·
Okunma
·
Beğeni
·
257,5bin
Gösterim
Adı:
Çalıkuşu
Baskı tarihi:
1991
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap ve Aka Kitabevi
Baskılar:
Çalıkuşu
Çalıkuşu
Çalıkuşu
Çalıkuşu (Gençler İçin)
Çalıkuşu
Çalıquşu
Çalıkuşu ilk kez 1922 yılında Vakit gazetesinde tefrika edilmiş ve aynı yıl kitap olarak basılmıştır. Beşinci baskısından sonra eser, 1939 yılında bizzat Reşat Nuri Güntekin tarafından sonra tekrar yayımlanmıştır. Bu kitap söz konusu baskısından yararlanılarak aslına uygun olarak yayına hazırlanmıştır.

ÇALIKUŞU, Reşat Nuri Güntekin''in en yaygın ününü kazandığı ilk romanı. Romanda, iyi öğrenim görmüş bir İstanbul kızının, Anadolu'nun çeşitli köy ve kasabalarında öğretmen olarak yaşadığı serüven anlatılır.Serüven yönü ağır basan bu romanda, kişilerin duygu dünyaları, ülke gerçeklerinden soyutlanmadan verilir. Çalıkuşu, her yaştan insanın rahatlıkla okuyup sevebileceği önemli romanlarımızdan biridir.
544 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
İnsan, birini sevmek felâketine uğradı mı, esir gibi bir şey oluyor. Ahhh Çalıkuşu, aşırı duygulandırdın beni güzel kalpli Feride... Atam’ın en sevdiği kitabı okumak bana büyük bir heyecan verdi tek kelimeyle müthiş bir eser..
544 syf.
·Puan vermedi
Şimdiye kadar birçok kitap okudum. Fakat benim için Çalıkuşu'nun yeri ve önemi hiç değişmedi. Sanırım bu kitabı hem çocukluk hem ergenlik hem de genç yetişkinlik dönemimde okumamdan kaynaklanıyor. Her dönemde aldığım tat hep farklı oldu. Öğretmen olmayı bu kitapla çocukluğumda hayal ettim. Ergenlimde içindeki aşktan etkilendim ve şimdi bir kadının hayattaki o sağlam duruşunu, başından geçen olayları çok iyi anlıyorum. Ve Feride karakteriyle sanki birlikte büyümüşüm gibi hissediyorum. Çalıkuşu sadece bir kadının romanı değil, aynı zamanda aşkın, ihanetin, dostluğun, aile olmanın romanı. Hakkında söylenecek binlerce şey varken ben Çalıkuşu için şunu söyleyebilir. Bu kitap aklınızdan uzun süre çıkmayacak kadar harika bir kitap. Bu nedenle okuyun. Hiç düşünmeden okuyun.
 • Suç ve Ceza
  9.2/10 (25,3bin Oy)30,1bin beğeni91,4bin okunma139,3bin alıntı964,7bin gösterim
 • Aşk
  7.7/10 (10,9bin Oy)11,7bin beğeni50,7bin okunma16,2bin alıntı164,9bin gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.1/10 (35,9bin Oy)40,1bin beğeni131,9bin okunma96,2bin alıntı645,4bin gösterim
 • Kuyucaklı Yusuf
  8.5/10 (24,5bin Oy)25,8bin beğeni101,1bin okunma66,7bin alıntı515,2bin gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.7/10 (24,6bin Oy)24,3bin beğeni93,6bin okunma30,8bin alıntı365,6bin gösterim
 • Olasılıksız
  8.6/10 (15,6bin Oy)16,8bin beğeni60,9bin okunma15,4bin alıntı254,3bin gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (29,2bin Oy)33bin beğeni105,3bin okunma56,4bin alıntı362,6bin gösterim
 • Bin Muhteşem Güneş
  9.0/10 (16,4bin Oy)18bin beğeni63,2bin okunma32,7bin alıntı208,8bin gösterim
 • Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
  8.4/10 (13,3bin Oy)13bin beğeni62,5bin okunma38bin alıntı176,9bin gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (32,7bin Oy)34,2bin beğeni123,9bin okunma112,6bin alıntı394bin gösterim
544 syf.
·36 günde·Puan vermedi
Kitaba ilk başladığımda konunun nasıl ilerleyeceğini tahmin edemediğim, son sayfalara gelene kadar da mutsuz bir sonla biteceğini düşündüğüm bir kitaptı Çalıkuşu. Karakterler öyle güzel işlenmişti ki olaydan çok uzak olan sıradan bir yardımcı karakteri bile rahatlıkla kafamda canlandırabildim. Özellikle Feride karakterine ayrı bir sempatim var diyebilirim. Daha küçük yaşta başlayan yaşam mücadelesi, karşılaştığı zorluklara boyun eğmemesi ve daha bir çok özelliğiyle örnek alınası bir kişiliğe sahip.
544 syf.
·5 günde·8/10 puan
Aslında bizim okuduğumuz, bir kadının Anadolu'daki mücadelesini ve kendi ayakları üzerinde durmaya çalışmasını anlatan bir roman veya hikâyeden fazlasıydı.

Fazlası neydi peki?
Fazlasını anlatayım size;
İnsanoğlunun Ön Yargısı
İnsanoğlunun İhaneti
İnsanoğlunun Şehveti (Nefsi)
İnsanoğlunun Hırsı
İnsanoğlunun Gururu
İnsanoğlunun Her şeyi..
İşte bir romandan fazlası bize gerçekleri anlatmaya çalışması.

Bir kadının kendi ayakları üzerinde durması 100 sene önce de zormuş. Dönüp bakıyorum da 100 sene geçmiş ama değişen hiçbir şey yok hâlâ bir kadın tek başına dışarı çıkamıyor hâlâ güzel bir kadına çirkin yakıştırmalar yapıyoruz ve hâlâ bir kadının önünü kesmek, onu toplumdan dışlamak adına her şeyi yapıyoruz. Neyse gelişiriz belki ilerde. Ne de olsa gelişmekte olan bir ülkeyiz kafa olarak da.

Ve ayrıca 100 sene önce de devlet dairelerinde torpil ve adam kayırma varmış. Dönüp bakıyorum hâlâ var.
Şşşt kimse duymasın bunu söylediğimi yoksa dayım bile beni kurtaramaz artık :)

Romanın içerisinde aşk teması da var ama oralar pek ilgimi cezbetmedi. Sadece eğer geriye dönüp Feride'ye bir şey söyleyebilsem, "Feride derdim, her ihanet sevgi ile başlar.."

----
Oldukça akıcı ve etkileyici bir roman tavsiye ederim.
544 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
- Feride, mademki onları bu kadar seviyorsun, kendi elinle azat et., daha sevap olur.
- Hayır, Müdire Hanım, dedim, ben de sizin gibi zannederdim. Fakat artık fikrimi değiştirdim. Kuşlar, ne istediğini bilmeyen zavallı, akılsız mahluklar. Kafesten kaçıncaya kadar türlü türlü üzüntüler içinde çırpınıyorlar. Fakat, sanır mısınız ki, dışarıda daha fazla bahtiyar olacaklar? Hayır, buna imkan yok. Ben, öyle sanıyorum ki, bu biçareler her şeye rağmen kafeslerine alışıyorlar, açık havaya kavuştukları zaman bir dal üstünde, başlarını kanatları içine gizleyerek geçirdikleri gecelerde sabaha kadar bu kafesi düşünüyorlar, küçük gözlerini pencerelerin aydınlığına dikerek hasret çekiyorlar. Kuşları zorla kafeslerde alıkoymalı, Müdire Hanım, zorla, zorla.

Seneler önce üzülsen de gururla yaptığın davranışın seni bu kadar pişman edeceğini nereden bilebilirdin ki ? Çok sevdiğim kuşların üzerinden ne güzel örnek göstermişsin içindeki pişmanlığı. Kim derdi çalıkuşu bir gün böylesine pişman olacak, eski halinden eser kalmayacak, gözündeki ışık günden güne solacak diye?

“İnsan birini sevmek felaketine uğradı mı esir gibi bir şey oluyor”
Akıl ne kadar olmaz dese de kalp yaramaz çocuklar gibi ille de o diye söylenip durur. O çocuk o kadar arsız ki, azarlamalar, dövünmeler, inat etmek bile fayda etmez. Ne kadar inatçı olursa olsun insan, şu dünyada o arsız çocuk kadar inatçısı yoktur sanıyorum. Sonunda galip gelecek taraf odur. Ya yenilir sevginle yaşarsın ya da yenilir ama galip geldiğini sanarak için kanaya kanaya tek başına yaşarsın sevgini. İki durumda da esirsin. Ama birinde ya mutlusun ya da mutsuz.
Üç Kız Kardeş ve Kalbimin Can Mayası kitaplarından sonra bunu okumamış olmam büyük kayıp olurdu benim için. O kitapta Dönüş’ün hissettiklerini, çalıkuşu ile aralarındaki bağı şimdi daha iyi anlıyorum ve daha bi seviyorum. Birbirleri arasında küçük de olsa bağ olan şeyleri seviyorum. Ayrıntıların, inceliklerin içinde kaybolup gidiyorum
544 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Ne zaman kendimi yalnız hissetsem kendimi bu kitapta bulurum.Üslubuyla,akıcılığıyla,karakterleri ve okuyucuya tattırdığı duygularıyla sizi büsbütün saracak bir kitap.Elinize aldığınızda bırakamayacak,çevrenizdekilere tavsiye etmek için sabırsızlanacaksınız.Okurken Anadolu'yu karış karış gezecek ve Anadolu insanını tanıyacaksınız.Okuyacaklara şimdiden iyi okumalar dilerim.
448 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Merhaba kitap severler;

Nasıl nerden başlasam,bazı kitaplar tekrar okunmayı hak ediyor.Toyluk zamanında hissettiğim duygularla şu an ki okumam arasında fark var. Yanlış anlaşılmasın hala favori kitaplarımdandır.Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk'ün baş ucu kitaplarından biridir.

Kitap Yorumu

Feride küçük yaşta annesini kaybettiğinden,teyzesi ile yaşamaktadır.Fransız Lisesinden mezun olan Feride, uçuk, deli dolu,şımarık olsa da teyzesinin oğlu Kamuran ile başlarda hiç geçinemeyen iki karekter...Zamanla düşman çatlatacak türden birbirlerine gönül bağları oluşmuştur.

Düğün günü aldığı mektupla kırılan,hayalleri yıkılan Feride; nişanlısını ve teyzesini terkeder...Anadolu 'nun icra köşesinde öğretmenlik yapmaya başlayan Feride 'nin hikayesini hala okumadıysanız önceliğe almanızı çok isterim.Zira Türk edebiyatımızın en önemli eserlerindendir.

@inkilapkitabevi "nden çıkan #reşatnurigüntekin 'nın kaleme aldığı #Çalıkuşu isimli imzalı kitabı okuyup inceledim.

Tavsiye kitap

#fundaileheryerdeoku
#books#bookstagram
#tavsiyekitap
#heryerdeoku#fyp
120 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Konusuna edebiyat derslerinden hakim olduğum fakat bu zamana kadar neden okumamışım ki dediğim bir kitap. Kitabı okurken zamanın zerafetinden oldukça etkileniyorsunuz bir kere. Ferideyi tanımayan yoktur sanıyorum kendisi hem hüzünlü hem yaramaz bir çocuk , Kamran ise kendisine bile itiraf edemediği büyük aşkı. Bu aşka tanıklık etmek isteyenler varsa eğer ben de büyük bir zevkle tavsiye ederim.
544 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Kamran, ah Kamran... Feride'yle beraber benim de gönlümü yakan Kamran...
Bu nasıl bir kalemdir, cümleleri nasıl süsleyiştir! Bazen yüzlerce sayfa okursunuz ama sanki hiç okumamış gibi hissedersiniz. Yüzlerce sayfa okudum Çalıkuşu'nda, sanki bir solukta okumuşum, hiç bitmesin hisleriyle... Olay çok sade görünse de göze, içinde çok derin bir örgü var. Hayır, bu roman kesinlikle -basit bir aşk romanı!- değil! Bu roman, hayatın ta kendisi! Feride... Güçlü kadının simgesi, boyuj eğmeyen Çalıkuşu Feride... Tüm zorluklara göğüs gererek, kalbinin altında ezilmemek için, yapayalnız, hiç bilmediği diyarlara uçan, dünyadan habersizken hayata gözlerini açan Feride. Romanda siz de oradan oraya savruluyorsunuz Feride'yle. Öyle bir karakter yazmış ki Reşat Nuri, Çalıkuşu'na gönlünüzde yuva yapıyorsunuz. Çektiği acılar, uğradığı iftiralar sizin canınızı acıtıyor. Gözyaşları sizin yüreğinize akıyor. Saflığın, masumiyetin, iradenin ve dirayetin vücut bulmuş halidir Feride.
Bir de Kamran var. İhtirası uğruna aşkını alevler içine atmış Kamran. Önce aşkından tutuşan, sonra kendi elleriyle o aşkı yakan Kamran. Çalıkuşu'nu uçuruyor ellerinden. Bir sarı çiçek uğruna gönlünün bahçesini yakıyor. Peki alev alev yanan kalbi Feride'yi haykırmadan tek bir saniye bile geçiriyor mu? Yıllarca arasa da gönlünü, Çalıkuşu'na hiçbir zaman ulaşamıyor.
Üç kere okudum. Her seferinde de yüreğime bıraktım sayfalara. Feride'yle beraber yürüdüm yollarda, onunla beraber aşık oldum Kamran'a, onunla beraber nefret ettim sarı çiçeklerden. Öyle bir yazılmış ki cümleler, sona geldiğinizde Feride'ye hak verirken Kamran'a kızamıyorsunuz. Ama bütün bunlara rağmen, son sayfalarda inandırdı beni Reşat Nuri, gerçek aşka. Kamran'ın sönmeyen ateşiyle tutuşan, Feride'nin o ateşle alev alev yanan kalbine... Bu kitabı bize hediye ettiği için Reşat Nuri'ye sonsuz teşekkürlerimle.
448 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Biz masum sevmeyi Çalıkuşunun o süzülen gözyaşlarında sevdik.
Şimdilerde şöyle otuzu devirenler demektedir ah bizim. Ünv yıllarımız ne masumdu nasıl severmiş nasıl on bin mesaj bir ayda bitermiş yetiremezmişiz uzaktaki sevgiliyle edebiyatı ,yakın olsa bu denli güzel sevilirmiydi .
Ah eskiye hasret kalbim masum sevelim biz yine masum olanın huzuru ne para da ne mevkide ...
544 syf.
·10/10 puan
Kitap yaklaşık 600 sayfa fakat 3 günde bitirmiştim. Reşat Nuri'nin klasiği. Şüphesiz akla ilk o geliyor. Güzeldi. Feride'nin aşkı ve yaşadığı olaylar anlatılıyor. Sonu da gayet güzeldi. Tavsiye ederim
İnsan, yaşadığı yerlerde beraber bulunduğu insanlara görünmez ince tellerle bağlanırmış; ayrılık vaktinde bu bağlar gerilmeye, kopan keman telleri gibi acı sesler çıkarmaya başlar, her birinin gönlümüzden kopup ayrılması, bir ayrı sızı uyandırırmış.
Reşat Nuri Güntekin
Sayfa 207 - İnkılâp Kitapevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çalıkuşu
Baskı tarihi:
1991
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap ve Aka Kitabevi
Baskılar:
Çalıkuşu
Çalıkuşu
Çalıkuşu
Çalıkuşu (Gençler İçin)
Çalıkuşu
Çalıquşu
Çalıkuşu ilk kez 1922 yılında Vakit gazetesinde tefrika edilmiş ve aynı yıl kitap olarak basılmıştır. Beşinci baskısından sonra eser, 1939 yılında bizzat Reşat Nuri Güntekin tarafından sonra tekrar yayımlanmıştır. Bu kitap söz konusu baskısından yararlanılarak aslına uygun olarak yayına hazırlanmıştır.

ÇALIKUŞU, Reşat Nuri Güntekin''in en yaygın ününü kazandığı ilk romanı. Romanda, iyi öğrenim görmüş bir İstanbul kızının, Anadolu'nun çeşitli köy ve kasabalarında öğretmen olarak yaşadığı serüven anlatılır.Serüven yönü ağır basan bu romanda, kişilerin duygu dünyaları, ülke gerçeklerinden soyutlanmadan verilir. Çalıkuşu, her yaştan insanın rahatlıkla okuyup sevebileceği önemli romanlarımızdan biridir.

Kitabı okuyanlar 64,1bin okur

 • Samet
 • ι̇ρεк вαү∂αя
 • aimezmoi
 • Ökkeş Can Kılıç
 • Nisa gunsoy
 • Kübra alyurt
 • Ahu Bahçecioğlu
 • Zehra
 • İlknur
 • Seher AKYÜZ

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%12.3
13-17 Yaş
%12.3
18-24 Yaş
%19
25-34 Yaş
%20.9
35-44 Yaş
%21.3
45-54 Yaş
%10.9
55-64 Yaş
%0.5
65+ Yaş
%2.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%68.9
Erkek
%30.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2.2 (304)
9
%0.8 (108)
8
%0.6 (85)
7
%0.2 (31)
6
%0.1 (10)
5
%0 (3)
4
%0 (2)
3
%0
2
%0
1
%0 (3)

Kitabın sıralamaları