J. K. Rowling (Robert Galbraith) Joanne Kathleen Rowling

Yazar 9,1/10 · 7518 Oy · 36 kitap · 0 okunma ·  1589 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  J. K. Rowling (Robert Galbraith)
 • Yazarın Tam Adı:
  Joanne Kathleen Rowling
 • Unvan:
  İngiliz Yazar
 • Doğum:
  Chipping Sodburry, İngiltere 31 Temmuz 1965
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

1.589 okur beğendi.
7.518 puanlama · 735 alıntı
17 haber · 23.243 gösterim
0 okur kitaplarını okudu.
0 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
0 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

J. K. Rowling (Robert Galbraith)'in Biyografisi

Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling tarafından yazılan Cormoran Strike Serisi'nde yazar "Robert Galbraith" adında takma bir isim kullanmıştır.

Joanne "Jo" Rowling veya bilinen adıyla J. K. Rowling (d. 31 Temmuz 1965, İngiltere), Harry Potter fantastik bilim kurgu serisinin yazarı olarak tanınmış İngiliz yazar. Kathleen, kendisine verilen bir ad olmamasına rağmen, büyük annesinin onuruna bu adı almıştır. 

Rowling 31 Temmuz 1965'te Chipping Sodburry, İngiltere'de doğdu. Ailesiyle birlikte Bristol'e, daha sonra da Chepstow'a taşındı. Liseyi Wyedean Comprehensive'de okudu. Exeter Üniversitesi'nde, bir yıllık Fransa'da okuma da dahil olmak üzere, Fransızca ve klasik edebiyatlar okuduktan sonra Londra'ya yerleşerek araştırmacı ve çift dilli bir sekreter olarak Amnesty International'de çalışmaya başladı. İlk Eserini "tavşan" adlı kitapla 6 yaşındayken yayınlamıştır. Ama onun hayatını değiştiren eseri Harry Potter'dir.

İsmini "J. K. Rowling" olarak kullanmasının sebebi, ilk kitabın yayımcısı Blommsbury'in korkusudur. Blommsbury; genç erkeklerin, kitabın yazarının kadın olduğunu öğrendiklerinde, kitabı okumamak istemesinler diye ismini erkek ismine benzetmek için "J. K. Rowling" şeklinde kullandı. Küçükken herkes onu "Jo" diye çağırırdı sadece birisi ona çok kızgınken "Joanne" derdi.

Bu sırada, Rowling'in aklında büyücülük okulunda okuyan bir çocuğun hikâyesi vardı. Rowling, 4 saat rötarlı bir Manchester-Londra tren yolculuğu sırasında bu hikâye üzerinde yoğunlaştı ve yolculuk sonunda Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabının temel hikâyesi ve karakterleri aklının bir köşesinde duruyordu. Rowling, öğle aralarında hikâyeyi kağıda dökmeye başladı.

Rowling daha sonra Portekiz'e taşınarak burada İngilizce öğretmenliği yapmaya başladı. 16 Ekim 1992'de Portekizli televizyon gazetecisi Jorge Arantes'le evlendi ve 27 Temmuz 1993'te ilk çocuğu Jessica Rowling Arantes'i dünyaya getirdi. Çift 1995 yılında ayrıldı.

Aralık 1994'te Rowling ve kızı, kız kardeşine daha yakın olmak için Edinburgh'a taşındı. Tek geçim kaynağı işsizlik maaşı olan Rowling, ilk kitabını burada şimdi bir Çin lokantası olan Nicolson's Café'de tamamladı. Rowling aynı zamanda Edinburgh Üniversitesi'nde bir yıllık bir yüksek lisans diploması için okudu ve 1996 yılında buradan mezun oldu...

Rowling'in Harry Potter serisi tüm dünyada 400 milyon kopya satarak hem kitabı hem de yazarını büyük bir üne kavuşturdu. Eser, çocukların gözünden alabildiğine engin bir hayal dünyasına seslendiğinden son derece büyük bir ilgiyle okundu ve bir anda çok satan kitapların en başına yükseldi. Doğal olarak yazar Rowling' de kitaptan edindiği 1 milyar doları aşan servetiyle bir kitap yazarak dolar milyarderliğine çıkan ilk kişi oldu ve Rowling aynı zamanda İngiltere'nin en zengin kadını ünvanını elde etti.

Rowling'in kitaplarından edindiği büyük başarısının yanında aile yaşantısı da her zaman istediği düzeyde. 26 Aralık 2001'de Rowling, Pertshire'daki evinde küçük bir törenle Neil Murray adında bir doktorla evlendi. Rowling, 23 Mart 2003'te David Gordon Rowling Murray adını verdiği ikinci çocuğunu dünyaya getirdi. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabını kocası Niel'la çocukları Jessica ve David'e ithaf etti. 23 Ocak 2005'te Rowling, Mackenzie Jean Rowling Murray adını verdiği üçüncü çocuğunu dünyaya getirerek üç çocuk sahibi olma hayalini gerçekleştirdi. Rowling, Harry Potter serisinin altıncı kitabı Harry Potter ve Melez Prens adlı kitabı kızı Mackenzie'ye ithaf etti. 2012 Yılında ise 'The Casual Vacancy' adlı kitabını yazarak ilk defa yetişkinler için bir kitap yazmış oldu.

 

J. K. Rowling (Robert Galbraith)'in Kitapları Kitap Ekle

7. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları (Harry Potter Serisinin 7. ve Son Kitabı)
9,5/ 10  (659 Oy) ·  2.248 Okunma
8. Harry Potter ve Lanetli Çocuk (8. Kitap Birinci ve İkinci Bölüm)
7,8/ 10  (313 Oy) ·  708 Okunma
9. Ozan Beedle'ın Hikayeleri (Harry Potter'ın Büyülü Dünyasından)
8,7/ 10  (182 Oy) ·  535 Okunma
11. Çağlar Boyu Quidditch (Kennilworthy Whisp)
8,5/ 10  (99 Oy) ·  275 Okunma
13. Guguk Kuşu (Cormoran Strike Serisi 1)
7,9/ 10  (97 Oy) ·  242 Okunma
14. Harry Potter ve Felsefe Taşı (Resimli Özel Baskı)
9,3/ 10  (58 Oy) ·  140 Okunma
15. Harry Potter Ve Sırlar Odası (Resimli Özel Baskı)
9,7/ 10  (29 Oy) ·  84 Okunma
16. İpekböceği (Cormoran Strike Serisi 2)
8,4/ 10  (28 Oy) ·  59 Okunma
17. Harry Potter and the Cursed Child - Parts I & II (Special Rehearsal Edition: The Official Script Bo)
8,7/ 10  (17 Oy) ·  43 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Simge Sayılgan, bir alıntı ekledi.
25 Eki 2014 · İnceledi

Harry alçak sesle Snape'in Quidditch maçında hakemlik edeceğini anlattı.
Hermione: Oynama.
Ron: Hasta olduğunu söyle.
Hermione: Ayağın kırılmış gibi yap.
Ron: Ayağını gerçekten kır.

Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 195)Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 195)
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
14 May 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Seçim yapmak tehlikelidir. Seçim yapınca diğer bütün seçeneklerden vazgeçmek zorunda kalırsın.

Boş Koltuk, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Boş Koltuk, J. K. Rowling (Robert Galbraith)
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
14 May 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

İnsanın kalbinin kabullenmeyi reddettiği şeyleri beyninin bilebilmesi tuhaftı.

Boş Koltuk, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Boş Koltuk, J. K. Rowling (Robert Galbraith)
Ali Yalçın, bir alıntı ekledi.
06 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Dilediğin kadar para, dilediğin kadar yaşam! Birçok insanın hemen isteyeceği iki şey - asıl sorun, insanların kendileri için en kötü şeyleri isteme tutkuları."

Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 264)Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 264)
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
 13 May 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Sağduyu dediğin şey, insanların genellikle kendi önyargılarına verdikleri isimdir."

Boş Koltuk, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 271)Boş Koltuk, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 271)
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
13 May 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Nietzsche'ye göre" ... "felsefe filozofun özyaşam öyküsüdür."

Boş Koltuk, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 271)Boş Koltuk, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 271)
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
14 May 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Bir insan hayatınızdan çıkınca içinizde boşluk kalıyorsa bu aşk mıydı?"

Boş Koltuk, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Boş Koltuk, J. K. Rowling (Robert Galbraith)
Berra Nisa GENÇ, bir alıntı ekledi.
23 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Harry Potter
Dumbledore: " Annen seni kurtarmak için öldü. Voldemort'un anlayamayacağı bir şey varsa o da sevgidir. Annenin sana olan sevgisi kadar güçlü bir sevgi ne derin izler bırakır bunu anlayamaz. Yara izine benzemez bu, gözle görülmez. Böylesine yürekten sevilmek, seven insan gitse bile, bizi sonsuza kadar korur. Tenine işlemiştir bu."

Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (YKY)Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (YKY)
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
14 May 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kucaklanmak öyle güzeldi ki. İlişkileri basit, sözsüz, rahatlatıcı hareketlerden ibaret olsa ne güzel olurdu. İnsanlar neden konuşmayı öğrenmişlerdi ki?

Boş Koltuk, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Boş Koltuk, J. K. Rowling (Robert Galbraith)
Bütün Alıntıları Göster

J. K. Rowling (Robert Galbraith) ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

J.K Rowling, Dünyaca ünlü Harry Potter kitaplarının yazarı olması ile tanınır. Birçok yayın evinin kapısından geri çevrilmesine rağmen, pes etmeyerek şimdi filmleri bile çıkarılmış kitapların sahibidir. Yüksek hayal gücünün verdiği güvenle imkanları yetmese de, iç dünyasını kendi kitaplarına vermiş, biraz olsun dış dünyanın verdiği stresten uzaklaşarak bu müthiş kitapları bize sunmuştur. Kendisi hâlâ çalışmalarını sürdürmekte. Ayrıca şimdi "Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerelerde Bulunurlar" kitabının filmini de çıkarmış bulunmakta. Başarılarının devamını dileriz. :)

Harry Potter onu okuyan nesille büyüyen bir kitap serisi. İlk kitabı bu yüzden 10 yaşlarında bir çocuğun hazmedeceği sadelikte. İlerledikçe adım adım kitaplar daha karanlık bir tona bürünüyor hatta ölümler görüyoruz. Kurgusu kitapları olayları birbirine bağlayışı muhteşemdi. Okumaya başlamak için mükemmel bir seçim. Rowling kazandığı her senti hakediyor. Umarım senaristlikte de başarılı olur ve Fantastic Beast and where the find them efsane bir film olarak külliyatımıza eklenir.

Harry potter ile tanıştığım yazar. Karakterlerini çok hoşuma gidiyor. Dil bakımında çok akıcı ve hayal dünyası için en güzel kitaplardan. Yalnız sadece basit bir fantastik kurgu yazarı gözüyle bakmamak lazım. Dikkati bakılırsa Hitlerin politikasını anlatan aynı zamanla Hermione karakteriyle ve weasley ailesiyle tokat gibi eleştirdiğini görüyorsunuz. Voldemort karakterini incelerseniz kesinlikle hitler ile bağlantılarını görebilirsiniz(Zekası , saplantılı ideoloji , çocukluğundaki sıkıntılar benim hatırladıklarım.). Kitaplarının genel bakış atarsak da slytherin bölümünün hitlerin takipçilerini fikir birliğini görebilirsiniz. Yazarın kitapları hakkında bilgi verip heves kaçırmamak için burada kesiyorum. :D

Bana kitap okumayı sevdiren yazar desem abartmış olmam. Harry Potter dan önce de hikaye ve roman okudum fakat bir çırpıda bitirdiğim ve okumaktan gerçekten zevk aldığım ilk roman serisi diyebilirim. Kitaplarını defalarca okutmak ve bunu yaparken sıkmak yerine apayrı bir tat vermek gibi olağanüstü bir etkisi var. Kesinlikle okurken sizi alıp götürüyor. Eğer hala JK Rowling kitaplarını okumadıysanız inanın çok ama çok şey kaybetmişsiniz.

Harry potter'ı ilk okuduğum da bir kadının yazdığına inanmamıştım.Aklım da hep erkek diye hayal etmiştim.Sonra öğrenince kitabı daha da dikkatli okudum.Hayalgücü çok yüksek bir yazar olduğunu düşünüyorum.Ayrıca kitapları yunan mitolojisine benziyor.