İstanbul Hatırası

8,6/10  (1.232 Oy) · 
4.238 okunma  · 
1.152 beğeni  · 
16.547 gösterim
Yaşadığın şehir özgür değilse, sen de özgür kalamazsın!..

Byzantion'dan İstanbul'a uzanan heyecan yüklü, tarihsel bir serüven...

Yedi hükümdar, yedi kadim mekân, yedi gizemli olay ve yalın bir gerçek!

Romanlarında zengin arka planı polisiye kurgu içinde vermekteki ustalığı ile bilinen Ahmet Ümit'in bu romanı da yine peşpeşe işlenen cinayetlerin çevresinde kurgulanmış. Ancak bu kitabı sıradan bir polisiye romandan ayıran birçok özellik var. Her şeyden önce zengin kadrosu ile İstanbul Hatırası, çeşitli kesimlerden İstanbulluyu bir araya getirerek içinde barındırdığı alt öykülerle zengin bir yapı sunuyor. Birbirine bağlanan bu alt öyküler bir yandan gerilimin etkisini artırırken bir yandan da romanı şenlikli ve çok yönlü bir yapıya ulaştırıyor.

Kitabın bir başka önemli özelliği de İstanbul hakkında son derece detaylı bilgi içermesi. Kurgunun içine yerleştirilen bu bilgiler hem okumayı daha meraklı hale getiriyor hem de tarih aracılığıyla çok günümüzün dışındaki öykülerin de kurguya yerleşmesine imkan tanıyor. Böylece Ahmet ümit'in İstanbul Hatırası adlı romanı, başka başka dönemlerin öykülerinin eşliğinde, günümüz İstanbul'unun geniş bir panoramasını oluşturuyor. Tutucusundan modernine, eski İstanbullusundan yeni göç etmişine, milliyetçisinden gayrı Müslim'ine varana dek İstanbullu diye adlandırılabilecek herkes bu kitabın içinde kendi öyküleriyle birlikte İstanbul'un devasa çarklarının dişlilerini dile getiriyor. Binlerce yıllık tarihiyle İstanbul başrolü oluştururken romana girip çıkan her karakter de İstanbul'un nasıl İstanbul olduğunu aktarıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  590
 • ISBN:
  9789752897458
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif 
 11 Eyl 2015 · Kitabı okudu

Ahmet Ümit' in okuduğum üçüncü kitabı ve sürekli olarak her kitabında tekrarladığını düşünüyorum. Bunun dışında iyiydi kitap hele de yeni dönem Türk yazarlarımızın yazdıklarıyla kıyaslandığında bayağı iyi. Polisiye bir kitap. İstanbul' da peşpeşe işlenen yedi cinayet ve her cinayetin sonunda bir ipucu. Komiser Nevzat, Ali ve Zeynep bu ipucuları takip ederek katili bulmaya çalışıyor. Katilin kim olduğunu tahmin etmiş olmama rağmen beğenerek okudum. Kitapta bolca tarih ve tarihi mekanlara değinilmiş. Dostluğu, ihaneti ve intikamı anlatan güzel bir hikayeydi. Beğendim ve bol bol ağladım...

insan_okur 
 08 Kas 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Merhabalar 1000Kitap Ailesi....
Kitabın konusuyla ilgili bilgiler içermektedir. ( Spoiler )
- İstanbul Hatırasından önce hiç Ahmet Ümit okumamıştım. Okuduğum ilk Ahmet Ümit romanıydı fakat son da olmayacak bundan eminim.
- Ahmet Ümit bir kitaba iki ayrı hikaye yüklemiş, birisi ön plandaki Komiser Nevzat ve bir polisiye vak'ası, diğeri ise arka planda kalan ama farkında olmadan insanı saran İstanbul Tarihi. Yazarın bu yönünü ve romanı bu şekilde kullanmasını çok sevdim.
- Diğer klasikleşmiş polisiyelere kıyasla tarihsel derinliği çok çok fazla. Tam bir tarih ziyafeti içeriyor. O güzel şehrin Byzantion olarak anıldığı dönemlerden günümüz İstanbul’una kadar geçirdiği evreler, dönemin olayları, karakterleri, eşsiz eserleri ve bir o kadar da eşsiz hikâyelerini anlatıyor. Tarihi mekânlar hakkında yazarın betimlemeleri çok harika. İstanbul'un tarihi mekânlarını da geziyorsunuz bir nevi okurken. Ya da gezip görmek isteyeceğinizden eminim. Bu yüzden de bilgiye aç okuyucuyu polisiyeden ziyade bu yönüyle çekiyor kendisine bence.
- İstanbul'u seven, orada yaşayanların eminim çok daha fazla ilgisini çekip; seveceği bir roman. Çünkü tüm şehir için ve insanlık için anlamlı bir konuda yazılmış.
- Ayrıca olayın kahramanlarının da içimizden birileri olması, içinde bulundukları ruh halleri, sevinçleri, üzüntüleri, onları benimsememize önemli birer etken olmuş. Bu yüzden de kitabın akıcı ve sürükleyici olması gayet normal. Bizden birilerini anlatıyor sonuçta.
- Kitabın kurgusu da genel olarak iyi. Hiç böyle kurguda olacağını düşünmemiştim. Beklentimin üstündeydi. Fakat finalde yazarın okuyucuyu şaşırtma çabasını biraz abartmış olduğunu düşünüyorum.
- Hele bir ara bana rahmetli Müzeyyen Senar’ı hatırlatıp şarkılarını açtırıp dinletmesi de harikaydı. Ruhu şad olsun. Son bölümde duygulandığımı itiraf ediyorum.
- Azıcık bir eleştirim olacak olursa. Edebi açıdan bence biraz yetersiz. İstanbul'u tanıtması, ilk bölümde mitolojik bilgiler vermesi açısındansa çok güzel. Cinayet romanından da dünya klasiği ağırlığında büyük bir beklenti de olmamalı tabi.
- Okumaya yeni başlayacak kitapseverler için harika bir kitap. Polisiye severlere ayrıca İstanbul tutkunlarına tarih severlere birebir bir kitap olmuş.
- Mutlaka okunmalı ve kütüphanenizde bulundurmalısınız. Lütfen eserlerimize, kültürümüze, tarihimize sahip diyerek bitiriyorum.

Emirhan Kocademir 
10 Ara 2017 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

Belki de 2017 yılında okuduklarımdam en çok bu kitabı sevmişimdir. Sebebi ise basit; tâ İstanbul'un ilk kuruluşundan beri -byzantion diye anılan- günümüz İstanbul'una kadar sizi bir yolculuğa çıkarıyor. Hiç merak ettiniz mi Topkapı Saray'ı neden yapıldı ya da Yerebatan Sarnıcı? Böyle dedim diye bir tarih kitabı diye düşünmeyin aksine çok sürükleyici bir kitap.
Kitabın diline gelirsek; Sen n'aptın be Ahmet Ümit, yazar Yerebatan Sarnıcı'nı anlatırken resmen bana orda olduğumu hissettirdi ve o bölümü okurken tahmin edilemeyecek şekilde o tarihi yeri görme ihtiyacı hissettim. Kitap sadece tarihi yerleri ya da hükümdarları mi anlatıyor? Tabi ki hayır. Ahmet Ümit dostluğu, kardeşliği ve "umutu" öyle güzel anlatmış ki..
Şunu da belirtmek isterim; katili son sayfalara kadar tahmin edebileceğinizi hiç sanmıyorum...
Keyifli okumalar :)

Bekir İstanbul 
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Katilin kim olduğunu söyleyeyim mi? Şaka şaka. Aklımın ucundan geçmişti ama geçerli bir sebeb yoktu ve cevabını merak ettiğim bir soru vardı, o sorunun cevabı katilin cinayet sebebi olunca ve buda en sonunda söylenince tahmin edemiyorsunuz. İlk maktulün evindeki o açık ipucunu değerlendiremeyen yada çok geç farkeden poliseler başarısızdı. Bana biraz klişe bir poliseyi geldi. Bir cesetle başlar ve katil imzasını, ipuçları bırakır, cesetler bulunmaya devam eder, tüm cesetler gün gün bulununca en son katil yakalanır. Birde kitap gereksiz detaylarla şişirilmiş, biraz daha kısa olsa daha güzel olurdu. Melekler ve Şeytanlar kitabına çok benziyor ama daha basit geldi bana. Tabi Vatikan yerine İstanbul'daki tarihi mekanları okumak çok daha güzeldi. Bu kitap sırf bu İstanbul tarihi ve tarihi mekanların anlatımı için okumaya değer fakat yazarın başka kitabını okumayı düşünmüyorum.

Başkomiser Nevzat... ne de güzel anlatmışsın hikayeyi, aşkını, arkadaşlığını, dostluğunu, yitirdiklerini ama değerini unutmadıklarını, İstanbul'u, tarihi, mitolojiyi...

Başkomiser Nevzat, Ali komiser ve Zeynep komiser üçlüsü, İstanbul'da tarihi yerlere avuçlarına sikke konularak bırakılarak bir sonraki kurbanın yerini bildiren zekice işlenmiş cinayetleri çözmeye çalışırlar (hikaye hakkında yazacağım en ufak ayrıntı bile sonunu belli edeceğinden spoi olmasın diye yazamıyorum).

Demir ve Yekta, çocukluğu, İstanbul'u arşınladığı can dostları, birlikte ağlayıp, gülüp, okuyup dağılan ama sonradan yine biraraya gelen 3 kafadarın da hikayesi.

Evigenia ne kadar da anlayışlı, olgun aşkla dolu bir kadın. Nevzat'ın Evigenia'sı, işine saygı duyan, onun her zaman desteği olan, kendisine sevgiyle ama bir o kadar da saygıyla bağlı olan Evigenia'sı...

Aşk, arkadaşlık, dostluk ve cinayetler arasında okuyacağınız bu hikaye benim çok hoşuma gitti anlatımı çok samimi, yer yer gülüp, yer yer duygusallaşabiliyorsunuz.

İyi okumalar dilerim

Believe Me 
03 Tem 2016 · Kitabı okudu · 123 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ahmet Ümit yine şaşırtıcı son hazırlamış ama önceden hazırlıklıydım böyle son olacağını tahmin ettim tuttu'da tahminim.
Cinayeti işleyenler şaşırtıcı kişiler oluyo genelde kitap kaliteli bir kitap üst düzey bilgiler olan bir kitap tarihi eserler padişahlar istanbulda olan tarihi güzellikler bulunuyo tarih kokan kitap ve kan ."son 250 sayfa ya bayıldım."

Pişkin 
20 Haz 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kesinlikle bayıldım.
Nevzat amir ve Ali ile Ayşe'nin soruşturmasını yaptığı cinayetlerden dolayı gelişen olaylardan oluşuyor.Siyasete ve daha birçok konuya değinilen kitapta masum insanların zengin insanların zevk ve sefaları için ölmelerine önem verilmiştir.
En son katillerin kimler olduğuna çook şaşıracaksınız.

İstanbul Hatırası Ahmet Ümit güzel bir eseri olmuş ama yalnız İstanbul'un daha farklı hatıralarına değine bilirdi bence Türklerle ilgili Tarihi olaylara o kalkmış yunanlıları anlatmış Ahmet abi yoksa sen yunan mısın diyesim geldi o yüzden vasatın biraz üssü olmuş keyifle okuyunuz Türkiye ...

Ahmet Sak 
 01 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ulan türk yazar polisiye yazamaz teorimi yalan veya yanlış oldugunu ortaya çıkaran adam Ahmet ümit adamsın istanbul tarihini daha güzel anlatamaz ve daha güzel akılda kalmasının bi yöntemi yoktu okunması.. gerek bu sefer kendi şahsi fikrim değil çoğunluk adıyla konusuyorum :)

Ümit 
18 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sonunu hiç tahmin edemeyeceğiniz, klasik sonlardan uzak, heyecanlı, içten yazılmış, alternatif okumanız gereken kitaplardan birisidir, uzatmıyorum kısacası okuyacağınıza pişman olmazsınız :)

Kitaptan 242 Alıntı

Aysel 
08 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Lafa geldi mi herkes şikâyetçi. Fakat bir şeyler yapalım dediğinizde, önce kendi çıkarlarına bakıyorlar."

İstanbul Hatırası, Ahmet Ümitİstanbul Hatırası, Ahmet Ümit
Elif 
11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi

'İnsanın kazandıgı paradan değil,paranın kazandığı insandan korkulur.'

İstanbul Hatırası, Ahmet Ümit (Sayfa 182)İstanbul Hatırası, Ahmet Ümit (Sayfa 182)
Nursell ortkyaaaa 
13 Oca 20:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Maktul tıpkı önceki üç kurban gibi sırtüstü uzatılmıştı yere; yağmur yüklü bir rüzgârın usulca kıpırdattığı saçlarının aksine, donuk gözleri gökyüzündeki aya takılı kalmıştı.
Evet, yine oradaydı, günlerdir peşimi bırakmayan O gizemli ay. Yine tam üstümüzde.
Biraz daha büyümüştü, çok sürmez, bir iki gün içinde mükemmel çevrimine ulaşır, devasa bir gözbebeği olarak süzmeye başlardı bizi karanlıkların arasından. Bir an gökyüzünden bizi izlemekte olan bu davetsiz misafirle cinayetler arasında bir bağ olabileceğini düşündüm.
Ürperdim, tüylerim diken diken oldu ama bu kanımı haklı gösterecek hiçbir kanıt yoktu tabii.

İstanbul Hatırası, Ahmet Ümit (Sayfa 323)İstanbul Hatırası, Ahmet Ümit (Sayfa 323)

Ölülerden kimseye zarar gelmez Başkomiserim. Kötülük canlılardan gelir, yoldan çıkmış kullardan.

İstanbul Hatırası, Ahmet Ümitİstanbul Hatırası, Ahmet Ümit
25 /