Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton

8,2/10  (121 Oy) · 
368 okunma  · 
86 beğeni  · 
2.289 gösterim
"Bir Delinin Anı Defteri, Palto, Burun" Gogol'un "Neva Bulvarı", "Burun", "Portre", "Palto", "Bir Delinin Anı Defteri" ve "Fayton" öykülerini içeriyor.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  223
 • ISBN:
  9789944888035
 • Orijinal Adı:
  Diary of a Madman, Mantel, Nase, Petersburg
 • Çeviri:
  Mazlum Beyhan
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
İbrahim PÜSKÜL (Hiçbir şey yok!) 
 14 Mar 23:42 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gogol 'un bu eserini okumadan önce sadece Puşkin ile beraber rus edebiyatının kurucusu olduğunu ve Dostoyevski'nin 'Hepimiz Gogol'un paltosundan çıktık. ' sözüne mazhar oldugunu biliyordum. Neler yoktuki o paltonun altında, tum otoriteler tarafından dunyanın en ıyı iki romanı kabul edilen Anna Karanına ve Karamazov Kardesler, devasa kalınlıkta kült eserler, etkiledikleri yazarlarıda sayarsak neredeyse dünya edebiyatının yarısı. Hem sadece romanda değil çehov ile beraber dünya hikayeleri de.
İşte bu düşünceler etkisinde Gogol'un kitabını aldım. Beklentım rus edebıyatının karamsar havası düşünüldüğünde çok felsefik, psıkolojık bir kıtap oldugundan yanaydı. Ancak okumaya başladığımda öylesine güldüm eğlendimki, şu an 'ne adamdı be' demeden edemiyorum. Ayrıca okuru güldürürken dönem Rusya sını da çok ince bir şekilde eleştirmiş yazar.
Okumaya başladığımdan beri kitap sevdası olan herkese Gogol okumasını tavsiye edıyorum. Diğer eserlerini de okuma listeme ekledim. Kesinlikle bu zamana kadar en keyif aldığım yazardı Gogol. Herkese Gogol okumasını tavsiye eder, keyifli okumalar dilerim.

Seni hiçbir zaman unutmayacağım Akaki Akakiyeviç!.. :)

Kübra 
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Vakit kaybı bir kitap. Petersburg Öyküleri zaten ne anlattı, yazar bunları niye yazdı, basan niye bastı bilmiyorum. Zaten Neva Bulvarı öyküsünün sonunda kendisi de bunu belitmiş. Bir tek Palto öyküsü biraz beğenilebilir. Onun dışında okumak yerine gidip uyumayı tercih ederim.

Muhammet TUNÇ 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap 3 farklı hikayeden oluşuyor:
''Bir Delinin Hatıra Defteri''
''Palto''
''Burun''.
Bir Delinin Hatıra Defteri hikayesini keyifle okudum. Çok güzeldi. Palto hikayesinde azıcık üzüldüm adamın haline. Burun hikayesi çok saçmaydı. Adamın burnu kayboluyor hikayede. Sonra bir uyanıyor ki burnu yerinde. Öyle bir şey işte. :)
Kitap güzeldi. Tavsiye ederim.

Sefa Yılmaz 
20 Mar 23:02 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Birbirinden bağımsız üç hikâyenin yer aldığı kitabı daha önce hiç Gogol okumamış birine gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirsiniz. Hikâyeleri okurken acaba ne olacak diye merak ediyorsunuz. Yapılan incelemelerden Burun hikâyesinin hak ettiği değeri göremediği anlaşılıyor. Burun hikâyesine, Kovalev'in "burun"a olan bakış açısıyla yaklaşırsak pek bir şey anlamamız elbette ki mümkün olmaz. Burnu bir karış havada olanlar özellikle okusunlar. Korkmayın. Hikâyenin sonunda burnunuz düşmüyor :)

seher 
11 Şub 12:57 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Gogol'un kitaplarının farklı çevirilerini de okuduğumdan en iyi çevirinin İş Bankası Yayınlarına ait Mazlum Beyhan’a ait çeviri olduğunu belirtmeliyim. Kitapta Neva Bulvarı, Burun, Portre, Palto, Bir Delinin Anı Defteri ve Fayton öyküleri yer alıyor.Burun, Palto, Bir Delinin Anı Defteri hikayelerinin tiyatro oyunlarını izlediğim ve radyo tiyatrosundan defalarca dinlediğim hikayelerdir.Rusya da ki yaşam ve insan öykülerini fantastik hikayelerle anlatılmıştır.Okumanızı tavsiye ederim.

Hatice Köse 
11 Mar 18:54 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 10/10 puan

Klasikler söz konusu olduğunda insana hasıl olan düşünce; Zamanının çok ötesini görebilen yazarların, zamanının çok ötesinde tenkit ve tespit yapabildikleri yönündedir. Hepimiz Gogol'un paltosundan mı çıktık bilinmez fakat herbirimiz bir parça deliyiz.

Aslı 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gogol un kitapları beni zorluyor. Sakın bir kafayla sessiz bir ortamda okumazsam anlayamıyorum. Bu kitapta birbirinden bağımsız öykülerden oluşuyor. Hepsinin tadı farklı fakat Burun kara mizahi ile favorim oldu.

EDA 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Anlatımıyla gerçek gibi ama akla hayale sığmayacak delice şeyler. Oysa o kadar inandırıcı anlatıyor ki inanmamak elde değil. Hatta bir ara burnumu yoklamadım değil.

Osman 
25 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

bir çırpıda okunabilecek çok anlamlı ve güzel bir eser... özellikle paltoya bayıldım.

Seda 
16 Ara 2014 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ben Varlık Yayınları'ndan çıkan baskısını okumuştum. Gogol'un bu kitabında Bir Delinin Hatıra Defteri, Palto ve Burun adlı üç kısa hikaye mevcut. En beğendiğim öykü oldukça hüzünlü bulduğum Palto adlı hikaye oldu. Memurların derecelerine ve enfiyeye kafayı takan Gogol, tüm hikayelerinde bunlardan, özellikle memurların kademelerinden bahsetmiş. Kısacık zaten, bir çırpıda bitirebilirsiniz.

2 /

Kitaptan 41 Alıntı

Yasemin Bektaş 
02 May 12:24 · Puan vermedi

''Bana göre, düşünceleri, duyguları ve izlenimleri başkalarıyla paylaşmak dünyadaki en büyük mutluluklardan biridir.''

Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 31 - Koridor Yayıncılık)Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 31 - Koridor Yayıncılık)

Herkes işini yapsın yeter. Benim gözümde bilmediğini açıkça söyleyen insan, bilmediğini biliyormuş gibi görünen ve her şeyi ağzına yüzüne bulaştıran ikiyüzlüden daha değerlidir.

Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 131 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 13. Basım, Mart 2017)Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 131 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 13. Basım, Mart 2017)

"Benim gözümde bilmediğini açıkça söyleyen insan, bilmediğini biliyormuş gibi görünen ve her şeyi ağzına yüzüne bulaştıran ikiyüzlüden daha değerlidir."

Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç GogolBir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol
Bengü 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Keşke hiç olmasaydın şu dünyada, keşke sana hiç rastlamasaydım, keşke canlı bir varlık olacak yerde esinli bir ressamın yarattığı bir tablo olsaydın. O zaman resminin önünden hiç ayrılmaz, sonsuzcasına sana bakardım... öper, öperdim seni. Sonsuz güzel bir düş gibi seni yaşar, seni solur ve... mutlu olurdum.

Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç GogolBir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol
Bengü 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanoğlu öyle şaşılası bir yaratıktır ki, sahip olduğu özellikleri bir çırpıda sayıp dökmek olanaksızdır, durup incelemeye kalkıştığınızda da, hiç durmadan yeni özellikler bulursunuz ve bu işin sonu gelmez.

Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç GogolBir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol

...insanlar hakkında sert, kesin yargılarda bulunmaktan kaçınıyordu.

Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 135 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 13. Basım, Mart 2017)Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 135 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 13. Basım, Mart 2017)

Nasıl da tuhaf, nasıl da anlaşılmaz oyunlar oynuyor alınyazımız bize! Acaba arzuladığımız bir şeye hiç kavuştuğumuz olmuş mudur… kavuşmak için var gücümüzü harcadığımız bir şeyi elde etmişliğimiz? Galiba bunu tam tersi oluyor hayatta. Kimi, gösterişli atların çektiği şık bir araba için yanı tutuşur ve yanından hızla geçen arabaların ardından özlemle dilini şaklatırken, kiminin şahane atlar koşulu göz alıcı bir arabası oluyor ama o neye sahip olduğunun farkında olmadan biniyor arabasına. Kiminde şahane bir aşçı, ama iki lokmadan başka bir şeyin giremeyeceği yüzük kadar bir ağız olurken, kiminin hangar gibi bir ağzı oluyor, ama onda da yiyecek kuru ekmekten başka ara ki bir şey bulasın!

Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 42 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 13. Basım, Mart 2017)Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 42 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 13. Basım, Mart 2017)

Şaşılacak şey: Demek iffet terk etti mi insanı, akıl da terk ediyordu.

Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 15 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 13. Basım, Mart 2017)Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 15 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 13. Basım, Mart 2017)

Ah, ne kadar iğrençti şu gerçeklik denen şey! Düşlere neden hiç uymuyorlardı sanki?

Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 22 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 13. Basım, Mart 2017)Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 22 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 13. Basım, Mart 2017)
5 /