1000Kitap Logosu
Çalıkuşu
Çalıkuşu
Çalıkuşu

Çalıkuşu

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.9
14,4bin Kişi
67bin
Okunma
16,8bin
Beğeni
272bin
Gösterim
448 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 12 sa. 42 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · İnkılap Yayınları · 1999 · Karton kapak · 002190700247
Diğer baskılar
Çalıkuşu
Çalıkuşu
Çalıkuşu
Çalıkuşu (Gençler İçin)
Çalıkuşu
Çalıquşu
Çalıkuşu ilk kez 1922 yılında Vakit gazetesinde tefrika edilmiş ve aynı yıl kitap olarak basılmıştır. Beşinci baskısından sonra eser, 1939 yılında bizzat Reşat Nuri Güntekin tarafından sonra tekrar yayımlanmıştır. Bu kitap söz konusu baskısından yararlanılarak aslına uygun olarak yayına hazırlanmıştır.
4 mağazanın 7 ürününün ortalama fiyatı: ₺39,94
8.9
10 üzerinden
14,4bin Puan · 1499 İnceleme
Rabia
Çalıkuşu'yu inceledi.
540 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Eğer Çalıkuşu'nu tek bir kelime ile anlatacak olsaydım bu kelime kesinlikle "naif" olurdu. Sanki okurken kitabı incitmek istemedim, Feride ile hüzünlendim, Feride ile çocuklaştım, yüreğim Feride ile bir attı. Türk edebiyatının en önemli romanlarından olduğu malumumuz; okumayı sevsin sevmesin, yaşı kaç olursa olsun isteyen herkesin çok rahat bitireceği, daha doğrusu bitirmek istemeyeceği eşsiz bir eser. Tek şikayetim Feride ve Kamran sahnelerine doymamamdır, keşke o güzelim aşkı daha fazla sayfada okusaydık.. :)
Çalıkuşu
8.9/10
· 67,1bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
21
590
R.
Çalıkuşu'yu inceledi.
544 syf.
Okuyun,okutturun :)
Şimdiye kadar "Dizisini izledim zaten konusunu az çok biliyorum" diyerek ertelediğim ve ertelediğime bin pişman olduğum, kendimi böyle bir kitaptan nasıl mahrum bırakabildim diye kızdığım çok müthiş bir başyapıt oldu benim için. Çalıkuşu, küçükken anne ve babasını kaybetmesiyle birlikte İstanbul'da teyzesinin yanında büyüyor ve bu sırada da Fransız mektebinde okuyor. Mektepte yaramazlıkları sebebiyle "Çalıkuşu" ismini alıyor ve Çalıkuş'luğu her yerde ve her yaşında devam ediyor. Teyzesinin oğluyla nişanlandıktan sonra yaşadığı bir olay sebebiyle İstanbul'u terk ederek Anadolu'ya öğretmenlik yapmak için gitmesi, onun hayatında dönüm noktalarına ve türlü türlü sıkıntılara göğüs germesine sebep oluyor. Aslında Feride'nin verdiği tüm mücadele onun büyümesine katkı sağlıyor. Toplumdaki olumsuz olgular bir bir Feride'nin hayatıyla bizlere aktarılıyor. Feride’nin her şeye rağmen dimdik ayakta duruşu,kendi kendine yetebilmesi, mesleğine olan sevgisi, merhameti, sabrı... Bunların hepsi beni kendisine hayran bıraktı. Çok güçlü bir karakterdi diyebilirim. Reşat Nuri'nin bir kadın ruhunu bu kadar güzel yansıtabilmesi de beni en çok etkileyen faktörlerden oldu.Kesinlikle tüm çevreme okutmaya çalışacağım kitaplar arasında yerini aldı.
Çalıkuşu
8.9/10
· 67,1bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
58
Murat Barış
Çalıkuşu'yu inceledi.
12 yaşımda bir çocukken, ikinci el bir kitap olarak elime geçmişti Çalıkuşu. Belkide hayatıma yön veren bir ışık olacağını bilmeyerek başlamıştım bu yola. Kitap, Feride'nin çocukluk yıllarında yaptığı yaramazlıkları, teyzesinin oğlu Kâmran'a olan gizli aşkının yanı sıra, Anadolunun saf ve temiz yönünün yanı sıra, bağnaz ve yobaz yapısınıda gözler önüne seriyor. İlk okuduğum eserin sahibinin Reşat Nuri Güntekin olması sebebiyle, ne kadar şanslı olduğumu ancak gençlik yıllarımda anlayabilmiştim. Doğa ve insan tasvirlerinin bir eser için ne kadar önemli olduğunu üstadın bu eseriyle görmüştüm. Bu eser televizyona da uyarlandı ama, inanın kitaptaki lezzeti alamıyorsunuz. Okumayan varsa mutlaka okusun. Okuyan mı ? Bir daha okusun :)
Çalıkuşu
8.9/10
· 67,1bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
32
Yıldız
Çalıkuşu'yu inceledi.
544 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Her insanın bir başucu kitabı olmalı. Canı sıkılınca okuyup kendini iyi hissedeceği bir kitap. Bana başucu kitabın ne, diye sorduklarında hiç düşünmeden Çalıkuşu diyorum. İlk okuduğum ortaokul günlerinden sonra ne zaman canım sıkılsa, kötü hissetsem defalarca okuduğum ve her seferinde aynı heyecanı ve zevki aldığım tek kitap. Hayatımın dönüm noktası olan, bu sayede mesleğimi belirlediğim kitap... Reşat Nuri tüm kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da Anadolu’yu, öğretmenliğin fedakarlıklarını ve savaş dönemini içine nahif bir aşk ekleyerek öyle güzel işliyor ki siz de o kahramanlardan biri oluyorsunuz. Kitap içine öyle çekiyor ki onlarla üzülüp onlarla seviniyorsunuz. Herkesin mutlaka okuması gereken, okumayan tek bir kişinin bile kalmaması gereken mükemmel bir kitap.
Çalıkuşu
8.9/10
· 67,1bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
288