Adı:
Harry Potter ve Melez Prens
Alt başlık:
Harry Potter #6
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
594
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750809958
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Harry Potter And The Half - Blood Prince
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Harry Potter ve Melez Prens
Harry Potter ve Melez Prens
Harry Potter & the Half-Blood Prince
Harry Potter und der Halbblutprinz
“İşte orada, okulun tepesinde, gökte asılı duruyordu: o yılan dilli, parıl parıl parlayan yeşil kafatası; Ölüm Yiyen’lerin bir binaya girdiklerinde... birilerini öldürdüklerinde arkalarında bıraktıkları işaret...”
Büyücüler dünyasında devam eden karmaşa artık Muggle’ların dünyasını da etkilemeye başlamıştır. Harry Potter, Hogwarts’taki altıncı yılını Feci Yorucu Büyücülük Sınavlarına hazırlanarak geçireceğini düşünmektedir. Artık Quidditch takımının da kaptanıdır. Ancak Diagon Yolu’ndaki okul alışverişi sırasında Draco Malfoy’un bir şeyler çevirdiğini fark eder. Lord Voldemort’un geçmişiyle ilgili pek çok bilinmeyen ortaya çıkarken bir yandan da Malfoy’un neyin peşinde olduğunu öğrenmeye çalışan Harry’yi yine zor günler beklemektedir.
594 syf.
·Puan vermedi
Harry Potter ve Melez Prens

Voldemort kendi en büyük düşmanını kendi yarattı, tıpkı her yerdeki despotların yaptığı gibi!”

-Altıncı da bitti. Son 1 kitap:( Diger Harry Potter kitaplari gibi buda çok sürükleyiciydi 2 gunde bitirdim. Halbuki bitmesin diye yavaş okuyacaktim...
İlk sayfalarda Cornelius Fudge’un eski Sihir Bakanı olduğunu görüşüyoruz ve kargaşanın Muggle Dünyası’na sıçrarken Başbakan’la görüşmelerini okuyoruz. Oralar gerçekten de etkileyiciydi. İlk kitaplarda Muggle’ların Büyücülük Dünyası’yla ilişkili olmadıklarını sanıyoruz, ama aslında Sihir Bakanı’nın yaptığı gizli görüşmeler vasıtasıyla çoğu şeyden haberdar olduğunu da görüyoruz.
Özellikle de, Harry’nin Dumbledore’la yaptığı Düşünseli’deki görüşmeleri, geçmişe gidip Tom Riddle’ın (Voldemort’un) geçmişini araştırmak, onun buraya kadar nasıl geldiğini okumak cok iyidi. En çok da bu görüşmelerde zevkle ve heyecanla okudum. Önceki kitaplarında Dumbledore’dan pek fazla söz edilmiyordu, diğer kitaplarda, sayfalarca Dumbledore ile vakit geçirmiyorduk, ama bu kitapta Dumbledore’la çok fazla vakit geçirip daha cok sevmemize sebep oldu.. Sanki Rowling, tüm bunları bizi hazin sonra hazırlamak için yazmış. Bizi ve Harry'i daha fazla yıkmak için... Son iki kitaptır bizi çok üzen kayıplar veririyoruz.Ve Severus Snape'in ihaneti. (bu bir spoi degil çünkü 6. kitabin ta başından görüyoruz)
Bu kadar gıcıkca davranmasina rağmen Snape'i hep sevdim, ondan nefret edemedim ama son yaptığı ihanetle gözümden düştü diyebilirim...
Ve kitabin adini da alan Melez Prens. Açıkçası daha kitabi okumadan Harrydir diye tahminde bulundum çünkü Harry'de melez. Sonra kitabi okuyunca Voldemortdur diye tahmin ettim ama çok şaşırdığım biri çıktı.
Ve olaylar giderek dahada heyecan verici oluyor. Son kitapta neler olacak aşırı merak ediyorum ve hemen başlayacağım.
594 syf.
·4 günde·8/10
Önce çocuk romanı olarak yazılan Harry Potter sonrasında yetişkinlerinde okuyabileceği türe çevrilmiş ve bunuda okuduğum her kitapta çıplak gözle görebiliyorum.
Harry artık büyücülük okulunda 6. Sınıfa geçmiştir. Kendisini ağır sınavlar beklemektedir.
Bence bu kitap diğerlerinden baya bir farklı olmuş. Diğer kitaplarda macera vardı ve dostluk kavramı ön plana çıkaran konular yer alıyordu ama bu kitapta aşk konusu ele alınmış ve öylede bitmiş.
J.K.Rowling bu kitapta birçok sırrı açıklamış ve okuyucuyu düşündürmüş. Gittikçe sona doğru geliyoruz.
594 syf.
·Beğendi·10/10
Serinin altıncı ve en güzel romanı. Potter altıncı sınıftadır ve aynı zamanda Quidditch kaptanıdır. Bu sene kadroda bir değişiklik olur ve Horace Slughorn İksir hocası olurken Snape de yıllardır beklediği Karanlık Sanatlar dersine hoca olur. Seherbaz olabileceğini öğrenen Harry eski bir iksir ders kitabı bulur. Kitap Melez Prens'in malıdır ama kim olduğu bilinmemektedir. Dumbledore'dan özel ders alan Harry, Voldemort'un geçmişi ile ilgili bilgiler edinir ve onun ruhunu yedi parçaya yani yedi Hortkuluk'a böldüğünü ve onları yok etmeden onu öldüremeyeceğini öğrenir. Draco Malfoy bir şeylerin peşindedir ve en sonunda Melez Prens'in kimliği ortaya çıkacak ve Hogwarts'ın en önemli simalarından biri öldürülecektir. Soluksuz okunan bir roman.
594 syf.
·Beğendi·10/10
Harry Potter serisinin bu kitabı da en az Zümrüdüanka Yoldaşlığı kadar yüreğimi burktu. Son iki kitaptır çok sevdiğim karakterlere bir şeyler oluyor. Geriye sadece son kitap kaldı ve olacaklardan çok korkuyorum. Serinin altı filmini izledim ama yedincisini bilerek izlemedim. Kitabı okurken daha heyecanlı daha meraklı okuyayım diye. O yüzden son kitaba dair hiçbir şey bilmiyorum çok yakın zamanda onu da okuyacağım inşallah.
Melez Prens'e gelirsek yine heyecanlandıran yine çokça meraklandıran bir kitaptı. Son 100 sayfa da gözlerim kör oldu okumaktan ama yine de elimden bırakamadım. Rowling'e gerçekten hayranım, bu nasıl bir anlatım nasıl bir akıcılık? Hayran olmamak elde değil. Sonunda ne olacağını bilmeme rağmen büyük bir heyecanla okudum. Bu her yazarın başarabileceği bir şey değil bence.
Özellikle Dumbedore'un Harry ile birlikte yaptığı özel dersler kitapta en sevdiğim kısımlar oldu. Tom Riddle'ı farklı bir açıdan görmek benim çok hoşuma gitti. Son kısımlarda da yine Dumbledore ile Harry'nin yolculuğu beni aşırı heyecanlandırdı. Ya nasıl anlatsam bilemiyorum okurken yaşamış kadar oldum resmen.
Serinin kitaplarını her bitirişimde sevgim katlanarak artıyor. Yine öyle oldu. Yedinci kitap için hiç olmadığım kadar heyecanlıyım.
Bence filmleri izlediniz diye kitapları okumaktan kaçmayın olay akışını bilmeme rağmen ben çok keyif aldım okurken. Herkese çok çok çok tavsiye ederim.!
594 syf.
Söyleyebileceğim tek kelime "harika." Her kitabın sonunda söylediğim gibi bu kitabın sonunda da aynı şeyi söyledim. Kesinlikle bu seriyi en baştan bir kez daha okuyacağım. Her anını bilmeme rağmen sanki ilk kez okuyor havası yaratması kesinlikle bir büyü. Çocuk kitabı diyip geçmeyin kesinlikle bir şans verin. Ömrümce favorim olacak bundan eminim. Kitap okumayı sevdiren bir seri. Kalemine sağlık Rowling.
594 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Melez Prens, Zümrüdüanka yoldaşlığından sonra, seriye bir es verir gibi sakinleştirip olayları yerine oturtuyor. Seriyi 2.defa okuyorum, bu okumamda çok farklı şeyler gözüme çarptı.
Dumbledore'un satır aralarında metaforlarıyla Harry'ye verdiği dersler, aslında derin felsefe barındırıyor.
Bu serinin, Harry gibi yaşı büyüdükçe olgulaşan bir yapısı var.
Kitabın son kısımları filminden çok daha farklı ve detaylı.
Sadece filmini izleyenlere, seriyi baştan sona okumasını şiddetle tavsiye ederim. Çok şey kaçırıyorsunuz.

Ve kaldı Ölüm Yadigarları..
Potter, benim ortaokulda okuma alışkanlığı kazanmamı sağlayan seri olduğu için yeri çok başkadır. Bu yaşta tekrar okumanın ayrı lezzetini yaşıyorum.
Lütfen okuyun, çocuklarınıza okutun ;)
594 syf.
·Puan vermedi
Harry Potter serisinin tamamını bu yaz başlayarak bitirdim fakat aralarında en sevdiğim Melez Prens oldu.Belki kitabın farklı atmosferi belki Snape 'ı çok sevmemden kaynaklı.Herkese Harry Potter serisini okumasını öneriyorum fakat okurken fazla ara vermeyin aksi takdirde çok zamanınızı alıyor ve Harry Potter 'dan sıkılıp başka bir şey okumak istiyorsunuz.Ayrıca Melez Prens ile aramda duygusal bir bağ var.Biri ne zaman bana bir kitap hediye alsa hem o kişiyi hem o kitabı çok sevmeye başlarım.Kitabı bana alan kişi hayatta en çok sevdiğim en değer verdiğim insanlardan biri.Onu çok seviyorum bu yüzden Melez Prens benim için kitaptan fazlası ve bu kitaptan öte yapıtı kesinlikle okuyun!
594 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Kaç yaşına gelirsem geleyim, nerede olursam olayım beni etkilemeyi nasıl başarıyorsun Harry...
Kitap serinin çok sevilmeyen bir kitabı ama buna katılmıyorum. Hoş ben tüm kitaplarını çok seviyorum. Ama Melez Prens benim için Dumbledore ve Hortkuluklar anlamına geliyor. Serinin en kilit kitabı. Savaş öncesi son sessizlik. Duygusal... Ne zaman okusam gözlerim doluyor. Bu seferde aynısı oldu. Ne kadar zaman geçerse geçsin. Her zaman Harry...
594 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Merhabalar 🤗 Bugün serinin en güzel kitabı olduğunu düşündüğüm Harry Potter ve Melez Prens kitabının yorumu ile geldim.

Kitap tek kelime ile MÜKEMMELDİ. Serinin bir numaralı kitabıydı bence. Bunun en büyük sebebinin daha çok yan karakterler üzerine olduğunu düşünüyorum. Birçok karakterin derinliklerine inmeye başladık yavaş yavaş.

Kitabın konusundan spoiler olabileceği için bahsetmeyeceğim. Fakat karakterler konusunda bahsetmem gerektiğini düşünüyorum. Filmi izleyenler ama kitabını okumayanlar okusa bu kısmı daha iyi olur.

Öncelikle bu kitapta Hermione ve Ron’a sinir oldum. Harry o kadar uyarmasına rağmen dinlememeleri çok saçmaydı. O kısımları okurken sinir krizi geçirmemek için çok çabaladım.

Bu arada Harry ve Ginny ilişkisine bayıldım. Filmde de hoşuma gitmişti ama kitap da daha güzel işlenmişti. Gerçekten yakışan bir çift bence.

Onun dışında Voldemort’un geçmişine indik. Filmde bunlardan çok bahsedilmemişti hatırladığım kadarıyla. Ve kitapta bu kısım da çok hoştu.

Ama hepsinin dışında Draco’nun çaresizliğini görmek beni çok etkiledi. Değişmeye başladığını yazar bize hissettirmişti resmen. Her şeye rağmen sevdiğim karakterler arasına girdi bile Draco. Ayrıca Harry buna çöm takmıştı. Zaman zaman okurken “Çocuğun peşini bırak” diye kitaba bağırdığımı hatırlıyorum

Ayrıca Snape’in geçmişini filmden dolayı bilmeme rağmen yine de yazarın nasıl anlattığını merak etmeye başladım.

Bunların dışında çeviri ve anlatım çok iyiydi. Kitap baya akıcıydı, ben dört günde bitirdim. Diğer Harry Potter kitaplarını on ile yirmi gün arasında bitiren biri olarak söylüyorum bunu. Yazım, noktalama hatası yoktu. Aynı şekilde anlatım bozukluğu da...

Kısacası ben seriyi sırf bu kitap için bile okuyun derim. Hala başlamadıysanız başlayın. Seriye veda etmeme az kaldı ve içimi bir hüzün bastı bile. Ama siz yeni başlayacaksanız yavaş yavaş okuyun, benden söylemesi.
594 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Serinin şimdiye kadar okuduğum en iyi kitabıydı. Sona yaklaşmış bulunuyoruz. Bitime son bir kitap kaldı. Harry Potter ve Melez Prens'te birçok şey açığa kavuşuyor. Kitabın sonu beni heyecanlandırdı ve son kitapta beni farklı ve heyecanlı bir maceranın beklediğini düşünmeye başladım. Sadece bu kitapta öğrendiğim gerçekler biraz daha erken anlatılsaydı seri farklı bir hal alabilirdi diye düşünmeden edemedim. Rowling yine güzel anlatımıyla hiç sıkmadı ve keyifle okudum. Son kitap için sabırsızlanıyorum.
594 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Bu Kitap ta Dumblodere icin ne uzuldum ne stresler ne buhranlar yasadim ben. Harry cim Acin acimiz deyip sahiplenmistim... :(

Melez Prens in kim oldugu o kadar bariz belliydi ki sasirmadim. Ancak böyle hastalikli bir genc Voldemort olabilirdi yani :)

Finale doğru artik kahramanlarimiz Dumbledore nin intikamini almak icin bu yola bas koyuyorlar ve o zaman savas baslasin :)

Puanim 10 :)
594 syf.
·10/10
Fantastik sevenler için okunulması gereken ilk seri Harry Potter!! Fantastik sevmeyenleri bile sevdireceğine kesinlikle inanıyorum.Kendimi bir kitaba hiç bu kadar yakın hissetmemiştim. Seri bittiği zaman ağlayabilirsiniz :)) Melez Prens de serinin içinde yine en güzel ve akıcı yazılmış kitaplardan. Ben de fantastik seven biri olarak -yeniden yeniden ve yeniden- bıkmadan okuyacağım tek kitap.
Savaşmak, gene savaşmak önemlidir, demişti Dumbledore, ve savaşmaya devam etmek, çünkü ancak o zaman kötülüğü uzakta tutabilirsin, asla tamamen silemesen de...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Harry Potter ve Melez Prens
Alt başlık:
Harry Potter #6
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
594
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750809958
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Harry Potter And The Half - Blood Prince
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Harry Potter ve Melez Prens
Harry Potter ve Melez Prens
Harry Potter & the Half-Blood Prince
Harry Potter und der Halbblutprinz
“İşte orada, okulun tepesinde, gökte asılı duruyordu: o yılan dilli, parıl parıl parlayan yeşil kafatası; Ölüm Yiyen’lerin bir binaya girdiklerinde... birilerini öldürdüklerinde arkalarında bıraktıkları işaret...”
Büyücüler dünyasında devam eden karmaşa artık Muggle’ların dünyasını da etkilemeye başlamıştır. Harry Potter, Hogwarts’taki altıncı yılını Feci Yorucu Büyücülük Sınavlarına hazırlanarak geçireceğini düşünmektedir. Artık Quidditch takımının da kaptanıdır. Ancak Diagon Yolu’ndaki okul alışverişi sırasında Draco Malfoy’un bir şeyler çevirdiğini fark eder. Lord Voldemort’un geçmişiyle ilgili pek çok bilinmeyen ortaya çıkarken bir yandan da Malfoy’un neyin peşinde olduğunu öğrenmeye çalışan Harry’yi yine zor günler beklemektedir.

Kitabı okuyanlar 8.013 okur

  • Talha
  • Begüm Arkan
  • Elif Ergün
  • Aybeniz Karayılmaz
  • Berkay Güneş
  • Sıla korkmazgöz
  • M̷e̷t̷e̷c̷a̷n ̷y̷e̷n̷i̷l̷m̷e̷z̷
  • Zafer Kılıç
  • Sultan Elmas
  • Nefes Alan Bir Ölü

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.1
14-17 Yaş
%15
18-24 Yaş
%35.4
25-34 Yaş
%31.2
35-44 Yaş
%10
45-54 Yaş
%2.5
55-64 Yaş
%0.6
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73
Erkek
%27

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%58.8 (1.301)
9
%16.7 (370)
8
%10.3 (227)
7
%3.2 (70)
6
%1.2 (27)
5
%0.5 (10)
4
%0 (1)
3
%0
2
%0 (1)
1
%0.1 (2)

Kitabın sıralamaları