Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton

8,2/10  (157 Oy) · 
468 okunma  · 
117 beğeni  · 
2.534 gösterim
"Bir Delinin Anı Defteri, Palto, Burun" Gogol'un "Neva Bulvarı", "Burun", "Portre", "Palto", "Bir Delinin Anı Defteri" ve "Fayton" öykülerini içeriyor.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  223
 • ISBN:
  9789944888035
 • Orijinal Adı:
  Diary of a Madman, Mantel, Nase, Petersburg
 • Çeviri:
  Mazlum Beyhan
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
İbrahim PÜSKÜL (Hiçbir şey yok!) 
 14 Mar 23:42 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gogol 'un bu eserini okumadan önce sadece Puşkin ile beraber rus edebiyatının kurucusu olduğunu ve Dostoyevski'nin 'Hepimiz Gogol'un paltosundan çıktık. ' sözüne mazhar oldugunu biliyordum. Neler yoktuki o paltonun altında, tum otoriteler tarafından dunyanın en ıyı iki romanı kabul edilen Anna Karanına ve Karamazov Kardesler, devasa kalınlıkta kült eserler, etkiledikleri yazarlarıda sayarsak neredeyse dünya edebiyatının yarısı. Hem sadece romanda değil çehov ile beraber dünya hikayeleri de.
İşte bu düşünceler etkisinde Gogol'un kitabını aldım. Beklentım rus edebıyatının karamsar havası düşünüldüğünde çok felsefik, psıkolojık bir kıtap oldugundan yanaydı. Ancak okumaya başladığımda öylesine güldüm eğlendimki, şu an 'ne adamdı be' demeden edemiyorum. Ayrıca okuru güldürürken dönem Rusya sını da çok ince bir şekilde eleştirmiş yazar.
Okumaya başladığımdan beri kitap sevdası olan herkese Gogol okumasını tavsiye edıyorum. Diğer eserlerini de okuma listeme ekledim. Kesinlikle bu zamana kadar en keyif aldığım yazardı Gogol. Herkese Gogol okumasını tavsiye eder, keyifli okumalar dilerim.

Seni hiçbir zaman unutmayacağım Akaki Akakiyeviç!.. :)

Kübra E. 
 09 Ağu 19:05 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hepimizin çevresinde nüktedan, güldürürken de düşündüren birileri vardır muhakkak. Esprilerinin ucu size dokunsa bile katıla katıla gülmekten kendinizi alamazsınız.
Gogol de Rus edebiyatının hicivle mizahı eşsiz bir biçimde harmanlayan yazarıdır.
Sohbet eder gibi yazar. Doğaüstü, masalsı bir hikaye izlenimi olsa da eserlerinde gerçeklere iğneleyici bir biçimde dokunmadan geçmez.
İş Bankası Yayınları'ndan okuduğum öykülerinden, "Neva Bulvarı" öyküsünde yazar caddeyi ve caddede yürüyen insanları öyle güzel betimlemiş ki sanki o caddede ona eşlik ettim okurken.
Gogol, mekanı tasvir ederken aslında insanları da tasvir etmektedir. Caddenin şatafatına uyum sağlayan giyim kuşamlarının aksine, ruhlarındaki sönüklüğü, acizliği, karakterlerindeki zayıflıkları, kısacası bütün kirli çamaşırlarını tek tek okuyucunun önüne döküverir. Sosyeteye, kibarlık budalalıklarına, sosyeteye öykünenlere öyle güzel temas eder ki kalemine hayran olmamak elde değil.


Diğer öykülerinden en çok beğendiğim ikisi "Palto" ve "Burun" oldu.
"Palto"da silik bir kalem memuru olan Akaki Akakiyeviç'in acıklı öyküsünü anlatırken bürokrasiyi eleştirir Gogol.
"Kutsal Rusyamız, boğazına dek öykünme denen hastalığa batmış, herkes amirine öykünüyor." der.
Bu öyküsü o kadar içtenlikli ve gerçekçidir ki, Dostoyevski'nin "İnsancıklar" romanındaki başkarakter yoksul memur Devuşkin, Palto'yu okuduğunu, Palto'daki kahramanın kendisine çok benzeyen zavallı bir memur olduğunu, gerçekçi bir biçimde tasvir edildiğini yazar ve Palto'nun 'son derece kötü niyetli bir kitapçık' olduğunu söyler.


Beni en çok etkileyen öykü, "Burun" idi.
Burun her ne kadar doğaüstü, gerçekleşmesi mümkün olmayan bir şeyden bahsedermiş gibi görünse de ardındaki mesajlar çok önemli.
Gogol de bunun farkındadır ki şöyle der: "Anlayan beri gelsin! Ama bundan da tuhaf ve anlaşılmaz olanı, yazarların nasıl olup da kendilerine böyle bir konu seçebildikleri... Bunu hiç anlamıyorum, memlekete hiçbir yararı olmayan bir iş bu, ikincisi, ikincisi de öyle hiçbir yararı olmayan bir iş! Bilemiyorum doğrusu, ne demeye..."
Gogol, böyle diyerek ne de güzel yerer yazarların kalemine yön vermek isteyenleri... Tabii ki anlayabilene.
Ah ne de güzel bir öyküdür "Burun".
Gösteriş meraklılarına, makam mevkii, yükselmekle aklını bozanlara ne de güzel bir cevaptır.
Ah tabi burnu havada olanlar, burnundan kıl aldırmayanlar için, "Adam sen de, böyle saçma öykü mü olurmuş!" deyip geçilecek türdendir.
Öyle ya, yazarlar da yazarlığını bilmelidir canım(!)
Toplumdaki çarpıklıklara burunlarını sokmamalılardır(!)


Herkese keyifli okumalar dilerim...
Kadim dostlarımız olan kitaplarla kalın... :)

Kübra 
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Vakit kaybı bir kitap. Petersburg Öyküleri zaten ne anlattı, yazar bunları niye yazdı, basan niye bastı bilmiyorum. Zaten Neva Bulvarı öyküsünün sonunda kendisi de bunu belitmiş. Bir tek Palto öyküsü biraz beğenilebilir. Onun dışında okumak yerine gidip uyumayı tercih ederim.

Muhammet TUNÇ 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap 3 farklı hikayeden oluşuyor:
''Bir Delinin Hatıra Defteri''
''Palto''
''Burun''.
Bir Delinin Hatıra Defteri hikayesini keyifle okudum. Çok güzeldi. Palto hikayesinde azıcık üzüldüm adamın haline. Burun hikayesi çok saçmaydı. Adamın burnu kayboluyor hikayede. Sonra bir uyanıyor ki burnu yerinde. Öyle bir şey işte. :)
Kitap güzeldi. Tavsiye ederim.

Sefa Yılmaz 
20 Mar 23:02 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Birbirinden bağımsız üç hikâyenin yer aldığı kitabı daha önce hiç Gogol okumamış birine gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirsiniz. Hikâyeleri okurken acaba ne olacak diye merak ediyorsunuz. Yapılan incelemelerden Burun hikâyesinin hak ettiği değeri göremediği anlaşılıyor. Burun hikâyesine, Kovalev'in "burun"a olan bakış açısıyla yaklaşırsak pek bir şey anlamamız elbette ki mümkün olmaz. Burnu bir karış havada olanlar özellikle okusunlar. Korkmayın. Hikâyenin sonunda burnunuz düşmüyor :)

Hatice Köse 
11 Mar 18:54 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 10/10 puan

Klasikler söz konusu olduğunda insana hasıl olan düşünce; Zamanının çok ötesini görebilen yazarların, zamanının çok ötesinde tenkit ve tespit yapabildikleri yönündedir. Hepimiz Gogol'un paltosundan mı çıktık bilinmez fakat herbirimiz bir parça deliyiz.

Fatmanur Özyürek 
06 Tem 12:09 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

İçinde altı tane öykünün bulunduğu bu kitabı zevkle okudum. Hatta Bir Delinin Anı Defteri kısmında okurken kendi kendime güldüğüm pek çok yer olmuştur. Tabi diğer öyküleri de güzel, hatta yazarın genel olarak burunla ilgili bi takıntısı olduğunu düşündürttü. Burun isimli bir tane hikaye ve sürekli aralarda geçen burunla ilgili tanımlar herhalde dikkatimi çekti. Ben Portre isimli hikayeyi de beğendim. Çok gerçekçi anlatmıştı, bir ders verme amacından çok olayı yaşanmış gibi anlatması, portreyi gözümün önünde canlandırmanın bu kadar kolay olması galiba büyük yazarlara özgü bir şey. Bende daha çok Gogol okunur.

seher 
11 Şub 12:57 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Gogol'un kitaplarının farklı çevirilerini de okuduğumdan en iyi çevirinin İş Bankası Yayınlarına ait Mazlum Beyhan’a ait çeviri olduğunu belirtmeliyim. Kitapta Neva Bulvarı, Burun, Portre, Palto, Bir Delinin Anı Defteri ve Fayton öyküleri yer alıyor.Burun, Palto, Bir Delinin Anı Defteri hikayelerinin tiyatro oyunlarını izlediğim ve radyo tiyatrosundan defalarca dinlediğim hikayelerdir.Rusya da ki yaşam ve insan öykülerini fantastik hikayelerle anlatılmıştır.Okumanızı tavsiye ederim.

Zafer Ateş 
19 Haz 17:00 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap hakkındaki yorumları okudum hiç hoş yorumlarla karşılaşmadım . Bu kitabı okumayı çok istiyordum.Ama genede aldım . Okudum .Bence efsane yorumlarda sadece PALTO beğenilmiş ama ben Fayton hariç beğendim.Belkide saplantılı bir kişilik olduğum içindir.Yani kafayı siyirtmis halüsünayon gören biriylesiniz hoşunuza gidecektir.Buarada Gogol'un okuduğum ilk kitabı Gogol'u bilirsiniz herhalde övgüyle bahsedilen yazar Dostoyevski tarafından Okumalusiniz Fayton kötü olsa da okuyun belki ben anlamam isimdir zaten 20 sayfa felan yanlış hatırlamıyorsam 5 veya 6 hikayeden oluşmuş kitap Nikolai Gogol'un Diğer kitaplarıni okumayı düşünüyorum mesela o derece hoşuma gitti.Hadi bakalım kolay gelsin.İyi günler.

Tyler DURDEN 
 30 Haz 17:53 · Kitabı okudu · 1/10 puan

100 sayfalık kitap nerdeyse boğacaktı, yarım bırakmak gibi huyum olmadığı için yani sırf bitirmek için okudum. Nikolay Bey afedersiniz ama ancak bu kadar saçma hikayeler bu kadar sıkıcı bir şekilde yazılabilirmiş gerçekten. Bu hikayeleri ben yazmış olsaydım kimse dönüp bakmazdı fakat sırf onu büyük bir isim yazdı diye bu kadar çok meşhur olduysa yazık yani. kesinlikle vakit kaybıdır tavsiye etmiyorum.

4 /

Kitaptan 56 Alıntı

Yasemin Bektaş 
02 May 12:24 · 8/10 puan

''Bana göre, düşünceleri, duyguları ve izlenimleri başkalarıyla paylaşmak dünyadaki en büyük mutluluklardan biridir.''

Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 31 - Koridor Yayıncılık)Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 31 - Koridor Yayıncılık)

Herkes işini yapsın yeter. Benim gözümde bilmediğini açıkça söyleyen insan, bilmediğini biliyormuş gibi görünen ve her şeyi ağzına yüzüne bulaştıran ikiyüzlüden daha değerlidir.

Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 131 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 13. Basım, Mart 2017)Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 131 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 13. Basım, Mart 2017)
Kübra E. 
 09 Ağu 13:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Palto" öyküsünden
Bugün artık herkes kendine yönelik küçücük bir iddiayı, tüm topluma yönelik ağır bir aşağılama olarak alıyor.

Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 143 - İş Bankası Kültür Yayınları, 13. Basım, Mart 2017, Çeviri: Mazlum Beyhan)Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 143 - İş Bankası Kültür Yayınları, 13. Basım, Mart 2017, Çeviri: Mazlum Beyhan)

"Benim gözümde bilmediğini açıkça söyleyen insan, bilmediğini biliyormuş gibi görünen ve her şeyi ağzına yüzüne bulaştıran ikiyüzlüden daha değerlidir."

Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç GogolBir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol
Bengü 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Keşke hiç olmasaydın şu dünyada, keşke sana hiç rastlamasaydım, keşke canlı bir varlık olacak yerde esinli bir ressamın yarattığı bir tablo olsaydın. O zaman resminin önünden hiç ayrılmaz, sonsuzcasına sana bakardım... öper, öperdim seni. Sonsuz güzel bir düş gibi seni yaşar, seni solur ve... mutlu olurdum.

Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç GogolBir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol
Bengü 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanoğlu öyle şaşılası bir yaratıktır ki, sahip olduğu özellikleri bir çırpıda sayıp dökmek olanaksızdır, durup incelemeye kalkıştığınızda da, hiç durmadan yeni özellikler bulursunuz ve bu işin sonu gelmez.

Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç GogolBir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol
sinan kaan 
12 Ağu 22:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Nasıl da tuhaf, nasıl da anlaşılmaz oyunlar oynuyor alinyazımız bize!...

Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 42 - Kültür yayınları)Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 42 - Kültür yayınları)