Açlık Oyunları (Açlık Oyunları #1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
29.813
Gösterim
Adı:
Açlık Oyunları
Alt başlık:
Açlık Oyunları #1
Baskı tarihi:
13 Kasım 2015
Sayfa sayısı:
420
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050929997
Orijinal adı:
The Hunger Games (The Hunger Games #1)
Çeviri:
Taylan Taftaf
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
DEX Kitap
Baskılar:
Açlık Oyunları
Açlık Oyunları
Açlık oyunları başlasın ve şans hep sizden yana olsun! 
- Geçmişte Kuzey Amerika olarak bilinen Panem ve 13 Mıntıka bir araya gelerek Capitol'ü oluşturuyorlar. Bu 13 mıntıkanın Capitol'e karşı ayaklanmasının ardından 12 mıntıka yenilgiye uğruyor, 13. mıntıka ise yok ediliyor. Kazananların yani gücü elinde bulunduranların geri kalan 12 mıntıkanın bilmesini istediği bir şey var: " İstedikleri zaman, istedikleri şekilde onları da yok edebilirler." Açlık Oyunları da bunu her daim hatırlatabilmek için kullandıkları bir araç. Ölümcül, yıkıcı, vahşi bir araç.
12 mıntıkadan seçilen ikişer kişi olmak üzere toplamda 24 kişinin ölümüne savaştığı bir araç. Sonunda ise tek bir kişi hayatta kalacak ve mıntıkasını rahatlatabilecek. Ancak bunun için yapması gereken bir şey var aralarında küçük çocukların da olduğu diğer 23 kişinin ölümünü izlemek hatta bunu bizzat kendisi gerçekleştirmek.

- Açlık Oyunları Serisi New York Times Bestseller, USA Today Bestseller, New York Times Yılın Unutulmaz Kitabı ve bunlar gibi birçok ödül sahibi bir seri. İlk kitap itibariyle seriyi sadece normal bir fantastik kitaplar dizisi olarak nitelendirmek yanlış olur. Günümüzden çok sonraki dönemleri anlatan Açlık Oyunları her devrin sorunlarını anlatıyor: Yoksulluk, yaşam savaşı, insanların canını hiçe sayan otorite. Suzanne Collins yeni bir düzen, yeni bir ülke, yeni karakterler yaratmakla kalmıyor fantastik öğeleri çok önemli bir konuyla birleştiriyor: "Mutlak hakimiyet sahiplerinin, insanlara gücün kimde olduğunu göstermeye yönelik dürtüleri."

- Açlık Oyunları hayal gücünüzü zorlamanın yanında sizi dünyanın gerçekleri, güç-zayıflık, otorite-halk gibi konular üzerinde de düşünmeye itiyor.

- Açlık Oyunları, Ateşi Yakalamak ve Alaycı Kuş olmak üzere 3 kitaptan oluşan Açlık Oyunları Serisi bilindiği üzere beyaz perdeye de aktarıldı. Filmlerin tamamını izlememiş biri olarak ilk aşamada kitapları okuyabilecek olmam nedeniyle kendimi şanslı sayıyorum. Kitapları okumak ardından filmleri izlemek için de fazlasıyla sabırsızlanıyorum. Son olarak bu tür kitaplara ön yargınız varsa bunu kırmanızı ve bu seriye bir an önce başlamanızı öneriyorum.
Açlık Oyunları' nın ilk kitabını Pegasus yayınlarından okudum. Güzel ve başarılı bir distopya türünde kitap. Çaresizliği, çaresizlik karşısında insanın neler yapabileceğini görüyoruz bu kitapta. Bir tarafta güçsüz kesim diğer tarafta ise gücü elinde tutan kesim... Oyunlar, entrikalar... Bu hikaye size de tanıdık gelmedi mi?
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.752 Oy)18.354 beğeni41.548 okunma2.740 alıntı174.845 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.462 Oy)11.148 beğeni27.582 okunma1.520 alıntı144.994 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.386 Oy)12.975 beğeni33.201 okunma3.152 alıntı139.601 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.057 Oy)6.753 beğeni19.573 okunma655 alıntı110.526 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.289 Oy)8.733 beğeni24.319 okunma1.307 alıntı119.825 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.581 Oy)8.539 beğeni25.214 okunma2.316 alıntı108.960 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.7/10 (4.144 Oy)4.977 beğeni18.228 okunma761 alıntı74.851 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.240 Oy)8.554 beğeni27.466 okunma788 alıntı133.844 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.271 Oy)7.621 beğeni20.627 okunma3.727 alıntı123.452 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.479 Oy)5.580 beğeni18.957 okunma777 alıntı96.892 gösterim
Kitap daha ilk sayfadan ilgi çekici bence. Anlatımı çok akıcı. Bir günde bitirilecek bir kitap... Halka yapılan zulümleri bir yerden sonra kendim yaşamış gibi oldum ve beni çok etkiledi... Kesinlikle tavsiye ederim.
çok aksiyon dolu bir kitap.Azim ve başarımı temsili .harika bir kitap .Kendimize güvenmemizi anlatıyor .Bütün 1000 kitap okurlarına tavsiye ediyorum.
Beğendiğim ve "bestseller" olmasına rağmen kapitalizmi eleştirebilen bir roman. Sürükleyici bir kurguya sahip. Capitol şehri tarafından yönetilen mıntıkalardan, bir kız bir erkek oyuncu katılmak üzere her yıl "açlık oyunları" düzenleniyor. Bu oyun sonucunda sadece bir kişi sağ çıkabiliyor...
Zaten şuan kapitalizm can almaya devam ediyor farklı coğrafyalarda. Her ne kadar güzel bir "kurgu" olduğunu söylesem de bu sistem, önümüzdeki senelerde bu romanı haklı çıkaracak. Zaten "Para için insan ne kadar ileri gidebilir?" sorusuna verilebilecek bir sabit cevabınız var mı?
Kitap güzel bir kaynak. Filmi de çıktı biliyorsunuz.Film kitaptaki gibi etkileyici değil bana göre.Çünkü olaylar ve durumlar kitapta daha yalın ve daha etkileyici bir dille anlatılmış.Öyle ki okudukca zaten zihnimizde canlanıveriyor sahneler ve betimleme 10 numara ... Zevkle okuyacağınızı düşünüyorum...
Gayet güzel bir konusu vardı, Filmini de izlememe rağmen merak ederek okudum. Konusunu az çok herkes biliyordur zaten. Film ile karşılaştırmam istenirse, Katniss'in düşüncelerini ve hislerini öğrenebiliyoruz.Ne düşündüğünü ne yapmak istediğini filmde güldüğü zaman burada neden güldüğüne bir anlam veremediğimiz zaman olurdu. Bu kitapta her şeyi gayet güzel bir biçimde açıklıyor. Bir puan kırıyorum çünkü haraçların birbirleriyle kavgası, savaşı ve birbirlerini öldürdükleri sayfalar özellikle Katniss'in başka birileri ile temas kurması her ne kadar hızlı bir dil ile yazılıp, hiddetle okumamı sağlasa da tek başına bir şeyler düşündüğü yerler çok yavaş geçiyordu. Genel olarak bakarsam güzel bir konu başarılı bir karakter, fazla haz etmediğim aşkı doğru kullanmaları beni cezbetti. Bu kitabı alıp okumalısınız. Akıcı ve kolay anlaşılabilir dili var.
-----------------------spoiler içerebilir---
Bir solukta okuyabileceğiniz heyecan verici bir serinin ilk kitabı. 13 mıntıkanın yıllar önce çıkardığı ayaklanmanın bedelini her yıl 24 tane çocuğun ödediği vahşi bir yarışmanın adı Açlık Oyunları. İnsanlara korku salmak, onları yönetebilmek için her yıl her mıntıkadan biri kız biri erkek olmak üzere iki kurban bu oyunlara katılmak üzere seçilir. Sanki olimpiyat oyunlarına katılıyorlarmış gibi geçiş törenleri, kutlamalar ve televizyon programları yapılır. Herkesin bu insanlık dışı yarışmayı kanıksaması o kadar korkunç ki. Bu kitabı okuduktan sonra ara vermeden serinin diğer kitaplarını okuyacağınıza eminim.
-------------------spoiler içerebilir----------
Fantastik kurgu türünde okuduğum ve aşık olduğum ilk kitaptı. Kitabı o kadar çok sevmiştim ki her canım sıkıldığında Açlık Oyunları'nı açıp yeniden okuyordum. Okçuluk kursuna gittiğim bir dönemde okuduğum için Katniss'ı kendime çok yakın hissetmiştim. Ve 2012 yılında filminin yapıldığını duyduğumda da yaşadığım heyecan dün gibi aklımda. Vizyona girer girmez izlediğim Açlık Oyunları, serinin diğer iki kitabının da bir an önce beyaz perdeye taşınmasını istememe sebep olmuştu. Uzun bir süre alaycı kuş akımından nasiplenmiş, evde her türlü koleksiyonunu yapmıştım. Kitabı okumamın üzerinden yıllar da geçmiş olsa her bir sahnesini hala dün gibi hatırlamaktayım. Bu yüzden enlerimin arasında olan bu kitap için bir kaç cümle bırakmak istedim.
Yanlış hatırlamıyorsam ilk Pegasus Yayınları basmıştı bu seriyi. Şimdi D&R'da gezdiğimde bulamıyorum eski basımı. Bu gri renkteki basımlar var sadece.

Her neyse, incelemeye gelecek olursak: Açlık Oyunlarını çok severim. Konusu gereği ilgimi çekmekte geç kalmadı. Filmleri de ayrıca güzeldir. (Jennifer Lawrence'i tanıdım bu sayede.) Ama her zaman kitabını okuyup kendi hayal gücünüzle izlemekte fayda var. Daha eğlenceli oluyor.

Suzanne Collins'in bu seriyi yazarken Fütürizm akımından etkilendiğini düşünüyorum. Farklı bir distopya ama gerçekleşebilme olasılığı olan bir distopya. Artık üst sınıf mensuplarının zevkinden insanları ölümüne yarıştırdığı bir gelecekten bahsediyoruz, korkunç değil mi sizce? Ve biraz da tanıdık?

Kitabı güzelleştiren de Katniss Everdeen. Bu karakteri çok severim. Açıkçası ezeli sistem karşısında varlığıyla isyan eden insanları çok severim. Sonu ne ile sonuçlanırsa sonuçlansın inadına direnmek! Bu kitapta bu direnişin en iyi örneğini son sayfalarında Peeta'yla yaptığı davranışla görebiliyoruz.

Her yaştan insanın okuyabileceği bir kitap olduğunu düşünüyorum. Ayrıca sürükleyici bir kitap. Sadece bu kitap için değil, okununca hızlı biten bir seri de.
Korkutucu olsa da yazarın yarattığı ütopyada yaşama isteğim olmadı değil. Değişik bir kitap kurgusunun kapısını açan Suzanne Collins sayesinde benzer tarz kitaplar çoğaldı. Alacakaranlık serisi zamanında vampir kitaplarının türemesi gibi, oyunlu kaçmacalı kitaplar bizleri bekliyor.
Bazı kitaplar vardır elinizden bırakamazsınız. Uzasında uzasın istersiniz. Canınız sıkılınca okuduğunuz kitap aklınıza geldi mi heyecanlanırsınız yüzünüzde bir tebessüm oluşur. İşte bu kitap bu tanımladığım kitaplar listeme giriyor. Bu kitabı okurken 10. sınıfa gidiyordum O sıra arkadaşlarla okula yakın bir evde kalıyorduk. Oturduğumuz semt gecekondu mahallesi olduğu için içime bir daralma gelirdi. Bilirsiniz camdan baktığınızda her taraf sadece evden ibaret. Böyle bir ortamda canım sıkılınca sonuna kadar açılmış kaloriferin önündeki mindere yatar açardım açlık oyunlarını. Beni bu dünyadan uzaklaştırır farklı dünyalarda yolculuk yapmamı sağlardı. Hele ki kitabı okurken uyuya kalma yok mu kalktığınızda her tarafınız terden sırılsıklam olmuş falan. Tadı anlatılamaz bunun.
Biraz da kitaptan bahsedeyim. Yazar kahramanımız olan kızı çok iyi anlatmış bu yüzden karakterle bütünleştim. Yazar ezilmişliği ve bir devletin başka yerleri sömürmesini çok iyi göstermiş. Bu kitabın filmi de çıktı. Acaba sömürgeci devletler bir ders çıkartmış mıdır bu kitap ya da filmden!
Bu üçlemenin en güzel kitabı bence bu. Okumanızı tavsiye ederim. Okuduktan sonra filmini izlemek de ayrı bir tat.
Sakın unutmayın. Başınızı dik tutacaksınız. Gülümseyeceksiniz.
Suzanne Collins
Sayfa 76 - Pegasus Yayınları
Güçlüler bir araya gelip, en zayıfları avlar; sonra iş ciddiye bindikçe, bu defa birbirlerini hedef almaya başlarlar.
Suzanne Collins
Sayfa 168 - Pegasus Yayınları
İşler içinden çıkılmaz gibi göründüğü zamanlarda bile, mücadele etmeden teslim olmak benim doğama aykırı.
Suzanne Collins
Sayfa 41 - Pegasus Yayınları
İnsanların acıma duyguları, yardım getirmiyordu. Ancak pes etmeme azminiz, işte o işe yarıyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Açlık Oyunları
Alt başlık:
Açlık Oyunları #1
Baskı tarihi:
13 Kasım 2015
Sayfa sayısı:
420
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050929997
Orijinal adı:
The Hunger Games (The Hunger Games #1)
Çeviri:
Taylan Taftaf
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
DEX Kitap
Baskılar:
Açlık Oyunları
Açlık Oyunları
Açlık oyunları başlasın ve şans hep sizden yana olsun! 

Kitabı okuyanlar 7.979 okur

 • Süreyya
 • Hakan YILDIRIM
 • Mehmet Baki İslamoğlu
 • Bahar Arslan
 • Hülya
 • İsmail Behçet Koçal
 • Işılay
 • Seren Nur Ceylan
 • Merve Atilgan
 • Aspurçe Begüm KIZILAY

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%14.2
14-17 Yaş
%21.5
18-24 Yaş
%30.2
25-34 Yaş
%17.9
35-44 Yaş
%12.1
45-54 Yaş
%2.7
55-64 Yaş
%0.2
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%76.7
Erkek
%23.2

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.5 (702)
9
%21.5 (424)
8
%20.9 (412)
7
%10 (198)
6
%5 (99)
5
%2.4 (48)
4
%1 (20)
3
%0.7 (14)
2
%0.4 (7)
1
%0.5 (10)

Kitabın sıralamaları