Harry Potter ve Felsefe Taşı 1. Kitap

9,1/10  (638 Oy) · 
2.208 okunma  · 
527 beğeni  · 
7.509 gösterim
"Harry, elleri titreyerek zarfı çevirince mor balmumundan bir mühür gördü; bir arma - koca bir 'H' harfinin çevresinde bir aslan, bir kartal, bir porsuk, bir de yılan."

HARRY POTTER sıradan bir çocuk olduğunu sanırken, bir baykuşun getirdiği mektupla yaşamı değişir: Başvurmadığı halde Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'na kabul edilmiştir. Burada birbirinden ilginç dersler alır, iki arkadaşıyla birlikte maceradan maceraya koşar. Yaşayarak öğrendikleri sayesinde küçük yaşta becerikli bir büyücü olup çıkar.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2016
 • Sayfa Sayısı:
  274
 • ISBN:
  9789750802942
 • Orijinal Adı:
  Harry Potter And The Philosopher's Stone
 • Çeviri:
  Ülkü Tamer
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ahmed Yasir Orman 
 11 Eki 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu seriyi liseye başladığım yıl okumuştum. Harry Potter benim kitap okumamda milattır. Harry Potter'ı okumadan önce de kitapları severdim ama Harry Potter'la bu sevgi bambaşka boyuta geldi. İlk kitabı elime aldıktan sonra bırakamadım. 7 kitap bir ayda su gibi bitti. Hele hatırlarım 5. kitabı üç güne bitirmiştim. Yarın okul olmasına rağmen sabahlara kadar okurdum. En sonunda uykuya yenik düşerdim de öyle uyurdum. Tabi bir de geceleri annem gelip niye yatmadın diye kızacak diye bazen yorganın altında okurdum. Benim için anlatılamaz bir seri bu. O zamanlar giden bir vasıta da midem bulandığı için bir şey okuyamazdım. Ama bunu bildiğim halde serviste her sabah okurdum. O ay çoğu sabah mide bulanık gözler uykulu bir şekilde gittim okula.
Biraz da kitap hakkında bahsedeyim. Kitap inanılmaz bir şekilde akıcı bir kitap. Yalın bir dille anlatılmış. Kurgu ise süper. Yazar ilk başta sadece para kazanmak için yazsa bile kitaplar arasındaki bağlantı muhteşem. Sanki yazar bu kitapları yazmadan önce en az 100 kitap yazmış da bu kitap onun ustalık döneminin eseri. Tabi bu yazar için bu tam tersi olmuş. Yazdığı ilk kitaplar olan Harry Potter süper olurken bundan sonra yazdığı Boş Koltuk ise bu kitapların yanına bile yaklaşamadı. Harry Potter kitabında adeta karakterle bütünleştim. Adeta okurken kendim bir Harry Potter oldum. Beraber korktuk, güldük, beraber üzüldük, eğlendik. Benim için değişilmez bir sei. Keşke okuduklarım aklımdan silinse de bir daha hiç bilmeden aynı heyecanla okuyabilsem. Diğer dünyada cennete gidersem şayet bu kitabın dünyasında belli bir süre geçireceğim mutlaka.

Nazlı Demir 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Dünyadaki bütün kitapları verecek olsalar asla elimdeki Harry Potter kitaplarını değişmem. Küçükken yangın çıksa evinden 3 şeyi kurtaracak olsan neler olurdu diye sorarlardı. İlk kurtaracağım şey Harry Potter kitaplarım olurdu derdim. "Çok güzel" desem "Harika" küser. "Harika" desem "Olağanüstü" oradan boynunu büker..

Serdar Poirot 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Mükemmel bir fantastik kurgu serisinin başlangıç romanı. Harry Potter, Lord Voldemort'un ölüm büyüsünden kurtulan tek çocuktur ve teyzesi ile eniştesinin evinde kalmaktadır. Büyücülük hakkında hiç bir şey bilmeyen Harry'ye 11. Yaş gününde Hogwarts büyücülük okulundan davetiye gelir ve hayatı değişir. Ron Weasley ve Hermoine Granger adında iki sıkı dost edinen Harry'nin yıldızı iksir hocası Profesör Snape ile bir türlü barışmaz. Ancak Hogwarts güvenli bir yer değildir. Karanlık bir güç önce büyücü bankası Gringotts'tan sonra Hogwarts'tan hayat ve ölümsüzlük veren Felsefe Taşı'nı çalmak istemektedir. Bu kişi kimdir ve Harry kısıtlı bilgisi ile buna engel olabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.

ela demir 
 22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Defalarca okuduğum serinin ilk kitabı. Bu serinin benim için anlamini ifade edecek bir kelime yok herhalde. En sevdiğim kitap serisi kesinlikle. Defalarca okumama rağmen hala Harry Potter okuyorum. Ne zaman canım sıkkın olsa rastgele bir sayfa açar neşelenirim. Arada sırada seriyi baştan sona tekrar okurum. Her seferinde de seri bana aynı mutluluğu tattırır. Bu yüzden benim için asla yeri doldurulamayacak.

Biraz da seriden bahsedeyim.

Öncelikle seriye çocuk kitabı diye burun kıvıranlara aldırmayın. Harry Potter serisi kesinlikle bir çocuğun hakkıyla kavrayamayacağı karmaşıklıkta olaylar ve karakterler içerir. Belki ilk iki kitap diğerlerine göre çocuksu sayılabilir ama 3. kitaptan sonra olaylar gittikçe karanlıklaşıyor.
Kitap çok akıcı. Ne zaman bitirdiğinizi bile anlayamazsınız. Rowling'in dili hayli eğlenceli. Sıradan bir günü bile çok komik bir şekilde anlatabiliyor. Karakterler çok iyi oluşturulmuş. Karakterlerin birden fazla yönü var. Kesinlikle cok titizlikle oluşturulmuş bir seri. İlk kitaplardaki önemsiz bir cümle son kitapta çok önemli bir olaya dönüşebiliyor.

Kısaca okumanızı tavsiye ederim. Eğer okumaya ne gerek var filmlerini seyrederim diyorsanız şunu söyleyebilirim ki filmler kitapların derinliğinin 1/10'ini bile taşımıyor. Bu yüzden bu dünyaya adım atmak isterseniz kesinlikle önce kitaplarını okuyun.

Berra Nisa GENÇ 
08 Şub 19:40 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Harry Potter serisinin ilk kitabı. Harry, bu kitapta henüz on bir, on iki yaşlarında bir çocuk. Annesini ve babasını hiç görmemiş, onlar hakkında en ufak bir bilgisi bile yok. Bir gün annesine ve babasına karşı yapılan büyük bir ölüm büyüsü nedeni ile annesi ve babası hayatını kaybetmiş. Ama o, mucize eseri hayatta kalmış... Annesi ve babası ölünce, hayattaki tek akrabası olan Teyzesi, amcası ve kuzeni Dudley kalmış. Ve bu kitapta, başından türlü türlü olaylar geçiyor. Bu kitap öyle güzel ki, kelimelerle anlatılamaz. En iyisi okuyun. :)

Duygu 
18 Oca 16:48 · Kitabı okudu

Nedense kitabı olan filmlerin önce kitabını okumak isterim. Bu seride de aynı şey oldu. Filmi ayrı bir keyif. Ancak kitabı ise farklı tat. Vaktiniz varsa kitaplarını da okumanızı tavsiye ederim. Filmde anlatılamayan şeyler kitapta daha fazla anlatılıyor.

EfRuzz 
11 Ara 2012 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

kimse çocuk romanı falan demesin .. edebiyat diye anlamsız saçma sapan cümleleri karıştırıp kuruşturup yazılan kitapları okuyup bayılanlar bu kitaplara laf etmesn

Emre Şeyda 
11 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

20li yaşlarımın başında bu kitap kitapçılara düştüğünde ve çok fazla okunduğunda aşırı meraklanmış ve kitabı okuma isteği duymuştum. Utana sıkıla kitabı satın aldığımda bir çocuk romanı gibi gözüken bu eserin çocuklar haricinde pek çok kesime hitap eden yanlarını gördüm. Büyücülerin, çeşitli yaratıkların bulunduğu şatoların birer okul olduğu bu kitapta birdenbire kendimi olayların içinde kendimi kaptırmış olarak buldum. Karakterlerin yazımı ve anlatımı o kadar başarılıydı ki çok çabuk ısınmıştım. Serinin ilk kitabı olarak çok başarılı buldum ve diğer kitaplarının çıkışlarını bekleyerek alıp okumaya başladım. Oldukça başarılı bir fantastik roman ve içindeki dünyası ile keşfe çağırıyor.

Tengiz Bedel 
16 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

filmi bile insani mest edirse kitapi nasil olacaq diye dusundum. hicde yanilmamisim. Rowler bu nasil bir dusunce )
kim yarim buraxibsa onun gunahi itirdiyin bilmir

mustafa tamer akder 
01 May 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu seri orta okul ve lise yıllarımın damga vurmuş ilk kitabı. Bu kitabın bence en önemli özelliği ana karakterlerin özelliklerini çok güzel bir şekilde kurgu geneline yayarak tanıtmış olması. Diğer türlü Harry Potter karakterini pek sevdiğim için bu kadar iştahla okumazdım (Her kitabını 3 kere okudum. Bu kitaplarla ilgili bir siteden test bulmuştum. En az 10 yıl ardından en kötü ortalamam %70 idi. :D). Beni bu kitapta beni sevdiren seriyi bağlanmama neden olan Hargid saflığı , Hermione zekası , Weasley ailesinin sıcaklığı ve neşesi idi. Fred ve George hatırladıkça hala yüzüme bir gülümseme geliyor. :D

Kitaptan 42 Alıntı

Harry alçak sesle Snape'in Quidditch maçında hakemlik edeceğini anlattı.
Hermione: Oynama.
Ron: Hasta olduğunu söyle.
Hermione: Ayağın kırılmış gibi yap.
Ron: Ayağını gerçekten kır.

Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 195)Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 195)
Ali Yalçın 
06 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Dilediğin kadar para, dilediğin kadar yaşam! Birçok insanın hemen isteyeceği iki şey - asıl sorun, insanların kendileri için en kötü şeyleri isteme tutkuları."

Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 264)Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 264)
Ceren Özavcı 
14 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Düşler dünyasına dalıp gerçek dünyayı, yaşamayı unutmak doğru değildir, unutma bunu.

Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 192)Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 192)

Ama o andan sonra, Hermione Granger arkadaşları oldu. Bazı olaylar vardır, dostluklara yol açar, dört metre boyunda bir ifritin canına okumak ta öyle bir olaydı işte.

Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 162)Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 162)
Ceren 
 11 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Müzik
Gözlerini silerek ''Ah, müzik!'' dedi. ''Burada yaptıklarımızın ötesinde bir büyü!......''

Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 118 - Albus Dumbledore)Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 118 - Albus Dumbledore)
bugrahan yazıcı 
09 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

“Ah, sen bir sınıf başkanı mısın, Percy? Bir şeyler söylemeliydin, hiçbir fikrimiz yoktu.”
“Biraz bekle, sanırım onun bir şeyler söylediğini hatırlar gibiyim, bir kere…”
“Ya da iki-”
“Bir dakika-”
“Bütün yaz

Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith)
Berra Nisa GENÇ 
23 Oca 15:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Harry Potter
Dumbledore: " Annen seni kurtarmak için öldü. Voldemort'un anlayamayacağı bir şey varsa o da sevgidir. Annenin sana olan sevgisi kadar güçlü bir sevgi ne derin izler bırakır bunu anlayamaz. Yara izine benzemez bu, gözle görülmez. Böylesine yürekten sevilmek, seven insan gitse bile, bizi sonsuza kadar korur. Tenine işlemiştir bu."

Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (YKY)Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (YKY)

Fear of a name increases fear the thing itself.
(Bir şeyin isminden korkmak kendisine olan korkuyu artırır.)

Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 256)Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 256)
5 /

Kitapla ilgili 6 Haber

Sayfalar Arasından Zihinlere Temas Etmeyi Başaran 14 Kadın Karakter
Sayfalar Arasından Zihinlere Temas Etmeyi Başaran 14 Kadın Karakter Edebiyat sahnesinin gizemli figürleri daima kadınlar olmuştur. Geçmişten günümüze ataerkil olan dünyanın hazineleri de, hep onların arasından çıkar. Zihne, yüreğe, fikre işleyen 14 müthiş kadın:
Ünlü yazarların ilk kitapları nasıl reddedildi?
Ünlü yazarların ilk kitapları nasıl reddedildi? Dünya edebiyatında, bugün birer başyapıt sayılan çok sayıda eser yayınevleri tarafından reddedilmişti. Bu reddedilme hikâyelerinden bazılarını derledik.
Edebiyat Tarihinin En İyi 100 Giriş Cümlesi
Edebiyat Tarihinin En İyi 100 Giriş Cümlesi Bazı romanları elimize aldığımızda, daha kapağını açtığımız anda, ilk cümleleri okurken biri sarıp sarmalamaya başlar. Bazılarında ise 50. sayfaya geldiğimiz halde okumakta zorlanırız. Özellikle sıradışı girişler bizi daha çok etkisi altına alır. Ve elbette romanı okuyup tamamadıktan sonra ilk sayfaya dönme isteği uyandıran romanlar.
Yazarların roman taslakları
Yazarların roman taslakları Roman yazmak karmaşık bir iş. Kimi yazarlar diyagramlar kullanarak kimi de çalışma odasının duvarlarına not alarak taslaklarını oluşturuyor. Bazı yazarların taslak çalışmalarına örnekleri aşağıda bulabilirsiniz.
Harry Potter'ın Faydaları
Harry Potter'ın Faydaları Yapılan bir araştırmaya göre, Harry Potter romanlarını okuyan çocuk ve gençler, göçmenlerin ve LGBTİ bireylerin sorunlarına daha duyarlı yaklaşıyor.