8,9/10  (548 Oy) · 
1.415 okunma  · 
488 beğeni  · 
6.432 gösterim
Modern bir klasik ve Yüzüklerin Efendisi’nin çıkış̧ kitabı.

Bilbo Baggins rahatlık içinde kendi kendine yeten bir hayat süren, kilerinden ve bodrumundan daha öteye seyahat etme konusunda gönülsüz bir hobbittir. Ama büyücü Gandalf ve bir grup cüce onu bir maceraya götürmek için kapısında belirdiğinde keyifli hayatı sekteye uğrar. Muhteşem Smaug isimli devasa ve çok tehlikeli bir ejderhanın yıllar önce cücelerin elinden aldığı Yalnız Dağ’ı ve paha biçilemez hazineleri geri alacaklardır. Bilbo plana dahil olma konusunda ayak direse de bir hırsız olarak yeteneğini ve başarısını fark ettiğinde kendisi bile çok şaşırır!

“J.R.R. Tolkien’in kendi çocukları için yazdığı Hobbit, 1937’de yayımlandığında büyük bir başarı yakaladı. Dünya çapında milyonlarca sattı ve ‘neslimizin en mühim kitaplarından biri’ olmayı başardı.” –The Times

“Cücelerden, elflerden, korkutucu goblinlerden ve trollerden oluşan harika bir hikâye ... seyahat ve büyülü maceralarla bezeli heyecan dolu bir epik.” –The Observer

Hobbit’in ilk basımının 75. yıldönümünü kutlamak için hazırlanan bu edisyonda Christopher Tolkien’in önsözü ve J.R.R. Tolkien’in illüstrasyonları da metne eşlik ediyor.(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2017
 • Sayfa Sayısı:
  432
 • ISBN:
  9786053757351
 • Çeviri:
  Gamze Sarı
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bekir İstanbul 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 10/10 puan

İlk baskısı 1937 yılında çıkan Hobbit fantastik edebiyat türünde olduğu kadar sinema uyarlamasıyla film dünyasında da çığır açmıştır zira ilk defa orklardan, goblinlerden ve trollerden bahseden kitaptır. Hobbitte yüzüklerin efendisi üçlemesinin öncesi anlatılır. O kadar çok aksiyon vardır ki yönetmen kitaptan üç film çıkarabilmiştir...

Bilbo Baggins küçük, huzurlu kendi dünyasında yaşarken beklenmedik bir yolculuğa çıkar. 11 cüce, kral soyundan gelen liderleri Thorin, büyücü Gandalf ve Bilbo Yalnız Dağda, Ejederha Smaug'un elinden kendi atlarına ait olan hazineyi kurtarmak için çok uzun bir yolculuğa çıkarlar. Yolda başlarına neler gelmezki. Trollerin ellerinden kurtulurlar, dağ devlerinden kaçarlar, tam goblinlerden kurtulduk derken elflere tutsak olurlar ama nihayet yalnız dağın dibindeki göl şehrine ulaşırlar. Peki hazineyi korkunç ejderha Smaug'dan kurtarabilecekler midir? Bu arada Sauron da eski gücüne yavaş yavaş kavuşmaktadır ve devasa büyüklükte bir ordu kurmaktadır... Ve güç yüzüğünün Gollumdan Bilbo'ya geçişi anlatılmakta.

İster önce filmini izleyin ister önce kitabını okuyun ama mutlaka hem filmi izleyin hem de kitabı okuyun derim.

mithrandir21 | Uğur 
 26 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Oradaydık ve şimdi buradayız. Kim bilebilirdi ki halıda gördüğü ufak bir sökük görülünce ya da tembel bir öğrencinin boş bir sınav kağıdının köşesine "Topraktaki bir kovukta Hobbit yaşardı," diye yazıp ve fantastik edebiyatın babası tarafından bu cümle geliştirilip, büyütülüp çocuklarına masal niteliğinde yazılıp bu romanın buralara geleceğini, bir çocuk romanından çıkıp bir yetişkin romanına, epik bir fantastik serüvene dönüşeceğini? Bu kovuk ne çamurlu topraktan içinde solucan, börtü böceklerin yaşadığı kovuktur ne de kirli ve pis, ıslak bir kovuktur. İçinde obur, tüttürmeyi seven ve keyiflerine de son derece düşkün olan, görünüşte de çocuk gibi görülen birçok efsanelerde, masallarda ve türkülerde de “buçukluk” diye geçen sevimli Hobbit halkının kovuğuydu. Bu kovuğun lumboz gibi düzenli yuvarlak ve yeşile boyanmış kapısından içeri girince artık yaşadığımız dünya maalesef birçok konuda Orta Dünya kadar zevk vermez oluyor.

Yazıldığı yıla ve döneme bakar isek, yazarın da mesleğine, mesleğine yaptığı birçok katkıya bakar isek, o zamanlardaki doğaüstü hikâyelere de bakış açısını düşünür isek Tolkien şüphesiz büyük bir cesaret göstermiştir. Hobbit çocuk kitabı olarak yazılmıştır, ama içindeki birçok unsur sayesinde kitap çocuklardan ziyade büyüklerin de dikkatini çekmiştir ve devamındaki dünyaya damgasını vurmuş Yüzüklerin Efendisi gibi bir eserin gelmesini sağlamıştır. Birçok kişi Hobbit’i okuduktan sonra günümüzde başka fantastik eserleri okuduğu ve bildiği için maalesef Hobbit’i çocuk kitabı olarak eleştirmektedir, Hobbit çocuk kitabıdır evet buna kimsenin bir itirazı olmayabilir ama Hobbit’i çocuk kitabı olarak eleştirmek son derece yanlıştır. Şunu da bilmek lazım ki Tolkien bu kitabı basılsın, satsın yazar olayım diye değil kendi çocuklarına bir nevi hediye olarak yazmıştır.

Kitap kronolojik olarak Yüzüklerin Efendisi’nden önce geliyor hatta önceliğinden ziyade Tek Yüzük’ün Bilbo tarafından bulunuşunu belki de çalınışını anlatıyor, benim Hobbit’i okuyacak olanlara tavsiyem Yüzüklerin Efendisi’nden sonra okumalarıdır; çünkü önemli birçok bilgi zaten Yüzüklerin Efendisi içinde verilmektedir, verilmeyenler de Hobbit için ve kusursuz olan Orta Dünya için çok güzel soru işaretleri ve merak bırakmaktadır. Hem kitabın çocuksu olması bakımından hem de Yüzüklerin Efendisi gibi bir kitap bittikten sonra hemen Mithrandir’e, Bilbo’ya ve birçok cüceye kavuşmak daha güzel olacaktır.

Göknur Şahin Sarı 
12 Şub 15:02 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 9/10 puan

Orta-Dünya'ya ilginiz varsa ve bir yerden başlamak istiyorsanız gerçekten güzel bir başlangıç olabilir. Daha az karakter ve daha az mekanda geçen bir Tolkien kitabı. Böyle olunca okuması da daha kolay tabi ki. Mini mini bir hobbitin atıldığı büyük macera, şans, kader ve tabi ki üstün zekası ile bulduğu müthiş çözümler... Hem masalsı bir anlatım hem de Orta-Dünya ile ilgili bir çok boşluğu dolduran bir kitap. Filmlerini izlemiş olmama rağmen büyük bir merakla okudum ki çoğu yeri farklı zaten okuduğunuzda farkedeceksiniz. Keyifli okumalar.

Nazlı Demir 
12 Eki 2015 · Kitabı okudu · 39 günde · 6/10 puan

Yüzüklerin efendisine başlamadan önce kesinlikle okunması gerekir. Karakterlerin hepsini ayrı ayrı sevdim. En çok da yüzüğün bulunduğu sahne okunmaya değer.. Filmin senaryosundaki yüzüğün bulunması ve Gollumla Bilbonun arasında geçenlerin kitaba uygun yazılmadığını bilmelisiniz. En çok da bunu gördüğümde sinirlenmiştim. Tabi bu ne ki.. Pek çok yanlış uyarlama var malesef. Özellikle bunun gibi büyük yapımlarda daha dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum. Siz en iyisimi filmini boşverip gidip kitabını alın.

böcürt 
 20 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 9/10 puan

Fantastik edebiyatın ustalarından Tolkien kitapta, Bilbo Baggins'in, Gandalf ve cüceler ile birlikte ejderha Smaug'dan cücelerin hazinesini geri almak için çıktığı zorlu yolculuktan bahseder. Ancak asıl can alıcı nokta, muhteşem bir dünyanın kapılarının açılmasına vesile olan yüzüğün bulunmasının anlatılmasıdır.

Yazarın kalemi kadar, karakterlerin işlenişi ve kendilerine has üslupları da çok başarılıydı. Goblinleri bile sevdim diyebilirim. Özellikle şiveleri, konuşma tarzları çok etkileyiciydi ki burada çevirmenin başarısını da gözardı etmemek gerekir.

Baran Gündem 
21 Mar 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 9/10 puan

Okuduğum ilk Tolkien kitabı ve bu adamın bu kadar sevilmesinin boşa olmadığını daha kitabın başlarında anladım. Çok akıcı ve güzel bir dili var tasvirler harika. Bu kitabı çocuklarına yazmış olduğu için hafif muzip bir yanı da var. Bilbo Baggins'in bir Hobbit'i aşan maceraları insanı serüvenden serüvene sürüklüyor.

Beytullah Ömer DUMLU 
03 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitap yüzüklerin efendisi serisinin bir önceki kitabı olarak adlandırılabilir.Geçen zaman ve olaylar yüzüğün bulunması dönemini anlatıyor.Kitapta daha çok cüceler üzerinde durulmuştur.Cüce krallığının nasıl yer altına gömüldüğü,yüzüğün suya düştükten sonra nasıl gün yüzüne çıktığını anlatıyor.Buradan da Frodo'ya nasıl ulaştığını anlayabiliriz.Gandalf,Bilbo Baggins ve cüceler sürükleyici bir maceraya atılıyorlar.Tolkien yine bildiğimiz şekilde kendine has bir üslüp kullanmış.Olayların akıcılığı,konunun bağlantıları oldukça başarılıdır.Ayrıca kitabın filmide vardır.Film de diğer üç filmden anlaşılacağı gibi üst düzey bir film.Ama kitabının yeri çok ayrı okumak isteyen arkadaşlara tavsiye ederim.Sakın okumadan filmini izlemeyin.Okuduktan sonra izlerseniz film cilası olur.

Ceren 
14 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Parlak zeka ve yüksek hayal gücünün ürünü bu kitap ister istemez kendini okutan cinsten. Bambaşka bir dünyayı gözler önüne seriyor. Anlatımına gelecek olursak bazı cümleleri geriye dönüp tekrar okumak zorunda kalabiliyorsun sadece. Ama bunun dışında oldukça sürükleyici bir üsluba sahip. Eh ne diyeyim, kurgu alanında yazılmışların da en iyilerinden.

Necmiye 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

okuduğum fantastik romanlar içerisinde en güzeli,en sürükleyicisi diyebilirim,önce kitabını okudum sonra filmini seyrettim,her ikisi içinde harika diyebilirim,

Aysu 
01 Şub 18:31 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

İlk olarak kitabın filmini izlemek gibi bir hata yapsam da hiçbir filmin kitap kadar mükemmel olamayacağını bir kez daha anladım.
Kitabın dilinin yalınlığı, anlatış biçimi, sürükleyiciliği sizi kitabın içine adete sürüklüyor. Yeri geldiğinde insanı güldüren bölümler olduğu gibi beni ağlatan kısımlarında olması kitaptaki duygunun ne kadar muazzam bir biçimde okuyucuya aksedildiğini görüyoruz.

Kitaptan 63 Alıntı

Ali Yalçın 
15 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"On dakikan kaldı. Koşman gerekecek," dedi Gandalf.
"Ama-" dedi Bilbo.
"Ona zaman yok," dedi büyücü,
"Ama-" dedi Bilbo yine.
"Ona da zaman yok! Koş bakalım!"

Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 47)Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 47)
Göknur Şahin Sarı 
02 Şub 23:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Vadilerin kulakları vardır, bazı elflerin ise fazlasıyla şen dilleri. İyi geceler!

Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 76 - İthaki)Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 76 - İthaki)
Göknur Şahin Sarı 
09 Şub 14:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Cüceler kahraman değil, paranın değerini çok önemseyen, hesapçı bir halktır, bazıları ise değildir ve onlardan çok şey beklemediğiniz sürece Thorin ile Kafilesi gibi yeterince düzgün kişilerdir.

Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 297 - İthaki)Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 297 - İthaki)
Göknur Şahin Sarı 
09 Şub 12:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bu yaban ellerde ejderhaya inanmak, Thorin'e inanmaktan daha kolaydı.

Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 283 - İthaki)Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 283 - İthaki)
Göknur Şahin Sarı 
06 Şub 17:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Goblinler zalim, hain ve kötü yüreklidir. Güzel olan hiçbir şey yapmazlar, ama pek çok zekice şey yaparlar.

Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 91 - İthaki)Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 91 - İthaki)
Göknur Şahin Sarı 
08 Şub 16:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

... bir cücenin intikam için veya kendisine ait olanları geri almak uğruna nelere cüret edebileceği bilinmez.

Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 280 - İthaki)Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 280 - İthaki)
Göknur Şahin Sarı 
07 Şub 16:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Gollum'un bilmecesi
Sesi yoktur bağırır,
Yoktur kanadı çırpışır
Dişi yoktur ısırır
Ağzı yokken mırıldanır.

Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 108 - İthaki)Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 108 - İthaki)
Göknur Şahin Sarı 
 08 Şub 11:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Artık tavadan aniden çatalla alınıp tekrar rafa konulan bir parça pastırmanın ne hissettiğini anladım.

Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 156 - İthaki)Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 156 - İthaki)
Göknur Şahin Sarı 
02 Şub 16:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Elfler çok şey bilir ve iş haberlere gelince fevkalade bir ahalidir ve diyardaki halklar arasında olup bitenleri suyun aktığı kadar hatta daha büyük bir hızla öğrenirler.

Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 75 - İthaki)Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 75 - İthaki)

Kitapla ilgili 4 Haber

Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar
Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar Dünyada bugüne kadar birçok kitap yayımlandı. Bunlardan birçoğu filme uyarlandı, tiyatro oyunu olarak sahnelendi ya da çeşitli ürünlere çevrilerek edebiyatseverlere sunuldu. Bizde en çok tercih edilen 20 kitaptan oluşan bir liste hazırladık…
Orta Dünya, 1000 Kitap’ta can buluyor!
Orta Dünya, 1000 Kitap’ta can buluyor! 1000 Kitap’ta Nisan ayı Yüzüklerin Efendisi ayı olacak! Tüm Orta Dünya severler eş zamanlı olarak Tolkien’in efsane serisini okuyacak, 1000K duvarlarını Tolkien alıntıları, ve Yüzüklerin Efendisi paylaşımları ile donatacak. Haydi sen de bir Tolkien kitabı kap ve bu büyülü dünyanın bir parçası ol.
Hobbit Üçlemesi’nin “Genişletilmiş Versiyonu” Sinemalara Gelecek!
Hobbit Üçlemesi’nin “Genişletilmiş Versiyonu” Sinemalara Gelecek! Hobbit Üçlemesi’ni yeterince uzun bulmadıysanız, size “daha da” uzun bir üçlemenin beyazperdeye konuk olacağı haberini verelim.