Şimdiki Çocuklar Harika

8,6/10  (326 Oy) · 
1.388 okunma  · 
298 beğeni  · 
7.087 gösterim
Bu romanda, çocukların gözüyle büyüklerin nasıl göründüğü anlatılıyor.
Bu romanda, çocuklar anababalarını, öğretmenlerini ve büyüklerini eleştiriyor.
Bu roman, çocuk eğitiminde gerekli sanılan, günümüzde geçerli birtakım değer yargılarının yanlışlığını anlatıyor.
Bu roman, çocukların büyüklerine karşı haklarını ve kendilerini savunmalarıdır.
Bu romanı, salt çocuklar için değil, anababalarla öğretmenler için de yazdım.
Aziz Nesin
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  206
 • ISBN:
  9789759038455
 • Yayınevi:
  Nesin Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Yasin Bektaş 
Dün 13:38 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın giriş kısmında ve arka kapağında yazan "Bu romanı salt çocuklar için değil, anababalarla öğretmenler için de yazdım." diyen Aziz Nesin konuyu iyi bir şekilde özetlemiş.

Birbirinden farklı şehirlere ayrılan 2 aynı sınıf öğrencisi Ahmet ve Zeynep'in gözünden hayatlarının önemli konularını mektuplar yazarak birbirlerine anlatımlarıyla başlıyor. Çocukların gözünden öğretmenlerini, anne ve babalarının yaptıkları yanlışları, kendilerini dev aynasında görmeleri, çocukların yaşları küçük diye hiçbirşeyi anlamaz görüşüne sahip olmaları, eğitim düzeninin çocuklara yaptıkları hatalar ve diğerleri...

Okuyunca çoğu zaman gülümseyeceğiniz, biz yetişkinlere ders veren nitelikte mutlaka ama mutlaka okunması gereken bir eser olarak düşünüyorum. Herkese şimdiden iyi okumalar.

salih 
 10 Şub 01:11 · Kitabı okudu · 5 günde

"Mizah, dünyamızı gülünç olmaktan kurtarır." kitapta Aziz Nesin'in yapmaya çalıştığı da bu galiba. Aziz Nesin diğer adıyla Mehmet Nusret, kendisini pek sevdiğim söylenemez, fikirlerinden de hazetmem. Ama yazılmış, emek verilmiş hele ki ortaya çıkmış güzel bir eser varsa gerisi teferruat o okunur, okunmalı. Türkiye'de mizah yazarlığı dendiğinde akla ilk gelen isim Aziz Nesin ve galiba en iyi kitabı da bu, incelemelerde sık sık karşılaştığım için okumak istedim ve iyi ki de okumuşum. Bana çocukluğumu hatırlattı ve bol bol da güldürdü.
Kitap, Zeynep ve Ahmet isimli iki çocuğun mektuplaşması şeklinde yazılmış. Mektuplarda başlarına gelenleri, yaşadıklarını anlatıyorlar. Çocukların gözüyle, büyükleri yani kendimizi görüyoruz, çok iyi bir mizahla beraber çok iyi de bir eleştiri var büyüklere karşı. Bu yüzden olsa gerek Aziz Nesin bu kitabı müstear isimle çocuk romanları yarışmasına gönderiyor ama yarışmada dereceye bile giremiyor. Kitap bu arada harbiden güldürüyor, en azından gülümsettiği çok yer var.
Aziz Nesin, kitabın sonunda çocuklara yazdığı mektupta çok güzel bir şey söylüyor; "büyümüş insanlarla, kendi çocuklukları arasında, belki bin, belki ikibin yıllık bir zaman farkı vardır. Onun için biz büyümüşler kendi çocukluğumuzu unuturuz." Ya bu çok güzel bir şey ben de bunu söyler dururum, çocuktum bir ara ben sen de öyle, evet hatırladığım olaylar var ama o zamanki düşüncelerimi, duygularımı hatırlayamıyorum, Aziz Nesin'in bahsettiği uzaklık bu işte ve bu çok kötü bir şey.

Birsen Erol 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir öğretmen olarak bu kitabı her ilkokul öğretmeninin ve ebeveynin okuması gerektiğini düşünüyorum. Aziz Nesin'in kaleminden çocukların yazdığı mektuplar. Bir yetişkin yazmış, çocuklar adına; ne kadar da doğru gözlemlemiş, doğru hissetmiş ve düşünmüş. Zaman zaman kendi çocukluğuma dönüp arkadaşlarıma yazdığım mektuplar geldi aklıma. Aziz Nesin'in her zamanki gibi güldürürken düşündüren üslubuyla yazdığı bu kitabı keyifle okuyacaksınız.

Aykut 
03 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Toplumu çok iyi gözlemleyen ve bu gözlemlerini doğru tespitlerle harmanlayıp mizaha döken Canım Aziz Nesin.
Kitap gerçekten akıcı ve eğlenceli. Herkesin kendine çıkarması gereken dersler var. Ayrıca çocuk duyarlılığı konusunda da önemli bir eser,çocuğun da bir aklı,zihni ve farkındalığı olduğunu en tatlı şekilde gösteriyor bize.

Berra Nisa GENÇ 
12 Kas 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Bir kitabı okuyabilmek için, ilk önce o yazar ve kitap hakkındaki önyargılarınızı bir kenara koymanız gerekir.
Aziz Nesin'in kaleminden, iki beşinci sınıf öğrencisi çocuğun Ankara ve İstanbul'dan birbirlerine mektup yazması, benim ilgimi çok çekmişti. Yıl, 1960'lar... Birbirlerini çok seven iki arkadaş, kardeşçe mektuplaşıyorlar. Kimi zaman konu yetişkinler oluyor, kimi zaman; evren. Latifeler bir yana, üzücü olaylar da baş gösteriyor. Bir çocuğun iç dünyasını çok iyi anlayabilirsiniz bu kitapta. O zaman anlaşılır belki, yetişkinlerin de bir zamanlar çocuk olduğu. Aynı duyguları paylaştığı... İşte o zaman anlaşılıyor ki, kelimeler ne mânâlı, ne kadar da güzel anlatabilir bir çocuğu.
Belki; siz de unuttunuz çocukluğunuzu. Ya da kitaplarla yaşatıyorsunuz. Eğer bir defa daha çocuklarla tanışmak isterseniz buyrun: Şimdiki çocuklar harika...

siyami tatlıcıbaşı 
11 Nis 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

1983 benim için Aziz Nesin yılıydı desem yanılmış olmam.. Şimdiki Çocuklar Harika, her dönemde çocuk davranışları incelendiğinde güncellenebilecek harika ötesi bir çalışma.. olağanüstü komik... bir o kadar öğretici... o karakterlerden biri veya bir kaçı eminim, sizin ailenizde de yaşıyordur...vardır...veya karşılaşacaksınız.. emin olun..

İlgen Aktürk 
02 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap öncelikle ilkokullarda ögrencilere ebeveynleriyle ilgili yaptıkları anketlere verdikleri cevaplarla başlıyor. Cevaplar korkutucu ve düşündürücü. Daha sonra 5. Sınıf iki ögrencinin mektuplaşmaları ve gündelik hayatlarından bahsetmeleri ile devam ediyor. Kitapta anlatılan aileler eminim size de çok tanıdık gelecektir. Bu yönüyle Aziz Nesin'in çok iyi bir gözlemci olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda çok sade bir anlatım tarzı seçmesi ve güldürürken düşündürmesi de sevdiğim özelliklerinden biri oldu. Kitapta büyüklerin dünyasını, yalanlarını, ikiyüzlülüğünü, eğitim adı altındaki saçmalıkları o kadar güzel anlatmış ki hayran kalmamak mümkün değil. Bir de kitabın sonunda Aziz Nesin'den tüm çocuklara mektup var! "Bu romanı, salt çocuklar için değil, ana-babalarla, öğretmenler için de yazdım." Diyor çok sevgili Aziz Nesin. Ben de ebeveynlerin ve özellikle eğitimcilerin okumasını çok ister ve içtenlikle öneririm.

Ayşenur 
 20 May 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 6/10 puan

Toplumun aksaklıklarını nükte ile anlatan yazarlardan biridir Aziz Nesin. Hocalarımızın ısrarla okuyun demesine rağmen ancak şimdi bu eserle tanıştım Aziz Nesin ile. Anlatımını, işlediği konuları beğendiğim için devamı gelecektir inşaallah.
Kitap iki çocuğun birbirlerine gönderdikleri mektuplardan oluşan saf, temiz duygularla ifade edilen, büyüklerin yaptığı birçok şeye anlam veremeyip o kafa karışıklığını kelimelere döken minik düşüncelerden oluşur. Kitapta da belirtildiği gibi her ebeveynin, her öğretmenin okuması gereken bir kitap.
Büyüyünce anlarsın sözüne küçük bir isyanın olduğu görülür kitabın birçok sayfasında. Çocukların da bir birey olduğunu ve aslında pek çok şeyi de kavrayabildiklerini unutur ebeveynler. Benim için faydalı bir kitap oldu. Kitap kardeşliği etkinliğinde bu kitabı bana hediye eden Fırat Çağlar MANTAŞ beye teşekkür ederim.

Ezgi Eroğlu 
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Üç yıl önce de kitap elime geçmişti ve bazı kısımlarını okumuştum. Şimdi tamamını okudum. Ayrı şehirlerde iki kardeş gibi arkadaş mektuplaşıyorlar. Her mektup bir mizah komiklik içeriyor. Normal hayatta da (Çocuklukta) öyle hep komik olaylar oluyor mu diye sordum kendime ama zaten o mektupları da yazar yazmış. Çocuklarla çocuk olmamış, çocukları büyümüş saymış.
Özellikle sondaki mektubu okuyunca kitap ve yazar anlam kazanıyor.
Bir de kitabın sonunda da yer alıyor. Aziz Nesin'e özgü başlıca yazım biçimleri diye bazı kelimeler birleşik, bazıları farklı yazılmış. Nedenini merak ettim doğrusu.

Ali 
 15 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Daha önce hiçbir kitaba keşke daha önce okusaydım demedim, ama bu kitap için öyle diyorum; daha önce okuyabilseydim... Bu sözü de pek sevmesem de: kitabı elimden bırakamadım. Kitabı sahafta farkettim ve hemen başladım okumaya. Çok güzel bir kitap. Dili de olay örgüsü de çok iyi.

Kitaptan 82 Alıntı

Onur Özkan 
26 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Çocuklara daha iyi bir dünya bırakmak yerine,
dünyaya daha iyi çocuklar bıraksanız,
sorun kendiliğinden çözülecek aslında."

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz NesinŞimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin
Sadettin TANIK 
25 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yaşlarınız küçük diye hiçbir gerçeğin sizlerden saklı kalmasından yana değilim. Çocukların anlayamayacakları sorun yoktur. Olsa olsa, dinleyenlerin yaşlarına göre, konuların anlatılış biçimi değişebilir.

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz NesinŞimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin
Seren Eren 
22 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"İşte en canımı sıkan cevap da budur. Bizi, hiçbir şeyden anlamaz sanıyorlar."

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 82 - Nesin Yayınevi)Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 82 - Nesin Yayınevi)
Ali 
 15 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

-Adını sorunca iki dakika düşünüp söyleyen dahi olur mu hiç?
-Dahiliğinden öyle yapıyor. Babası öyle öğretmiş. "Adın bile sorulsa, düşünmeden söyleme" demiş. Çünkü dahiler hep düşünürmüş.

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 86 - Adam Yayınları)Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 86 - Adam Yayınları)
Kübra Kozan 
 04 Kas 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Türk çocuğu ayağını vurdu mu, yerler sarsılacak!

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 36 - Nesin Yayınevi)Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 36 - Nesin Yayınevi)
Taner durmaz 
19 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ben, terbiyeyi, terbiyesizlerden öğrendim. (Ebül'ald Ma'ari 973-1057)

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz NesinŞimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin
Seren Eren 
27 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Büyümüş insanlarla kendi çocuklukları arasında, belki bin, belki iki bin yıllık bir zaman vardır. Onun için biz büyümüşler, kendi çocukluğumuzu unuturuz."

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 210 - Nesin Yayınevi (76. Baskı))Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 210 - Nesin Yayınevi (76. Baskı))
Zarif'Hanım 
14 Eyl 2017 · İnceledi · 10/10 puan

Çocuk, ne yapsa harika oluyor. Konuşsa harika... Çocuk bu, konuşuyor elbet, havlayacak değil ya...
Biraz sonra evin içi, harika çocukların gürültüsünden tımarhaneye döndü.

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 154)Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 154)
Mehmet Sinan Gündüz 
27 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kız ya da erkek doğmanın bir şans olup olmadığını hiç düşünmemiştim. Bu soruyu babama sordum. Bana uzun bir konferans çekti. Özet olarak dedikleri şu : İnsan ancak kadın ve erkek olarak bütünlenir.
-Peki baba, kadın olmak ister miydin ? diye sordum.
Birden sesini yükseltti
- Ne münasebet ? dedi
Sanki böyle bir ihtimal varmış gibi soruma sinirlendi
Oysa aynı soruyu anneme sorduğum zaman,annem içini çekti
-Erkek olsaydım!..dedi.

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 81)Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 81)
Ali 
15 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Oğlum, herşeyi yap, yalnız yalan söyleme! Çünkü, dünyada ençok doğuran şey yalandır. İnsan bir küçücük yalan söyledi mi, o yalanını gizlemek için biraz daha büyük yalan söylemek zorunda kalır.

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 158 - Adam Yayınları)Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 158 - Adam Yayınları)
9 /

Kitapla ilgili 1 Haber

15 Lira’nın Altında, Çok Liralık Şeyler Anlatan 15 Sağlam Kitap
15 Lira’nın Altında, Çok Liralık Şeyler Anlatan 15 Sağlam Kitap Paramız olsa kendimizi bırakmayacak mıyız kitap evlerinin üstüne? Kitap bir fetiş türü. Okuyup okumayacağımızı düşünmeden manyak gibi alıyoruz ya. Pahalı pahalı kalın ciltlere dünyaları vermek yok. Dünyanın en güzel, en şarkılı kitapları 15 TL’nin altına elinizin altında. Şu güzel eserleri derleyelim de, kütüphaneler anlam kazansın istedik. Dimağınız sağ olsun!