İstanbul Hatırası

·
Okunma
·
Beğeni
·
22.663
Gösterim
Adı:
İstanbul Hatırası
Baskı tarihi:
Ekim 2012
Sayfa sayısı:
590
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752897458
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Yaşadığın şehir özgür değilse, sen de özgür kalamazsın!..

Byzantion'dan İstanbul'a uzanan heyecan yüklü, tarihsel bir serüven...

Yedi hükümdar, yedi kadim mekân, yedi gizemli olay ve yalın bir gerçek!

Romanlarında zengin arka planı polisiye kurgu içinde vermekteki ustalığı ile bilinen Ahmet Ümit'in bu romanı da yine peşpeşe işlenen cinayetlerin çevresinde kurgulanmış. Ancak bu kitabı sıradan bir polisiye romandan ayıran birçok özellik var. Her şeyden önce zengin kadrosu ile İstanbul Hatırası, çeşitli kesimlerden İstanbulluyu bir araya getirerek içinde barındırdığı alt öykülerle zengin bir yapı sunuyor. Birbirine bağlanan bu alt öyküler bir yandan gerilimin etkisini artırırken bir yandan da romanı şenlikli ve çok yönlü bir yapıya ulaştırıyor.

Kitabın bir başka önemli özelliği de İstanbul hakkında son derece detaylı bilgi içermesi. Kurgunun içine yerleştirilen bu bilgiler hem okumayı daha meraklı hale getiriyor hem de tarih aracılığıyla çok günümüzün dışındaki öykülerin de kurguya yerleşmesine imkan tanıyor. Böylece Ahmet ümit'in İstanbul Hatırası adlı romanı, başka başka dönemlerin öykülerinin eşliğinde, günümüz İstanbul'unun geniş bir panoramasını oluşturuyor. Tutucusundan modernine, eski İstanbullusundan yeni göç etmişine, milliyetçisinden gayrı Müslim'ine varana dek İstanbullu diye adlandırılabilecek herkes bu kitabın içinde kendi öyküleriyle birlikte İstanbul'un devasa çarklarının dişlilerini dile getiriyor. Binlerce yıllık tarihiyle İstanbul başrolü oluştururken romana girip çıkan her karakter de İstanbul'un nasıl İstanbul olduğunu aktarıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Ahmet Ümit' in okuduğum üçüncü kitabı ve sürekli olarak her kitabında tekrarladığını düşünüyorum. Bunun dışında iyiydi kitap hele de yeni dönem Türk yazarlarımızın yazdıklarıyla kıyaslandığında bayağı iyi. Polisiye bir kitap. İstanbul' da peşpeşe işlenen yedi cinayet ve her cinayetin sonunda bir ipucu. Komiser Nevzat, Ali ve Zeynep bu ipucuları takip ederek katili bulmaya çalışıyor. Katilin kim olduğunu tahmin etmiş olmama rağmen beğenerek okudum. Kitapta bolca tarih ve tarihi mekanlara değinilmiş. Dostluğu, ihaneti ve intikamı anlatan güzel bir hikayeydi. Beğendim ve bol bol ağladım...
Merhabalar 1000Kitap Ailesi....
Kitabın konusuyla ilgili bilgiler içermektedir. ( Spoiler )
- İstanbul Hatırasından önce hiç Ahmet Ümit okumamıştım. Okuduğum ilk Ahmet Ümit romanıydı fakat son da olmayacak bundan eminim.
- Ahmet Ümit bir kitaba iki ayrı hikaye yüklemiş, birisi ön plandaki Komiser Nevzat ve bir polisiye vak'ası, diğeri ise arka planda kalan ama farkında olmadan insanı saran İstanbul Tarihi. Yazarın bu yönünü ve romanı bu şekilde kullanmasını çok sevdim.
- Diğer klasikleşmiş polisiyelere kıyasla tarihsel derinliği çok çok fazla. Tam bir tarih ziyafeti içeriyor. O güzel şehrin Byzantion olarak anıldığı dönemlerden günümüz İstanbul’una kadar geçirdiği evreler, dönemin olayları, karakterleri, eşsiz eserleri ve bir o kadar da eşsiz hikâyelerini anlatıyor. Tarihi mekânlar hakkında yazarın betimlemeleri çok harika. İstanbul'un tarihi mekânlarını da geziyorsunuz bir nevi okurken. Ya da gezip görmek isteyeceğinizden eminim. Bu yüzden de bilgiye aç okuyucuyu polisiyeden ziyade bu yönüyle çekiyor kendisine bence.
- İstanbul'u seven, orada yaşayanların eminim çok daha fazla ilgisini çekip; seveceği bir roman. Çünkü tüm şehir için ve insanlık için anlamlı bir konuda yazılmış.
- Ayrıca olayın kahramanlarının da içimizden birileri olması, içinde bulundukları ruh halleri, sevinçleri, üzüntüleri, onları benimsememize önemli birer etken olmuş. Bu yüzden de kitabın akıcı ve sürükleyici olması gayet normal. Bizden birilerini anlatıyor sonuçta.
- Kitabın kurgusu da genel olarak iyi. Hiç böyle kurguda olacağını düşünmemiştim. Beklentimin üstündeydi. Fakat finalde yazarın okuyucuyu şaşırtma çabasını biraz abartmış olduğunu düşünüyorum.
- Hele bir ara bana rahmetli Müzeyyen Senar’ı hatırlatıp şarkılarını açtırıp dinletmesi de harikaydı. Ruhu şad olsun. Son bölümde duygulandığımı itiraf ediyorum.
- Azıcık bir eleştirim olacak olursa. Edebi açıdan bence biraz yetersiz. İstanbul'u tanıtması, ilk bölümde mitolojik bilgiler vermesi açısındansa çok güzel. Cinayet romanından da dünya klasiği ağırlığında büyük bir beklenti de olmamalı tabi.
- Okumaya yeni başlayacak kitapseverler için harika bir kitap. Polisiye severlere ayrıca İstanbul tutkunlarına tarih severlere birebir bir kitap olmuş.
- Mutlaka okunmalı ve kütüphanenizde bulundurmalısınız. Lütfen eserlerimize, kültürümüze, tarihimize sahip diyerek bitiriyorum.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.626 Oy)18.167 beğeni41.182 okunma2.641 alıntı173.240 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.405 Oy)11.074 beğeni27.406 okunma1.485 alıntı144.164 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.320 Oy)12.882 beğeni32.956 okunma3.105 alıntı138.480 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.526 Oy)8.476 beğeni25.012 okunma2.263 alıntı107.940 gösterim
 • Aşk
  7.8/10 (4.812 Oy)5.499 beğeni17.931 okunma860 alıntı92.436 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.228 Oy)8.658 beğeni24.109 okunma1.272 alıntı118.559 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.021 Oy)6.715 beğeni19.459 okunma624 alıntı109.892 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.185 Oy)8.490 beğeni27.218 okunma762 alıntı132.743 gösterim
 • Serenad
  9.0/10 (5.034 Oy)5.624 beğeni14.819 okunma1.657 alıntı63.866 gösterim
 • Bin Muhteşem Güneş
  8.9/10 (4.692 Oy)5.249 beğeni15.534 okunma877 alıntı74.803 gösterim
İlk kez katilin kim olduğunu tahmin edebildim. (:
Sanırım bu da yazarı artık tanıdığımı gösteriyor. Okuyucunun ne zaman aklını karıştıracağını, ne zaman şaşırtacağını, ilgisini bir konu üzerine nasıl yönlendireceğini iyi bilen bir yazar Ahmet Ümit.

Kurbanlar öldürüldükten sonra katilleri tarafından vücut şekilleri diğer kurbanların bırakıldıkları yeri gösterecek şekilde bırakılması Dan Brown' dan esinlenilmiş de olsa sonuçta yazar dediğin biriken bir kumbaradır ve polisiye türü kitapların hemen hemen hepsini okuduğundan da şüphem yok. Diğer yandan İstabul hakkında edindiğim tarihi bilgileri inanın okullarda öğrenemedim hiçbir zaman.

Yine ciddi bir araştırma, yine titizlikle hazırlanan bir eserle karşı karşıyayız. "Kitap yazmak sadece bildiklerini aktarmak değil, aynı zamanda yazarken de öğrenmek demektir" mesajını alıyoruz Ahmet Ümit' ten. Din hususunda ağır eleştirilse de Ahmet Ümit, Ömer ve Efsun (din ile ilgili bir olay kurgusundaki eşler) 'u konuştururken yapilan eleştirilere de ciddi bir cevap niteliğindedir. Yani Ümit, karakterlerini yaratırken onların tek tipli bir yaratı olmadıklarını da dile getiriyor. İnanan bir karakterin karşısına atesiti çıkartabiliyor ve ikisini de tartışmanın galibi yapabiliyor. Sanki doğada birbirlerine ihtiyacı olan iki varlık gibi. İnanç ve inançsızlık. Ödül ve ceza, barış ve düşmanlık, iyi ve kötü gibi. Ama hangisinin doğru olduğunu yine okuyucu karar veriyor... Çok uzatmayalım...

~~Keyifli okumalar~~
~~Kitapla kalın~~
Katilin kim olduğunu söyleyeyim mi? Şaka şaka. Aklımın ucundan geçmişti ama geçerli bir sebeb yoktu ve cevabını merak ettiğim bir soru vardı, o sorunun cevabı katilin cinayet sebebi olunca ve buda en sonunda söylenince tahmin edemiyorsunuz. İlk maktulün evindeki o açık ipucunu değerlendiremeyen yada çok geç farkeden poliseler başarısızdı. Bana biraz klişe bir poliseyi geldi. Bir cesetle başlar ve katil imzasını, ipuçları bırakır, cesetler bulunmaya devam eder, tüm cesetler gün gün bulununca en son katil yakalanır. Birde kitap gereksiz detaylarla şişirilmiş, biraz daha kısa olsa daha güzel olurdu. Melekler ve Şeytanlar kitabına çok benziyor ama daha basit geldi bana. Tabi Vatikan yerine İstanbul'daki tarihi mekanları okumak çok daha güzeldi. Bu kitap sırf bu İstanbul tarihi ve tarihi mekanların anlatımı için okumaya değer fakat yazarın başka kitabını okumayı düşünmüyorum.
Spoiler içerir!

İstanbulun tarihi mekanlarında gerçekleşen esrarengiz cinayetler...
Sayfalar ilerledikçe merak duygusunun arttığı, tarihi bilgilerle harmanlanmış güzel bir polisiye romanı yazmış yazar, ellerine sağlık.

İstanbulu çok güzel tanıtmış.Buna birkaç romanında da şahit oldum. Etkileyici ve gizem dolu ve kalın kitap olmasına rağmen sürükleyici.

Buna rağmen katili buldurma yönünden Beyoğlu Rapsodi ile Patasana kitaplarına göre çok etkilemedi beni. Yine de çok beğendiğim romanları arasında.
Ulan türk yazar polisiye yazamaz teorimi yalan veya yanlış oldugunu ortaya çıkaran adam Ahmet ümit adamsın istanbul tarihini daha güzel anlatamaz ve daha güzel akılda kalmasının bi yöntemi yoktu okunması.. gerek bu sefer kendi şahsi fikrim değil çoğunluk adıyla konusuyorum :)
Ahmet Ümit yine şaşırtıcı son hazırlamış ama önceden hazırlıklıydım böyle son olacağını tahmin ettim tuttu'da tahminim.
Cinayeti işleyenler şaşırtıcı kişiler oluyo genelde kitap kaliteli bir kitap üst düzey bilgiler olan bir kitap tarihi eserler padişahlar istanbulda olan tarihi güzellikler bulunuyo tarih kokan kitap ve kan ."son 250 sayfa ya bayıldım."
Başkomiser Nevzat... ne de güzel anlatmışsın hikayeyi, aşkını, arkadaşlığını, dostluğunu, yitirdiklerini ama değerini unutmadıklarını, İstanbul'u, tarihi, mitolojiyi...

Başkomiser Nevzat, Ali komiser ve Zeynep komiser üçlüsü, İstanbul'da tarihi yerlere avuçlarına sikke konularak bırakılarak bir sonraki kurbanın yerini bildiren zekice işlenmiş cinayetleri çözmeye çalışırlar (hikaye hakkında yazacağım en ufak ayrıntı bile sonunu belli edeceğinden spoi olmasın diye yazamıyorum).

Demir ve Yekta, çocukluğu, İstanbul'u arşınladığı can dostları, birlikte ağlayıp, gülüp, okuyup dağılan ama sonradan yine biraraya gelen 3 kafadarın da hikayesi.

Evigenia ne kadar da anlayışlı, olgun aşkla dolu bir kadın. Nevzat'ın Evigenia'sı, işine saygı duyan, onun her zaman desteği olan, kendisine sevgiyle ama bir o kadar da saygıyla bağlı olan Evigenia'sı...

Aşk, arkadaşlık, dostluk ve cinayetler arasında okuyacağınız bu hikaye benim çok hoşuma gitti anlatımı çok samimi, yer yer gülüp, yer yer duygusallaşabiliyorsunuz.

İyi okumalar dilerim
Kesinlikle bayıldım.
Nevzat amir ve Ali ile Ayşe'nin soruşturmasını yaptığı cinayetlerden dolayı gelişen olaylardan oluşuyor.Siyasete ve daha birçok konuya değinilen kitapta masum insanların zengin insanların zevk ve sefaları için ölmelerine önem verilmiştir.
En son katillerin kimler olduğuna çook şaşıracaksınız.
Sonunu hiç tahmin edemeyeceğiniz, klasik sonlardan uzak, heyecanlı, içten yazılmış, alternatif okumanız gereken kitaplardan birisidir, uzatmıyorum kısacası okuyacağınıza pişman olmazsınız :)
Ahmet Ümit'in en sevdiğim 2 kitabından biridir. Yıllar yıllar evvel okumuştum. Ama hala etkisindeyim. Her yeni bir Ahmet Ümit kitabında hep bu kitabın etkisini arar dururum.

Öncelikle yazarın dili çok akıcı. Kitabı okurken o sayfaların arasında İstanbul'a, cinayet mahalline, Emniyete yani kısaca başkomiser nevzat nereye siz oraya sürükleniyorsunuz. Öte yandan Ahmet Ümit'in en sevdiğim tarzı her bir kitabında bambaşka konuları ele alması ve okuru verdiği zamana karşılık bir yığın bilgiyle ödüllendirmesi. Bu kitapta öyleydi. İstanbul'un tarihi gizemli olaylarla bezenmiş ve akıcı bir dille okura sunulmuştu. Heyecanı, aksiyonu arasında verilen tarihi bilgiler kısa bir mola gibi sizi hem dinlendiriyor hem de yepyeni bakış açıları kazandırıyor. Mutlaka tavsiyemdir....
Ahmet Ümit’in düşündürürken tarihi öğreten, belki de çevremizde var olup da farkında olmadığımız eserlerin farkında olmamızı sağlayan, ayrıca buram buram tarihi eser kokan bir kitap. Tarih ve polisiye sever okuyucuların kütüphanesinde bulundurması gereken bir eser.
"Lafa geldi mi herkes şikâyetçi. Fakat bir şeyler yapalım dediğinizde, önce kendi çıkarlarına bakıyorlar."
Ne oluyordu bana?Ağlıyordum, farkına bile varmadan, kendiliğinden sessizce dökülüyordu gözyaşlarım...
Ahmet Ümit
Sayfa 80 - Everest yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İstanbul Hatırası
Baskı tarihi:
Ekim 2012
Sayfa sayısı:
590
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752897458
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Yaşadığın şehir özgür değilse, sen de özgür kalamazsın!..

Byzantion'dan İstanbul'a uzanan heyecan yüklü, tarihsel bir serüven...

Yedi hükümdar, yedi kadim mekân, yedi gizemli olay ve yalın bir gerçek!

Romanlarında zengin arka planı polisiye kurgu içinde vermekteki ustalığı ile bilinen Ahmet Ümit'in bu romanı da yine peşpeşe işlenen cinayetlerin çevresinde kurgulanmış. Ancak bu kitabı sıradan bir polisiye romandan ayıran birçok özellik var. Her şeyden önce zengin kadrosu ile İstanbul Hatırası, çeşitli kesimlerden İstanbulluyu bir araya getirerek içinde barındırdığı alt öykülerle zengin bir yapı sunuyor. Birbirine bağlanan bu alt öyküler bir yandan gerilimin etkisini artırırken bir yandan da romanı şenlikli ve çok yönlü bir yapıya ulaştırıyor.

Kitabın bir başka önemli özelliği de İstanbul hakkında son derece detaylı bilgi içermesi. Kurgunun içine yerleştirilen bu bilgiler hem okumayı daha meraklı hale getiriyor hem de tarih aracılığıyla çok günümüzün dışındaki öykülerin de kurguya yerleşmesine imkan tanıyor. Böylece Ahmet ümit'in İstanbul Hatırası adlı romanı, başka başka dönemlerin öykülerinin eşliğinde, günümüz İstanbul'unun geniş bir panoramasını oluşturuyor. Tutucusundan modernine, eski İstanbullusundan yeni göç etmişine, milliyetçisinden gayrı Müslim'ine varana dek İstanbullu diye adlandırılabilecek herkes bu kitabın içinde kendi öyküleriyle birlikte İstanbul'un devasa çarklarının dişlilerini dile getiriyor. Binlerce yıllık tarihiyle İstanbul başrolü oluştururken romana girip çıkan her karakter de İstanbul'un nasıl İstanbul olduğunu aktarıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 5.960 okur

 • Fulsen Kııçerli
 • Kübra Yıldız
 • Bahadır Cem Aygün
 • Güllü Demirbag
 • Hilal Doktur
 • Ben Skoer
 • Hatice Yiğit
 • Melis Güzel
 • Miserya
 • Sedef Gül

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%12.5
14-17 Yaş
%8.8
18-24 Yaş
%19.2
25-34 Yaş
%24.6
35-44 Yaş
%22.7
45-54 Yaş
%9.3
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%70.5
Erkek
%29.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.9 (621)
9
%24.8 (429)
8
%21.3 (369)
7
%10.9 (189)
6
%3.8 (66)
5
%1.4 (24)
4
%0.9 (15)
3
%0.3 (6)
2
%0.4 (7)
1
%0.2 (4)

Kitabın sıralamaları