Alaycı Kuş (Açlık Oyunları #3)

·
Okunma
·
Beğeni
·
18537
Gösterim
Adı:
Alaycı Kuş
Alt başlık:
Açlık Oyunları #3
Baskı tarihi:
Kasım 2015
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050930665
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Mockingjay
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dex Kitap
Baskılar:
Alaycı Kuş
Alaycı Kuş
"Biz yanarsak, siz de bizimle yanacaksınız!
(Tanıtım Bülteninden)
448 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
- Açlık Oyunları, Ateşi Yakalamak ve Alaycı Kuş... Birbirinden güzel ve heyecanlı üç kitap. Bir yanda kötülük, güç, acımasızlık diğer yanda dostluk, cesaret. Vahşice düzenlenmiş oyunlar, sefalet, açlık, yitirilenler, aşk... Açlık Oyunları içinde her şeyi bulunduran bir seri.

- Güç isteği bir insana neler yaptırabilir? Bu hırs insanı ya da bir topluluğu hangi durumlara sürükleyebilir? İnsan kendi refahı için diğerlerine ne kadar zarar verebilir? Alaycı Kuş, serinin genelinde sorduğum bu soruların cevabını büyük ölçüde veriyor.

- İlk kitap olan Açlık Oyunları'yla başlayan heyecan Alaycı Kuş ile özellikle son 100-150 sayfada tavan yaparken kitapların ardından filmleri izleyen biri olarak son filmi izlememiş ve kitaba, sonunda ne olacağına dair türlü tahminleri zihnimde kurgulayarak başlamıştım. Şunu söylemem gerekir ki bazı tahminlerimde yanıldım bu benim için son kitabın artılarından biri. Alaycı Kuş; isyanın sembolü, kötülüklere karşı başkaldırının simgesi. İsyan ateşi artık Capitol'un kontrol altına alabileceği noktayı çoktan geçmişken kaybeden taraf kim olacak? Alaycı Kuş aksiyon ve heyecan dolu Açlık Oyunları Serisi için çarpıcı bir son...

- Ve Suzanne Collins... Açlık Oyunları Serisi'yle bize fantastik öğeleri, bilim kurguyu, dramı bir arada yaşatan Suzanne Collins. Serinin üç kitabında da hiç sıkmayan dili ve olayları okuyucuya aktarma noktasında göze çarpan o ustalık. Katniss, Peeta, Haymitch, Effie, Finnick, Snow.. Birbirinden bu denli farklı karakterler ve bu denli zıt karakterlerin birbirleriyle ustaca harmanlanışı.

- Bu tür kitapların "popüler kitap, zaman kaybı, çerez kitap " adları altında çeşitli çevreler tarafından sert bir dille eleştirilmesini asla kabul etmeyeceğim. Açlık Oyunları Serisi gerek kitapları gerekse filmleriyle son derece etkileyici. Seriyle geç tanışmış olsam da iyi ki tanışmışım diyorum. Henüz Açlık Oyunları yolculuğuna çıkmadıysanız sizlere de kitapları ve filmleri şiddetle tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar...
448 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Ve seriyi tamamlamış bulunuyoruz: ) Diğer iki kitap gibi bu da muhteşem ve heyecan doluydu. Kitabı okurken yaşıyor gibi oluyorsunuz ve bu tarz kitaplar biraz daha insanı içine çekiyor. Bir mücadele bir başkaldırı bu kadar iyi anlatılırdı. Seriyi çok sevdim kesinlikle öneririm. Okuyun ve izleyin :)
416 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Nasıl olduğunu anlayamadan kitap bitti.Gale'i sevecek derken peeta'yı snow'u vuracak derken coin'i vurdurtabilen bir kitap.Ben gerçekten çok beğendim.
448 syf.
·Puan vermedi
Serinin 3. ve sonuncu kitabı " Alaycı kuş ".
Başlarda sıkıcı gelebilir. Hele benim gibi seriye uzun süre ara vermişseniz, alışmanız zaman alabilir. " Açlık Oyunları" nı severek okuduğumu söyleyebilirim ama " Alaycı Kuş"da aynı tadı alamadım maalesef.
Yorumları okurken okurlardan biri " ticari kaygılarla, aceleyle yazılmış " diye yorumlamıştı. Bana da öyle geldi. Sonu sanki okurları tatmin etmek için yazılmış, okurun gönlü hoş olsun diye. Katness`in kafa karışıklığı, Gale`nin sadece kitap renklensin amaçlı katılımı bunlar artık bana sıkıcı gelmeğe başlamıştı. Kendime yeni ders çıkardım artık : Ben fantastik türde kitab okuyamıyorum. Her ne kadar kitap en çok okunan, her kes tarafından sevilen kitab olsada...

Keyifli okumalar.
416 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Merhaba arkadaşlar,
Açlık Oyunları serisinin son kitabı olan Alaycı Kuş’u da sevdim ama kesinlikle diğer iki kitap gibi akıcı değildi. Hatta bazı sayfaları okurken sıkıldığım da oldu. Beklentimi karşılamadı. Son sayfalarda biraz da olsa heyecan bulmuş olsam da çoğunlukla durağan geçti. Başta istemeden de isyanın lideri haline gelen Katniss’in zamanla gerçekten Alaycı Kuş olup kurtuluş mücadelesi için en iyi eğitime sahip olan isyancılarla birlikte Zalim Başkan Snow’u yok etmek Capitol’e gitmesini anlatıyor. Bakalım Alaycı Kuş Katniss ve ekibi Panem’i Capitol zulmümden kurtarabilecek mi?
Herkese iyi okumalar diliyorum...
416 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
#OkudumBİtti
#KitapYorumu

#ALAYCIKUŞ
(Açlık Oyunları'nın Son Kitabı)
#SUZANNECOLLINS

Pegasus / 414 sayfa

Merhaba arkadaşlar, serinin son kitabıyla karşınızdayım. Birinci kitabı iki yıl önce, iki kitabı arka arkaya okudum. Bir daha serileri arka arkaya okumama kararı aldım uzun okuma sıkıyor.

İki açlık oyunundan sağ çıkan Katniss için hayat kolay olmayacaktır. Sağ çıkmasına çıkmıştır ama hiçbir şey eskisi gibi değildir. 12. Mıntıka diye bir yer kalmamıştır, 13 te yaşamaktadırlar. Yönetimin katı kuralları vardır, günlük proğramlara uymak zorundadırlar.
İsyancılar, Capitol, 13. Mıntıka.
Ateş her yanı sarmıştır, savaş başlamıştır. Başkan Snow, isyan ateşini yakan Katniss 'ten intikam almak istemektedir.
Katniss ise başkanı öldürmek istemektedir.

Fantastik, bilim kurgu, dram, aşk kitapta hepsi yer almakta. Muttalar, havada uçan araçlar, gelişmiş silahlar

Finnick, Peeta, Gale, Beetee, Johanna, Delly, Katniss, Annie
Birbirinden renkli, delişmen savaşçılar. Hepsinin içinde intikam ateşi yanmakta.
Savaş başlar ve ilk etapta ölen yine çocuklardır
Primrose sen ne güzeldin, kim ölümüne sebep oldu, Coin mi, Snow mı?

Bakalım bu savaştan kimler sağ çıkacak. Yaralar sarılabilecek mi?

Bu seriyi bu zaman kadar okumadıysanız çok şey kaçırmışsınız demektir, mutlaka okuyun.

Sevgili kitap dostları evde kalın, kitapla kalın

️ Bastığım bir baş değil, kafatasıydı.

️ Biz yanarsak siz de bizimle yanasınız.

️ Geliyor musun o ağaca?
Boynuna ilmekten bir kolye tak, dur yanımda
Gece yarısı buluşsaydık o idam ağacında

️ Yeraltında mahsur kalmış bir sevdiğinize ulaşmayı istemekten daha çaresiz bir duygu varsa, ben bunu tanımıyorum.
448 syf.
·34 günde·Beğendi·10/10
Öncelikle kitabı elimde çok oyaladığımı belirtmek isterim. Böylesine mükemmel bir kitabın kesinlikle bunu haketmediğini düşünüyorum. Çok boşladım. Elime almadığım günler oldu. ( kpss, okul vs dolayısıyla) . Fakat kitabın konusundan, etkisinden bi an olsun çıkmadım. Elime her alışımda kaldığım yerden devam edebilmenin verdiği rahatlık sanırım aramıza günlerin girmesine sebep oldu. Ha bi de şu var; bitmesin istedim. Bitmesini istemediğim nadir kitaplardan.. Seriye ilk başladığımda çok küçüktüm ama bu seri , kitaplarıyla, filmleriyle hayatımın merkezindeydi hep. Aşırı ölçüde bağlıydım konusuna, karakterlerine.. Son seriyi de bitirip hepsi adına inceleme yapacağımı yazmıştım.. Şimdi seri bitti, ama ben de bittim desem yeridir :) SUZANNE COLLINS! Sen nasıl bir insansın.. Ne değerlisin.. Kitap gerek konusu gerek karakterleri gerek olay örgüsü baglantıları, serileriyle gerekse de filmiyle harikulade! Bilimkurgu, aşk, macera, savaş, barış, düşman, dost her şeyy.. Nasıl bir güçle yazılmış diye soruyorum kendime milyon kere.. hele sürükleyiciliği.. Elinizden bırakmadıgınız takdirde iki günde bitirirsiniz bu kitabı. Oscarlık kitap! Ütopik bir devlet, bilim kurgunun tüm muhteşemliğini üstlenmiş bi arena, sınıflara ayrılmış bir halk.. yönetenlerin zalimliği, yönetilenlerin acizliği.. Ama sonunda çarkın dönmesi, ateşin gülü yok etmesi.. Ve son olarak devrimi gerçekleştiren Alaycı Kuş: Katnisss.. Aşık olduğu Peeta, çocukluk aşkı Gale, kardeşi Primrose. Yakısıklı Finnick! Karakterlerle bütünleşiyorsunuz. Arkadas cevrenizden birileri sanki :) Efsane bi yapıt. Daha paragraflarca övebilirim sıkılmadan:) Slz de lütfen okuyun sıkılmadan Gerçekten neden daha önce okumamışım diyeceksiniz....
416 syf.
Özetle “Biz yanarsak, siz de bizimle yanacaksınız!”


Kitapta çok hoşuma giden bir yer vardı bu da kitabin en basina götürmüştü beni, Katnissin Peetaya güvenmesini sağlayan hindibaya.
“Hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğum şey Gale'in öfke ve nefretle canlanan ateşi değildi. Bende yeterince ateş vardı. Benim bahardaki karahindibaya ihtiyacım vardı. Yıkım yerine yeniden doğuşu müjdeleyen parlak sarıya. Kayıplarımız ne kadar kötü olursa olsun,hayatın devam edebildiği vaadine. Her şeyin yeniden iyi olabileceğini bilmeye. Ve bunu bana yalnızca Peeta verebilirdi.”
İnsanın neye ihtiyaç duyduğunu bilmesi en güzeli.
448 syf.
·10/10
Bana kalırsa diğer iki kitaba göre en sade kitap bu oldu. Tabii içinde beni derinden etkileyen yerler oldu ama bir Ateşi Yakalamak kadar sarmadı nedense. Kitabı iki haftada bitirmiştim. Ateşi Yakalamak daha az bir sürede bitirmiştim mesela.

Kitabın en etkileyici kısımlarına gelirsek -River Song Theme: Spoilers!- ;

- Katniss, tam President Snow'u öldürecekken President Coin'i öldürmesi sonucu Snow'un kahkaha atışı. Okurken gerçekten kulağımda yankılandı ve filmde de istediğim şekilde duydum o inanılmaz kahkahayı.

- Finnick'in ölmesi. Suzanne Collins'e sövecektim resmen. Filmde izleyince daha bir kötü oldum.

- ''Prim.'' der susarım. Katniss haklı bir direniş uğruna tüm her şeyini kaybetti. Evini, kız kardeşini vs. Kitabın sonunda Katniss'in psikolojik çöküntü içinde olduğunu görüyoruz. Sevdiğim karakterlerin böyle yıkılmış olduğunu görmek gerçekten acı veriyor ama bizde bu tür şeyler yaşasak bizim de psikolojimiz bozulurdu muhtemelen. Filmde özellikle o son sahneyi seriye hakaret olarak algılıyorum. Hata öyle bir sahnenin yok olduğunu var sayıyorum.

- Peeta'nın Katniss'e saldırdığı an. Vallahi çok fena oldum hem okurken hem de izlerken.

- Biraz filme kayacağım ama Hanging Tree şarkısının olduğu sahne, insana herhangi bir konuda isyan etmesine sebep olacak bir sahneydi. O şarkıyı da ayrı severim. Vevo'nun yaptığı remix halini dinlemenizi tavsiye ediyorum.

- Ve beni en derinden etkileyen kısım: ''Başkan Snow size bir mesaj gönderdiğini mi söylüyor? Pekala, benim de ona bir mesajım olacak. Bize işkence edebilir, bizi bombalayabilir, mıntıkalarımızı yakıp yıkabilirsiniz… Ama bunu görüyor musunuz? Yangın büyüyor! VE EĞER BİZ YANARSAK, SİZ DE BİZİMLE BİRLİKTE YANARSINIZ!''
416 syf.
·9/10
Böyle bir hikâyeye, çok kaliteli bir son yakışırdı ve yazar da elinden geleni yapmış... Okurken, filmdeki ayrıntılardan daha fazlasını aradım ancak pek fazla bir şey yoktu. Konu, genel olarak film serisine de aktarılmış... Anlatım tarzı yine ikinci kitabındaki gibi güçlüydü. Bir devam kitabı daha olsa, o da sıkılmadan okunurdu diye düşünüyorum. Kim bilir, belki bir gün...
448 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Serinin son kitabı ve hikayenin de sonu. Çok güzel bir seri ve bu tatz kitap severler için okunabilecek kitaplardan. "Biz yanarsak siz de bizimle yanarsınız."
448 syf.
·3 günde
Merhaba Arkadaşlar.. Ve seriyi tamamlamış bulunuyorum. :) Diğer iki kitap gibi bu da muhteşem ve heyecan doluydu.
Darbenin olacağının sinyallerini ikinci kitaptan almıştık. Şimdi gelelim serinin üçüncü kitabına:
75.Açlık Oyunları'ndan Baş Oyun Kurucu Plutarch ve Haymitch tarafından kaçırılan Katniss kendini yıllarca yok olduğunu düşündükleri 13.mıntıkada buldu. Düşündükleri gibi 13.mıntıka yok olmamış kendilerine yeni bir dünya kurmuştu. Mıntıkanın başında ise Alma Coin isminde bir kadın vardı ve Başkante karşı olan insanlardan kurdukları bir isyancılar birliği kurmuşlardı. Alma Coin ve diğer isyancılar Katniss'ten isyanın yüzü olmasını, herkesin onu bildiği haliyle Alevler İçindeki Kız yani isyanın Alaycı Kuşu olmasını istiyorlardı. Peki Peeta neredeydi? Ona ne olmuştu? Katniss herkesin istediği bu görevi kabul edecek miydi? Kabul edecekse karşılığında neler isteyecekti ?
“Dürüst olmam gerekirse, atalarımızın pek övünülecek bir yanı yoktu. Demek istediğim, savaşlar ve bozulmuş bir gezegenle, bizi içinde bıraktıkları durum ortadaydı. Kendilerinden sonra gelecek insanları hiç umursamadıkları açıkça belliydi..”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Alaycı Kuş
Alt başlık:
Açlık Oyunları #3
Baskı tarihi:
Kasım 2015
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050930665
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Mockingjay
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dex Kitap
Baskılar:
Alaycı Kuş
Alaycı Kuş
"Biz yanarsak, siz de bizimle yanacaksınız!
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 10.747 okur

  • Eylül Muslubaş
  • Pınar şimşek
  • özge
  • Røras Saygın
  • Gizem Karaman Duman
  • Semanur Dursun
  • Gamze Nur Çetin
  • Zeliha Özalp
  • Pınar parlak
  • Berra G.

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.7
14-17 Yaş
%15.4
18-24 Yaş
%32.2
25-34 Yaş
%22.8
35-44 Yaş
%17
45-54 Yaş
%4.4
55-64 Yaş
%0.4
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%78.8
Erkek
%21.2

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.3 (545)
9
%15.4 (333)
8
%16 (346)
7
%10.3 (222)
6
%5.5 (118)
5
%2.8 (61)
4
%1 (22)
3
%0.6 (12)
2
%0.3 (6)
1
%0.3 (7)

Kitabın sıralamaları