 - Nesin Yayınevi (76. Baskı))Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 210 - Nesin Yayınevi (76. Baskı))
Mehmet Sinan Gündüz 
27 Nis 23:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kız ya da erkek doğmanın bir şans olup olmadığını hiç düşünmemiştim. Bu soruyu babama sordum. Bana uzun bir konferans çekti. Özet olarak dedikleri şu : İnsan ancak kadın ve erkek olarak bütünlenir.
-Peki baba, kadın olmak ister miydin ? diye sordum.
Birden sesini yükseltti
- Ne münasebet ? dedi
Sanki böyle bir ihtimal varmış gibi soruma sinirlendi
Oysa aynı soruyu anneme sorduğum zaman,annem içini çekti
-Erkek olsaydım!..dedi.

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 81)Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 81)
Birisi 
 14 May 22:18 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Ben, terbiyeyi, terbiye-
sizlerden öğrendim."
Ebül'alâ Ma'arî

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 9 - Adam Yayınları)Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 9 - Adam Yayınları)
Arzu Öztürk 
21 May 09:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan ancak, kadın ve erkek olarak bütünleşir.
#Şimdikiçocuklarharika #aziznesin

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz NesinŞimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin
Birisi 
15 May 13:33 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Todor Dinov
"Mizah, dünyamızı gülünç olmaktan kurtarır. "

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 178 - Adam Yayınları)Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 178 - Adam Yayınları)
5 /

Kitapla ilgili 1 Haber

15 Lira’nın Altında, Çok Liralık Şeyler Anlatan 15 Sağlam Kitap
15 Lira’nın Altında, Çok Liralık Şeyler Anlatan 15 Sağlam Kitap Paramız olsa kendimizi bırakmayacak mıyız kitap evlerinin üstüne? Kitap bir fetiş türü. Okuyup okumayacağımızı düşünmeden manyak gibi alıyoruz ya. Pahalı pahalı kalın ciltlere dünyaları vermek yok. Dünyanın en güzel, en şarkılı kitapları 15 TL’nin altına elinizin altında. Şu güzel eserleri derleyelim de, kütüphaneler anlam kazansın istedik. Dimağınız sağ olsun!