Adı:
Harry Potter ve Melez Prens
Alt başlık:
6. Kitap
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
594
ISBN:
9789750809958
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Harry Potter And The Half - Blood Prince
Çeviri:
Sevin Okyay, Kutlukhan Kutlu
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
“İşte orada, okulun tepesinde, gökte asılı duruyordu: o yılan dilli, parıl parıl parlayan yeşil kafatası; Ölüm Yiyen’lerin bir binaya girdiklerinde... birilerini öldürdüklerinde arkalarında bıraktıkları işaret...”
Büyücüler dünyasında devam eden karmaşa artık Muggle’ların dünyasını da etkilemeye başlamıştır. Harry Potter, Hogwarts’taki altıncı yılını Feci Yorucu Büyücülük Sınavlarına hazırlanarak geçireceğini düşünmektedir. Artık Quidditch takımının da kaptanıdır. Ancak Diagon Yolu’ndaki okul alışverişi sırasında Draco Malfoy’un bir şeyler çevirdiğini fark eder. Lord Voldemort’un geçmişiyle ilgili pek çok bilinmeyen ortaya çıkarken bir yandan da Malfoy’un neyin peşinde olduğunu öğrenmeye çalışan Harry’yi yine zor günler beklemektedir.
Önce çocuk romanı olarak yazılan Harry Potter sonrasında yetişkinlerinde okuyabileceği türe çevrilmiş ve bunuda okuduğum her kitapta çıplak gözle görebiliyorum.
Harry artık büyücülük okulunda 6. Sınıfa geçmiştir. Kendisini ağır sınavlar beklemektedir.
Bence bu kitap diğerlerinden baya bir farklı olmuş. Diğer kitaplarda macera vardı ve dostluk kavramı ön plana çıkaran konular yer alıyordu ama bu kitapta aşk konusu ele alınmış ve öylede bitmiş.
J.K.Rowling bu kitapta birçok sırrı açıklamış ve okuyucuyu düşündürmüş. Gittikçe sona doğru geliyoruz.
Söyleyebileceğim tek kelime "harika." Her kitabın sonunda söylediğim gibi bu kitabın sonunda da aynı şeyi söyledim. Kesinlikle bu seriyi en baştan bir kez daha okuyacağım. Her anını bilmeme rağmen sanki ilk kez okuyor havası yaratması kesinlikle bir büyü. Çocuk kitabı diyip geçmeyin kesinlikle bir şans verin. Ömrümce favorim olacak bundan eminim. Kitap okumayı sevdiren bir seri. Kalemine sağlık Rowling.

Benzer kitaplar

Seriler arasinda en cok etkilendigim kitap ti hic tartisilmasiz efsaneydi.Son kurtacisi olan Dumbledore un ölümü Harry i tamamen korunmasiz bıraktı belki ama melez prensimizin ne kadar mukemmel zekaya sahip oldugunu gorduk okumayanlar icin kim oldugunu soylemiyorum ama Tartismasiz en zeki gizli kahraman bunu soyleyebilirim.kafamda canlandirdigim hali ile bile mukemmel bir kurgu cikalmis ortaya.Anlatim kusursuz ve surukleyici .
Okumayan kalmasın bence yazik olur .
Kısa tutacağım özellikle çünkü Harry Potter ancak ve ancak okunarak anlaşılır bir kitap olarak kalacak.
Ve Warner Bros'un git gide kararttığı o sembolü görünce gözleri dolanlar derneği başkanı olarak size incelememi takdim eder ve "Hiçbir işe yaramadığıma yemin ederim!"
Özellikle bu kitapta artık kahramanlarımız büyüme sancılarında oluyorlar. Başlayan sınavlar, FYBS'ye hazırlıklar. Aşk karmaşası.
Kitap adını, Harry'nin iksir dersi için dolapta bulduğu, eskiden kalma iksir kitabının içine yazılı olan "Melez Prens'e aittir." göndermesinden alıyor.
Bu kitap iksirlerin kolay ama etkili formülleri, farklı büyüler derken Harry'nin tüm dünyası oluyor bu kitap.
Kitabın, Severus Snape'e ait olduğunu "Bana benim büyümle mi saldırıyorsun Potter!" gibisinden bir şey dediğinde anlıyoruz.
(O değil de kitabı hatırlamak için fragmanı izledim. Lanet olsun bak tekrar okuyasım geldi!)
Voldemort'un hayatına dair birkaç anıyı düşünselide izliyorlar. Burada Voldemort'a ait bazı bilgiler ediniyoruz. Açıkçası kitabı okuyunca Tom Riddle'i seviyorsunuz ve üzülüyorsunuz. Dumbledore, Tom'a ait bazı özel mekanları bulabilmek için uğraşıyor. Hortkulukların ve yaşamındaki bazı mekanların ilgisi olduğunu düşünüyor.
Dumbledore'u bu kitapta kaybediyoruz. Bu kısımları iyi okumanızı veyahut iyi izlemenizi tavsiye ederim çünkü şu "Asanın İtaati" konusu buradaki dikkatinize bağlı.
Dumbledore'u Severus Snape'in öldürmesi Harry'İ açıkça şok ediyor ve git gide umutlarını tüketiyor. Yoldaşlığa karşı bir hainlik olarak algılıyor.
Kısa ve öz okuyun. BU kadar spoiler yeter. Muziplik Tamamlandı!
Serinin altıncı ve en güzel romanı. Potter altıncı sınıftadır ve aynı zamanda Quidditch kaptanıdır. Bu sene kadroda bir değişiklik olur ve Horace Slughorn İksir hocası olurken Snape de yıllardır beklediği Karanlık Sanatlar dersine hoca olur. Seherbaz olabileceğini öğrenen Harry eski bir iksir ders kitabı bulur. Kitap Melez Prens'in malıdır ama kim olduğu bilinmemektedir. Dumbledore'dan özel ders alan Harry, Voldemort'un geçmişi ile ilgili bilgiler edinir ve onun ruhunu yedi parçaya yani yedi Hortkuluk'a böldüğünü ve onları yok etmeden onu öldüremeyeceğini öğrenir. Draco Malfoy bir şeylerin peşindedir ve en sonunda Melez Prens'in kimliği ortaya çıkacak ve Hogwarts'ın en önemli simalarından biri öldürülecektir. Soluksuz okunan bir roman.
Fantastik sevenler için okunulması gereken ilk seri Harry Potter!! Fantastik sevmeyenleri bile sevdireceğine kesinlikle inanıyorum.Kendimi bir kitaba hiç bu kadar yakın hissetmemiştim. Seri bittiği zaman ağlayabilirsiniz :)) Melez Prens de serinin içinde yine en güzel ve akıcı yazılmış kitaplardan. Ben de fantastik seven biri olarak -yeniden yeniden ve yeniden- bıkmadan okuyacağım tek kitap.
Kitabı okurken bazı yerlerde hıçkıra hıçkıra agladım. Müthişti. Harry Potter...Jk Rowling, sen olmasaydın kitaplar hayatıma girmeye cekti..
Melez Prens seride en hoşuma giden kitaptır. Sonlarına doğru üzüldüğüm oldu tabi ama sürükleyici bir kitaptır. J.K Rowling gerçekten harika bir yazar. Bayılıyorum kendisine.
Çok güzel kitaptı, çok güzel; belki de yedinci kitaptan bile daha iyi bir kitaptı. Cümlelerimi toplayamıyorum bile yazarken, öyle bir heyecanla ve mutlulukta okumuştum ki bu kitabı, gerçekten bitmesin istediğim (toplamda da sekiz ya da dokuz kere okumuşumdur) ender kitaplardan. Harry'nin Malfoy konusunu takıntı haline getirmesi, Dumbledore ile Harry'nin özel dersleri,Harry'nin Quidditch kaptanlığı,Hortkuluklar Ron'un efsane replikleri ve okuru yıldırım çarpmışa çeviren fantastik finali... Gerçekten ne desem boş. Serinin en iyi kitabı.

Dipnot: Bu kitabı (daha doğrusu yirmi yedinci bölümü) ne zaman okusam gözlerim doluyor ve kafamda Can Atilla-Cariyeler ve Geceler'in 1:15-2:10 arasındaki bölümü çalmaya başlıyor.
Seriyi okuduysanız bu kitabı da beğeneceksinizdir fakat olaylar yalnızca son bir kısımda gerçekleşiyor. Yine de güzel bir kitap ve seride eksikliği hissedilir
ah ahhh kahramanım snape :) JK cidden yine kalemini coşturmuş.
ben böyle hayal gücü, böyle hatasız fantastik roman görmedim. eee madem zaman çevirici vardı niye böyle yapmadılar dediğinizde bile size şak diye mantıklı bir cevap geliyor :)
Kitaba tam puan vermemek mümkün değil diye düşünüyorum. Ahhh Rowling Hanımcım hangi kitabı favori yapayım ??!!! Niye bu kadar güzel yazıyorsunuz yazık bana !! Gerçekten hayatımın serisi canımcım hp nin 6. Kitabını da bitirdim. Voldemortu baya iyi tanıyoruz bu kitapta. Ve Ginny karakterine gittikçe daha da ısındım. Filmdeki karakteri herkes gibi bende hiç sevmiyorum. Çok donuk bir rol canlandırmış oyuncu . Ama normalde çok eğlenceli, ikiz ağabeylerinden baya bir şey kapmış sonunda rahat rahat konuşabilen ve favori karakterlerimde girecek bir karakter. Ama herkesin aklına Ginny diyince filmdeki hali geliyor. Ve bu bizi Ginny e karşı bir nefretle dolduruyor. Gerçekten düşününce Ginny i hiç sevmiyorum . Ama kitaptaki Ginny favori kadın karakterlerimden. Kitap bittiğinde “Asalar havaya” diyip duruyordum . Ve Snape den nefret ediyordum. Ama -always- tabiki. Sadece şimdilik :) . Ve dedim ki “Harry Voldemort’la savaşırsa eğer sıvı şans kullansın.” Çok mantıklı olurdu bence . Ginny i favorilerimden yapmak istiyorum ama filmdeki Ginny den nefret ediyorum. Neyse harika bir kitaptı. Serinin 3 favori kitabı var umarım bir gün karşınıza favori 7 kitabım ile gelmem. Puanım 10/10
Savaşmak, gene savaşmak önemlidir, demişti Dumbledore, ve savaşmaya devam etmek, çünkü ancak o zaman kötülüğü uzakta tutabilirsin, asla tamamen silemesen de...
Voldemort kendi en büyük düşmanını kendi yarattı, tıpkı her yerdeki despotların yaptığı gibi! Despotların ezdikleri insanlardan nasıl korktukları hakkında hiçbir fikrin var mı? Hepsi de çok sayıdaki kurbanları arasından bir gün mutlaka birinin çıkıp ayaklanacağının, onlara karşılık vereceğinin farkındadır!
"Bir cesedin korkulacak hiçbir tarafı yoktur, Harry, tıpkı karanlığın korkulacak hiçbir tarafı olmadığı gibi. Elbette ikisinden de gizli gizli korkan Lord Voldemort, aynı kanıda değil. Ama bir kez daha bilgelikten ne kadar yoksun olduğunu açığa vuruyor. Ölüme ve karanlığa baktığımızda korktuğumuz şey bilinmezliktir, başka bir şey değil." Dumbledore...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Harry Potter ve Melez Prens
Alt başlık:
6. Kitap
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
594
ISBN:
9789750809958
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Harry Potter And The Half - Blood Prince
Çeviri:
Sevin Okyay, Kutlukhan Kutlu
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
“İşte orada, okulun tepesinde, gökte asılı duruyordu: o yılan dilli, parıl parıl parlayan yeşil kafatası; Ölüm Yiyen’lerin bir binaya girdiklerinde... birilerini öldürdüklerinde arkalarında bıraktıkları işaret...”
Büyücüler dünyasında devam eden karmaşa artık Muggle’ların dünyasını da etkilemeye başlamıştır. Harry Potter, Hogwarts’taki altıncı yılını Feci Yorucu Büyücülük Sınavlarına hazırlanarak geçireceğini düşünmektedir. Artık Quidditch takımının da kaptanıdır. Ancak Diagon Yolu’ndaki okul alışverişi sırasında Draco Malfoy’un bir şeyler çevirdiğini fark eder. Lord Voldemort’un geçmişiyle ilgili pek çok bilinmeyen ortaya çıkarken bir yandan da Malfoy’un neyin peşinde olduğunu öğrenmeye çalışan Harry’yi yine zor günler beklemektedir.

Kitabı okuyanlar 2.645 okur

  • Sümeyra
  • Begüm Sönmez
  • Pınar Alışkan
  • Ezel Demirci
  • Berkay Tan
  • Hatice Elif ÖZTÜRK
  • Abdullah Özkan Nizamoğlu
  • hazalakdogan
  • Zeynep Dursun
  • Yomisa

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.1
14-17 Yaş
%15
18-24 Yaş
%35.4
25-34 Yaş
%31.2
35-44 Yaş
%10
45-54 Yaş
%2.5
55-64 Yaş
%0.6
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73
Erkek
%27

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%64.7 (486)
9
%17.6 (132)
8
%10.1 (76)
7
%4.4 (33)
6
%2 (15)
5
%0.7 (5)
4
%0.1 (1)
3
%0
2
%0.1 (1)
1
%0.3 (2)

Kitabın sıralamaları