Adı:
Roverandom
Baskı tarihi:
Nisan 2017
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053757368
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Roverandom
Çeviri:
Niran Elçi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Roverandom
Roverandom
Roverandom
Roverandom
J.R.R. Tolkien’in yazdığı ilk çocuk hikâyesi.

1925 yılında, dört yaşındaki Michael Tolkien kumsalda gözdesi olan oyuncak köğeğini kaybetti. Oğlunu teselli etmek için J.R.R. Tolkien, büyüyle oyuncağa dönüştürülen Rover isminde bir köpeği ve onu eski haline döndürebilecek büyücüyü arayışına dair bir hikâye uydurdu.

Rover ya da daha sonra tanındığı gibi “Roverandom”, maceraları sırasında bir kum büyücüsü, korkunç bir ejderha, denizdeki kral ve Aydaki Adam’la karşılaşır. Zekice örülmüş̧ ve kelime oyunlarıyla bezeli Roverandom’un, başta Hobbit’le aynı sene, 1937’nin Ocak ayında basılması planlansa da yayıncılar bir devam kitabı istediğinden eser yayımlanamamıştır. Tolkien bunun yerine Yüzüklerin Efendisi’ni yazmaya başlamıştır. Roverandom ise nihayet 1998 yılında yayımlanmıştır.

“Yüzüklerin Efendisi hayranları İskandinav mitolojisinden esintilerden ve Tolkien’in harikulade mekân anlayışından büyük keyif alacaklardır.” – The Times -

Editörlüğü Christina Scull ve Wayne G. Hammond tarafından yapılan bu edisyonda, hikâyenin Tolkien’in diğer eserleri olan Hobbit’le, Silmarillion’la ve Noel Baba’dan Mektuplar’la olan ilişkisini detaylandıran bir önsöz bulunuyor. Bunların yanı sıra Tolkien’in elinden çıkma illüstrasyonlar da metinlere eşlik ediyor.(Tanıtım Bülteninden)
184 syf.
·3 günde·9/10
"HOŞÇAKAL! KENDİNE DİKKAT ET, AY IŞINLARINI RAHATSIZ ETME, BEYAZ TAVŞANLARI ÖLDÜRME VE ÇOK FAZLA AKŞAM YEMEĞİ YEME."


Yazarımız Tolkien bu kitabı 1925 yılında ailesi ile tatildeyken, küçük oğlu Michael'ın çok sevdiği oyuncak köpeğini kaybetmesi sonucu yazmıştır.Ne güzel bir babaymış ki, çocuğunun hüznünü 184 sayfalık güzelim bir masala sığdırarak telafi etmeye çalışmış. :( Kitabı okuyanlar arasından, neden benim böyle bir babam yok diyeni mi ararsın, eğer üzerinde biraz daha derin düşünülseydi Yüzüklerin Efendisi gibi kült bir esere dönüşebileceğini düşünen mi ?Kısacası okuyanlar üzerinde güzel izler bırakmış bir masal kitabı Roverandom..

#41742448

Köpeğimizin adı Rover. Bir gün bir büyücüyü ısırır ve bu büyücü onu oyuncak, küçücük bir köpeğe çevirir. #41841439
Böylece bizim yaramaz köpek oyuncakçı vitrinlerinde yerini bulur. Sonrasında bir gün bir kadın gelip onu satın alarak en küçük oğluna hediye eder ve küçük oğlunun en sevdiği oyuncak haline gelir ki, sahile oyun oynamak için gittikleri sırada cebinde bulundurduğundan düşürüp kaybetmiş Rover'i. Ve böylece küçük Rover'in maceraları başlamış olur, zaten sahipli bir köpek iken birden oyuncak bir köpeğe dönüşmesiyle çoktan başlamış bulunuyordu maceraları.

#41752260

Değişik olaylarla öyküsü devam eden köpeğimiz Rover'in kelime anlamı 'serseri , korsan ' anlamına geldiğinden çok uyumlu bir isim olmuştu kendisine lakin Aydaki Adam ile karşılaştığı vakit adamın köpeğinin adının da Rover olması sonucu bizim yaramazın adını Roverandom olarak değiştirdi. Masalımızın ismi de buradan geliyor.
Okunmaya değer mi?
Tabi ki.
Tolkien'i okuma hazzını bu masalda alabiliyor muyuz?
Pekâlâ alabiliyoruz.
Betimlemeleri, özenle oluşturulmuş cümleleri ile her yerde kendini belli edecek tarzını yine burda da yansıtmış Tolkien. Sanılan kadar çocuklara özel bir masal değil aksine her yaştan insana hitap edecek şeyler bulunduruyor içinde.

Normalde hiçbir şey için pek zaman bulamadığım bir dönemde olduğumdan inceleme yazmayı düşünmüyordum. Lakin bunu arkadaşım Özlem için yazdım. İnşallah beğenip, kitaba olan ilgini artırmıştır. özlemczestochowa

Tolkien'in neredeyse 3 numaralı çocuğu için yazılmış bir alıntı ile incelememi sonlandırıyorum. "Ve sakın unutma, hâlâ bana aitsin."

Keyifli okumalar.
175 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Nedendir bilinmez ancak ne zaman bir Tolkien kitabı okusam yorum yapmadığımda kendimi Tolkien’a borçlu gibi hissediyorum. Ben gerçekten bu yazarı çok seviyorum ve ona saygı duyuyorum.

Düşünün bir babanız var ve bir gün siz oyuncağınızı kaybettiğiniz için o kadar etkileniyor ki bu durumdan bir masal ortaya çıkarıyor. Bunu masal haline getirecek nadir insanlardan biridir Tolkien. Ailesine tapan, doğa aşığı, dünyayı çok farklı bir yerden gözlemleyen ve masalları, fantastik öğeleri sadece çocuklara sınırlamayıp herkesin hayal gücünü zorlayan bilgi kişi Tolkien. Senden sayfalarca bahsetsem yine yazmadığım yarım bıraktığım bir şeyler kalır herhalde.

Ah Rover…Afacan köpek….Sen git bir büyücünün pantolonunu ısır, büyücü de seni bir oyuncağa dönüştürsün…Sonra bir aile tarafından satın alın ki bu aile 1925 yılında ailece tatile çıkan Tolkien ailesi olsun, bu ailenin küçük oğlu Michael seni kaybetsin, bütün gün seni sahilde arasınlar ama bulamasınlar, sen de bu kaybolmadan dolayı memnun ol ve tek başına kalıp kum büyücüsüyle tanış…Sonra da taaaa Ay’a kadar git ve orada başka bir büyücü tarafından sana Roverandom adı verilsin ve bir dolu macera yaşa ve sonra da seni kaybeden çocuğun babası Canım Tolkien seni bir masalın baş kahramanı yapsın

Okurken ne mi hissettim? Oyuncağını kaybeden çocuk olup üzüldüm, hayal kırıklığı yaşadım, Rover olup önce özgürlüğün tadını çıkardım ancak sonra başım derde girince almam gereken dersleri aldım, hayal gücümü zorladım ve hiç tanışmadığım dünyalara gittim ki bu Tolkien’in en sevdiğim yanı, beni her kitabında farklı bir dünyaya götürmesi… Ne deyim Tolkien eline, hayal dünyana, kurguna, üretkenliğine ve yaratıcılığına sağlık…

Bu arada adını söylemeden geçemeyeceğim. Sena Koçak sen olmasan bu kitabı daha keşfetmemiştim sanırım, senin de yüreğine sağlık güzel inceleme ve paylaşımlarından ötürü. Tolkien aşığı olan ben senin sayende daha da iyi tanıdım bu muhteşem yazarı…

Son olarak; Ay ışınlarını rahatsız etme. Beyaz tavşanlarımı da öldürme!:))
120 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Bir varmış, bir yokmuş... Rover adında küçük bir köpek varmış...Sevimli , küçük bir köpek miş....hiç yaramazlık yapmazmış. Bahçede güneşin altında sarı topuyla oynarken pek mutluymuş, yoksa yaptığı şeyi asla yapmazmış.Bir büyücünün paçasını ısırmazmış ...Sonra adına uygun (Rover / Gezgin ) bir maceraya çıkmak zorunda kalacağını bilseymiş büyücüye hiç kafa tutarmıymış Rover 'ın yolculuğunda nelerle karşılaşacağını Tolkien 'in ona ne gibi sürprizler hazırladığını öğrenmek için bu büyülü yolculuğa sizde bir çıkın bence ....
Bu güzel masalın ortaya çıkmasını sağlayan durum ise bir babanın oğlunu avutmak için kelimelere döktüğü bir kurgu ...
1925 yazında, Tolkien'in ortanca oğlu Michael Tolkien, kumsalda oynarken en sevdiği oyuncak köpeğini kaybeder....Bunun üzerine baba J.R.R. Tolkien, oğlunu avutmak için bir büyücüyü kızdırdığında, oyuncağa dönüşen gerçek bir köpek hakkında bir öykü yaratır.... Çok güzel bir masaldı...Tolkien hayranları için keyifli bir kitap ....
182 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Sonunda okudum ve 'neden daha önce okumamışım ki!' dedim. Oldukça keyifli çok güzel bir kitaptı.
182 sayfalık kitabın sadece 118 sayfası Roverandom hikayesi :)
Giriş bölümünün uzunluğu asla can sıkıcı değil çünkü Tolkien'in kitabı yazma amacı ve süresi, kitap hakkındaki ve diğer kitaplarıyla bağlantısı hakkındaki her şeyi çok güzel açıklıyor.
Tolkien'in çocuklarına ne kadar düşkün bir baba olduğunu ve Roverandom hikayesinin de esin kaynağının oğlu Michael'ın Rover isimli oyuncak köpeğini kaybettikten sonraki üzüntüsünden yola çıkılarak oluşturulduğunu öğreniyoruz.
Tolkien'in daha önce çocukları için, Noel Baba olarak yazdığı 'Noel Baba'dan Mektuplar' kitabını okumuştum, bu masal kitabını da çok severek okudum.
Hikayeden sonraki 32 sayfa 'Notlar' bölümü. Bu kısım gereksiz gibi düşünülebilir ama aslında oldukça açıklayıcı olmuş çünkü Tolkien neredeyse her cümlesinde bir yerlere atıfta bulunmuş.
184 syf.
·1 günde·8/10
J.R.R. Tolkien'in çocuk masal kitabıdır Roverandom. Sevgili Tolkien'in beş yaşındaki oğlu Michael, oyuncak minyatur köpeğini kaybediyor. Ve gün boyu aramalarına karşın, oyuncağı bulunamıyor. Ve Michael'in kalbi kırılıyor. Bunun üzerine Tolkien oğluna bir masal yazıyor. Bu masalın da kahramanı bir oyuncak köpek.
Her şeyden öte; kitabın kapak illustrasyonları adeta bir sanat eseri! Harikalar!
Boyut olarak ise, kitap avuç kadar. Küçücük. Normal bir kitabın yarı boyutunda olan kitap, İthaki'nin yeni gözdelerinden biri.
184 syf.
·4 günde·6/10
Tolkien'in Mirası'nı %45 indirimde görünce uçarak aldım. Basım kalitesi ve boyutu harika. Ciltli kitap okumayı pek sevmem ama boyutu küçük, puntosu ideal büyüklükte olunca okuması keyifli oluyormuş. Bir çocuk kitabı olduğunu bilerek başladım lakin bu kadar da çocuksu beklemiyordum. Evladı olanlar için iyi bir seçim olabilir. Önsöz ve arkadaki notlar gereksiz uzun. Yetişkinlere çocukları için öneririm ama çocuk kitabı merakı olanlara önermem. :) Tolkien, oğullarından biri oyuncak köpeğini kaybedince ona bu hikayeyi uydurmuş. Zaten çok tatlı bir insan, her vesile onun hayal dünyasını beslemiş ve kitaplarını böylelikle yazmış. Herkese böyle bir dede lazım. Baba olarak bulunması zor. :)
120 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Fantastik sevenleriniz varsa bu kitap tamamiyle uçuk, normal olan birkaç şey bulmak zor Fantastik sevenleriniz ve tolkien e bayılanlar deneyin derim! Çok kısa sürede okuyabileceğiniz bir solukluk..
184 syf.
·Beğendi·10/10
Merhabalar :)
Ben çocukken babam kış aylarında iş dönüşü eve film cdleri getirirdi ben de acaba bugün nasıl bir film getircek diye ayaklarımı sobaya uzatıp ısınırken düşünürdüm. Filmleri akşamları yemekten sonra izlerdik. Yine böyle bir günde okuldan dönmüştüm sabırsızlıkla akşamki filmi bekliyordum. Babamın o gün getirdiği film Yüzüklerin Efendisiydi filmin daha başındaki o Shire müziği beni büyülemişti ve filmi izledikçe küçük 1+1 sobalı gecekondu evimizin olduğu mahalleden ayrılıp sihirli alemlere doğru yol almıştım. Dünyam bir anda inanılmaz derecede genişlemişti bambaşka bir evren beni benden almıştı o günden sonra serinin diğer filmlerini peş peşe izledik. Aradan seneler geçti ve Yüzüklerin Efendisi hiç aklımdan çıkmadı. Biraz büyüdükten sonra yaklaşık 11 yaşlarımda Yüzüklerin Efendisinin kitabını aldım ve saatlerce haritaları inceledim durdum. Şimdiyse beni etkileyen o efsanenin ufak ufak oluşumunu gördüğüm bir kitap okudum denizdeki goblinler , elf adaları... Bu kitap benim en sevdiğim evrenin oluşum kırıntılarını içerdiği için gözümde çok değerli. Çocuklarınıza anlatabileceğiniz sıcacık bir hikaye kitabı ayrıca Yüzüklerin Efendisi hayranlar için hayran oldukları evrenin oluşumunu görebilecekleri bir fırsat. Köpeği kaybolan çocuğu için böyle bir hikaye yazan Tolkien sana hayranım.
155 syf.
·4/10
Kitap çocuk masalı zaten tolkien torununa masal diye yazmış akıcı bir roman fakat ben beğenmedim. Kitap çok basit bir kitap keyif veren bir kitap değil tavsiye etmem:(
120 syf.
·Beğendi·10/10
Aslında bu öykü, Tolkien’in 5 yaşlarında olan ortanca oğlu Michael’ın çıktığı bir yürüyüşte oyuncak köpeğini kaybetmesi ve ailesinin tüm aramalarına rağmen köpeği bulamaması üzerine yazılmış Michael’ı avutma çabasıdır.
.
Kitabın akıcılığı çok güzel ve bilmediğimiz isimleri de güzel bir şekilde açıklamışlar. Bazen kafası karışıyor insanın okurken tabi ama isimleri ezberledikten sonra çok sürükleyici ilerliyor. Kitapta en çok hoşuma giden şey bazı kelimelerin yazımıyla dalga geçilmiş olması ve onları bize espri düzeyinde verebilmesi (özellikle psamathos) Roverandom’un bitmek bilmeyen gezintileri ve arkadaşlık ilişkileri de çok güzeldi. Bazen sanki onunla Ay’a çıkıyordum bazense denizin dibine giriyordum, betimlemelere çok fazla yer verildiğinden geçen yerler otomatik olarak gözümünün önüne geliyor (ki zaten kitabın da bazı sayfalarında resimler mevcut, onlar da kafamızda canlandırmamıza yardımcı oluyor) .
Her ne kadar kısa bir kitap olsa da ve bir çocuk(!) kitabı olsa da bence biz büyüklerin bile hoşuna gidecek bir kitap. Okumanızı tavsiye ediyorum ️
184 syf.
·4 günde
J.R.R Tolkien gibi ustadan okuduğum ilk kitap Roverandom kısa olduğu için acele acele okumadım, masal kitabını çok sevdim yazar bu hikayeyi çocuğu üzülmesin diye yazmış hayal gücü güçlü yazar kitaplarının bu kadar sevilmesi boşuna değil.
155 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Herkese merhaba.
Tolkien'in yine çok severek okuduğum kitabıyla geldim sizlere.Roverandom, bir büyücünün pantolonunu ısırdığı için oyuncağa çevrilen Rover adlı bir köpeğin, onu satın alan ailenin evinden kaçması ve kum büyücüsüyle karşılaşması hakkındadır. Kum Büyücüsü, bu zavallı köpeğe yardım etmek ister fakat büyücüler aralarındaki gizli rekabet nedeniyle pek de iyi anlaşamamaktadırlar. Bu yüzden büyüyü yapan Artaxerxers ile ters düşmemek adına onu eski haline getirmek yerine Ay’da yaşam süren büyücüye göndermeye karar verir. Ay’da Roverandom adını alan bu köpek, yaşayacağı bir dizi maceranın kapılarını aralamış olur. Hikayemiz böyle. Peki bu hikaye nasıl ortaya çıktı.

Tolkien, ailesi ile birlikte çıktığı yaz tatilinde 1925 yazında ortaya çıkıyor. Olay, oğlu Michael’ın çok sevdiği ve yanından hiç ayırmadığı oyuncak köpeğini sahilde kaybetmesiyle başlar. Tolkien, iki oğluyla birlikte sahilde günlerce bu oyuncağı arar ama bulamaz. Michael bu duruma gerçekten çok üzülür, Tolkien ise oğlunun gönlünü alabilmek adına bir masal uydurur. Bu şekilde Roverandom kitabı ortaya çıkıyor. Tolkien, amacına ulaşıyor ve bu hikayeyi de çocukları gerçekten çok beğeniyorlar.

Baktığımızda bana göre Roverandom’un Orta Dünya serisiyle pek bir ilgisi yoktur. Tolkien, çocukları için yazdığı bu hikayenin ardından, “Hobbit” kitabıyla yükselişe geçince, ilgisini Yüzüklerin Efendisi’ni oluşturmaya vermiş ve bu küçük hikayeler, çoğu çocuklarına anlattığı Noel hikayeleri, tabiri caizse “unutulmuş”. Fakat kitabın giriş kısmında şöyle bir ifade var: “Roverandom gibi hikayeler olmasa Yüzüklerin Efendisi’nin ortaya çıkamayacağını söylemek abartı olmaz. Çünkü küçük hikayelerin Tolkien’in çocukları ve bizzat Tolkien tarafından sevilmesi, sonunda daha büyük bir çalışmaya – Hobbit – ve dolayısıyla onun devam kitaplarına giden yolu açtı."

Son olarak eminim Tolkien okuyanlar bu kitabı da seviceksiniz. Tavsiye ediyorum.
"Sen komik, küçük bir köpeksin, Küçük Köpek! Aslında bu kadar küçük, bir başka küçük köpek gördüğümü de hatırlamıyorum, Küçük Köpek!"
Ay denizden yükseldi ve suların üzerine gümüş bir yol serdi.Bu, üzerinde yürümeyi becerenler için, dünyanın kıyısındaki ve ötesindeki yerlere giden yoldu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Roverandom
Baskı tarihi:
Nisan 2017
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053757368
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Roverandom
Çeviri:
Niran Elçi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Roverandom
Roverandom
Roverandom
Roverandom
J.R.R. Tolkien’in yazdığı ilk çocuk hikâyesi.

1925 yılında, dört yaşındaki Michael Tolkien kumsalda gözdesi olan oyuncak köğeğini kaybetti. Oğlunu teselli etmek için J.R.R. Tolkien, büyüyle oyuncağa dönüştürülen Rover isminde bir köpeği ve onu eski haline döndürebilecek büyücüyü arayışına dair bir hikâye uydurdu.

Rover ya da daha sonra tanındığı gibi “Roverandom”, maceraları sırasında bir kum büyücüsü, korkunç bir ejderha, denizdeki kral ve Aydaki Adam’la karşılaşır. Zekice örülmüş̧ ve kelime oyunlarıyla bezeli Roverandom’un, başta Hobbit’le aynı sene, 1937’nin Ocak ayında basılması planlansa da yayıncılar bir devam kitabı istediğinden eser yayımlanamamıştır. Tolkien bunun yerine Yüzüklerin Efendisi’ni yazmaya başlamıştır. Roverandom ise nihayet 1998 yılında yayımlanmıştır.

“Yüzüklerin Efendisi hayranları İskandinav mitolojisinden esintilerden ve Tolkien’in harikulade mekân anlayışından büyük keyif alacaklardır.” – The Times -

Editörlüğü Christina Scull ve Wayne G. Hammond tarafından yapılan bu edisyonda, hikâyenin Tolkien’in diğer eserleri olan Hobbit’le, Silmarillion’la ve Noel Baba’dan Mektuplar’la olan ilişkisini detaylandıran bir önsöz bulunuyor. Bunların yanı sıra Tolkien’in elinden çıkma illüstrasyonlar da metinlere eşlik ediyor.(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 787 okur

  • Melisa Akaltın
  • Elif simru üzen
  • Pers
  • İrem Malkoç
  • Ebru Öztürk
  • pluto pluto
  • Abdullah Kumaş
  • Gizem Varol
  • Erhan Alveroğlu
  • zeliha

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.3
14-17 Yaş
%4.4
18-24 Yaş
%31.1
25-34 Yaş
%34.4
35-44 Yaş
%17.8
45-54 Yaş
%6.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%36.4
Erkek
%63.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.1 (52)
9
%14.5 (44)
8
%17.1 (52)
7
%14.5 (44)
6
%3.6 (11)
5
%1.3 (4)
4
%0
3
%0.7 (2)
2
%0.3 (1)
1
%0