1000Kitap Logosu
Hobbit
Hobbit
Hobbit

Hobbit

OKUYACAKLARIMA EKLE
9.0
3.566 Kişi
9,3bin
Okunma
3.295
Beğeni
54,7bin
Gösterim
426 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 12 sa. 4 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · İthaki Yayınları · Ağustos 2017 · Karton kapak · 9789752733732
Orijinal adı
The Hobbit
Diğer baskılar
Bir İngiliz Edebiyatı Profesörü olan J.R.R. Tolkien bundan yaklaşık yetmiş yıl kadar önce dünyaya bir kitap hediye etti. Bu kitapla birlikte insanlar ilk defa hobbit denen ahaliyle karşılaşıyordu. Cücelerden bile kısa boylu, yemeye, içmeye ve eğlenmeye düşkün, iyi yürekli, mutlu ve kendi küçük köylerinde her tür maceradan uzak yaşayan bir ahaliydi hobbitler. Ta ki büyücü Gandalf onları ziyaret edene kadar. "Hobbit", diğer hobbitlerden aslında hiç de farklı olmayan bir hobbitin, Bilbo Baggins'in fantastik maceralarından oluşuyor. Bilbo Baggins, büyücü Gandalf ve cücelerle birlikte, cücelerin hazinesini kötü ejderha Smaug'dan geri almak için aslında hiç de istemediği bir yolculuğa çıkar. Ama yine de hobbitin içinde henüz keşfedemediği maceracı bir yan vardır ve yolculuk ilerledikçe Bilbo Baggins kendi cesaretinin ve gücünün farkına varmaya başlar. Tolkien'in aslında çocuklar için kaleme aldığı "Hobbit", çok geçmeden yetişkinlerden, özellikle de 60'ların asi gençliğinden büyük ilgi gördü. Bunun üzerine Tolkien hobbitlerin, elflerin, cücelerin ve insanların goblinler, troller, kurtlar ve her tür kötü ve çarpık yaratıkla olan mücadelesini anlatmaya devam ederek "Yüzüklerin Efendisi"ni yarattı. Bugün "Hobbit"le birlikte "Yüzüklerin Efendisi" fantastik edebiyatın kült eserleri arasında yer alıyor.
7 mağazanın 28 ürününün ortalama fiyatı: ₺69,14
9.0
10 üzerinden
3.566 Puan · 346 İnceleme
336 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
” Biraz ışığa ne dersiniz?” dedi Bilbo özür dilercesine. “Biz karanlıktan hoşlanırız,” dedi cücelerin hepsi. “Karanlık işlere karanlık gerekir!..” Hobit’in yaşadıkları o kadar güzel anlatılmş ki yer yer içinde kayboluyorsunuz hikayenin, yer yer canlanıyor tüm zamanlar gözünüzde. Kurgusu bence filmine göre kitapta daha güzel işlenmiş.
Hobbit
9.0/10
· 9,3bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
ilkay yıldız
Hobbit'i inceledi.
336 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
OKUNMALI
Yüzük evreninin başarılı kitaplarından biri. Yüzük üçlemesi okunduktan sonra Hobbit okunmalı. Üçlemeye göre biraz daha macera tadında geçen hikaye evrene dair önemli bir kitap
Hobbit
9.0/10
· 9,3bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
14
432 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Sevgili Tolkien... Kitabı ve yazarı bilmeyenler yazdıklarım da çok abarttığımı düşünebilirler. Burada paylaşmış olduğum fikirlerim tamamen macera, distopya, savaş tarzı roman okurları içindir. Aksine bu tarz kitap okumayan arkadaşlar için bu yazdıklarım hiçbir anlam ifade etmez. Bu kitap için inceleme yapmayı çok düşündüm ama kitap kusursuz güzellikte ve beni çok aştığı için önce vazgeçtim. Sonra bir denemekte fayda var dedim kendime. Böylesine muhteşem kitaba en azından anı olsun diye bir kaç kelime etmekte istedim. Tolkien'in "Yüzüklerin Efendisi" serisini tek bir kitap halinde bitirdim. Filmlerini defalarca izlememişimdir. Aynı şekilde "hobbit" kitabını okumadan önce de filmlerini izledim ve diyeceğim şudur ki: (Çok kitap okuma tecrübem var diyemem ama) Tolkien benim favori yazarımdır. Yazarın hayal gücüne, dehasına, kalemine, kurguladığı dünyaya diyecek tek kelime yok. Öyle ki elfçe bir yazı dahi geliştirmiş. Ayrıca kurguladığı dünyaya bir de harita yapmış. En babası, bir kitap yazmış ki (Yüzüklerin Efendisi) şu zamana kadar bir çok oyun, kitap, film vs. bu kitabın çocukları olmuş. Ömrü yetmediği için yarım kalan kitaplarını, notlarını, oğlu düzenleyerek basım yaptırmış. Tolkien'in ömrü keşke daha uzun olsaydı yada daha önce yazmaya başlasaydı daha ne kadar ileri gidebilirdi tahmin edemiyorum. Gelgelelim böyle bir yazarın bırakın "hobbit" kitabını, kenar notları dahi okunmalıdır. Macera fantastik, savaş, romanları seven okurlar bu kitabı okumadıysa hemen alıp okumalı. Tabii diğer kitaplarınıda. Kitabın içeriği, yazımı, hikayenin ilerleyişi hakkında hiçbir şey demek istemiyorum. Çünkü tek kelimeyle yorumsuz. Kusursuz bir kitap kendisi. Sadece şiddetle tavsiye ediyorum. Ben bir "Yüzüklerin Efendisi" hayranı oldum herhalde. Teşekkürler Tolkien...
Hobbit
9.0/10
· 9,3bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
171
Qurbanova
Hobbit'i inceledi.
336 syf.
·
3 günde
·
10/10 puan
Macəra və fantastik janrlarını sevənlər üçün əsl oxunmalı roman. Mən də bu janrlarda oxumağı sevdiyim üçün romanı heç sıxılmadan və maraqla oxudum. Romanda öz qızıllarını Sis adlı əjdahadan qurtarmaq üçün yola düşən cırtdanlardan və özlərinə kömək üçün götürdükləri (Sehrbaz Həndalfın təkidi ilə) Bilbonun başına gələnlərdən danışılır. Bəs onlar qızıllarını Sisdən geri ala biləcəklərmi ? Romanı oxumağı tövsiyə edərəm :)
Hobbit
9.0/10
· 9,3bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
13