Marslı

8,5/10  (563 Oy) · 
998 okunma  · 
473 beğeni  · 
9.069 gösterim
Goodreads okurlarına göre 2014'ün En İyİ Bilimkurgu Romanı! Altı gün önce, Mark Watney Mars'a ayak basan ilk insanlardan biriydi. Şimdi ise, orada ölmesi neredeyse kesin.

"Çok uzun zamandan beri okuduğum en iyi kitap. Zeki, eğlenceli ve gerilim dolu. Marslı, bir romandan isteyebileceğiniz her şeye sahip."
-Hugh Howey, Wool serisinin yazarı-

"Sürükleyici… Defoe'nun Robinson Crusoe'su sanki daha zeki biri tarafından yazılmış gibi."
-Larry Niven, Hugo, Nebula ve Locus ödüllü Halka Dünya romanının yazarı-

"Bu kitap tam da benim gibi okuyucuların seveceği türden."
-John Scalzi, Yaşlı Adamın Savaşı serisinin Hugo ve Locus ödüllü yazarı-

"Andy Weir'in yazdığı Marslı şimdiye kadar okuduğum en iyi bilimsel bilimkurgu romanı. Bu romanı -başka bir kitap hakkında hiç böyle bir şey söylemedim- edebi anlamda da elden bırakmak mümkün değil."
-Dan Simmons, Hugo ödüllü Hyperion serisinin yazarı-

"Marslı aklımı başımdan aldı!"
-Ernest Cline, Başlat romanının yazarı-

"Aksiyon ve uzay macerasının kusursuz bir karışımı."
-Library Journal-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2014
 • Sayfa Sayısı:
  416
 • ISBN:
  9786053753902
 • Orijinal Adı:
  The Martian
 • Çeviri:
  Emre Aygün
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bayan Okur 
07 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Bilimkurgu kitapları genelde benim ilgimi çeken kitaplar olmamıştır ama bu kitap beni kendine çekti. Filmini de izlemek istiyorum bir an önce hayalimdeki marslı kitabını bir de canlanmış şekilde görmek zevk verici olur. Kitabın bazı bölümleri sadece yapılan şeylerin tanımı da olsa biyoloji, kimya tüm derslerime yarar sağladı resmen gördüğüm konuların örnekleri gibiydi. Çok eğlendim okurken.

Ferman Mamedov 
 08 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi

İlk önce, bize bilim-kurgu romanından daha fazlasını sunduğu için Andy Weir'e teşekkür etmek isterim. Ben, hayat-kurgu diyorum buna. Hayat şartlarının olmadığı bir yere bilimle hayat şartlarını "taşıma" çabalarını kurgulamıştır. Büyük bir maceraya büyük bir heyecanla başladığımız gibi, büyük macerayı büyük heyecanla da bitiriyoruz.Mars'tan bahsediyoruz; ölümden başka hiçbir şeyle öldüremediğimiz UMUT'un dahi anlamını yitirdiği bir gerçeklikten. Burada her şey bilimle anlam kazanıyor.Hesaplar o kadar ince ve bilimsel ki, küçücük hata bile ölüm demek. Romanı okurken Mark Wattney gibi her anınızın ölümle burun buruna mücadele vererek geçtiğini hissedeceksiniz.

İnanıyorum ki, "The Martian" en iyiler arasında kendine yer edinecek (ki edinmiştir) ve yerinde sabit kalacaktır.

Anlatılacak çok şey var.Bu 'çok şey' diye tabir ettiklerimi her kesin okuyup kendince anlaması en doğrusu.

Keyifli okumalar!..

Mr. Reji 
15 May 10:26 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 9/10 puan

"GOODREADS OKURLARINA GÖRE 2014'ÜN EN İYİ BİLİM-KURGU ROMANI!"

Ne afilli bir söz ya Rabbim. Ama ben sözün ikinci kısmıyla değil, daha çok birinci kısmıyla ilgilendim. "GOODREADS okurlarına göre..." adamların sitesinde yer alan okurlar kaliteli okurlarmış ki, kitabın arka kapağına bu sözü yazmışlar. Bazen düşünüyorum da, bir gün gelip "1000k okurlarına göre..." diye başlayıp bir kitabın arka kapağına yazarlar mı? Gördüğüm manzara pek iç açıcı olmasa bile, bilinçli okurlar sayesinde hala ümit var.. Bence artık kitap yorumuna geçelim..

Üç sene önce ilk çıktığı günden beri okumak istediğim bir kitap. O kadar çok reklamı yapıldı ki, ilk defa böyle bir şey gördüm. Yapılan reklamların haddi hesabı yok. Neredeyse her sosyal medya kullanıcı ve sayfaları, hep 'Marslı' fotoğraflarıyla dolu. Ama okumak isteğimin esas nedeni, reklamlar değil (çünkü bir şey popüler olduğunda o şeyden nefret ederim normalde) kitabın Bilim-Kurgu olmasıydı. Bilim-Kurgu kitabı okuduğum pek söylenemez, ama bir uzay yolculuğunu anlatan ve adını hatırlamadığım, küçükken okuduğum bir kitap dışında.. Bu bilimkurgu merakı da o kitaptır! Ama bir sıkıntı var! Ben son 2-3 yıldır okuyamıyorum! Dostoyevski, Dickens, Hugo gibi yazarlara bile burun kıvırırken, kalitesinden emin olmadığım bir kitabı nasıl okuyacaksın ki!? Ben de okumadım.

Bir sene sonra... Başrolünde Matt Damon'ın oynayacağı bir film: Marslı! Kitabını okuyamadım bari filmini izleyeyim diyerekten, vizyona çıktığı ilk gün gidip izledim. Hem de 3D! (Gülme efekti.) O gün kafamda bazı soru işaretleri kalmış olsa da film gayet güzeldi. Ama önemli olan, bu yorumun kitaptan sonra da değişime uğramamasıdır. Artık kitabı daha çok merak ettim. Ama okumama sıkıntım devam ediyor. Ben de her seferinde bir şeyleri bahane ederek kitabı okumayı erteledikçe erteledim. Alsaydım bile okumayacaktım.

Ve dört sene sonra... Artık kitap okuma isteğim yerine geldi. Okuma açlığımdan mıdır bilinmez, ama ömrümde bu hızda kitap okuduğumu anımsamıyorum. Ömrüm dediğim de, 8-9 yıl öncesine kadar. Daha yeni açmış bir okurum zira.. Neyse, kitapçıyı gördüğüm gibi, aç kurdun sürüye dalması misali ben de kitapçıya daldım. Tabii ki Marslı da bu dalışımdan payını aldı ve kütüphaneme girdi. (Bir kahkaha efekti daha!)

Birden fazla kitabı birlikte okuyabilir misiniz? Ben okuyamayacağımı anladım. Zira en fazla üç günlük ömrü olan kitapları iki üç haftada (üstelik pek bir şey anlamadan) bitirmek zorunda kaldım ki, son anda bu kum fırtınasını fark ettim. Önüm gittikçe kararıyor, arkaya bakıyorum aydınlık! Hemen güneş panellerimi kurdum. Evet yanlış yoldayım. Neyse ki manevramı yapabilecek uzaklıktaydım.. Manevramı yaptım, kitabımı adam akıllı okumaya başladım. Bitirdim.

Kitap, filme oranla -her uyarlama sırasında söylediğimiz gibi- daha başarılı. Filmi, en iyi kitap uyarlamalarım arasına aldım ama. Çünkü bir iki ufak fark var.. Çok da önemli değil yani.. Mesela filmin final sahnesi kitapta yok! Aman Tanrım, SPOILER! (Korku, çığlık efekti!) Yok yok, merak etmeyin kitabın nasıl bittiğini söylemeyeceğim ama filmin son sahnesi yok, onu bilin.. Bunun dışında, Mark Watney'in Mars'ta geçirdiği kimi olayları ve ölümcül derecede tehlikelere değinmemiş mesela, ya da son sahnelerden birinde hani Watney'i şey yapıyorlar ya! Ne yapıyorlar? Şey yapıyorlar. Ne? Şey işte, anla canım. Ne lan? Boşver boş ver. Söylemeyeceğim! Sonra "spoiler yedim, mideme oturdu," diye kıvranıyorsun, acile kaldıramam walla. Ama o filmdeki şey sahnesi ile kitaptaki şey sahnesi aynı değiiiill.. (Yılan tıslama sesi.. Şimdi de şeytani gülüş efekti) Şimdi ne yapacaksın? Kitabı eline alıp, adam akıllı okuyacaksın...

Kitap hakkında da insanın kafasında bir kaç soru işareti kalsa bile, kitap gerçekten de başarılı bir Bilim-Kurgu romanı.. Özellikle bilimkurgu severlere olmak üzere tüm okurlara tavsiye ederim.. Bilimin yanı sıra roman kurgusunu da başarılı bir şekilde yapmış Andy! (Aman Tanrım! Andy Weir'i araştırmadım. Normalde incelemeyi onun üzerinden götürecektim ama, kusura bakma Andy. Sıranı başkasına sattım..)

Şu an yukarılara çıkıp incelemenin ne kadar uzun olduğuna bakmak bile istemiyorum. (Eğer fazla uzunsa, umarım bana küfür etmezsiniz. Ya da, okumasaydınız bana ne.. "Şeytani gülüş efekti")
Her neyse, bu kadar lakırdı yeter! Kitabı okuyun.. Filmi de izleyin, eminim söyleyemediğim o soru işaretleri sizin kafanızda da oluşacaktır. Kitapta birkaç tane, filmde vardır bir beş altı tane.. Okuduğunuz için teşekkür ederim.. Keyifli okumalar dilerim :)

Sergen Özen 
 14 May 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

Kitap, bir kaza sonucu Mars'ta kalan Mark Watney isimli bir astronotun hayatını konu alıyor.
Bu kaza sonucunda onun tek yapması gereken, birileri onu kurtarana kadar hayatta kalmayı başarmak.
Weir'in mekanik, astronomi ve insanlı uzay uçuşları üzerinde oldukça fazla kafa yorduğunu görebiliyoruz. Öyleki kitaptaki teknik terimlerin birbirleriyle nasıl bağlantılı olduğunu kavrayamama, ne anlama geldiğini bilememe gibi sorunlar kitabın ancak okunmasını zor hâle getiririr.
Bu terimlerden benim gibi bi-haber olanlar için, ilk sayfadaki harita kısmına göz atmak gerekir en azından.- Hab, Schiaparelli, Pathfinder vs gibi.-
Evet zorlandım, fakat olay örgüsü gerçekten harikulâde. Bazı kitapları zihinde canlandırmak ayrı bir keyiftir ya, işte onlardan bir tanesi.

Filmi de gayet başarılı. Watney, zihnimdeki Watney'di. Esprilerine yer verilmemesi biraz soğukluk havası bırakmış olsa da kitaba sadık kalındığını söylemek mümkün.
Kitap okumayı, her zaman film izlemekten önce yeğ tutarım, ama bu kitap için aksini söylemek bence daha doğru olacaktır, buna inanmalısınız.

Damla Köseoğlu 
 25 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bilim-kurgu türünde sayısız kitap vardır belki ama 'Marslı' kadar sağlam olanların sayısı çok azdır eminim. Goodreads okurları tarafından 2014 yılının en iyi bilim-kurgu romanı seçilmiş. Şaşırdım mı? Hayır. Çok iyiydi, fazla iyiydi. Böyle bir kitabı yazmak için yapılan çalışmaları düşünemiyorum teknik detaylar,verilen bilgiler oldukça iyi bir olay örgüsüne oturtulmuş. Yazarımız Andy Weir'in oldukça eğlenceli bir anlatımı var. Sinemaya uyarlanmış olması da beni ayrıca mutlu etti, hemen filmini izlemeliyim. Okumayanlar durmanız hata. Kitabı alın, başlayın ve Kızıl Gezegen'in tadını çıkarın.

Mehmet Sımadali 
 20 May 17:02 · Kitabı okudu · 14 günde

"Mars" merakıyla okuma arzusundaysanız, bu arzudan vazgeçin derim. Bu roman Mars'ı değil, Dünya'mızı (hem de dünyamızı) anlatıyor. Kendimizi anlamanın en iyi yolunun kendi dışımıza çıkmak olduğu söylenir. Bunun gibi dünyamızı da anlamlandırmanın en iyi yolu dünyamıza onun dışındaki konumdan bakmaktır. Dünyamızda yakalama imkanımız olmadığı bakış açısını Mars'ta veya herhangi bir gezegende yakalama şansımız vardır. İşte Marslı bu bakış açının eseridir.

Mehmet Sinan Çankırı 
16 Eki 2015 · Kitabı okudu · 15 günde · 9/10 puan

Bilimkurgu seven bir mühendis olarak "Marslı"ya bayıldım diyebilirim.

Bu tarz kitaplarda edebi değere çok takılmamak lazım. Yazar hikayeyi başarıyla kurgulayıp sürükleyici bir şekilde, hele de esprili bir dille anlatıyorsa kitap benim için başarılıdır.

"Otostopçunun Galaksi Rehberi"ni okurken, "3 Idiots"ı izlerken aldığım keyfi aldım. İlk fırsatta filmine gidip sinemanın büyülü dünyasında da yaşayacağım bu keyfi.

MARK WATNEY UMUDUMUZDUR!!!

:)

Bi Poşet Kitap 
14 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap bi harika dostum! Mark Watney tam bi kriz yönetimi ustası. İster istemez okurken ona hayran olmaya, her ne yaşıyorsa onunla beraber yaşamaya başlıyorsunuz. Tabi bu sırada Mark Watney sayesinde sürekli kendi kendinize gülüyorsunuz. Kitaba yönelik eleştiriler genellikle çok fazla terim kullanılmış şeklinde oluyor. Fakat bir bilimkurgu kitabı okuyorsunuz elbette terimler olacak, olmazsa zaten kitap gerçekliğini yitirir. Ve bazı kitaplarda her kelimeyi derinlemesine anlamak zorunda değilsinizdir sadece kendinizi olayların akışına bırakmanız gereklidir. Ben okudum ve çok beğendim bitmesin diye yavaş yavaş okumama rağmen iki günde bitti ve beni bi başıma bıraktı. Bilimkurgu seven herkese tavsiye ediyorum aşık olacaksınız!

Zeynep 
28 Mar 01:15 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kurgusu o kadar güzel ki kitabın. Bitirene kadar elimden bırakamadım. Marsta öldü diye bırakılan adamın, eldeki imkanlarla Marsta kendine kurduğu yaşam mücadelesi. Uzayın bilgileri ışığında kurgulanmış harika bir bilim kurgu romanı. Kitabın filmi de varmış. İlk fırsatta onu da izlemeyi düşünüyorum.

İsmail | Kvothe 
 22 Nis 11:47 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

İnsanoğlu, pek bilinmeyen bir gezegende tek başına, elinde pek fazla imkan olmadan ne kadar yaşayabilir?Özellikle bu gezegen; kızıllığın, eksi 150 derecelere varan soğukluk ve kum fırtınalarında zifiri bir karanlıklara sahip olan Mars gezegeni olursa.Bir kere hayal edinin.Yanında hiç kimsenin olmadığı bir toprak parçasında delirmeden nasıl, ne kadar hayatta kalınabilir?

İşte kahramanımız Mark Watney bu soruların cevabını uygulamalı bize aktarıyor.Ares 3 görevi adı altında Mars'ta incelemede bulunan Hermes adlı Uzay aracımız içindeki 5 mürettabatıyla, ansızın çıkan bir arıza ile görevi iptal edip, dünyaya geri dönmek zorunda kalırlar.Lakin unuttukları bir kişi var:Botanikci, zeki, esprili astronotumuz Watney.Aslında unutulmuyor.Çünkü arıza esnasında göğsüne saplanan bir anten parçası ile yaşam fonksiyonları sona eriyor.Ve bunu uzay aracı -genç arkadaşımız kesinlikle öldü- diye rapor ediyor.

Son seferi kaçıran Mark Watney'de aklını kaçıracak mıydı acaba?Hemen bir yolunu bulup bu gezegenden kurtulmanın yollarına bakacaktı doğal olarak.Tabi sesini duyurabilecek bir canlı olsa da hiç fena sayılmazdı.Kahramanımız bu kızımtrak gezegenden kurtulabilecek miydi?Yoksa yalnız başına ölüme mi terkedilecekti?Bunu Watney'in komik, zeki, sıkmayan, sanki onun yerinde kendini sanıyormuş gibi bir hisle okuyacaksınız.

FAKAT...Şimdi geldi olumsuz yerine.Olumsuz dediysem çok değil.Sadece tartışmalı olumsuz bir ön yargı diyelim.Kitap boyunca sık sık, arıza, teknik problemler, rutin işler biraz sıkıyordu.Beni de biraz sıkacakken, beynim bunun zaten böyle olacağını söyledi.Niye?Çünkü Mars denen gezegende gidip görebileceğiniz bir yan komşunuz yok, konuşup dertleşebileceğiniz bir akrabanız yok, gezip tozabileceğiniz bir kız arkadaşınız veya mangal yapıp çay demleyeceğiniz bir yerde yok.Daha da açıyım:Bu eser bir bilim kurgu ve konu Mars'ta tek başına kalmış bir insanın hayatta kalma mücadelesi.Yani oyun tek kişiliktir.Sıradan bir gerilim , macera kitabı olsa konu, yer, mekan patlaması ile okuyucu sıkılmaz.Ama burada ne yapsın garibim.Bundan dolayıdır ki 1.5 yıl bekleme- kurtarılış yaşam çizgisinde, yazarımız bu teknik, rutin konularının ayarını iyi yapmış.Mark Watney'i bize sıkıcı bir palyaço gibi yansıtmamış.Güzel bilgiler ve insanlığın, bir canın ne kadar değerli olduğunu anlatıyor.Matematik bilgiler biraz fazla olabilir ama bilgilendirici.Bunun için düşük ayarda okumalıyız.Sırada ki Mars yaşamına katılacak okurlara tavsiyemdir bu kitap.:)))

Kitaptan 108 Alıntı

Ferman Mamedov 
 09 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Küçük boyutlu basınç alanlarında karşılaşılan sorun CO₂ zehirlenmesidir. Dünyadaki tüm oksijene sahip olun, CO₂ seviyesi yüzde 1'in üzerine çıktı mı uyku bastırmaya başlar. Yüzde 2'de sarhoş gibi olursunuz. Yüzde 5'te bilincinizi kaybetmeniz an meselesidir. Yüzde 8 sizi eninde sonunda öldürecektir. Hayatta kalmak oksijenle alakalı değildir, CO₂'ten kurtulmakla alakalıdır.

Marslı, Andy Weir (Sayfa 263 - İthaki)Marslı, Andy Weir (Sayfa 263 - İthaki)

...En büyük tehlike umudunu kaybetmesi. Eğer hayatta kalma imkanı olmadığı sonucuna varırsa, çabalamayı bırakacaktır.

Marslı, Andy WeirMarslı, Andy Weir
Ferman Mamedov 
08 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Dünya üzerinde olmayan her hangi bir yere, hiçbir ülkenin sahiplik iddia edemeyeceğini söyleyen bir uluslararası bir anlaşma var. Başka bir anlaşmada da, eğer herhangi bir ülkenin toprağı üzerinde değilseniz, deniz hukukunun geçerli olduğunu söylüyor.
Yani Mars "uluslararası sular" sayılıyor.

Marslı, Andy Weir (Sayfa 294 - İthaki)Marslı, Andy Weir (Sayfa 294 - İthaki)
Ferman Mamedov 
04 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Rock yıldızlardan, atletlerden, aktör ve aktrislerden, hatta ve hatta Birleşik Devletler Başkanından bile bir e-posta aldım.
Bunlardan bir tanesi de mezun olduğum okul olan Chikago Üniversitesi'ndendi...
Fakat en beğendiğim e-posta annemden gelendi.Tam olarak tahmin ettiğiniz gibi mesajdı.Tanrı'ya şükürler olsun hayattasın, umudunu yitirme, ölmemeye bak, baban da selam söylüyor vs.
Bunu arka arkaya elli kere okudum...

Marslı, Andy Weir (Sayfa 168 - İthaki)Marslı, Andy Weir (Sayfa 168 - İthaki)
Seda 
14 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Daha önce hiç yanlış otoban çıkışına girdiniz mi? Geri dönebilmek için diğer çıkışa kadar gitmeniz gerekir ama siz yolun her bir santiminden nefret edersiniz çünkü hedefinizden giderek uzaklaşmaktasınızdır."

Marslı, Andy Weir (Sayfa 344)Marslı, Andy Weir (Sayfa 344)
Ali Yalçın 
 03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Gerçekte, bunu yapmalarının sebebi her insan evladının diğer insanlara yardım etmek için temel bir içgüdüsünün olmasıdır."

Marslı, Andy Weir (Sayfa 415)Marslı, Andy Weir (Sayfa 415)
Esra'nın Dünyası 
19 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

NASA
NASA, görevlerine tanrıların adını falan veriyor, o zaman ben niye vermeyeyim? Bu nedenle deneysel araç görevleri "Sirius" görevleri olacak. Çaktınız mı? Köpekler? Anlamadıysanız, yürüyün gidin zaten.

Marslı, Andy Weir (Sayfa 86)Marslı, Andy Weir (Sayfa 86)
ebru özyıldırım 
08 May 11:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dunyaya donmeme 211 gun kaldı bu gun benim en mutlu gunum

Marslı, Andy Weir (Sayfa 416)Marslı, Andy Weir (Sayfa 416)
11 /

Kitapla ilgili 3 Haber

Aaa, Bu Filmin Kitabı mı Varmış?
Aaa, Bu Filmin Kitabı mı Varmış? Tüm sanat dallarını içinde barındıran sinemanın en kadim dostu -çalkantılı ilişkilerine rağmen- edebiyattır. İlginizi çekebilecek, yeniden ele almak isteyebileceğiniz sinemanın ve edebiyatın mihenk taşı olmuş 20 kitap ve filmlik listenin ilk 10’u…
Marslı’nın Yazarı Ay’da Geçen Bir Polisiye Yazıyor
Marslı’nın Yazarı Ay’da Geçen Bir Polisiye Yazıyor Marslı adlı bilimkurgu kitabıyla adından sıkça söz ettirmeyi başaran Andy Weir, bir sonraki kitabının Ay’da geçen bir polisiye romanı olacağını açıkladı.