Alaycı Kuş (Açlık Oyunları (The Hunger Games) 3)

·
Okunma
·
Beğeni
·
11.009
Gösterim
Adı:
Alaycı Kuş
Alt başlık:
Açlık Oyunları (The Hunger Games) 3
Baskı tarihi:
Kasım 2015
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050930665
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Mockingjay
Çeviri:
Taylan Taftaf
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
DEX
Baskılar:
Alaycı Kuş
Alaycı Kuş
"Biz yanarsak, siz de bizimle yanacaksınız!
(Tanıtım Bülteninden)
- Açlık Oyunları, Ateşi Yakalamak ve Alaycı Kuş... Birbirinden güzel ve heyecanlı üç kitap. Bir yanda kötülük, güç, acımasızlık diğer yanda dostluk, cesaret. Vahşice düzenlenmiş oyunlar, sefalet, açlık, yitirilenler, aşk... Açlık Oyunları içinde her şeyi bulunduran bir seri.

- Güç isteği bir insana neler yaptırabilir? Bu hırs insanı ya da bir topluluğu hangi durumlara sürükleyebilir? İnsan kendi refahı için diğerlerine ne kadar zarar verebilir? Alaycı Kuş, serinin genelinde sorduğum bu soruların cevabını büyük ölçüde veriyor.

- İlk kitap olan Açlık Oyunları'yla başlayan heyecan Alaycı Kuş ile özellikle son 100-150 sayfada tavan yaparken kitapların ardından filmleri izleyen biri olarak son filmi izlememiş ve kitaba, sonunda ne olacağına dair türlü tahminleri zihnimde kurgulayarak başlamıştım. Şunu söylemem gerekir ki bazı tahminlerimde yanıldım bu benim için son kitabın artılarından biri. Alaycı Kuş; isyanın sembolü, kötülüklere karşı başkaldırının simgesi. İsyan ateşi artık Capitol'un kontrol altına alabileceği noktayı çoktan geçmişken kaybeden taraf kim olacak? Alaycı Kuş aksiyon ve heyecan dolu Açlık Oyunları Serisi için çarpıcı bir son...

- Ve Suzanne Collins... Açlık Oyunları Serisi'yle bize fantastik öğeleri, bilim kurguyu, dramı bir arada yaşatan Suzanne Collins. Serinin üç kitabında da hiç sıkmayan dili ve olayları okuyucuya aktarma noktasında göze çarpan o ustalık. Katniss, Peeta, Haymitch, Effie, Finnick, Snow.. Birbirinden bu denli farklı karakterler ve bu denli zıt karakterlerin birbirleriyle ustaca harmanlanışı.

- Bu tür kitapların "popüler kitap, zaman kaybı, çerez kitap " adları altında çeşitli çevreler tarafından sert bir dille eleştirilmesini asla kabul etmeyeceğim. Açlık Oyunları Serisi gerek kitapları gerekse filmleriyle son derece etkileyici. Seriyle geç tanışmış olsam da iyi ki tanışmışım diyorum. Henüz Açlık Oyunları yolculuğuna çıkmadıysanız sizlere de kitapları ve filmleri şiddetle tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar...
Serinin 3. ve sonuncu kitabı " Alaycı kuş ".
Başlarda sıkıcı gelebilir. Hele benim gibi seriye uzun süre ara vermişseniz, alışmanız zaman alabilir. " Açlık Oyunları" nı severek okuduğumu söyleyebilirim ama " Alaycı Kuş"da aynı tadı alamadım maalesef.
Yorumları okurken okurlardan biri " ticari kaygılarla, aceleyle yazılmış " diye yorumlamıştı. Bana da öyle geldi. Sonu sanki okurları tatmin etmek için yazılmış, okurun gönlü hoş olsun diye. Katness`in kafa karışıklığı, Gale`nin sadece kitap renklensin amaçlı katılımı bunlar artık bana sıkıcı gelmeğe başlamıştı. Kendime yeni ders çıkardım artık : Ben fantastik türde kitab okuyamıyorum. Her ne kadar kitap en çok okunan, her kes tarafından sevilen kitab olsada...

Keyifli okumalar.
Bana kalırsa diğer iki kitaba göre en sade kitap bu oldu. Tabii içinde beni derinden etkileyen yerler oldu ama bir Ateşi Yakalamak kadar sarmadı nedense. Kitabı iki haftada bitirmiştim. Ateşi Yakalamak daha az bir sürede bitirmiştim mesela.

Kitabın en etkileyici kısımlarına gelirsek -River Song Theme: Spoilers!- ;

- Katniss, tam President Snow'u öldürecekken President Coin'i öldürmesi sonucu Snow'un kahkaha atışı. Okurken gerçekten kulağımda yankılandı ve filmde de istediğim şekilde duydum o inanılmaz kahkahayı.

- Finnick'in ölmesi. Suzanne Collins'e sövecektim resmen. Filmde izleyince daha bir kötü oldum.

- ''Prim.'' der susarım. Katniss haklı bir direniş uğruna tüm her şeyini kaybetti. Evini, kız kardeşini vs. Kitabın sonunda Katniss'in psikolojik çöküntü içinde olduğunu görüyoruz. Sevdiğim karakterlerin böyle yıkılmış olduğunu görmek gerçekten acı veriyor ama bizde bu tür şeyler yaşasak bizim de psikolojimiz bozulurdu muhtemelen. Filmde özellikle o son sahneyi seriye hakaret olarak algılıyorum. Hata öyle bir sahnenin yok olduğunu var sayıyorum.

- Peeta'nın Katniss'e saldırdığı an. Vallahi çok fena oldum hem okurken hem de izlerken.

- Biraz filme kayacağım ama Hanging Tree şarkısının olduğu sahne, insana herhangi bir konuda isyan etmesine sebep olacak bir sahneydi. O şarkıyı da ayrı severim. Vevo'nun yaptığı remix halini dinlemenizi tavsiye ediyorum.

- Ve beni en derinden etkileyen kısım: ''Başkan Snow size bir mesaj gönderdiğini mi söylüyor? Pekala, benim de ona bir mesajım olacak. Bize işkence edebilir, bizi bombalayabilir, mıntıkalarımızı yakıp yıkabilirsiniz… Ama bunu görüyor musunuz? Yangın büyüyor! VE EĞER BİZ YANARSAK, SİZ DE BİZİMLE BİRLİKTE YANARSINIZ!''
Hafif spoiler içerir.
Kitabın ilk kitabını bundan 4 yıl önce okudum. Bu son kitaba da o zamanlar başlamıştım yarılamıştım ama bir anda gözden kayboldu kitap ve kitap, filmi çıkana kadar rafta kaldı. Filmi çıkınca da dedim filme gitmeden şu kitabı en baştan bir okuyayım diye. Açtım sayfaları çevirmeye başladım. Kitabı okurken hep bir eksiklik oldu bende. Tamam kitap akıcı bir şekilde ilerliyordu ama bana ilk kitap gibi bir tat vermedi. Sanki aceleyle yazılmış bir kitap izlenimi verdi. Ne yazık ki okurken bazı yerleri de kafamda iyi canlandıramadım bu da yazarın betimlemelerdeki başarısızlığından kaynaklanıyordu elbette. Kurgusal bazı hatalarda yok değildi. Yazar Capitol'ü o kadar güçsüz göstermiş ki kafamda niye bu zamana kadar bir isyan olmadı o zaman sorusu canlandı. Hatta 2. mıntıkadaki savaş üslerinin adi bir şekilde yapılması ayrı bir komikti. Elinde o kadar gücün var , savaş üssünü bu kadar savunmasız bırakmak saçma geldi bana. Kısaca hayal kırıklığına uğrattın beni Suzanne Collins. Başka serini de okumam daha!
Filmde de kitabın belli bir bölümünü direk kesip atmışlar. Film de tam olmamış gibi geldi. Filmde Snow'un ölmeden önceki kahkasında bende istemsizce güldüğümü belirtmek isterim.
Kitaba ve filme 8 atıyorum sırf ilk kitabın hatrına. Suzanne Collins üzdün beni. Tekrar söylüyorum daha da başka kitabını okumam. Ama gene de bu son kitaptaki bende yarattığı hayal kırıklığı, beni ilk kitaba karşı beslediğim eşşiz duyguları bir gıdım olsun düşürmedi. Bu yüzden serinin ilk kitabı Açlık Oyunları için teşekkürler Suzanne Collins.
İlk kitap yorumumu görmek isteyenler için #4638939
Açlık Oyunlarında ikinci kez yer alıp ikisinden de sağ kurtulan Katniss artık ayaklanmanın sembolü haline gelmiştir ve isyanın savaşa dönüşmesine neden olmuştur. İsyancıların yanında yer alarak Snow’un kaybetmesini amaçlarken kendini savaştan daha çok bir propaganda öğesi olarak görmeye başlar
Katniss.. Son kitapta şunu daha iyi anladım: TV ekranlarının manipülasyonu ve gücü İşte karşımızda zamanımızın ekran ikonlarının en iyisi vardı. Onu okuyorduk, onunla aşkı, nefreti, heyecanı takip ediyorduk. Yaşamımızdan örnekler, kayıplar, gelip geçen zaman ve hiçbirşeyin eskisi gibi olmayacağı gerçeği
Açlık Oyunları serisinin üçüncü aynı zamanda final romanıdır. Alaycı Kuş romanı fena olmayıp, orta şekerli kahve misaliydi. Bu romanda olayların nasıl gelişeceğini tahmin edebiliyorsunuz. Tahmini kolay bir olay örgüsü kaleme almış yazar. Bu da ister istemez kitabı sönük, basit ve meraksız bırakıyor. Ama yine de okunabilecek bir romandır. Arzu edenler okuyabilir.
Serinin bu son kitabını filmini izledikten sonra okumaya başlamam zorladı. Hem de inanılmaz bir şekilde. Önceki kitapları okuyup sonra filmlerini izlemiştim, bu şekilde daha güzel ve eğlenceli olmuştu. Ama ilk filmi izleyip sonra kitabı okumak zorladı.
Her kitapta olduğu bu kitapta da bir gizli kahramanım oldu. Finnick. Ah güzel adam, hatırlanacaksın hep.
Serinin son kitabı ve hikayenin de sonu. Çok güzel bir seri ve bu tatz kitap severler için okunabilecek kitaplardan. "Biz yanarsak siz de bizimle yanarsınız."
" Açlık Oyunları" nı severek okuduğumu söyleyebilirim ama " Alaycı Kuş"da aynı tadı alamadım maalesef. Yorumları okurken okurlardan biri " ticari kaygılarla, aceleyle yazılmış " diye yorumlamıştı.
Öncelikle isyan fikrini beğendim. Fakat. Katniss in bu isyana bu kadar tepkisiz kalması hoşuma gitmedi ve bana bencilce geldi. Ondan sadece isyanın yüzü olması insanlara umut vermesi istenmesine rağmen sorun çıkardı ve şartlar sundu. Kendi kardeşi için canını verecekken diğer insanlar için kılını kıpırdatmamasını tutarsız buldum. Ama sonunda kardeşinin ölmesi halkın ise kurtulmasını güzel bir ironi olarak görüyorum. Yazarın tam olarak mutlu son bitirmemesini takdir ettim.
02:34 an itibariyle "Açlık Oyunları" serisini bitirmiş bulunmaktayım. Öyle bir kitap ki : Ciğerinizin sökülmesi an meselesi.. Gözlerimde ki yaşlar hâlâ kirpiklerime tutunmakla akmak arasındaki o ince çizgide. Size şuan yaşanılan olaylar dizisi ve kurgunun muazzamlığından bahsetmeyeceğim. Aklınıza gelebilecek bütün duyguları yaşayacağınızın teminatını bizzat veriyorum. Böyle bir seri ile tekrar karşılaşır mıyım bilmiyorum lâkin bende ki yerinin apayrı olacağı muhakkak. Sonunu merak ettiğim bitmesini de bir o kadar istemediğim bir kitapla karşı karşıya olmak beni her ne kadar acıtsada , o acıdan hazz aldığım bir gerçek.. Suzanne Collins sen muthişsin. Sana hayatım boyunca teşekkür edeceğim. **
" Annie'ye hemen mi aşık oldun, Finnick?" diye sordum.
" Hayır." Uzun süren bir sessizlikten sonra ekledi. " Zamanla içime işledi."
"Hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğum şey Gale'nin öfke ve nefretle canlanan ateşi değildi. Bende yeterince ateş vardı. Benim bahardaki karahindibaya ihtiyacım vardı. Yıkım yerine yeniden doğuşu mujdeleyen parlak sarıya. Kayıplarımız ne kadar kötü olursa olsun, hayatın devam edebildiği vaadine. Her şeyin yeniden iyi olabileceğini bilmeye. Ve bunu bana yalnızca Peeta verebilirdi. "

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Alaycı Kuş
Alt başlık:
Açlık Oyunları (The Hunger Games) 3
Baskı tarihi:
Kasım 2015
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050930665
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Mockingjay
Çeviri:
Taylan Taftaf
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
DEX
Baskılar:
Alaycı Kuş
Alaycı Kuş
"Biz yanarsak, siz de bizimle yanacaksınız!
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 5.167 okur

  • Süreyya
  • Hakan YILDIRIM
  • Mehmet Baki İslamoğlu
  • Bahar Arslan
  • İsmail Behçet Koçal
  • Hazal Erorhan
  • Dilek Hervenik
  • Seren Nur Ceylan
  • Emine
  • Merve Atilgan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.7
14-17 Yaş
%15.4
18-24 Yaş
%32.2
25-34 Yaş
%22.8
35-44 Yaş
%17
45-54 Yaş
%4.4
55-64 Yaş
%0.4
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%78.8
Erkek
%21.2

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32.6 (388)
9
%20 (238)
8
%19 (226)
7
%12.7 (151)
6
%7.1 (85)
5
%4.2 (50)
4
%1.4 (17)
3
%0.6 (7)
2
%0.4 (5)
1
%0.6 (7)

Kitabın sıralamaları