Beyoğlu Rapsodisi

8,1/10  (776 Oy) · 
3.003 okunma  · 
686 beğeni  · 
8.882 gösterim
Üç arkadaşın öyküsü bu. Beyoğlunda büyümüş, Beyoğlunda yaşayan üç ayrı kişilik, üç ayrı kimlik, üç ayrı insan. Ölümsüzlük merakıyla başlayan ölümler. Her cinayetin ardında gizemli bir neden... Ve soruşturma boyunca adım adım, bina bina, sokak sokak Beyoğlu. O çoksesli, çokrenkli, çokdilli, çokkültürlü Beyoğlu. Günümüzün Babil Kulesi... İnsanın bencilliğini, acımasızlığını, öfkesini, çaresizliğini en iyi anlatan mekân... Soluk soluğa bir gerilim, benzersiz bir final...Çok kollu, çok dallı büyük bir ırmağa benzeyen bu muhteşem cadde, papazı, fahişesi, cami hocası, pezevengi, hahamı, Alevi dedesi, bankacısı, işportacısı, öğrencisi, öğretmeni, tinercisi, dönercisi, dekoratörü, evsizi, midye satıcısı, esrar satıcısı, kanun kaçağı, Anadolu kaçağı, Avrupa kaçağı, Amerika kaçağı, Afrika kaçağı, yani yaşam kaçağı, beyazı, karası, sarısı, kızılı yani insan görünümünde olan kim varsa, hepsini, herkesi sorgusuz sualsiz kucaklamıştı.Kiliseleri, camileri, sinagogları, hanları, hamamları, bankaları, giyim mağazaları, kitabevleri, meyhaneleri, birahaneleri, şaraphaneleri, kafeleri, kültürevleri, randevuevleri, sinemaları, tiyatroları, galerileri, vakitleri çoktan dolduğu halde ömür sürmeye çalışan bilmem kaç yüzyıllık inatçı binaları, dar sokakları, kör çıkmazlarıyla Grande Rue de Pera, Cadde-i Kebir, İstiklal Caddesi ya da Beyoğlu nasıl adlandırılırsa adlandırılsın burası her gün, her an değişen yeryüzünün en büyük tiyatro sahnesi gibiydi."
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2016
 • Sayfa Sayısı:
  408
 • ISBN:
  9789752897380
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
A. Melissa CÜMRÜ 
24 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ahmet Ümit'in Sis ve Gecesini okuduktan sonra bir şey fark ettim. Ahmet Ümit, okuyucuyu son sayfalarda şoka uğratmasını iyi biliyor. Çünkü, bu kitabı bitirdiğimde en az 5 dakika -şaka yapmıyorum- boyunca ağzım açık bir şekilde ''O nasıl bir sondur öyle?!'' diye kendime sorgularken buldum.

Polisiye severler için şiddetle tavsiye ettiğim bir kitaptır. Olay kurgusu inanılmaz. Yani şuraya bile yazarken, okuduğum zaman yaşadığım hisleri hissediyorum. Bazı okurların yaptığı yorum gibi Ahmet Ümit sürükleyici bir üslupla yazıyor ama bu kitapta yazdığı kurgu inanılmaz. Tüm kitaplarını okumadım ama hepsini okuyup kitaplığıma koymak istiyorum. Bu kitabı da ödünç almıştım. Kitap alışverişi yaptığım bir sırada alıp kitaplığıma da koymak istiyorum.

Büşra 
20 May 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

"Önce Söz Vardı" programındaki sohbetleri, coşkulu anlatımı ile Ahmet Ümit bende merak uyandırdı ve ilk kez bir romanını okumaya program sayesinde karar verdim. Polisiye roman okumayalı da bir hayli zaman olmuştu hem.

Kitabı henüz bitirdim ve kitapla ilgili söyleyebileceğim ilk şey tuhaf bir kitap olduğu.

Üç eski dostun birbirinden farklı yaşamları ve kurduğu dostluk üzerinden ilerliyor kitap. Esas olaylar son 150 sayfada başlıyor denebilir hatta. Adından da anlaşılacağı üzere özellikle Beyoğlu adeta sözlü bir harita gibi betimlenmiş. Yemeğe gidilen her mekan, her mimari yapı tek tek anlatılıyor.

Dili sade, yormayan bir kitaptı Beyoğlu Rapsodisi. Güzel bir romandı ancak tatmin edici bir polisiye değildi kesinlikle. Spoiler vermek istemiyorum bu yüzden tuhaf bitti demekten daha net bir şekilde yorumlayamayacağım sanırım. Kitabın başları uzun uzadıya anlatılırken olayın çözümlendiği kısım oldu bittiye getirilmiş bana kalırsa.

Bunlara rağmen kesinlikle sıkıcı bir kitap değildi ve okuduğum son Ahmet Ümit kitabı da olmayacak.

Beyoğlu Rapsodisi benzeri kitaplar

Nazan gercek 
19 Şub 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Gerçekten çok guzel bir kitaptı. Ahmet Ümit in yazarligini seviyorum kitaba gelirsek Beyoğlu içine tarihı ,kültürü ,zemini ,fakiri her türlü insanı barindiribilen kocaman bir semtimiz..yazar kitapta Beyoğlu nu sokaklarını dukkanlarini karış kariş anlatmış sanki Beyoglu nu onunla birlikte geziyorsunuz. Kenan ,Nihat ve Selim cocukluk arkadaşı her zaman birbirlerinin yanında olmuşlar. . Birbirlerinden hiç ayrilmamis güzel yürekli insanlar Kenan zengin sigorta şirketi olan yakışıklı ,çapkın ve herseyi yle siradişi şeylere meraklı bir adam macera Kenan in resim tutkusuyla başlıyor. Emniyetten aldığı cinayet fotoğraflarını sergi açmaya kullanmasıyla hayatını tamamen değişecektir. İki cinayet ve koskoca merak kitabı okuyun derim ... iyi akşamlar arkadaşlar kitapla kalın.... Şiddetle tavsiye ederim. ..

Merve Özdemir 
29 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir Ahmet Ümit macerasının daha sonuna geldik...
Yine mükemmel bi kitap polisiyeyi bana sevdiren tek yazar.
Kitabın sonunda o kadar şaşırdım ki , üzüleyim mi sevineyim mi bilemedim. Kötü bi trajedi ile bitiyo kitap ama oldukça sürükleyici okumanızı tavsiye ederim :)

Esra turk 
07 Şub 2017 · Beğendi · 4/10 puan

Sıkılmadan,keyifle, merakla ve heyecanla okunan akıcı bir kitap. Selim,Kenan,Nihat, Katya, Gülriz,Melek,Dize,Burç,Orhan...bizden biri gibi .Bulunulan mekan ve şehrin mimarisi,yapısı düzeni ya da karmaşası,insanların fiziksel ve ruhsal durumu,ikilemleri sıkmadan önünüzde yaşanıyormuş gibi anlatılmış. O kadar güzel yazılmış ki, birçok bölümde okurken aynı anda sanki bende olayı yaşıyormuşum hissine kapıldım. Hele o son 100 sayfa..Bu kitabı tüm sevdiklerime tavsiye edeceğim

Nazlıcan Înci 
14 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatta güçlü olacaksın,çünkü gerçek yasa güçtür. Adil olmanın, haklı olmanın, ahlaklı olmanın,merhametli olmanın hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. Kötüye kullanılsa bile,insanların önünde eğildiği tek değer güçtür .Bize verilmiş bir tek yaşam vardı; bu armağanı, en yakınlarımız bile olsalar başkaları için harcamaya değer miydi?

Merve 
15 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ahmet Ümit'in kendine has dili özgün konusuyla kolaylıkla okuduğum bir kitap. Üç arkadaşın peşine düştüğü bir cinayeti anlatan romanımız oldukça sürükleyici idi. Bu özgün konuyu çok sevdim ama samimi anlatımı daha çok sevdim diyebilirim. Bir okuyucu olarak kalmadım bu üç arkadaşın -onların haberi olmasa da :))- dördüncüsü oldum. Onlarla beraber oturdum, kalktım ,yedim., içtim, gezdim, suçluyu aradım... Fakat kitap sağ gösterip sol vurdu sonu hakikaten çok şaşırtıcıydı lakin daha sonra bu kadar şaşırmamam gerektiğini düşündüm kitabın yazarı ne de olsa' Ahmet Ümit' sıradan bir son bekleyemeyiz kendisinden.Şaşırtıcı sonları sevenlere -kim sevmez ki- tavsiyemdir.

Güler Ayata 
18 Nis 2017 · Kitabı okudu · 379 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ahmet Ümit, bildiğim Beyoğlu' yu tekrar ederek ezber ettirdi :)
Okunmalı dediğim kitaplar içerisinde. İlk başlarda sıkıcı gelse bile arkadaşlık, dostluk ve vefa gibi kavramların içeriklerini düşünmeye başlıyorsunuz.

Ayser Özbulut 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 7/10 puan

Üç arkadaşın çocukluktan başlayıp yarım asırlık hikayesi. Sıkmadan kendini okutan bir kitap. Hikayenin Beyoğlu'nda geçiyor olması yan karakterleri çeşitlendirmiş.Yazarın; Beyoğlu sokaklarını, mekanlarını,insan çeşitliliğini çok net okuyucuya aktarmış olması etkileyici. Şehrin içinde dolaşıyor karakterlerle konuşuyor hissi uyandırıyor...

Selin Ceylan 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Polisiye romanları çok severim, bu nedenle de katil tahminlerim iyidir. Roman çok akıcı ve konusu gayet enteresan. Sonuna kadar insan gerçekten keyifle okuyor fakat kitap bence en olmaması gereken şekilde bittiği için gerçekten üzüldüm. Ters köşe yapan kitaplar güzeldir ama bu son keyif vermedi ve zoraki bir şaşırtma yapılmış gibi geldi. Daha çarpıcı bir sonla çok daha güzel bir kitap olabilirdi.

Kitaptan 163 Alıntı

Deniz ATAÇ 
28 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir insanı sevmek, onu, zayıflıkları, zaafları, yanlışlarıyla birlikte kabul etmek demekti.

Beyoğlu Rapsodisi, Ahmet Ümit (Sayfa 263)Beyoğlu Rapsodisi, Ahmet Ümit (Sayfa 263)
Burak ÇELİK 
30 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"O kadar insanın arasında neden belirli birini seçiyorsun da ötekini seçmiyorsun. Çünkü onda senin dikkatini çeken , ihtiyacın olan özellikler var. O insanı daha önce hiç tanımamış olsan da anlamlandıramadığın bir duyguyla ona doğru çekiliyorsun."

Beyoğlu Rapsodisi, Ahmet Ümit (Sayfa 239)Beyoğlu Rapsodisi, Ahmet Ümit (Sayfa 239)
Büşra 
 29 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Ölüm
Daha önceleri de ölebileceğimi düşünmüştüm, sadece düşünmüştüm, gerçekte öleceğime hiçbir zaman tam olarak inanmamıştım. Doludizgin yaşarken, ölüm nedense öyle kolay kolay aklına gelmiyor insanın.

Beyoğlu Rapsodisi, Ahmet ÜmitBeyoğlu Rapsodisi, Ahmet Ümit
Yonca 
29 Eyl 2017 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi

"Büyük çoğunluk sefalet içinde.Zengin olanlarsa mutsuz.Yalan mı abi ? "

Beyoğlu Rapsodisi, Ahmet Ümit (Sayfa 128)Beyoğlu Rapsodisi, Ahmet Ümit (Sayfa 128)
Believe Me 
 23 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Aşk
Bence kadın ya da erkek fark etmez, aşk herkesi aptallaştırır.

Beyoğlu Rapsodisi, Ahmet Ümit (Sayfa 240 - Everest)Beyoğlu Rapsodisi, Ahmet Ümit (Sayfa 240 - Everest)

Simyacı Nicholas Flamel "felsefe taşı" üç maddeyi ve onların gizli anlamlarını temsil eder. Bunlardan sülfür, ruhu; civa, yaşamın gücünü; tuz ise bedeni simgeler.

Beyoğlu Rapsodisi, Ahmet Ümit (Sayfa 240)Beyoğlu Rapsodisi, Ahmet Ümit (Sayfa 240)
Günay Kut Berber 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Peki normal nedir Allah aşkına? Herkes gibi olmak mı?''

Beyoğlu Rapsodisi, Ahmet Ümit (Sayfa 59 - Everest Yayınları(cep))Beyoğlu Rapsodisi, Ahmet Ümit (Sayfa 59 - Everest Yayınları(cep))
17 /