Açlık Oyunları Açlık Oyunları (The Hunger Games) 1

8,6/10  (1.113 Oy) · 
4.434 okunma  · 
927 beğeni  · 
19.646 gösterim
Açlık oyunları başlasın ve şans hep sizden yana olsun! 
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2015
 • Sayfa Sayısı:
  420
 • ISBN:
  9786050929997
 • Orijinal Adı:
  The Hunger Games
 • Çeviri:
  Taylan Taftaf
 • Yayınevi:
  Dex Kitap
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

- Geçmişte Kuzey Amerika olarak bilinen Panem ve 13 Mıntıka bir araya gelerek Capitol'ü oluşturuyorlar. Bu 13 mıntıkanın Capitol'e karşı ayaklanmasının ardından 12 mıntıka yenilgiye uğruyor, 13. mıntıka ise yok ediliyor. Kazananların yani gücü elinde bulunduranların geri kalan 12 mıntıkanın bilmesini istediği bir şey var: " İstedikleri zaman, istedikleri şekilde onları da yok edebilirler." Açlık Oyunları da bunu her daim hatırlatabilmek için kullandıkları bir araç. Ölümcül, yıkıcı, vahşi bir araç.
12 mıntıkadan seçilen ikişer kişi olmak üzere toplamda 24 kişinin ölümüne savaştığı bir araç. Sonunda ise tek bir kişi hayatta kalacak ve mıntıkasını rahatlatabilecek. Ancak bunun için yapması gereken bir şey var aralarında küçük çocukların da olduğu diğer 23 kişinin ölümünü izlemek hatta bunu bizzat kendisi gerçekleştirmek.

- Açlık Oyunları Serisi New York Times Bestseller, USA Today Bestseller, New York Times Yılın Unutulmaz Kitabı ve bunlar gibi birçok ödül sahibi bir seri. İlk kitap itibariyle seriyi sadece normal bir fantastik kitaplar dizisi olarak nitelendirmek yanlış olur. Günümüzden çok sonraki dönemleri anlatan Açlık Oyunları her devrin sorunlarını anlatıyor: Yoksulluk, yaşam savaşı, insanların canını hiçe sayan otorite. Suzanne Collins yeni bir düzen, yeni bir ülke, yeni karakterler yaratmakla kalmıyor fantastik öğeleri çok önemli bir konuyla birleştiriyor: "Mutlak hakimiyet sahiplerinin, insanlara gücün kimde olduğunu göstermeye yönelik dürtüleri."

- Açlık Oyunları hayal gücünüzü zorlamanın yanında sizi dünyanın gerçekleri, güç-zayıflık, otorite-halk gibi konular üzerinde de düşünmeye itiyor.

- Açlık Oyunları, Ateşi Yakalamak ve Alaycı Kuş olmak üzere 3 kitaptan oluşan Açlık Oyunları Serisi bilindiği üzere beyaz perdeye de aktarıldı. Filmlerin tamamını izlememiş biri olarak ilk aşamada kitapları okuyabilecek olmam nedeniyle kendimi şanslı sayıyorum. Kitapları okumak ardından filmleri izlemek için de fazlasıyla sabırsızlanıyorum. Son olarak bu tür kitaplara ön yargınız varsa bunu kırmanızı ve bu seriye bir an önce başlamanızı öneriyorum.

Muhammet TUNÇ 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap daha ilk sayfadan ilgi çekici bence. Anlatımı çok akıcı. Bir günde bitirilecek bir kitap... Halka yapılan zulümleri bir yerden sonra kendim yaşamış gibi oldum ve beni çok etkiledi... Kesinlikle tavsiye ederim.

Erhan 
04 Haz 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Beğendiğim ve "bestseller" olmasına rağmen kapitalizmi eleştirebilen bir roman. Sürükleyici bir kurguya sahip. Capitol şehri tarafından yönetilen mıntıkalardan, bir kız bir erkek oyuncu katılmak üzere her yıl "açlık oyunları" düzenleniyor. Bu oyun sonucunda sadece bir kişi sağ çıkabiliyor...
Zaten şuan kapitalizm can almaya devam ediyor farklı coğrafyalarda. Her ne kadar güzel bir "kurgu" olduğunu söylesem de bu sistem, önümüzdeki senelerde bu romanı haklı çıkaracak. Zaten "Para için insan ne kadar ileri gidebilir?" sorusuna verilebilecek bir sabit cevabınız var mı?

Nazlı Demir 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Korkutucu olsa da yazarın yarattığı ütopyada yaşama isteğim olmadı değil. Değişik bir kitap kurgusunun kapısını açan Suzanne Collins sayesinde benzer tarz kitaplar çoğaldı. Alacakaranlık serisi zamanında vampir kitaplarının türemesi gibi, oyunlu kaçmacalı kitaplar bizleri bekliyor.

Ahmed Yasir Orman 
 27 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bazı kitaplar vardır elinizden bırakamazsınız. Uzasında uzasın istersiniz. Canınız sıkılınca okuduğunuz kitap aklınıza geldi mi heyecanlanırsınız yüzünüzde bir tebessüm oluşur. İşte bu kitap bu tanımladığım kitaplar listeme giriyor. Bu kitabı okurken 10. sınıfa gidiyordum O sıra arkadaşlarla okula yakın bir evde kalıyorduk. Oturduğumuz semt gecekondu mahallesi olduğu için içime bir daralma gelirdi. Bilirsiniz camdan baktığınızda her taraf sadece evden ibaret. Böyle bir ortamda canım sıkılınca sonuna kadar açılmış kaloriferin önündeki mindere yatar açardım açlık oyunlarını. Beni bu dünyadan uzaklaştırır farklı dünyalarda yolculuk yapmamı sağlardı. Hele ki kitabı okurken uyuya kalma yok mu kalktığınızda her tarafınız terden sırılsıklam olmuş falan. Tadı anlatılamaz bunun.
Biraz da kitaptan bahsedeyim. Yazar kahramanımız olan kızı çok iyi anlatmış bu yüzden karakterle bütünleştim. Yazar ezilmişliği ve bir devletin başka yerleri sömürmesini çok iyi göstermiş. Bu kitabın filmi de çıktı. Acaba sömürgeci devletler bir ders çıkartmış mıdır bu kitap ya da filmden!
Bu üçlemenin en güzel kitabı bence bu. Okumanızı tavsiye ederim. Okuduktan sonra filmini izlemek de ayrı bir tat.

Ceren Acer 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Suzane Collıns'ın meşhur Açlık Oyunlarının birinci serisi olan ve aynı adı taşıyan Açlık Oyunları romanı popüler olmanın kurbanı olmuş vaziyette bulunuyor. Övüldüğü kadar okunmazsa olmaz, çok şey kaybedersiniz türünden bir değere sahip bulamadım romanı ne yazık ki. Bence bu kitabın çok okunmuş olması, zamanında çok satan kitaplar sıralamasında yer alması ve okur merakından kaynaklanıyor. Çok satılmış o zaman etkileyicidir, güzeldir mantığı... Çok kötü, okunmaz diyemem ama, serinin ilk kitabında çok aşırı bir mükemmeliyet bulamadım açıkçası.

Ayten Ernaz Tiryaki 
11 May 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 9/10 puan

İlk okuduğum fantastik kitap desem yeridir. Teknoloji ile hayatımıza girmesi muhtemel kötü hayat koşulları, yapay bir yeni dünya fikri beni her zaman korkutmuştur. Bu nedenle hep uzak dururum fantastik ve bilimkurgudan...

Israrlara dayanamayıp başladım,biraz ağır ve temkinli. Her an bırakırım korkusu ile araya başka kitaplar sokuşturarak. Ve bir noktadan sonra Katness ben oldum. "Hayatta kalmalıyım! " derken buldum kendimi!

Halil Güzel 
07 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir haftada 3 kitabını da bitirdim. Sonrasında filmlerini izledim. Önce kitapları okunmalı sonra filmleri izlenmeli diyorum. Öyle heyecanlı ve sürükleyici ki uykumdan feragat edip okuduğumu biliyorum.. Kitabın konusu ve genel olarak kurgusu ilgi çekici karakterin gel-gitleri bazen can sıksa da okunuyor okutturuyor kendini.. eğer okusam mı diye düşünüyorsanız. Düşünmenize bile gerek yok pişman olmayacaksınız derim :)

CEVHER SÖNMEZ 
25 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap güzel bir kaynak. Filmi de çıktı biliyorsunuz.Film kitaptaki gibi etkileyici değil bana göre.Çünkü olaylar ve durumlar kitapta daha yalın ve daha etkileyici bir dille anlatılmış.Öyle ki okudukca zaten zihnimizde canlanıveriyor sahneler ve betimleme 10 numara ... Zevkle okuyacağınızı düşünüyorum...

Deniz Çiloğlu 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İyiler ile kötüler arasındaki rekabeti anlatıyor. Ayrıca tek başınızada olsanız hayatta kalmalısınız. Hayatım boyunca böyle güzel ve sürükleyici bir kitap okumadım. Herkesin okumasını tavsiye ederim.

Kitaptan 58 Alıntı

Damla Köseoğlu 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sakın unutmayın. Başınızı dik tutacaksınız. Gülümseyeceksiniz.

Açlık Oyunları, Suzanne Collins (Sayfa 76 - Pegasus Yayınları)Açlık Oyunları, Suzanne Collins (Sayfa 76 - Pegasus Yayınları)
Aysel 
16 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"İhanetten bahsedilmesi için, önce ortada güven duygusu olması gerekir..."

Açlık Oyunları, Suzanne CollinsAçlık Oyunları, Suzanne Collins
Damla Köseoğlu 
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Güçlüler bir araya gelip, en zayıfları avlar; sonra iş ciddiye bindikçe, bu defa birbirlerini hedef almaya başlarlar.

Açlık Oyunları, Suzanne Collins (Sayfa 168 - Pegasus Yayınları)Açlık Oyunları, Suzanne Collins (Sayfa 168 - Pegasus Yayınları)
Damla Köseoğlu 
14 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İşler içinden çıkılmaz gibi göründüğü zamanlarda bile, mücadele etmeden teslim olmak benim doğama aykırı.

Açlık Oyunları, Suzanne Collins (Sayfa 41 - Pegasus Yayınları)Açlık Oyunları, Suzanne Collins (Sayfa 41 - Pegasus Yayınları)
Damla Köseoğlu 
14 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Her zaman daha fazlasını isteyen o ağızları ne doldurabilir?

Açlık Oyunları, Suzanne Collins (Sayfa 15 - Pegasus Yayınları)Açlık Oyunları, Suzanne Collins (Sayfa 15 - Pegasus Yayınları)
Gözde Akyol 
07 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanların acıma duyguları, yardım getirmiyordu. Ancak pes etmeme azminiz, işte o işe yarıyordu.

Açlık Oyunları, Suzanne CollinsAçlık Oyunları, Suzanne Collins
Emine Vargılı 
03 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben sadece... Capitol'e bana sahip olamayacaklarını göstermenin bir yolu olmasını çok isterdim.Yani sadece oyunlarındaki bir piyon olmadığımı.

Açlık Oyunları, Suzanne Collins (Sayfa 250)Açlık Oyunları, Suzanne Collins (Sayfa 250)
Emine Vargılı 
28 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Geleceğimi elimden almak üzereler.Geçmişte önem verdiğim şeyleri de elimden alamazlar.

Açlık Oyunları, Suzanne Collins (Sayfa 126)Açlık Oyunları, Suzanne Collins (Sayfa 126)

Kitapla ilgili 2 Haber

Sayfalar Arasından Zihinlere Temas Etmeyi Başaran 14 Kadın Karakter
Sayfalar Arasından Zihinlere Temas Etmeyi Başaran 14 Kadın Karakter Edebiyat sahnesinin gizemli figürleri daima kadınlar olmuştur. Geçmişten günümüze ataerkil olan dünyanın hazineleri de, hep onların arasından çıkar. Zihne, yüreğe, fikre işleyen 14 müthiş kadın: