Alacakaranlık (Alacakaranlık Efsanesi #1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
40706
Gösterim
Adı:
Alacakaranlık
Alt başlık:
Alacakaranlık Efsanesi #1
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944821094
Orijinal adı:
Twilight
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınları
Baskılar:
Alacakaranlık
Alacakaranlık
Alacakaranlık
Twilight
"...Üç şeyden kesinlikle emindim. Birincisi, Edward kesinlikle bir vampirdi. İkincisi, onun ne kadar güçlü olduğunu bilmediğim bu vampir yanı benim kanıma susamıştı. Üçüncüsü, ona koşulsuz ve geri dönülemez biçimde aşıktım."
400 syf.
·8/10
İnsanın vampir görse kaçmak yerine koşarak boynuna atlamasını sağlayacak bir kurgu. İster istemez etkileniyorsunuz. Seriyi bir solukta okuyabilirsiniz yalnız hayal kırıklığına uğramamanız için tavsiyem filmlerinden uzak durmanız.
400 syf.
·Puan vermedi
ALACAKARANLIK!
Şimdiki aklım olsa okumayacağım ama ergenlik vaktinde bir arkadaşın gazıyla 1 haftada okuyup bitirdiğim seridir. Psikopat gibi filmi yüz bin kez izleyip, kitabı iki yüz bin kez okumuşumdur. SBS vaktinde sınava çalışmayıp kitabı heyecanla okuyuşum aklıma geldikçe kendimle dalga geçerim. Bella'dan sebepsiz yere nefret etmeme rağmen kitabı neden sevdiğimi hâlâ anlayamıyorum. Filmini kitabından daha çok beğendiğim tek eser oluşu kitap hakkındaki fikirlerimi gayet güzel açıklıyor sanırım.
400 syf.
Şimdi derseniz okumam ama bir zamanlar herkesin diline doladığı Edward karakteri okutturdu işte kendini.Böyle vampirli,büyülü şeyler pek ilgimi çekmez.Ama iki günde 4 serisinide okumustum.
400 syf.
·6/10
Belki yaşım gereği, belki de iç dünyamın yönlendirişi diyelim. Ona galiba yeni nesil "tarz" adını vermiş. İşte o nedenle benim çok çok içimi ısıtan bir kitap olmadı. 3564 okuyucu bulması, bunun 450 sinin beğenmesi ve okuyucu yaş aralığının 18-34'ünün %56 olması bende, genç kuşağım bu tarzda, kurgusal yazılımlardan hoşlandığı kanaatine ulaştırdı. Hiç bir zaman onlara haksızlık etmek istemem.
Peki ben niye okudum...?
Ankara'ya gittiğimde elimdeki elimdeki kitapların okunması bittiğinde Gelinim okumam için vermişti. Oğlum ve gelinim de iyi okuyucudur. Bu arada. Ama onların kitaplığı, hep bu tarz ve fantastik kitaplarla, haaa! birde benden tırtıkladıkları kitaplarla dolu. Bende mecburen okudum.
Bana göre bir kitap, hayatın her yönü ile barışık olmalı Ama her yönüyle...Sonun da okuruna bir "şey" ler bırakmalı. etkilemeli onu, sarmalı, okşamalı, göz, kitap ve bellek arasında askeri tabirle "doğru nişan" olmalı ki! hedef vurulsun... Av - avcı gibi..
Alıntılara bakarsak çok fazla olmadığını görüyoruz onca sayfanın içinden altı çizilip bellek sandığına yolculuğa çıkarılacak özlü söz veya can yakıcı lakırtı bulamamışız demek değil midir bu?
Benim okurken hoşuma giden şey kısa çümleler lie anlatılmış olması oldu.
Kitabın anlatım dilini bir genç kızın güncesini okur gibi olduğunu göreceksiniz kendinizi kitabı okurken.
Benden bu kadar... İyi okumalar diliyorum...
.
400 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Bu seri çoğunlukla ergenlere hitap eden fantastik bir seri. Bu seriyi çok severim, bana kitap okuma alışkanlığını kazandıran ilk kitap Alacakaranlık kitabıdır. :)
Serinin karakterleri ve genel kurgusu bence çok sürükleyiciydi. Hayal gücünü geliştirme ve kitap okuma alışkanlığı kazandırma konusunda gayet başarılı bir seri olduğunu düşünüyorum. :)
352 syf.
·Beğendi·8/10
Okumayı sevmeye başlamamı sağlayan kitaptır kendileri :) 10. yıl özel baskısının çıkacağını duyunca tekrar okumak ve kitaplığımın vazgeçilmezi yapmak için güzel bir fırsat olur diye düşündüm.
Bu kitap için yapılan yorumları sürekli duyuyorum.(Ergen kitabı yeeaa bu gibi) Bıktım artık eleştirilerden bir salın insanlar ne isterse onu okusun.
Her neyse kitabı anlatmaya dönüyorum. (bilmeyen yoktur ama kısaca konusundan bahsedeceğim :) ) Her şey Bella'nın babasının yanına taşınmasıyla başlıyor. Kasvetli kasabada adaptasyon sürecindeyken bir çok insanla tanışıyor. Bu insanlardan bir tanesi de biyoloji dersinde birlikte oturmak zorunda kaldığı Edward... Tuhaf davranışlarıyla ve dış görünüşüyle Bella'nın ilgisini çeker elbette. :)

Not1: Olayın şu zamanda çok moda olan kötü erkek saf kız saçmalıkları ile alakası yoktur.
Not2: Klişe vampir hikayelerine benzemez, özgündür. (Mesela vampirler güneş ışığında yanmazlar)
400 syf.
Bu kitabın her sayfası tempolu, heyecanlı ve gerilim dolu! Bu seriyi çok uzun zamandır okumak istiyordum. Sonunda birinci serisini okuyabildim. Çok hoşuma gitti yazarın kalemi..
400 syf.
·4/10
Ben ne vampirli kitapları ne de dizileri sevmem izlemem. Çok bayağı geliyor. Ancak önyargısız bir şekilde şu kitabı okuyayım dedim. Beğenen neden beğenmiş anlamak istedim. Açık konuşalım vampir öğesine bir hayranlık duyuyorsanız sırf bir çeşit fanatizmden ötürü beğenebileceğiniz bir kitap.

Edebiyat namına hiçbir şey sunmuyor. Anlatım sığ. Karakterler ergen edebiyatına sırtını yaslamış. Anlattığı şey bilindik bir aşk üçgeni dörtgeni beşgeni. Ezik kızın gözde çocuğu kapması, cool çocuğun ezik kıza olan zaafı... Bla bla bla... Amerikan Kolej hikayesine vampirleri çakıp pazarlamışlar. BANAL
400 syf.
·5 günde·9/10
En sevdiğim filmlerden biridir Alacakaralık serisi milyon defa izlemişimdir. Kitaba başlarken büyük bir önyargıyla başladım .Defalarca izlediğim tüm sahnelerini bildiğim bir filmin kitabı beni etkileyebilirmi diye ama yanılmışım kitabıda filmi kadar etkiledi.Kitabın konusunu herkesin bildiğini düşünüyorum. Anne ve babası ayrı olan Bella kasabaya babasının yanına taşınır.Kasabada bir vampir Edward karşılaşır ve aralarında tehlikeli bir aşk başlar.Filmi izlemiş olsanızda kitabı muhakkak okumanızı tavsiye ederim
400 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitaptaki olay kurgulamalari gerçekten çok iyi. Ikinciye okumama rağmen yine sıkmadan okuttu. Çeviri kısımlarından türkçeye uyarlanirken dilimize daha güzel oturan anlamlar çıkarmış gerçekten kitabın çevirisini yapan ;) Zaten herkesin okumasa da bildiği bir romandır diye düşünüyorum. Sadece ilk okuduğumda henüz filmini izlememistim. Bu kez okuduğumda seyirci gözüyle okudum. Ne hayalimdeki ilk Bella vardı hafizamda ne de Edward... hepsi uçup gitmiş bana kalan sadece görsel hafizamdaki yani izlediğim yönetmenin ortaya çıkarmış olduğu kişiler ve sahneler vardı. Romandaki herşeyin yerini film aldıktan sonra biraz birşeylerin tadının kaçtığını hissettim. Belki seriyi birçok kez bitirdiğim için belki de kitabi 2 kez okuduğum için.
400 syf.
·Beğendi·8/10
Korktuğum Dracula 'nın yerine taş gibi vampirlerin olduğu kitap. Güzel kurgulanmış ve sıradan dracula efsanesini ( Eski Dracula'ya hayran olanların küfür ettiği) bir kitap.
Filmi çıkması ile birlikte kitap yerlere düştü çok. Ben beğendim kitabı. Dracula hayranı değilim :)
400 syf.
·4 günde·Beğendi·6/10
Vampirler dünyasına hoş geldin..........

Filmini nekadar izlemişsenizde kitabı okuduğunuzda tekrar izleyin tavsiyemdir.

Vampir - Aşk romanı olarak okuduğum ilk eser

İnsan ve vampir arasındaki duyguları dile getiren bir anlatım....
"Şimdi daha iyi anlıyorum ki, nefes almak değilmiş, yaşamak. Ateşlerde yanmak gibi bir şey, seni severken, sensiz olmak..."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Alacakaranlık
Alt başlık:
Alacakaranlık Efsanesi #1
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944821094
Orijinal adı:
Twilight
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınları
Baskılar:
Alacakaranlık
Alacakaranlık
Alacakaranlık
Twilight
"...Üç şeyden kesinlikle emindim. Birincisi, Edward kesinlikle bir vampirdi. İkincisi, onun ne kadar güçlü olduğunu bilmediğim bu vampir yanı benim kanıma susamıştı. Üçüncüsü, ona koşulsuz ve geri dönülemez biçimde aşıktım."

Kitabı okuyanlar 13.588 okur

  • Irmak
  • Elif akyıldız
  • Onur Toros
  • Seher
  • Duru Uçar
  • Betül Akyol Seyfeli
  • Begüm Arkan
  • Özge inan
  • Gözde maden
  • Su

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%11.2
14-17 Yaş
%11.2
18-24 Yaş
%36.6
25-34 Yaş
%24.6
35-44 Yaş
%11.2
45-54 Yaş
%3.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%87.9
Erkek
%12

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32 (777)
9
%13.2 (320)
8
%17.6 (427)
7
%13.1 (319)
6
%7.5 (182)
5
%4.5 (109)
4
%2.8 (69)
3
%1.9 (46)
2
%1.2 (28)
1
%1.7 (41)

Kitabın sıralamaları