Harry Potter ve Melez Prens 6. Kitap

9,3/10  (459 Oy) · 
1.720 okunma  · 
421 beğeni  · 
4.202 gösterim
“İşte orada, okulun tepesinde, gökte asılı duruyordu: o yılan dilli, parıl parıl parlayan yeşil kafatası; Ölüm Yiyen’lerin bir binaya girdiklerinde... birilerini öldürdüklerinde arkalarında bıraktıkları işaret...”
Büyücüler dünyasında devam eden karmaşa artık Muggle’ların dünyasını da etkilemeye başlamıştır. Harry Potter, Hogwarts’taki altıncı yılını Feci Yorucu Büyücülük Sınavlarına hazırlanarak geçireceğini düşünmektedir. Artık Quidditch takımının da kaptanıdır. Ancak Diagon Yolu’ndaki okul alışverişi sırasında Draco Malfoy’un bir şeyler çevirdiğini fark eder. Lord Voldemort’un geçmişiyle ilgili pek çok bilinmeyen ortaya çıkarken bir yandan da Malfoy’un neyin peşinde olduğunu öğrenmeye çalışan Harry’yi yine zor günler beklemektedir.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2016
 • Sayfa Sayısı:
  594
 • ISBN:
  9789750809958
 • Orijinal Adı:
  Harry Potter And The Half - Blood Prince
 • Çeviri:
  Sevin Okyay, Kutlukhan Kutlu
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Söyleyebileceğim tek kelime "harika." Her kitabın sonunda söylediğim gibi bu kitabın sonunda da aynı şeyi söyledim. Kesinlikle bu seriyi en baştan bir kez daha okuyacağım. Her anını bilmeme rağmen sanki ilk kez okuyor havası yaratması kesinlikle bir büyü. Çocuk kitabı diyip geçmeyin kesinlikle bir şans verin. Ömrümce favorim olacak bundan eminim. Kitap okumayı sevdiren bir seri. Kalemine sağlık Rowling.

Gizem Özbağ 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Fantastik sevenler için okunulması gereken ilk seri Harry Potter!! Fantastik sevmeyenleri bile sevdireceğine kesinlikle inanıyorum.Kendimi bir kitaba hiç bu kadar yakın hissetmemiştim. Seri bittiği zaman ağlayabilirsiniz :)) Melez Prens de serinin içinde yine en güzel ve akıcı yazılmış kitaplardan. Ben de fantastik seven biri olarak -yeniden yeniden ve yeniden- bıkmadan okuyacağım tek kitap.

Serdar Poirot 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Serinin altıncı ve en güzel romanı. Potter altıncı sınıftadır ve aynı zamanda Quidditch kaptanıdır. Bu sene kadroda bir değişiklik olur ve Horace Slughorn İksir hocası olurken Snape de yıllardır beklediği Karanlık Sanatlar dersine hoca olur. Seherbaz olabileceğini öğrenen Harry eski bir iksir ders kitabı bulur. Kitap Melez Prens'in malıdır ama kim olduğu bilinmemektedir. Dumbledore'dan özel ders alan Harry, Voldemort'un geçmişi ile ilgili bilgiler edinir ve onun ruhunu yedi parçaya yani yedi Hortkuluk'a böldüğünü ve onları yok etmeden onu öldüremeyeceğini öğrenir. Draco Malfoy bir şeylerin peşindedir ve en sonunda Melez Prens'in kimliği ortaya çıkacak ve Hogwarts'ın en önemli simalarından biri öldürülecektir. Soluksuz okunan bir roman.

Mervenur Arslan 
26 Nis 23:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı okurken bazı yerlerde hıçkıra hıçkıra agladım. Müthişti. Harry Potter...Jk Rowling, sen olmasaydın kitaplar hayatıma girmeye cekti..

arzu algayır 
16 May 11:13 · Kitabı okudu · 10/10 puan

ah ahhh kahramanım snape :) JK cidden yine kalemini coşturmuş.
ben böyle hayal gücü, böyle hatasız fantastik roman görmedim. eee madem zaman çevirici vardı niye böyle yapmadılar dediğinizde bile size şak diye mantıklı bir cevap geliyor :)

Mujurey 
12 Tem 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · 8/10 puan

Serinin en üzücü kitabı. Sebebi malum. Diğer kitaplar gibi sonlara doğru tempo gittikçe hızlanıyor ve akıntıya kapılıp sürükleniyorsunuz siz de. Bu kitap daha çok Dumbledore'un Harry'e akıl hocalığı yapması, Voldemort'un geçmişi ve aşk ilişkileri odaklıydı. Kitabın benim için okuduğum diğer beş kitaptan, sebebini bilmediğim bir şekilde, farklı bir yeri oldu. Şimdi sadece son kitap kaldı ve tekrar tekrar okumak için sabırsızlanacağım.

Celal Uslu 
11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitabın İngilizce basımını okumuştum kesinlikle fantastik bir kurguya sahip.
Filmi çekilen kitapların, okuyucunun hayal dünyasına ket vurduğu kanısındayım, bu tezimi destekleyen kitaplardandır.
İmkanı olanlar için İngilizce basımlarını okumalarını tavsiye ederim, yapılan çevirilere haksızlık yapmak için değil ama orijinal versiyonda daha büyük bir pencereden manzarayı seyrediyorsunuz.

Furkan 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Olayların iyice karıştığı ve kızıştığı kitapta Harry'nin psikolojisi ve öğrendiği her yeni şey adına art arda yaşadığım şoklar ve sonunda kitabı sıka sıka ağladığımı hatırlamam... Sanırım kitap ve insan arasındaki ilişkiyi bu şekilde tanımlayabilirdim. Mükemmel.

Tuğçe Saltan 
12 Eyl 19:52 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Voldemort'un dönüşü artık Muggle dünyasını bile etkilemektedir ve Dumbledore onu yok etmek için elinden gelen her şeyi yapmaya başlar. Hogwarts üst üste koruma büyüleriyle güvenli bir şato olarak görülür ama sahiden öyle midir? Dumbledore'a göre Karanlık Lord ruhunu yedi parçaya bölmüştür ve tüm parçaları yok etmeden onu öldürmek imkansızdır.
Harry Potter kitaplarının en sevdiğim yanı, her şeyin daha ayrıntılı olması ve yan karakterlere de önem verilmesi. Filmlerde olaylar -normal olarak- çok hızlı gelişiyor ve bırakın yan karakterleri, ana karakterleri bile yeterince iyi yansıtamıyorlar. Bu yüzden özellikle Harry Potter kitaplarını filmlerine tercih ediyorum.
Ayrıca kitapta Harry ve Ginny, Ron ve Hermione birbirine olan ilgisini gizleyememeye başlıyor ve aralarında geçen konuşmalar çok sevimli.

Zeynep Karakaş 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Seriyle geç tanıştığım için Melez Prens'i okumam lise 2. sınıfa nasip oldu. Kitap bende okulun reviri ile birleşmiş durumda. Hocalara rahatsız olduğumu söyleyip revirde sıcak su torbasıyla sarmaş dolaş bitirdim neredeyse tüm kitabı kopamadığım için. =) Serinin çoğu boşluğunun doldurulduğu kitaptır kendisi. Ancak bir heyecan okuyup bitirdikten sonra boşluk hissi oluşturdu. Her şey birden oldu bitti ve ağzım açık kitaba bakakaldım "Ne yani bu kadar mıydı?!" diye..

3 /

Kitaptan 42 Alıntı

Berra Nisa GENÇ 
26 Mar 17:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Harry Potter
"Ölüme ve karanlığa baktığımızda korktuğumuz şey bilinmezliktir, başka bir şey değil."

Harry Potter ve Melez Prens, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 518 - YKY)Harry Potter ve Melez Prens, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 518 - YKY)
Berra Nisa GENÇ 
26 Mar 17:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Harry Potter
Savaşmak, gene savaşmak önemlidir, demişti Dumbledore, ve savaşmaya devam etmek, çünkü ancak o zaman kötülüğü uzakta tutabilirsin, asla tamamen silemesen de...

Harry Potter ve Melez Prens, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 587 - YKY)Harry Potter ve Melez Prens, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 587 - YKY)
Nurettin D 
13 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her şeyin adını söyle. Bir şeyin adından korkarsan kendinden daha çok korkarsın.

Harry Potter ve Melez Prens, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Albus Dumbledore)Harry Potter ve Melez Prens, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Albus Dumbledore)
seray şimşek 
07 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bir cesedin korkulacak hiçbir tarafı yoktur, Harry, tıpkı karanlığın korkulacak hiçbir tarafı olmadığı gibi. Elbette ikisinden de gizli gizli korkan Lord Voldemort, aynı kanıda değil. Ama bir kez daha bilgelikten ne kadar yoksun olduğunu açığa vuruyor. Ölüme ve karanlığa baktığımızda korktuğumuz şey bilinmezliktir, başka bir şey değil." Dumbledore...

Harry Potter ve Melez Prens, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 518)Harry Potter ve Melez Prens, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 518)
Ulaş Koç 
 08 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Harry Potter
Voldemort kendi en büyük düşmanını kendi yarattı, tıpkı her yerdeki despotların yaptığı gibi! Despotların ezdikleri insanlardan nasıl korktukları hakkında hiçbir fikrin var mı? Hepsi de çok sayıdaki kurbanları arasından bir gün mutlaka birinin çıkıp ayaklanacağının, onlara karşılık vereceğinin farkındadır!

Harry Potter ve Melez Prens, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 467)Harry Potter ve Melez Prens, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 467)
Tuğçe Saltan 
10 Eyl 11:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Ama anlaşılan Potter'ın bu konuda söyleyecek çok şeyi var," dedi Snape; birden odanın arka tarafına işaret ederek kara gözlerini Harry'ye dikti. "Haydi, Potter'a bir İnferius ile bir hayaleti birbirinden nasıl ayırt edeceğimizi soralım."
Bütün sınıf, Slughorn'u ziyarete gittikleri gece Dumbledore'un ona söylediklerini telaşla hatırlamaya çalışan Harry'ye baktı.
"Ee - şey - hayaletler saydamdır -"
"Oo, çok iyi," diye onun lafını kesti Snape, dudağı bükülmüştü. "Evet, aldığın yaklaşık altı yıllık sihir eğitiminin ziyan olmadığı kolaylıkla görülüyor, Potter. Hayaletler saydamdır."
Pansy Parkinson tiz bir kıkırdama koyuverdi. Başka birkaç kişi pis pis sırıttı. Harry derin bir nefes aldı ve içi kaynayıp köpürdüğü halde, sakin bir şekilde devam etti. "Evet, hayaletler saydamdır ama İnferius'lar ölü bedenlerdir, değil mi? Öyleyse katıdırlar - "
"Beş yaşında çocuk bile bu kadarını söylerdi," diye dudak büktü Snape. "İnferius, karanlık bir büyücünün büyüsüyle yeniden canlandırılmış bir cesettir. Canlı değildir, sadece büyücünün isteğini yerine getirmek için kukla gibi kullanılır. Hepinizin artık bildiğini sanıyorum ki, bir hayalet ise, yeryüzünden ayrılmış bir ruhun bıraktığı izdir... ve tabi, Potter'ın çok bilgece bize söylediği gibi, saydamdır."

Harry Potter ve Melez Prens, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 423 - YKY)Harry Potter ve Melez Prens, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 423 - YKY)
zeynep** 
01 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşlıların gençliği hafife alması aptallık ve unutkanlıktır.

Harry Potter ve Melez Prens, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Albus Dumbledore)Harry Potter ve Melez Prens, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Albus Dumbledore)
Ulaş Koç 
08 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Harry Potter
Ölümüne bir mücadeleye girmek için arenaya sürüklenmekle arenaya başın dik girmek arasındaki farktı bu. Kimileri belki de iki yol arasında pek bir şey değişmediğini söyleyebilirdi, ama Dumbledore biliyordu - ve ben de biliyorum, diye düşündü Harry, müthiş bir gurur duygusuyla , annemle babam da biliyordu - aralarında dünya kadar fark var.

Harry Potter ve Melez Prens, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 469)Harry Potter ve Melez Prens, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 469)
5 /