Açlık Oyunları (Açlık Oyunları #1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
50031
Gösterim
Adı:
Açlık Oyunları
Alt başlık:
Açlık Oyunları #1
Baskı tarihi:
13 Kasım 2015
Sayfa sayısı:
420
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050929997
Orijinal adı:
The Hunger Games (The Hunger Games #1)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dex Kitap
Baskılar:
Açlık Oyunları
Açlık Oyunları
The Hunger Games
Açlık oyunları başlasın ve şans hep sizden yana olsun! 
Gerçekten çok beğenerek okuduğum sürükleyici müthiş bir fantastik kurgu. Bir yandan Capitol' ün baskısı bir yandan yaşam mücadelesi diğer yandansa Peeta' nın Katniss' e olan gizli aşkı fakat Katniss' a söyliyememesi kitapta merak duygusunun zirvede yaşanmasına sebep olmuş. Serinin diğer kitaplarınıda okumak için can atıyorum. Okumanızı gerçekten tavsiye ederim.
420 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
- Geçmişte Kuzey Amerika olarak bilinen Panem ve 13 Mıntıka bir araya gelerek Capitol'ü oluşturuyorlar. Bu 13 mıntıkanın Capitol'e karşı ayaklanmasının ardından 12 mıntıka yenilgiye uğruyor, 13. mıntıka ise yok ediliyor. Kazananların yani gücü elinde bulunduranların geri kalan 12 mıntıkanın bilmesini istediği bir şey var: " İstedikleri zaman, istedikleri şekilde onları da yok edebilirler." Açlık Oyunları da bunu her daim hatırlatabilmek için kullandıkları bir araç. Ölümcül, yıkıcı, vahşi bir araç.
12 mıntıkadan seçilen ikişer kişi olmak üzere toplamda 24 kişinin ölümüne savaştığı bir araç. Sonunda ise tek bir kişi hayatta kalacak ve mıntıkasını rahatlatabilecek. Ancak bunun için yapması gereken bir şey var aralarında küçük çocukların da olduğu diğer 23 kişinin ölümünü izlemek hatta bunu bizzat kendisi gerçekleştirmek.

- Açlık Oyunları Serisi New York Times Bestseller, USA Today Bestseller, New York Times Yılın Unutulmaz Kitabı ve bunlar gibi birçok ödül sahibi bir seri. İlk kitap itibariyle seriyi sadece normal bir fantastik kitaplar dizisi olarak nitelendirmek yanlış olur. Günümüzden çok sonraki dönemleri anlatan Açlık Oyunları her devrin sorunlarını anlatıyor: Yoksulluk, yaşam savaşı, insanların canını hiçe sayan otorite. Suzanne Collins yeni bir düzen, yeni bir ülke, yeni karakterler yaratmakla kalmıyor fantastik öğeleri çok önemli bir konuyla birleştiriyor: "Mutlak hakimiyet sahiplerinin, insanlara gücün kimde olduğunu göstermeye yönelik dürtüleri."

- Açlık Oyunları hayal gücünüzü zorlamanın yanında sizi dünyanın gerçekleri, güç-zayıflık, otorite-halk gibi konular üzerinde de düşünmeye itiyor.

- Açlık Oyunları, Ateşi Yakalamak ve Alaycı Kuş olmak üzere 3 kitaptan oluşan Açlık Oyunları Serisi bilindiği üzere beyaz perdeye de aktarıldı. Filmlerin tamamını izlememiş biri olarak ilk aşamada kitapları okuyabilecek olmam nedeniyle kendimi şanslı sayıyorum. Kitapları okumak ardından filmleri izlemek için de fazlasıyla sabırsızlanıyorum. Son olarak bu tür kitaplara ön yargınız varsa bunu kırmanızı ve bu seriye bir an önce başlamanızı öneriyorum.
384 syf.
·Puan vermedi
Tamamen kurmaca bir dünyada geçen Açlık Oyunları serisinin üç kitabını da ve çok keyifle okumuş biri olarak, romanda anlatılanların, gerçek hayatta bizlere dayatılan ve istesek de istemesek de bir parçası olduğumuz “sistem”den yola çıkarak kurgulanmış olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
420 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Açlık Oyunları' nın ilk kitabını Pegasus yayınlarından okudum. Güzel ve başarılı bir distopya türünde kitap. Çaresizliği, çaresizlik karşısında insanın neler yapabileceğini görüyoruz bu kitapta. Bir tarafta güçsüz kesim diğer tarafta ise gücü elinde tutan kesim... Oyunlar, entrikalar... Bu hikaye size de tanıdık gelmedi mi?
650 syf.
·Beğendi·9/10
Çok güzel bir kitap Sistemin müthiş eleştirisi. Filmini de izlemiştim ve müthiş etkilenmiştim ama kitabını daha çok sevdim sanki. Çok güzel bir deneyim oldu. İyi okumalar var olun
420 syf.
·9/10
Beğendiğim ve "bestseller" olmasına rağmen kapitalizmi eleştirebilen bir roman. Sürükleyici bir kurguya sahip. Capitol şehri tarafından yönetilen mıntıkalardan, bir kız bir erkek oyuncu katılmak üzere her yıl "açlık oyunları" düzenleniyor. Bu oyun sonucunda sadece bir kişi sağ çıkabiliyor...
Zaten şuan kapitalizm can almaya devam ediyor farklı coğrafyalarda. Her ne kadar güzel bir "kurgu" olduğunu söylesem de bu sistem, önümüzdeki senelerde bu romanı haklı çıkaracak. Zaten "Para için insan ne kadar ileri gidebilir?" sorusuna verilebilecek bir sabit cevabınız var mı?
420 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Ya bu yayın kapağıyla, dizaynıyla, dışındaki kabartmalı alaycı kuş simgesiyle bir kere insanı baştan okumaya cezbediyor. Zaten açlık oyunları tadına doyum olmayan, fırsat olsa ve bu kadar okunacak kitabım olmasa 15 kere okuyacağım, filminden de asla sıkılmayacağım bir kurgu. Kurgu çok sağlam, karakterler çok sağlam. Gale ve Katness'ı hiç sevmem aslında ama sevmediğim saygı duymam gerektiği gerçeğini değiştirmiyor. Katness çok saygı duyulası bir karakter. Ve Peeta. Aslında çok çekingen ve geri kalmış gibi gözükse de Peeta içindeki cesareti çıkarmaya fırsat arayan bir karakter. Yani bu seri içimde çok farklı gerçekten ne kadar iltifat etsem az. Yere göğe sığdıramıyorum. Herkes okumalı.
420 syf.
·6 günde·10/10
Azcık spoiler var.


Kitaplığımda duran ama hiç okumadığım serinin ilk kitabı. Filmini milyonlarca kez izlemiştim. Kitabı okumak beni mutlu etti. Sanki filmi tekrar izliyormuş gibi oldum ve heyecanlandım. Bir kitabı okurken ağladığımı hatırlamıyorum ama bu kitapta Rue öldüğünde filmde ağladığım gibi ağladım. Kitabı bitirdiğimde aklımda olan tek düşünce ikinci kitabı okumadan filmini izlesem miydi. Ve dayanamadan ikinci filmi izledim. Beklentilerinizi boşa çıkamayacak bir kitap bence. Reading Slumptan çıkmamı sağladı ayrıca. Umarım beğenerek okursunuz.
420 syf.
·34 günde·Beğendi·9/10
Gayet güzel bir konusu vardı, Filmini de izlememe rağmen merak ederek okudum. Konusunu az çok herkes biliyordur zaten. Film ile karşılaştırmam istenirse, Katniss'in düşüncelerini ve hislerini öğrenebiliyoruz.Ne düşündüğünü ne yapmak istediğini filmde güldüğü zaman burada neden güldüğüne bir anlam veremediğimiz zaman olurdu. Bu kitapta her şeyi gayet güzel bir biçimde açıklıyor. Bir puan kırıyorum çünkü haraçların birbirleriyle kavgası, savaşı ve birbirlerini öldürdükleri sayfalar özellikle Katniss'in başka birileri ile temas kurması her ne kadar hızlı bir dil ile yazılıp, hiddetle okumamı sağlasa da tek başına bir şeyler düşündüğü yerler çok yavaş geçiyordu. Genel olarak bakarsam güzel bir konu başarılı bir karakter, fazla haz etmediğim aşkı doğru kullanmaları beni cezbetti. Bu kitabı alıp okumalısınız. Akıcı ve kolay anlaşılabilir dili var.
420 syf.
·
Açlık Oyunları 1
Suzanne Collins
Her satırını her sayfasını okudukça aşık olmuştum Bu kitaba.. Heyecan ve aksiyon dolu Bi eser. Gerilim ve heyecan istiyorsanız bu kitabı kaçırmayın biran önce okuma listenize ekleyin derim

Alıntı
Ağlayacaksam,şimdi tam zamanıydı.Sabaha kadar gözyaşlarımın yüzümde bırakacağı izlerden kurtulmuş olurdum.Ama gözyaşlarım akmıyordu.Ağlamak için fazla uyuşmuş haldeydim ya da belki de fazla yorgundum.Tek hissettiğim,başka bir yerde olma arzusuydu.Bu yüzden,....
Güçlüler bir araya gelip, en zayıfları avlar; sonra iş ciddiye bindikçe, bu defa birbirlerini hedef almaya başlarlar.
Suzanne Collins
Sayfa 168 - Pegasus Yayınları
İşler içinden çıkılmaz gibi göründüğü zamanlarda bile, mücadele etmeden teslim olmak benim doğama aykırı.
Suzanne Collins
Sayfa 41 - Pegasus Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Açlık Oyunları
Alt başlık:
Açlık Oyunları #1
Baskı tarihi:
13 Kasım 2015
Sayfa sayısı:
420
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050929997
Orijinal adı:
The Hunger Games (The Hunger Games #1)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dex Kitap
Baskılar:
Açlık Oyunları
Açlık Oyunları
The Hunger Games
Açlık oyunları başlasın ve şans hep sizden yana olsun! 

Kitabı okuyanlar 15.700 okur

  • Cafer Eribul
  • Ahmet kolay
  • Bunt
  • Celine
  • Mehmet Mert
  • Özlem Cam
  • Beyza Taşkıran
  • Münevver Alemdar
  • Selva Usta
  • Gamze

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%14.2
14-17 Yaş
%21.5
18-24 Yaş
%30.2
25-34 Yaş
%17.9
35-44 Yaş
%12.1
45-54 Yaş
%2.7
55-64 Yaş
%0.2
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%76.7
Erkek
%23.2

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.8 (925)
9
%17.2 (591)
8
%16.4 (564)
7
%8.4 (291)
6
%4 (138)
5
%1.7 (60)
4
%0.8 (26)
3
%0.5 (17)
2
%0.2 (8)
1
%0.3 (11)

Kitabın sıralamaları