Roverandom

7,8/10  (62 Oy) · 
166 okunma  · 
51 beğeni  · 
1.629 gösterim
J.R.R. Tolkien’in yazdığı ilk çocuk hikâyesi.

1925 yılında, dört yaşındaki Michael Tolkien kumsalda gözdesi olan oyuncak köğeğini kaybetti. Oğlunu teselli etmek için J.R.R. Tolkien, büyüyle oyuncağa dönüştürülen Rover isminde bir köpeği ve onu eski haline döndürebilecek büyücüyü arayışına dair bir hikâye uydurdu.

Rover ya da daha sonra tanındığı gibi “Roverandom”, maceraları sırasında bir kum büyücüsü, korkunç bir ejderha, denizdeki kral ve Aydaki Adam’la karşılaşır. Zekice örülmüş̧ ve kelime oyunlarıyla bezeli Roverandom’un, başta Hobbit’le aynı sene, 1937’nin Ocak ayında basılması planlansa da yayıncılar bir devam kitabı istediğinden eser yayımlanamamıştır. Tolkien bunun yerine Yüzüklerin Efendisi’ni yazmaya başlamıştır. Roverandom ise nihayet 1998 yılında yayımlanmıştır.

“Yüzüklerin Efendisi hayranları İskandinav mitolojisinden esintilerden ve Tolkien’in harikulade mekân anlayışından büyük keyif alacaklardır.” – The Times -

Editörlüğü Christina Scull ve Wayne G. Hammond tarafından yapılan bu edisyonda, hikâyenin Tolkien’in diğer eserleri olan Hobbit’le, Silmarillion’la ve Noel Baba’dan Mektuplar’la olan ilişkisini detaylandıran bir önsöz bulunuyor. Bunların yanı sıra Tolkien’in elinden çıkma illüstrasyonlar da metinlere eşlik ediyor.(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2017
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9786053757368
 • Orijinal Adı:
  Roverandom
 • Çeviri:
  Niran Elçi
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Çağla Büşra 
 15 Oca 23:02 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

J.R.R. Tolkien'in çocuk masal kitabıdır Roverandom. Sevgili Tolkien'in beş yaşındaki oğlu Michael, oyuncak minyatur köpeğini kaybediyor. Ve gün boyu aramalarına karşın, oyuncağı bulunamıyor. Ve Michael'in kalbi kırılıyor. Bunun üzerine Tolkien oğluna bir masal yazıyor. Bu masalın da kahramanı bir oyuncak köpek.
Her şeyden öte; kitabın kapak illustrasyonları adeta bir sanat eseri! Harikalar!
Boyut olarak ise, kitap avuç kadar. Küçücük. Normal bir kitabın yarı boyutunda olan kitap, İthaki'nin yeni gözdelerinden biri.

Bünyamin Tetik 
11 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tolkien'in yayıncısının Yüzüklerin Efendisi'ne teşvik etmek için basmadığı, Yüzüklerin Efendisi evreninden ayrı bir kitap. Tolkien bu kitabı, oyuncak köpeği kaybolan Cristopher'i teselli etmek için yazmış. Oyuncağa dönüşen bir köpeğin eğlenceli hikayesi. Severek okudum, özellikle gençlere ve çocuklara tavsiye ederim.

Cenk Köroğlu 
12 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Kitabı alırken bu tarz bir kitap olduğunun farkında değildim. Yazarın çok okunan ve beğenilen birisi olduğundan almıştım ama benim için sürpriz oldu. Ama kitabı okudukça hoşuma gitti güzel bir hikayesi var. Bir günde bitirilebilecek bir kitap. Yazarın özellikle mitolojik efsaneleri bir araya getirmesi gerçekten etkileyici.

Orta dünya ile direk bağlantısı olmayan Tolkienin çocuklarına yazdığı öyküyü geliştirip ortaya sunduğu ve güzel bir hikayeye sahip kitap. Kısaca özet geçmek gerekirse bir köpeğin başına gelen fantastik maceraları anlatan masal diyebilir :)

Ender Demirel 
11 Şub 20:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Merhabalar :)
Ben çocukken babam kış aylarında iş dönüşü eve film cdleri getirirdi ben de acaba bugün nasıl bir film getircek diye ayaklarımı sobaya uzatıp ısınırken düşünürdüm. Filmleri akşamları yemekten sonra izlerdik. Yine böyle bir günde okuldan dönmüştüm sabırsızlıkla akşamki filmi bekliyordum. Babamın o gün getirdiği film Yüzüklerin Efendisiydi filmin daha başındaki o Shire müziği beni büyülemişti ve filmi izledikçe küçük 1+1 sobalı gecekondu evimizin olduğu mahalleden ayrılıp sihirli alemlere doğru yol almıştım. Dünyam bir anda inanılmaz derecede genişlemişti bambaşka bir evren beni benden almıştı o günden sonra serinin diğer filmlerini peş peşe izledik. Aradan seneler geçti ve Yüzüklerin Efendisi hiç aklımdan çıkmadı. Biraz büyüdükten sonra yaklaşık 11 yaşlarımda Yüzüklerin Efendisinin kitabını aldım ve saatlerce haritaları inceledim durdum. Şimdiyse beni etkileyen o efsanenin ufak ufak oluşumunu gördüğüm bir kitap okudum denizdeki goblinler , elf adaları... Bu kitap benim en sevdiğim evrenin oluşum kırıntılarını içerdiği için gözümde çok değerli. Çocuklarınıza anlatabileceğiniz sıcacık bir hikaye kitabı ayrıca Yüzüklerin Efendisi hayranlar için hayran oldukları evrenin oluşumunu görebilecekleri bir fırsat. Köpeği kaybolan çocuğu için böyle bir hikaye uyduran Tolkien sana hayranım.

N. Emre Yılmaz 
04 Oca 15:49 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tolkien'in, küçük oğlu Michael, oyuncak köpeğini kumsalda kaybeder ve Tolkien, ona, oturup o köpek hakkında öykü anlatmaya başlar. roverandom'ın asıl ismi ingilizce'de ve latince'de "korsan,serseri" anlamına gelen rover'dır..ancak aydaki adam'ın köpeği olan ay köpeğin de adı rover olunca aydaki adam ona bu ismi vermiştir.

Tolga Demirci 
 13 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazar oğlunun en sevdiği oyuncağını kaybetmesi üzerine bu kitabı kaleme almıştır. Orta dünya ile ilgisi olmamasına rağmen Elf terimi bu kitapta kullanılmıştır

Kitaptan 10 Alıntı

Çağla Büşra 
15 Oca 19:02 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Kıpırdamadan durup hiçbir şey düşünmemek daha rahat. Ne kadar çok dinlenirsen, o kadar çok yaşarsın."

Roverandom, J. R. R. Tolkien (Sayfa 37 - İthaki)Roverandom, J. R. R. Tolkien (Sayfa 37 - İthaki)
Esra Yamak 
21 Eyl 2017 · Beğendi · 7/10 puan

Aydaki Adam'a bol bol mektup ve deste deste gazete getirmişti: Resimli Haftalık Yosun, Okyanussal Fikirler, Deniz Postası, Deniz Kabuğu ve Sabah Fışırtısı.

Roverandom, J. R. R. Tolkien (Sayfa 87)Roverandom, J. R. R. Tolkien (Sayfa 87)
Havva Nur Yılmaz 
13 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Küçüklüğümden beri sürekli koşmaktan başka hiçbir şey yapmamıştım ve hoş bir sabah -güneşin gözlerimin içinde parladığı çok hoş bir sabah- bir kelebeği yakalamaya çalışırken dünyanın kıyısından aşağıya düşene kadar koşmaya ve serserilik etmeye devam edecektim.

Roverandom, J. R. R. Tolkien (Sayfa 67 - Altıkırkbeş Yayın)Roverandom, J. R. R. Tolkien (Sayfa 67 - Altıkırkbeş Yayın)
Aslıhan B. 
01 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Öbürü karanlık gökyüzünün altında soluk iken, burası soluk gökyüzünün altında karanlık.

Roverandom, J. R. R. TolkienRoverandom, J. R. R. Tolkien
Havva Nur Yılmaz 
13 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ateş balıklarını rahatsız etmeyin ve deniz anemonlarını çiğnemeyin , istiridyelere yakalanmayın; ve akşam yemeğine geri gelin!

Roverandom, J. R. R. Tolkien (Sayfa 117 - Altıkırkbeş yayın)Roverandom, J. R. R. Tolkien (Sayfa 117 - Altıkırkbeş yayın)
Havva Nur Yılmaz 
14 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ama size anlattıklarım, bu maceraların büyük olasılıkla en alışılmamış ve en eğlenceli olanlarıydı. Sadece Tinker, bunların bir kelimesine bile inanmadığını söyler.
Kıskanç Kedi!

Roverandom, J. R. R. Tolkien (Sayfa 145 - Altıkırkbeş)Roverandom, J. R. R. Tolkien (Sayfa 145 - Altıkırkbeş)
Cenk Köroğlu 
12 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Şimdi uç, kendi kendini eğlendir! Ay ışınlarını rahatsız etme, beyaz tavşanlarımı öldürme ve acıktığında geri dön!

Roverandom, J. R. R. TolkienRoverandom, J. R. R. Tolkien
Havva Nur Yılmaz 
13 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Rover daha önce ay patikasının nereye gittiğini bile bilmiyordu, şimdiyse bunu soramayacak kadar büyük bir korku ve heyecan içindeydi, başına gelen olağandışı şeylere nedense alışmaya başlamıştı.

Roverandom, J. R. R. Tolkien (Sayfa 58 - Altıkırkbeş Yayın)Roverandom, J. R. R. Tolkien (Sayfa 58 - Altıkırkbeş Yayın)
Havva Nur Yılmaz 
13 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Rüyalar gerçekleşir mi? " diye sordu.
"Benimkilerin bazıları gerçekleşir," dedi yaşlı adam."Bazıları, hepsi değil; ve nadir olarak da içlerinden biri hemen ya da daha hayal edilirken gerçekleşir."

Roverandom, J. R. R. Tolkien (Sayfa 94 - Altıkırkbeş Yayın)Roverandom, J. R. R. Tolkien (Sayfa 94 - Altıkırkbeş Yayın)