Sude

Sabitlenmiş gönderi
Küçük Prens: " Çölde insan çok yalnız hissediyor kendini..." "İnsanların arasında da yalnızdır insan," dedi yılan.
Reklam
Sude
Bir kitabı okumayı düşünüyor
Tedavi Harikaları
Tedavi HarikalarıDaniel M. Davis
8.5/10 · 5 okunma

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
DEHB’nin bir de az bilinen iyi yanları var. Örneğin DEHB’li kişilerde ortalamanın üzerinde görülen ve konudan konuya atlayan , başkalarının yapamayacağı bağlantıları kurabilen bir beynin doğrudan sonucu olabilecek özgün ve yenilikçi düşünme yeteneği bulunuyor. Ayrıca , DEHB’li kişilerin ilgilerini çeken görevlere saatlerce aşırı odaklandıkları da gözlemleniyor. Aslında bazı araştırmacılar , DEHB’de dikkat eksikliği olmadığını , daha çok dikkati yönlendirmenin kontrolüyle ilgili bir sorun olduğunu yansıtmak için durumu yeniden tamamen adlandırmak gerektiğini savunuyor.
Beyaz deliklerin boyutu üzerine yapılan açıklama çok şaşırtıcı !
Bu alan hesaplarına göre beyaz deliklerin kütlesi bir mikrogramdan daha küçük olmalı. Bu da aşağı yukarı bir insan saçının ağırlığına denk.
Reklam
96 syf.
6/10 puan verdi
·
4 günde okudu
33 syf.
10/10 puan verdi
·
25 saatte okudu
Herkese merhaba. Tübitak’ın dergilerinden biri olan Meraklı Minik’in 2024’ün Nisan ayında çıkan 208. sayısından bahsedeceğim. +3 yaşa hitap eden bu dergi oldukça renkli. Bol bol karikatürler , etkinliklerle yer yer ebevyn yardımıyla yer yer çocukların kendi başına yapabileceği bölümler mevcut. Uzayın sadece yukarıda olan , gözümüzle gördüğümüz yerden ibaret olmadığını ve oraya giden araçlarımızın olduğunu anlatan ‘Neden Uzaya Gidiyoruz’ bölümü miniklerin soru işaretlerini yanıtlayabilir hatta yeni sorular sormasına neden olabilir. Çizim yapmayı seven miniklerimiz sayfa 22-23’teki boş alanlara hayal güçlerini kullanarak çizim yapabilirler. ‘Uzaya nasıl bir uzay aracıyla gitmek isterdin?’ , ‘Hangi gezegeni görmek isterdin?’… Derginin eklerinden bahsedecek olursam çocuklar için oldukça eğlenceli buldum. Astronot kaskı yapıp süsleyebilir, eşleştirme kartları ile düşünebilir , 23 Nisan süsleri ile çevrelerini süsleyebilirler!
Meraklı Minik - Sayı 208 (Nisan 2024)
Meraklı Minik - Sayı 208 (Nisan 2024)
Meraklı Minik - Sayı 208 (Nisan 2024)
Meraklı Minik - Sayı 208 (Nisan 2024)Meraklı Minik Dergisi · Tübitak Dergisi Yayınları · 20245 okunma
112 syf.
4/10 puan verdi
·
13 günde okudu
Herkese merhaba. İlk defa Gürcü edebiyatına ait bir kitap okudum. Gürcü fablları içeren Vano ile Niko çocuk kitabı gibi gözükse de aslında o kadar basit değil. Paradoksal diyebileceğim bir rüya evreninde birbirinden bazen zıt bazen aynı kararlar alan iki kişinin çeşitli olaylarda ve rüyalarda ana karakter olduğunu görmekteyiz. İnsan ilişkileri , duyguları , bolca bencilliklerini okuyacağımız bu kitap okurken düşündürüyor. Çoğu bölüm 2 yapraktan oluşuyor. Aslında ara ara okunabilecek bir kitap. İstediğiniz zaman bırakıp devam edebileceğiniz türden. Niko’nun bencilliği , hoşgörüsüzlüğü okurken beni çok yordu. Vano’ya ne yazık ki üzüldüm. Bu kadar da şanssız ve iyimser olması kaderi miydi ? Yer yer çizimler ile zenginleştirilen bu kitap , fabllara ayrı bir derinlik katmış gibiydi. İnsan ilişkilerine dair çok daha başarılı kitaplar okumuştum. Bu kitap ne yazık ki çok da beğendiğim ve okumayı sevdiğim bir kitap olmadı. Okumanızı tavsiye edemem ancak Gürcü edebiyatına ait fablların insan ilişkilerine değindiği bir felsefik kitap okumak isterseniz şans verebilirsiniz. Kitaplarla kalmanız dileğiyle.
Vano İle Niko
Vano İle Niko
Erlom Ahvlediani
Erlom Ahvlediani
Vano İle Niko
Vano İle NikoErlom Ahvlediani · Dedalus Yayınları · 201757 okunma
ChatGPT’yi geliştiren OpenAl şirketi, metin formatındaki “prompt”lara yani istemlere göre gerçekçi videolar oluşturabilen yapay zeka uygulaması Sora’yı tanıttı. Sora , kullanıcılar tarafından verilen yönergeleri takip ederek, bir dakika uzunluğunda videolar oluşturabiliyor. Uygulama gerçekçi görüntülerden animasyona farklı formatlarda videolar üretebiliyor. Ayrıca farklı kamera açılarının bir arada kullanıldığı karmaşık görüntüler oluşturabiliyor. Sora, metinden video oluşturmanın yanı sıra sabit bir görüntüdeki ögeleri hareketlendirerek videoya dönüştürebiliyor.
Reklam
Nasıl emin olduğunu bilince çok ürkütücü oluyor …
“Yok, onlara gaz veriyoruz. Bu insanca bir şey, hiçbir şey duymadan uyuyor ve ölüyorlar.” Bay Denker, “Bir şey duymadıklarından eminim,” diye cevap verdi.
64 syf.
10/10 puan verdi
·
13 saatte okudu
Herkese merhabaaa. İlkokul , ortaokul öğrencilerinin okuyup kendilerini geliştirebileceği bir dergiden bahsedeceğim: “Bilim Çocuk”. Yaklaşık 10 yıl önce alıp okuduğum ve çok sevdiğim bu dergiyi yine okumaya başladım. Çevremdekilerin ya da bu gönderiyi görenlerin de çevresindeki çocuklara bilimi sevdirmek için hediye edebileceği bir dergi olduğunu
Bilim Çocuk - Sayı 316 (Nisan 2024)
Bilim Çocuk - Sayı 316 (Nisan 2024)Bilim Çocuk Dergisi · Tübitak Yayınları · 20248 okunma
Nisan ayı, Büyükayı Takımyıldızı’nı izlemek için de en iyi aylardan biridir. Kış aylarında ufka çok yakın olduğu için zor gözlemlenen Büyükayı, nisan ayında oldukça yüksek bir konumda olacağı için rahatlıkla gözlemlenebilecek.
Sude
2024 okuma hedefini güncelledi.
2024 OKUMA HEDEFİ
14/70 kitap - %20 tamamlandı
14 kitap okudu
70 kitap
1.812 sayfa
10 inceleme
107 alıntı
5 günde 1 kitap okumalı.
Resim