Sultanı Öldürmek

7,8/10  (355 Oy) · 
1.376 okunma  · 
245 beğeni  · 
6.027 gösterim
"Biri, sizi cinayet işlemekle suçladığında deliller bulur, tanıklar gösterir, bunun bir iftira olduğunu kanıtlamaya çalışırsınız, ama sizi itham eden kişi bizzat kendinizseniz, ne yaparsınız?"

Ahmet Ümit'in Nisan ayında yayınlanacak romanı Sultanı Öldürmek bu satırlarla başlıyor. Yıllardır aynı kadını bekleyen bir tarihçinin hikâyesi bu. Şahane bir aşk için harcanmış bir ömrün hikâyesi... Serhazinlerin son temsilcisi Müştak Serhazin'in başından geçen dört günlük tuhaf bir serüven. Sapında Fatih Sultan Mehmed'in tuğrası bulunan mektup açacağıyla öldürülmüş bir tarih profesörü... Bir aşk cinayeti mi? Yoksa kökleri "Ulu Hakan"ın şüpheli ölümüne uzanan bir entrika mı? Osmanlı devletinin bir imparatorluğa dönüştüğü o zaferler ve ihanetlerle dolu günlere yapılan sıradışı bir yolculuk. Ve bu heyecan verici yolculuk boyunca kulaklardan eksik olmayan o kadim soru: Tarih, geçmişte yaşananlar mıdır, yoksa tarihçilerin anlattıkları mı?

"...Ve Sultan Mehmed Han. Mehmed Han oğlu Murad Han oğlu Fatih Sultan Mehmed Han. İki karanın ve iki denizin hâkimi. Allah'ın yeryüzündeki gölgesi. Kostantiniyye'yi zapt eden padişah. Roma İmparatorluğu'nun doğal varisi, farklı dinlerden, farklı dillerden, farklı ırklardan yepyeni bir millet yaratma aşkıyla yanıp tutuşan kudretli hükümdar. Uçsuz bucaksız ovalarda at koşturan ordular. Kılıç sesleri, savaş naraları, korku çığlıkları. Ardı ardına düşen şehirler, ardı ardına yıkılan devletler, ardı ardına el değiştiren kaleler. Kırk dokuz yaşında dünyaya nam salmış bir hükümdar. Ve değişmez kader. Akşama kavuşan gün. Ecel şerbetini içen insan. Ve Fatih Sultan Mehmed'in şüpheli ölümü. Ve onun iki şehzadesi. İkiye bölünen saray, ikiye bölünen devlet, hiçbir şeyden haberi olmayan bir halk. Ve iki şehzadenin kanlı boğazlaşması sürerken saray odasında unutulan Fatih Sultan Mehmed Han'ın cansız bedeni..."

Ahmet Ümit, kusursuz bir kurguyla ele aldığı bu cinayet-aşk-tarih örgüsünde edebiyat okurlarının gözündeki ayrıcalıklı yerini bir kez daha sağlamlaştırıyor.
Nazlı Demir 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

İlk defa okuduğum bir cinayet romanında katili tahmin edemedim. Sizde tahmin edemeyeceksiniz. Çünkü Ahmet Ümit okuyucuyu şaşırtmayı çok seven bir yazar. "Aaaa" diye bir tepki görmek için yazmış gibi sanki. Fatih Sultan Mehmet Han'ın hayatını okuyucuyu bazen merak ettirerek bazen de sıkarak anlattığı için çok sürükleyici bulamadım. Fakat sürpriz sonları sevenler için güzel bir okuma olabilir.

KeMâL 
 22 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Uzun süre ara verdiğim Ahmet Ümit'e tekrar geri dönüş yaptım. İyi ki de yapmışım hem kalemini, hem de polisiyeyi özlemişim.… Ahmet Ümit’ten 3. Kitabım oldu sanırım. İstanbul Hatırası ile başlayan serüven yine Beyoğlu'nun En Güzel Abisi ile devam etmişti şimdi de Sultan'ı Öldürmek. Kendimce bir girizgahı geçersek hemen size 3 soru soracağım. Eğer bu 3 sorunun tümüne cevabınız evet ise alın hemen okuyun bu kitabı.
1- Polisiye – Cinayet seviyor musunuz ?
2- Tarih seviyor musunuz ? Özellikle İstanbul…
3- Felsefe, psikoloji ve bu türden bir vak'aları seviyor musunuz ?

3. soruyu sormamda ki amaç bu tür konulardan sıkılabilirsiniz kitabın içerisinde. Çünkü genel olarak incelemelerde bazı bölümlerde sıkıldığını belirten arkadaşları gördüm. Bu yüzden tavsiye olarak size yukarıdaki 3 soruyu soruyorum. Sıkıldığınız kitapları şimdilik de olsa okumayın. Sonralara bırakın ( kişisel tavsiyemdir) Evet arkadaşlar kitap tamamen bu konulardan oluşuyor. Cinayet işlediğini sanan ( ya da işlemiş de olabilir ) spoiler vermemek adına bir şey demek istemiyorum. Bir tarih Profesörü ile başlayan bir cinayet. Öldürülen de tarih Profesörü. Amaç elbetteki katili bulmak ama zorlamayın. Yazar öyle bir düşündürecek ki sizi ( Bu mu ? - Yok lan bu kesin – Hayda bu da olamaz – Hadi canım bee ) en sondaki cümleyi kurarsınız sanırım. Hadi bee… Gerçekten bende beklemiyordum katilin kimliğini.

Gelelim içeriğine; tarih sever ve psikoloji seven arkadaşlar mutlaka bir göz atınız bu esere. Konu olarak Kardeş Katli ama düşünce Suç ve Ceza mı dersiniz ? Ne alaka diyeceksiniz ? Ama konu Baba katili… 2. Beyazıt'ın Fatih’i öldürdüğü düşünülmekte. Neyse yine ileriye gitmeyeceğim. Freud, Dostoyevski ve Fatih Sultan Mehmet arasındaki üçgeni merak ediyorsanız buyurun başlayın. Psikolojik füg hastası olan profesörün geçirdiği günler…

İstanbul’un fethini an be an yaşayacaksınız emin konuşuyorum. Çünkü gerçekten bilmediğim çok şey öğrendim. Tüm tarih sever arkadaşlar bir incelemeli. Kuruluş ve yükselme devri. O zamanki dinler arası tutum. Çok uluslu bir İmparatorluk düşünceleri, fethetmek ve siyasi politika. Sadrazamlar ve taht çekişmeleri kısacası Osmanlı Devleti ile ilgili bir çok inceleme. Ama her yönden…

Kitabın içinde Kroutzer Sonat ile geçen o kadar çok alıntı var ki. Bundan sonnraki kitabım da o olacak. Tolstoy'un eseri ile kurgu çok benzetmiş yazar. Cinayet anını yada öyle hatırlayan profesörü... :) Hemen yine susuyorum.... Spoiler vermemek adına.

Kurgu mükemmel, sıkıcı falan değil ( benim açımdan) gizemli , öğretici ve mantık yürütücü gayet okunulası bir eser. Çok beğendim ve etkilendim. Kesinlikle tavsiye ederim. Taa Habil ile Kabil’e kadar düşünce ve kurgu. Polisiye ve tarih iç içe… Aşk ise romanın asıl önemli teması….

Mutlu okumalar diliyorum.

Tarihi, polisiyeyi ve psikolojiyi seven, İstanbul'un Fethi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen, bu konulara ilgi duyan herkesi psikolojik füg hastası bir tarihçinin anlatımından bir cinayetin katilini aramaya davet ediyorum. Her bölümde katilin kim olduğu hakkında fikrinizin değişebileceğini ve merakınızı uyandıran birçok olayın olduğunu söyleyebilirim. Kitabı okuduktan sonra bazı araştırmalar yapma isteğiniz de uyanabilir çünkü kitaptaki tarihi konular araştırılmaya değer konular ve roman kurgusunun içine çok iyi harmanlanmış durumdalar. Ahmet Ümit bu kitabıyla hem düşündürüyor, hem öğretiyor, hem araştırmaya sevk ediyor hem de edebi bir zevk veriyor. Ancak şunu söylemiş olayım uzun detaylardan hoşlanmayanlar sıkılabilirler, olayın veya durumun uzatıldığı bölümlere rastlamak da mümkün.

Merve Özdemir 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ahmet Ümit'in ikinci kitabını okudum yine sürükleyici ve yine başarılı bi kitap. Açıkçası bu kitabın bazı yerlerinde sıkıldım ve bu da bi kaç sayfa atlamama neden oldu ama bunun nedenide tarihe o kadar ilgim olmadığından. Eğer tarihe karşı ilginiz varsa kesinlikle okuyun derim.Fatih dönemi hakkında rahatça bilgi alıp kendinizi olayların içerisinde buluyosunuz. Üstelik aşk,polisiye ve tarih bu kadar güzel bi uyum içerisinde anlatılabilir. Bi kitaptan daha ne beklersiniz ki?

M. 
15 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Yıllarca süren bir aşk ve Fatih Sultan Mehmed Han. Güzel bir olay örgüsü kurulmuş. Yazar beni yine yanıltmadı. İstanbul'un Fethini daha önce hiç bu kadar net, samimi, yaşayarak ve ağlayarak okumamıştım. Tarihimizi, polisiye ile harmanlayan en başarılı yazardır benim gözümde Ahmet ÜMİT. Başkomiser Nevzat, Komiser Ali ve Komiser Zeynep'in hikayeye dahil olmasına ise pek sevindim, güzel bir sürprizdi benim için. Kitap tam bir hapishane gibiydi çünkü ben içinden çıkamadım.

Güler Ayata 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sultan Nüzhet, Babalar ve oğullarıyla vede katiller.... Ahmet Ümit, tanınmış tarih profesörünün cinayetinden yola çıkarak gerçek bir tarih öğreticiliği ile farklı bir tarih dersi vermiş...Ahmet Ümit' in okunması gereken romanı....

Mehtap Akbudak 
19 Şub 22:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kusursuz bir kurguyla ele aldığı bu cinayet-aşk-tarih üçlüsü içinde sürükleyici , her an katilin değiştiği,tam karar verip katili bulmuşken bir sürprizle karşılaşılan harika bir roman...

Şeyma 
 21 Şub 22:50 · Kitabı okudu · 17 günde · 8/10 puan

Ahmet Ümit'ten okuduğum 3. kitaptı ve oldukça beğendim. Günümüzde işlenen bir cinayet aydınlatılmaya çalışılırken(tabii ki komiser Nevzat eşliğinde), tarihimizde olan sırlarla dolu ölümden de bahsediliyor. Kitabı tarih profesörümüz Müştak Serhazin'in ağzından okuyoruz. Bu karakteri öyle sevdim ki, o her üzüldüğünde gidip boynuna sarılmak istedim. Onu yıllar önce terk eden sevgilisi Nüzhet'in öldürülmesiyle başlıyor kitap. Müştak füg hastası olduğu için kriz anlarında hiç bir şeyi hatırlamaması, cinayet ile ilgili kendinden şüphelenmesi, iç hesaplaşmaları çok güzeldi. Tabi bunun yanı sıra İstanbul'un fethi ve o dönemle ilgili ayrıntılı bilgiler mevcut. Örneğin fetih yaklaşık 120 sayfa anlatılıyor, hikaye ile harmanlanmış bir şekilde. Tarih okumayı sevmiyorsanız kesinlikle okuyun diyemem ama ben çok sevdim, altını çize çize okudum çoğu yerini.

Öznur Bedir 
 25 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 10/10 puan

'Sultanı Öldürmek'... kitabın ismi ilgimi çekti öncelikle Tarihe olan merakımdan ve derin ilgimden. Tabi Ahmet Ümit ismi de etkiliydi kitabı okumaya karar vermemde. En başından beri merak ve heycanla okudum, şimdi ne olacak, bu nasıl olur, baba katili mi , oğul katili mi diye diye bitirdim kitabı. Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u nasıl feth ettiğini bir kez daha hatırladım ve İstanbulda savaşın geçtiği o tarihi yerleri bir kez daha gezmeyi istedim.Aynı zamanda müthiş bir aşk hikayesi de karşımdaydı. Okumaktan hiç sıkılmadığım, her sayfasını merakla çevirdiğim ve ileryen zamanlarda tekrar okumayı isteyebileceğim güzel eserlerden biri.

Kitaptan 96 Alıntı

KeMâL 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

“Gözyaşları ruhun ilacıdır.”

Sultanı Öldürmek, Ahmet Ümit (Sayfa 23 - Everest Yayınları)Sultanı Öldürmek, Ahmet Ümit (Sayfa 23 - Everest Yayınları)

''...'Sakın tekrar ile ezberi birbirine karıştırma. Ezber insanı papağan yapar, tekrar ise düşüncelerini açıklarken sırtını yaslayacağın bilgileri hafızanda tutar.'...''

Sultanı Öldürmek, Ahmet Ümit (Sayfa 129)Sultanı Öldürmek, Ahmet Ümit (Sayfa 129)
Neslihan Coşkun 
25 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan, tuhaf bir mahluk..
Kendisine değer verenden kaçar, eziyet edeni sever...

Sultanı Öldürmek, Ahmet ÜmitSultanı Öldürmek, Ahmet Ümit
Nazlı Demir 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Yedi tepeli şehri, ancak yedinci padişah fethedebilir.

Sultanı Öldürmek, Ahmet Ümit (Sayfa 226 - Everest Yayınları)Sultanı Öldürmek, Ahmet Ümit (Sayfa 226 - Everest Yayınları)