Labirent: Ölümcül Kaçış Labirent Serisi #1

8,9/10  (481 Oy) · 
1.147 okunma  · 
461 beğeni  · 
7.566 gösterim
Thomas bir asansörde uyandığında hatırlayabildiği tek şey ismidir. Ailesini, evini veya oraya nasıl geldiğini anımsamamaktadır. Zihni bomboştur. Asansörün kapıları açıldığında Thomas kendini Kayran isimli, devasa taş duvarlarla çevrili geniş bir alanda ve burada yaşayan çocukların arasında bulur. Tıpkı Thomas gibi Kayranlılar da oraya neden ve nasıl geldiklerini bilmemektedir. Tek bildikleri çevrelerini saran labirente çıkan taş kapıların her sabah açılıp her akşam kapandığı ve her otuz günde bir aralarına yeni bir çocuk katıldığıdır. Kimse Kayran'da kalmak istemese de kurtulmak imkânsız görünmektedir. Yine de Thomas'ın içinde bir his, çıkış yolu bulabileceğini söylemektedir. Ama bunun için zihninin derinlerinde yatan sırları açığa çıkararak labirentin gizemini çözmesi gerekecektir.

"Açlık Oyunları gibi distopik hikâyeleri sevenler Thomas'la birlikte Kayran'da maceraya sürüklenecekler."
-School Library Journal-

"Dashner gizemli, kışkırtıcı, yaratıcı ve sürükleyici bir romanla karşımızda." 
-Barnes&Noble-

"Akıcı anlatımı, akla gelen sayısız soruyu adım adım cevaplaması ve bitmek bilmeyen gerilimiyle Dashner'ın sürükleyici macerası kaçınılmaz sona doğru ilerlerken sizi merak içinde bırakacak." 
-Publishers Weekly-

"Dashner hikâyeyi ustalıkla kaleme alarak inanılmazı gerçekçi kılmayı başarıyor. Elinizden bırakamayacak ve devamında neler olduğunu öğrenmek için sabırsızlanacaksınız." 
-Kirkus Reviews-

"Sayfalar boyunca bir tehlikeden diğerine sürüklenirken kitabı elinizden bırakamayacaksınız." 
-Kiss The Book-
erkan 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Serinin ilk kitabı ve bence en güzel kitabıydı. Yaklaşık 60 bölüm ve bölümler arası çok kısa. Böyle olmasına rağmen yinede o küçük bölümlerde nasıl böyle çok maceralı olayların olmasına gerçekten aklım almıyor. Bu sadece serinin ilk kitabı için değil tüm seri için söylenecek bişi bence. Kitabı elinize aldığınızda zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız ve "Şu bölüm bitsin ondan sonra bırakırım" demenize rağmen bi 10 bölüm okursunuz. Bence kitabı okumadan önce şöyle derin bir nefes alın ve kitabı okumaya başlayın. Kısaca elinizden bırakamayacağınız ve kesinlikle okunması gereken bir kitap bence.

Damla Köseoğlu 
27 Oca 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Labirent Serisi uzun zamandır merak ettiğim bir seriydi. Gerek kitapları, gerek sinemaya uyarlanmış haliyle dünyada ve ülkemizde büyük ses getiren Labirent Serisi'nin ilk kitabı olan Labirent: Ölümcül Kaçış kesinlikle övüldüğü kadar varmış. Hemen birinci sayfasından okuru içine alıp 406 sayfa boyuncu bırakmayan ve 3 gün gibi kısa bir sürede bitirdiğim Ölümcül Kaçış son derece sürükleyiciydi. Kitabın tamamında bir merak unsuru mevcut. Distopya türünde diyebileceğimiz bu eserde gizem düzeyi yüksekti bu da okurda ister istemez yoğun bir merak duygusu uyandırıyor. Aksiyonu bol, romantizmi az, heyecan seviyesi yüksek ve aralara serpiştirilen dramatik bölümlerle Labirent: Ölümcül Kaçış son derece doyurucu bir kitaptı. Şaşırtan, kafa karıştıran, hüzünlendiren bu kitap kazandığı beğeniyi hak ediyor diye düşünüyorum.

Labirent Serisi'ne giriş yapmamın yanı sıra okuduğum yazarlar listesine yeni bir yazar daha ekledim: James Dashner. Yazarımız Dashner'ın oldukça akıcı bir üslubu var, aynı zamanda okurun beklentilerini nasıl karşılayacağını bildiği de aşikâr. James Dashner'ın kalemini sevdiğimi ve tarzına kısa sürede alıştığımı söyleyebilirim.

Kitabın konusundan kısaca bahsedecek olursam; Thomas kitaptaki ana karakterimiz. Gözlerini açtığında kendini bir asansörde kapalı olarak bulan Thomas'ın tek hatırlayabildiği ismidir. Asansör onu Kayran isimli bir yere çıkarır. Her ay bir çocuğun gönderildiği, içinde çeşitli yaratıklar ve kocaman bir labirent de bulunduran bu korkunç yerden kurtulabilmek için Thomas ve arkadaşlarının yapması gereken şey, bir taraftan öldürmeye aç bu yaratıklarla mücadele ederken bir taraftan da her gün değişen duvarlara sahip labirentten çıkış yolunu bulmaktır.

Thomas ve diğer çocukların kurtulmak için elinden geleni yaptığı ve gitmeyi kesinlikle istemediği Kayran'a ben severek dahil oldum. Kitabın bitirildiği nokta da oldukça heyecan vericiydi. Serinin ikinci kitabı olan Alev Deneyleri'ni de çok merak ediyorum. Hepinizi bu dünyaya davet ediyor ve keyifli okumalar diliyorum.

Labirent: Ölümcül Kaçış benzeri kitaplar

Murat Sezgin 
27 Oca 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Popüler kitaplara hiçbir zaman ikinci sınıf edebiyat ürünü olarak bakmadım. Labirent Serisi beş kitaptan oluşuyor. İlk kitabı dünya çapında büyük bir beğeni kazanmış, aynı isimle sinemaya uyarlanmış Labirent: Ölümcül Kaçış. Ölümcül Kaçış insanın zihnini kelimelerle yormuyor, aksine içerdiği merak unsurlarıyla yoruyor. Gerçekten de kitap o kadar akıcı ki kısa sürede okuyabiliyorsunuz. Kitabın insana yaşatmak istediği duyguları tamamıyla yaşayacaksınız. Ki zaten yaşatmasaydı büyük bir kitle tarafından okunup, senaristler tarafından sinemaya uyarlanmazdı.

Fantastik bir romanda ele alınan konu ve olay önemlidir. Bana göre konu ve olaydan da daha önemli bir şey varsa o da konu ve olayın ele alındığı ortamdır. Ele alınan ortamı somuta yaklaştırarak tasvir etmek olayların daha iyi anlaşılmasına ve kitabın olayların içindeymiş gibi okunmasına olanak sağlar. Labirent: Ölümcül Kaçış’ta olaylar büyük ve aşılmaz duvarları olan bir labirentin ortasında oluşturulmuş küçük bir yerleşim yeri olan Kayran’da geçiyor. Kayran’ı labirente bağlayan kapılar var(kitabın kapağında örneğini görebilirsiniz). Bu kapılar Kayranlıları dışardaki tehditlerden korumak için her akşam aynı saatte kapanıyor. Kayran, içinde küçük bir topluluğun barınma ihtiyacını karşılayabilecek Çiftlik Evi, hayvanlarını yetiştirip kesebilecekleri ahırlar ve kümeslerin olduğu Kan Evi, ekinlerini yetiştirebilecekleri Bahçeler, gürültüden uzak insanın içinin ferahlatan ve ilerisinde ölülerini gömdükleri mezarları barındıran bir orman olan Ölü Kafalar olmak üzere dört bölümden oluşuyor. Ortamımız böyle.

Konu basit gibi duruyor: Labirentten kaçmak isteyen gençlerin yaşadığı olaylar. Olaylar kitabın başından sonuna kadar durulmadığı için olaylar hakkında fazla derine inme şansım yok maalesef. Kayran’a her ay olduğu gibi gizemli Kutu’dan yeni bir çaylak gelmiştir: Thomas. Her çaylakta olduğu gibi Thomas da oraya ne amaçla ve nasıl geldiğini bilmemektedir. Ani gelişinin şokunu atlattıktan sonra ortamı tanımaya ve etraflarını çeviren labirent hakkında merak ettiklerini sormaya başlıyor. Çok kısa oldu ama gerçekten spoiler vermeden ancak bu kadar anlatabiliyorum. Thomas’ın gelişinden sonra Kayran eskisi gibi olmayacak buna emin olabilirsiniz. Okudukça şaşıracak, okudukça heyecanlanacak, okudukça gerileceksiniz. Ve kitabın sonu: Basit gibi duran konu bir anda bambaşka bir olaya dönüşüyor.

Bir serinin sevilmesini sağlayan genelde serinin ilk kitabıdır. Labirent: Ölümcül Kaçış’ta serinin tamamını okumak için sizi teşvik edecek. 5 parttan oluşan bir film olarak düşünebiliriz. İlk partı izlemezseniz diğer dört partı izlemenin bir anlamı olmayacaktır. Labirent Serisi de öyle ilk kitabı okumazsanız diğer dört kitabı okumanızın bir anlamı olmayacaktır. Ben ilk kitabı çok sevdim. Diğer kitaplarını da okumaya kararlıyım. Kitaba aynı anda başlayıp aynı anda bitirdiğim Damla’nın incelemesine de bakabilirsiniz: #12866764. İyi okumalar.

Rogojin 
 02 May 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 5/10 puan

Labirent'i okurken bilim kurgunun nasıl heba edilebileceğini daha iyi anladım. Güzel kapağına ve ilgi çekici konusuna rağmen Labirent kötü bir yazarın nasıl çok para kazanabileceğinin çok iyi bir örneği. O kadar kötü ki aslında, Meyer'ın Ay Günlükleri serisi bu eserin yanında küçük bir başyapıt hissi veriyor. Orada en azından karakterler biraz da olsa karton hissini yenebiliyor ve gerçeklik hissini ucundan kenarından kemiriyordu. Labirent'te ise en gerçekçi karakter veya şey labirentin kendisi diyebiliriz. O da sadece akşamları kapanıyor, sabahları açılıyor. Thomas ve diğer karakterlerin tamamı sığ, basit, belli ki yazar karakter oluşturmak yerine ilginç konusunun yaratacağı adrenaline güvenmiş, gençler için büyük keyif olduğunu söylemek mümkün, sitedeki incelemelerin çoğu gençler tarafından yazılmış, neredeyse hepsinde aynı heyecan, aynı baş dönmesi :) Tabii buradaki en önemli soru, benim neden bu tür eserler okumaya başladığım oldu. Biraz günah çıkarayım: Aslında Böll'ün çok güzel bir hikâye kitabını okuyorum; ancak siteyle tanışmadan olduğu gibi yine okuma sıkıntısı, başladığım kitabı okuyamama, okumayı sürdürümeme gibi bir rahatsızlık dönemindeyim. Kafamı çok yoran, sıkıntı veren veya üzen eserler yerine keyif veren kitaplar okumayı istiyorum, ama galiba çıtayı fazla düşürdüm. Buralardan oralara, yukarılara da aynı azimle çıkmak şart. O yüzden serinin ikinci kitabını elime almadan şöyle kenara koyayım. Sonra zaten on gün önce başladığım Çehov külliyatımın dördüncü kitabına başlayayım. Çehov okuyup da kendini kötü hissetmek imkânsız.

Labirent'i ancak yeni yeni kitap okumaya başlayan, sadece kafa dağıtmak isteyen, genç, adrenalin seven ama derinlikli birşey peşinde olmayan okurlara öneririm. Bu gruba girmeyen herkese edebiyat yolunda iyi okumalar:)

Ayçagül Akar 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

“Açlık Oyunları” tarzında olan “Labirent” serisi dört kitaptan oluşuyor.
Kitapla önce filmi aracılığı ile tanıştım. Tesadüfen filmin 10-15 dakikasını izledim ve kitaptan uyarlama olduğunu öğrendim. Konusu beni o kadar cezp etti ki -devasal bir taş duvar ardına hapsedilmiş bir gurup genç- hemen ertesi gün büyük bir merakla kitabı okumaya başladım ve birkaç gün içinde bitirdim.
Ancak 2. Kitapta olayların çok peş peşe ve yoğun olması beni yordu. İlki kadar keyif alamamama rağmen seriyi tamamlama takıntımdan dolayı üçüncü kitabı da okudum ve zor bitirdim. İlk kitabın ardından konu bambaşka yönlere doğru gitmeye başladı ve sıkıldım açıkçası. Son kitabı okumayı düşünmüyorum.
Aksiyon seven okurların zevkle okuyacağı bir seri.
Bu arada filmin devamını halȃ okumadım.

Palyaço İsmaiL / 小丑伊斯梅爾 
01 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Labirent: Ölümcül Kaçış
James Dashner'ın yazdığı labirent koşucusu serisinin ilk kitabı olarak geçiyor ama ondan evvelleri de var. İlk yayınlanma tarihi 2009 yılında tam 408 sayfa tam bir gerilim romanı.

Kitabın iyi yönleri farklı bir konu, alışılmamış bir kurgu, güzel bir üslubu var. Kitap akıcı ve sıkı bir gerilim sunuyor.

Kitabın kötü yönleri bu çocuklar oraya nereden geldi. Olay ne konu tam belli değil tam bir gizem bazıları okurken bunu öğrenemediği için sinirlenecek.

Kitabın konusu ise bir gurup gencin bir oranda esir tutulduğunu ve labirenten başak çıkışın olmadığını bilirler. Ama labirent çok tehlikelidir, hem zorluklar var hemde canavarlar. Birde aralarına gelen şüpheli bir genç ve oyunu iyi biliyor.

Sonuç evet ilk izlenim gizemli, zorlu ve farklı bir kitap. alışıla gelmişin dışında bir eser sıkı bir gerilim. Tabi ki her seri de olduğu gibi kitabın sonu tam bir muamma ve ikinci seri muamma ile devam ediyor. :)) Güzel akıcı ve merak uyandırıcı bir kitap gizemi sevenlerin eseri. Aksiyon ve macerası da bol okuyan ve okuyacak olan herkese keyifli okumalar dilerim. En tatlı, en güzel Kitaplar sizlerin olsun Türkiye ...

Zarif'Hanım 
09 Eki 2016 · 9/10 puan

Okurken sanki siz labirentin içindeymişsiniz gibi hissediyosunuz kurgusu anlatımı gerçekten mükemmel. Ama kesinlikle ilk kitabı okumalısınız kitabi okuduktan sonra filmi izlediğinizde filmin biraz farklı olduğunu göruyosunuz diğer serilerinde de bunu farkedebilirsiniz.

Serdar Poirot 
15 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Labirent adlı serinin son derece güzel ilk romanı. Kayran adında bir yere her ay bir çocuk gönderilmektedir ve en son gelen çocuk Thomas'tır. Ancak Thomas geldikten bir gün sonra Teresa adında bir kız gelir. Kayran'dakiler bir Labirent içindedir. Onları gözetleyen Bıçak Böcekler vardır ve öldürmeye çalışan Izdırap Verenler. Çocuklar kendileri hakkında çok az şey hatırlamaktadır. Ancak bu Thomas için biraz daha farklıdır. Kayran'da Alby, Newt, Chuck, Minho ile tanışır ve Gally adında bir düşman edinir. Sanki buraya daha önce de gelmiştir. Koşucu olur ve Labirent'i çözmeye çalışır. Izdırap Veren'lerin ısırdıkları bir değişim geçirmekte ve geçmişi hatırlamaktadır. Thomas kendini zorla ısırtır ve geçmişi hatırlar. Aslında hepsi bir deneyin içindedir ve haritalardaki kodu bilgisayara girerek Labirent'i yok edebilirler. Acaba bu işi başarabilecekler midir? Alby'nın Işıl dediği şey nedir? Labirent'ten kurtulabilirlerse onun için daha mı iyi olacaktır? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

Okur-gezer 
24 Şub 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Serinin ilk kitabını , filmini izlediğim için okumamıştım ve seriye ikinci kitaptan başlamıştım. Son kitap olan Virüs Kodu'nu okuduktan sonra ilk kitabı da okumam gerektiğini düşünerek okudum ve anladım ki film ve kitap bambaşka . Filmi de güzeldi tabiiki fakat kitabını okumak, tüm duygu ve düşüncelere hakim olmak ayrı bir tat.
Seri, kurgusuyla hikayesi ile bir harika. İtiraf etmeliyim Ölüm Emri 'nde biraz sıkıldım. Çok fazla tekrar uzadıkça uzayan cümleler vardı. Fakat Virüs Kodu olmazsa olmazdı , bulmacanın eksik taşları bu kitaptaydı. Bu son kitabı okuduktan sonra seriyi baştan tekrar okuma isteği oluşturuyor. Belki de bu yüzden ilk kitabı okumam gerektiği duygusuna kapıldım.
Şunu söylemeliyim serilerle aranız iyi ise mutlaka okuyun.

Merve Akpınar 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Öncelikle yazara hayran olduğumu söylemeliyim. Ortam ve hikaye kesinlikle harikaydı. Bir insan nasıl böyle bir şeyi kurgular anlayamıyorum ve açıkçası hikayenin başını yani son kitabı çok merak ediyorum. Son kitap diyorum çünkü araştırdığım kadarıyla son kitapta ilk kitaptan öncesini anlatıyormuş yazar. Bu kitabı aslında çok daha hızlı ve keyifle okuyabilirdim ama çok saçma bir hata yaparak kitabın yarısında filmini izledim. Filmi izledikten sonra ne kadar istesem de bir türlü istediğim keyifle okuyamadım ve bir haftanın sonunda zar zor bitirebildim. Bir daha asla böyle bir hataya düşmem ve size de tavsiyem asla bir kitaptan hoşlandığınızda acele edip filmini izlemeyin. Bu kitabı ütopyaları seven herkese tavsiye ederim. Gerçekten kaliteli bir kurgu ve kitap bittikten sonra aklımda bir cümle direk kaldı.
"İsyan iyidir."
Sırf bu isyanın merakı yüzünden tüm seriyi okuyacağım galiba. Dediğim gibi akıcı ve keyifli bir kurgu.

Kitaptan 31 Alıntı

Gülzar Ardal 
 04 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Thomas
"...Tabi biz de öleceğiz o yüzden Alby için fazla üzülmene gerek yok.
Evet, çok yakında öleceğiz."

Labirent: Ölümcül Kaçış, James Dashner (Sayfa 120 - Pegasus Yayınları)Labirent: Ölümcül Kaçış, James Dashner (Sayfa 120 - Pegasus Yayınları)
Fangirl 
15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Ee... Thomas," dedi Chuck "Benim adım kimden esinlenerek verilmiş?"
"Bilmiyorum, Darwin olabilir belki. Hani şu evrim teorisini bulan herif."
"Eminim daha önce ona kimse herif dememiştir.

Labirent: Ölümcül Kaçış, James DashnerLabirent: Ölümcül Kaçış, James Dashner
Gülzar Ardal 
04 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Thomas
"Daha önce pencerenin ardından gördüğü bir şey.
Tarif edilemeyecek bir şey.
Bir Izdırap Veren..."

Labirent: Ölümcül Kaçış, James Dashner (Sayfa 130 - Pegasus Yayınları)Labirent: Ölümcül Kaçış, James Dashner (Sayfa 130 - Pegasus Yayınları)
Zeynep 
05 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Fakat mutluluk artık hayatlarında yoktu. Sevgi, hayatlarından çıkarılmıştı.

Labirent: Ölümcül Kaçış, James DashnerLabirent: Ölümcül Kaçış, James Dashner
Katre-i Matem 
31 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir planı vardı. Kötü de olsa artık bir planı vardı.

Labirent: Ölümcül Kaçış, James Dashner (Sayfa 307)Labirent: Ölümcül Kaçış, James Dashner (Sayfa 307)
Katre-i Matem 
29 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bilinmezlik
Aklında ve kalbinde onu ele geçirmeye çalışan duyguların savaşı vardı. Kafa karışıklığı. Merak. Panik. Korku. Fakat hepsinin içinde en ağır basanı ümitsizlikti. Sanki onun için dünyanın sonu gelmişti, hafızasındaki her şey silinmiş ve yerini berbat bir şey almıştı. Tüm bu insanlardan kaçıp saklanmak istiyordu.

Labirent: Ölümcül Kaçış, James Dashner (Sayfa 12)Labirent: Ölümcül Kaçış, James Dashner (Sayfa 12)
4 /