Açlık Oyunları (Açlık Oyunları #1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
64,7bin
Gösterim
Adı:
Açlık Oyunları
Alt başlık:
Açlık Oyunları #1
Baskı tarihi:
13 Kasım 2015
Sayfa sayısı:
420
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050929997
Orijinal adı:
The Hunger Games (The Hunger Games #1)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dex Kitap
Baskılar:
Açlık Oyunları
Açlık Oyunları
The Hunger Games
Aclıq Oyunları
Açlık oyunları başlasın ve şans hep sizden yana olsun! 
384 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Fantastik ve macera türündeki okuduğum en güzel romandı desem yeridir.Gertekten kurgu,konu ve dilin anlaşılır yalın bir şekilde olması açısından on numara kitaptı.2. ve 3. Kitabı okumak için sabırsızlanıyorum.(Bu arada filmi de kitap kadar güzeldi )
420 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Açlık Oyunları kitap yorumu
Herkese merhaba Filmi olan bir kitap serisiyle geldim. Bilmeyen ya da duymayan yoktur diye düşünüyorum. Konusundan yine de bahsetmemek olmaz:
12 Mıntıka , Başkentin baskısıyla köle gibi çalışıp açlık içinde yaşıyordu. Bir zamanlar savaş yaşanması sebebiyle bu hale gelmişlerdi ve bu savaşları unutmamak için her yıl bir mıntıkadan iki genç seçiliyordu. Biri kız diğeri erkek olmak üzere seçilen bu iki genç toplam 24 kişinin olduğu özel arenada doğayla ve rakipleriyle savaşarak mıntıkasına geri dönmelidir. 23 ölü , 1 galip genç... Oldukça vahşi olan bu Oyunlar’a çocuklarının seçilmemesi için aileler endişe içindedir çünkü seçilmek demek aslında eve gelecek olan cenaze demekti... Katniss tüm bu olanlar içinde , babasını maden kazasında kaybetmiş ve annesiyle kardeşine bakan bir kızdı. Hasat günü geldiğinde bazı şeyler mıntıkalar için çoktan değişmiş olacaktı.
...
Tabi ki bu oyunları ve sürükleyici distopik bir kitap okumak istiyorsanız hiç beklemeden Açlık Oyunları’nı okumanızı öneririm.
...
Kitabı okurken bize Katniss eşlik ediyor , onun ağzından okuyoruz. Yazar Katniss ‘in duygularını ve bulunduğu durumlardaki kararsızlıklarını, şoklarını güzel aktarmıştı. Kalemini sevdim. Betimlemesi de oldukça yerindeydi. Heyecanlı anlarda betimlemeye dalan yazarları pek sevmem. Yalın bir dili var , akıcı olduğu için sayfalar su gibi aktı.
Çevirisi oldukça güzeldi, bazı okuduğum çevirilen kitaplar ne yazık ki bu kadar kaliteli olmuyor. Emeği geçen herkese teşekkürler @dexpub <3
...
Kitabın kapağı çok hassas olduğu için okurken endişelendim açıkçası. Çünkü ben kitaplarımda hasar olmasını sevmem :D Neyseki @kapax_kitapkilifi devreye girdi.
...
Çok konuştum yine , seriyi okuyanlar burdaysa kendini belli etsin :)) Kitabı sevdiniz mi ?
.
Gerçekten çok beğenerek okuduğum sürükleyici müthiş bir fantastik kurgu. Bir yandan Capitol' ün baskısı bir yandan yaşam mücadelesi diğer yandansa Peeta' nın Katniss' e olan gizli aşkı fakat Katniss' a söyliyememesi kitapta merak duygusunun zirvede yaşanmasına sebep olmuş. Serinin diğer kitaplarınıda okumak için can atıyorum. Okumanızı gerçekten tavsiye ederim.
384 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Günümüzden çok sonraki dönemleri anlatan Açlık Oyunları her devrin sorunlarını anlatıyor: Yoksulluk, yaşam savaşı, insanların canını hiçe sayan otorite. Suzanne Collins yeni bir düzen, yeni bir ülke, yeni karakterler yaratmakla kalmıyor fantastik öğeleri çok önemli bir konuyla birleştiriyor: "Mutlak hakimiyet sahiplerinin, insanlara gücün kimde olduğunu göstermeye yönelik dürtüleri." Açlık Oyunları hayal gücünüzü zorlamanın yanında sizi dünyanın gerçekleri, güç-zayıflık, otorite-halk gibi konular üzerinde de düşünmeye itiyor.
384 syf.
·Puan vermedi
Tamamen kurmaca bir dünyada geçen Açlık Oyunları serisinin üç kitabını da ve çok keyifle okumuş biri olarak, romanda anlatılanların, gerçek hayatta bizlere dayatılan ve istesek de istemesek de bir parçası olduğumuz “sistem”den yola çıkarak kurgulanmış olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
384 syf.
·Puan vermedi
Ahh o Açlık yok mu ? İliklerime kadar hissettim desem yeridir.
Siz hiç ufak bir ekmek kırıntısını hayal etmenin ne demek olduğunu bilir misiniz ? Siz hiç karnınızın açlığını gidermek için tükürüğünüzü yuttunuz mu ? Yolda bulduğunuz bir tahta talaşını çiğnemeyi düşündünüz mü ? Ceketinizin düğmesini satmayı Saatinizi satmayı Siz hiç çaresiz kaldınız mı ?
384 syf.
·16 günde·10/10 puan
En sevdiğim serilerdendir, inceleme eklemek isterim.

Şehirlerin 'mıntıka' ismiyle anıldığı, toplam 12 mıntıka ve kapitol'den (başkent) oluşan Panem ülkesinde, 74 yıl önce hükümetin hırsızlığı ve mıntıkalardaki insanların açlıktan ölürken başkenttekilerin sürdüğü keyifli yaşamdan ötürü 13. mıntıka kapitol'e isyan etti. Bu isyan sonucu başarılı olmadı ve hükümet 13. mıntıkayı bombalayıp yok etti. Fakat yine böyle bir isyan göze alınamazdı ve insanların içindeki umudu öldürmek için her yıl 'açlık oyunları' adında kanlı bir oyun düzenlediler.

Yaşları 12 den başlayıp sadece gençlerin seçildiği bu oyunda her mıntıkadan 2 genci (bir kız ve bir erkek) yani toplam 24 genci kura ile seçerek haraç (oyunlara gidecek kişiler) ilan ettiler. Oyunlara katılmak istememek gibi bir şans yoktu, bedelini çok ağır öderdiniz. Ayrıca ait olduğunuz mıntıkadan da dışarı çıkamazdınız. Oyunları kapitol yönetiyordu ve bu oyunların tek bir amacı vardı; Diğer tüm haraçları öldürerek oyunların galibi olmak.

12. Mıntıkada yani 74 yıldır sadece 2 tane kazananı olan yoksul mıntıkada ise 2 genç olan Katniss Everdeen ve Peeta Mellark seçildi. Sorun ise birbirlerine aşık olmalarıydı fakat oyunlardan sadece bir kişi sağ çıkabilirdi.


Açlık oyunlarının hem kitabını okuyup, hem de filmlerini izlemiştim. Yazarın kurgusu da gerçekten inanılmazdı, bunu filmde de kitapta da çok güzel göstermişlerdi. Roman olarak geçmesine rağmen ben kitabı hafifi bulmuştum. Karakterleri de ayrıca çok sevdim. Ayrıca şunu da söylemek istiyorum bu daha çok serinin diğer bölümlerinde belli olur ama, Açlık Oyunları'na sadece aksiyon, bilim-kurgu vb. gözüyle bakılmamalı. Her zaman bir devrim romanı olduğunu düşünürüm, ve hep te düşüneceğim. Zaten seriyi gerçek yaşamla kıyaslayınca aslında Panem'den çokta farklı olmadığımız belli oluyor ne yazık ki. Bu arada sadece 1. kitapta olmasına rağmen (filmlerde daha çok görmüştük ama) Seneca Crane karakterini de nedense çok beğendim, yani bir asilliği olduğunu düşünüyorum, Fakat ne yazık ki kuralları yıkmak Panem'de affedilmiyor.

Onun dışında diyecek hiçbir lafım yok genelde pek fazla kitaba on vermem ama buna veriyorum. Kesinlikle listemde en sevdiğim ilk 5 kitabın içindedir. Herkese okumasını, ardından da filmini izlemesini öneririm. Okuyacaklara şimdiden iyi okumalar :)

misa
384 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Açlık Oyunları'nı yolda yürürken bile okuduğumu hatırlıyorum. Elimden bırakamadığım ender kitaplardandı. Bir yandan bitmesin istediğiniz, biryandan da okumadan duramadığınız o güzel kitaplardan biri. Serinin devamında ne yazık ki aynı keyfi yaşayamadım. Her seride olduğu gibi, ilk kitap en iyisi!
384 syf.
·3 günde·8/10 puan
Uzun zamandır asla elimden düşüremediğim bir kitap okumamıştım. Aslında ben sıkıcı kitap seviyorum, bu kendimde bildiğim bir özellik ama son aylarda beni okumaktan dahi alıkoyan bir buhran içerisindeydim. Arkadaşımın yoğun ısrarı üzerine kitabı elime aldım ve okumaya başladım ancak elimden düşüremedim. Peeta’nın gizli aşkı en samimi işlenen konuydu, bu ikili arasındaki uyum, sıcaklık ve samimiyeti çok sevdim hatta filmini izleyip mahvedebileceğimi sanmıyorum, çünkü beni inanılmaz bir sevgiyle doldurdu.
Onun haricinde dikkatimi çeken diğer bir şey ise aslında yine kitabın ana ögelerinden biri olan Capitol; baskıcı ve nispeten sömürgeci rejim. “Asla bize başkaldıramazsınız, başkaldırdınız ve her yıl çocuklarınızı katlettiriyoruz birbirlerine ve sizi de sizsiz ve aç bırakıyoruz” diye tepelerine binen bir rejim. İkinci ve üçüncü kitapta bunun üzerine gidilmesini çok istiyorum hatta bu rejimin yıkılışını görmeyi ancak fantastik bir macera romanı tadındaki bu kitapta böyle “ciddi” şeyler yaşanır mı bilmem. Benim gözümde Açlık Oyunları; kafa dağıtmalık, sürükleyici, bir sonraki sayfada ne olacak diye düşündürücü, hoş bir kitap ve beklentim buydu, karşıladı ve beklentisi bu olanı da karşılar.
384 syf.
Açlık Oyunları – Ateşi Yakalamak - Suzanne Collins

-Benden başka okumayan ya da izlemeyen kaldı mı bu seriyi vshsfhsdfhd çok geç tanıştığım için çok kızgınım kendime :(

-Panem adı verilen bir ülkede ayrı ayrı 12 mıntıka bulunuyor ve bu mıntıkaların hepsi Capitol’e bağlı. 13.Mıntıkanın çıkardığı ayaklanma sonucuna karşılık Capitol her yıl Açlık Oyunlarını düzenlemeye başlamıştır. Mıntıkalardan 12-18 yaş arasındaki tüm çocukların ismi yazılır ve kura çekilir. Her mıntıkadan bir kız ve bir erkek haraç olmak üzere toplam 24 haraç seçilerek Açlık Oyunlarına katılmak zorunda kalır. Bu 24 haraç arasında sadece bir tanesi arenadan galip olarak ayrılabilir. Çok severek okuduğum heyecanı dorukta olan çok güzel bir kitaptı.
384 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Serinin ilk kitabı okudum ve bitti. Kabartmalı alaycı kuş simgesi insanı kesinlikle okumaya cezbediyor. Çok beğenerek okuduğum sürükleyici, müthiş bir fantastik kurgu.
12 mıntıkadan seçilen 2'şer kişi olmak şartıyla toplamda 24 kişinin ölümüne savaştığı bir araç var. Sonunda ise tek bir kişi hayatta kalacak ve mıntıkasını rahatlatabilecek. Fakat bunun için yapması gereken tek bir şey var. Aralarında küçük çocukların da olduğu 23 kişinin ölümünü izlemek.
Açlık oyunları kitabı filme de uyarlandı. Filmini izlememiş biri olarak. İlk olarak kitabı okumayı yegledim. Kitabı okuyup daha sonra filmini izlemek her zaman önceliğimdir. Bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.
384 syf.
·4 günde·9/10 puan
Bu kitabın bende yeri her zaman ayrı olacak bana okumayı sevdiren kitap okuma alışkanlığımı kazandıran kitap açlık oyunlarıydı bence çok güzel distopya kitaplarından birtanesi kitapta açlık oyunlarına gitmesi için kardeşi seçilen onun yerine ablası Katniss'in açlık oyunlarına katılmasını okuyoruz
Ayrıca , işler içinden çıkılmaz gibi göründüğü zamanlarda bile , mücadele etmeden teslim olmak benim doğama aykırı .
"Ayrıca, işler içinden çıkılmaz gibi göründüğü zamanlarda bile, mücadele etmeden teslim olmak benim doğama aykırıydı."
“Arenaya çıktığında insanların seni tanımasını istiyorum,” dedi Cinna mest olmuş bir halde. “Katniss, alevler içindeki kız.”
Suzanne Collins
Sayfa 80 - Dex Yayınları
“Adın ne?”
Zorla yutkundum. “Katniss Everdeen.”
“Kurada çıkan kız da eminim kız kardeşindi. Bütün görkemi tek başına alıp gitmesini istemedin,ha? Hadi millet en yeni haracımıza kocaman bir alkış lütfen!”
Sonsuza dek hakkı teslim edilmesi gereken 12. Mıntıka’nın halkından hiç kimse, tek bir kişi bile alkışlamadı. Genellikle bir şeye aldırmayan bahisçilerden biri bile. Muhtemelen beni Hob’dan tanıyorlardı. Belki zamanında babamı tanımışlar veya kimsenin sevmeden geçemeyeceği Prim’le karşılaşmışlardı. Bu yüzden, ben kıpırtısız bir şekilde sahnede dikilirken, ellerinden gelen en cesur protestoyu gerçekleştirdiler. Sessizlik. Bunun anlamı kabul etmediğimizdi. Buna gözlerimizi kapatmıyorduk. Bütün bunlar yanlıştı.
Suzanne Collins
Sayfa 33 - Dex Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Açlık Oyunları
Alt başlık:
Açlık Oyunları #1
Baskı tarihi:
13 Kasım 2015
Sayfa sayısı:
420
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050929997
Orijinal adı:
The Hunger Games (The Hunger Games #1)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dex Kitap
Baskılar:
Açlık Oyunları
Açlık Oyunları
The Hunger Games
Aclıq Oyunları
Açlık oyunları başlasın ve şans hep sizden yana olsun! 

Kitabı okuyanlar 20,3bin okur

  • Zeynep
  • Rabia Zehra Bağcı
  • Diotima
  • Çiğdem Öztürk
  • elif
  • Meryem
  • Gamze Bağcı
  • Yasemin Çürük
  • Funda Şekerci
  • Bak güneş batiyor işte bir gün daha yakınız

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%14.2
13-17 Yaş
%21.5
18-24 Yaş
%30.2
25-34 Yaş
%17.9
35-44 Yaş
%12.1
45-54 Yaş
%2.7
55-64 Yaş
%0.2
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%76.7
Erkek
%23.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.1 (1.068)
9
%14.9 (661)
8
%14.5 (644)
7
%7.7 (342)
6
%3.5 (154)
5
%1.5 (68)
4
%0.7 (29)
3
%0.5 (23)
2
%0.2 (7)
1
%0.3 (14)

Kitabın sıralamaları