Alacakaranlık (Alacakaranlık Efsanesi #1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
56,7bin
Gösterim
Adı:
Alacakaranlık
Alt başlık:
Alacakaranlık Efsanesi #1
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944821094
Orijinal adı:
Twilight
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınları
Baskılar:
Alacakaranlık
Alacakaranlık
Alacakaranlık
Twilight
Alatoranlıq
"...Üç şeyden kesinlikle emindim. Birincisi, Edward kesinlikle bir vampirdi. İkincisi, onun ne kadar güçlü olduğunu bilmediğim bu vampir yanı benim kanıma susamıştı. Üçüncüsü, ona koşulsuz ve geri dönülemez biçimde aşıktım."
400 syf.
·8/10 puan
İnsanın vampir görse kaçmak yerine koşarak boynuna atlamasını sağlayacak bir kurgu. İster istemez etkileniyorsunuz. Seriyi bir solukta okuyabilirsiniz yalnız hayal kırıklığına uğramamanız için tavsiyem filmlerinden uzak durmanız.
504 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Meşhur ''Alacakaranlık'' serisini bilmeyen yoktur diye düşünüyorum benim çocukluğumun vazgeçilmez serilerinden birisi <3 :D 2008 yılından beri sıkı fanıyım tabi şuan yaşımdan dolayı 3 senedir o kadar delisi değilim ancak eskiden bu seri için kavga etmişliğim bile vardır :D 2008 yılından beri seriyi baştan sona hiç şakasız 100'den fazla izlemişimdir filmleri beğendikten sonra 2013 senesinde kitaplarının olduğunu fark edip serinin tüm kitaplarını alıp okudum ve o seneden beri her sene 1 kere komple seriyi okurum. Edward Cullen benim aşık olduğum ilk kitap karakteri olduğundan yeri bende apayrıdır. Bu arada kitaplar filmlerden oldukça farklı tabi okurken bazı filmde kullanılan repliklere denk geliyoruz ama olay akışı biraz daha farklı ve daha ayrıntılı eğer okumadıysanız ve seriyi seviyorsanız okumanızı öneririm :)

Kitap konusuna gelirsek, Bella, annesi ve onun yeni kocası Phill ile birlikte Phoenix'te yaşayan 17 yaşında lise öğrencisi bir kız. Bella'nın annesinin yeni kocası futbol oyuncusu olduğundan sık sık seyahat etmek zorunda ve bu zamanlarda Renee evde Bella ile kalmak zorundadır ve bu durumdan mutsuzdur bu sebeple Bella, Forks'ta yaşayan babası Charlie'nin yanına taşınma kararı alır. Forks'tan nefret etmesine rağmen! Bella'nın okul kaydı yapılıyor, Charlie, ona geliş hediyesi olarak kırmızı bir kamyonet alıyor. Ve okulda Bella'nın dikkatini adeta katalogtan fırlamışçasına güzel ve yakışıklı bir topluluk olan Cullen ailesi çekiyor tabi özellikle Edward dikkatini çekiyor :D. Şansa bakın ki Edward ile tek bir ortak dersi vardır o da Biyoloji dersi ve sınıfta tek boş yer Edward Cullen'ın yanıdır. İlk biyoloji dersinde Edward ona iğrenç bir yaratıkmış gibi davranınca Bella buna bir neden veremez ve neden böyle olduğunu düşünürken Edward'ın Biyoloji dersinden ayrılmak istediğini filan öğrenir ve sonrasında Edward ortadan kaybolur. Bir süre sonra okula dönen Edward, sanki hiçbir şey olmamış gibi Bella ile tanışır ve Bella'nın başına talihsiz bir olay gelir ve Edward onu kurtarır bu olaydan sonra Bella bazı şeylerden şüphelenmeye başlar ve bunu çözmeye çalışır. Tabi bundan sonra da Edward ile kapışırlar ve Edward ondan uzak durma kararı alır fakat en sonunda dayanamayıp her şeyi boş verip Bella ile birlikte olma kararı alır ve Bella'da, Edward ile olan tüm sırları öğrenip Cullen ailesi ile tanışmasını okuyoruz. Sonra da bela mıknatısı olan Bella'nın başına gelen belaları okuyup Edward'ın ve ailesinin nasıl müdahale ettiğini okuyoruz.

Cullen ailesini cidden çok seviyorum hepsi birbirinden harika en az sevdiğim kişi Rosalie ama olsun onu da seviyorum. Bu kitapta favorim Alice <3 Onun nasıl dönüştüğünü okumak beni her zaman şaşırtmıştır ve okurken yine şaşırdım. Edward'ın ve Bella'nın arasında geçenleri detaylıca okumak cidden müthiş Edward'ın Bella'yı ne kadar sevdiğini burada o kadar detaylı hissedemesekte GeceYarısı Güneşi kitabında Edward'ın ağzından okuduğumdan ne kadar güzel ve eşsiz sevdiğini çok iyi biliyorum. Bella, Edward için kesinlikle yasak bir aşk çünkü kendisi çok tehlikeli hatta ölümcül bir tehlike fakat buna rağmen o aşkından vazgeçmiyor. Bu arada kitabın kapağında iki avucun arasında duran elma ise Edward'ın elleri arasındaki bu yasak aşkı temsil ediyor.
400 syf.
·Puan vermedi
ALACAKARANLIK!
Şimdiki aklım olsa okumayacağım ama ergenlik vaktinde bir arkadaşın gazıyla 1 haftada okuyup bitirdiğim seridir. Psikopat gibi filmi yüz bin kez izleyip, kitabı iki yüz bin kez okumuşumdur. SBS vaktinde sınava çalışmayıp kitabı heyecanla okuyuşum aklıma geldikçe kendimle dalga geçerim. Bella'dan sebepsiz yere nefret etmeme rağmen kitabı neden sevdiğimi hâlâ anlayamıyorum. Filmini kitabından daha çok beğendiğim tek eser oluşu kitap hakkındaki fikirlerimi gayet güzel açıklıyor sanırım.
400 syf.
Şimdi derseniz okumam ama bir zamanlar herkesin diline doladığı Edward karakteri okutturdu işte kendini.Böyle vampirli,büyülü şeyler pek ilgimi çekmez.Ama iki günde 4 serisinide okumustum.
400 syf.
·11 günde·8/10 puan
Lise yıllarımda okuduğum, o döneme damgasını vuran fantastik bir seri Alacakaranlık.

Akıcı bir kurgusu var eserin. Kahramanların okura tavsiri onlarla aranızda bir bağ kurulmasına vesile olacak nitelikte. Dönemine göre farklı bir kurgusunun olması ve bu kurgunun ustaca işlenmesinin başarılması eserin ön plana çıkmasını sağlamış.

Sıradan hayatlar ile sıradışı hayatların birleşmesi sonucunda ortaya çıkan birliktelik, bu birlikteliğin getirdiği sıkıntılar, bu sıkıntıların çözümü kitabın genel hatlarını oluşturuyor.

Harry Potter ve Açlık Oyunları kadar başarılı bulduğumu söyleyenesem de çok daha başarılı bulanlara tanık olduğumu söyleyebilirim. Fantastik sevenlerin keyifle okuyabileceği bir eser. Filmin de başarılı olduğunu, kadro seçiminin ustaca yapıldığını es geçmemek gerek.
400 syf.
·6/10 puan
Belki yaşım gereği, belki de iç dünyamın yönlendirişi diyelim. Ona galiba yeni nesil "tarz" adını vermiş. İşte o nedenle benim çok çok içimi ısıtan bir kitap olmadı. 3564 okuyucu bulması, bunun 450 sinin beğenmesi ve okuyucu yaş aralığının 18-34'ünün %56 olması bende, genç kuşağım bu tarzda, kurgusal yazılımlardan hoşlandığı kanaatine ulaştırdı. Hiç bir zaman onlara haksızlık etmek istemem.
Peki ben niye okudum...?
Ankara'ya gittiğimde elimdeki elimdeki kitapların okunması bittiğinde Gelinim okumam için vermişti. Oğlum ve gelinim de iyi okuyucudur. Bu arada. Ama onların kitaplığı, hep bu tarz ve fantastik kitaplarla, haaa! birde benden tırtıkladıkları kitaplarla dolu. Bende mecburen okudum.
Bana göre bir kitap, hayatın her yönü ile barışık olmalı Ama her yönüyle...Sonun da okuruna bir "şey" ler bırakmalı. etkilemeli onu, sarmalı, okşamalı, göz, kitap ve bellek arasında askeri tabirle "doğru nişan" olmalı ki! hedef vurulsun... Av - avcı gibi..
Alıntılara bakarsak çok fazla olmadığını görüyoruz onca sayfanın içinden altı çizilip bellek sandığına yolculuğa çıkarılacak özlü söz veya can yakıcı lakırtı bulamamışız demek değil midir bu?
Benim okurken hoşuma giden şey kısa çümleler lie anlatılmış olması oldu.
Kitabın anlatım dilini bir genç kızın güncesini okur gibi olduğunu göreceksiniz kendinizi kitabı okurken.
Benden bu kadar... İyi okumalar diliyorum...
.
400 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10 puan
"Günün ne kadar mukkemmel olduğunun önemi yok, her zaman sona ermek zorunda."


Aslında bu kitabı neden okuduğumu bilmiyoruumm. Bilmiyoruumm çünkü vize zamanlarımdayım ve hiç bilmediğim bir kitaba başlamak istemiyorumm. Filmlerini izlediğim kitapları okumayı sevmem ama okuduğum kitapların filmlerini izlemeyi severim.

Sanırım bir şey fark ettim. İnceleme yapmayı özlemişim. Daha daha daha daha yesyeni inceleme giriyorum ve başlarda çok zorlanıyordum hatta ilk incelemem kıskançlık baya kısa ve cringe olabilir (kesinlikle olamaz bana ait!) (Alçak gönüllü değilim aşırı sory).

Her neyse bunu okuyan dostum. Sana da merhaba :)

Gece saat 12.12 ve ben kurutma makinesini dinliyorum. Zihnimi bir türlü uyutamıyorum bu sebeple biraz inceleme giricem ama çok az.

Bu kitabı incelemeyi istemiyorum çünkü çok mantıksız geliyor. O kadar klasik bişey ki neyse boş yapmayacağım ve bildiğiniz şeyleri size vermeyeceğim.

Filmine oranla kitap daha fazla detay içeriyor. Ve Bellamız çok fazla şey düşünüyor bazen o kadar dalıyor ki düşüncelere bir bakmışım bende dalıyorum kendi düşüncelerime bu biraz okuma motivasyonumu düşürdü bana sorarsanız çok az akıcılığınıda kaybettirdi.

Kitap ilginç bir şekilde okutuyor kendini, aslında herşeyi biliyorum ama yine de okuyorum ve bu iyi bişey. Karakterler TV de verildiği gibi olmamasi bunun en büyük sebebi.

Sanırım daha fazla incelemem bu kitabı zaten bilmeyenimiz yok ve bende tamamen can sıkıntısından giriyorum bu cümleleri.. Good and night..
400 syf.
·4/10 puan
Ben ne vampirli kitapları ne de dizileri sevmem izlemem. Çok bayağı geliyor. Ancak önyargısız bir şekilde şu kitabı okuyayım dedim. Beğenen neden beğenmiş anlamak istedim. Açık konuşalım vampir öğesine bir hayranlık duyuyorsanız sırf bir çeşit fanatizmden ötürü beğenebileceğiniz bir kitap.

Edebiyat namına hiçbir şey sunmuyor. Anlatım sığ. Karakterler ergen edebiyatına sırtını yaslamış. Anlattığı şey bilindik bir aşk üçgeni dörtgeni beşgeni. Ezik kızın gözde çocuğu kapması, cool çocuğun ezik kıza olan zaafı... Bla bla bla... Amerikan Kolej hikayesine vampirleri çakıp pazarlamışlar. BANAL
352 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Okumayı sevmeye başlamamı sağlayan kitaptır kendileri :) 10. yıl özel baskısının çıkacağını duyunca tekrar okumak ve kitaplığımın vazgeçilmezi yapmak için güzel bir fırsat olur diye düşündüm.
Bu kitap için yapılan yorumları sürekli duyuyorum.(Ergen kitabı yeeaa bu gibi) Bıktım artık eleştirilerden bir salın insanlar ne isterse onu okusun.
Her neyse kitabı anlatmaya dönüyorum. (bilmeyen yoktur ama kısaca konusundan bahsedeceğim :) ) Her şey Bella'nın babasının yanına taşınmasıyla başlıyor. Kasvetli kasabada adaptasyon sürecindeyken bir çok insanla tanışıyor. Bu insanlardan bir tanesi de biyoloji dersinde birlikte oturmak zorunda kaldığı Edward... Tuhaf davranışlarıyla ve dış görünüşüyle Bella'nın ilgisini çeker elbette. :)

Not 1: Olayın şu zamanda çok moda olan kötü erkek saf kız saçmalıkları ile alakası yoktur.
Not 2: Klişe vampir hikayelerine benzemez, özgündür. (Mesela vampirler güneş ışığında yanmazlar)
400 syf.
·22 günde·Beğendi
Bir zamanların dillerden düşmeyen serisi (:

Sanırım Alacakaranlık ile ilgili en başarılı nokta birçok insana okuma alışkanlığı kazandırması ve fantastik edebiyata farklı bir yön kazandırarak benzeri yazarların önünü açmasıdır. Elbette olumsuz yanları da mevcut -kolay okunan kitapların daha zahmetli olanların önüne geçtiğini düşünürsek- ancak kendim de bu seri sayesinde kitaplara yönelmiş biri olarak, olumlu yanlarının ağır bastığını savunuyorum. İnsanların yalnızca eğlenmek için, hiçbir kazanım sağlamaksızın kitap okumak istemeleri de bence çağımız meşguliyetlerini düşünürsek epey masum bir seçenek ve mutlu hissettirdiği sürece, bu tarz kitapların okunmasında hiçbir olumsuzluk görmüyorum.

Alacakaranlık hiç şüphesiz hem edebiyat hem sinema sektöründe bambaşka bir çağ başlatan, sadece bu yönüyle bile takdir edilesi bir roman. Milyonlarca insanı etkilemesi -ben de dahil- ve kendisine bağlaması bile büyük bir başarı. Henüz on iki yaşındayken okuduğum bu kitap, benim için diğer kitaplara da yol açtığından çok değerli. Yazar bunu nasıl başarmış bilmiyorum ancak içeriğindeki pek çok eksikliğe ve sadeliğe rağmen birçok insanda özel hisler uyandırabilmeyi başarmış. Üzerinden neredeyse on yıl geçmesine rağmen büyük bir çoğunluğun güzel hislerle hatırladığı, hatta insanların 'her ne kadar saçmalıklarla dolu olsa da hayatımın en güzel dönemiydi' şeklinde ifade ettikleri, büyülü bir seriden bahsediyoruz. Özellikle ilk kitap öyle güzel, öyle masumdur ki elime her alışımda tekrar çocukluğuma dönerim ve kalbimde aynı heyecanı hissederim. Bunun nedenini inanın bilmiyorum ancak içimdeki yeri böylesine özel ve kalıcı olan bir romanı hiçbir şekilde kötüleyemediğim gibi, kötülenmesini de istemem.

Pek çok insan gençleri olumsuz yönde etkilediğini savunsa bile, Alacakaranlık okuduğu için hiçbir gencin kötü etkilenmediğini, hatta kitaplara kapıldıkları için ergenlik döneminin tehlikeli yönlerinden bile kendilerini korumuş olduklarını düşünüyorum, en azından benim ve çevrem için durum böyleydi. Hatta hatırlıyorum, kitabı yanımda taşıdığımı gören öğretmenim, böyle kitaplar okumamamı tembihlemişti ancak bunu öyle 'katı' bir şekilde yapmıştı ki, düşününce böyle bir insandan gelecek yönlendirmenin pek de ciddiye alınmaması gerektiğini şimdi çok daha iyi anlıyorum. Oysa bir insanın kitap okumaya, bir romanı çok severek başlaması gerekir. Bu roman iyi de olsa, kötü de olsa, güzel bir alışkanlığa dönüştürülmeye çok yatkındır. Bu yüzden insanların okuduklarına cephe almaktan çok, her zaman yalnızca okuyor olmalarına odaklanırım. Önemli olan okumaktır ve gerisi zaten en güzel şekilde gelir.

Seriyi özellikle tavsiye etmeme bile gerek yok, zaten burada geziniyorsanız bir şekilde mutlaka okuyacaksınız (:
400 syf.
·8/10 puan
Alacakaranlık serisinin ilk kitabı, o zamanlar yeni çıkmıştı. Lisedeyken arkadaşlarımın elinde sık sık gördüğüm bu kitap benim de ilgimi oldukça çekmişti. Büyük bir hevesle gidip aldım ve hızlı bir şekilde bitirdim. Vampirler ve kurtadamların çekişmeleri, insanlardan gizlenerek onlarla iç içe yaşamaları ve tabi ki aşk... Bütün bunlar özellikle gençlik döneminde ilgi çekmeyi başarıyor. Şimdilerde bu serinin muadili onlarca seri kitap var ki sanki çoğu bu serinin birer kopyası gibi. Ne diyelim, taklitler aslını yaşatırmış. Şimdiki genç kardeşlerime duyurulur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Alacakaranlık
Alt başlık:
Alacakaranlık Efsanesi #1
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944821094
Orijinal adı:
Twilight
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınları
Baskılar:
Alacakaranlık
Alacakaranlık
Alacakaranlık
Twilight
Alatoranlıq
"...Üç şeyden kesinlikle emindim. Birincisi, Edward kesinlikle bir vampirdi. İkincisi, onun ne kadar güçlü olduğunu bilmediğim bu vampir yanı benim kanıma susamıştı. Üçüncüsü, ona koşulsuz ve geri dönülemez biçimde aşıktım."

Kitabı okuyanlar 17,4bin okur

  • Sema ayaz
  • Srd
  • okumasaati
  • Gözde ARTAR
  • Betül Feyza AYDEMİR
  • özlem alı
  • Ceren Akay
  • Es
  • Asiye Atmacı
  • Zeynep

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%11.2
13-17 Yaş
%11.2
18-24 Yaş
%36.6
25-34 Yaş
%24.6
35-44 Yaş
%11.2
45-54 Yaş
%3.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%87.9
Erkek
%12

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.8 (975)
9
%12.8 (404)
8
%17.5 (553)
7
%12.9 (408)
6
%7.5 (236)
5
%4.1 (129)
4
%2.8 (90)
3
%1.7 (55)
2
%0.9 (30)
1
%1.6 (50)

Kitabın sıralamaları