1000Kitap Logosu
Patasana
Patasana
Patasana

Patasana

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.4
3.522 Kişi
14,9bin
Okunma
3.306
Beğeni
50bin
Gösterim
400 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 11 sa. 20 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Everest Yayınları · Kasım 2012 · Karton kapak · 9789752897366
Diğer baskılar
Patasana
Patasana
Patasana
Patasana
Patasana (Midi Boy)
Patasana (Cep Boy)
Patasana
Gaziantep yakınlarıdaki Antik Hitit kentinde bir kazı. Üç bin yıl önce yazılmış tabletler. Tabletlerin bulunmasıyla başlayan cinayetler. Yazman Patasana'nın itirafları. Parlak güneydoğu güneşinin altında karanlık sırlar... Hititlerin tükenişi, Asurlular... Osmanlının son dönemleri, Ermeniler... Günümüz Türkiyesi, Kürtler... Akan kardeş kanı... Bu toprakların değişmeyen yazgısı: Şiddet ve aşk... Bu topraklardaki kanlı tarihe bir ağıt... Bu toprakların zengin kültürüne bir güzelleme... "Ben zalimler çağında yaşayan bir alçaktım. Tanrıların korkak haline getirdiği bir alçak. Alçakların en acınacak olanı, en tiksinti vereni. Yüreğini dalkavukluk, aklını düşmanlıkla besleyen sinsi bir saray yazmanı. Bedenine sinmiş soylu nefretini, görkemli giysilerin yüzündeki derin acıyı, tunçtan daha katı bir mutluluk maskesinin ardına gizleyerek Hatti kralının emrine koşan ikiyüzlü bir tören adamı. Sevdiği kadın, aşkı uğruna ölürken, kralına bağlılığın vakarıyla ellerini göğsünde kavuşturarak sessiz kalmayı seçen, yeryüzünün en onursuz erkeği. Erkeklerin yüz karası. Aşkı için ölmenin yüceliği yerine, sarayın taş duvarlarında büyüyen kendi değersiz varlığının görkemli gölgesine sığınmaktan çekinmeyen, sefihlerin en rezili. Ben ölüler içinde yüzen, ben, tanrılar tarafından alnına, 'Sonsuza kadar acılar içinde kıvranacaktır,' yazılan Saray Başyazmanı Patasana." (Tanıtım Bülteninden)
7 mağazanın 14 ürününün ortalama fiyatı: ₺19,3
8.4
10 üzerinden
3.522 Puan · 463 İnceleme
Metin Korkmaz
Patasana'yı inceledi.
400 syf.
·
11 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Ben zalimler çağında yaşayan bir alçağım
2500 Yıl önce yazılan tabletler ve o tabletlerde yaşanmış bir aşk için ülkesini, insanlarını yok olmasına neden olan bir Saray Başyazmanı, Patasana ve onun Yazdığı tabletleri çözmek için kurulan bir arkeoloji ekibi ve işlenen cinayetler sonrasında cinayetleri işleyenin Arkeoloji çalışanı TİMOTHY çıkması muazzam bir hikaye muazzam bir anlatım harika tabletler o tabletlerdeki anlamlı sözler... Tarih öncesi döneme gittim ve geldim sonrasında anlamlı bir kıssadan hisse..... Ey, alçaklığımı bilen, korkaklığımı tanıyan, düşüncesizliğimin korkunç sonuçlarını, gören, sabırlı okurum. Ben tanrılara karşı geldim. Benim için tasarladıkları yazgıyı değiştirmek istedim. Onların yeryüzündeki temsilcisi bir kralın ölümüne neden oldu. Onlar da bana cezaların en korkucunu verdiler. Beni vicdan azabımın ateşinde yanmaya mahkum ettiler.
Patasana
8.4/10
· 15bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
21
536 syf.
·
8/10 puan
Kitap günümüz olayı ve geçmis olayı bir anlatarak ele almış . Anlatımı akıcı ve sürükleyici insan elindrn bırakmak istemiyor. Kitap konu olarak ölümü ve öldürmeyi ele almış Öldürmenin gereklilik olduğunu insanoğlunun böyle varolduğunu , insanoğlunun etnik , din , ırk gibi pek çok şeyi bahane ederek öldürmeyi tercih ettiğini söylüyor. Kitap konu olarak cinayetleri , geçmiş tarihi ve bu cinayetleri kim ve neden yaptığını konu alıyor.
Patasana
8.4/10
· 15bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
Özge
Patasana'yı inceledi.
432 syf.
·
7 günde
·
Puan vermedi
Kitabın daha başında, sonunu öngörebildiğim bir kitap değildi şükür. Başkomiser Nevzat ve ekibi dahil olmadan katili aradık durduk. Son ana kadar her bir karakter olağan şüpheli idi bence. Ahmet Ümit'in o can sıkmayan sade ve akıcı dili sayesinde sıkılmadan okunabilir bir kitap. İnsan ırkının tüm canlılar arasında doymayan aç gözünün, hırsının, sebepsiz çirkinliğinin ustaca anlatıldığı, bin yıllar öncesinden günümüze ışık tutulmaya çalışılsa da gözlerin kör kulakların sağır olduğunun ispatı. Yazarın kurgusu ve aktarımı oldukça isabetli. Kitabın sonlarına doğru tüylerim ürpermedi desem yalan söylemiş olurum. Zaman zaman parapsikolojiye döner mi iş dedim ama o noktada beklentimi karşılamadı. Zira bizi bu şekilde düşünmeye, ihtimaller arasına bu durumu da sokmaya iten de yine başarılı yazarımız. Ezcümle; Ahmet Ümit sevmemiz boşuna değil.
Patasana
8.4/10
· 15bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
12