Ahmet Ümit

Ahmet ÜmitBab-ı Esrar yazarı
Yazar
8.3/10
73,3bin Kişi
367bin
Okunma
15,5bin
Beğeni
269bin
Gösterim

Ahmet Ümit Kimdir?

Ahmet Ümit, 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında, Moskova’da, Sosyal Bilimler Akademisi’nde siyaset eğitimi gördü. Şiirleri, 1989 yılında Sokağın Zulası adıyla yayımlandı. 1992’de ilk öykü kitabı Çıplak Ayaklıydı Gece yayımlandı. Bunu Bir Ses Böler Geceyi, Agatha’nın Anahtarı, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir adlı polisiye öykü kitapları izledi. Hem çocuklara hem büyüklere yönelik Masal Masal İçinde ve Olmayan Ülke kitapları ile farklı bir tarz denedi. 1996’da yazdığı ilk romanı Sis ve Gece, polisiye edebiyatta bir başyapıt olarak değerlendirildi. Bu romanın ardından Kar Kokusu, Patasana ve Kukla yayımlandı. Bu kitapları Ninatta’nın Bileziği, İnsan Ruhunun Haritası, Aşk Köpekliktir, Beyoğlu Rapsodisi, Kavim, Bab-ı Esrar, İstanbul Hatırası, Sultanı Öldürmek,Beyoğlu’nun En Güzel Abisi ve Elveda Güzel Vatanım adlı kitapları izledi. Ahmet Ümit’in, İsmail Gülgeç’le birlikte hazırladığı Başkomser Nevzat-Çiçekçinin Ölümü ve Başkomser Nevzat-Tapınak Fahişeleri, Aptülika (Abdülkadir Elçioğlu) ile birlikte hazırladığı Başkomser Nevzat-Davulcu Davut’u Kim Öldürdü? ve Bartu Bölükbaşı ile birlikte hazırladığı Elveda Güzel Vatanım-İttihatçıların Yükselişi adlı çizgi romanları da bulunmaktadır. Eserleri yirminin üzerinde yabancı dile çevrilmiştir. Yazarın tüm yapıtları Everest Yayınları tarafından yayımlanmaktadır.
Unvan:
Türk şair ve yazar
Doğum:
Gaziantep, Türkiye, 12 Temmuz 1960

Okurlar

15,5bin okur beğendi.
367,5bin okur okudu.
6,6bin okur okuyor.
77,4bin okur okuyacak.
5,8bin okur yarım bıraktı.

Ahmet Ümit Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Etrafı toplamak kolaydı da, kafayı toplamak...
“Savaşların en büyüğü kendi nefsimizle olandır”
Zalimin en büyük başarısı karşısındakileri de zalime dönüştürmektir.

Ahmet Ümit İletileri

Tümünü gör
Etrafı toplamak kolaydı da, kafayı toplamak...
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit
Kitap önerileri içeren bilinçlendirici okuma rehberleri
youtube.com/c/alintilarlaya... Alıntılarla Yaşıyorum adlı YouTube kitap kanalımda bütün kitaplarını okuduğum yazarlar için detaylı okuma rehberleri paylaşıyorum. Daha çok arkadaşın bu bilgilerden faydalanabilmesi için paylaşabilirsiniz. ⬇️⬇️ İlk romanım
🌿Merhabalar🌿 #188501228 E-KİTAPLAR Telegram E-kitaplar t.me/Pdf100000kitapa... Sayfama gelip bu iletiyi okuyorsan, bence kitap önererek yorumunu da ekleyebilirsin, şimdiden teşekkürler 🙏🙏 Her öneri birbirinden değerli benim için🥰 Değerli

Ahmet Ümit Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
256 syf.
9/10 puan verdi
·
5 günde okudu
Bir Aşk Masalı - A. ÜMİT /Asla sevdiğin insanın gardiyanı olma!
Farkında değil misiniz? Hepimiz hayat boyu kendi zindanlarımızı oluşturuyor sonra oluşturduğumuz zindanlara kendimizi mahkûm ediyoruz. En acısı da bütün emeklerimizin bu zindanı inşa etmeye gitmesi... "Hakikat şu ki, hepimiz kendi yarattığımız zindanda yaşamaya mahkûm edildik." (s.
Bir Aşk Masalı
Bir Aşk MasalıAhmet Ümit · Yapı Kredi Yayınları · 20226,7bin okunma
148 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
5 saatte okudu
“Aklınla yaptığın yanlışı , gücünle tamir edemezsin.” Diyor kitabında
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit
Olmayan Ülke
Olmayan Ülke
Gerçek sevginin önünde hiçbir engelin duramayacağını okuyoruz bu güzel eser içerisinde. Akıl Ülkesi’nin Prensesi ile Hayal Ülkesi’nin Büyücü Prensi’nin aşkı bizlere hayata, geleceğe dair dersler vermekte. Çok severek okudum. Herkese naçizane tavsiye ederim. Şimdiden keyifli okumalar dilerim. Yayın hayatınızda başarılarınızın devamını dilerim.
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit
Arka Kapaktan Alıntı: Bir varmış bir yokmuş, yeryüzünde varlık çokmuş... Akıl Ülkesi’nin Padişah’ıyla Hayal Ülkesi’nin Büyücü Kral’ının koca dünyayı paylaşamayarak tutuştukları savaş geride kalır. Fakat huzur ve mutluluk tüm canlılar için halen bir hayaldir. Öfke, korku ve en çok da sevgi yoksunluğu savaşların sonsuza dek süreceğinin habercisidir. İşte bu ümitsizlik devrinde iki isyankâr çıkar ortaya. Padişahın kızı ve kralın oğlu el ele verir, hamuruna sevgilerini kattıkları bir dünya kurmaya koyulurlar. İyilik, doğruluk ve güzellik, onların varoluş nedeniymiş... Masal Masal İçinde’yle aynı çizgide ilerleyen Olmayan Ülke, nesilden nesile, kulaktan kulağa anlatılarak zenginleşmiş ve nihayet Ahmet Ümit’in kaleminde can bulmuş, yediden yetmişe herkesin severek okuyabileceği bir ütopya tasviri. Büyücüler ay tozundan yaratıldıkları için topraktan gelen insanları küçümsermiş. İnsanlar da büyücülerin kendilerinden daha yetenekli olmasını çekemez, onları uğursuz sayarmış. Böylece bu iki zeki varlık karşılıklı hep düşmanlık besler, birbiriyle hep savaşırmış.
Olmayan Ülke
Olmayan ÜlkeAhmet Ümit · Yapı Kredi Yayınları · 20192.183 okunma
504 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
22 saatte okudu
Dün öğle saatlerinde okumaya başladığım Ahmet Ümit in yeni kitabı ni gece 2 de elimden bıraktım. Sabah 5 De ankaraya doğru yoldayken yeniden elimde idi, yani kısaca zorunlu ihtiyaçlar dışında kitabi elimden bırakamadım. Ahmet Ümit bu sefer yıldız baskomiser karakteri ile Almanya da başlayan ama ege ye uzanan bir macera ile karşımızda! Spoiler vermeden nasıl inceleme yazacağımı şuan inanın bilmiyorum fakat kitap tek kelime ile HARIKA ! Ben yunan mitolojisine bayılırım belki de bu yüzden çok sevdim kitabı ama, kitap tıpkı İstanbul hatırası ya da sultani öldürmek gibi ara ara tarihi bilgi veriyor sonra hikayeye devam ediyor. Yunan mitolojisini hiç bilmeyen biri bile bu kitabı bitirdiğinde yunan mitolojisi ile ilgili artık bir çok şey biliyor olacak :) İşlenen cinayet olgusuna gelince, daha ilk cinayetten daha doğrusu daha ilk bölümden içine çekti kitap beni ve bu Sefer tahminde bulunmak epey bir zordu benim için. Spoiler vermeden ancak bu kadar inceleme yazabiliyorum ki bunu bile gözlerim yana yana yazıyorum. Sanırım 2 3 gün kitap okumayacagim :) Uzun lafın kısası kesinlikle üzerine çok çalışılarak hazırlanmış bu roman Ahmet Ümit in artık ustalık üstü eserlerinden birisidir !
Kayıp Tanrılar Ülkesi
Kayıp Tanrılar ÜlkesiAhmet Ümit · Yapı Kredi Yayınları · 202118,6bin okunma