Adı:
Roverandom
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
155
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752733930
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Roverandom
Roverandom
Roverandom
Roverandom
Bir varmış, bir yokmuş. Rover adında küçük bir köpek varmış. Hem yaşlı çok küçükmüş hem de boyu, yoksa hiç yaramazlık yapmazmış. Bahçede güneşin altında sarı topuyla oynarken pek mutluymuş, yoksa yaptığı şeyi asla yapmazmış.
184 syf.
·3 günde·9/10
"HOŞÇAKAL! KENDİNE DİKKAT ET, AY IŞINLARINI RAHATSIZ ETME, BEYAZ TAVŞANLARI ÖLDÜRME VE ÇOK FAZLA AKŞAM YEMEĞİ YEME."


Yazarımız Tolkien bu kitabı 1925 yılında ailesi ile tatildeyken, küçük oğlu Michael'ın çok sevdiği oyuncak köpeğini kaybetmesi sonucu yazmıştır.Ne güzel bir babaymış ki, çocuğunun hüznünü 184 sayfalık güzelim bir masala sığdırarak telafi etmeye çalışmış. :( Kitabı okuyanlar arasından, neden benim böyle bir babam yok diyeni mi ararsın, eğer üzerinde biraz daha derin düşünülseydi Yüzüklerin Efendisi gibi kült bir esere dönüşebileceğini düşünen mi ?Kısacası okuyanlar üzerinde güzel izler bırakmış bir masal kitabı Roverandom..

#41742448

Köpeğimizin adı Rover. Bir gün bir büyücüyü ısırır ve bu büyücü onu oyuncak, küçücük bir köpeğe çevirir. #41841439
Böylece bizim yaramaz köpek oyuncakçı vitrinlerinde yerini bulur. Sonrasında bir gün bir kadın gelip onu satın alarak en küçük oğluna hediye eder ve küçük oğlunun en sevdiği oyuncak haline gelir ki, sahile oyun oynamak için gittikleri sırada cebinde bulundurduğundan düşürüp kaybetmiş Rover'i. Ve böylece küçük Rover'in maceraları başlamış olur, zaten sahipli bir köpek iken birden oyuncak bir köpeğe dönüşmesiyle çoktan başlamış bulunuyordu maceraları.

#41752260

Değişik olaylarla öyküsü devam eden köpeğimiz Rover'in kelime anlamı 'serseri , korsan ' anlamına geldiğinden çok uyumlu bir isim olmuştu kendisine lakin Aydaki Adam ile karşılaştığı vakit adamın köpeğinin adının da Rover olması sonucu bizim yaramazın adını Roverandom olarak değiştirdi. Masalımızın ismi de buradan geliyor.
Okunmaya değer mi?
Tabi ki.
Tolkien'i okuma hazzını bu masalda alabiliyor muyuz?
Pekâlâ alabiliyoruz.
Betimlemeleri, özenle oluşturulmuş cümleleri ile her yerde kendini belli edecek tarzını yine burda da yansıtmış Tolkien. Sanılan kadar çocuklara özel bir masal değil aksine her yaştan insana hitap edecek şeyler bulunduruyor içinde.

Normalde hiçbir şey için pek zaman bulamadığım bir dönemde olduğumdan inceleme yazmayı düşünmüyordum. Lakin bunu arkadaşım Özlem için yazdım. İnşallah beğenip, kitaba olan ilgini artırmıştır. özlemczestochowa

Tolkien'in neredeyse 3 numaralı çocuğu için yazılmış bir alıntı ile incelememi sonlandırıyorum. "Ve sakın unutma, hâlâ bana aitsin."

Keyifli okumalar.
175 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Nedendir bilinmez ancak ne zaman bir Tolkien kitabı okusam yorum yapmadığımda kendimi Tolkien’a borçlu gibi hissediyorum. Ben gerçekten bu yazarı çok seviyorum ve ona saygı duyuyorum.

Düşünün bir babanız var ve bir gün siz oyuncağınızı kaybettiğiniz için o kadar etkileniyor ki bu durumdan bir masal ortaya çıkarıyor. Bunu masal haline getirecek nadir insanlardan biridir Tolkien. Ailesine tapan, doğa aşığı, dünyayı çok farklı bir yerden gözlemleyen ve masalları, fantastik öğeleri sadece çocuklara sınırlamayıp herkesin hayal gücünü zorlayan bilgi kişi Tolkien. Senden sayfalarca bahsetsem yine yazmadığım yarım bıraktığım bir şeyler kalır herhalde.

Ah Rover…Afacan köpek….Sen git bir büyücünün pantolonunu ısır, büyücü de seni bir oyuncağa dönüştürsün…Sonra bir aile tarafından satın alın ki bu aile 1925 yılında ailece tatile çıkan Tolkien ailesi olsun, bu ailenin küçük oğlu Michael seni kaybetsin, bütün gün seni sahilde arasınlar ama bulamasınlar, sen de bu kaybolmadan dolayı memnun ol ve tek başına kalıp kum büyücüsüyle tanış…Sonra da taaaa Ay’a kadar git ve orada başka bir büyücü tarafından sana Roverandom adı verilsin ve bir dolu macera yaşa ve sonra da seni kaybeden çocuğun babası Canım Tolkien seni bir masalın baş kahramanı yapsın

Okurken ne mi hissettim? Oyuncağını kaybeden çocuk olup üzüldüm, hayal kırıklığı yaşadım, Rover olup önce özgürlüğün tadını çıkardım ancak sonra başım derde girince almam gereken dersleri aldım, hayal gücümü zorladım ve hiç tanışmadığım dünyalara gittim ki bu Tolkien’in en sevdiğim yanı, beni her kitabında farklı bir dünyaya götürmesi… Ne deyim Tolkien eline, hayal dünyana, kurguna, üretkenliğine ve yaratıcılığına sağlık…

Bu arada adını söylemeden geçemeyeceğim. Sena Koçak sen olmasan bu kitabı daha keşfetmemiştim sanırım, senin de yüreğine sağlık güzel inceleme ve paylaşımlarından ötürü. Tolkien aşığı olan ben senin sayende daha da iyi tanıdım bu muhteşem yazarı…

Son olarak; Ay ışınlarını rahatsız etme. Beyaz tavşanlarımı da öldürme!:))
184 syf.
·4 günde
Tolkien'in Mirası'nı %45 indirimde görünce uçarak aldım. Basım kalitesi ve boyutu harika. Ciltli kitap okumayı pek sevmem ama boyutu küçük, puntosu ideal büyüklükte olunca okuması keyifli oluyormuş. Bir çocuk kitabı olduğunu bilerek başladım lakin bu kadar da çocuksu beklemiyordum. Evladı olanlar için iyi bir seçim olabilir. Önsöz ve arkadaki notlar gereksiz uzun. Yetişkinlere çocukları için öneririm ama çocuk kitabı merakı olanlara önermem. :) Tolkien, oğullarından biri oyuncak köpeğini kaybedince ona bu hikayeyi uydurmuş. Zaten çok tatlı bir insan, her vesile onun hayal dünyasını beslemiş ve kitaplarını böylelikle yazmış. Herkese böyle bir dede lazım. Baba olarak bulunması zor. :)
184 syf.
·1 günde·8/10
J.R.R. Tolkien'in çocuk masal kitabıdır Roverandom. Sevgili Tolkien'in beş yaşındaki oğlu Michael, oyuncak minyatur köpeğini kaybediyor. Ve gün boyu aramalarına karşın, oyuncağı bulunamıyor. Ve Michael'in kalbi kırılıyor. Bunun üzerine Tolkien oğluna bir masal yazıyor. Bu masalın da kahramanı bir oyuncak köpek.
Her şeyden öte; kitabın kapak illustrasyonları adeta bir sanat eseri! Harikalar!
Boyut olarak ise, kitap avuç kadar. Küçücük. Normal bir kitabın yarı boyutunda olan kitap, İthaki'nin yeni gözdelerinden biri.
184 syf.
·Beğendi·10/10
Merhabalar :)
Ben çocukken babam kış aylarında iş dönüşü eve film cdleri getirirdi ben de acaba bugün nasıl bir film getircek diye ayaklarımı sobaya uzatıp ısınırken düşünürdüm. Filmleri akşamları yemekten sonra izlerdik. Yine böyle bir günde okuldan dönmüştüm sabırsızlıkla akşamki filmi bekliyordum. Babamın o gün getirdiği film Yüzüklerin Efendisiydi filmin daha başındaki o Shire müziği beni büyülemişti ve filmi izledikçe küçük 1+1 sobalı gecekondu evimizin olduğu mahalleden ayrılıp sihirli alemlere doğru yol almıştım. Dünyam bir anda inanılmaz derecede genişlemişti bambaşka bir evren beni benden almıştı o günden sonra serinin diğer filmlerini peş peşe izledik. Aradan seneler geçti ve Yüzüklerin Efendisi hiç aklımdan çıkmadı. Biraz büyüdükten sonra yaklaşık 11 yaşlarımda Yüzüklerin Efendisinin kitabını aldım ve saatlerce haritaları inceledim durdum. Şimdiyse beni etkileyen o efsanenin ufak ufak oluşumunu gördüğüm bir kitap okudum denizdeki goblinler , elf adaları... Bu kitap benim en sevdiğim evrenin oluşum kırıntılarını içerdiği için gözümde çok değerli. Çocuklarınıza anlatabileceğiniz sıcacık bir hikaye kitabı ayrıca Yüzüklerin Efendisi hayranlar için hayran oldukları evrenin oluşumunu görebilecekleri bir fırsat. Köpeği kaybolan çocuğu için böyle bir hikaye yazan Tolkien sana hayranım.
155 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Herkese merhaba.
Tolkien'in yine çok severek okuduğum kitabıyla geldim sizlere.Roverandom, bir büyücünün pantolonunu ısırdığı için oyuncağa çevrilen Rover adlı bir köpeğin, onu satın alan ailenin evinden kaçması ve kum büyücüsüyle karşılaşması hakkındadır. Kum Büyücüsü, bu zavallı köpeğe yardım etmek ister fakat büyücüler aralarındaki gizli rekabet nedeniyle pek de iyi anlaşamamaktadırlar. Bu yüzden büyüyü yapan Artaxerxers ile ters düşmemek adına onu eski haline getirmek yerine Ay’da yaşam süren büyücüye göndermeye karar verir. Ay’da Roverandom adını alan bu köpek, yaşayacağı bir dizi maceranın kapılarını aralamış olur. Hikayemiz böyle. Peki bu hikaye nasıl ortaya çıktı.

Tolkien, ailesi ile birlikte çıktığı yaz tatilinde 1925 yazında ortaya çıkıyor. Olay, oğlu Michael’ın çok sevdiği ve yanından hiç ayırmadığı oyuncak köpeğini sahilde kaybetmesiyle başlar. Tolkien, iki oğluyla birlikte sahilde günlerce bu oyuncağı arar ama bulamaz. Michael bu duruma gerçekten çok üzülür, Tolkien ise oğlunun gönlünü alabilmek adına bir masal uydurur. Bu şekilde Roverandom kitabı ortaya çıkıyor. Tolkien, amacına ulaşıyor ve bu hikayeyi de çocukları gerçekten çok beğeniyorlar.

Baktığımızda bana göre Roverandom’un Orta Dünya serisiyle pek bir ilgisi yoktur. Tolkien, çocukları için yazdığı bu hikayenin ardından, “Hobbit” kitabıyla yükselişe geçince, ilgisini Yüzüklerin Efendisi’ni oluşturmaya vermiş ve bu küçük hikayeler, çoğu çocuklarına anlattığı Noel hikayeleri, tabiri caizse “unutulmuş”. Fakat kitabın giriş kısmında şöyle bir ifade var: “Roverandom gibi hikayeler olmasa Yüzüklerin Efendisi’nin ortaya çıkamayacağını söylemek abartı olmaz. Çünkü küçük hikayelerin Tolkien’in çocukları ve bizzat Tolkien tarafından sevilmesi, sonunda daha büyük bir çalışmaya – Hobbit – ve dolayısıyla onun devam kitaplarına giden yolu açtı."

Son olarak eminim Tolkien okuyanlar bu kitabı da seviceksiniz. Tavsiye ediyorum.
184 syf.
·4 günde
J.R.R Tolkien gibi ustadan okuduğum ilk kitap Roverandom kısa olduğu için acele acele okumadım, masal kitabını çok sevdim yazar bu hikayeyi çocuğu üzülmesin diye yazmış hayal gücü güçlü yazar kitaplarının bu kadar sevilmesi boşuna değil.
184 syf.
·2 günde·8/10
Eğer cevabın evet ise bu kitap tam sana göre,

TOLKİEN den de anlayacağınız üzere kendi tarzı dışına çıkılmayan bir kitap. Aslında bir masal kitabı. Kitapta Rover adlı minik bir köpeğin hikayesi masallaştırılıyor. Aslı olay şöyle başlıyor.
TOLKİEN ve ailesi yamaç kenarındaki bir kulübede tatil yapmaya başlıyorlar. Oğlu Michael çok sevdiği kurşundan yapılmış oyuncak köpeğini kaybediyor.

Daha sonra bir fırtına bastırıyor ve bu şiddetli gecede TOLKİEN iki oğlunu sakinleştirmek için bu hikâyeyi anlatmaya başlıyor.

Içinde sihirbazlar,kum büyücüleri, ay yolu, uçan kanatlı köpeklerin olduğu bu şahane masalsı dünya ortaya çıkıyor....

Hem çocuklarınızın hemde kendinizin okuyabileceği bir kitap.
Keyifli okumalar sağlıcakla kalın...
184 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kitap hem yetişkinlerin hem de çocukların severek okuyabileceği bir masaldan oluşuyor. Tolkien bu kitabında bana bir çocuk için oyuncağının ne anlama geldiğini ve bir oyuncağın kaybolmasından kitap oluşuna kadar uzanan güzel bir yolu gösterdi. Hayalgücü sınırsızdır.
184 syf.
·Beğendi·9/10
Tolkien'in yayıncısının Yüzüklerin Efendisi'ne teşvik etmek için basmadığı, Yüzüklerin Efendisi evreninden ayrı bir kitap. Tolkien bu kitabı, oyuncak köpeği kaybolan Cristopher'i teselli etmek için yazmış. Oyuncağa dönüşen bir köpeğin eğlenceli hikayesi. Severek okudum, özellikle gençlere ve çocuklara tavsiye ederim.
184 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitabı alırken bu tarz bir kitap olduğunun farkında değildim. Yazarın çok okunan ve beğenilen birisi olduğundan almıştım ama benim için sürpriz oldu. Ama kitabı okudukça hoşuma gitti güzel bir hikayesi var. Bir günde bitirilebilecek bir kitap. Yazarın özellikle mitolojik efsaneleri bir araya getirmesi gerçekten etkileyici.
184 syf.
·4 günde·7/10
İlk okuduğum Tolkien Kitabı. yüzüklerin efendisi serisini toplasamda, seriyi yazın kafam rahatken başlayıp bitireceğim. Rover'e Pardon Roverandom'a dönecek olursak :)Kitap Çocuklar için yazılmış desekte gençler yada daha büyük kişilerde okuyup zevk alabilir.Kapağındaki büyük ejderhanın değil sol köşedeki küçük kuşun üstündeki köpeğin hikayesi :) (İthaki Niran Elçi çevirisiyle çoğu nerdeyse beyaz kapak 2007 - 7.basım) Onunla Ay'a Okyanusa vb yerlerde onun macaraları ve başına gelen fantastik olaylara şahit oluyoruz :) Sihirbazların en saygınlardan biri olan Merlin bile kitapta geçiyor. Kral Arthur son filmi ve YKY'çıkan kitabını çok beğenen biri olarak Kral Arthur' ve Merlin'in kitapta yer alması beni ayrı mutlu etti . Zamanınız bolsa ve kafa dağıtacak birşeyler arıyorsanız alabilirsiniz :) Ancak kitap Not'lar kısmı iyi yapılmamış keşke okuduğumuz yerler koyu yazılsa yada yıldız atılsaydı biz okuduğumuz an en arkaya gidip baksaydık yada dipnot olarak verilseydi o da kitapla alakalı değil basımla alakalı bir sorun :) Çocuğunuza okuyabileceğiniz bir hikaye onuda not düşeyim belki alır ve okursunuz :)
"Sen komik, küçük bir köpeksin, Küçük Köpek! Aslında bu kadar küçük, bir başka küçük köpek gördüğümü de hatırlamıyorum, Küçük Köpek!"
Öbürleri karanlık gökyüzünün altında solukken, burası soluk gökyüzünün altında karanlık, ha?
Ay denizden yükseldi ve suların üzerine gümüş bir yol serdi.Bu, üzerinde yürümeyi becerenler için, dünyanın kıyısındaki ve ötesindeki yerlere giden yoldu.
"Eğer bu saçmalayan büyücü bir an önce çekip gitmezse, DIŞARI ÇIKARIM, önce onu yerim, sonra her şeyi paramparça ederim. Hepsi bu. İyi geceler."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Roverandom
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
155
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752733930
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Roverandom
Roverandom
Roverandom
Roverandom
Bir varmış, bir yokmuş. Rover adında küçük bir köpek varmış. Hem yaşlı çok küçükmüş hem de boyu, yoksa hiç yaramazlık yapmazmış. Bahçede güneşin altında sarı topuyla oynarken pek mutluymuş, yoksa yaptığı şeyi asla yapmazmış.

Kitabı okuyanlar 467 okur

  • Ezgi İdemen Hazar
  • Gülser Şen
  • ibrahim Hatipzade
  • Kaan Özen
  • Gökçe
  • Neslihan Özdemir
  • Yeliz ŞİMŞEK
  • Ömer Can
  • İbrahim Ethem Semiz
  • Sedef Akliman

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%5.2 (10)
9
%1 (2)
8
%2.6 (5)
7
%1 (2)
6
%1.6 (3)
5
%1 (2)
4
%0.5 (1)
3
%0.5 (1)
2
%0
1
%0