Alacakaranlık Twilight Serisi 1

8,0/10  (839 Oy) · 
4.664 okunma  · 
646 beğeni  · 
14.673 gösterim
"...Üç şeyden kesinlikle emindim. Birincisi, Edward kesinlikle bir vampirdi. İkincisi, onun ne kadar güçlü olduğunu bilmediğim bu vampir yanı benim kanıma susamıştı. Üçüncüsü, ona koşulsuz ve geri dönülemez biçimde aşıktım."
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2008
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9789944821094
 • Orijinal Adı:
  Twilight
 • Çeviri:
  Hüseyin Baran
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nazlı Demir 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnsanın vampir görse kaçmak yerine koşarak boynuna atlamasını sağlayacak bir kurgu. İster istemez etkileniyorsunuz. Seriyi bir solukta okuyabilirsiniz yalnız hayal kırıklığına uğramamanız için tavsiyem filmlerinden uzak durmanız.

İsmail Altunbüker 
 29 Nis 20:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Alacakaranlık
Stephenie Meyer'in yazmış olduğu ilk 2005 yılında basılan tam 400 sayfa bir eser Alacakaranlık serisi 1.Kitap ...

Kitabın iyi yönleri konusu ve kurgusu çok ilginç ve kendine has olması akıcı bir dili olması farklı yönleri çok olması ...

Kitabın kötü yönü ise alışılagelmişin dışında olması ve fazla ciddi konuları sevenlere göre olmaması ...

Kitabın konusuna geldiğimizde Sevgili vampirimiz Edward ile onun insan aşkını konu alıyor ve tüm sorunları birlikte üstesinden gelecekleri büyük ve ilginç bir macerayı konu alıyor eser bu konular üzerinde yoğunlaşıyor ...

Sonuç olarak kitap dediğim gibi çok ilginç olaylara tanık oluyorsunuz bu seride yok yok burada vampirler güneşe çıkınca derileri yanmıyor gündüzleri tabuta çekilip yatmıyorlar ne bileyim kalplerine kazık çakarak öldürmüyorsunuz falan en önemlisi de Edward ve ailesi insan kanı ile beslenmiyor tam aksine insanları koruyor ve yardım ediyorlar bu tarz sevenlerin sıkılmadan okuya bileceği ilginç farklı bir seri okuyan ve okuyacak olan herkese keyifli okumalar en tatlı en güzel kitaplar sizlerin olsun Türkiye ...

Bu kitabın her sayfası tempolu, heyecanlı ve gerilim dolu! Bu seriyi çok uzun zamandır okumak istiyordum. Sonunda birinci serisini okuyabildim. Çok hoşuma gitti yazarın kalemi..

Halil Yavuz KAYA 
15 Oca 18:32 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Belki yaşım gereği, belki de iç dünyamın yönlendirişi diyelim. Ona galiba yeni nesil "tarz" adını vermiş. İşte o nedenle benim çok çok içimi ısıtan bir kitap olmadı. 3564 okuyucu bulması, bunun 450 sinin beğenmesi ve okuyucu yaş aralığının 18-34'ünün %56 olması bende, genç kuşağım bu tarzda, kurgusal yazılımlardan hoşlandığı kanaatine ulaştırdı. Hiç bir zaman onlara haksızlık etmek istemem.
Peki ben niye okudum...?
Ankara'ya gittiğimde elimdeki elimdeki kitapların okunması bittiğinde Gelinim okumam için vermişti. Oğlum ve gelinim de iyi okuyucudur. Bu arada. Ama onların kitaplığı, hep bu tarz ve fantastik kitaplarla, haaa! birde benden tırtıkladıkları kitaplarla dolu. Bende mecburen okudum.
Bana göre bir kitap, hayatın her yönü ile barışık olmalı Ama her yönüyle...Sonun da okuruna bir "şey" ler bırakmalı. etkilemeli onu, sarmalı, okşamalı, göz, kitap ve bellek arasında askeri tabirle "doğru nişan" olmalı ki! hedef vurulsun... Av - avcı gibi..
Alıntılara bakarsak çok fazla olmadığını görüyoruz onca sayfanın içinden altı çizilip bellek sandığına yolculuğa çıkarılacak özlü söz veya can yakıcı lakırtı bulamamışız demek değil midir bu?
Benim okurken hoşuma giden şey kısa çümleler lie anlatılmış olması oldu.
Kitabın anlatım dilini bir genç kızın güncesini okur gibi olduğunu göreceksiniz kendinizi kitabı okurken.
Benden bu kadar... İyi okumalar diliyorum...
.

Feyzanur 
 21 Eyl 22:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şimdiki aklım olsa okumayacağım ama ergenlik vaktinde bir arkadaşın gazıyla 1 haftada okuyup bitirdiğim seridir. Psikopat gibi filmi yüz bin kez izleyip, kitabı iki yüz bin kez okumuşumdur. SBS vaktinde sınava çalışmayıp kitabı heyecanla okuyuşum aklıma geldikçe kendimle dalga geçerim. Bella'dan sebepsiz yere nefret etmeme rağmen kitabı neden sevdiğimi hâlâ anlayamıyorum. Filmini kitabından daha çok beğendiğim tek eser oluşu kitap hakkındaki fikirlerimi gayet güzel açıklıyor sanırım.

Furkan 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Seri aslında "ergen serisi ya" diye adlandırılmadan önce gerçekten ayrı bir havası vardı piyasada. Dürüst olmak gerekirse de Dracula'dan sonra dünya tarihinde gerçek bir vampir akımını bu kitap serisi getirdi diye düşünüyorum ki bu da kendi alanında özel bir başarıdır. Alacakaranlık içeriğine gelirsem Bella karakterinin aptallığı beni yedi de bitirdi diyebilirim. Korkunç tavırlarından hoşlanmadım, bu yüzden de anlatıcıyı sevmediğim için kan ter içinde okudum.

elvan bağatur 
03 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde

Bir hafta içinde 4 kitabını da bitirdiğim en iyi vampir serisiydi. Gerçek hayatta olmama ve vampirlerin de bir efsaneden ibaret olduklarını bilmeme rağmen yine de gerçekte varmışlar gibi hissetmemi sağlamıştı.

Necmettin Zafer 
18 Haz 21:01 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Bram Stoker'ın “Dracula” kitabıyla başlayan vampir edebiyatı bu serinin ilk kitabıyla zirveye ulaşmış, vampirler adeta altın çağlarını yaşamaya başlamıştır. Bu bağlamda kitap bu türün kilometre taşlarından biri haline gelmiştir. Bir zamanlar kasvetli şatoları, ıssız ormanları, tabutları, küflü mahzenleri, karanlık mezarlıkları, kuş uçmaz kervan geçmez ücra yerleri mesken tutmuş ve insanlardan her daim kaçar olmuş vampirler artık atalarından çok daha rahat ve lüks bir hayata kavuşmuş durumdalar. İnsan tarafından istenmeyen, yüreklere korku salan bu kan emici canavarlar zaman içinde özellikle Amerikan toplumunun değerleri içinde (özellikle para ve güç) evrilerek gelişim süreçlerinde yeni bir aşamaya gelmişler ve işte bu yeni neslin bir temsilcisi: Edward Cullen. İnsan kızların peşinden koştuğu, erkeklerin ise imrendiği, son derece yakışıklı, insanüstü güçleri olan, centilmen, zengin, çevresince saygı duyulan, bilgili ve kültürü, sürekli genç kalabilen ve neredeyse ölmesi çok zor olan, insani özellikleri de içinde barındıran bir vampir. Amiyane tabirle yeme de yanında yat.
Günümüzde vampir deyince bir zamanlar uzak durulmasından ziyade artık olmak istenen bir varlık aklımıza geliyor. Bu kitabın popülaritesi de ekseriyetle bundan ileri geliyor. Vampirler acaba bu hayatı benimseyip bu şekilde mi kalacaklar yoksa ilkel benliklerine geri dönüp zaman içinde evrilmeye devam edecekler mi şimdiden bunu kestirmek zor. Ancak şu kolaylıkla söyleyebiliriz ki insanların önem verdiği değerler neticede onları da etkileyecek ve o sınırlar içinde bu evrim süreci devam edecek gibi görünüyor.

Ceren Acer 
07 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazar çok akıcı bir üslupla Alacakaranlık romanını biz okurlarla buluşturmuş. Bu kitabın her sayfası tempolu, heyecanlı ve gerilim dolu! Bu seriyi çok uzun zamandır okumak istiyordum. Sonunda birinci serisini okuyabildim. Çok hoşuma gitti yazarın kalemi... İkinci serisini daha büyük merak ve heyecanla okuyacağıma eminim. Bu roman, okumayı beklediğim kadar varmış. Herkes daha fazla vakit kaybetmeden okumalı. Zamanının en iyi vampir romanı olsa gerek. STEPHENIE MEYER gerçekten yazarlığının hakkını fazlasıyla vermiş bu kitabıyla.

Büşra Azgören 
31 Mar 03:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Belki ergence çocukça diyeceksiniz ama öyle değil. Bazen gerçek hayattan sıkılıp başka dünyalara dalmak, şimdiyi unutmak istercesine gerçek olmayana sarılmaktır. Bu kitap benim içinde öyleydi bir sığınak bir kaçamak. Hayata bir mola vermek...

Akıcı diliyle ve merak uyandıran kurgusuyla güzel bir fantastik roman.

Kitaptan 38 Alıntı

zeynep 
16 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Şimdi daha iyi anlıyorum ki, nefes almak değilmiş, yaşamak. Ateşlerde yanmak gibi bir şey, seni severken, sensiz olmak..."

Alacakaranlık, Stephenie Meyer (Bella)Alacakaranlık, Stephenie Meyer (Bella)
Tuba Can 
28 Haz 14:04 · Kitabı okudu

"Şiddetle başlayan hazlar,
Şiddetle son bulur,
Ölümleri olur zaferleri,
Öpüşürken yok olan ateşle barut gibi"
William Shakespeare

Alacakaranlık, Stephenie MeyerAlacakaranlık, Stephenie Meyer

Yine alacakaranlık, başka bir son daha. Günün ne kadar mükemmel olduğunun önemi yok, her zaman sona ermek zorunda.

Alacakaranlık, Stephenie Meyer (Sayfa 404)Alacakaranlık, Stephenie Meyer (Sayfa 404)
Tuncay YILDIRIM 
29 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mantık
Aşkta mantık yoktur. Birini ne kadar çok severseniz, her şeyin daha az anlamı olur.

Alacakaranlık, Stephenie MeyerAlacakaranlık, Stephenie Meyer
zeynep 
16 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sevdiğin tek kişiyle olamadığında, seni seven tek kişiyle kalabilir misin?

Alacakaranlık, Stephenie MeyerAlacakaranlık, Stephenie Meyer
4 /