Ateşi Yakalamak Açlık Oyunları (The Hunger Games) 2

8,5/10  (974 Oy) · 
4.336 okunma  · 
795 beğeni  · 
13.306 gösterim
Cehennem ateşinin kıvılcımı katnıss parlıyor. Alevler yayılıyor. Ve isyan başlıyor!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2015
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  9786050930672
 • Orijinal Adı:
  Catching The Fire
 • Çeviri:
  Taylan Taftaf
 • Yayınevi:
  DEX
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
20 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Serinin ilk kitabı olan Açlık Oyunları'nın ardından heyecan Ateşi Yakalamak'la devam ediyor. İlk kitap için yaptığım incelemede daha çok güç ve zayıflık gibi konular üzerinde dururken bu kitap için aklıma ilk gelen şey, fedakarlık. Kitapta yer alan karakterlerin birbirleri için yaptıkları sayısız fedakarlıklar ve bunun yarattığı dramatik hava serinin genelini büyük ölçüde ve olumlu anlamda etkiliyor. Ayrıca, sanırım dünyadaki en güzel şeylerden biri çevrenizde sizin için türlü fedakarlıklar yapacak insanların bulunduğunu bilmeniz ve belki de insanların en fazla zorlandığı şeylerden biri hayatlarındaki insanlar için fedakarlıklar yapabilmek. Seri genel anlamıyla bunu sık sık düşündürüyor.

Açlık Oyunları'nın 75. yılı yani Çeyrek Asır Oyunları senesini konu alan ikinci kitabımız başları itibariyle ilk kitaba göre daha az heyecanlı. Çeyrek Asır Oyunları, mıntıkaların yenilgisinin altını çizmek için abartılı kutlamalarla başlayıp kan ve vahşetle sona eren ve 25 yılda bir düzenlenen bir turnuva. Kitabın birinci bölümünde daha çok Katniss ve Peeta'nın Açlık Oyunları'nın ardından yaşadıklarını okurken son 100-150 sayfada kendinizi Çeyrek Asır Oyunları'nın heyecanına kaptırıyorsunuz. Bu nedenle ilk bölümler biraz aksiyondan uzak gelebiliyor ancak son bölümün son derece sürükleyici olduğunu ve bir çırpıda bitirdiğimi belirtmeliyim. Ayrıca kitap son derece merak uyandırıcı bir sonla bitiyor. Serinin üçüncü kitabı olan Alaycı Kuş'u da en kısa sürede okumayı planlıyorum. Keyifli okumalar...

Sadık Kocak 
11 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

1. Bölüm - Kıvılcım ;
Sadece bir kırbaçlanma vakası vardı ve tamamen durgun geçen bir bölümdü.
2. Bölüm - İsyan ;
Bazı köylerin sonunda isyan ettiği haberleri geliyor ama insanı heyecanlandıracak bir olay yok.
3. Bölüm - Düşman ;
Kitabın en güzel bölümüydü. Tüm heyecan ve aksiyon buradaydı. Okurken kendimden geçtim ve bitmesini hiç istemedim..

Ateşi Yakalamak benzeri kitaplar

Ayten Ernaz Tiryaki 
30 May 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 10/10 puan

Serinin ikinci kitabı da ilki kadar heyecanlı ve fantastik gerçekten! :)
Yazarını kutlamak lazım; bu kadar geniş bir hayal gücü, birbirine bağlı olay örgüsü, aklı zorlayan kurgu ve de beni irite eden kan-revan ve vahşet!Kısaca ne ararsanız var! ...
Seriye devam! :)

Taner durmaz 
12 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Panem’de isyanın başlayışını anlatıyor. Açlık Oyunları’nın ilk kitabına göre olayların çok daha ciddi bir hal aldığı Ateşi Yakalamak, sayfaları ardı ardına çevirmek isteyeceğiniz türden.
Kitap yine 3 ana bölümden oluşuyor, 1. bölüm Kıvılcım, 2. bölüm İsyan ve 3. bölüm Düşman. Bu bölümlerde küçücük bir kıvılcımdan ne alevler çıkabileceğini, bu alevlerin bir isyana sebep olabileceğini ve en sonunda asıl düşmanın kim olduğunu iyi bilmekle ilgili olaylar anlatılıyor.

**Kitap Kahve** 
06 Şub 07:59 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Açlık oyunlarının ikinci kitabı.Arenaya seçilenler orada hayatta kalmak için hem birbirleriyle hem de her saat diliminde oluşan çok değişik olaylarla mücadele ederler.Her ölümün sonunda bir top sesiyle hava aracının pençeleri ölen kişiyi arenadan almaktadır.

Ceren Acer 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Açlık Oyunları serisinin ikinci kitabı olan Ateşi yakalamak romanı, birinci serisinden daha etkileyiciydi bana göre. En azından biran önce bitse demeyerek, isteyerek, merak ederek okumuştum. Okumak isteyip ama bir türlü okuyamamış okurlara tavsiye ederim. Bu romanda kayda değer bir şeyler bulabileceğinize eminim. Yazara ve Pegasus Yayınına sonsuz teşekkürler.

A. Melissa CÜMRÜ 
08 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Serinin en iddialı ve en iyi kitabıdır kanımca. Geçen kitabın son sayfalarında da olduğu gibi bu kitabın son sayfalarında da Katniss bizi şaşırtmıyor. Yapması gerekeni yapıyor ve yaratığı isyanın nelere sonuç olabileceğini biz okuyuculara düşündürerek diğer kitaba saklıyor.

Ayrıca, bu seriye yeni karakterler ekleniyor. Capitol'e daha da yaklaşıyoruz. Ve yanlış hatırlamıyorsam -okuyalı dört sene geçti- President Snow'u burada görüyoruz. Tabii serinin son kitabı Alaycı Kuşta'da daha ağırlıklı göreceğiz kendisini.

Beni en derinden etkileyen kısmı 11. Mıntıkada Katniss'in Rue için yaptığı duygusal konuşma sonucu yaşlı bir adamın Alaycı Kuşu ıslık çalarak elle yapılan sembolü yapmasıydı. Sonuç, yanlış hatırlamıyorsam Barış Muhafızları tarafından kafasına sıkılarak öldürülmesi ve Katniss'in o an yaşadığı karmaşaları okurken çok farklı hissetmiştim. Filmde de o sahneyi güzel işledikleri için ayrı seviniyorum.

Dipnot: Serininde en iyi kitabı olduğu gibi film serisinde de en iyi filmdir, Ateşi Yakalamak.

Serhat Tezer 
28 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İlk kitabi tanitimdi esas olaylar burda gecmekte gercekten orijinal bir seri...bu tarz serilee fime cekilirken filmlerin arasi kisa tutulmali cunku etkiyi kaybediyor iste bu yuzden bir seriyi begendigimde serideki butun kitaplarin cikmasini bekliyorum:)

Mona'nın Lisa'sı 
16 Oca 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

İlk kitap daha iyiydi bence zaten distopik serilerde genel olan birşey bu.Kitaba dair fazla birşey hatırlamıyorum ama 75.açlık oyunlarının daha heyecanlı rekAbet ortamı olan ve daha duygusal bir şekilde geçtiğini söyleyebilirim.

Esra'nın Dünyası 
08 Haz 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu derece harika kurgulanmış başka kitaplar var mı merak ediyorum. Soluksuz okudum desem yeridir. Elimden bırakamadım ve bittiği içinde üzüldüğüm ender kitaplardan. Ve merakla serinin diğer kitabına başlayacağım.

Kitaptan 95 Alıntı

Aysel 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Ben açık bir kitap gibiyim, insanlar sırlarımı benden önce öğrenmiş oluyorlar."

Ateşi Yakalamak, Suzanne CollinsAteşi Yakalamak, Suzanne Collins
Aysel 
16 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Ancak bir şeyin sonuna ulaşabilmek için, önce o şeyi yaşamak zorundasın."

Ateşi Yakalamak, Suzanne CollinsAteşi Yakalamak, Suzanne Collins
Aysel 
16 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Bazen insanların başına bazı şeyler gelebilir ve onlar da bu şeyleri kaldıracak donanıma sahip olmayabilirler..."

Ateşi Yakalamak, Suzanne CollinsAteşi Yakalamak, Suzanne Collins
Aysel 
17 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Çaresiz zamanlar, çaresiz önlemler almayı gerektiriyorsa, ben de istediğim kadar çaresizce hareket etmek konusunda özgürüm demektir."

Ateşi Yakalamak, Suzanne CollinsAteşi Yakalamak, Suzanne Collins
Emine Vargılı 
23 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kafamda bir rüzgar yaratıyor, yanaklarımı dondurduğunu, parmaklarımı uyuşturduğunu hayal ediyordum.

Ateşi Yakalamak, Suzanne Collins (Sayfa 307)Ateşi Yakalamak, Suzanne Collins (Sayfa 307)
Emine Vargılı 
25 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Silahsız ve savunmasız halde düşünebildiğim tek şeyi yaptım. Her ne kadar zamanında yetişemeyeceğimi bilsem de, onu yere devirmek ve bedenimi bedenimi siper etmek için Peeta'ya doğru koşmaya başladım.

Ateşi Yakalamak, Suzanne Collins (Sayfa 322)Ateşi Yakalamak, Suzanne Collins (Sayfa 322)