Ateşi YakalamakSuzanne Collins

·
Okunma
·
Beğeni
·
14.689
Gösterim
Adı:
Ateşi Yakalamak
Alt başlık:
Açlık Oyunları (The Hunger Games) 2
Baskı tarihi:
Kasım 2015
Sayfa sayısı:
448
ISBN:
9786050930672
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Catching The Fire
Çeviri:
Taylan Taftaf
Yayınevi:
DEX
Cehennem ateşinin kıvılcımı katnıss parlıyor. Alevler yayılıyor. Ve isyan başlıyor!
(Tanıtım Bülteninden)
Serinin ilk kitabı olan Açlık Oyunları'nın ardından heyecan Ateşi Yakalamak'la devam ediyor. İlk kitap için yaptığım incelemede daha çok güç ve zayıflık gibi konular üzerinde dururken bu kitap için aklıma ilk gelen şey, fedakarlık. Kitapta yer alan karakterlerin birbirleri için yaptıkları sayısız fedakarlıklar ve bunun yarattığı dramatik hava serinin genelini büyük ölçüde ve olumlu anlamda etkiliyor. Ayrıca, sanırım dünyadaki en güzel şeylerden biri çevrenizde sizin için türlü fedakarlıklar yapacak insanların bulunduğunu bilmeniz ve belki de insanların en fazla zorlandığı şeylerden biri hayatlarındaki insanlar için fedakarlıklar yapabilmek. Seri genel anlamıyla bunu sık sık düşündürüyor.

Açlık Oyunları'nın 75. yılı yani Çeyrek Asır Oyunları senesini konu alan ikinci kitabımız başları itibariyle ilk kitaba göre daha az heyecanlı. Çeyrek Asır Oyunları, mıntıkaların yenilgisinin altını çizmek için abartılı kutlamalarla başlayıp kan ve vahşetle sona eren ve 25 yılda bir düzenlenen bir turnuva. Kitabın birinci bölümünde daha çok Katniss ve Peeta'nın Açlık Oyunları'nın ardından yaşadıklarını okurken son 100-150 sayfada kendinizi Çeyrek Asır Oyunları'nın heyecanına kaptırıyorsunuz. Bu nedenle ilk bölümler biraz aksiyondan uzak gelebiliyor ancak son bölümün son derece sürükleyici olduğunu ve bir çırpıda bitirdiğimi belirtmeliyim. Ayrıca kitap son derece merak uyandırıcı bir sonla bitiyor. Serinin üçüncü kitabı olan Alaycı Kuş'u da en kısa sürede okumayı planlıyorum. Keyifli okumalar...
1. Bölüm - Kıvılcım ;
Sadece bir kırbaçlanma vakası vardı ve tamamen durgun geçen bir bölümdü.
2. Bölüm - İsyan ;
Bazı köylerin sonunda isyan ettiği haberleri geliyor ama insanı heyecanlandıracak bir olay yok.
3. Bölüm - Düşman ;
Kitabın en güzel bölümüydü. Tüm heyecan ve aksiyon buradaydı. Okurken kendimden geçtim ve bitmesini hiç istemedim..

Benzer kitaplar

Serinin ikinci kitabı da ilki kadar heyecanlı ve fantastik gerçekten! :)
Yazarını kutlamak lazım; bu kadar geniş bir hayal gücü, birbirine bağlı olay örgüsü, aklı zorlayan kurgu ve de beni irite eden kan-revan ve vahşet!Kısaca ne ararsanız var! ...
Seriye devam! :)
Açlık oyunlarının ikinci kitabı.Arenaya seçilenler orada hayatta kalmak için hem birbirleriyle hem de her saat diliminde oluşan çok değişik olaylarla mücadele ederler.Her ölümün sonunda bir top sesiyle hava aracının pençeleri ölen kişiyi arenadan almaktadır.
Panem’de isyanın başlayışını anlatıyor. Açlık Oyunları’nın ilk kitabına göre olayların çok daha ciddi bir hal aldığı Ateşi Yakalamak, sayfaları ardı ardına çevirmek isteyeceğiniz türden.
Kitap yine 3 ana bölümden oluşuyor, 1. bölüm Kıvılcım, 2. bölüm İsyan ve 3. bölüm Düşman. Bu bölümlerde küçücük bir kıvılcımdan ne alevler çıkabileceğini, bu alevlerin bir isyana sebep olabileceğini ve en sonunda asıl düşmanın kim olduğunu iyi bilmekle ilgili olaylar anlatılıyor.
-Spoiler-Suzanne Collins in kurduğu distopya muhteşem. Capitoldekiler ve diğerleri ,yaşam mücadelesi , açlık oyunları ve tabi isyanın yavaş yavaş başlaması. Lakin bu distopyaya yakışır nitelikte karakterler işlenmemiş. 11. mıntıkadaki adamın canı pahasına alaycı kuş işareti yapıp öldürülmesi gibi bir sahne varken katnissin bencilliği ve sürekli her şeyi yanlış yorumlaması beni kitaptan soğuttu. ve evet gerçekten bencil kendini peeta nın hayatını kurtarmaya adamış olduğunu sanmasına rağmen sisten kaçarken peetayı bıraksam mı diye düşünmesi ne derece bencil olduğunu kanıtlar nitelikte. katnissin karakter gelişimine hiç uymayan şeyler oldu kitapta. yazar sanki ilk romanda yarattığı katnissi unutup başka bir karakter yaratmış gibiydi. ilk kitapta katniss sırf peetaya iyilik borcu olmasın onu öldüremez diye ondan uzak dururken burda kendisine canları pahasına yardımcı olan insanları görmezden gelip onları öldürme planları yapıyor. son anda beeteenin planını anlayacak kadarr zeki ama açlık oyunları boyunca neler olduğun hep yanlış anlıyor. sürükleyicilik namına sırf gizem olsun diye mantığa aykırı yollara gitmek olmamış.ki böyle bir insanın isyanın yüzü olması fikri de bu nedenlerden dolayı oldukça mantıksız. son olarak arka kapakta katniss ve petanın başka planları var halkı korkutmak yerine ayaklandıracaklar yazıyor ama bu kitapta böyle bir olay yok. hatta filmden hatırladığım kadarıyla 3. kitapta da peeta çok da olaya dahil değil. arka kapakta olmayan şeyler yazmalarını anlayamadım.
Açlık Oyunları serisinin ikinci kitabı olan Ateşi yakalamak romanı, birinci serisinden daha etkileyiciydi bana göre. En azından biran önce bitse demeyerek, isteyerek, merak ederek okumuştum. Okumak isteyip ama bir türlü okuyamamış okurlara tavsiye ederim. Bu romanda kayda değer bir şeyler bulabileceğinize eminim. Yazara ve Pegasus Yayınına sonsuz teşekkürler.
serinin devamı için mantıklı atılan adımlarla dolu heyecanlı bir kitap.... üstüne kısır dökmüşlüğüm var, yemekte yatakta yanınızdan ayırmayınız.... o derce bağlıyor....
İlk kitap daha iyiydi bence zaten distopik serilerde genel olan birşey bu.Kitaba dair fazla birşey hatırlamıyorum ama 75.açlık oyunlarının daha heyecanlı rekAbet ortamı olan ve daha duygusal bir şekilde geçtiğini söyleyebilirim.
Serinin devamı olan, Ateşi Yakalamak, tüylerimi şaha kaldırdı. Soluk almadan okuduğum bu kitabı herkese tavsiye ediyorum. Suzanne Collins bir kitap kurdunu nasıl çekeceğini iyi biliyor.
Bu derece harika kurgulanmış başka kitaplar var mı merak ediyorum. Soluksuz okudum desem yeridir. Elimden bırakamadım ve bittiği içinde üzüldüğüm ender kitaplardan. Ve merakla serinin diğer kitabına başlayacağım.
Şimdiye kadar okuduğum serilerde ikinci kitaplar hep geçiş kitapları gibi gelmiştir. Ama bu sefer öyle olmadı. Karakterler ilk kitapta zihnimde yerli yerine oturduğu için daha bir kaptırdım kendimi.
"Bazen insanların başına bazı şeyler gelebilir ve onlar da bu şeyleri kaldıracak donanıma sahip olmayabilirler..."
"Çaresiz zamanlar, çaresiz önlemler almayı gerektiriyorsa, ben de istediğim kadar çaresizce hareket etmek konusunda özgürüm demektir."
Silahsız ve savunmasız halde düşünebildiğim tek şeyi yaptım. Her ne kadar zamanında yetişemeyeceğimi bilsem de, onu yere devirmek ve bedenimi bedenimi siper etmek için Peeta'ya doğru koşmaya başladım.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ateşi Yakalamak
Alt başlık:
Açlık Oyunları (The Hunger Games) 2
Baskı tarihi:
Kasım 2015
Sayfa sayısı:
448
ISBN:
9786050930672
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Catching The Fire
Çeviri:
Taylan Taftaf
Yayınevi:
DEX
Cehennem ateşinin kıvılcımı katnıss parlıyor. Alevler yayılıyor. Ve isyan başlıyor!
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 5.078 okur

  • Pınar Damlapınar
  • GÖKTEN ÇAĞRI AKTAN
  • Zeynep Saliha ERDEM
  • Zeynep Dursun
  • Betül Sertkaya
  • Abdullah Özkan Nizamoğlu
  • Şeyma KAYA
  • Cuneyt sen
  • Ali Ax
  • .

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.8
14-17 Yaş
%16.4
18-24 Yaş
%32.4
25-34 Yaş
%22.6
35-44 Yaş
%16.1
45-54 Yaş
%4.3
55-64 Yaş
%0.2
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%79.2
Erkek
%20.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34.2 (395)
9
%21.2 (245)
8
%23.3 (269)
7
%11.1 (128)
6
%5.2 (60)
5
%2.7 (31)
4
%1.4 (16)
3
%0.4 (5)
2
%0.3 (4)
1
%0.2 (2)

Kitabın sıralamaları