İstanbul Hatırası

·
Okunma
·
Beğeni
·
47876
Gösterim
Adı:
İstanbul Hatırası
Baskı tarihi:
Ekim 2012
Sayfa sayısı:
590
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752897458
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
İstanbul Hatırası
İstanbul Hatırası
İstanbul Hatırası
İstanbul Hatırası
İstanbul Xatirəsi
Yaşadığın şehir özgür değilse, sen de özgür kalamazsın!..

Byzantion'dan İstanbul'a uzanan heyecan yüklü, tarihsel bir serüven...

Yedi hükümdar, yedi kadim mekân, yedi gizemli olay ve yalın bir gerçek!

Romanlarında zengin arka planı polisiye kurgu içinde vermekteki ustalığı ile bilinen Ahmet Ümit'in bu romanı da yine peşpeşe işlenen cinayetlerin çevresinde kurgulanmış. Ancak bu kitabı sıradan bir polisiye romandan ayıran birçok özellik var. Her şeyden önce zengin kadrosu ile İstanbul Hatırası, çeşitli kesimlerden İstanbulluyu bir araya getirerek içinde barındırdığı alt öykülerle zengin bir yapı sunuyor. Birbirine bağlanan bu alt öyküler bir yandan gerilimin etkisini artırırken bir yandan da romanı şenlikli ve çok yönlü bir yapıya ulaştırıyor.

Kitabın bir başka önemli özelliği de İstanbul hakkında son derece detaylı bilgi içermesi. Kurgunun içine yerleştirilen bu bilgiler hem okumayı daha meraklı hale getiriyor hem de tarih aracılığıyla çok günümüzün dışındaki öykülerin de kurguya yerleşmesine imkan tanıyor. Böylece Ahmet ümit'in İstanbul Hatırası adlı romanı, başka başka dönemlerin öykülerinin eşliğinde, günümüz İstanbul'unun geniş bir panoramasını oluşturuyor. Tutucusundan modernine, eski İstanbullusundan yeni göç etmişine, milliyetçisinden gayrı Müslim'ine varana dek İstanbullu diye adlandırılabilecek herkes bu kitabın içinde kendi öyküleriyle birlikte İstanbul'un devasa çarklarının dişlilerini dile getiriyor. Binlerce yıllık tarihiyle İstanbul başrolü oluştururken romana girip çıkan her karakter de İstanbul'un nasıl İstanbul olduğunu aktarıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
590 syf.
Ahmet Ümit' in okuduğum üçüncü kitabı ve sürekli olarak her kitabında tekrarladığını düşünüyorum. Bunun dışında iyiydi kitap hele de yeni dönem Türk yazarlarımızın yazdıklarıyla kıyaslandığında bayağı iyi. Polisiye bir kitap. İstanbul' da peşpeşe işlenen yedi cinayet ve her cinayetin sonunda bir ipucu. Komiser Nevzat, Ali ve Zeynep bu ipucuları takip ederek katili bulmaya çalışıyor. Katilin kim olduğunu tahmin etmiş olmama rağmen beğenerek okudum. Kitapta bolca tarih ve tarihi mekanlara değinilmiş. Dostluğu, ihaneti ve intikamı anlatan güzel bir hikayeydi. Beğendim ve bol bol ağladım...
590 syf.
·5 günde·9/10
Merhabalar 1000Kitap Ailesi....
Kitabın konusuyla ilgili bilgiler içermektedir. ( Spoiler )
- İstanbul Hatırasından önce hiç Ahmet Ümit okumamıştım. Okuduğum ilk Ahmet Ümit romanıydı fakat son da olmayacak bundan eminim.
- Ahmet Ümit bir kitaba iki ayrı hikaye yüklemiş, birisi ön plandaki Komiser Nevzat ve bir polisiye vak'ası, diğeri ise arka planda kalan ama farkında olmadan insanı saran İstanbul Tarihi. Yazarın bu yönünü ve romanı bu şekilde kullanmasını çok sevdim.
- Diğer klasikleşmiş polisiyelere kıyasla tarihsel derinliği çok çok fazla. Tam bir tarih ziyafeti içeriyor. O güzel şehrin Byzantion olarak anıldığı dönemlerden günümüz İstanbul’una kadar geçirdiği evreler, dönemin olayları, karakterleri, eşsiz eserleri ve bir o kadar da eşsiz hikâyelerini anlatıyor. Tarihi mekânlar hakkında yazarın betimlemeleri çok harika. İstanbul'un tarihi mekânlarını da geziyorsunuz bir nevi okurken. Ya da gezip görmek isteyeceğinizden eminim. Bu yüzden de bilgiye aç okuyucuyu polisiyeden ziyade bu yönüyle çekiyor kendisine bence.
- İstanbul'u seven, orada yaşayanların eminim çok daha fazla ilgisini çekip; seveceği bir roman. Çünkü tüm şehir için ve insanlık için anlamlı bir konuda yazılmış.
- Ayrıca olayın kahramanlarının da içimizden birileri olması, içinde bulundukları ruh halleri, sevinçleri, üzüntüleri, onları benimsememize önemli birer etken olmuş. Bu yüzden de kitabın akıcı ve sürükleyici olması gayet normal. Bizden birilerini anlatıyor sonuçta.
- Kitabın kurgusu da genel olarak iyi. Hiç böyle kurguda olacağını düşünmemiştim. Beklentimin üstündeydi. Fakat finalde yazarın okuyucuyu şaşırtma çabasını biraz abartmış olduğunu düşünüyorum.
- Hele bir ara bana rahmetli Müzeyyen Senar’ı hatırlatıp şarkılarını açtırıp dinletmesi de harikaydı. Ruhu şad olsun. Son bölümde duygulandığımı itiraf ediyorum.
- Azıcık bir eleştirim olacak olursa. Edebi açıdan bence biraz yetersiz. İstanbul'u tanıtması, ilk bölümde mitolojik bilgiler vermesi açısındansa çok güzel. Cinayet romanından da dünya klasiği ağırlığında büyük bir beklenti de olmamalı tabi.
- Okumaya yeni başlayacak kitapseverler için harika bir kitap. Polisiye severlere ayrıca İstanbul tutkunlarına tarih severlere birebir bir kitap olmuş.
- Mutlaka okunmalı ve kütüphanenizde bulundurmalısınız. Lütfen eserlerimize, kültürümüze, tarihimize sahip diyerek bitiriyorum.
 • Bab-ı Esrar
  8.1/10 (3.715 Oy)3.652 beğeni16.638 okunma2.540 alıntı50.998 gösterim
 • Beyoğlu'nun En Güzel Abisi
  8.1/10 (3.732 Oy)3.522 beğeni15.227 okunma2.051 alıntı47.182 gösterim
 • Şah ve Sultan
  8.5/10 (3.672 Oy)3.714 beğeni15.770 okunma2.492 alıntı50.768 gösterim
 • Melekler ve Şeytanlar
  8.7/10 (4.334 Oy)4.408 beğeni18.617 okunma1.253 alıntı60.479 gösterim
 • Od
  8.5/10 (4.519 Oy)4.710 beğeni19.541 okunma4.898 alıntı68.569 gösterim
 • Da Vinci Şifresi
  8.7/10 (5.821 Oy)6.014 beğeni24.090 okunma1.022 alıntı71.961 gösterim
 • Semerkant
  8.6/10 (6.771 Oy)6.956 beğeni23.919 okunma6.120 alıntı120.401 gösterim
 • Cehennem
  8.6/10 (3.343 Oy)3.366 beğeni12.925 okunma1.240 alıntı39.585 gösterim
 • Empati
  8.4/10 (4.226 Oy)4.260 beğeni17.669 okunma1.383 alıntı74.004 gösterim
 • Beyoğlu Rapsodisi
  8.2/10 (2.630 Oy)2.501 beğeni11.778 okunma1.158 alıntı27.774 gösterim
590 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
İlk kez katilin kim olduğunu tahmin edebildim. (:
Sanırım bu da yazarı artık tanıdığımı gösteriyor. Okuyucunun ne zaman aklını karıştıracağını, ne zaman şaşırtacağını, ilgisini bir konu üzerine nasıl yönlendireceğini iyi bilen bir yazar Ahmet Ümit.

Kurbanlar öldürüldükten sonra katilleri tarafından vücut şekilleri diğer kurbanların bırakıldıkları yeri gösterecek şekilde bırakılması Dan Brown' dan esinlenilmiş de olsa sonuçta yazar dediğin biriken bir kumbaradır ve polisiye türü kitapların hemen hemen hepsini okuduğundan da şüphem yok. Diğer yandan İstabul hakkında edindiğim tarihi bilgileri inanın okullarda öğrenemedim hiçbir zaman.

Yine ciddi bir araştırma, yine titizlikle hazırlanan bir eserle karşı karşıyayız. "Kitap yazmak sadece bildiklerini aktarmak değil, aynı zamanda yazarken de öğrenmek demektir" mesajını alıyoruz Ahmet Ümit' ten. Din hususunda ağır eleştirilse de Ahmet Ümit, Ömer ve Efsun (din ile ilgili bir olay kurgusundaki eşler) 'u konuştururken yapilan eleştirilere de ciddi bir cevap niteliğindedir. Yani Ümit, karakterlerini yaratırken onların tek tipli bir yaratı olmadıklarını da dile getiriyor. İnanan bir karakterin karşısına atesiti çıkartabiliyor ve ikisini de tartışmanın galibi yapabiliyor. Sanki doğada birbirlerine ihtiyacı olan iki varlık gibi. İnanç ve inançsızlık. Ödül ve ceza, barış ve düşmanlık, iyi ve kötü gibi. Ama hangisinin doğru olduğunu yine okuyucu karar veriyor... Çok uzatmayalım...

~~Keyifli okumalar~~
~~Kitapla kalın~~
Sinem
Sinem İstanbul Hatırası'ı inceledi.
@muhayyilist·22 Kas 2019·Kitabı okumadı
Bir yandan Ahmet Ümit okumak bir yandan İstanbul’da gezmek. Harika! Sürükleyici bir kitap efsane bir kurgu, anlatımı kolay ve akıcı.
İstanbul' da peşpeşe işlenen yedi cinayet ve her cinayetin sonunda bir ipucu. Komiser Nevzat, Ali ve Zeynep’in maceraları ..
590 syf.
·9 günde·Beğendi·7/10
Garip hisler içerisindeyim açıkçası. Bu okuduğum ilk Ahmet Ümit kitabı değil fakat okumadan önce kendi kendime herhalde bu kitabın sonunda da şaşırmam diye yorum yapıyordum. Tam tersi oldu, sonunu tahmin edemeyeceğim bir şekilde şaşırdım. Yazarın kalemi oldukça başarılı. Eser ilk görünüşte çabuk okunmayacak izlenimi veriyor kalınlığı ile fakat kitabın içine girdiğimde günde 100-150 sayfa okurken buldum kendimi. Ahmet Ümit’in kalemine hayran kaldığım bir eseri daha ekledim kütüphaneme. Diğer eserlerini de vakit kaybetmeden okumaya başlayacağım. Bu kitabı da okumayan herkese tavsiye ediyorum.
590 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Başkomiser Nevzat, işte ben de kendi dünyamda senden farklı olmadım hep yarım kaldım yarım bırakıldım. Her zaman yanımda sandıklarım hep en uzağımda kaldılar. İçime işledi bazı noktaları...
E♡
E♡ İstanbul Hatırası'ı inceledi.
@Mutluluk__·02 Nis 13:52·Kitabı okumadı
Öncelikle bu benim ilk incelemem lütfen kusurlarımı maruz görün.

Bu romanı okurken o kadar büyük bir keyif aldım ki anlatamam. Usta yazarımız bu romanda yine kendini gösterdi. Akıcı ve güzel bir dillen anlattığı için kitaba daha çok bağlandım. Aklım da sadece bir soru vardı katil yada şöyle diyim katiller kim.?
Katiller hiç ummadığımız iki kişi çıkar.
Ünlü yazarımız bu romanda bize bir çok tarihi bilgi verir.
İstanbul'un türlü tarihi kentleri ve önemli bilgilerini bize konudan çıkmadan anlatıyor.
Aslında konu tam da bu olsa gerek tarihi yerlere artık değer verilmediğini düşünüyorlar bence çokta haklılar. Bu romanı okumanızı tavsiye ederim.

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.
590 syf.
·8/10
Katilin kim olduğunu söyleyeyim mi? Şaka şaka. Aklımın ucundan geçmişti ama geçerli bir sebeb yoktu ve cevabını merak ettiğim bir soru vardı, o sorunun cevabı katilin cinayet sebebi olunca ve buda en sonunda söylenince tahmin edemiyorsunuz. İlk maktulün evindeki o açık ipucunu değerlendiremeyen yada çok geç farkeden poliseler başarısızdı. Bana biraz klişe bir poliseyi geldi. Bir cesetle başlar ve katil imzasını, ipuçları bırakır, cesetler bulunmaya devam eder, tüm cesetler gün gün bulununca en son katil yakalanır. Birde kitap gereksiz detaylarla şişirilmiş, biraz daha kısa olsa daha güzel olurdu. Melekler ve Şeytanlar kitabına çok benziyor ama daha basit geldi bana. Tabi Vatikan yerine İstanbul'daki tarihi mekanları okumak çok daha güzeldi. Bu kitap sırf bu İstanbul tarihi ve tarihi mekanların anlatımı için okumaya değer fakat yazarın başka kitabını okumayı düşünmüyorum.
590 syf.
·1 günde·Beğendi
Spoiler içerir!

İstanbulun tarihi mekanlarında gerçekleşen esrarengiz cinayetler...
Sayfalar ilerledikçe merak duygusunun arttığı, tarihi bilgilerle harmanlanmış güzel bir polisiye romanı yazmış yazar.
İstanbulu çok güzel tanıtmış. Buna birkaç romanında da şahit oldum. Etkileyici ve gizem dolu ve kalın kitap olmasına rağmen sürükleyici ancak katili buldurma yönünden Beyoğlu Rapsodisi ile Patasana kitaplarına göre çok etkilemedi beni. Yine de çok beğendim.
590 syf.
·Puan vermedi
Ahmet Ümit` in çok önceden okuduğum ilk eseri ve benim en sevdiğim kitap olabilir. Bana kitap okumayı sevdiren, kitaplara bağlayan bir eser oldu. Sürükleyiciliği ile asla sıkılmadan, karakterlere sempati duyularak okunan bir kitap. İstanbul'u anlatışı, kurgusu vs gerçekten harika. Eserdeki konu; İstanbul'da işlenen yedi cinayet vardır ve bu yedi cinayette cesedin yanına İstanbul tarihi ile ilgili yedi sikke bırakılmıştır Başkomiser ve diğer memur arkadaşlar katili bulmaya çalışır. Bazen yaşadığı aşkları, güzel anları konu alınsa da cinayetler artık onları germeye başlar. Çünkü bir cinayeti çözmeden diğeri ortaya çıkar. Başkomiser altıncı cesetten sonra yedinci cesedin yerini tahmin eder. Fakat sürpriz bir olay ile farklı bir şekilde katili bulurlar. Karakterlerden okuyucuya kadar kimse katili tahmin edememişti. Kitabın sonunda ağlayabilirsiniz. Mendilinizi hazırlamayı unutmayın.
590 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Kral Byzas'ın efsanevi kentinden başlayan çalınmış umutların şehri İstanbul'a kadar uzanan tarih, aşk, hırs, intikam, cinayet, dolu bir hikaye...
Yedi kurban; hepsi de birbirinden suçlu, hepsi de İstanbul için birer tehdit.
Yedi mekan; hepsi de birbirinden ihtişamlı, birbirinden görkemli, hepsi de İstanbul için birer şâheser.
Yedi hükümdar; hepsi birbirinden hırslı, hepsi de birbirinden başarılı, hepsi de İstanbul için unutulmaz kişiler.
Yedi sikke; hepsi de birbirinden değerli, sır yüklü.

Belki de okul hayatım boyunca öğrenemeyeceğim tarih bilgileri için, kitabı okuduğum zaman içinde yaşattığı heyecan ve keyif verici anlar için teşekkür ederim Ahmet Ümit.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İstanbul Hatırası
Baskı tarihi:
Ekim 2012
Sayfa sayısı:
590
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752897458
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
İstanbul Hatırası
İstanbul Hatırası
İstanbul Hatırası
İstanbul Hatırası
İstanbul Xatirəsi
Yaşadığın şehir özgür değilse, sen de özgür kalamazsın!..

Byzantion'dan İstanbul'a uzanan heyecan yüklü, tarihsel bir serüven...

Yedi hükümdar, yedi kadim mekân, yedi gizemli olay ve yalın bir gerçek!

Romanlarında zengin arka planı polisiye kurgu içinde vermekteki ustalığı ile bilinen Ahmet Ümit'in bu romanı da yine peşpeşe işlenen cinayetlerin çevresinde kurgulanmış. Ancak bu kitabı sıradan bir polisiye romandan ayıran birçok özellik var. Her şeyden önce zengin kadrosu ile İstanbul Hatırası, çeşitli kesimlerden İstanbulluyu bir araya getirerek içinde barındırdığı alt öykülerle zengin bir yapı sunuyor. Birbirine bağlanan bu alt öyküler bir yandan gerilimin etkisini artırırken bir yandan da romanı şenlikli ve çok yönlü bir yapıya ulaştırıyor.

Kitabın bir başka önemli özelliği de İstanbul hakkında son derece detaylı bilgi içermesi. Kurgunun içine yerleştirilen bu bilgiler hem okumayı daha meraklı hale getiriyor hem de tarih aracılığıyla çok günümüzün dışındaki öykülerin de kurguya yerleşmesine imkan tanıyor. Böylece Ahmet ümit'in İstanbul Hatırası adlı romanı, başka başka dönemlerin öykülerinin eşliğinde, günümüz İstanbul'unun geniş bir panoramasını oluşturuyor. Tutucusundan modernine, eski İstanbullusundan yeni göç etmişine, milliyetçisinden gayrı Müslim'ine varana dek İstanbullu diye adlandırılabilecek herkes bu kitabın içinde kendi öyküleriyle birlikte İstanbul'un devasa çarklarının dişlilerini dile getiriyor. Binlerce yıllık tarihiyle İstanbul başrolü oluştururken romana girip çıkan her karakter de İstanbul'un nasıl İstanbul olduğunu aktarıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 15.855 okur

 • Su Ajandası
 • Gülsen Aksoy
 • Derya alan
 • Nazlı Daş
 • Esra Eko
 • Poseidon un üvey ananası
 • Büşra akın
 • Halil Eymen Binici
 • Neslihan Ş
 • Lale Erhal

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%12.5
14-17 Yaş
%8.8
18-24 Yaş
%19.2
25-34 Yaş
%24.6
35-44 Yaş
%22.7
45-54 Yaş
%9.3
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%70.5
Erkek
%29.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.9 (1.340)
9
%23 (907)
8
%20.7 (819)
7
%10.6 (419)
6
%3.4 (133)
5
%1.6 (65)
4
%0.7 (26)
3
%0.5 (18)
2
%0.3 (12)
1
%0.3 (10)

Kitabın sıralamaları