Tutulma (Alacakaranlık Efsanesi #3)

·
Okunma
·
Beğeni
·
16,6bin
Gösterim
Adı:
Tutulma
Alt başlık:
Alacakaranlık Efsanesi #3
Baskı tarihi:
24 Ekim 2016
Sayfa sayısı:
541
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944821230
Orijinal adı:
The Twilight Saga: Eclipse
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınları
Baskılar:
Tutulma
Tutulma
Eclipse
Tutulma
Tüm dünyada satış rekorları kıran Alacakaranlık Serisi'nin yüksek hasılatlı filmi vizyona girmeden beklenen üçüncü kitap Tutulma, hem de filmin afişiyle birlikte kitabevlerinde...

Binlerce Alacakaranlık hayranını beklediğine değecek kadar sevindirecek olan kitabın satışa sunulduğu ilk gün kapışılması mümkün!

Çünkü Edward'la Bella için aşkın anlamı Tutulma'da daha derin...
488 syf.
·7 günde·5/10 puan
Tutulma ikinci yarısına kadar “fena değil, sanırım alıştım artık karakterlere” derken ikinci yarısında yine bozdu. İncelememde derinlere inmeden önce şunu söyleyeyim ki spoiler içerecek, okumayan ya da bilmeyenlerin devam etmemelerini tavsiye ederim. İlk başlarda Jacop’ın Bella’yı sevmesi ve bir aşk üçgeni oluşması bana çok batmamıştı çünkü Bella aşkına karşılık vermiyordu. Sonra Jacop gidip kız istemediği halde zorla onu öptü ve ona olan birazcık sempatim de sona erdi. Bella ona tamamen karşı çıkarken “ne güzel” diye düşünüyordum ki bir dahaki öpüşmede Bella Jacop’a aşık olduğunu fark etti. Ama Edward’ı da seviyordu. Edward ise ana erkek olmasına rağmen ikinci ve üçüncü kitaplarda bence oldukça geri planda kaldı. Süt dökmüş kedi gibi bir hali vardı. Sessiz, sakin, mülayim, edepli ve fazlasıyla aşık. Bu kitap boyunca Bella’nın onu hak etmediğine yakınıp durdum. Sonra savaş içermeyen bir kitap ama kavga dövüş kısımlarının daha iyi ve aksiyonlu bir şekilde anlatılabileceğini düşünüyorum. Aynı zamanda kitabın dörtte üçü diyaloglardan oluşuyordu. Yani ne doğru düzgün anlatılan bir konu var ne bir olay ne bir betimleme ne bir düşünce... Sadece alakalı alakasız konuşmalar. Evet, bu okumayı kolaylaştırıyor ama kitabı uzatmak için uğraşılmış gibi de hissettiriyor. Zaten bu kadar az olaydan nasıl dört kitap beş film çekilmiş bilemiyorum. Daha son kitabı okumadım ama şu ana kadarki üç kitap toplasanız en fazla iki kitap yapardı. Aynı zamanda Bella parmağını kağıtla kestiğinde çıkan nokta kadar kandan etkilenip ona saldırmaya çalışan (2. kitap), kan testi yapılacak diye dersleri erken (1. kitap) vampirler varken bu kız ve dünyanın yarı nüfusunu oluşturan kadınlar regl oluyorlar. Yazarın bunu düşünmediğini sanıyorum, ben bu kitabı okurken aklıma geldi ve tamam dedim bundan sonra sanırım pek de mantık aramamalıyım. Şimdi de sizlere kısa bir özet yazmak istiyorum diyaloglarla.
Bella: Beni dönüştür Edward.
Edward: Hayır.
B: Neden?
E: Benim gibi ruhsuz olma diye.
B: Ama ben yaşlanacağım, her gün yaşlanıyorum, saçımın ağarması yakın.
E: Abartmasan mı aşkım? Sadece 18 yaşındasın.

Jacop: Kan emükleyiciler saldırıyor.
B: Benim yüzümden.
J: Merak etme ben seni korurum.
B: Edward buraya gelmeme izin vermez.

J: Buraya nasıl geldin Bella?
B: Edward güvende olacağımı kabul etti.
J: Sana aşığım.
B: Sus, Jacop.
J: (Öper)
B: (Yumruk atar)
J: Ah, elini mi kırdın, hadi seni eve götüreyim.
B: Edward sana gününü gösterecek.

Charlie: Ne oldu Bella?
J: Onu öptüm.
C: Ah, peki öyleyse.
E: Bella!
B: Edward, o beni öptü.
E: Jacop, seni köpek!
J: Alt tarafı onu zorla öptüm ve elini kırmasına sebep oldum.
E: Peki öyleyse, bir daha olmasın.

Alice: Hadi parti verelim.
B: Partilerden hoşlanmam.
A: Yüzlerce yıldır yaşıyorum ve onlarca parti verdim ama olsun yine parti verelim, enin için. Bir daha kaç kere insan olacaksın.
B: Ama ben parti sevmem. Ve peşimizde kötü adamlar var. Hiç güvenli değil.
A: Peşimizde acımasız bir vampir cemiyeti ve kana susamış bir vampir ordusu olması önemli değil, yeter ki parti verelim.
B: Hediye almayın yeter.

B: Edward hissediyorum, hepsi benim peşimde. Beni bir an önce dönüştür.
E: Olmaz, önce evlenelim.
B: O zaman en azından benimle seviş.
E: O hiçten olmaz, önce evlenelim.
J: Onunla evlenmeden önce beni bir tat, sevdiğini anlayacaksın.
B: Sen yine nereden çıktın ya.
J: (Kurt formuna girer)
B: Yaklaş da seveyim seni, kürkün ne güzel, neyle yıkanıyorsun?

A: Yenidoğanlar saldıracak.
B: Size zarar gelsin istemem.
E: Bizi merak etme.
J: Bella için biz de bu savaşta sizin tarafınızdayız.
B: Ah, hayır siz de olmaz. Size bir şey olmasın.
J: (Eline kıymık batar)
B: Jacop iyi misin?
J: Ben bir kurtadamım Bella.
B: Edward sen benimle kal. Biliyorum ailen orada savaşırken seni alıkoymak adice ama seni yanımda istiyorum.
E: Sen yeter ki iste aşkım.

J: Bella’yı seviyorsun.
E: Hem de çok.
J: İşte ortak bir noktamız.
E: O da beni seviyor.
J: Evet ama beni de seviyor.
E: Evet ama beni daha çok seviyor.
J: Onun için savaşacağım.
E: Peki. Şimdi bütün gece Bella’yı ısıtma bahanesiyle ona sarılarak uyuduğun ve ben de tüm gece sizi izlediğim için böyle diyorsun.

B: Savaşa gitme. Sen de kal benimle.
J: Eğlenceyi kaçıramam. Sanırım kendimi öldüreceğim. Böylece benim için endişelenmene gerek kalmaz.
B: Sakın Jacop! Öp beni.
J: Madem Edward ortalarda yok, neden olmasın?
(Öpüşürler)
B: İnanmıyorum ben sana aşıkmışım meğer. Seni seviyorum Jacop.
(Jacop gider, Edward gelir)
E: Bella iyi misin?
B: Ben çok kötü bir şey yaptım.
E: Biliyorum, sorun değil.
B: Senin için ne yapsam sorun olur?
E: Hiçbir şey.
B: Ben çok kötüyüm, sen iyisin.
E: Kendini suçlama. Ve şey... Bella... üzerimden insen mi? Biliyorsun ki evlenmeden olmaz.
B: (Ağlar)

E: Jacop yaralanmış.
B: (Bayılır) (Ayılır) Jacop!
E: Jacop iyi, sadece her tarafı kırık ve ölü gibi yatıyor. Sen kendine bak!
A: Çok şey yaşadın Bella. O küçücük yüreğine ne büyük acılar sığdırdın! Bu sırada düğünün hazır. Gelinliğini aldım ve davetiyeleri yolladım.
E: Benimle evlenmene gerek yok Bella. Sen bana fazla iyisin ve belki de Jacop sana daha uygun. En azından soba işlevi görebiliyor.
B: Ben sensiz yaşayamam.
541 syf.
·Beğendi·10/10 puan
İlk zamanlarında asla ama asla ne okumuş ne izlemiştim.
.
.
.
Popülerliği geçtikten sonra değerlendirmek istedim ve anlamadığım bir şekilde bağımlılık yaptı. Kesinlikle çağımızın başka bir popüler kitabı+filmi.
Her iki bölümde harika. Ben çok beğendim tüm seriyi
Hatta Edwardın ağızından anlatılan bir kitap çıktı yeni.
541 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Kitabı genel anlamda beğendim. Seriyi okumamın tek sebebi Edward karakterini Robert Pattinson'ın canlandırıyor oluşu. Fakat bana kalırsa seri güzel bir seri. Kitaptaki favori karakterim tabiki Edward ve Alice. Bu arada bu kitabı ilk kitabı okuduktan sonra okudum. Yani 2. Kitabı okumaya fırsatım olmadı. İlk kısımlarda falan baya zorlandım. Olay ne ya? Diyordum sürekli. Sonradan kendini açtı kitap. Olayları anladım. Bella bana kalırsa inanılmaz iğrenç bir karakter. Hem Jacob hem Edward demesi falan çok mantıksız geldi. Direkt olarak Bella karakterinin kendisinin de mantıksız olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple ondan nefret ediyorum. Diğer tüm karakterleri seviyorum. Güzel bence, okuyabilirsiniz...
541 syf.
Tutulma serinin 3. Kitabı. Heyecan ve macera hızını hiç kesmiyor, birbirine benzeyen hiç bir olay yok, merakınızı da hiç yitirmiyorsunuz, bu kitaplar hiç bitmesin diyorsunuz. 3. Kitabı okurken şanslıyım ki 4.cüsü de var, gönül rahatlığıyla, bitiyor korkusu olmadan kendimi akışa bırakıyorum.
Bella , en iyi arkadaşı Jacob. Etrafındakileri normal insanlardan seçemeyen Bella’nın Jacob’ı kurt adam
Bu kitapta ikisi arasında baya bocalıyor, okurken , siz de sinirlenebilirsiniz, yeter artık bir karar ver, oyalama insanları diye.
Keyifli okumalar...
541 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10 puan
Serinin en aksiyonlu kitabı. Hikayenin sonunun etkisini artıran kısım. Tüm karakterlerin değinildiği hepsini tanıdığımız ve dördüncü kitabın okumak zorunda hissettiren konular tam olarak anlatılmış.
541 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Vay canına. Jacob'ı bu kadar sevdiğimi bilmiyordum. Ayrıca kitaptaki hali filmdeki halinden daha fazla sevdim diyebilirim. Bu üçüncü kitap diğer ikisine kıyasla oldukça da iyiydi bence. Aslında kitabı dün bitiririm ama onun yerine uyumayı tercih ettim. Ama yinede kitabın sonlarında Jacob için üzülmekten kendimi alıkoyamadım.

Tamam itiraf geliyor; özlemişim. Bu seriyi kesinlikle özlemişim. Ve sevdim. Nokta. Evet çok ergen, evet okurken gözlerimi bir çok kere devirdim ama bu kimin umurunda! Okurken aşırı eğlendim ve mutlu oldum. İlk okuduğumda - seriyi - favori kitabım hangisiydi bilmiyorum ama bu sanırım favori kitabım olacak.

Edward'ın bu kadar anlayışlı olması başlarda ki hallerini bana unutturdu.

Acaba Bella bir şekilde kurtadam olabilseydi Jacob'ı seçer miydi diye düşünmeden edemedim kitap boyunca.

Ama cevabı bulamadım...
488 syf.
·5/10 puan
Bella’mız yine kendisini tehlikenin kollarına atar. Tabi bir de bunun yanında Edward'a duyduğu aşk ve Jacob ile olan arkadaşlığı arasında seçim yapmak zorunda kalır.

Vampir bir sevgili ve kurt adam bir arkadaş. Aralarında sürekli bir kavga beklerken Edward’ın Jacob’un Bella ile ilgili düşüncelerini okuduğu halde bu kadar sakin kalabilmesi beni delirtti.
Jacob, Bella’nın bir vampire aşık olduğunu bile bile onu elde etme çabaları, Bella’nın aklını karıştırması beni yine delirtti. Ama beni en çok delirten şey Bella’nın iki kişiye birden aşık olması ve ikisini birden istemesiydi. Okurken midem bulandı. Gerçekten yazar oturmuş demiş ki “acaba ben nasıl insanları Bella’dan nefret ettirebilirim?” gerçekten oturmuş bunu düşünmüş. Başka açıklaması olamaz. Hele ki Bella bir yerde 'Jacob'ı seviyorum ama seni daha çok seviyorum.' Diyor Edward’a ve bunu Jacob’u öptükten sonra söylüyor. Gerçekten bu kadar iğrenç olmana gerek var mıydı?
Seriyi okuyalı bir aydan fazla bir zaman oluyor ama şuan yorumunu yazarken bile sinirleniyorum. Gece Yarısı Güneşi yazardan okuyacağım son kitap olacak. Bir daha başka kitabını okuyacağımı zannetmiyorum.
541 syf.
·13 günde·Puan vermedi
Serinin üçüncü kitabı ile sizlerleyim.
Seattle 'da gizemli cinayetler, kayıplar yaşanırken Bella' nın da mezuniyeti yaklaşıyordur. Bella Edward ve Jacob arasında duygu karmaşası yaşarken bir seçim yapmak zorundadır. Victoria James'in intikamı için Bella'nın peşindedir. Bella yine bir belanın ortasında yani. Bella'nın evindeki yabancı koku herkesi harekete geçirir. Bella kurtlar ve vampirler arasında dönüşümlü bir koruma altındadır. Ve bu kitapta kurtlar ve vampirler iş birliği yapacak. Şok ama dimi?

Kitabı okurken savaş sahnesinde filmi izlerken etkilendiğim kadar etkilemedi. Kitapta çok sığ kalmıştı. Jacab'ın Bella'yı zorla öptüğü ve sonrasında Edward'ın verdiği tepki filmde daha güzeldi. Bir de kurtlara özgü olan sihir, efsane felan onları okurken biraz sıkıldım. Filmde daha kısa ve netti. Onun haricinde kitaba bayıldım.
488 syf.
·14 günde·7/10 puan
Eleştirilere başlamadan önce kitapta en sevdiğim kısımlar Quileute efsanlerinin anlatıldığı kısım, Quileute efsaneleri aşırı hoşuma gitti ya, ve savaş sahnesi bölümünde Edward ve Jacob arasındaki konuşma didişmeler harikaydı :D
Bu kitapta Jacob'a biraz sinir oldum, kafasının içinden Bella hakkındaki düşüncelerini bas bas bağırarak Edward'a yansıtması hiç hoş değildi ama neyse ki Edward nazik bir beyefendi olduğu için ve Bella üzülmesin diye hiçbir tatsız olay çıkarmıyor. Bu yüzden bu kitapta Edward'a olan büyük bir hayranlığım oluştu ♡ Bir de Bella'nın bitmek bilmez evlilik karşıtı oluşunu okuyoruz. Annesi ve babası yıllar önce evlenip evlilikleri kötü sonuçlanınca kızın üstünde korku kalmış gibi göstermiş yazar. Tamam evlilik karşıtısın falan da "sonsuza kadar beraber olalım Edward" diyen sen değil misin kızım? Ne güzel çocuk evlilik teklifi ediyor her seferinde çocuğu reddetmek niye? Alt tarafı bir kağıda imza atacaksın ve soyadın değişecek bu kadar abartmaya gerek yok yani. Bella'nın Jacob ve Edward'ın arasında gidip gelmesi ve hem Jacob'ın hem de Edward'ın duygularını incitmesi hiç güzel değildi :/
482 syf.
·9 günde·Beğendi·4/10 puan
Bu kitap hakkında şunu söyleyebilirim ki diğer iki kitaba göre bu kitaptan nefret etme derecesine geldim. Öncelikle kitap hakkında sinir bozucu olan bir şeyi dile getirmek istiyorum; bu kitapta üçten fazla yazım hatası olması, yeni çıkan bir kitap olsa neyse ama bu kitap taa ne zaman basılmaya başlandı ve hala böyle hatalar mı var yani?
!!!!SPOİLER!!!!Tamamen hikayeden kaynaklı olarak cinnet geçirme noktasına geldim. Ya allah aşkına Bella sen kimi seviyorsun canım benim? Jacob diyor ama Edward ile evleniyor falan ben ciddiyim anlam veremiyorum, Bella karakterini anlayamıyorum ve salak gibi hissediyorum yani ay bırak o zaman Edwardı evlen Jacob ile. Edward’ın bu olaylara tamam olması da sinirimi bozuyor. ~çok afedersiniz~ ulan kızın başka birini “sevdiğini” biliyorsun neden onunla hala evlenme niyetindesin? Jacob’a Türkçe de söylenecek çok güzel bir söz var ama edebimi bozmayacağım. Kitap boyunca Bella’ya saçma hareketlerine ve düşüncelerine anlam veremedim ki hala da veremiyorum. İlk iki kitaptaki hareketlerini bir süre sonra yaşına bağladım ama bu kitapta olanları ona bile başlayamam, bu kızda sorunlar var. Okuduğum sırada öpüşme, kurtadamı sevdiğini itiraf etme ve Edward’ın “ya problem yok” havasında olması bana cinnet geçirtti. Allahtan araya finaller giriyor böylelikle sinirim biraz yatışır diğer kitaba geçene kadar diye düşünüyorum ve umarım bu süre içerisinde biraz olsun Bella’yı anlayabilirim. Ve birde Alice’in bir spor arabadan kat ve kat hızlı olmasına rağmen bir araba peşinde koşması, hayatım sen o arabaya fark atarsın saçmalama. Bana geçirttiği sinir krizinden dolayı bir süre bu seri ile görüşmemek bana iyi gelecek
488 syf.
·Beğendi·8/10 puan
YAŞAM YA DA ÖLÜM.....
ROMANTİZM VE GERİLİMİN İÇ İÇE GEÇTİĞİ BİR AŞK HİKAYESİ

Beklediğim ve bir daha olacağını bildiğim ama asla olmasını dilemeyeceğim bir şeydi bu. Asla bitmeyecekti, değil mi?
Alacakaranlık sinaması dışında kitabı okurken
sıkılmadan Kelime akıcılığı ve bazen kendini bir tartışma ve aşk dolu bir izlenim içinde bırakması vampir ve kurt olan insanların duygularını ifade eden güzel bir şekilde nefesini tutarak gizemini kendini bozmayan bir kitaptı.. okuyucusunu pişmanlık hissi vermiyor. Aksine bitirince yinede okunabiliyor.
541 syf.
·8/10 puan
Alacakaranlik serisinin 3. Kitabı olan kitap filminde başlangıcıdır. Bazı yerlerde sıkan genellikle macera ve betimleme dolu bir kitaptır. Vampir kitaplarını seven insanlar için ideladir .kurgu olarak başarılı bir anlatıma sahiptir.
"Mutlu bir sonu yok ama hangimizin var ki? Eğer mutlu sonlara sahip olsaydık, hepimiz mezar taşlarının altında yatıyor olurduk."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tutulma
Alt başlık:
Alacakaranlık Efsanesi #3
Baskı tarihi:
24 Ekim 2016
Sayfa sayısı:
541
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944821230
Orijinal adı:
The Twilight Saga: Eclipse
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınları
Baskılar:
Tutulma
Tutulma
Eclipse
Tutulma
Tüm dünyada satış rekorları kıran Alacakaranlık Serisi'nin yüksek hasılatlı filmi vizyona girmeden beklenen üçüncü kitap Tutulma, hem de filmin afişiyle birlikte kitabevlerinde...

Binlerce Alacakaranlık hayranını beklediğine değecek kadar sevindirecek olan kitabın satışa sunulduğu ilk gün kapışılması mümkün!

Çünkü Edward'la Bella için aşkın anlamı Tutulma'da daha derin...

Kitabı okuyanlar 11,8bin okur

  • deniz başaran
  • Alice
  • meliha gokcan
  • Simge Olguner
  • Dilara Kızılay
  • A. S. T.
  • Melike Kençoğlu
  • Kübra Sivri
  • Merdümgiriz
  • Şükrannur Altındaş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%4.9
13-17 Yaş
%7.4
18-24 Yaş
%36.3
25-34 Yaş
%29.6
35-44 Yaş
%15.1
45-54 Yaş
%5.1
55-64 Yaş
%0.3
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%90.5
Erkek
%9.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.5 (555)
9
%13 (245)
8
%18.6 (350)
7
%13.4 (252)
6
%8.2 (155)
5
%4.3 (80)
4
%2.8 (52)
3
%1.7 (32)
2
%1.2 (22)
1
%1.2 (22)

Kitabın sıralamaları