Adı:
Hobbit
Baskı tarihi:
Ekim 2019
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752733732
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Hobbit
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Bir İngiliz Edebiyatı Profesörü olan J.R.R. Tolkien bundan yaklaşık yetmiş yıl kadar önce dünyaya bir kitap hediye etti. Bu kitapla birlikte insanlar ilk defa hobbit denen ahaliyle karşılaşıyordu. Cücelerden bile kısa boylu, yemeye, içmeye ve eğlenmeye düşkün, iyi yürekli, mutlu ve kendi küçük köylerinde her tür maceradan uzak yaşayan bir ahaliydi hobbitler. Ta ki büyücü Gandalf onları ziyaret edene kadar.

"Hobbit", diğer hobbitlerden aslında hiç de farklı olmayan bir hobbitin, Bilbo Baggins’in fantastik maceralarından oluşuyor. Bilbo Baggins, büyücü Gandalf ve cücelerle birlikte, cücelerin hazinesini kötü ejderha Smaug’dan geri almak için aslında hiç de istemediği bir yolculuğa çıkar. Ama yine de hobbitin içinde henüz keşfedemediği maceracı bir yan vardır ve yolculuk ilerledikçe Bilbo Baggins kendi cesaretinin ve gücünün farkına varmaya başlar.

Tolkien’in aslında çocuklar için kaleme aldığı "Hobbit", çok geçmeden yetişkinlerden, özellikle de 60’ların asi gençliğinden büyük ilgi gördü. Bunun üzerine Tolkien hobbitlerin, elflerin, cücelerin ve insanların goblinler, troller, kurtlar ve her tür kötü ve çarpık yaratıkla olan mücadelesini anlatmaya devam ederek "Yüzüklerin Efendisi"ni yarattı. Bugün "Hobbit"le birlikte "Yüzüklerin Efendisi" fantastik edebiyatın kült eserleri arasında yer alıyor.
432 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Sevgili Tolkien...

Kitabı ve yazarı bilmeyenler yazdıklarım da çok abarttığımı düşünebilirler. Burada paylaşmış olduğum fikirlerim tamamen macera, distopya, savaş tarzı roman okurları içindir. Aksine bu tarz kitap okumayan arkadaşlar için bu yazdıklarım hiçbir anlam ifade etmez.

Bu kitap için inceleme yapmayı çok düşündüm ama kitap kusursuz güzellikte ve beni çok aştığı için önce vazgeçtim. Sonra bir denemekte fayda var dedim kendime. Böylesine muhteşem kitaba en azından anı olsun diye bir kaç kelime etmekte istedim.

Tolkien'in "Yüzüklerin Efendisi" serisini tek bir kitap halinde bitirdim. Filmlerini defalarca izlememişimdir. Aynı şekilde "hobbit" kitabını okumadan önce de filmlerini izledim ve diyeceğim şudur ki: (Çok kitap okuma tecrübem var diyemem ama) Tolkien benim favori yazarımdır. Yazarın hayal gücüne, dehasına, kalemine, kurguladığı dünyaya diyecek tek kelime yok. Öyle ki elfçe bir yazı dahi geliştirmiş. Ayrıca kurguladığı dünyaya bir de harita yapmış. En babası, bir kitap yazmış ki (Yüzüklerin Efendisi) şu zamana kadar bir çok oyun, kitap, film vs. bu kitabın çocukları olmuş.

Ömrü yetmediği için yarım kalan kitaplarını, notlarını, oğlu düzenleyerek basım yaptırmış. Tolkien'in ömrü keşke daha uzun olsaydı yada daha önce yazmaya başlasaydı daha ne kadar ileri gidebilirdi tahmin edemiyorum.

Gelgelelim böyle bir yazarın bırakın "hobbit" kitabını, kenar notları dahi okunmalıdır.
Macera fantastik, savaş, romanları seven okurlar bu kitabı okumadıysa hemen alıp okumalı. Tabii diğer kitaplarınıda.

Kitabın içeriği, yazımı, hikayenin ilerleyişi hakkında hiçbir şey demek istemiyorum. Çünkü tek kelimeyle yorumsuz. Kusursuz bir kitap kendisi. Sadece şiddetle tavsiye ediyorum.

Ben bir "Yüzüklerin Efendisi" hayranı oldum herhalde.
Teşekkürler Tolkien...
336 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10 puan
"Topraktaki bir oyukta bir hobbit yaşardı." diye başlıyor yazarımız J. R. R. Tolkien ve böylece Shire'dan Yalnız Dağ'a uzanan macera başlıyor. Yüzüklerin Efendisi serisinde yüzük taşıyıcısı olarak tanıştığımız Frodo Baggins yerine bu kitapta onunla aynı hobbit kovuğunu paylaşan, akrabası Bilbo Baggins ana karakterlerimizden. Ve kitabımız Bilbo'nun o sıcacık, şirin mi şirin oyuğunda on üç cüce ve büyücü Gandalf'ın bir araya gelmesiyle başlıyor. Thorin Meşekalkan önderliğindeki bu cüce grubunun tek bir amacı var o da, Erebor'a yani atalarının krallığına ulaşarak yurtlarını ve zenginliklerini ele geçirmek ancak tabii bu öyle kolayca olacak bir şey değil, neden mi? Çünkü bunun için Yalnız Dağ'da yıllardır ikamet eden ve ağzı hala cüce kanı kokan bir düşmanı alt etmeleri gerekiyor, Ejderha Smaug'u.

Hobbit'in birkaç yıl önce resimli baskısını satın almış ve okuyup bitirmiştim, yani bu kitabı ikinci okuyuşum oldu. Serinin filmlerini birkaç hafta önce yeniden izlemişken kitabını da bir kez daha ve bu sefer daha özverili okumak istedim. Öncelikle şundan bahsetmek isterim, bence Hobbit'İ okumayı düşünüyorsanız kesinlikle İthaki'nin resimli baskısından okuyun çünkü bu kitabı daha dikkat çekici bir hale getiriyor, açıkçası Alan Lee elinden çıkan bu çizimleri çok beğendim. Genelde kitaplar sinemaya uyarlandığında herkes kitapların filmlerden çok daha iyi olduğu konusunu açar ve farkları, kesilen veya eklenen bölümleri tartışır. Tabii herkesin fikri kendine ancak benim şunu söylemem gerekir, tüm eleştirilere, yönetmen Peter Jackson'un bu kitabı iyi bir şekilde sinemaya aktaramadığı yönündeki tüm düşüncelere rağmen ben Hobbit filmlerini kitabından daha çok seviyorum. Neden mi? Yüzüklerin Efendisi serisindeki o yoğunluk, olağanüstü betimlemeler ve karmaşık olay kurgusu Hobbit'te yok, ki zaten çocuk kitabı da deniliyor Hobbit için. (Ben öyle olduğunu düşünmüyorum, dili basit olan, masalsı öğelere sahip her kitaba çocuk kitabı diyemeyiz) Kitaplarda yazarın kitabın herhangi bir bölümünde kendi düşüncesini araya katmasını sevmiyorum, bu bana okurla sohbet etmekmiş gibi geliyor ve romanlarda özellikle bu türdeki romanlarda bu durum gözüme, kulağıma hoş gelmiyor. Örnek verecek olursam, bir olay yaşanırken yazarın "Yine de Bay Baggins'in yerinde olmayı hiç istemezdim." veya kitabın sonunda olacak bir şey için kitabın ortasında "Ama buna öykünün sonunda sıra gelecek ve bu konuda henüz bir şey söylemeyeceğiz."demesi gibi.

Kitaplar sinemaya uyarlandığında kitap-film tartışmaları kaçınılmaz oluyor açıkçası ben bazı yerlerde keşke Thorin'in sonu filmdeki gibi olsaydı, keşke Legolas gerçekten de kitapta olsaydı diye düşünüp durdum. Yukarda da belirttiğim gibi birçok Tolkien severin aksine ben bu serinin filmlerini kitabından daha çok seviyorum, filmler daha fazla keyif veriyor bana. Filmleri bir kenara bırakacak olursam Hobbit kitabını genel itibariyle seviyorum, hikayesini ve karakterlerini gerçekten çok seviyorum ancak Yüzüklerin Efendisi'ni ortaya koymuş bir yazarın kitabı gözüyle bakıldığında bazı yerler gerçekten yavan gelebiliyor okura, en azından bana öyle geldi, bazı kısımlarda sıkıldım tabii bu genel olarak alınan hazzın ötesine geçmese de olumsuz bir düşünce oluşturabiliyor kitapla ilgili. Yüzüklerin Efendisi'nde tüm yüzüklere hükmedecek Tek Yüzük'ün Bilbo Baggins'in eline nasıl geçtiğini de Hobbit ile öğrenmiş oluyoruz.

Hobbit mükemmel miydi, hayır bana göre mükemmel değildi; güzel miydi, evet güzeldi, sıkıldım mı, evet bazı kısımlarda sıkıldım; eğlendim mi genel itibariyle evet, tavsiye eder miyim, tabii ki ederim yahu neticede Tolkien! Okuyun, izleyin ve Orta Dünya ile mutlaka bir bağ kurun...
336 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Topraktaki bir oyukta bir Hobbit yaşardı.
Hobbit ya da Gittik ve Döndük Orta Dünyanın kapılarını açan bizi elfler cüceler hobbitlerle tanıştıran muhteşem bir eser. Konforlu hobbit kovuğunda maceraden uzak yaşayan ve uzak kalmaya da hayli niyetli olan Bay Baggins'in Gandalf'ın enteresan ziyareti sonrası cücelerle Baggins tarafının istemediği ancak Took tarafının karşı koyamadığı tehlikeli ancak ucunda muhteşem bir hazinenin yattığı zorlu bir yolculuğa çıkar. 13 cüce ejderhayı öldürmek ve atalarının olan hazineyi elde etmek için yola çıktıklarında hırsızlık görevini yerine getirmesi için Gandalf'ın seçtiği Bilbo'ya yolculuğun başında güvenmeseler de bir çok tehlikeden Bilbo tarafından kurtarıldıklarından ona saygı ve sevgi duydular. Bilbo Baggins bu serüveni sonucu bir çok dost ve hazine elde etti ancak bunlardan en kıymetlisi tek yüzük olan yüzüklerin efendisiydi.
336 syf.
·Puan vermedi
Kitap okumak için sabırsızlandığım bir kitap oldu . Okurken çok heyecanlıydım . Sebebi de şahane bir kitaptı kitap o kadar sürükleyiciydiki okurken zevk aldım
KİTAP DAN BİRKAÇ BİLGİ
Kitap elflerin , büyücülerin , cücelerin , ejderhaların , orkların ve yüzüklerin efendisi 'yle Silmarillion ' da tasvir edilen büyüleyici bir kitap
Kendi kendi kendine hayat süren Bilbo bu hayattan çok mutludur . Taki Gandalf ve cücelerin gelmesiyle . Muhteşem samaug adıyla anılan ejderhanın cücelerin ellerinden aldığı yalnız dağı ve hazineleri geri alacaklardır .
Hobbit yani Bilbo kitap da bu şekilde maceraya atılır filimi izlemek yerine kitabı okumak daha eğlenceli çünkü o olayın içinde kendin varmış gibi hissediyorsun . Arkadaşlar kitabı okumanızı tavsiye ederim çünkü harikaydı
432 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10 puan
Eğer bu seriye başlamayı düşünüyorsanız ilk bu kitaptan başlamınızı öneririm.Zaten hikayesine , anlatım biçimine kötü bir şey söylemek mümkün değil çünkü tek kelimeyle harika ! Hobbit filmlerinin kitaba oranla önemli yerlerinin değiştirilmesi ayrıca ilgimi çekti.Bu arada kitabın boyutu biraz küçük fakat baskısı çok güzel :))
312 syf.
·Beğendi
Etkinlik kapsamında J.R.R Tolkien'in Hobbit isimli kitabını okumaya karar kılıp okudum. İyi mi yaptım, kötü mü yaptım?
Bunu incelemenin ilerleyen kısımlarında illaki fark edeceksiniz.

Hobbit'in beyaz perdeye uyarlanan 3 bölümünü de soluğum kesilerek izlemiş biri olarak malesef kitabı vasat buldum. Nedenine gelince yaklaşık 300 sayfalık bir kitaptan 3 uzun metrajlı Film çıkartılınca düşünün kitap size ne kadar yetersiz gelebilir.Filmdeki bazı karakterlere kitapta rastlamak mümkün değildi ve bu benim için büyük bir eksiklikti. Belki önce kitabı okusaydım Filmi abartılı bulabilirdim ama ilk Filmlerini izlediğim için umduğumu kitapta bulamadım... Kitapta kadın karakterlerden hiç söz edilmemiş dolayısı ile cüce Kili ile Elf Tauriel'in aşkından da yeller esiyordu

Film de savaş sahnelerine fazlasıyla yer verilirken kitapta çoğundan eser bile yoktu. Bu haliyle kitap daha çok çocuklara hitap etmiş. Açıkçası ben Filmi film müziklerine kadar çok sevdim. Farkındayım bu yazdıklarım eser incelemesinden çok, kitapla Film arasındaki farkları açıklar tarzda oldu, ehh idare edin artık. Okuyun efendim ya da Filmini muhakkak izleyin.Pişman olmayacaksınız...Hobbit bana göre dünya klasiği seviyesindedir.

Burdan etkinliği düzenleyen Nigra ve Ebru İnce'ye teşekkürlerimi sunuyorum.
432 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
“Topraktaki bir oyukta bir hobbit yaşardı.”

J.R.R Tolkien fantastik ve macera türünde önde gelen isimlerden biridir demeyeceğim bana göre en önde geleni çünkü. Öncelikle fantastik türde macera romanları seviyorsanız, farklı dünyalar keşfetmek istiyorsanız tam size göre diyebilirim. Lakin bu alana çok fazla ilgi duymayan biri iseniz ‘Orta Dünya’ hayranlarını üzecek yorumlar yapabilirsiniz. Yorumlamadan önce şunu belirtmek isterim ki Tolkien’in diğer kitaplarının da (seriyi yakalayacak kadar) bir kısmını okudum, filmlerini izledim ve bu kitabını da ikinci okuyuşum, sıkı da bir hayranıyım. Filmleri bana göre biraz senaryo olarak uzatılmak amacıyla abartılmış. Bu yüzden ben kitabını daha çok sevenlerdenim ancak elbette tam tersi bir görüş de mevcut. Zaten yüzüklerin efendisine bağlamak amacıyla filmi bu şekilde de yapmaları gerekirdi diye düşünüyorum. İçerik olarak değerlendirmemi tarafsız yazmaya çalışacağım ancak ne kadar tarafsız olur emin değilim.

Şiddetle tavsiye ettiğim bir seri başlangıç kitabı diyebilirim. Aslında daha öncesini anlatan kitapları var ancak seriye başlamak ve diğer kitapları daha sağlıklı anlamak amacıyla bu kitaptan başlamanızı tavsiye ederim. Çünkü diğer kitaplar biraz daha ağır. Karakterler fazla ve giriş yapmak için uygun değil maalesef. Hobbit sakince akan bir ırmakla akıntıya kapılıp gidebileceğiniz yumuşacık bir yolculuk yapabileceğiniz bir kitap. Tam bir masal havasında sürüp gidiyor ve elinizden bırakmak istemiyorsunuz. Kolaylıkla birkaç günde bitirip, gülümseyerek kapatabilirsiniz kitabı. Çocuk masalı edasında başlayıp, diğer kitaplarla ciddi macera romanlarına dönüyor seri.

İçerik olarak; Orta Dünya’ya çok yumuşak bir giriş yapıyorsunuz, kendinize bir Hobbit kovuğunda, ufacık bir yer bulup sığınıyorsunuz ancak bu uzun sürmüyor çünkü sizi bir grup cüce ve tatlı bir büyücü maceraya ikna ediyor. Önünüzde sizi bekleyen, sert kayalıklar, troller, hareket eden dağlar, goblinler, warglar, elfler, efsunlu ormanlar, derideğiştirenler, ejderhalar ve daha niceleri var. Adım adım macera içine çekiyor insanı. Çaresiz kalıyor, seviniyor, açlık yaşıyor, dostluğu paylaşıyorsunuz.

Kitabın en sevdiğim yanı, insana en önemsiz görünen en küçük yaratığın bile dünyada işlevi ve görevi olduğunu, küçük şeylerden büyük şeyler beklersen de büyük mucizelere tanık olacağını hissettirmesi.
İçimi hep bu duygu ile doldurdu ve bu kitabı düşünürken gülümsemediğim bir an bile olmadı.

Dilerim aynı keyfi sizde alırsınız.
432 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10 puan
“Tatilde sınav kağıdı okumak... Çok büyük, zahmetli ve sıkıcı bir işti... O zaman bir kağıdı elime aldığımda fazladan puan verdiğimi hatırlıyorum. Hem de beş puan. Kağıt bomboştu, okuyacak hiçbir şey yoktu ve ben de nedendir bilmem üzerini karaladım ve ‘Toprağın içindeki bir kovukta bir hobbit yaşardı.’ yazdım.”

— J. R. R. TolkienYine Tolkien; yine ben ancak apayrı, bir kitap Hobbit. Hobbit nedir ve kimlere denir? Hobbit bir ırk ismi. Orta Dünya’nın bazı kesimlerinde ‘Buçukluk’ da denilebiliyor kendilerine. Buçukluktan anlayacağınız gibi boy olarak biraz buçuklar yani şöyle söyleyeyim cüceler bile yanlarında hallice kalıyor boy yönünden. Kısa boylu olmalarının yanında tüylü ayaklarıyla da ünlüler. Ben mesela ayakkabı giyen bir tane bile hobbit görmedim hep yalınayak dolaşırlar. Bir diğer nitelikleri ise hepsi kıvırcık saçlıdır, — benim gibi — çok neşelidirler. — tıpkı benim yanlarında yaşamak istediğim tipler gibi — Ve öyle güzel bir yerde, Hobbitköy’de , yaşarlar ki insan onların hayatlarına imrenmeden edemez. Bu kadar neşeli olmalarını borçlu oldukları hayatlarında sayılı şeyler onların keyiflerini bozar. Bunlardan ilki ise macera kelimesinin geçtiği herhangi bir olay, olgu, cümle, durum herhangi bir şey. Macerayı hiç sevmezler, konforlarına ve rahatlarına öylesine düşkünlerdir ki macera peşinde bir hobbit görüversinler sanki adabı muaşeret kurallarını çiğnemiş gibi ayıplarlar. İşte bu denli bireylerin içinden çıkan biri olan büyük büyük büyük Took, hobbitlere macera kavramını getiren ilk kişidir. Bu büyük büyük Took, bir gün Shire’ı istila altına alan goblin sürüsünün liderinin kafasını koparmış ve adı ünlenmiş. Bir keresinde de bir boğayı hiç kuşanmadan alt edince adı Boğakükreten’e çıkmış ki bu ismi çoğu sefer duymuşsunuzdur hepiniz. Sonuçta bu büyük büyük büyük Took’un soyundan gelen Güzeller güzeli Took’tan doğma, yine diğer macera antisi hobbitlerden pek farkı olmayan Bungo Baggins’ten olma Bilbo Baggins, bu rahat ve konfor sever yanının, macera ve aksiyon sever yanıyla sürekli çatışma içerisinde olduğu karakterimiz. Kendisi elf dostu, yüzük taşıyıcısının amcası yüzük koruyucusu, Gandalf’ın dostu, Hobbitköy’ün saygın kişiliği, sevecen, neşeli hobbit Bilbo Baggins.

Anlayacağız üzere Hobbit, oyukta yaşayan Bilbo Baggins’in gençliğini, yüzüğü buluş hikayesini, on üç cüce ile birlikte maceraya Çıkın Çıkmazından Yalnız Dağ - Erebor’a olan yolculuğunu, bu yolculukta yaşanan acı tatlı olayları anlatıyor. Thorin’in liderliğindeki kafilesiyle hayatındaki çoğu ilke adım atmasını anlatıyor. En önemlisi dünyayı tanıyor, bir ejderha görüyor, altınlarla dolu mahzenler, tabur tabur askerler ve feci bir savaş... Bazen insanı olgunlaştıran şeyler yaşadığı olaylardan geçiyor. İşte tüm olayların geçtiği Hobbit, Yüzüklerin Efendisi’nin başlangıcı. Orta Dünya denilen kıta ilk bu kitap ile ortaya çıktı, Tolkien ilk defa — belki ilk defa değildir ama — bu kitabın yazarı olduğundan deli varsayıldı, — özellikle rakipleri tarafından neden acaba? — zekiliğinin ve işinin ehli bir insan olmasının sonucunda, dil profesörlüğü ve muazzam hayal gücünün de işin içine girmesiyle başlayan Yüzüklerin Efendisi, Silmarillion, Hurin’in Çocukları vs. gibi kitapların ilk tohumu Hobbit ile atıldı. Bu yüzden çok değerli bir kitaptır kendisi her Orta Dünya aşığı için.
İncelememin başında yazdığım cümle aynı zamanda kitabımızında ilk cümlesi. Ve bu cümlenin de bir hikayesi var: “Tatilde sınav kağıdı okumak... Çok büyük, zahmetli ve sıkıcı bir işti... O zaman bir kağıdı elime aldığımda fazladan puan verdiğimi hatırlıyorum. Hem de beş puan. Kağıt bomboştu, okuyacak hiçbir şey yoktu ve ben de nedendir bilmem üzerini karaladım ve ‘Toprağın içindeki bir kovukta bir hobbit yaşardı.’ yazdım.” Gerçekten de çok etkileyici değil mi? Bizim Tolkien yazdı diye nefesimizi tutup okuduğumuz tüm bu satırları yazarın ciddi bir ciddiyetsizlikle, umarsızlıkla yazması... Bir röportajında her şeyi öylesine yazdığını belirtmek gibisinden bir şeyler söyler Tolkien. Bizim öylesine yaptığımız şeyler ile onun öylesine yaptığı şeyler kıyaslanınca saygınlığından şüphe duyulmuyor.

Şimdi kitabımız olan Hobbit’e gelelim. Konumuza. Hobbit... Masal denilebilir mi tartışılır ama herkesçe masal olarak bilinen 1937 yılında Tolkien’in çocuklar için yazdığı güzel kitap. Çocuklar için yazılmışsa masaldır diyecek olabilirsiniz ama ben Tolkien’in masal olarak adlandırabilecek başka kitaplarını sayabilirim. Mesela; Roverandom, Ham’li Çiftçi Giles, Büyük Wootton Demircisi ... Evet dili daha basit, Yüzüklerin Efendisi veya Silmarillion’daki gibi olay gidişatı pek tam değil, karakterlerden özlü sözler pek duyulmuyor, daha hafif doyumluk bir kitap ama kesinlikle masal değil.

Kitap ile film kıyaslamasına gelecek olursak filmlerin bu kadar yerilmesine kesinlikle katılmıyorum. Yüzüklerin Efendisi’ni her fırsatta izlerim ama Hobbit’i ilk vizyona girdiği zamanlarda izlemiştim bir daha da izlemedim ufak tefek video kesitleri dışında. Geçenlerde madem kitabını okuyorum filmini de izleyeyim dedim ve Beklenmeyen Yolculuk ile başladım, bir önyargı ile başladım zira yapılan yorumları biliyordum fakat bu film bende hiç denilebilecek kadar az etki bıraktı o yönde. Çok hoş bir Orta Dünya filmiydi, Yüzüklerin Efendisi serisine layık derecede güzeldi yani. Smaug’un Çorak Toprakları’nda ve Beş Ordunun Savaşı’nda uygulanan efektlerde tekniksel eksiklikler, gerçeklik payı düşük sahneler vardı evet, bazı çok elzem olmayan yönleri de vardı kabul ama kesinlikle çekilen bu seri için felaket, skandal gibi kelimeler yakışık kalmıyordu. Ki Peter Jackson ve ekibinin elinden nice büyük işler çıkabileceğini biz Yüzüklerin Efendisi ile görmüş, tanıklık etmiştik zira Tolkien’in de zamanında “Kitaplarımı filme uyarlamak mı? Odessa’yı uyarlamak bile daha kolay olur!” gibisinden sözüne rağmen. Büyük bir başarı ve emek var bu filmlerde. Ben kesinlikle başarılı buluyorum. Kitapta herhangi bir aşk, savaşa dair ayrıntılı betimlemeler — betimleme ustası Tolkien’den bekliyordum açıkçası daha yoğun anlatımlar — veya kral Thorin’in karakteristik özellikleri, kararları kendi iç çatışmaları vs. ile ilgili pek ayrıntı bulamıyorduk ama filmde Tauriel ve Kili aşkına şahit olduk, Legolas’ı bir daha gördük, Elf kralı diye tabir edilen Thranduil’i daha yakından tanıdık, Azog olmamasına rağmen Thorin ile aralarındaki o çetin savaşı gördük, Bolg’un kitaba göre daha fazla andık, Saruman, Galadriel, Elrond, Gandalf’ın divan toplantılarını gördük. Evet bunlar fazlaydı ama çoğu ayrıntı filmlerin izlenebilirliği açısından elzem şeylerdi.

Kesinlikle okuyun, izleyin. Orta Dünya’nın temelini hazırlayan bu kitabın sizde okuyucusu olun. Filmlerinin de izleyicisi.
Sağlıcakla.
336 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Okuduğum ilk J. R. R. Tolkien şaheseri. Beni daha ilk sayfasından içine alıp sürükleyici bir maceraya çıkaran bir kitap. Harika bir dili Düşmeyen temposu ve aksiyonuyla bizi sürekli diri tutan bir eser. O uzun ve sürükleyici macerada kendimi cücelerden biri gibi altınların peşinde olduğumu hissettim. Bay Baggins'in bu sürükleyici macerasını herkese tavsiye ederim.
336 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
The Hobbit.... J.R.R. Tolkien.... Üstadım seni övmek ya da senin kitabını anlatmak haddime değil belki ama bir Tolkien sever olarak seni anlatmalı ve tanımayanlar varsa mutlaka tanışmalı diye düşündüğüm için düşüncelerimi paylaşmak isterim.
J. R. R. Tolkien... yazısına, hayal gücüne,bizimle kurduğu iletişime, kelime seçimine, benzetmelerine, sade ama çok zengin olan diline, doğayı resmedişine, diyaloglarına, bazen bir o kadar duygusal bazen de bir o kadar komik duyguları okuyucuya aktarmasına şapka çıkardığım ve hayran olduğum kişi....Canım Tolkien’im... Benim için fantastik edebiyatın öncüsü ve babasıdır kendisi...

Bu muhteşem seriye Yüzüklerin Efendisi; Yüzük Kardeşliği, İki Kule ve Kralın Dönüşü’nü okuyarak başladım, ilk önce Türkçelerini okudum, sonra da Hobbit ile devam ettim ancak Hobbit ile başlayıp Yüzüklerin Efendisi ile de devam edilebilir sürekli flashback yaptığı için daha takip edilmesi kolay olur diye düşünüyorum. Sıradaki hedefim Yüzüklerin Efendisi serisi İngilizce versiyonu olacaktır. Yine okuyup detayları bulup o dünyaya dalmaktan daha keyifli ne olabilir ki...E tabiki ondan sonra da Silmarillion, Beren ve Luthien, Hurin’in Çocukları, Bitmemiş Öyküler okunacaklar arasında...

Gelelim The Hobbit’e.... Shire sınırlarında toprakta bir kovukta yaşayan, evine ve keyfine düşkün ama bir o kadar da maceraperest tatlı bir Hobbit’in, büyücü Gandalf’ın isteği ile cücelerle beraber, cücelerin eski vatanı olan çorak topraklar içerisinde yer alan Yalnız Dağ’a yapmış oldukları seyahati ve cücelerin ganimetlerine el koymuş Smaug isimli ejderhaya karşı verilen mücadeleyi ve daha sonra da Beş Ordu’nun Savaşı’nı anlatan muhteşem kitap...


Kimi zaman kendimi Shire tabiatında kimi zaman örümceklerden kaçarken, kimi zaman goblinlere esir düşerken kimi zaman Elf’lerin ziyafetine katılırken kimi zaman Smaug ile konuşurken kimi zaman Gollum’a bilmece sorarken kimi zaman da Tolkien’in okuyucusuna sorduğu sorulara cevap verirken buldum....

Evet... Çok uzattım farkındayım... Fantastik Edebiyat seviyorsanız, Tolkien gibi içinizdeki çocuk hep yaşıyorsa, yaşadığınız çevrenin kalabalığından, koşuşturmasından yorulduysanız ve Orta Dünya macerasına dahil olup, farklı bir maceraya dahil olayım derseniz Tolkien Baba’yı mutlaka okuyun.

Yine söylüyorum iyiki bu dünyadan geçtin içindeki çocuğu hiç öldürmeyen güzel insan... Sana ve senin gibilere ihtiyacımız var doğallık ve samimiyet için...

Son olarak,

“Bir daha asla canlı ejderhalara gülme, seni aptal Bilbo” :))
336 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Oradaydık ve şimdi buradayız. Kim bilebilirdi ki halıda gördüğü ufak bir sökük görülünce ya da tembel bir öğrencinin boş bir sınav kağıdının köşesine "Topraktaki bir kovukta Hobbit yaşardı," diye yazıp ve fantastik edebiyatın babası tarafından bu cümle geliştirilip, büyütülüp çocuklarına masal niteliğinde yazılıp bu romanın buralara geleceğini, bir çocuk romanından çıkıp bir yetişkin romanına, epik bir fantastik serüvene dönüşeceğini? Bu kovuk ne çamurlu topraktan içinde solucan, börtü böceklerin yaşadığı kovuktur ne de kirli ve pis, ıslak bir kovuktur. İçinde obur, tüttürmeyi seven ve keyiflerine de son derece düşkün olan, görünüşte de çocuk gibi görülen birçok efsanelerde, masallarda ve türkülerde de “buçukluk” diye geçen sevimli Hobbit halkının kovuğuydu. Bu kovuğun lumboz gibi düzenli yuvarlak ve yeşile boyanmış kapısından içeri girince artık yaşadığımız dünya maalesef birçok konuda Orta Dünya kadar zevk vermez oluyor.

Yazıldığı yıla ve döneme bakar isek, yazarın da mesleğine, mesleğine yaptığı birçok katkıya bakar isek, o zamanlardaki doğaüstü hikâyelere de bakış açısını düşünür isek Tolkien şüphesiz büyük bir cesaret göstermiştir. Hobbit çocuk kitabı olarak yazılmıştır, ama içindeki birçok unsur sayesinde kitap çocuklardan ziyade büyüklerin de dikkatini çekmiştir ve devamındaki dünyaya damgasını vurmuş Yüzüklerin Efendisi gibi bir eserin gelmesini sağlamıştır. Birçok kişi Hobbit’i okuduktan sonra günümüzde başka fantastik eserleri okuduğu ve bildiği için maalesef Hobbit’i çocuk kitabı olarak eleştirmektedir, Hobbit çocuk kitabıdır evet buna kimsenin bir itirazı olmayabilir ama Hobbit’i çocuk kitabı olarak eleştirmek son derece yanlıştır. Şunu da bilmek lazım ki Tolkien bu kitabı basılsın, satsın yazar olayım diye değil kendi çocuklarına bir nevi hediye olarak yazmıştır.

Kitap kronolojik olarak Yüzüklerin Efendisi’nden önce geliyor hatta önceliğinden ziyade Tek Yüzük’ün Bilbo tarafından bulunuşunu belki de çalınışını anlatıyor, benim Hobbit’i okuyacak olanlara tavsiyem Yüzüklerin Efendisi’nden sonra okumalarıdır; çünkü önemli birçok bilgi zaten Yüzüklerin Efendisi içinde verilmektedir, verilmeyenler de Hobbit için ve kusursuz olan Orta Dünya için çok güzel soru işaretleri ve merak bırakmaktadır. Hem kitabın çocuksu olması bakımından hem de Yüzüklerin Efendisi gibi bir kitap bittikten sonra hemen Mithrandir’e, Bilbo’ya ve birçok cüceye kavuşmak daha güzel olacaktır.
432 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
———————°———————°———————°———————
Tolkien kitaplarını hangi sırayla okumalıyız? Hazırlamış olduğum rehber için YouTube linkine bakabilirsiniz.
https://youtu.be/QL9Jj27Voqo
———————°———————°———————°———————

Orta Dünya ile tanışmam kitaplar ile değil, Peter Jackson’ın Yüzüklerin Efendisi serisi ile olmuştu. İki binli yılların başlarıydı, yani 17-18 sene öncesi... Tüm seriyi sinemada izlemenin keyfi ise apayrı bir şölendi. Tabi ki filmi izlerken kitapta olup da filmde neler olmadığını ya da fazladan eklendiğini bilmiyordum. Sonraki yıllarda bu konuda fazlasıyla bilgilenmek bir kenara dursun, defalarca izlediğim için filmi ezbere biliyorum diyebilirim…

Yüzüklerin Efendisi öyle büyük bir patlama yaptı ki, yıllar geçtikte artan baskılar ile Peter Jackson Orta Dünyaya geri döndü. Kitap severler ve sinema severler öyle büyük bir beklenti içine girdiler ki, Hobbit kitabın dışına çıkmış halde, zorlama olarak üç bölümle karşımıza çıktı. Yüzüklerin Efendisini defalarca izlememe karşın, Hobbit ben de bu etkiyi yaratamamıştı.

Bu bölümden sonra fazlasıyla SPOILER vardır. Hem kitap hem de film karşılaştırması yapıp, Hobbit hakkında genel görüşlerimi sizlere aktaracağım.

Hobbit, Tolkien'in devamını pek düşünmeden yazdığı bir kitaptır. Yayınladıktan sonra ilk baskını çabucak bitmiş ve II. Dünya Savaşı nedeniyle tekrar baskının durmuştur. Savaş bitince tekrar baskıya girmiştir. Hobbit'in basılıp basılmamasında ki karar, yayınevi sahibinin 10 yaşlarındaki çocuğunun okuyup beğenmesi üzerine olmuştur. Yani çocuklar için uygunluğu test edilip, onaylanmıştır. Kitabın devamını çocuk masalı üzerine isteseler de, Tolkien bu dünyayı yazmaya devam ettikçe, bu masaldan uzaklaşıp, ciddi işlere girişmiştir. Bütün karakterler daha sonra, hikaye ilerledikçe ortaya çıkmıştır. Frodo aslında Bingo'dur. Gandalf'ta büyücü değil, Hobbit'tir. Aragorn'da Hobbit'tir. Bunların hepsi yavaş yavaş değişmiştir. Tolkien bir eseri var etmek için defalarca kez düzeltme veya yeniden yazma sürecine girmiştir. Hobbit'in sonu aslında yayınevine gittiğinde yokmuş. Ejderha sonrası kitap orada kalmış. Son bile bu evreden sonra gelmiştir. Bu bilgi fırtınasını şimdilik bir kenara bırakalım ve okuyanları yormayayım. :)
*
Tolkien’in hayal dünyası o kadar geniş ki, her satırda bunu hissediyorsunuz. Tolkien çocukları için hayal dünyasını geniş tutmuş, onları heyecanlandıran bir çok hikaye yazmıştır. (Hobbit bir çocuk kitabıdır, çocuklar için basılmıştır.) Yaratmış olduğu bu evrenin asıl kaynağı da buradan geliyor. Oğlu için yazdığı masallar, büyük bir edebiyat şölenine dönüşüyor. Unutmamakta fayda var ki, Tolkien eserleri yıllarca edebiyat dışı olarak görülmüş, daha sonralarda ise fantastik edebiyat olarak kabul görmüştür. Keza çizgi romanlarda bu konulardan fazlasıyla muzdarip bir alan olmasına karşın günümüzde ki yeri başlı başına milyarlarca dolarlık bir sektördür. Sinema evreni ise yıllardır ekmeğini yemekte ve yemeye de devam edecektir. Bu vesile ile Stan Lee’yi de anıyorum. (Yakın arkadaşı Lewis Narnia Günlüklerini yazmıştır. Hatta kendisinden esinlendiği söyler Tolkien.)

Kitabın incelemesini film ile yapmak istedim. Film ile kitap arasında ne gibi farklar var, Jackson Tolkien’e ne kadar bağlı kalmış, ticari beklentiler yüzünden fazla kalın olamayan bir kitaptan nasıl 9 saatlik film çıktı, bu film talepleri karşıladı mı, kitaba ne kadar sadık kalındı.

Öncelikle filmde olup, kitapta hiç olmayan ve sırf filmi uzatmak, ilginçleştirmek için neler eklenmiş buna bir bakalım. Tekrar edeyim bu bir incelemedir. =)

İlk bilinmesi gereken konulardan biri Hobbit bir masaldır, çocuk masalıdır. Kitap ne kadar naif bir anlatım ve hafiflikle serüvenine devam ediyorsa, film de tersi olarak karamsar ve sert bir havada geçiyor. Filmde olan çarpışmalarında çoğunluğu kitapta yok, kitapta olanlarda filmde ki gibi değil. Bunun nedeni tamamen Jackson ve yapımcıların Yüzüklerin Efendisi filminin kaymağını yemek istemesidir. Ekrana çocuk filmi gibi bir Hobbit koyma şansları elbette yoktu. (Belki de vardı ama, Yüzüklerin Efendisini izleyen kitle pek bu durumdan hoşlanmazdı. Keza bu kitle Hobbit'i defalarca kez okumuş ve çocuk masalı olduğunu zaten bilmektedirler.)

Öncelikle kitapta hiç kadın karakter yokken, filmde ise cücelerin gönlünü fetheden bir karakter çıkıyor karşımıza. Legolas’la birlikte, cücelerin kitapta öldürdüğünden daha fazla ölüm saçıyorlar.

Galadriel kitapta yokken filmde var, tabi ki Yüzüklerin Efendisi seven bizler, bu sürprizi de sevmiştik.

Yüzüklerin Efendisin de gönlümüzde taht kuran Legolas, ben Hobbit’te de oynarım, alın beni de kadroya demiş olmalı ki, Legolas Hobbit kitabında hiç yokken, filmde yine karşımıza çıkıyor. Tabi ki seviyoruz sevgili Legolas’ı… Elf gözleri çok iyi görmesine karşın, kitapta ise Bilbo’nun yani Hobbitimizin gözleri çok çok iyi görüyor. Kitapla film arasında ki farklardan biri.

Kitapta yolculuk esnasında Orglarla bir çatışma, kapışma, dalaşma yokken, filmde fazlasıyla var. Dediğim gibi, kitap bir masalken, film karanlığın dağlarında geziyor…

Filmde Azog üzerinden bir bolca org’lu savaş var. Halbu ki Azog yıllar yıllar önce kellesi uçmuş bir karakter ama filmde ise azılı düşman karakterimiz oluyor. Tamamen duygusal açıdan, senaristler tarafından filme entegre ediliyor.

Bilbo Baggins’in taşıdığı güç yüzüğü filmde fazlasıyla giz içinceyken, kitapta ise ana karakterler tarafından bilinen bir obje. (Bu yüzük, Yüzüklerin Efendisinin oluşmasında büyük etken olacaktır.)

Bilbo, Cüceleri Orman Elflerinin elinden kaçırırken, cüceleri koyduğu fıçılar var. Bu fıçıların içinde ki cüceler, varacakları yere kitapta sessiz sedasız giderken, filmde ise keyifle izlenecek bir şölen ve karmaşa ile yolculuklarına devam ediyorlar.

Bunun gibi birçok konu kitapla film arasında değişkenlik gösteriyor. Bir kitabın aslına sadık kalınması gerekir mi sorusuna net bir cevap vermek zor iştir. Özellikle Tolkien’in yazdığı bir kitabı, olduğu gibi beyazperdeye aktarmak kolay iş değildir. Keza Yüzüklerin Efendisi filminde, kitaba göre çok eksik sahne vardır ve bunların çekilmesi zaten kolay iş değildir. O yüzden de filme eklenmemiştir.

Kitabın masalsı havası, film ile birlikte yok oluyor. Daha ciddi ve savaşın kol gezdiği bir hikayeye dönüşüyor. Kin ve nefret filmde haliyle daha fazla iken, kitapta bu durum çokça az. Kitapta fazlasıyla bahsedilen karakterlerin bazıları yokken, hiç olmayan karakterler filmde var.

Bu ayrımı bir kenara bırakıp, kitap hakkında konuşacak olursam;

Kitabın okuru sıkmadan, masal havasında ilerlediğini ve her bir karakteri kafanızda canlandırabilecek bir anlatıma sahip olduğunu belirtmek isterim. Zora kaçmayan, çokta kolaycı olmayan bir anlatıma sahip. Okurken kesinlikle sıkılmıyorsunuz ve merak ederek bir sonraki sayfaya geçiyorsunuz. Filmi izleyenler kitabı okuduğunda hem farkları görüyor hem de daha iyi bir analiz etme şansını yakalıyor. Bir kitabın önce filmini izlemek çoğu zaman kitabın okunmamasına vesile olsa da, kitaplara şans verilmesi taraftarıyım. Çünkü ekrana yansıyan kısım sınırlı olurken, kitapta ki kısım okuru hayal gücünün sınırlarını zorlayacak şekilde yolculuğa çıkarmaktadır.

Game Of Thrones’u izledim, finalini de hiç yeterli bulmamama rağmen, yeni çıkmış olan kitabın ciltli resimli baskısını aldım. Her bir kitap 800 küsür sayfadan oluşmasına karşın, 30 sayfa okuduğumda anladım ki, okumam dediğim kitap, okumadığım için pişmanlık yaratacakmış ben de. Kesinlikle okunmalı ve o dünyaya okuyarak tekrar gidilmeli.

İncelemeyi toplayacak olursam; Tolkien’in hayal gücü insanı mest ediyor. Yarattığı dünyada başka bir gerçekliği yaşamak, çok keyifli. Hobbit, Tolkien'in çevresinden ortaya çıkmıştır. yakın arkadaşlarından, ingiliz halkından, evinden ve daha önce okuduğu bir kaç fantastik kitap ve tabi ki dil bilim konusundaki araştırmalarından.

Çoğu edebiyat okurunun fantezi edebiyattan kaçtığını söylemek abartı olmaz sanırım. Herkesin sevdiği bir tür vardır, buna diyecek lafım elbet yok ama kitap dediğimiz şey, sadece klasik veyahut modern edebiyattan ibaret değildir, hem de hiç değildir. Türü edebiyat olan veya olmayan her türle kitap okuyucusunun tanışması gerekmektedir diye düşünüyorum.

Son olarak;

Hobbit filmi kesip biçilerek, MAPLE FILMS tarafından 4 saatlik özel bir edisyona kavuşturuldu. Filmin uzaması için kullanılan sahnelerin kesildiği ve kitaba daha uygun hale getirildiği için, bu versiyonunu kesinlikle izleyiniz. Buraya bilerek link koymuyorum, sizler Google üzerinden söylediğim içeriğe rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Tolkien okumadan bu dünyadan göçüp gitmeyin, okuyun, araştırın ve bu dünyanın sadık bir askeri olun. :)

*

Kitap uyarlaması fazlasıyla film var. Bazı filmler kitapların üzerine çıkarken, bazı filmler ise kitapların altında eziliyor. Özellikle Fantastik veya Bilimkurgu filmleri yazarın hayal gücünün çok altında kalabiliyorken, bazen de gelişmiş CGI Teknolojisi sayesinde senaryolar kötü de olsa görsel efekt olarak çok iyi olabiliyor. Fahrenheit 451 kitabına yapılan uyarlamalar hiçbir zaman iyi olmadı mesela. Kitabın altında ezilen filmler oldular.

Sizce kitap okuyanlar mı, yoksa film izleyenler mi daha keyif alırlar bu işten.

İkinci sorum ise, kitaplardan uyarlanan filmleri izleyip aynı zamanda uyarlandığı kitapları da okuma isteğiniz oluyor mu? Yoksa ikisinden biri yeterli mi diyorsunuz?

Yorumlarınızı bekliyor olacağım...

Minik Hobbitimiz ile birlikte Orta Dünyada sizlere Keyifli Yolculuklar, keyifli okumalar!
Hırsıs, hırsıs, hırsıs! Baggins! Nefret ediyoruss ondan, nefret ediyoruss ondan, nefret edeceğiss ondan sonsuza dek!
J. R. R. Tolkien
Sayfa 109 - İthaki Yayınları, Gollum
"Daha çoğumuz yemeğe, neşeye ve şarkıya; saklanan altınlardan daha fazla değer verseydi, dünya daha şen bir yer olurdu."
Bilbo, "İyi sabahlar!" dedi ve bunda samimiydi.
Gandalf: "Ne demek istiyorsun?" dedi. "Bana iyi sabahlar mı diliyorsun, yoksa sabahın ben istesem de istemesem de iyi olduğunu mu söylüyorsun, yoksa bu sabah kendini iyi hissetiğini veya bunun iyi olunacak bir sabah olduğunu mu kastediyorsun?"
"Hepsi birden" dedi Bilbo.
Tuhaf bir tesadüf eseri, uzun zaman önce dünyanın sessizliğinde, gürültü daha az, yeşil daha çok... neredeyse tüylü ayaklarına kadar uzanan, kocaman bir ahşap pipo tüttürür iken Gandalf geldi. Gandalf!
Gandalf! Onun hakkında benim duyduklarımın dörtte birini duymuş olsaydınız her türlü olağanüstü öyküye hazırlıklı olurdunuz. Gittiği her yerde öykülerle maceralar en fevkalade biçimde dört bir yanda baş gösterirdi.
Sen çok iyi birisin bay Baggins, seni de çok seviyorum; ama ne de olsa şu uçsuz bucaksız dünyada küçük bir adamdan ibaretsin
Sen çok iyi bir kişisin, Bay Baggins, seni de çok seviyorum; ama ne de olsa sen uçsuz bucaksız dünyada küçük bir adamdan ibaretsin!
J. R. R. Tolkien
Sayfa 333 - İthaki Yayınları, Gandalf
Çoğumuz yemeğe, neşeye ve şarkıya saklanan altınlardan daha fazla değer verse idi, dünya daha şen bir yer olurdu.
J. R. R. Tolkien
Sayfa 318 - İthaki Yayınları, Thorin
Bir kutudur, menteşesi, anahtarı ya da kapağı olmayan
Yine de saklıdır içinde hazineler altından.
J. R. R. Tolkien
Sayfa 97 - İthaki Yayınları, Bilbo

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hobbit
Baskı tarihi:
Ekim 2019
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752733732
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Hobbit
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Bir İngiliz Edebiyatı Profesörü olan J.R.R. Tolkien bundan yaklaşık yetmiş yıl kadar önce dünyaya bir kitap hediye etti. Bu kitapla birlikte insanlar ilk defa hobbit denen ahaliyle karşılaşıyordu. Cücelerden bile kısa boylu, yemeye, içmeye ve eğlenmeye düşkün, iyi yürekli, mutlu ve kendi küçük köylerinde her tür maceradan uzak yaşayan bir ahaliydi hobbitler. Ta ki büyücü Gandalf onları ziyaret edene kadar.

"Hobbit", diğer hobbitlerden aslında hiç de farklı olmayan bir hobbitin, Bilbo Baggins’in fantastik maceralarından oluşuyor. Bilbo Baggins, büyücü Gandalf ve cücelerle birlikte, cücelerin hazinesini kötü ejderha Smaug’dan geri almak için aslında hiç de istemediği bir yolculuğa çıkar. Ama yine de hobbitin içinde henüz keşfedemediği maceracı bir yan vardır ve yolculuk ilerledikçe Bilbo Baggins kendi cesaretinin ve gücünün farkına varmaya başlar.

Tolkien’in aslında çocuklar için kaleme aldığı "Hobbit", çok geçmeden yetişkinlerden, özellikle de 60’ların asi gençliğinden büyük ilgi gördü. Bunun üzerine Tolkien hobbitlerin, elflerin, cücelerin ve insanların goblinler, troller, kurtlar ve her tür kötü ve çarpık yaratıkla olan mücadelesini anlatmaya devam ederek "Yüzüklerin Efendisi"ni yarattı. Bugün "Hobbit"le birlikte "Yüzüklerin Efendisi" fantastik edebiyatın kült eserleri arasında yer alıyor.

Kitabı okuyanlar 8,7bin okur

  • güld
  • Ömer
  • Umut Gök
  • Zehra Gürler
  • eren özdemir
  • Furkan Safa Yılmaz
  • Tufan Enes Yumuşaker
  • İlayda B
  • Mustafa Özgüven
  • Sanem Sakine Polat

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%4.7
13-17 Yaş
%8.7
18-24 Yaş
%30
25-34 Yaş
%28.5
35-44 Yaş
%19.7
45-54 Yaş
%6.2
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%46.2
Erkek
%53.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.7 (859)
9
%15.5 (517)
8
%10.6 (356)
7
%4.5 (149)
6
%1.3 (43)
5
%0.5 (17)
4
%0.1 (5)
3
%0.1 (5)
2
%0.1 (2)
1
%0.1 (2)

Kitabın sıralamaları