İstanbul Hatırası

·
Okunma
·
Beğeni
·
25.450
Gösterim
Adı:
İstanbul Hatırası
Baskı tarihi:
Ekim 2012
Sayfa sayısı:
590
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752897458
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Yaşadığın şehir özgür değilse, sen de özgür kalamazsın!..

Byzantion'dan İstanbul'a uzanan heyecan yüklü, tarihsel bir serüven...

Yedi hükümdar, yedi kadim mekân, yedi gizemli olay ve yalın bir gerçek!

Romanlarında zengin arka planı polisiye kurgu içinde vermekteki ustalığı ile bilinen Ahmet Ümit'in bu romanı da yine peşpeşe işlenen cinayetlerin çevresinde kurgulanmış. Ancak bu kitabı sıradan bir polisiye romandan ayıran birçok özellik var. Her şeyden önce zengin kadrosu ile İstanbul Hatırası, çeşitli kesimlerden İstanbulluyu bir araya getirerek içinde barındırdığı alt öykülerle zengin bir yapı sunuyor. Birbirine bağlanan bu alt öyküler bir yandan gerilimin etkisini artırırken bir yandan da romanı şenlikli ve çok yönlü bir yapıya ulaştırıyor.

Kitabın bir başka önemli özelliği de İstanbul hakkında son derece detaylı bilgi içermesi. Kurgunun içine yerleştirilen bu bilgiler hem okumayı daha meraklı hale getiriyor hem de tarih aracılığıyla çok günümüzün dışındaki öykülerin de kurguya yerleşmesine imkan tanıyor. Böylece Ahmet ümit'in İstanbul Hatırası adlı romanı, başka başka dönemlerin öykülerinin eşliğinde, günümüz İstanbul'unun geniş bir panoramasını oluşturuyor. Tutucusundan modernine, eski İstanbullusundan yeni göç etmişine, milliyetçisinden gayrı Müslim'ine varana dek İstanbullu diye adlandırılabilecek herkes bu kitabın içinde kendi öyküleriyle birlikte İstanbul'un devasa çarklarının dişlilerini dile getiriyor. Binlerce yıllık tarihiyle İstanbul başrolü oluştururken romana girip çıkan her karakter de İstanbul'un nasıl İstanbul olduğunu aktarıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
590 syf.
Ahmet Ümit' in okuduğum üçüncü kitabı ve sürekli olarak her kitabında tekrarladığını düşünüyorum. Bunun dışında iyiydi kitap hele de yeni dönem Türk yazarlarımızın yazdıklarıyla kıyaslandığında bayağı iyi. Polisiye bir kitap. İstanbul' da peşpeşe işlenen yedi cinayet ve her cinayetin sonunda bir ipucu. Komiser Nevzat, Ali ve Zeynep bu ipucuları takip ederek katili bulmaya çalışıyor. Katilin kim olduğunu tahmin etmiş olmama rağmen beğenerek okudum. Kitapta bolca tarih ve tarihi mekanlara değinilmiş. Dostluğu, ihaneti ve intikamı anlatan güzel bir hikayeydi. Beğendim ve bol bol ağladım...
590 syf.
·5 günde·9/10
Merhabalar 1000Kitap Ailesi....
Kitabın konusuyla ilgili bilgiler içermektedir. ( Spoiler )
- İstanbul Hatırasından önce hiç Ahmet Ümit okumamıştım. Okuduğum ilk Ahmet Ümit romanıydı fakat son da olmayacak bundan eminim.
- Ahmet Ümit bir kitaba iki ayrı hikaye yüklemiş, birisi ön plandaki Komiser Nevzat ve bir polisiye vak'ası, diğeri ise arka planda kalan ama farkında olmadan insanı saran İstanbul Tarihi. Yazarın bu yönünü ve romanı bu şekilde kullanmasını çok sevdim.
- Diğer klasikleşmiş polisiyelere kıyasla tarihsel derinliği çok çok fazla. Tam bir tarih ziyafeti içeriyor. O güzel şehrin Byzantion olarak anıldığı dönemlerden günümüz İstanbul’una kadar geçirdiği evreler, dönemin olayları, karakterleri, eşsiz eserleri ve bir o kadar da eşsiz hikâyelerini anlatıyor. Tarihi mekânlar hakkında yazarın betimlemeleri çok harika. İstanbul'un tarihi mekânlarını da geziyorsunuz bir nevi okurken. Ya da gezip görmek isteyeceğinizden eminim. Bu yüzden de bilgiye aç okuyucuyu polisiyeden ziyade bu yönüyle çekiyor kendisine bence.
- İstanbul'u seven, orada yaşayanların eminim çok daha fazla ilgisini çekip; seveceği bir roman. Çünkü tüm şehir için ve insanlık için anlamlı bir konuda yazılmış.
- Ayrıca olayın kahramanlarının da içimizden birileri olması, içinde bulundukları ruh halleri, sevinçleri, üzüntüleri, onları benimsememize önemli birer etken olmuş. Bu yüzden de kitabın akıcı ve sürükleyici olması gayet normal. Bizden birilerini anlatıyor sonuçta.
- Kitabın kurgusu da genel olarak iyi. Hiç böyle kurguda olacağını düşünmemiştim. Beklentimin üstündeydi. Fakat finalde yazarın okuyucuyu şaşırtma çabasını biraz abartmış olduğunu düşünüyorum.
- Hele bir ara bana rahmetli Müzeyyen Senar’ı hatırlatıp şarkılarını açtırıp dinletmesi de harikaydı. Ruhu şad olsun. Son bölümde duygulandığımı itiraf ediyorum.
- Azıcık bir eleştirim olacak olursa. Edebi açıdan bence biraz yetersiz. İstanbul'u tanıtması, ilk bölümde mitolojik bilgiler vermesi açısındansa çok güzel. Cinayet romanından da dünya klasiği ağırlığında büyük bir beklenti de olmamalı tabi.
- Okumaya yeni başlayacak kitapseverler için harika bir kitap. Polisiye severlere ayrıca İstanbul tutkunlarına tarih severlere birebir bir kitap olmuş.
- Mutlaka okunmalı ve kütüphanenizde bulundurmalısınız. Lütfen eserlerimize, kültürümüze, tarihimize sahip diyerek bitiriyorum.
 • Bab-ı Esrar
  8.1/10 (1.952 Oy)1.824 beğeni7.888 okunma811 alıntı26.373 gösterim
 • Beyoğlu'nun En Güzel Abisi
  8.0/10 (1.802 Oy)1.660 beğeni6.648 okunma667 alıntı22.809 gösterim
 • Şah ve Sultan
  8.5/10 (1.910 Oy)1.849 beğeni7.375 okunma805 alıntı28.567 gösterim
 • Melekler ve Şeytanlar
  8.7/10 (2.365 Oy)2.339 beğeni9.619 okunma347 alıntı36.380 gösterim
 • Od
  8.5/10 (2.266 Oy)2.246 beğeni8.899 okunma1.471 alıntı35.519 gösterim
 • Cehennem
  8.6/10 (1.872 Oy)1.819 beğeni6.389 okunma397 alıntı21.298 gösterim
 • Semerkant
  8.6/10 (2.711 Oy)2.630 beğeni8.821 okunma1.390 alıntı46.472 gösterim
 • Da Vinci Şifresi
  8.7/10 (3.217 Oy)3.322 beğeni12.451 okunma299 alıntı42.166 gösterim
 • Beyoğlu Rapsodisi
  8.1/10 (1.283 Oy)1.196 beğeni5.260 okunma369 alıntı14.263 gösterim
 • Empati
  8.4/10 (2.373 Oy)2.280 beğeni8.920 okunma432 alıntı46.163 gösterim
590 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
İlk kez katilin kim olduğunu tahmin edebildim. (:
Sanırım bu da yazarı artık tanıdığımı gösteriyor. Okuyucunun ne zaman aklını karıştıracağını, ne zaman şaşırtacağını, ilgisini bir konu üzerine nasıl yönlendireceğini iyi bilen bir yazar Ahmet Ümit.

Kurbanlar öldürüldükten sonra katilleri tarafından vücut şekilleri diğer kurbanların bırakıldıkları yeri gösterecek şekilde bırakılması Dan Brown' dan esinlenilmiş de olsa sonuçta yazar dediğin biriken bir kumbaradır ve polisiye türü kitapların hemen hemen hepsini okuduğundan da şüphem yok. Diğer yandan İstabul hakkında edindiğim tarihi bilgileri inanın okullarda öğrenemedim hiçbir zaman.

Yine ciddi bir araştırma, yine titizlikle hazırlanan bir eserle karşı karşıyayız. "Kitap yazmak sadece bildiklerini aktarmak değil, aynı zamanda yazarken de öğrenmek demektir" mesajını alıyoruz Ahmet Ümit' ten. Din hususunda ağır eleştirilse de Ahmet Ümit, Ömer ve Efsun (din ile ilgili bir olay kurgusundaki eşler) 'u konuştururken yapilan eleştirilere de ciddi bir cevap niteliğindedir. Yani Ümit, karakterlerini yaratırken onların tek tipli bir yaratı olmadıklarını da dile getiriyor. İnanan bir karakterin karşısına atesiti çıkartabiliyor ve ikisini de tartışmanın galibi yapabiliyor. Sanki doğada birbirlerine ihtiyacı olan iki varlık gibi. İnanç ve inançsızlık. Ödül ve ceza, barış ve düşmanlık, iyi ve kötü gibi. Ama hangisinin doğru olduğunu yine okuyucu karar veriyor... Çok uzatmayalım...

~~Keyifli okumalar~~
~~Kitapla kalın~~
590 syf.
·8/10
Katilin kim olduğunu söyleyeyim mi? Şaka şaka. Aklımın ucundan geçmişti ama geçerli bir sebeb yoktu ve cevabını merak ettiğim bir soru vardı, o sorunun cevabı katilin cinayet sebebi olunca ve buda en sonunda söylenince tahmin edemiyorsunuz. İlk maktulün evindeki o açık ipucunu değerlendiremeyen yada çok geç farkeden poliseler başarısızdı. Bana biraz klişe bir poliseyi geldi. Bir cesetle başlar ve katil imzasını, ipuçları bırakır, cesetler bulunmaya devam eder, tüm cesetler gün gün bulununca en son katil yakalanır. Birde kitap gereksiz detaylarla şişirilmiş, biraz daha kısa olsa daha güzel olurdu. Melekler ve Şeytanlar kitabına çok benziyor ama daha basit geldi bana. Tabi Vatikan yerine İstanbul'daki tarihi mekanları okumak çok daha güzeldi. Bu kitap sırf bu İstanbul tarihi ve tarihi mekanların anlatımı için okumaya değer fakat yazarın başka kitabını okumayı düşünmüyorum.
590 syf.
·9 günde·Beğendi·7/10
Garip hisler içerisindeyim açıkçası. Bu okuduğum ilk Ahmet Ümit kitabı değil fakat okumadan önce kendi kendime herhalde bu kitabın sonunda da şaşırmam diye yorum yapıyordum. Tam tersi oldu, sonunu tahmin edemeyeceğim bir şekilde şaşırdım. Yazarın kalemi oldukça başarılı. Eser ilk görünüşte çabuk okunmayacak izlenimi veriyor kalınlığı ile fakat kitabın içine girdiğimde günde 100-150 sayfa okurken buldum kendimi. Ahmet Ümit’in kalemine hayran kaldığım bir eseri daha ekledim kütüphaneme. Diğer eserlerini de vakit kaybetmeden okumaya başlayacağım. Bu kitabı da okumayan herkese tavsiye ediyorum.
590 syf.
·1 günde·Beğendi
Spoiler içerir!

İstanbulun tarihi mekanlarında gerçekleşen esrarengiz cinayetler...
Sayfalar ilerledikçe merak duygusunun arttığı, tarihi bilgilerle harmanlanmış güzel bir polisiye romanı yazmış yazar, ellerine sağlık.

İstanbulu çok güzel tanıtmış.Buna birkaç romanında da şahit oldum. Etkileyici ve gizem dolu ve kalın kitap olmasına rağmen sürükleyici.

Buna rağmen katili buldurma yönünden Beyoğlu Rapsodi ile Patasana kitaplarına göre çok etkilemedi beni. Yine de çok beğendiğim romanları arasında.
590 syf.
Başkomiser Nevzat... ne de güzel anlatmışsın hikayeyi, aşkını, arkadaşlığını, dostluğunu, yitirdiklerini ama değerini unutmadıklarını, İstanbul'u, tarihi, mitolojiyi...

Başkomiser Nevzat, Ali komiser ve Zeynep komiser üçlüsü, İstanbul'da tarihi yerlere avuçlarına sikke konularak bırakılarak bir sonraki kurbanın yerini bildiren zekice işlenmiş cinayetleri çözmeye çalışırlar (hikaye hakkında yazacağım en ufak ayrıntı bile sonunu belli edeceğinden spoi olmasın diye yazamıyorum).

Demir ve Yekta, çocukluğu, İstanbul'u arşınladığı can dostları, birlikte ağlayıp, gülüp, okuyup dağılan ama sonradan yine biraraya gelen 3 kafadarın da hikayesi.

Evigenia ne kadar da anlayışlı, olgun aşkla dolu bir kadın. Nevzat'ın Evigenia'sı, işine saygı duyan, onun her zaman desteği olan, kendisine sevgiyle ama bir o kadar da saygıyla bağlı olan Evigenia'sı...

Aşk, arkadaşlık, dostluk ve cinayetler arasında okuyacağınız bu hikaye benim çok hoşuma gitti anlatımı çok samimi, yer yer gülüp, yer yer duygusallaşabiliyorsunuz.

İyi okumalar dilerim
590 syf.
·123 günde·Beğendi·8/10
Ahmet Ümit yine şaşırtıcı son hazırlamış ama önceden hazırlıklıydım böyle son olacağını tahmin ettim tuttu'da tahminim.
Cinayeti işleyenler şaşırtıcı kişiler oluyo genelde kitap kaliteli bir kitap üst düzey bilgiler olan bir kitap tarihi eserler padişahlar istanbulda olan tarihi güzellikler bulunuyo tarih kokan kitap ve kan ."son 250 sayfa ya bayıldım."
590 syf.
·Puan vermedi
Bir polisiye kitap olarak sıfır heyecan. Gereksiz milyon tane diyalog. Tek güzel tarafı istanbulun kocaman tarihinin baştan sona mini özeti. Emeğe saygı fakat Çerez kitap
590 syf.
·10/10
Kesinlikle bayıldım.
Nevzat amir ve Ali ile Ayşe'nin soruşturmasını yaptığı cinayetlerden dolayı gelişen olaylardan oluşuyor.Siyasete ve daha birçok konuya değinilen kitapta masum insanların zengin insanların zevk ve sefaları için ölmelerine önem verilmiştir.
En son katillerin kimler olduğuna çook şaşıracaksınız.
590 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Sonunu hiç tahmin edemeyeceğiniz, klasik sonlardan uzak, heyecanlı, içten yazılmış, alternatif okumanız gereken kitaplardan birisidir, uzatmıyorum kısacası okuyacağınıza pişman olmazsınız :)
590 syf.
·12 günde·Beğendi·7/10
Nihayet okuyabildim.. diğer klasikleşmiş polisiyelere kıyasla tarihsel derinliği çok fazla.. bilgiye aç okuyucuyu polisiyeden ziyade bu yönüyle çekiyor kendisine..
ve kitap şunu gösterdi bana; yaşadığımız coğrafyayı ne kadar avucumuzun içi gibi bilsekte bir o kadar da yabancıyız aslında ona.. 
son olarak; istanbul'da yaşayan bir insanın mutlaka okuması gerekir bu kitabı.. zira istanbul ve tarihine meraklı kimselerinde.. kesinlikle bir baş yapıt.
"Lafa geldi mi herkes şikâyetçi. Fakat bir şeyler yapalım dediğinizde, önce kendi çıkarlarına bakıyorlar."
Ne oluyordu bana?Ağlıyordum, farkına bile varmadan, kendiliğinden sessizce dökülüyordu gözyaşlarım...
Ahmet Ümit
Sayfa 80 - Everest yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İstanbul Hatırası
Baskı tarihi:
Ekim 2012
Sayfa sayısı:
590
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752897458
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Yaşadığın şehir özgür değilse, sen de özgür kalamazsın!..

Byzantion'dan İstanbul'a uzanan heyecan yüklü, tarihsel bir serüven...

Yedi hükümdar, yedi kadim mekân, yedi gizemli olay ve yalın bir gerçek!

Romanlarında zengin arka planı polisiye kurgu içinde vermekteki ustalığı ile bilinen Ahmet Ümit'in bu romanı da yine peşpeşe işlenen cinayetlerin çevresinde kurgulanmış. Ancak bu kitabı sıradan bir polisiye romandan ayıran birçok özellik var. Her şeyden önce zengin kadrosu ile İstanbul Hatırası, çeşitli kesimlerden İstanbulluyu bir araya getirerek içinde barındırdığı alt öykülerle zengin bir yapı sunuyor. Birbirine bağlanan bu alt öyküler bir yandan gerilimin etkisini artırırken bir yandan da romanı şenlikli ve çok yönlü bir yapıya ulaştırıyor.

Kitabın bir başka önemli özelliği de İstanbul hakkında son derece detaylı bilgi içermesi. Kurgunun içine yerleştirilen bu bilgiler hem okumayı daha meraklı hale getiriyor hem de tarih aracılığıyla çok günümüzün dışındaki öykülerin de kurguya yerleşmesine imkan tanıyor. Böylece Ahmet ümit'in İstanbul Hatırası adlı romanı, başka başka dönemlerin öykülerinin eşliğinde, günümüz İstanbul'unun geniş bir panoramasını oluşturuyor. Tutucusundan modernine, eski İstanbullusundan yeni göç etmişine, milliyetçisinden gayrı Müslim'ine varana dek İstanbullu diye adlandırılabilecek herkes bu kitabın içinde kendi öyküleriyle birlikte İstanbul'un devasa çarklarının dişlilerini dile getiriyor. Binlerce yıllık tarihiyle İstanbul başrolü oluştururken romana girip çıkan her karakter de İstanbul'un nasıl İstanbul olduğunu aktarıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 7.202 okur

 • Nur polat
 • Eray Güler
 • Esra Dağcı
 • Gülcan B.
 • ShadowJedi
 • Ahmet
 • Hatice Demirhan
 • Aleyna HOŞGÖR
 • Büşra Nur Taşcan
 • Selen Atalan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%12.5
14-17 Yaş
%8.8
18-24 Yaş
%19.2
25-34 Yaş
%24.6
35-44 Yaş
%22.7
45-54 Yaş
%9.3
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%70.5
Erkek
%29.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.8 (712)
9
%25.1 (500)
8
%20.9 (416)
7
%11.2 (223)
6
%3.7 (74)
5
%1.6 (32)
4
%0.8 (16)
3
%0.4 (7)
2
%0.4 (7)
1
%0.2 (4)

Kitabın sıralamaları