Marslı

8,5/10  (409 Oy) · 
629 okunma  · 
339 beğeni  · 
7.445 gösterim
Goodreads okurlarına göre 2014'ün En İyİ Bilimkurgu Romanı! Altı gün önce, Mark Watney Mars'a ayak basan ilk insanlardan biriydi. Şimdi ise, orada ölmesi neredeyse kesin.

"Çok uzun zamandan beri okuduğum en iyi kitap. Zeki, eğlenceli ve gerilim dolu. Marslı, bir romandan isteyebileceğiniz her şeye sahip."
-Hugh Howey, Wool serisinin yazarı-

"Sürükleyici… Defoe'nun Robinson Crusoe'su sanki daha zeki biri tarafından yazılmış gibi."
-Larry Niven, Hugo, Nebula ve Locus ödüllü Halka Dünya romanının yazarı-

"Bu kitap tam da benim gibi okuyucuların seveceği türden."
-John Scalzi, Yaşlı Adamın Savaşı serisinin Hugo ve Locus ödüllü yazarı-

"Andy Weir'in yazdığı Marslı şimdiye kadar okuduğum en iyi bilimsel bilimkurgu romanı. Bu romanı -başka bir kitap hakkında hiç böyle bir şey söylemedim- edebi anlamda da elden bırakmak mümkün değil."
-Dan Simmons, Hugo ödüllü Hyperion serisinin yazarı-

"Marslı aklımı başımdan aldı!"
-Ernest Cline, Başlat romanının yazarı-

"Aksiyon ve uzay macerasının kusursuz bir karışımı."
-Library Journal-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2014
 • Sayfa Sayısı:
  416
 • ISBN:
  9786053753902
 • Orijinal Adı:
  The Martian
 • Çeviri:
  Emre Aygün
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bayan Okur 
07 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Bilimkurgu kitapları genelde benim ilgimi çeken kitaplar olmamıştır ama bu kitap beni kendine çekti. Filmini de izlemek istiyorum bir an önce hayalimdeki marslı kitabını bir de canlanmış şekilde görmek zevk verici olur. Kitabın bazı bölümleri sadece yapılan şeylerin tanımı da olsa biyoloji, kimya tüm derslerime yarar sağladı resmen gördüğüm konuların örnekleri gibiydi. Çok eğlendim okurken.

Ferman Mammadov 
 08 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi

İlk önce, bize bilim-kurgu romanından daha fazlasını sunduğu için Andy Weir'e teşekkür etmek isterim. Ben, hayat-kurgu diyorum buna. Hayat şartlarının olmadığı bir yere bilimle hayat şartlarını "taşıma" çabalarını kurgulamıştır. Büyük bir maceraya büyük bir heyecanla başladığımız gibi, büyük macerayı büyük heyecanla da bitiriyoruz.Mars'tan bahsediyoruz; ölümden başka hiçbir şeyle öldüremediğimiz UMUT'un dahi anlamını yitirdiği bir gerçeklikten. Burada her şey bilimle anlam kazanıyor.Hesaplar o kadar ince ve bilimsel ki, küçücük hata bile ölüm demek. Romanı okurken Mark Wattney gibi her anınızın ölümle burun buruna mücadele vererek geçtiğini hissedeceksiniz.

İnanıyorum ki, "The Martian" en iyiler arasında kendine yer edinecek (ki edinmiştir) ve yerinde sabit kalacaktır.

Anlatılacak çok şey var.Bu 'çok şey' diye tabir ettiklerimi her kesin okuyup kendince anlaması en doğrusu.

Keyifli okumalar!..

Damla Köseoğlu 
 25 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bilim-kurgu türünde sayısız kitap vardır belki ama 'Marslı' kadar sağlam olanların sayısı çok azdır eminim. Goodreads okurları tarafından 2014 yılının en iyi bilim-kurgu romanı seçilmiş. Şaşırdım mı? Hayır. Çok iyiydi, fazla iyiydi. Böyle bir kitabı yazmak için yapılan çalışmaları düşünemiyorum teknik detaylar,verilen bilgiler oldukça iyi bir olay örgüsüne oturtulmuş. Yazarımız Andy Weir'in oldukça eğlenceli bir anlatımı var. Sinemaya uyarlanmış olması da beni ayrıca mutlu etti, hemen filmini izlemeliyim. Okumayanlar durmanız hata. Kitabı alın, başlayın ve Kızıl Gezegen'in tadını çıkarın.

Mehmet Sinan Çankırı 
16 Eki 2015 · Kitabı okudu · 15 günde · 9/10 puan

Bilimkurgu seven bir mühendis olarak "Marslı"ya bayıldım diyebilirim.

Bu tarz kitaplarda edebi değere çok takılmamak lazım. Yazar hikayeyi başarıyla kurgulayıp sürükleyici bir şekilde, hele de esprili bir dille anlatıyorsa kitap benim için başarılıdır.

"Otostopçunun Galaksi Rehberi"ni okurken, "3 Idiots"ı izlerken aldığım keyfi aldım. İlk fırsatta filmine gidip sinemanın büyülü dünyasında da yaşayacağım bu keyfi.

MARK WATNEY UMUDUMUZDUR!!!

:)

Bi Poşet Kitap 
14 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap bi harika dostum! Mark Watney tam bi kriz yönetimi ustası. İster istemez okurken ona hayran olmaya, her ne yaşıyorsa onunla beraber yaşamaya başlıyorsunuz. Tabi bu sırada Mark Watney sayesinde sürekli kendi kendinize gülüyorsunuz. Kitaba yönelik eleştiriler genellikle çok fazla terim kullanılmış şeklinde oluyor. Fakat bir bilimkurgu kitabı okuyorsunuz elbette terimler olacak, olmazsa zaten kitap gerçekliğini yitirir. Ve bazı kitaplarda her kelimeyi derinlemesine anlamak zorunda değilsinizdir sadece kendinizi olayların akışına bırakmanız gereklidir. Ben okudum ve çok beğendim bitmesin diye yavaş yavaş okumama rağmen iki günde bitti ve beni bi başıma bıraktı. Bilimkurgu seven herkese tavsiye ediyorum aşık olacaksınız!

Muhammet TUNÇ 
 20 Oca 2016 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 7/10 puan

Konusu:
Mürettebatıyla Mars'a gelen 6 kişilik ekipten olan Mark Watney'in kum fırtınası vs. sebebiyle tam da kalkış anında Mars'ta tek başına kalması. Mars'ta hayatta kalmak için yaptıklarını anlatıyor. Dünya ile yazışmaları falan da oluyor bir şekilde. Çok bilgi vermek istemiyorum, okumayanlar vardır elbet.

Kitap çoğunlukla sadece Mark Watney'i anlattığı için sıkıcı geldi bana. Sürekli tek bir kişinin anlatılması beni yordu, zaten ben 20 günde bitirdim bu kitabı. En uzun sürede bitirdiğim kitap oldu.

Kitapta komik olan yerler falan da var, öyle kuru anlatım değil, arada bir insanı güldürüyor.

Film için yapılan kapağı aldım, beğenmedim. İlk kapağı daha güzeldi bence.

Bilim kurgu sevenlere tavsiye ederim.

Zeynep 
28 Mar 01:15 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kurgusu o kadar güzel ki kitabın. Bitirene kadar elimden bırakamadım. Marsta öldü diye bırakılan adamın, eldeki imkanlarla Marsta kendine kurduğu yaşam mücadelesi. Uzayın bilgileri ışığında kurgulanmış harika bir bilim kurgu romanı. Kitabın filmi de varmış. İlk fırsatta onu da izlemeyi düşünüyorum.

mithrandir21 | Uğur D. 
 11 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Romanı elinize alın, Mark'ın espirili tarzı ile hızlı bir şekilde bu macerayı bitirdikten sonra sizlere tavsiyem, eğer ki izlemediyseniz Apollo 13 ve Gravity filmlerini izlemeniz ve sonrasında da Arthur C. Clarke'nin mükemmel serisi Bir Uzay Efsanesi'ni de okumanız olacaktır. Bu dediklerimi yaptıktan sonra artık kendinizi bilim - kurguya doymuş bir şekilde hissedebilirsiniz.
Roman yer yer güldürüp, yer yer heyecanlandırsa da, yer yer olmak üzere de "şunu bununla bağladım", "bunu şununla tepkimeye soktum" tarzı artık kafamızda deney yaptıran bölümlerin ve özellikle de "Eyvah!!" ile başlayıp "Neyseki" ile biten "SOL" lerin kendini tekrar etmesinden ötürü bazı yerlerde sıkıcı olmaya başladı desem yalan olmaz. Ama yine de Marslı kendini büyük bir merakla okutturan ve kendini hakkı ile sevdiren bir roman.
Marslı ABD' de o kadar çok ses getirmiş ki NASA bile yüzey aracının Mars yüzeyinde gezdiği yerler için kendi fotoğraf çekimlerini, bilgilerini paylaşıp kitabın yanlışlarını açıklama gereği duymuş, yazara neden bu kadar yüklenilmiş bilmiyorum ama bence bu tarz konular özellikle de başka bir gezegende geçiyorsa eğer benim için bir yanlış değil olağan bir durumdur hele de ilk romansa ama tabiki de bir Asimov bir Clarke kolay kolay yetişmiyor hem hatalar mazur görülecek hem de bu tarz yazarlara fazlası ile şans verielecek.
Şimdi tüm dikkatim Matt Damon ve film uyarlamasının üstünde. Başarılı olacağını düşünüyorum.

Müberra Gök 
19 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şu anda ne yazarsam yazayım birazdan keşke şunu da yazsaydım diyeceğime eminim, ne yazarsam birşeyler eksik kalacak. Öncelikle Mark Watney kesinlikle tam bir dahiii. Tabi bu durumda onu oluşturan Andy Weir de öyle. Kitabı okurken sanki ben de Mark ile birlikte oradaydım. Onunla üzüldüm, onunla sevindim, onunla heyecanlandım, strese girdim, merak ettim, kızıl gezegende dolaştım. Hatta o ağlamadı ama benim ağlamak istediğim sonra kahkahalarla gülmek istediğim anlar oldu. Kitap bitmesin diye bazen yavaş okudum ara verdim ama bir yandan Mark ' ı çok merak ettim ve okumaya devam ettim ve sonuçta hem bitmesin istedim hem sonucu görmek istedim. Görüldüğü üzere kitabı aşırı çoook beğendim. Teknik terimler olduğu için eleştiren yorumlara denk gelmiştim ama bir bilim kurgu kitabını biraz da onlar gerçek yapar ben kesinlikle sıkılmadım ve herkese tavsiye ederim. :)

Neşe McYksl 
27 Şub 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · 10/10 puan

Önce filmi izledim fakat yine de kitabı okuduktan sonra film pek bir yavan geldi uzay ve derinlikleri benim en sevdiğim konudur ve bu kitabı ise çok ama çok başarılı buldum ♡♡♡

Mark Watney dostum sen bir harikasın o yaşam enerji bayılıyorum

Kitaptan 77 Alıntı

Ferman Mammadov 
 09 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Küçük boyutlu basınç alanlarında karşılaşılan sorun CO₂ zehirlenmesidir. Dünyadaki tüm oksijene sahip olun, CO₂ seviyesi yüzde 1'in üzerine çıktı mı uyku bastırmaya başlar. Yüzde 2'de sarhoş gibi olursunuz. Yüzde 5'te bilincinizi kaybetmeniz an meselesidir. Yüzde 8 sizi eninde sonunda öldürecektir. Hayatta kalmak oksijenle alakalı değildir, CO₂'ten kurtulmakla alakalıdır.

Marslı, Andy Weir (Sayfa 263 - İthaki)Marslı, Andy Weir (Sayfa 263 - İthaki)

...En büyük tehlike umudunu kaybetmesi. Eğer hayatta kalma imkanı olmadığı sonucuna varırsa, çabalamayı bırakacaktır.

Marslı, Andy WeirMarslı, Andy Weir
Ferman Mammadov 
08 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Dünya üzerinde olmayan her hangi bir yere, hiçbir ülkenin sahiplik iddia edemeyeceğini söyleyen bir uluslararası bir anlaşma var. Başka bir anlaşmada da, eğer herhangi bir ülkenin toprağı üzerinde değilseniz, deniz hukukunun geçerli olduğunu söylüyor.
Yani Mars "uluslararası sular" sayılıyor.

Marslı, Andy Weir (Sayfa 294 - İthaki)Marslı, Andy Weir (Sayfa 294 - İthaki)
Ferman Mammadov 
04 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Rock yıldızlardan, atletlerden, aktör ve aktrislerden, hatta ve hatta Birleşik Devletler Başkanından bile bir e-posta aldım.
Bunlardan bir tanesi de mezun olduğum okul olan Chikago Üniversitesi'ndendi...
Fakat en beğendiğim e-posta annemden gelendi.Tam olarak tahmin ettiğiniz gibi mesajdı.Tanrı'ya şükürler olsun hayattasın, umudunu yitirme, ölmemeye bak, baban da selam söylüyor vs.
Bunu arka arkaya elli kere okudum...

Marslı, Andy Weir (Sayfa 168 - İthaki)Marslı, Andy Weir (Sayfa 168 - İthaki)
Seda 
14 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Daha önce hiç yanlış otoban çıkışına girdiniz mi? Geri dönebilmek için diğer çıkışa kadar gitmeniz gerekir ama siz yolun her bir santiminden nefret edersiniz çünkü hedefinizden giderek uzaklaşmaktasınızdır."

Marslı, Andy Weir (Sayfa 344)Marslı, Andy Weir (Sayfa 344)
Ali Yalçın 
 03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Gerçekte, bunu yapmalarının sebebi her insan evladının diğer insanlara yardım etmek için temel bir içgüdüsünün olmasıdır."

Marslı, Andy Weir (Sayfa 415)Marslı, Andy Weir (Sayfa 415)

Hayat sana geri dönüp hatalarını düzeltme şansı vermez ama bunları tekrarlamaman için bir çok fırsat sunar.

Marslı, Andy WeirMarslı, Andy Weir
Esra'nın Dünyası 
19 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

NASA
NASA, görevlerine tanrıların adını falan veriyor, o zaman ben niye vermeyeyim? Bu nedenle deneysel araç görevleri "Sirius" görevleri olacak. Çaktınız mı? Köpekler? Anlamadıysanız, yürüyün gidin zaten.

Marslı, Andy Weir (Sayfa 86)Marslı, Andy Weir (Sayfa 86)
8 /

Kitapla ilgili 4 Haber

Aaa, Bu Filmin Kitabı mı Varmış?
Aaa, Bu Filmin Kitabı mı Varmış? Tüm sanat dallarını içinde barındıran sinemanın en kadim dostu -çalkantılı ilişkilerine rağmen- edebiyattır. İlginizi çekebilecek, yeniden ele almak isteyebileceğiniz sinemanın ve edebiyatın mihenk taşı olmuş 20 kitap ve filmlik listenin ilk 10’u…
Marslı’nın Yazarı Ay’da Geçen Bir Polisiye Yazıyor
Marslı’nın Yazarı Ay’da Geçen Bir Polisiye Yazıyor Marslı adlı bilimkurgu kitabıyla adından sıkça söz ettirmeyi başaran Andy Weir, bir sonraki kitabının Ay’da geçen bir polisiye romanı olacağını açıkladı.