Tom Bombadil’in Maceraları

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.661
Gösterim
Adı:
Tom Bombadil’in Maceraları
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053757320
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Adventures of Tom Bombadil
Çeviri:
Niran Elçi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
“Elinizdeki kitap, bu ilgi çekici karakterlerin hikâyelerinin devamını bekleyen Hobbit hayranlarının kaçırmak istemeyeceği bir kitaptır.”
Elli yıl önce ilk kez basıldığında kitabın üzerine bu sözler yazılmıştı.
Yüzüklerin Efendisi’ndeki en ilginç karakterlerden biri olan eğlence dolu ve esrarengiz Tom Bombadil, Hobbitlerin yazdığına inanılan, Bilbo ile Frodo Baggins ve arkadaşlarının hikâyeleriyle beraber Kırmızı Kitap’a kaydedilen şiirlerde de yer almaktadır. Tom Bombadil’in Maceraları, bu şiirlerin yanı sıra Üçüncü Çağ’ın sonunda Shire’ın efsanelerini konu alan diğer şiirleri de bir araya getiriyor.
“Profesör Tolkien, Hobbit’in içerisine yerleştirdiği şiirlerde şarkılara, tekerlemelere ve baladlara yeteneği olduğunu bize göstermişti. Tom Bombadil’in Maceraları’nda bu yeteneğin deha seviyesinde olduğu anlaşılıyor.”
Listener
Bu özel edisyon Tolkien’in bazı şiirlerinin ilk kez yayımlanacak öncel versiyonları, Tom Bombadil’in nesir şeklinde yazılmaya başlanan hikâyesinin bir parçası ve Tolkien araştırmacıları Christina Scull ve Wayne G. Hammond’ın ayrıntılı notlarıyla genişletilmiştir.
304 syf.
Tolkien'in Mirası şeklinde piyasaya sürülen kutulu setin bir kitabı. Öncelikle kutunun, kitapların, ciltlerin vs gibi fiziksel unsurların bir harika olduğunu söylemek istiyorum. Verilmiş ciddi bir emek var ve uzun zamandır elime aldığım en kaliteli kitaplar. Kitaba gelecek olursak; Tom Bombadil Yüzüklerin Efendisi filminin ilkinde yer alan bir karakter. Kitapta şiirlerle masallar var. Masallar da Tom Bombadil'in hayatını maceralarını konu almış. Galeri kısmında çizimler ve kitabın taslağı da sonlarda yer alıyor. Tolkien seven yetişkinlerin ve çocukların okuyabileceği minnos bir kitap.
304 syf.
·6 günde·9/10
Güzel setimizin güzel, eğlenceli ve son kitabı Tom Bombadil’in Maceraları. Ben, Tom Bombadil’i Yüzüklerin Efendisi serisinin ilk kitabı Yüzük Kardeşliği’nde tanıdım. Yine diğer karakterler gibi Orta Dünya’nın kurgusal karakterlerinden biri aynı zamanda en güçlü karakterlerinden biri. Öyle kas gücü falan değil güçten kastım. İradesi acayip güçlü bir kişi. Lakabı ‘En yaşlı ve babasız’ anlamına gelen Tom Bombadil’in doğum yılı ve ölüm yılı bilinmiyor. Kimileri Eru’nun Arda’yı yarattığı andan beri Orta Dünya’da dolandığını ve ormanın efendisi olduğunu, kimileri Olorin, Curunir gibi bir maia olduğunu ve Orta Dünya’daki herkesten daha güçlü olduğunu söylüyor. Karısına olan derin aşkı ile, neşesi ile, garip halleri ile, sürekli şarkı söyleyip şiirler okuması ile, ve yaşlı ormandaki hiçbir kötülüğün onu etkileyemecek kadar güçlü olması ile biliniyor. Filmlerde rol verilmemiş olsa da kitapta, Frodo ve arkadaşlarını iki kez kurtararak yüzüğün yok edilme macerasında oldukça önemli rolü vardır. Bir keresinde Hobbitleri evlerinde ağırlarken yüzüğün Frodo’dan istemesi ve bununla birlikte parmağına geçirdiğinde hiçbir değişiklik olmadığını da söyler kitap bize. Biliyoruz ki Sauron’un; Mordor Diyarı’nda, Hüküm Dağı’nın ateşlerinde gizlice dövdüğü tek yüzük, takan kişiyi görünmez yapıyor ve gölge diyarına geçiriyor. Fakat bu Bombadil’e işlemiyordu. Bir de yüzüğü takan kişiyi bir tek o görüyordu. Varın siz düşünün gücünü. İşte bu deli dolu, aynı zamanda deli kuvvetli bu tatlı adamın maceraları anlatılır bu kitapta. Onunla birlikte elfler, ejderhalar, troller, hayvanlar, hobbitler, prensesler de var. En sonunda ise ithaki yayınlarının başarılı çevirmenleri - sonuçta şiirimsi yapıtlar kolay kolay çevrilemiyor, aynı duyguyu vermesi biraz zor oluyor ama onlar bunu ziyadesiyle başarmıştı - dizeler ile ilgili analizler bırakmış. Okurken keyif veren bir kitap, içerisinde bolca kafiyeli şarkıların bulunduğunu da belirtmek isterim. Okuyun derim.
İyi okumalar herkese :))
304 syf.
·206 günde·7/10
Merhaba sevgili arkadaşlar
. . .
Frodo, Altınyemiş’e sorar: “Tom Bombadil kim?” “O işte…” der güzeller güzeli Altınyemiş.
Ben, Tom Bombadil’i Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği’nde tanıdım. Diğer karakterler gibi Orta Dünya’nın kurgusal karakterlerinden biri ve aynı zamanda en güçlü karakterlerinden biri. Eşine karşı hissettiği derin aşkı, neşesi ve garip halleri ile sürekli şarkı söyleyip şiirler okuması ve yaşlı ormandaki hiçbir kötülüğün onu etkileyemecek kadar güçlü olması ile biliniyor. Lakabı ‘En yaşlı ve babasız’ anlamına gelen Tom Bombadil’in doğum yılı ve ölüm yılı bilinmiyor. Filmlerde rol verilmemiş olsa da kitapta, Frodo ve arkadaşlarını iki kez kurtararak yüzüğün yok edilme macerasında oldukça önemli rolü vardır. Çoğunluk olarak şiirlerden derlenen bu kitabı tavsiye ederim.
.
.
Sevgim üzerinize olsun, keyifli okumalar dilerim. Tom Bombadil’in Maceraları J. R. R. Tolkien
304 syf.
·2 günde·7/10
Hayran olduğum Yüzüklerin Efendisi serisinin 1. Kitabında çıkan bir karakterdir Tom Bombadil...
304 sayfadan oluşan kitabın tasarımı çok tatlı ve güzel.
Tolkien'in şiirleri çok güzeldi.
304 syf.
·Beğendi·8/10
Bir çoğumuz J.R.R. TOLKIEN 'in yazmış olduğu bu kitapları biliyoruz. Hobbit ve yüzüklerin efendisini hayatım boyunca çok izledim ve hala açıp izlerim. Sıkılcak bir film asla değildir. Ve bu yüzden çok izlemisimdir. İçlerinde sadece TOM BOMBADIL'in maceralarını okudum. Diğerlerini okuma fırsatım olmadı. En kısa zamanda hepsini okumak istiyorum. Konusu ise TOM BOMBADIL'in yaşamış olduğu maceralar ve Yüzüklerin Efendisi'ndeki en ilginç karakterlerden biri olan eğlence dolu ve esrarengiz Tom Bombadil,Hobbitlerin yazdığına inanılan, Bilbo ile Frodo Baggins ve arkadaşlarının hikayeleriyle beraber Kırmızı Kitap'a kaydedilen şiirlerde de yer alıyor. Tom Bombadil'in Maceraları,bu şiirlerin yanı sıra Üçüncü Çağ'ın sonunda Shire'in efsanelerini konu alan diğer şiirleri de bir araya getiriyor. Hala okumadıysanız okumanızı tavsiye ediyorum.
304 syf.
·1 günde·5/10
Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde gizemli bir şekilde ortaya çıkıp, o halde kalan Tom Bombadil hakkında daha çok öğreneceğimi düşünerek aldığım kitap, Tolkien’in Tom Bombadil ile ilgili şiirleri, diğer şiirleri ve bu şiirler hakkındaki yorumları ve bazı tahminlerden ibaret. Bir solukta bitirdim ancak bir an önce bitsin de başka kitaplara geçeyim mantığı ile bitirdim. Belki orjinal dillerinde etkileyici uyakları olan güzel şiirlerdir ama en iyi çeviriyle bile o ruhu yakalamak zor, o sebeple çevirmenlerde bir suç görmediğimi de belirteyim.
Hüseyin Uçar
Hüseyin Uçar Tom Bombadil’in Maceraları'ı inceledi.
@huseynucar·09 Oca 2018·Kitabı okumadı
Henüz yeni başladım Yüzüklerin efendisi ve Hobbit serisi mükemmeldi.büyük bi hevesle Bombadil :) okumayı tamamladığımda ayrıntılı bi inceleme geçeceğim.
304 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Kitap bilindiği gibi Tom Bombadil ve maceralarını anlatıyor. Eski versiyonları, değiştirilen kısımları ve görseller eşlik ediyor. Her bir maceranın çıkış noktası ve esinlendiği isimler ve hikayeler güzellikle açıklanmış. Tavsiyem Tom Bombadil hakkında bilgisi olmayanlar okumasın.
304 syf.
·5 günde·4/10
Kitap Tolkien'in yazdığı bir kitap değil. Bu bakımdan şu an yazdığım incelemeyi başka biri yazmış olsaydı kitabı satın almazdım. Hobbit gibi bir hikaye bekliyor insan. Ama Tolkien'in alakalı alakasız birçok şiirini ve bu şiirlerle ilgili kitap yazarlarının araştırmalarını içeriyor.

Reverondom'dan bile kötü diyebilirim. En azından Reverondom saçma ve özensiz olsa da bir hikaye barındırıyor ve Talkien tarafından yazılmış. Orjinal dilinde şiirler belki de etkileyici ya da en azından okunmaya değer olabilir. Araştırma açısından değerli olabilir ama Türkçe baskısı tam bir hayal kırıklığı. Son çeyreği atlayarak geçtim. O da Talkien'in hatrına.
304 syf.
·1 günde·8/10
https://www.instagram.com/mimirtells/ (Kitap incelemeleri, önerileri, eleştirileri ve alıntılar için.)

Puanım 4/5.

Üzerinden çok uzun yıllar geçmesine rağmen gizemini korumaya devam eden tek karakter belki de Tom Bombadil.

Bazı insanlar Tom Bombadil'in her şeyin yaratıcısı olan Eru olduğu düşünüyor. Bu teori belki de en çok karşımıza çıkan teori olabilir. Bir kısım Bombadil'in Tolkien'in kendisi olduğunu savunuyor. Ormanda yaşayan sakin, gizemli ve yaşlı bir adam. Bazıları bir Maia (Gandalf ve Balrog'un ait olduğu tanrısal bir ırk) olduğunu da savunuyor. Tolkien'in bilerek Bombadil'i gizemli bıraktığı ortada. Mektuplarda, ek yazılarda vs. hiçbir yerde onun gerçekten kim veya ne olduğunu bilmiyoruz.

Fakat Tom Bombadil özellikle Yüzüklerin Efendisi'nin ilk kitabında çok önemli rol oynayan birisi. Hatta Peter Jackson'ın ilk filme onu koymamasına çok üzülmüştüm. Bu kadar ilginç ve gizemli yazılmış bir karakterin kitabı çıkıyor karşımıza. İçerisinde bolca anlamlar bulunan şiirler bulunuyor kitapta. İçerisindeki resimler de çok güzeldi. Kitabı okurken adeta Bombadil ile maceralara çıkıyorsunuz. Okuması oldukça kolay ve zevkli bir kitap. Hobbitlerin o eğlenceli, Elflerin de süslü anlatımıyla bir sürü güzel şiir var içerisinde. Tolkien seven sevmeyen herkesin göz atması gereken bir kitap.
304 syf.
·Beğendi·8/10
Bir çok kişi için hayal kırıklığı olsa da kitap benim için bir sürpriz oldu. Şiir okumayı pek sevmem ama bu kitabı okurken çok eğlendim.

Çevirinin ulakları ve ahenki pek yansıtamadığı belliydi ama kitaptan da uzun ekler bölümü kitaba büyük bir emek verildiğini gösteriyor.

Her Tolkien hayranının okuması gerekiyor demeyeceğim çünkü içinde pek fazla bilgi yok ama canınız sıkıldığında farklı bir şeyler okumak isteyeceğiniz zamanlar için birebir bir kitap.
304 syf.
·66 günde·Beğendi·10/10
Tom Bombadil ve muhteşem tatlı şiirlerle dolu bir devam kitabı. J. R. R. Tolkien hayranları için çok değerli bir koleksiyon eseri olabilir. İçindeki şiirlerden edebi bir şey beklenmesi imkansız ama buna rağmen şiirler hoş bir esinti oluşturuyor.
fakat bitti, kalmadı artık
yok artık batıya giden bir gemi
eskisi kadar ölümcül sularda
şarkıları da onlar gibi yitip gitti.
J. R. R. Tolkien
Sayfa 117 - İthaki Yayınları
Trol tek başına oturup taş koltuğuna,
Eski bir kemiği kemirdi somura somura;
Senelerdir kemiriyordu aynı kemiği,
Çünkü bulmak zordu bir parça eti.
J. R. R. Tolkien
Sayfa 79 - İthaki Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tom Bombadil’in Maceraları
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053757320
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Adventures of Tom Bombadil
Çeviri:
Niran Elçi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
“Elinizdeki kitap, bu ilgi çekici karakterlerin hikâyelerinin devamını bekleyen Hobbit hayranlarının kaçırmak istemeyeceği bir kitaptır.”
Elli yıl önce ilk kez basıldığında kitabın üzerine bu sözler yazılmıştı.
Yüzüklerin Efendisi’ndeki en ilginç karakterlerden biri olan eğlence dolu ve esrarengiz Tom Bombadil, Hobbitlerin yazdığına inanılan, Bilbo ile Frodo Baggins ve arkadaşlarının hikâyeleriyle beraber Kırmızı Kitap’a kaydedilen şiirlerde de yer almaktadır. Tom Bombadil’in Maceraları, bu şiirlerin yanı sıra Üçüncü Çağ’ın sonunda Shire’ın efsanelerini konu alan diğer şiirleri de bir araya getiriyor.
“Profesör Tolkien, Hobbit’in içerisine yerleştirdiği şiirlerde şarkılara, tekerlemelere ve baladlara yeteneği olduğunu bize göstermişti. Tom Bombadil’in Maceraları’nda bu yeteneğin deha seviyesinde olduğu anlaşılıyor.”
Listener
Bu özel edisyon Tolkien’in bazı şiirlerinin ilk kez yayımlanacak öncel versiyonları, Tom Bombadil’in nesir şeklinde yazılmaya başlanan hikâyesinin bir parçası ve Tolkien araştırmacıları Christina Scull ve Wayne G. Hammond’ın ayrıntılı notlarıyla genişletilmiştir.

Kitabı okuyanlar 276 okur

  • Mehmet DAL
  • Nida A.
  • Emrullah Bağcıoğlu
  • Emrecan Koç
  • yağmuradam
  • Supalonely
  • Hüseyin Ünal
  • Çiçek Korkmaz
  • Alperen Çevlik
  • Alper Arslan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.7 (35)
9
%9.6 (11)
8
%22.8 (26)
7
%16.7 (19)
6
%11.4 (13)
5
%6.1 (7)
4
%0.9 (1)
3
%0.9 (1)
2
%0.9 (1)
1
%0