Labirent: Ölümcül Kaçış (Labirent Serisi #1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
17.019
Gösterim
Adı:
Labirent: Ölümcül Kaçış
Alt başlık:
Labirent Serisi #1
Baskı tarihi:
Ocak 2014
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053431893
Orijinal adı:
The Maze Runner
Çeviri:
Gizem Yeşildal
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Thomas bir asansörde uyandığında hatırlayabildiği tek şey ismidir. Ailesini, evini veya oraya nasıl geldiğini anımsamamaktadır. Zihni bomboştur. Asansörün kapıları açıldığında Thomas kendini Kayran isimli, devasa taş duvarlarla çevrili geniş bir alanda ve burada yaşayan çocukların arasında bulur. Tıpkı Thomas gibi Kayranlılar da oraya neden ve nasıl geldiklerini bilmemektedir. Tek bildikleri çevrelerini saran labirente çıkan taş kapıların her sabah açılıp her akşam kapandığı ve her otuz günde bir aralarına yeni bir çocuk katıldığıdır. Kimse Kayran'da kalmak istemese de kurtulmak imkânsız görünmektedir. Yine de Thomas'ın içinde bir his, çıkış yolu bulabileceğini söylemektedir. Ama bunun için zihninin derinlerinde yatan sırları açığa çıkararak labirentin gizemini çözmesi gerekecektir.

"Açlık Oyunları gibi distopik hikâyeleri sevenler Thomas'la birlikte Kayran'da maceraya sürüklenecekler."
-School Library Journal-

"Dashner gizemli, kışkırtıcı, yaratıcı ve sürükleyici bir romanla karşımızda." 
-Barnes&Noble-

"Akıcı anlatımı, akla gelen sayısız soruyu adım adım cevaplaması ve bitmek bilmeyen gerilimiyle Dashner'ın sürükleyici macerası kaçınılmaz sona doğru ilerlerken sizi merak içinde bırakacak." 
-Publishers Weekly-

"Dashner hikâyeyi ustalıkla kaleme alarak inanılmazı gerçekçi kılmayı başarıyor. Elinizden bırakamayacak ve devamında neler olduğunu öğrenmek için sabırsızlanacaksınız." 
-Kirkus Reviews-

"Sayfalar boyunca bir tehlikeden diğerine sürüklenirken kitabı elinizden bırakamayacaksınız." 
-Kiss The Book-
408 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Serinin ilk kitabı ve bence en güzel kitabıydı. Yaklaşık 60 bölüm ve bölümler arası çok kısa. Böyle olmasına rağmen yinede o küçük bölümlerde nasıl böyle çok maceralı olayların olmasına gerçekten aklım almıyor. Bu sadece serinin ilk kitabı için değil tüm seri için söylenecek bişi bence. Kitabı elinize aldığınızda zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız ve "Şu bölüm bitsin ondan sonra bırakırım" demenize rağmen bi 10 bölüm okursunuz. Bence kitabı okumadan önce şöyle derin bir nefes alın ve kitabı okumaya başlayın. Kısaca elinizden bırakamayacağınız ve kesinlikle okunması gereken bir kitap bence.
408 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Labirent Serisi uzun zamandır merak ettiğim bir seriydi. Gerek kitapları, gerek sinemaya uyarlanmış haliyle dünyada ve ülkemizde büyük ses getiren Labirent Serisi'nin ilk kitabı olan Labirent: Ölümcül Kaçış kesinlikle övüldüğü kadar varmış. Hemen birinci sayfasından okuru içine alıp 406 sayfa boyuncu bırakmayan ve 3 gün gibi kısa bir sürede bitirdiğim Ölümcül Kaçış son derece sürükleyiciydi. Kitabın tamamında bir merak unsuru mevcut. Distopya türünde diyebileceğimiz bu eserde gizem düzeyi yüksekti bu da okurda ister istemez yoğun bir merak duygusu uyandırıyor. Aksiyonu bol, romantizmi az, heyecan seviyesi yüksek ve aralara serpiştirilen dramatik bölümlerle Labirent: Ölümcül Kaçış son derece doyurucu bir kitaptı. Şaşırtan, kafa karıştıran, hüzünlendiren bu kitap kazandığı beğeniyi hak ediyor diye düşünüyorum.

Labirent Serisi'ne giriş yapmamın yanı sıra okuduğum yazarlar listesine yeni bir yazar daha ekledim: James Dashner. Yazarımız Dashner'ın oldukça akıcı bir üslubu var, aynı zamanda okurun beklentilerini nasıl karşılayacağını bildiği de aşikâr. James Dashner'ın kalemini sevdiğimi ve tarzına kısa sürede alıştığımı söyleyebilirim.

Kitabın konusundan kısaca bahsedecek olursam; Thomas kitaptaki ana karakterimiz. Gözlerini açtığında kendini bir asansörde kapalı olarak bulan Thomas'ın tek hatırlayabildiği ismidir. Asansör onu Kayran isimli bir yere çıkarır. Her ay bir çocuğun gönderildiği, içinde çeşitli yaratıklar ve kocaman bir labirent de bulunduran bu korkunç yerden kurtulabilmek için Thomas ve arkadaşlarının yapması gereken şey, bir taraftan öldürmeye aç bu yaratıklarla mücadele ederken bir taraftan da her gün değişen duvarlara sahip labirentten çıkış yolunu bulmaktır.

Thomas ve diğer çocukların kurtulmak için elinden geleni yaptığı ve gitmeyi kesinlikle istemediği Kayran'a ben severek dahil oldum. Kitabın bitirildiği nokta da oldukça heyecan vericiydi. Serinin ikinci kitabı olan Alev Deneyleri'ni de çok merak ediyorum. Hepinizi bu dünyaya davet ediyor ve keyifli okumalar diliyorum.
408 syf.
·1 günde·Beğendi·5/10
Labirent'i okurken bilim kurgunun nasıl heba edilebileceğini daha iyi anladım. Güzel kapağına ve ilgi çekici konusuna rağmen Labirent kötü bir yazarın nasıl çok para kazanabileceğinin çok iyi bir örneği. O kadar kötü ki aslında, Meyer'ın Ay Günlükleri serisi bu eserin yanında küçük bir başyapıt hissi veriyor. Orada en azından karakterler biraz da olsa karton hissini yenebiliyor ve gerçeklik hissini ucundan kenarından kemiriyordu. Labirent'te ise en gerçekçi karakter veya şey labirentin kendisi diyebiliriz. O da sadece akşamları kapanıyor, sabahları açılıyor. Thomas ve diğer karakterlerin tamamı sığ, basit, belli ki yazar karakter oluşturmak yerine ilginç konusunun yaratacağı adrenaline güvenmiş, gençler için büyük keyif olduğunu söylemek mümkün, sitedeki incelemelerin çoğu gençler tarafından yazılmış, neredeyse hepsinde aynı heyecan, aynı baş dönmesi :) Tabii buradaki en önemli soru, benim neden bu tür eserler okumaya başladığım oldu. Biraz günah çıkarayım: Aslında Böll'ün çok güzel bir hikâye kitabını okuyorum; ancak siteyle tanışmadan olduğu gibi yine okuma sıkıntısı, başladığım kitabı okuyamama, okumayı sürdürümeme gibi bir rahatsızlık dönemindeyim. Kafamı çok yoran, sıkıntı veren veya üzen eserler yerine keyif veren kitaplar okumayı istiyorum, ama galiba çıtayı fazla düşürdüm. Buralardan oralara, yukarılara da aynı azimle çıkmak şart. O yüzden serinin ikinci kitabını elime almadan şöyle kenara koyayım. Sonra zaten on gün önce başladığım Çehov külliyatımın dördüncü kitabına başlayayım. Çehov okuyup da kendini kötü hissetmek imkânsız.

Labirent'i ancak yeni yeni kitap okumaya başlayan, sadece kafa dağıtmak isteyen, genç, adrenalin seven ama derinlikli birşey peşinde olmayan okurlara öneririm. Bu gruba girmeyen herkese edebiyat yolunda iyi okumalar:)
408 syf.
Burası Kayran Burdan Çıkış Yok!!!

Thomas, Chuck, Newt, Alby, Gally, Minho, Ben ve diğerleri hepsinin kaderi aynıydı...
Ölüme koşuyorlar Kayran'da...

Serinin ilk kitabı ve muazzam bir kitaptı. Heyecan hiç bitmiyor. Sayfalar akıyor akıyor. Gizem ve macera bol bol var. Kitabın dili hiç sıkmıyor çok rahat okunuyordu.

Labirent onların eviydi, kaderleriydi...
Labirentten çıkmak için neler yapmak zorundalar?
Thomas gelene kadar Kayran'da hep yaptıklarını yapan çocuklar, Thomas ile hayatları nasıl değişecek?


Thomas sadece adını hatırlıyordu. Geçmişiyle alakalı hiçbir şey hatırlamıyor fakat sürekli aklını da kurcalayarak işin içinden çıkmaya çalışacak. Onu sevenler de olacak sevmeyenler de...
Kayran'a ilk geldiğinde şaşkınlıkla neler neler olduğunu çözümlemeye çalışacak. Yepyeni ve çok zorlu bir hayat onu da karşıladı...

Labirentte sürekli izleniyorlar... Ve Labirent de hiç yerinde durmuyor... Thomas sırrı çözmek için büyük maceraya atılıyor ve o macera sizi alıp Labirentin içine sokuyor. Soluk soluğa, heyecan dolu tam bir aksiyon dolu. Hem de fantastik...

Sen sen ol asla gece dışarı çıkma Kayran'da...
Kapılar kapanmadan taş duvarların arasına girmeye bak...
30 günde bir yeni çocuk katılıyor aralarına son gelen kim olacak?

Filmini de izlemiştim ve çok beğenmiştim. Ama kitap daha güzel ve olaylar filmdeki gibi ilerlemiyor. Gizemli macera Kayran'ın içinde...
408 syf.
·Beğendi·9/10
“Açlık Oyunları” tarzında olan “Labirent” serisi dört kitaptan oluşuyor.
Kitapla önce filmi aracılığı ile tanıştım. Tesadüfen filmin 10-15 dakikasını izledim ve kitaptan uyarlama olduğunu öğrendim. Konusu beni o kadar cezp etti ki -devasal bir taş duvar ardına hapsedilmiş bir gurup genç- hemen ertesi gün büyük bir merakla kitabı okumaya başladım ve birkaç gün içinde bitirdim.
Ancak 2. Kitapta olayların çok peş peşe ve yoğun olması beni yordu. İlki kadar keyif alamamama rağmen seriyi tamamlama takıntımdan dolayı üçüncü kitabı da okudum ve zor bitirdim. İlk kitabın ardından konu bambaşka yönlere doğru gitmeye başladı ve sıkıldım açıkçası. Son kitabı okumayı düşünmüyorum.
Aksiyon seven okurların zevkle okuyacağı bir seri.
Bu arada filmin devamını halȃ okumadım.
408 syf.
·9/10
Okurken sanki siz labirentin içindeymişsiniz gibi hissediyosunuz kurgusu anlatımı gerçekten mükemmel. Ama kesinlikle ilk kitabı okumalısınız kitabi okuduktan sonra filmi izlediğinizde filmin biraz farklı olduğunu göruyosunuz diğer serilerinde de bunu farkedebilirsiniz.
408 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Serinin ilk kitabını , filmini izlediğim için okumamıştım ve seriye ikinci kitaptan başlamıştım. Son kitap olan Virüs Kodu'nu okuduktan sonra ilk kitabı da okumam gerektiğini düşünerek okudum ve anladım ki film ve kitap bambaşka . Filmi de güzeldi tabiiki fakat kitabını okumak, tüm duygu ve düşüncelere hakim olmak ayrı bir tat.
Seri, kurgusuyla hikayesi ile bir harika. İtiraf etmeliyim Ölüm Emri 'nde biraz sıkıldım. Çok fazla tekrar uzadıkça uzayan cümleler vardı. Fakat Virüs Kodu olmazsa olmazdı , bulmacanın eksik taşları bu kitaptaydı. Bu son kitabı okuduktan sonra seriyi baştan tekrar okuma isteği oluşturuyor. Belki de bu yüzden ilk kitabı okumam gerektiği duygusuna kapıldım.
Şunu söylemeliyim serilerle aranız iyi ise mutlaka okuyun.
408 syf.
·8/10
Kitabını okumadan önce filmini izledim. Sonra neden ikinci filmini bekleyeyim ki alıp kitabını okumalıyım hemen demiştim. Sonra bir çırpıda serinin bütün kitaplarını okumuştum. Kesinlikle filmini izlemeden önce kitabını okuyun. Gayet akıcı ve güzel bir üslubu var yazarın. Macera ya da aksiyon sevenler için güzel hatta gerilim...
408 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Tavsiye üzerine bu seriye başladım ve çok beğendim. Kurgusu orjinal ve özellikle labirenti düşündüğümde oldukça etkileyici buldum . İlk kitap 62 bölümden oluşuyor ve bu okuma kolaylığı sağlıyor. Okurken her bölümün sonunda diğer bölüme geçmek için kuvvetli bir istek duydum ki bu beni biraz uykusuz bıraktı :)
408 syf.
·Puan vermedi
bu kitabın dafilmini izlemiştim çoooook güzel etkisinden birkaç ay sonra çıkabildim.Kitabı okudum tabiki .muhteşem .Herkese tavsiye ederim. Macera sevenlerin seveceğinden eminim.
408 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Dikkat spoiler içerir.
Labirent adlı serinin son derece güzel ilk romanı. Kayran adında bir yere her ay bir çocuk gönderilmektedir ve en son gelen çocuk Thomas'tır. Ancak Thomas geldikten bir gün sonra Teresa adında bir kız gelir. Kayran'dakiler bir Labirent içindedir. Onları gözetleyen Bıçak Böcekler vardır ve öldürmeye çalışan Izdırap Verenler. Çocuklar kendileri hakkında çok az şey hatırlamaktadır. Ancak bu Thomas için biraz daha farklıdır. Kayran'da Alby, Newt, Chuck, Minho ile tanışır ve Gally adında bir düşman edinir. Sanki buraya daha önce de gelmiştir. Koşucu olur ve Labirent'i çözmeye çalışır. Izdırap Veren'lerin ısırdıkları bir değişim geçirmekte ve geçmişi hatırlamaktadır. Thomas kendini zorla ısırtır ve geçmişi hatırlar. Aslında hepsi bir deneyin içindedir ve haritalardaki kodu bilgisayara girerek Labirent'i yok edebilirler. Acaba bu işi başarabilecekler midir? Alby'nın Işıl dediği şey nedir? Labirent'ten kurtulabilirlerse onun için daha mı iyi olacaktır? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
408 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Öncelikle yazara hayran olduğumu söylemeliyim. Ortam ve hikaye kesinlikle harikaydı. Bir insan nasıl böyle bir şeyi kurgular anlayamıyorum ve açıkçası hikayenin başını yani son kitabı çok merak ediyorum. Son kitap diyorum çünkü araştırdığım kadarıyla son kitapta ilk kitaptan öncesini anlatıyormuş yazar. Bu kitabı aslında çok daha hızlı ve keyifle okuyabilirdim ama çok saçma bir hata yaparak kitabın yarısında filmini izledim. Filmi izledikten sonra ne kadar istesem de bir türlü istediğim keyifle okuyamadım ve bir haftanın sonunda zar zor bitirebildim. Bir daha asla böyle bir hataya düşmem ve size de tavsiyem asla bir kitaptan hoşlandığınızda acele edip filmini izlemeyin. Bu kitabı ütopyaları seven herkese tavsiye ederim. Gerçekten kaliteli bir kurgu ve kitap bittikten sonra aklımda bir cümle direk kaldı.
"İsyan iyidir."
Sırf bu isyanın merakı yüzünden tüm seriyi okuyacağım galiba. Dediğim gibi akıcı ve keyifli bir kurgu.
"Ee... Thomas," dedi Chuck "Benim adım kimden esinlenerek verilmiş?"
"Bilmiyorum, Darwin olabilir belki. Hani şu evrim teorisini bulan herif."
"Eminim daha önce ona kimse herif dememiştir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Labirent: Ölümcül Kaçış
Alt başlık:
Labirent Serisi #1
Baskı tarihi:
Ocak 2014
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053431893
Orijinal adı:
The Maze Runner
Çeviri:
Gizem Yeşildal
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Thomas bir asansörde uyandığında hatırlayabildiği tek şey ismidir. Ailesini, evini veya oraya nasıl geldiğini anımsamamaktadır. Zihni bomboştur. Asansörün kapıları açıldığında Thomas kendini Kayran isimli, devasa taş duvarlarla çevrili geniş bir alanda ve burada yaşayan çocukların arasında bulur. Tıpkı Thomas gibi Kayranlılar da oraya neden ve nasıl geldiklerini bilmemektedir. Tek bildikleri çevrelerini saran labirente çıkan taş kapıların her sabah açılıp her akşam kapandığı ve her otuz günde bir aralarına yeni bir çocuk katıldığıdır. Kimse Kayran'da kalmak istemese de kurtulmak imkânsız görünmektedir. Yine de Thomas'ın içinde bir his, çıkış yolu bulabileceğini söylemektedir. Ama bunun için zihninin derinlerinde yatan sırları açığa çıkararak labirentin gizemini çözmesi gerekecektir.

"Açlık Oyunları gibi distopik hikâyeleri sevenler Thomas'la birlikte Kayran'da maceraya sürüklenecekler."
-School Library Journal-

"Dashner gizemli, kışkırtıcı, yaratıcı ve sürükleyici bir romanla karşımızda." 
-Barnes&Noble-

"Akıcı anlatımı, akla gelen sayısız soruyu adım adım cevaplaması ve bitmek bilmeyen gerilimiyle Dashner'ın sürükleyici macerası kaçınılmaz sona doğru ilerlerken sizi merak içinde bırakacak." 
-Publishers Weekly-

"Dashner hikâyeyi ustalıkla kaleme alarak inanılmazı gerçekçi kılmayı başarıyor. Elinizden bırakamayacak ve devamında neler olduğunu öğrenmek için sabırsızlanacaksınız." 
-Kirkus Reviews-

"Sayfalar boyunca bir tehlikeden diğerine sürüklenirken kitabı elinizden bırakamayacaksınız." 
-Kiss The Book-

Kitabı okuyanlar 2.833 okur

  • Songül Pehlivan
  • Aslı Sözen
  • Berna konduk
  • Ebru serdar
  • Mina Başak
  • elif kahraman
  • berilsu kalafat
  • meryem
  • düşünenokuyan Genç
  • Ebru Öztekin

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.3
14-17 Yaş
%42.3
18-24 Yaş
%28.3
25-34 Yaş
%11.9
35-44 Yaş
%6.4
45-54 Yaş
%3.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%79.2
Erkek
%20.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%43.9 (429)
9
%22.4 (219)
8
%17.4 (170)
7
%8.1 (79)
6
%3.4 (33)
5
%2.7 (26)
4
%0.7 (7)
3
%0.6 (6)
2
%0.2 (2)
1
%0.6 (6)

Kitabın sıralamaları