8,9/10  (338 Oy) · 
914 okunma  · 
285 beğeni  · 
3.932 gösterim
Bir İngiliz Edebiyatı Profesörü olan J.R.R. Tolkien bundan yaklaşık yetmiş yıl kadar önce dünyaya bir kitap hediye etti. Bu kitapla birlikte insanlar ilk defa hobbit denen ahaliyle karşılaşıyordu. Cücelerden bile kısa boylu, yemeye, içmeye ve eğlenmeye düşkün, iyi yürekli, mutlu ve kendi küçük köylerinde her tür maceradan uzak yaşayan bir ahaliydi hobbitler. Ta ki büyücü Gandalf onları ziyaret edene kadar.
"Hobbit", diğer hobbitlerden aslında hiç de farklı olmayan bir hobbitin, Bilbo Baggins'in fantastik maceralarından oluşuyor. Bilbo Baggins, büyücü Gandalf ve cücelerle birlikte, cücelerin hazinesini kötü ejderha Smaug'dan geri almak için aslında hiç de istemediği bir yolculuğa çıkar. Ama yine de hobbitin içinde henüz keşfedemediği maceracı bir yan vardır ve yolculuk ilerledikçe Bilbo Baggins kendi cesaretinin ve gücünün farkına varmaya başlar.
Tolkien'in aslında çocuklar için kaleme aldığı "Hobbit", çok geçmeden yetişkinlerden, özellikle de 60'ların asi gençliğinden büyük ilgi gördü. Bunun üzerine Tolkien hobbitlerin, elflerin, cücelerin ve insanların goblinler, troller, kurtlar ve her tür kötü ve çarpık yaratıkla olan mücadelesini anlatmaya devam ederek "Yüzüklerin Efendisi"ni yarattı. Bugün "Hobbit"le birlikte "Yüzüklerin Efendisi" fantastik edebiyatın kült eserleri arasında yer alıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  426
 • ISBN:
  9752733732
 • Çeviri:
  Gamze Sarı
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bekir İstanbul 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 10/10 puan

İlk baskısı 1937 yılında çıkan Hobbit fantastik edebiyat türünde olduğu kadar sinema uyarlamasıyla film dünyasında da çığır açmıştır zira ilk defa orklardan, goblinlerden ve trollerden bahseden kitaptır. Hobbitte yüzüklerin efendisi üçlemesinin öncesi anlatılır. O kadar çok aksiyon vardır ki yönetmen kitaptan üç film çıkarabilmiştir...

Bilbo Baggins küçük, huzurlu kendi dünyasında yaşarken beklenmedik bir yolculuğa çıkar. 11 cüce, kral soyundan gelen liderleri Thorin, büyücü Gandalf ve Bilbo Yalnız Dağda, Ejederha Smaug'un elinden kendi atlarına ait olan hazineyi kurtarmak için çok uzun bir yolculuğa çıkarlar. Yolda başlarına neler gelmezki. Trollerin ellerinden kurtulurlar, dağ devlerinden kaçarlar, tam goblinlerden kurtulduk derken elflere tutsak olurlar ama nihayet yalnız dağın dibindeki göl şehrine ulaşırlar. Peki hazineyi korkunç ejderha Smaug'dan kurtarabilecekler midir? Bu arada Sauron da eski gücüne yavaş yavaş kavuşmaktadır ve devasa büyüklükte bir ordu kurmaktadır... Ve güç yüzüğünün Gollumdan Bilbo'ya geçişi anlatılmakta.

İster önce filmini izleyin ister önce kitabını okuyun ama mutlaka hem filmi izleyin hem de kitabı okuyun derim.

mithrandir21 | Uğur D. 
 26 Nis 13:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Oradaydık ve şimdi buradayız. Kim bilebilirdi ki halıda gördüğü ufak bir sökük görülünce ya da tembel bir öğrencinin boş bir sınav kağıdının köşesine "Topraktaki bir kovukta Hobbit yaşardı," diye yazıp ve fantastik edebiyatın babası tarafından bu cümle geliştirilip, büyütülüp çocuklarına masal niteliğinde yazılıp bu romanın buralara geleceğini, bir çocuk romanından çıkıp bir yetişkin romanına, epik bir fantastik serüvene dönüşeceğini? Bu kovuk ne çamurlu topraktan içinde solucan, börtü böceklerin yaşadığı kovuktur ne de kirli ve pis, ıslak bir kovuktur. İçinde obur, tüttürmeyi seven ve keyiflerine de son derece düşkün olan, görünüşte de çocuk gibi görülen birçok efsanelerde, masallarda ve türkülerde de “buçukluk” diye geçen sevimli Hobbit halkının kovuğuydu. Bu kovuğun lumboz gibi düzenli yuvarlak ve yeşile boyanmış kapısından içeri girince artık yaşadığımız dünya maalesef birçok konuda Orta Dünya kadar zevk vermez oluyor.

Yazıldığı yıla ve döneme bakar isek, yazarın da mesleğine, mesleğine yaptığı birçok katkıya bakar isek, o zamanlardaki doğaüstü hikâyelere de bakış açısını düşünür isek Tolkien şüphesiz büyük bir cesaret göstermiştir. Hobbit çocuk kitabı olarak yazılmıştır, ama içindeki birçok unsur sayesinde kitap çocuklardan ziyade büyüklerin de dikkatini çekmiştir ve devamındaki dünyaya damgasını vurmuş Yüzüklerin Efendisi gibi bir eserin gelmesini sağlamıştır. Birçok kişi Hobbit’i okuduktan sonra günümüzde başka fantastik eserleri okuduğu ve bildiği için maalesef Hobbit’i çocuk kitabı olarak eleştirmektedir, Hobbit çocuk kitabıdır evet buna kimsenin bir itirazı olmayabilir ama Hobbit’i çocuk kitabı olarak eleştirmek son derece yanlıştır. Şunu da bilmek lazım ki Tolkien bu kitabı basılsın, satsın yazar olayım diye değil kendi çocuklarına bir nevi hediye olarak yazmıştır.

Kitap kronolojik olarak Yüzüklerin Efendisi’nden önce geliyor hatta önceliğinden ziyade Tek Yüzük’ün Bilbo tarafından bulunuşunu belki de çalınışını anlatıyor, benim Hobbit’i okuyacak olanlara tavsiyem Yüzüklerin Efendisi’nden sonra okumalarıdır; çünkü önemli birçok bilgi zaten Yüzüklerin Efendisi içinde verilmektedir, verilmeyenler de Hobbit için ve kusursuz olan Orta Dünya için çok güzel soru işaretleri ve merak bırakmaktadır. Hem kitabın çocuksu olması bakımından hem de Yüzüklerin Efendisi gibi bir kitap bittikten sonra hemen Mithrandir’e, Bilbo’ya ve birçok cüceye kavuşmak daha güzel olacaktır.

Nazlı Demir 
12 Eki 2015 · Kitabı okudu · 39 günde · 6/10 puan

Yüzüklerin efendisine başlamadan önce kesinlikle okunması gerekir. Karakterlerin hepsini ayrı ayrı sevdim. En çok da yüzüğün bulunduğu sahne okunmaya değer.. Filmin senaryosundaki yüzüğün bulunması ve Gollumla Bilbonun arasında geçenlerin kitaba uygun yazılmadığını bilmelisiniz. En çok da bunu gördüğümde sinirlenmiştim. Tabi bu ne ki.. Pek çok yanlış uyarlama var malesef. Özellikle bunun gibi büyük yapımlarda daha dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum. Siz en iyisimi filmini boşverip gidip kitabını alın.

böcürt 
 20 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 9/10 puan

Fantastik edebiyatın ustalarından Tolkien kitapta, Bilbo Baggins'in, Gandalf ve cüceler ile birlikte ejderha Smaug'dan cücelerin hazinesini geri almak için çıktığı zorlu yolculuktan bahseder. Ancak asıl can alıcı nokta, muhteşem bir dünyanın kapılarının açılmasına vesile olan yüzüğün bulunmasının anlatılmasıdır.

Yazarın kalemi kadar, karakterlerin işlenişi ve kendilerine has üslupları da çok başarılıydı. Goblinleri bile sevdim diyebilirim. Özellikle şiveleri, konuşma tarzları çok etkileyiciydi ki burada çevirmenin başarısını da gözardı etmemek gerekir.

Beytullah Ömer DUMLU 
03 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitap yüzüklerin efendisi serisinin bir önceki kitabı olarak adlandırılabilir.Geçen zaman ve olaylar yüzüğün bulunması dönemini anlatıyor.Kitapta daha çok cüceler üzerinde durulmuştur.Cüce krallığının nasıl yer altına gömüldüğü,yüzüğün suya düştükten sonra nasıl gün yüzüne çıktığını anlatıyor.Buradan da Frodo'ya nasıl ulaştığını anlayabiliriz.Gandalf,Bilbo Baggins ve cüceler sürükleyici bir maceraya atılıyorlar.Tolkien yine bildiğimiz şekilde kendine has bir üslüp kullanmış.Olayların akıcılığı,konunun bağlantıları oldukça başarılıdır.Ayrıca kitabın filmide vardır.Film de diğer üç filmden anlaşılacağı gibi üst düzey bir film.Ama kitabının yeri çok ayrı okumak isteyen arkadaşlara tavsiye ederim.Sakın okumadan filmini izlemeyin.Okuduktan sonra izlerseniz film cilası olur.

Baran Gündem 
21 Mar 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 9/10 puan

Okuduğum ilk Tolkien kitabı ve bu adamın bu kadar sevilmesinin boşa olmadığını daha kitabın başlarında anladım. Çok akıcı ve güzel bir dili var tasvirler harika. Bu kitabı çocuklarına yazmış olduğu için hafif muzip bir yanı da var. Bilbo Baggins'in bir Hobbit'i aşan maceraları insanı serüvenden serüvene sürüklüyor.

Ceren 
14 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Parlak zeka ve yüksek hayal gücünün ürünü bu kitap ister istemez kendini okutan cinsten. Bambaşka bir dünyayı gözler önüne seriyor. Anlatımına gelecek olursak bazı cümleleri geriye dönüp tekrar okumak zorunda kalabiliyorsun sadece. Ama bunun dışında oldukça sürükleyici bir üsluba sahip. Eh ne diyeyim, kurgu alanında yazılmışların da en iyilerinden.

Necmiye 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

okuduğum fantastik romanlar içerisinde en güzeli,en sürükleyicisi diyebilirim,önce kitabını okudum sonra filmini seyrettim,her ikisi içinde harika diyebilirim,

Dila. 
17 May 2016 · Kitabı okudu · 33 günde · Beğendi · 10/10 puan

Açıkçası başlamaktan hep korktum ağır gelir, uzun gelir tamamlayamam sandım. Ama yanıldığımı ve aslında okumakta çok geç kaldığımı anladım kitaba başladığım gibi.

Okulda okuma saatinde (ortaokul) bir arkadaşımın elinde görmüştüm ilk, sonra hep (Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi'nden iyice haberdar olunca) o zaman ne anladı ki ondan, gösteriş mi yapıyordu diye düşündüm. Hakkını yemişim kızcağızın asıl o zaman okusaydım keşke diyorum şimdi.

Kitap için ; çok çocuk masalıymış gibi de gelmedi bana, belki büyüklere masallar... veya en güzeli bence "ilk gençlik yıllarına masallar"

Ama şu bir gerçek her akşam serüvenin ayrı bir parçası olmak üzere çocuklara anlatılabilecek ve bilmiş oğlandan "vuuu anne ne biçim de masal" tepkisi alınabilecek özellikte. Ben gelecekteki çocuklarımda bir deneyeceğim bunu.

Kitabı henüz bitirmedim, çeyreğinde falanım. Ama şimdiden bayıldığımı söylemeliyim. Bir yandan serüvenin devamını merak ederken bir yandan hiç de bitmesin istiyor insan.

Ben de filmi önce izleyenlerdenim, aslında yalnızca 1. filmi izledim.Ama bu durumun karakterleri ve mekanları kafada canlandırmak için aslında bir avantaj olduğunu düşündüm okurken. Aksi halde fantastik edebiyata fazlasıyla uzak olan ben için canlandırma işi oldukça zor olurdu.

Emre Şeyda 
29 Mar 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yüzüklerin efendisinin başlangıcı olan ve yüzüğün bulunması, Bilbo Baggins'in cüceler ve Gandalf ile birlikte yaşadığı maceralarının anlatıldığı Yüzüklerin Efendisi serisine göre daha hafif bir dile sahip olan (kendi kanaatimce söylüyorum ve yüzüklerin efendisinin dili de olaylar örgüsü ve sıfırdan oluşturulan orta dünya göz önüne alındığında müthiş başarılı buluyorum) bir eser. Öncelikle Yüzüklerin efendisi serisini okuduğumdan bu kitapla ilgili pek bilgim yoktu. (2000 senesi civarlarında) Hobbiti okumam gerekliliği de söylendiğinde dayanamayıp okumuş ve pek çok şeyin aydınlandığını fark etmiştim. Son olarak söyleyeceğim Hobbitsiz Yüzüklerin Efendisi olmaz.

4 /

Kitaptan 32 Alıntı

Ali Yalçın 
15 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"On dakikan kaldı. Koşman gerekecek," dedi Gandalf.
"Ama-" dedi Bilbo.
"Ona zaman yok," dedi büyücü,
"Ama-" dedi Bilbo yine.
"Ona da zaman yok! Koş bakalım!"

Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 47)Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 47)
Damla Köseoğlu 
07 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şimdi bu tuhaf bir şeydir, ama yaşanması iyi olan şeylerle geçirilen güzel şeyler çabucak anlatılır ve dinlenmesi pek keyifli değildir; öte yandan rahatsız, yürek oynatan, hattâ dehşet verici şeylerden iyi bir hikaye çıkabilir, her halükarda anlatılmaları uzun sürer.

Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 50 - İthaki Yayınları)Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 50 - İthaki Yayınları)
Ceren Özavcı 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bilbo içi hüzünle dolarak tek dizinin üzerine çöktü. "Elveda, Dağaltı'nın Kralı!" dedi. "Böyle bitecekse, bu acı bir serüven oldu ve bir dağ dolusu altın bile onu telafi edemez. Yine de tehlikelerinizi paylaştıma memnunum -bu herhangi bir Baggins'in hak ettiğinden fazlasıdır-."
"Hayır!" dedi. "Senin içinde bildiğinden fazla iyilik var, sevecen Batı'nın evladı. Tam gereken miktarda, biraz cesaret, biraz da bilgelik. Daha çoğumuz yemeğe, neşeye ve şarkıya saklan altındanlardan daha fazla değer verse idi, dünya daha neşeli olurdu. Ama kederli de olsa neşeli de şimdi bu dünyadan ayrılmalıyım. Elveda!"
Sonra Bilbo arkasını döndü, tek başına gidip bir battaniyeye sarılarak oturdu ve isteinaninın ister inanmayın gözleri kızarana ve sesi kısılana kadar ağladı.

Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 403)Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 403)
Damla Köseoğlu 
22 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cüceler kahraman değil, paranın değerini çok önemseyen hesapçı bir halktır ; bazıları hilekar, hain ve epey kötü kimselerdir. Bazıları ise değildir ve onlardan çok şey beklemediğiniz sürece Thorin ile kafilesi gibi yeterince düzgün kişilerdir.

Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 208 - İthaki Yayınları)Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 208 - İthaki Yayınları)
Pınar 
27 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

" '...bu daha iyi' dedi Smaug 'ama hayal gücünün kontrolden çıkmasına izin verme' ".

Hobbit, J. R. R. TolkienHobbit, J. R. R. Tolkien
Baran Gündem 
06 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sakıncası yoksa, nereye gittiğini sorabilir miyim? dedi Thorin Gandalf'a yan yana giderlerken.
''İleriye bakmaya,'' dedi beriki.
''Ya seni tam zamanında geriye döndüren neydi?''
''Arkaya bakmam'' dedi Gandalf..

Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 42)Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 42)
böcürt 
06 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Bir şeyi bulmak istiyorsan, aramak gibisi yoktur...Aradığında çoğu zaman bir şey bulduğun doğrudur, ama bu her zaman peşinde olduğun şey değildir.

Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 85 - İthaki Yayınları)Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 85 - İthaki Yayınları)
mithrandir21 | Uğur D. 
26 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Orman elfleri en çok yıldızları sevdiler ve artık yiten diyarlarda boy veren ulu ormanlarda gezindiler.

Hobbit, J. R. R. TolkienHobbit, J. R. R. Tolkien
4 /

Kitapla ilgili 4 Haber

Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar
Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar Dünyada bugüne kadar birçok kitap yayımlandı. Bunlardan birçoğu filme uyarlandı, tiyatro oyunu olarak sahnelendi ya da çeşitli ürünlere çevrilerek edebiyatseverlere sunuldu. Bizde en çok tercih edilen 20 kitaptan oluşan bir liste hazırladık…
Orta Dünya, 1000 Kitap’ta can buluyor!
Orta Dünya, 1000 Kitap’ta can buluyor! 1000 Kitap’ta Nisan ayı Yüzüklerin Efendisi ayı olacak! Tüm Orta Dünya severler eş zamanlı olarak Tolkien’in efsane serisini okuyacak, 1000K duvarlarını Tolkien alıntıları, ve Yüzüklerin Efendisi paylaşımları ile donatacak. Haydi sen de bir Tolkien kitabı kap ve bu büyülü dünyanın bir parçası ol.
Hobbit Üçlemesi’nin “Genişletilmiş Versiyonu” Sinemalara Gelecek!
Hobbit Üçlemesi’nin “Genişletilmiş Versiyonu” Sinemalara Gelecek! Hobbit Üçlemesi’ni yeterince uzun bulmadıysanız, size “daha da” uzun bir üçlemenin beyazperdeye konuk olacağı haberini verelim.