6,4/10  (102 Oy) · 
262 okunma  · 
56 beğeni  · 
2.732 gösterim
Yüzyılın en büyük hikâye anlatıcısı J.K. Rowlingden...
Küçük bir kasaba hakkında büyük bir roman.

Barry Fairbrother kırklı yaşlarının başında beklenmedik bir şekilde hayata gözlerini yumar. Bu ani ölüm yaşadığı kasabanın halkı için büyük bir şok olacaktır.

Arnavutkaldırımlı meydanı ve eski kilisesiyle Pagford, sıradan bir İngiliz kırsalı gibi görünse de bu tatlı görüntüsünün ardında bir savaş sürmektedir. Zenginler fakirlerle, gençler ebeveynleriyle, kadınlar kocalarıyla, öğretmenler öğrencileriyle sürekli bir çatışma halindedir. Pagford kesinlikle göründüğü gibi bir yer değildir.

Belediye Meclisinde Barryden boşalan koltuk, kasabanın görüp göreceği en büyük savaşın tetikleyicisi olacaktır.

Türlü düzenbazlıklar ve hırsla süren, herkesin birbirinin foyasını ortaya çıkaracağı seçim savaşında zafer kimin olacaktır?
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  592
 • ISBN:
  9786050913866
 • Orijinal Adı:
  Casual Vacancy
 • Çeviri:
  Dost Körpe
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Elif 
21 Tem 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Rowling yazdığı için okuduğum bir kitaptı, fantastik dışında serilerini merak ederek başlamıştım.
Genel olarak bakarsak kitap gayet iyiydi ancak Harry Potter'de ki akıcılık yoktu, her sayfada "Acaba şimdi ne olacak?" düşünceleri beynimi ele geçirmedi, yalnızca ortalara doğru kitaptan ufak ufak zevk almaya başladım.
Kitapta bolca karakter, geniş bir çevre, bir çok isim vardı bu yüzden çoğu kişinin kafası karışabilir. Tavsiyem, elinize bir kağıt kalem alın ve bir soy ağacı çıkarın, ben öyle yaptım ve kitabı daha çabuk kavramamı sağladı.
Nefret ettiğim karakterler fazla değildi, yani hepsine bir şekilde sempati besliyordum, ancak Krystal'i ciddi anlamda sevmedim, birde Andrew'in en yakın arkadaşına hiç kanım ısınmadı.
Boş Koltuk ile ilgili en sevdiğim noktaysa kitaba "gerçek dünya" nın aktarılmış olmasıydı. Entrikalar, yalanlar, sahte gülümsemelerin ardında kalan gizli nefretler... Hepsinin başarılı bir şekilde anlatıldığını düşünüyorum. Çünkü dünya böyle bir yer, maalesef.
Uzun lafın kısası gerçekten sıkıcı bir kitaptı, yani 300'lü sayfalara aylarca gelemedim, zaten oradan sonra dediğim gibi kitap biraz daha hız kazandı ve rahat rahat okumaya başladım. Ancak şu akıcılık kısmını bir kenara bırakırsak yazar çok güzel bir konuyu işlemiş, herkesin kolay kolay anlatabileceği şeyler yoktu kitapta, bunlarda artı noktaları.
Tavsiye eder miyim? Buna tam bir cevap veremeyeceğim, kişiden kişiye göre değişir diyorum, ancak Rowling fanıysanız ve onun diğer tarzlarını da görmek istiyorsanız neden olmasın? Pek bir şey kaybedeceğinizi zannetmiyorum.

. 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yazarın Harry Potter ütopyasından sonra yozlaşan bir toplumun trajik ve bir o kadar dramatik hayatını anlatması yazar açısından çok güzel bir başarı. Yazarın kullanmış olduğu dil ve eserin kurgusu gerçekten muhteşem, içinde bulunduğumuz evrende yozlaşan bir toplumun ahlak anlayışını dile getirmesi ve aslında bir çok topluma ayna olması; yazara ayrıca esere evrensellik kazandırmış, eser çeşitli dersler ve öğütler çıkarılacak nitelikte, trajik bir hikayeye ihtiyaç duyanlar için ideal bir eser.Keyifli Okumalar...

Mine Arseven 
27 Kas 2015 · Kitabı okudu · 12 günde · 8/10 puan

Küçük bir kasaba hakkinda büyük bir roman. Kasabanin farkli iki cephesinde yaşayan insanları, onların hayatlarını, hayatlarının birbirleri ile kesiştiği anları sade ve akıcı bir dille anlatmış yazar. Harry Potter serisini okumadım ancak senaryosunu biliyordum, öyle fantastik ve çok satan bir kitabın yazarının böyle farklı türde bir kitapta da başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Will Travers 
12 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Uzun zamandır okuduğum en "gerçek" kitaplardan biri. Kitapta çıkarcı kimseler, gençlerin ailevi sorunları, iyi kalpli ve duyarlı insanlar, kötü düşünceli bencil insanlar çok başarılı bir şekilde anlatılıyor. Karakterlerin duygusal analizleri ve gerçekçiliği sayesinde kitap boyunca hikayenin yanı sıra kitabın duygusal yönüyle de baş başa kalıyorsunuz. Okudukça karakterlere karşı kimi zaman nefret kimi zaman sempati beslemeye başlıyorsunuz.

Kitabın Harry Potter'la kıyaslanması kitaba yapılacak en büyük haksızlık olur çünkü bambaşka tarzda yazılmış bambaşka bir hikaye anlatılıyor. Farklı duygular yaşatıyor. Harry Potter beklentisiyle okursanız zaten kitaptan beklediğinizi kesinlikle alamazsınız.
Okunması gereken leziz bir kitap

Rabia 
15 Tem 15:06 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Fazlasıyla haksızlık yapılan kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum. Harry Potter serisini okumamın üzerinden yıllar geçti ve bu nedenle en ufak bir HP etkisi olmadan kitaba yaklaşınca açıkçası beğendim. Rowling yazdığı için Harry Potter ile kıyaslanması çok acımasızca, Harry Potter ne kadar efsane olsa da Boş Koltuk ondan tamamen bağımsız, gerçek insanların gerçek hayatlarını anlatan sarsıcı bir roman.

Yaklaşık bir senedir kitaplığımda duruyordu ve olumsuz yorumlar yüzünden okumak istemiyordum ama epey hacimli ve sarı renkte olduğu için gözüme batmaya başladı son zamanlarda, okuyayım da aradan çıksın diye düşündüm. Arka kapağında yazdığı gibi "Küçük bir kasaba hakkında büyük bir roman" Kasabada yaşayan meclis üyesi Barry Fairbrother'ın beklenmedik ölümü üzerine bütün kasabada dengelerin değişmesi, boşalan koltuk uğrunda insanların verdiği acınası mücadeleler, aile ilişkileri, psikolojik bunalımlar.... Çok geniş bir karakter yelpazesi var romanın bu nedenle konuya hakim olmak biraz zaman alıyor. Ama her biri çok şaşırtıcı özelliklere sahipler, üstüne düşünmeye ve konuşmaya değer. Bazı karakterlerden kelimenin tam anlamıyla tiksindim, bazılarınaysa gidip sarılmak istedim. Çok kalın olduğu için ara ara sıkılsam da genel olarak kitap bana çok keyif verdi. Özellikle sonu yüreğime öylesine dokundu ki sırf bunun için yüksek bir puan vermek istedim.

Bilmiyorum belki de eleştirilerden dolayı beklentim çok aşağıda olduğundandır; genel olarak romanı güzel buldum. Okumasanız hiçbir şey kaybetmezsiniz ama hoş zaman geçirmek için ve onlarca farklı insan tipini okuyup üzerine düşünmek için tavsiye edebilirim.

Duygu Kr 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitaba başlamadan önce ahh ahh vahh vahh Harry Potter'dan sonra da bu olmuş mu şimdi gibi yorumlar gözümü korkutmuştu açıkçası.. Ama sanırım o tarza hakim olmadığım için, bana hiç de yavan bir kitapmış gibi gelmedi.. Aksine sınıf, kültür, çıkar çatışmaları; hepsi güncel durumlar! Ve tabi koltuk sevdası. İnsanların koltuk derdine ne kadar gözünü karartabilecekleri..

Tam bi kitap aşığı 
20 Ağu 15:31 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bir kasaba ve ani bir şekilde ölen Belediye Meclisi Üyesi Barry Fairbrother... Aslında kitap tam da burada başlıyor. Belediye Meclis Üyesi olmak ve üne kavuşmak isteyen rakipler, onların aile düzenleri, yaşamları ve birbirleri ile kıyasıya mücadelelerini ele alan kapsamlı bir roman. J.K Rowling'in okuduğum ilk kitabı. Oldukça akıcı bir dille yazılmış roman okurken hiç sıkılmadım. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Kitabı kalınlığı ile yargılamayın kitabı okurken bitmesini hiç istemeyeceksiniz. :)

Feyza. 
 13 Haz 19:10 · Kitabı okudu · 5 günde · 5/10 puan

Hayallerimi yıktın Rowling ! Kitabın ismini çok sık duydum ve gördüm ama konusuna dair ufacık bir fikrim bile yoktu. Merakta etmedim ki Rowling'ten beklentim çok çok yüksekti. Harry Potter'daki olayların akıcılığını mumla aradım desem yeridir Anafikirleri itibariyle günümüzdeki birçok gerçeği yansıttığı söylenebilir(ihanet,açgözlülük,sadakatsizlik,sa-mimiyet vs.) fakat anlatım tarzı durgun ve sıkıcıydı . Elimde bu kadar uzun süre kalacağını bende hiç düşünmezdim. Bittiği için sevindim. Konusunu özet geçmem gerekirse eğer Barry Fairbrother'ın ölümünden sonra mecliste boşalan koltuğuna ve bu koltuğa sahip olmak için kişilerin aralarındaki çekişmelerine aynı zamanda da bazı kasaba halkının hayatlarına değinmiş yazarımız. Rowling'ten farklı bir tarz okumak ya da görmek istiyorum diyenlere tavsiye edilebilir. Iyi okumalar dilerim :))

Pınar Emre 
25 Şub 14:31 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Harry Porter'ın büyülü dünyasından sonra yazarımız daha toplumsal bir konuyu ele almış ve gayette başarılı bir şekilde işlemiş kitabı almadan almadan önce başka bir siteden yorumlara baktığımda genelde beğenilmediğini gördüm alıp almamak konusunda tereddütlerim vardı ama şuan iyi ki alıp okumuşum diyorum açıkçası ben beğendim sadece kitapta çok fazla karakter vardı o yüzden benim size tavsiyem ara vermeden hemen okuyup bitirmeniz, ara vermeniz durumunda konunun içine giremeyebilirsiniz karakterleri tanıma konusunda sorun yaşabilirsiniz.

enesmalikems 
17 Şub 23:44 · Kitabı okudu · 61 günde · 1/10 puan

Hayatımda okuduğum en kötü kitap. Zaman ve para kaybı. Basımı için kesilen ağaçlara yazık. Yazarın bu kitabında kullanılan ağaçları telafi etmesi için fidan dikme kampanyası başlatması lazım. En kısa zamanda satışı durdurulmalı. Almanızı değil bakmanızı bile tavsiye etmem. En vasıfsız kitaplardan.

3 /

Kitaptan 29 Alıntı

Sadettin TANIK 
14 May 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Seçim yapmak tehlikelidir. Seçim yapınca diğer bütün seçeneklerden vazgeçmek zorunda kalırsın.

Boş Koltuk, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Boş Koltuk, J. K. Rowling (Robert Galbraith)
Sadettin TANIK 
 13 May 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Sağduyu dediğin şey, insanların genellikle kendi önyargılarına verdikleri isimdir."

Boş Koltuk, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 271)Boş Koltuk, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 271)
Sadettin TANIK 
14 May 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kucaklanmak öyle güzeldi ki. İlişkileri basit, sözsüz, rahatlatıcı hareketlerden ibaret olsa ne güzel olurdu. İnsanlar neden konuşmayı öğrenmişlerdi ki?

Boş Koltuk, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Boş Koltuk, J. K. Rowling (Robert Galbraith)
Pınar Emre 
08 Şub 23:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Sevginin kalbinde tarifsiz bir merhamet gizlidir. "

Boş Koltuk, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 351 - Doğan Egmont)Boş Koltuk, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 351 - Doğan Egmont)

Şişko'nun görebildiği kadarıyla insanların yüzde doksan dokuzunun düştüğü hata kendilerinden utanmaktı; kendiliklerini gizleyerek başkası olmaya çalışmaktı. Dürüstlük Şişko için geçer akçeydi, onun silahı ve zırhıydı. Dürüstlük insanları korkuturdu; afallatırdı. Şişko insanların kendileriyle ilgili gerçeklerin öğrenilmesinden ödlerinin patladığını keşfetmişti; utanç bataklığında yaşıyorlardı, "mış" gibi yapıyorlardı; oysa çiğlik, çirkin ama samimi olan her şey, babası gibi insanların rezil bulduğu ve tiksindiği pis şeyler Şişko'ya cazip geliyordu.

Boş Koltuk, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Boş Koltuk, J. K. Rowling (Robert Galbraith)
Ruta 
 04 May 20:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Seçim yapmak tehlikeliydi: Seçim yapınca diğer bütün seçeneklerden vazgeçmek zorunda kalıyordu insan."

Boş Koltuk, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 516 - Doğan Kitap, 1. Baskı, Mart 2013)Boş Koltuk, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 516 - Doğan Kitap, 1. Baskı, Mart 2013)
3 /