Ateşi Yakalamak (Açlık Oyunları #2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
27,6bin
Gösterim
Adı:
Ateşi Yakalamak
Alt başlık:
Açlık Oyunları #2
Baskı tarihi:
Kasım 2015
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050930672
Orijinal adı:
Catching The Fire
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dex Kitap
Baskılar:
Ateşi Yakalamak
Ateşi Yakalamak
Catching Fire
Cehennem ateşinin kıvılcımı katnıss parlıyor. Alevler yayılıyor. Ve isyan başlıyor!
(Tanıtım Bülteninden)
408 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Bu serinin 2'inci kitabı da heyecenlı, muhteşem ve fantastik. Yazarını kesinlikle kutluyorm; bu kadar geniş hayâl gücü, birbirine bağlı olay örgüsü, aklı kesinlikle zorlayan bir kurgu...ilk kitaptaki yarışma gibi yeniden başlıyor. Bu kez kazananlar arasında. Peeta karakterine kesinlikle benim gibi aşık olacaksınız. Oyunlar arasında yapılan kurnazlıklar, stratejiler çok başarılıydı. Okurken adeta kendimden geçtim ve bitmesini hiç istemediğim kitap oldu.
448 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Serinin ilk kitabı olan Açlık Oyunları'nın ardından heyecan Ateşi Yakalamak'la devam ediyor. İlk kitap için yaptığım incelemede daha çok güç ve zayıflık gibi konular üzerinde dururken bu kitap için aklıma ilk gelen şey, fedakarlık. Kitapta yer alan karakterlerin birbirleri için yaptıkları sayısız fedakarlıklar ve bunun yarattığı dramatik hava serinin genelini büyük ölçüde ve olumlu anlamda etkiliyor. Ayrıca, sanırım dünyadaki en güzel şeylerden biri çevrenizde sizin için türlü fedakarlıklar yapacak insanların bulunduğunu bilmeniz ve belki de insanların en fazla zorlandığı şeylerden biri hayatlarındaki insanlar için fedakarlıklar yapabilmek. Seri genel anlamıyla bunu sık sık düşündürüyor.

Açlık Oyunları'nın 75. yılı yani Çeyrek Asır Oyunları senesini konu alan ikinci kitabımız başları itibariyle ilk kitaba göre daha az heyecanlı. Çeyrek Asır Oyunları, mıntıkaların yenilgisinin altını çizmek için abartılı kutlamalarla başlayıp kan ve vahşetle sona eren ve 25 yılda bir düzenlenen bir turnuva. Kitabın birinci bölümünde daha çok Katniss ve Peeta'nın Açlık Oyunları'nın ardından yaşadıklarını okurken son 100-150 sayfada kendinizi Çeyrek Asır Oyunları'nın heyecanına kaptırıyorsunuz. Bu nedenle ilk bölümler biraz aksiyondan uzak gelebiliyor ancak son bölümün son derece sürükleyici olduğunu ve bir çırpıda bitirdiğimi belirtmeliyim. Ayrıca kitap son derece merak uyandırıcı bir sonla bitiyor. Serinin üçüncü kitabı olan Alaycı Kuş'u da en kısa sürede okumayı planlıyorum. Keyifli okumalar...
448 syf.
·Beğendi·7/10 puan
1. Bölüm - Kıvılcım ;
Sadece bir kırbaçlanma vakası vardı ve tamamen durgun geçen bir bölümdü.
2. Bölüm - İsyan ;
Bazı köylerin sonunda isyan ettiği haberleri geliyor ama insanı heyecanlandıracak bir olay yok.
3. Bölüm - Düşman ;
Kitabın en güzel bölümüydü. Tüm heyecan ve aksiyon buradaydı. Okurken kendimden geçtim ve bitmesini hiç istemedim..
448 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Insanları yönettiğini sanan capitol yepyeni bir belirtiyle karşılaşır umut bu arada katniss everden ikinci kez oyunlara düşer.Hayretle okuyacağınız bir seri daha...
408 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Eve dönen Katniss ve Peeta, hem koçları olan hem de önceki çeyrek asır yarışlarında 12. Mıntıka’nın onlar dışında tek şampiyonu olan Haymitch’e komşu olarak Galipler Köyünde zengin yaşamaya başlamıştır. Fakat onlar arenada galip oldukları halde, farkında olmadan diğer mıntıkalarda ayaklanmaya sebep oldukları için Capitol tarafından rahat bırakılmadılar. Düzenlenecek 75.Açlık Oyunları yani Çeyrek Asır Oyunları için koçluk yapmaya başlayacaklarını düşünürken Çeyrek Asır Oyunlarına uygulanan özel kurallarla 74 yıl boyunca galip olan yarışmacılar arasında her mıntıka başına bir kadın bir erkek yarışmacı seçileceğini öğrendiler. Bu durumda 12. Mıntıka’da tek kadın galip olan Katniss ve iki erkek galip olan Peeta ya da Haymitch tekrar arenada yaşam mücadelesi verecektir. Peki bu hep böyle mi devam edecek? İnsanlar mıntıklarda açlık çekerken, Capitol’ün korkusunu evlerinde bile yaşarken, her yıl çocuklarını kura ile kaybederken Capitol zenginlik içinde yaşayıp, yarışmalardan heyecan mı duyacaktı?
Herkese iyi okumalar diliyorum..
448 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Güzel bir eser.

Daha önce serinin 1. Kitabını okuduğum için 2. Kitap daha anlaşılır oldu.
Konu bütünlüğü adına önce 1. Kitabı okumanızı tavsiye ederim. 

Buradan sonrası spoiler içermektedir.

Bilinmeyen bir gelecekte yazarın yarattığı Panem distopyasını birinci kitapta tanışmıştık. Özetle güçlü ve despot Başkan Snow ülkenin başkentinin yanında bana eyalet çağrışımı yapan 12 mıntıkaya hükmektedir. Baskentin refah ve yaşama seviyesi oldukça iyiyken, mıntıkalarda yaşayan insanların yoksulluk içinde yaşadıklarını görüyoruz. Bir çeşit kölelik hatta daha kötüsü. Bu ülkede başkentin demir yumruğunu mıntıkalar üzerinde tekrar tekrar hissettirmek amacıyla Açlık Oyunları adında oyunlar düzenleniyordu. Antik Roma döneminde Gladyatörlerin Arenalarda ölümüne savaşmasına benziyor. Bu oyunlarda mıntıkalardan hasat zamanı kura yoluyla bir kız ve bir erkek savaşçı seçiliyor -kurada savaş becerisi dikkate alınmıyor tabi, sadece yaş kriteri var- Bu seçilenlere Haraç ismi veriliyor. Haraçlar belirli bir süre hazırlıktan geçtikten sonra sadece oyun için hazırlanmış platformlarda yada ortamlarda, yaşayan son kişi kalana kadar birbirlerini katletmeleri sağlanıyor ve bu süreç hem başkentte hem de mıntıkalarda insanlara izletiliyor. Hatta bu noktada sponsorlar, bahisciler bile devreye giriyor. İşte 74. Açlık oyunlarında kuradan Peeta ve Prim isimleri seçilmişti. Katniss ise çok sevdiği kardeşi Prim için gönüllü olmuştu ve olaylar başlamıştı. Hersey olması gibi giderken oyunun sonlarında Katniss'in zehirli meyve hamlesi ile işler bambaşka bir duruma dönüşmüş, bu şekilde 1. Kitap tamamlanmıştı.

2. Kitapta ise Katniss, Peeta ve Haytmitch 12. Mıntıkada galiplerin yaşadıkları bölgede yaşamaya başlamışlardır. Haytmitch zaten burada yaşamaktadır. Daha kaliteli bir hayat sürmelerine rağmen galiplerimiz hiç de mutlu değil. Özellikle bir çok açıdan durumu daha iyi hale gelen Katniss tam bir psikolojik kaosun içindedir. Önceki hayatında her an beraber olduğu Gale ile olası geleceği çıkmaza girmiştir. Gerçi Katniss de duygularından tam emin olamamaktadır. Peeta ise Katniss ile düşündüğü geleceği imkansızlığını kabullenmenin eşiğindedir. Son galip ya da akıl hocası Haytmitch ise geçmişin gizemi içerisinde alkolik denebilecek bir haldedir. Tüm bunların yanında 74. Açlık Oyunlarının sonunda Katniss' in zehirli meyve hamlesi ile ülke içerisinde bambaşka olaylar da cereyan etmektedir.

Çeyrek asır Açlık Oyunları yani 75. Açlık Oyunlarının heyecanı da tüm bunların yanında ilerlemektedir. Kitap bu şekilde başarılı bir şekilde kurgulanarak devam ediyor.

Benim odaklanamadığım bir kaç yer dışında gerçekten başarılı bir seri, yazar gerçekten mükemmel işler çıkarmış. Olumsuz düşüncelerim ise, Katniss 12. Mıntıkada -ki bu mıntıka diğerlerine nazaran nüfus ve ekonomik olarak fazla gelişmemiştir- çoğunlukla avcılıkla hayatını devam ettiren babası bir zaman önce hayatını kaybetmiş bir kızdır. Bu koşullarda yaşarken birden bire refah seviyesi çok çok yüksek baskentle tanıştığı zaman fazla şaşırmıyor, çok çabuk adapte oluyor ve ayak uyduruyor. Bana göre bu adaptaston bu kadar kolay olmaz. Diğer bir nokta ise Panem ülkesini despotça yöneten Başkan Snow'un kalkıp Katniss' in evine gelmesi. Bu kadar güce sahip biri uyarmak için de olsa dahi sıradan birinin evini ziyaret etmez. Koşullar ne olursa olsun. Bir başkası ülkenin propaganda politikası olarak Açlık Oyunlarını bu kadar merkeze alması, bu kadar önemsemesi. Özellikle bu noktalar kitabı biraz daha gerçekçilikten uzaklaştırıyor bana göre. Yine de çok başarılı bir eser. Ben beğendim. Tavsiye ederim. En kısa zamanda 3. Kitabı da okumayı düşünüyorum.
448 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Merhabalar
Serinin ikinci kitabını bitirip bu seri ile yorum girmek istemiştim. Çünkü seriler ikinci kitaplarda biraz zoraki olduklarını hissettirebiliyorlar ve ben bundan hoşlanmıyorum. Ancak bu seride öyle bisey olmadı. Yine 2. Kitabı da bir günde bitirdim. Kurguda bir boşluk yok. Heyecan son gaz devam ediyor ve siz bunu nefes nefese hissedebiliyorsunuz. Yine gec kaldığım bir seri oldu kendimce. Ama geç olsun güç olmasın.
. Bu arada okurkende çok soruldu. Kitapların üçünü de zebramodan ikinci el olarak aldım. Litaplarda hiç bir yipranma ylktu. Karho dahil 33 liraya mâl oldu bana. Içindeki posterler dahi duruyordu. Ben çoğu kitabımı ordan aldım. Mutlaka uygulamaya göz atın.
448 syf.
·19 günde·Beğendi·10/10 puan
Serinin ikinci kitabı da ilki kadar heyecanlı ve fantastik gerçekten! :)
Yazarını kutlamak lazım; bu kadar geniş bir hayal gücü, birbirine bağlı olay örgüsü, aklı zorlayan kurgu ve de beni irite eden kan-revan ve vahşet!Kısaca ne ararsanız var! ...
Seriye devam! :)
448 syf.
·Beğendi·10/10 puan
-İçinde ilk kitap için spoiler vardır, Açlık Oyunları'nı henüz bitirmediyseniz okumayın-

Panem’de isyanın başlayışını anlatıyor. Açlık Oyunları’nın ilk kitabına göre olayların çok daha ciddi bir hal aldığı Ateşi Yakalamak, sayfaları ardı ardına çevirmek isteyeceğiniz türden.

Kitap yine 3 ana bölümden oluşuyor, 1. bölüm Kıvılcım, 2. bölüm İsyan ve 3. bölüm Düşman. Bu bölümlerde küçücük bir kıvılcımdan ne alevler çıkabileceğini, bu alevlerin bir isyana sebep olabileceğini ve en sonunda asıl düşmanın kim olduğunu iyi bilmekle ilgili olaylar anlatılıyor.

Bu kıvılcımlara sebep olan şey, Açlık Oyunlarını kazanan şampiyonlar bir daha yarışmalara katılmazlar ama bu kitapta kazanan şampiyonları toplayıp hepsini tekrar Açlık Oyunlarına katıyorlar. Her mıntıkadan iki kişi seçiyorlar ve 12. Mıntıkada sadece Katniss, Peeta ve Haymitch olduğundan ve Haymitch çok yaşlı olduğundan sadece iki seçenek kalıyor zaten.

Bence bu kitapta aksiyon çok daha fazlaydı. Benim serideki en sevdiğim kitap Ateşi Yakalamak'tır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ateşi Yakalamak
Alt başlık:
Açlık Oyunları #2
Baskı tarihi:
Kasım 2015
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050930672
Orijinal adı:
Catching The Fire
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dex Kitap
Baskılar:
Ateşi Yakalamak
Ateşi Yakalamak
Catching Fire
Cehennem ateşinin kıvılcımı katnıss parlıyor. Alevler yayılıyor. Ve isyan başlıyor!
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 14,3bin okur

  • göksem
  • mor bir serseri
  • Beyza G.
  • Enes
  • Billie
  • Bay Entel
  • irem
  • Gülnida Özsoy
  • Şevval Alpaslan
  • Elif

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%7.7
13-17 Yaş
%16.9
18-24 Yaş
%32.1
25-34 Yaş
%22.3
35-44 Yaş
%15.4
45-54 Yaş
%4
55-64 Yaş
%0.2
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%78.8
Erkek
%21.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.6 (679)
9
%14.6 (420)
8
%17 (490)
7
%8 (230)
6
%3.8 (109)
5
%1.7 (49)
4
%0.8 (22)
3
%0.3 (9)
2
%0.3 (8)
1
%0.1 (3)

Kitabın sıralamaları