·
Okunma
·
Beğeni
·
28946
Gösterim
Adı:
Harry Potter ve Sırlar Odası
Alt başlık:
Harry Potter #2
Baskı tarihi:
11 Şubat 2019
Sayfa sayısı:
314
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750802950
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Harry Potter And The Chamber Of Secrets
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
"Bir komplo var, Harry Potter. Bu yıl Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda dehşet verici şeyler yapmak için bir komplo."

Dursley'ler o yaz öylesine çekilmez olmuşlardır ki, Harry bir an önce okulu Hogwarts'a geri dönmek için can atmaktadır. Eşyalarını toplarken ortaya çıkan ev cini Dobby ise onu uyarır: Hogwarts'a dönerse, bir felaket olacaktır. Olur da: Sırlar Odası'nın açılmasıyla ortaya çıkan karanlık bir güç, Hogwarts'takileri taşa çevirmeye başlar. Harry, hayatını tehlikeye atarak, Oda'nın elli yıllık ölümcül gizemini çözmeye çalışır. Ve gerçekten de başına gelmedik felaket kalmaz.
314 syf.
·10/10
Harry Potter bambaşka bir dünya ve Rowling bu dünyayı çok iyi kurgulamış bir usta olarak bir kez daha karşımıza çıkıyor. Günümüzde insanlar her ne kadar film izlemeyi kitap okumaya tercih etmiş olsalarda, bu Rowling'i okumadan öncesine kadar sürebilir en fazla. İyi ki varsın Rowling...
314 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Bu güzel serinin bu güzel ikinci kitabına fantastik polisiye desem herhalde çok da yanlış bir şey söylemiş olmam. Zaten J. K. Rownling’in farklı mahlas ile yazdığı polisiye seriyi de göz önünde bulundurursak polisiyeye yakınlığını da görmüş oluruz. Hogwarts ise en ince ayrıntısına kadar kendi içinde apayrı bir fantastik dünya ve apayrı bir sihirli atmosfer ve bu güzel serinin en güzel tarafı da içinde barındırdığı polisiye esintiler.

Kitap kendisine aşırı ama aşırı bir şekilde bağlıyor, okumaya ara verdiğinizde, uyumadan önce veya rüyanızda kesinlikle size kendini hatırlatıyor. Dediğim gibi, polisiye romanı okuyormuş gibi Harry, Ron ve Hermione ile Slytherin'in Varisi’ni ararken roman içinde birçok unsuru ve delili de takip edeceksiniz. Eminim ki birçok delilden faydalanıp doğru sonuca ulaşacak ve birçok delilde de Rownling tarafından ters köşeye yatırılacaksınız. Kitap boyunca şüphelendiğim bir şey vardı ki kitabın sonucunda da sadece göründüğü gibi olmasına çok şaşırdım. Rownling bu dediğim unsuru okura karşı çok güzel yem olarak kullanmış.

İlk kitapta geçen birkaç cümleyi hatırlayınca aslında ikinci kitabın ana konusunu verdiğini fark ettim. Üçüncü kitabın ana konusunu bildiğim için de Rownling’in bu kitabında da sıradaki gelecek kitabına gönderme yaptığını görmek çok kolay ama keşke bu güzel seriyi yazım zamanı okuma şerefine nail olabilseydim de yeni bir kitabı beklemenin heyecanını yaşayabilseydim, aralardan bu kısa göndermeleri fark edebilmekle uğraşsaydım. Neyse şimdi de bu yaşlarda okumanın zevkini yaşıyorum, Allah okumama imkân tanıyanlardan razı olsun 

Kitapta ise unutamayacağım, çok sevdiğim ve bir o kadar üzüldüğüm karakter Dobby, çok üzdün be Dobby ve çok da fazla sevimlisin.
314 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Harry potter serisi, benim ortaokul zamanlarında kitap okumaya başlama sebebim oldu.. Rowling'in kurguladığı dünya, o yaşlarda hayal dünyamı genişletti ve kitaplar sayesinde daha mutlu ve heyecanlı bir evrende yaşamaya başlamıştım.. Fantastik dünyaya girişim, ilk heyecanlarım, üst üste kitap bitirişlerim.. O gün bu gündür iyiki kitaplar var diyorum, ve özlem duyduğum bu kitapları tekrar aldım okuyorum.. Fantastiğin yaşı yok.. Şu yaşadığımız evren zevk vermiyorsa sebebi Rowling ve Tolkien'dir.. Var olun ;)
314 syf.
·Puan vermedi
Serinin ikinci kitabı Sırlar Odası..

Felsefe taşından sonra ara vermeden sırlar odasına da başladım ve bir solukta bitirdim diyebilirim. Sanırım seri ilerledikçe kurguya daha cok hayran olacağım . Sırlar odası cok daha akıcı geçti benim için karakterleri tanıyor ve daha anlayarak okuduğum icin galiba. Karakter çokluğu artık rahatsız etmemeye başladı hepsini tanımaya başladığım ve kimin kim olduğunu anladığım icin sanırım.
Kitapta cok ayrı sevdiğim bir konu var" Quidditch " oyunu. Bu oyuna hayran kaldım doğrusu cok hoşuma giden bir kurgusu var bu oyunun. Filmde de izleyince bayıldım!
Kitaplar bittikce filmi de izliyorum, böylece karakterler gözümde daha rahat canlanıyor. Filmi de kitap kadar başarılı olmuş.
314 syf.
·19 günde·Puan vermedi
Harry potter çok farklı bir dünya... Filmi muhteşem ama kitap daha bir muhteşem....Filmini herkes izlemiştir ama bence kitabını da herkes okumalı..:)İyi okumalar
314 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Ve yine mükemmel soluk aldırmaz bir macera. Bence muazzam bir üsluba sahip. Kitabı elinizden bırakmanız mümkün değil. Kitabın sonunu hiç merak etmeye fırsatım olmadı çünkü düşündüğüm sadece bir sonraki paragraftı.
314 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitabın başları çok eğlenceli..Ancak sonlara doğru açıkçası biraz sıkıcı olmaya başlıyor. Başlarını ben severek okudum . Ama sonralı sıkıcı olduğundan dolayı okumak istemedim . O yüzden arada başka kitaplara da kaydım. Ama bitirmeden bırakmak istemediğim için tekrar o sıkıcı yere geri döndüm:):) ve en sonunda kitabi bitirdim."SİMYACI"adlı kiitabi okumak istiyordum .Harry Potteri bitirdim ve simdi o kitaba başlayacagim. Sonuc olarak Harry Potterle ilgili sayfası fazla gelebilir ama ben yinede az şeyin içinde çok şey anlatılmış diyeyim .Okumanızı da isterim . Birçoğunuz bence benimle aynı düşünceler içerisinde olacaktır .
314 syf.
·Beğendi·10/10
Öncelikle nasıl başlasam bilemiyorum. Kitabı günümün üçse birini okulda geçirmeme ve üçse birini de uyuyarak geçirmeme rağmen kitabı üç gün içerisinde bitirdim. Emin olun zaman olsa insanın bir gün içinde bitirebilir. Peki konu nedir?
Sırlar Odası tekrardan açılmıştır ama kim açtı? Peki bu varis kim? İçinde korkunç bir yaratığı barından oda nerede? Ginny ne yapmaya çalışıyor? Peki Lockhart’ın palavralarına ne demeli? Peki Hagrid ve Albus Dumbledore’a ne oldu? Bunun gibi birçok cevabı içinde barındıran Harika bir J.K. Rowling eseri mutlaka okuyun ama önce Felsefe Taşı’nı da okumayı unutmayın.
314 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Bence Rowling yakın tarihte en iyi kurgu yazarıdır. Çünkü film serisini en az 20 şer kere izlediğim Harry Potter serisi kitaplarıyla daha kaliteli bir yapıt.

Tolkien'den sonra kanımca en iyi kurgucu Rowlingdir. Ben yeni yeni kitaplarını okumaya başladım belkide bu kadar geç olmasının sebebi artık kitaplardaki huzura olan bağımlılığımı geç fark etmiş olmamdı. Kitap okuyorsanız inanın ki hayattan daha fazla zevk alabileceğiniz başka bir şey yoktur. Çünkü kitaplar sizi başka alemlere götürür. Canın mı sıkkın? Aç kitap oku o kederden kurtul, başka yerlere götürür seni kafanı dağıtır ve bu her gün kirlenen dünyadan seni az da olsa uzaklaşır.

Rowling öyle bir evren tasarlamış ki okuyucuyu alıp götürüyor adeta. Harry o olayları yaşarken sizde onun hep kuyruğunda oluyorsunuz sanki. Gerilemeler, heyecanlar,korkular ve bir sürü duyguyu yaşatıyor kitap. Sırlar Odasının filmini bir çok kere izlemiş biri olarak kitabı daha çok sevdim. Çünkü aslı bu yani film uyarlama tamamen. Evet bazı sahneler belki kitabı okurken aklıma geliyor ama kitapta olup filmde olmayan çok sahne ve ayrıntı var. Üzülerek söylüyorum ki önce keşke kitapları okusaydım.

Ayrıca şunu da söylemeden edemeyeceğim. Belki bazılarına göre bu seri çocuk kitabı veya daha genç kitleye hitap edebilir. Lakin çocuk masalları zaten tüm insanlara öğüt vermek için yazılmıyor mu? Eksiksiz insan yok şu alemde herkes okuduğu kitaptan kendinde eksik olanı görür ve olgunlaşır...
314 syf.
·Beğendi·10/10
Buraya yazacağım ilk satırların Harry Potter ile ilgili olması heyecanıyla duygularımı ve düşüncelerimi aktarmaya geçiyorum.
Harry Potter sıkça duyduğum şekilde "çocuk kitabı " olarak anılsada bence her yaş kesimi okuyabilir .Hemde her zaman...
Harry Potter çoğumuza göre "çocuk kitabı"değil hatta birnevi çocukluğumuzun kitabı .
Zihnimin en genç kısmı Harry Potter serisi ile kaplı .
En köşeler oynadığımız Harry Potter oyunları ile süslenmiş durumda .
Böyle olunca da Harry Potter "çocuk kitabı"değil de çocukluğumun ve her zaman geleceğimin bir kitabı olacak .
Biraz ciddi bir cümle kurmuş olsamda konu bu seri ile ilgili olunca cidden böyle cümleler gerekiyor bazen.
J.K Rowling bize sadece bir kitap serisi bırakmadı aslında.Bize Hogwarts'ın içine götürdü .Hepimiz büyücülük okulundaydık hayal dünyamızda. Bazılarımız aynı tarafta bazılarımız karşı taraftaydık ama ne olursa olsun hepimiz yine Hogwartsdaydık.
Hayal dünyamız büyülerle dolup taşarken biz bu büyülerle büyüdük ve birçok şeyi öğrendik .
Harry bize her zorlukta pes etmemeyi ve her zaman güçlu durmamızı öğretti .
Hermione zekiliği ve ders çalışmanın yararlarını gözler önüne sundu .
Ron ise her zaman sevinç kaynağımızdı.
İçimizde bulunan bazı şeylerin temsiliydi.
J.K.Rowling bu ve bundan daha fazlasını kattı her zaman bize .
İşte bu yüzden bu satırları yazıyorum .
Hala okumayanlar için ,bu seriye ön yargılı davrananlar için ,kitabı okumayı geç filmini bile izlemeyip anlamsız konuşanlar için ve bunun gibi birçok kişi için yazıyorum .
Umarım birgün bizim gibi Hogwarts'a katılırsınız.
Herkese yerimiz var .
Belki birkaç kişi hariç ...
Lumos
314 syf.
·7 günde·8/10
Eveeett işte serinin ikinci kitabını da heyecanla bitirmiş bulunmaktayım. Yine beni hayrete düşüren bir hayal gücüyle karşılaştım.. En çok etkilendiğim şey ise (bilmiyorum diğer incelememde belirttim mi :)) detaylar oldu; yani olaylardan ziyade mesela bir şekil değiştirme büyüsündeki detaylar beni bu yazara hayran bıraktı diyebilirim. Bu seri özellikle dönemde kafa dağıtmak için bire bir. İyi ki bunca zaman okumamışım :)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Harry Potter ve Sırlar Odası
Alt başlık:
Harry Potter #2
Baskı tarihi:
11 Şubat 2019
Sayfa sayısı:
314
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750802950
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Harry Potter And The Chamber Of Secrets
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
"Bir komplo var, Harry Potter. Bu yıl Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda dehşet verici şeyler yapmak için bir komplo."

Dursley'ler o yaz öylesine çekilmez olmuşlardır ki, Harry bir an önce okulu Hogwarts'a geri dönmek için can atmaktadır. Eşyalarını toplarken ortaya çıkan ev cini Dobby ise onu uyarır: Hogwarts'a dönerse, bir felaket olacaktır. Olur da: Sırlar Odası'nın açılmasıyla ortaya çıkan karanlık bir güç, Hogwarts'takileri taşa çevirmeye başlar. Harry, hayatını tehlikeye atarak, Oda'nın elli yıllık ölümcül gizemini çözmeye çalışır. Ve gerçekten de başına gelmedik felaket kalmaz.

Kitabı okuyanlar 12.935 okur

  • Murat Göğebakan
  • Çağla
  • Salih Emre YEŞİLBAŞ
  • Mihriban Zehra Çuhadar
  • Yağmur Kuru
  • Bilgehkx
  • Mina Çetin
  • Damla kızıltaş
  • Meltem Öztürk
  • Ümit Öztürk

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.7
14-17 Yaş
%20.3
18-24 Yaş
%32.5
25-34 Yaş
%27.2
35-44 Yaş
%9.2
45-54 Yaş
%2.5
55-64 Yaş
%0.4
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%74.6
Erkek
%25.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%51.2 (1.913)
9
%17.6 (657)
8
%11 (413)
7
%4.7 (175)
6
%1.4 (51)
5
%0.8 (29)
4
%0.2 (9)
3
%0.1 (5)
2
%0 (1)
1
%0.1 (5)

Kitabın sıralamaları