Alaycı Kuş (Açlık Oyunları #3)

·
Okunma
·
Beğeni
·
13.857
Gösterim
Adı:
Alaycı Kuş
Alt başlık:
Açlık Oyunları #3
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
416
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054263868
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Mockingjay
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Baskılar:
Alaycı Kuş
Alaycı Kuş
AÇLIK OYUNLARI’NIN NEFESİNİZİ KESECEK 3. KİTABI

Bütün engellere rağmen, Katniss Everdeen Açlık Oyunları’ndan iki kez sağ çıkmıştır. Ama şimdi kanlı arenadan sağ çıkmayı başardığı halde hâlâ güvende değildir. Capitol kızgındır. Capitol rövanş istemektedir. Uğradıkları bozgunun bedelini ödetmek istedikleri kişi kimdir? Katniss. Daha da beteri, Başkan Snow başka hiç kimsenin de güvende olmadığını açıkça belirtmiştir. Ne Katniss’in ailesi, ne arkadaşları, ne de 12. Mıntıka halkı.

Suzanne Collins’in gerilim romanı Açlık Oyunları üçlemesinin bu güçlü ve heyecan verici finali yılın en çok sözü edilen kitabı olmayı vaat ediyor.
448 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
- Açlık Oyunları, Ateşi Yakalamak ve Alaycı Kuş... Birbirinden güzel ve heyecanlı üç kitap. Bir yanda kötülük, güç, acımasızlık diğer yanda dostluk, cesaret. Vahşice düzenlenmiş oyunlar, sefalet, açlık, yitirilenler, aşk... Açlık Oyunları içinde her şeyi bulunduran bir seri.

- Güç isteği bir insana neler yaptırabilir? Bu hırs insanı ya da bir topluluğu hangi durumlara sürükleyebilir? İnsan kendi refahı için diğerlerine ne kadar zarar verebilir? Alaycı Kuş, serinin genelinde sorduğum bu soruların cevabını büyük ölçüde veriyor.

- İlk kitap olan Açlık Oyunları'yla başlayan heyecan Alaycı Kuş ile özellikle son 100-150 sayfada tavan yaparken kitapların ardından filmleri izleyen biri olarak son filmi izlememiş ve kitaba, sonunda ne olacağına dair türlü tahminleri zihnimde kurgulayarak başlamıştım. Şunu söylemem gerekir ki bazı tahminlerimde yanıldım bu benim için son kitabın artılarından biri. Alaycı Kuş; isyanın sembolü, kötülüklere karşı başkaldırının simgesi. İsyan ateşi artık Capitol'un kontrol altına alabileceği noktayı çoktan geçmişken kaybeden taraf kim olacak? Alaycı Kuş aksiyon ve heyecan dolu Açlık Oyunları Serisi için çarpıcı bir son...

- Ve Suzanne Collins... Açlık Oyunları Serisi'yle bize fantastik öğeleri, bilim kurguyu, dramı bir arada yaşatan Suzanne Collins. Serinin üç kitabında da hiç sıkmayan dili ve olayları okuyucuya aktarma noktasında göze çarpan o ustalık. Katniss, Peeta, Haymitch, Effie, Finnick, Snow.. Birbirinden bu denli farklı karakterler ve bu denli zıt karakterlerin birbirleriyle ustaca harmanlanışı.

- Bu tür kitapların "popüler kitap, zaman kaybı, çerez kitap " adları altında çeşitli çevreler tarafından sert bir dille eleştirilmesini asla kabul etmeyeceğim. Açlık Oyunları Serisi gerek kitapları gerekse filmleriyle son derece etkileyici. Seriyle geç tanışmış olsam da iyi ki tanışmışım diyorum. Henüz Açlık Oyunları yolculuğuna çıkmadıysanız sizlere de kitapları ve filmleri şiddetle tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar...
448 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Ve seriyi tamamlamış bulunuyoruz: ) Diğer iki kitap gibi bu da muhteşem ve heyecan doluydu. Kitabı okurken yaşıyor gibi oluyorsunuz ve bu tarz kitaplar biraz daha insanı içine çekiyor. Bir mücadele bir başkaldırı bu kadar iyi anlatılırdı. Seriyi çok sevdim kesinlikle öneririm. Okuyun ve izleyin :)
448 syf.
·Puan vermedi
Serinin 3. ve sonuncu kitabı " Alaycı kuş ".
Başlarda sıkıcı gelebilir. Hele benim gibi seriye uzun süre ara vermişseniz, alışmanız zaman alabilir. " Açlık Oyunları" nı severek okuduğumu söyleyebilirim ama " Alaycı Kuş"da aynı tadı alamadım maalesef.
Yorumları okurken okurlardan biri " ticari kaygılarla, aceleyle yazılmış " diye yorumlamıştı. Bana da öyle geldi. Sonu sanki okurları tatmin etmek için yazılmış, okurun gönlü hoş olsun diye. Katness`in kafa karışıklığı, Gale`nin sadece kitap renklensin amaçlı katılımı bunlar artık bana sıkıcı gelmeğe başlamıştı. Kendime yeni ders çıkardım artık : Ben fantastik türde kitab okuyamıyorum. Her ne kadar kitap en çok okunan, her kes tarafından sevilen kitab olsada...

Keyifli okumalar.
416 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Merhaba arkadaşlar,
Açlık Oyunları serisinin son kitabı olan Alaycı Kuş’u da sevdim ama kesinlikle diğer iki kitap gibi akıcı değildi. Hatta bazı sayfaları okurken sıkıldığım da oldu. Beklentimi karşılamadı. Son sayfalarda biraz da olsa heyecan bulmuş olsam da çoğunlukla durağan geçti. Başta istemeden de isyanın lideri haline gelen Katniss’in zamanla gerçekten Alaycı Kuş olup kurtuluş mücadelesi için en iyi eğitime sahip olan isyancılarla birlikte Zalim Başkan Snow’u yok etmek Capitol’e gitmesini anlatıyor. Bakalım Alaycı Kuş Katniss ve ekibi Panem’i Capitol zulmümden kurtarabilecek mi?
Herkese iyi okumalar diliyorum...
448 syf.
·34 günde·Beğendi·10/10
Öncelikle kitabı elimde çok oyaladığımı belirtmek isterim. Böylesine mükemmel bir kitabın kesinlikle bunu haketmediğini düşünüyorum. Çok boşladım. Elime almadığım günler oldu. ( kpss, okul vs dolayısıyla) . Fakat kitabın konusundan, etkisinden bi an olsun çıkmadım. Elime her alışımda kaldığım yerden devam edebilmenin verdiği rahatlık sanırım aramıza günlerin girmesine sebep oldu. Ha bi de şu var; bitmesin istedim. Bitmesini istemediğim nadir kitaplardan.. Seriye ilk başladığımda çok küçüktüm ama bu seri , kitaplarıyla, filmleriyle hayatımın merkezindeydi hep. Aşırı ölçüde bağlıydım konusuna, karakterlerine.. Son seriyi de bitirip hepsi adına inceleme yapacağımı yazmıştım.. Şimdi seri bitti, ama ben de bittim desem yeridir :) SUZANNE COLLINS! Sen nasıl bir insansın.. Ne değerlisin.. Kitap gerek konusu gerek karakterleri gerek olay örgüsü baglantıları, serileriyle gerekse de filmiyle harikulade! Bilimkurgu, aşk, macera, savaş, barış, düşman, dost her şeyy.. Nasıl bir güçle yazılmış diye soruyorum kendime milyon kere.. hele sürükleyiciliği.. Elinizden bırakmadıgınız takdirde iki günde bitirirsiniz bu kitabı. Oscarlık kitap! Ütopik bir devlet, bilim kurgunun tüm muhteşemliğini üstlenmiş bi arena, sınıflara ayrılmış bir halk.. yönetenlerin zalimliği, yönetilenlerin acizliği.. Ama sonunda çarkın dönmesi, ateşin gülü yok etmesi.. Ve son olarak devrimi gerçekleştiren Alaycı Kuş: Katnisss.. Aşık olduğu Peeta, çocukluk aşkı Gale, kardeşi Primrose. Yakısıklı Finnick! Karakterlerle bütünleşiyorsunuz. Arkadas cevrenizden birileri sanki :) Efsane bi yapıt. Daha paragraflarca övebilirim sıkılmadan:) Slz de lütfen okuyun sıkılmadan Gerçekten neden daha önce okumamışım diyeceksiniz....
448 syf.
·10/10
Bana kalırsa diğer iki kitaba göre en sade kitap bu oldu. Tabii içinde beni derinden etkileyen yerler oldu ama bir Ateşi Yakalamak kadar sarmadı nedense. Kitabı iki haftada bitirmiştim. Ateşi Yakalamak daha az bir sürede bitirmiştim mesela.

Kitabın en etkileyici kısımlarına gelirsek -River Song Theme: Spoilers!- ;

- Katniss, tam President Snow'u öldürecekken President Coin'i öldürmesi sonucu Snow'un kahkaha atışı. Okurken gerçekten kulağımda yankılandı ve filmde de istediğim şekilde duydum o inanılmaz kahkahayı.

- Finnick'in ölmesi. Suzanne Collins'e sövecektim resmen. Filmde izleyince daha bir kötü oldum.

- ''Prim.'' der susarım. Katniss haklı bir direniş uğruna tüm her şeyini kaybetti. Evini, kız kardeşini vs. Kitabın sonunda Katniss'in psikolojik çöküntü içinde olduğunu görüyoruz. Sevdiğim karakterlerin böyle yıkılmış olduğunu görmek gerçekten acı veriyor ama bizde bu tür şeyler yaşasak bizim de psikolojimiz bozulurdu muhtemelen. Filmde özellikle o son sahneyi seriye hakaret olarak algılıyorum. Hata öyle bir sahnenin yok olduğunu var sayıyorum.

- Peeta'nın Katniss'e saldırdığı an. Vallahi çok fena oldum hem okurken hem de izlerken.

- Biraz filme kayacağım ama Hanging Tree şarkısının olduğu sahne, insana herhangi bir konuda isyan etmesine sebep olacak bir sahneydi. O şarkıyı da ayrı severim. Vevo'nun yaptığı remix halini dinlemenizi tavsiye ediyorum.

- Ve beni en derinden etkileyen kısım: ''Başkan Snow size bir mesaj gönderdiğini mi söylüyor? Pekala, benim de ona bir mesajım olacak. Bize işkence edebilir, bizi bombalayabilir, mıntıkalarımızı yakıp yıkabilirsiniz… Ama bunu görüyor musunuz? Yangın büyüyor! VE EĞER BİZ YANARSAK, SİZ DE BİZİMLE BİRLİKTE YANARSINIZ!''
448 syf.
·8/10
Hafif spoiler içerir.
Kitabın ilk kitabını bundan 4 yıl önce okudum. Bu son kitaba da o zamanlar başlamıştım yarılamıştım ama bir anda gözden kayboldu kitap ve kitap, filmi çıkana kadar rafta kaldı. Filmi çıkınca da dedim filme gitmeden şu kitabı en baştan bir okuyayım diye. Açtım sayfaları çevirmeye başladım. Kitabı okurken hep bir eksiklik oldu bende. Tamam kitap akıcı bir şekilde ilerliyordu ama bana ilk kitap gibi bir tat vermedi. Sanki aceleyle yazılmış bir kitap izlenimi verdi. Ne yazık ki okurken bazı yerleri de kafamda iyi canlandıramadım bu da yazarın betimlemelerdeki başarısızlığından kaynaklanıyordu elbette. Kurgusal bazı hatalarda yok değildi. Yazar Capitol'ü o kadar güçsüz göstermiş ki kafamda niye bu zamana kadar bir isyan olmadı o zaman sorusu canlandı. Hatta 2. mıntıkadaki savaş üslerinin adi bir şekilde yapılması ayrı bir komikti. Elinde o kadar gücün var , savaş üssünü bu kadar savunmasız bırakmak saçma geldi bana. Kısaca hayal kırıklığına uğrattın beni Suzanne Collins. Başka serini de okumam daha!
Filmde de kitabın belli bir bölümünü direk kesip atmışlar. Film de tam olmamış gibi geldi. Filmde Snow'un ölmeden önceki kahkasında bende istemsizce güldüğümü belirtmek isterim.
Kitaba ve filme 8 atıyorum sırf ilk kitabın hatrına. Suzanne Collins üzdün beni. Tekrar söylüyorum daha da başka kitabını okumam. Ama gene de bu son kitaptaki bende yarattığı hayal kırıklığı, beni ilk kitaba karşı beslediğim eşşiz duyguları bir gıdım olsun düşürmedi. Bu yüzden serinin ilk kitabı Açlık Oyunları için teşekkürler Suzanne Collins.
İlk kitap yorumumu görmek isteyenler için #4638939
448 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Seri halinde yayınlanan kitapları arkası arkasına okumayı seviyorum böylece hem kitaptaki karakterleri unutmamış oluyorum hem de fazla meraklanmamış oluyorum. Bu seri de beklemediğim ve üzüldüğüm bir olay yaşanmış olsa da serinin üçüncü kitabı olan Alaycı Kuş' u okuyunca seriyi tamamlamış oldum. İkinci bir ölüm kalım savaşından daha başarıyla çıkabilen Katniss' i bu kitapta da farklı olaylar bekliyor.
448 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Açlık Oyunlarında ikinci kez yer alıp ikisinden de sağ kurtulan Katniss artık ayaklanmanın sembolü haline gelmiştir ve isyanın savaşa dönüşmesine neden olmuştur. İsyancıların yanında yer alarak Snow’un kaybetmesini amaçlarken kendini savaştan daha çok bir propaganda öğesi olarak görmeye başlar
448 syf.
·2 günde·8/10
Serinin bu son kitabını filmini izledikten sonra okumaya başlamam zorladı. Hem de inanılmaz bir şekilde. Önceki kitapları okuyup sonra filmlerini izlemiştim, bu şekilde daha güzel ve eğlenceli olmuştu. Ama ilk filmi izleyip sonra kitabı okumak zorladı.
Her kitapta olduğu bu kitapta da bir gizli kahramanım oldu. Finnick. Ah güzel adam, hatırlanacaksın hep.
448 syf.
·9/10
Katniss.. Son kitapta şunu daha iyi anladım: TV ekranlarının manipülasyonu ve gücü İşte karşımızda zamanımızın ekran ikonlarının en iyisi vardı. Onu okuyorduk, onunla aşkı, nefreti, heyecanı takip ediyorduk. Yaşamımızdan örnekler, kayıplar, gelip geçen zaman ve hiçbirşeyin eskisi gibi olmayacağı gerçeği
448 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Serinin son kitabı ve hikayenin de sonu. Çok güzel bir seri ve bu tatz kitap severler için okunabilecek kitaplardan. "Biz yanarsak siz de bizimle yanarsınız."
“Dürüst olmam gerekirse, atalarımızın pek övünülecek bir yanı yoktu. Demek istediğim, savaşlar ve bozulmuş bir gezegenle, bizi içinde bıraktıkları durum ortadaydı. Kendilerinden sonra gelecek insanları hiç umursamadıkları açıkça belliydi..”
" Annie'ye hemen mi aşık oldun, Finnick?" diye sordum.
" Hayır." Uzun süren bir sessizlikten sonra ekledi. " Zamanla içime işledi."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Alaycı Kuş
Alt başlık:
Açlık Oyunları #3
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
416
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054263868
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Mockingjay
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Baskılar:
Alaycı Kuş
Alaycı Kuş
AÇLIK OYUNLARI’NIN NEFESİNİZİ KESECEK 3. KİTABI

Bütün engellere rağmen, Katniss Everdeen Açlık Oyunları’ndan iki kez sağ çıkmıştır. Ama şimdi kanlı arenadan sağ çıkmayı başardığı halde hâlâ güvende değildir. Capitol kızgındır. Capitol rövanş istemektedir. Uğradıkları bozgunun bedelini ödetmek istedikleri kişi kimdir? Katniss. Daha da beteri, Başkan Snow başka hiç kimsenin de güvende olmadığını açıkça belirtmiştir. Ne Katniss’in ailesi, ne arkadaşları, ne de 12. Mıntıka halkı.

Suzanne Collins’in gerilim romanı Açlık Oyunları üçlemesinin bu güçlü ve heyecan verici finali yılın en çok sözü edilen kitabı olmayı vaat ediyor.

Kitabı okuyanlar 7.260 okur

  • Berke İpli
  • Ahmet Can Topal
  • Serdem Meriç Çelik
  • Ece İlayda Karaman
  • Beyda Görümlü
  • Esra koç
  • Derin kuzey
  • Cemrebyz
  • Pınar Ozansoy
  • Alican YILDIZ

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%3.7 (58)
9
%2.3 (37)
8
%3.2 (51)
7
%1.8 (28)
6
%0.6 (10)
5
%0.6 (9)
4
%0.1 (2)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları