Beyoğlu Rapsodisi

Ahmet Ümit

Beyoğlu Rapsodisi Konusu

Üç arkadaşın öyküsü bu. Beyoğlunda büyümüş, Beyoğlunda yaşayan üç ayrı kişilik, üç ayrı kimlik, üç ayrı insan. Ölümsüzlük merakıyla başlayan ölümler. Her cinayetin ardında gizemli bir neden... Ve soruşturma boyunca adım adım, bina bina, sokak sokak Beyoğlu. O çoksesli, çokrenkli, çokdilli, çokkültürlü Beyoğlu. Günümüzün Babil Kulesi... İnsanın bencilliğini, acımasızlığını, öfkesini, çaresizliğini en iyi anlatan mekân... Soluk soluğa bir gerilim, benzersiz bir final...Çok kollu, çok dallı büyük bir ırmağa benzeyen bu muhteşem cadde, papazı, fahişesi, cami hocası, pezevengi, hahamı, Alevi dedesi, bankacısı, işportacısı, öğrencisi, öğretmeni, tinercisi, dönercisi, dekoratörü, evsizi, midye satıcısı, esrar satıcısı, kanun kaçağı, Anadolu kaçağı, Avrupa kaçağı, Amerika kaçağı, Afrika kaçağı, yani yaşam kaçağı, beyazı, karası, sarısı, kızılı yani insan görünümünde olan kim varsa, hepsini, herkesi sorgusuz sualsiz kucaklamıştı.Kiliseleri, camileri, sinagogları, hanları, hamamları, bankaları, giyim mağazaları, kitabevleri, meyhaneleri, birahaneleri, şaraphaneleri, kafeleri, kültürevleri, randevuevleri, sinemaları, tiyatroları, galerileri, vakitleri çoktan dolduğu halde ömür sürmeye çalışan bilmem kaç yüzyıllık inatçı binaları, dar sokakları, kör çıkmazlarıyla Grande Rue de Pera, Cadde-i Kebir, İstiklal Caddesi ya da Beyoğlu nasıl adlandırılırsa adlandırılsın burası her gün, her an değişen yeryüzünün en büyük tiyatro sahnesi gibiydi."
Tahmini Okuma Süresi: 11 sa. 34 dk.Sayfa Sayısı: 408Yayınlanma Tarihi: Eylül 2016İlk Yayınlanma Tarihi: Eylül 2003Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9789752897380Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

8.310 üzerinden
5,3bin Puan · 788 İnceleme

Beyoğlu Rapsodisi Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
miyase almak

miyase almak

@miyamese
·
10 Temmuz 23:36
Puan vermedi
Polisiye sevenler çoktan okumuştur diye düşünerekten bu kitabı daha önce polisiye okumamış ve bir yerlerden başlayacak olanlara tavsiye ediyorum:) beni polisiye romanlara başlatan ilk kitap oldu. Merak duygusunu diri tutan, okuru sıkmayan, akıcı bir romanıdır kendisi. Aynı zamanda hiç aklımda polisiye yokken beni alıştıran bu eser olmuştur..
2 etkileşim
Yasemin

Yasemin

@Yaseminucarr
·
06 Nisan 18:07
Puan vermedi
Bir Ahmet Ümit klasiği. Polisiye alanında en beğendiğim yazarlardan. Hikayelerin yaşamlardan alinmişlik hissi bizi hikayeye o kadar inandırıyor ki, kitabın sonunu tahmin etmek ürkütüyor. Bu kitapta aslında ilgi çekici nokta bir sonraki sayfayı ,karakterlerin iç dünyasını ve asıl hissettiklerini hiç kestirememek .
8 etkileşim
Mehri A

Mehri A

@amehri
·
12 Ağustos 04:29
9/10 puan verdi
Ahmet Ümit’in okuduğum ilk romanı. Beyoğlu’nda büyüyen 3 farklı kişilikli çocukluk arkadaşlarının öyküsü bu polisiye- psikolojik dram. Yaşayan hiçbir yazar bende güçlü etki bırakmadığı için biraz önyargılı ve isteksiz başlamama rağmen ilk günden merakımı diri tutmayı başardı. Uzun zamandır hiçbir roman bu kadar akıcı ve sürükleyici gelmemişti bana. Tüm duygular çok içten ifade edilmiş eser, kimlikleri, hayatı sorgulamaya, durup düşünmeye itiyor. Katya’nın Sermet’le hikayesini anlatırkenki kesinlikle “türk” ve erkeksi konuşmaları aykırı gelse de, roman boyunca yer yer gülüp bazen duygulandığım sahneler içimi ısıttı. Üstelik yazar da çok ince ruhlu birisi, böylesi bir kalemi tanımış olmakla huzur buldum bu eserle. Çok yaşa, Ahmet Ümit! Okunmalı!
11 etkileşim
Mert Kahraman

Mert Kahraman

@Mertkahraman666
·
13 Ağustos 04:41
9/10 puan verdi
Ahmet Ümit'in "Beyoğlu Rapsodisi" adlı romanı, Türk edebiyatının önemli eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Roman, hem tarihsel derinliği hem de edebi yetkinliği ile dikkat çekmektedir. Bu inceleme makalesi, "Beyoğlu Rapsodisi"ni olumlu bir perspektiften ele
13 etkileşim
İrem Keskin

İrem Keskin

@iremkeskn
·
04 Ağustos 10:11
10/10 puan verdi
Beyoğlu Rapsodisi Kendimi İstanbul sokaklarında geziyormuş gibi hissettim. Yazar o kadar güzel anlatmış ki Beyoğlu hakkında hiç bilmediğim şeyler öğrendim. O kadar sürükleyici bir kitap ki nasıl bitirdiğimi anlayamadım ve hiç beklemediğim bir sonla tokat yemiş gibi uyandım.
4 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 71.6
Erkek% 28.4
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit
Ahmet ÜmitYazar · 39 kitap
Ahmet Ümit, 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında, Moskova’da, Sosyal Bilimler Akademisi’nde siyaset eğitimi gördü. Şiirleri, 1989 yılında Sokağın Zulası adıyla yayımlandı. 1992’de ilk öykü kitabı Çıplak Ayaklıydı Gece yayımlandı. Bunu Bir Ses Böler Geceyi, Agatha’nın Anahtarı, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir adlı polisiye öykü kitapları izledi. Hem çocuklara hem büyüklere yönelik Masal Masal İçinde ve Olmayan Ülke kitapları ile farklı bir tarz denedi. 1996’da yazdığı ilk romanı Sis ve Gece, polisiye edebiyatta bir başyapıt olarak değerlendirildi. Bu romanın ardından Kar Kokusu, Patasana ve Kukla yayımlandı. Bu kitapları Ninatta’nın Bileziği, İnsan Ruhunun Haritası, Aşk Köpekliktir, Beyoğlu Rapsodisi, Kavim, Bab-ı Esrar, İstanbul Hatırası, Sultanı Öldürmek,Beyoğlu’nun En Güzel Abisi ve Elveda Güzel Vatanım adlı kitapları izledi. Ahmet Ümit’in, İsmail Gülgeç’le birlikte hazırladığı Başkomser Nevzat-Çiçekçinin Ölümü ve Başkomser Nevzat-Tapınak Fahişeleri, Aptülika (Abdülkadir Elçioğlu) ile birlikte hazırladığı Başkomser Nevzat-Davulcu Davut’u Kim Öldürdü? ve Bartu Bölükbaşı ile birlikte hazırladığı Elveda Güzel Vatanım-İttihatçıların Yükselişi adlı çizgi romanları da bulunmaktadır. Eserleri yirminin üzerinde yabancı dile çevrilmiştir. Yazarın tüm yapıtları Everest Yayınları tarafından yayımlanmaktadır.

Beyoğlu Rapsodisi Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
z.

z.

@pjasmine_
·
30 Nisan 00:40
hep olduğumdan daha yaşlı görünürüm...
87 etkileşim
z.

z.

@pjasmine_
·
01 Mayıs 20:21
"Bence kadın ya da erkek fark etmez, aşk herkesi aptallaştırır."
165 etkileşim
Zeynep

Zeynep

@zynpozbygl
·
10 Temmuz 23:45
Şaşmaz kural: Gönül kaçanı kovalar.
21 etkileşim
A.A

A.A

@AACG
·
13 Ocak 22:51
"Bir insanı sevmek, onu; zayıflıkları , zaafları, yanlışlarıyla birlikte kabul etmek demektir."
632 etkileşim
Samet

Samet

@Reader46
·
07 Temmuz 01:53
Sustukça daha çok susacaksın
36 etkileşim

Beyoğlu Rapsodisi İletileri

Tümünü gör
“O zaman sizinle çalışamam beyfendi. Şiir sevmeyen biri evrimini tamamlamamış biridir benim için.”
Beyoğlu Rapsodisi
Beyoğlu Rapsodisi
Beyoğlu Rapsodisi
Beyoğlu Rapsodisi
“O zaman sizinle çalışamam beyfendi. Şiir sevmeyen biri evrimini tamamlamamış biridir benim için.”
Beyoğlu Rapsodisi
Beyoğlu Rapsodisi
- Kötülük de, çirkinlik de, mutsuzluk da sonsuza kadar sürmez... - Öyle, sürmez ama giderken de bedenimizden, ruhumuzdan birşeyler götürür.