Silmarillion

9,3/10  (160 Oy) · 
390 okunma  · 
145 beğeni  · 
3.653 gösterim
Tolkien'in en önemli çalışması olarak kabul edilen Silmarillion, onun yarattığı dünyanın özüdür. Kökleri Hobbit'ten önceye uzanır ve Yüzüklerin Efendisi'nde şekillenmeye başlayan bir dünyanın yaratılış öyküsünü barındırarak, tüm Tolkien eserlerinin üzerine yerleşebileceği bir yapı oluşturur. Yaşamı boyunca üzerinde çalışmayı terk edemediği ve giderek büyüyüp gelişen bu eser ancak ölümünden dört yıl sonra oğlu tarafından yayımlanabildi. Elflerin en beceriklisi olan Feanorun yarattığı üç Silmaril'in çalınmasıyla birlikte kadim dünyanın en kederli olayları gelişmeye başlar. Silmarillion, elflerin tanrılara isyan ederek Orta Dünya'ya sürülmelerini; orada insanlar ve Cücelerle birleşerek tanrıların en kötüsüne, Morgoth'a karşı verdiği umutsuz savaşı anlatır.

Daha önce "Güç Yüzüklerine Dair" ismiyle yayımlanan ancak Silmarillion kitabında olması gereken metinde bu kitapla birlikte tam metin olarak yayımlanmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  1977
 • Sayfa Sayısı:
  691
 • ISBN:
  9752733947
 • Orijinal Adı:
  Silmarillion
 • Çeviri:
  Berna Akkıyal
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mithril / Luthien / Bernard 
22 Haz 23:18 · Kitabı okudu · 29 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabın bende yarattığı hislerin ne elf, ne ent ne de insan dilinde bir karşılığı var.
Kitap Orta Dünya'nın yaratılış efsanesi ile başlar ve Yüzüklerin Efendisi kitabına kadar anlatır.
Kitabı Mariner Book basımıyla okudum. Tercümesi nasıl bilmiyorum ama Tolkien'in şiirsel dili gerçekten efsanelere yaraşır türdendi. Zaten kitabın başında. Tolkien'in yazmış olduğu bir mektupta her şeye İngiltere'nin güzel bir efsane eksiklikliğinden başladığını söyler. sadece İngiletere değil, dünya edebiyatına mükemmel bir efsane bırakmış Tolkien.
Elimdeki kitap üç bölümden oluşuyordu ve bu üç bölümde Yüzüklerin Efendisi sevdalılarının aklına gelmiş, gelecek ya da asla düşünemeyecekleri pek çok soruya cevap var.
İlk bölüm Silmariller hakkındaydı. Tanrının (Illuvatar) Ainur'lar ile Dünya'yı yaratması, Melkor'un ilk isyanı ve kötülüğe yelken açısı, Valinor ve Aman, Illuvatar'ın çocukları elfler ve insanlar, çocukların günahları, lanetleri, Dünya'nın ışığından yapılmış Silmariller, onlarca aile ve soyları ile hepsinin hikayeleri... Yüzüklerin Efendisi'nde Galadriel'in Frodo'yla vedalaşması esnasında hediyesini verirken kullandığı sözlerin 'Sevgili yıldızımız Erendil'in ne anlama geldiği... Her cümlesini aşkla okudum. Ancak burada küçük bir eleştirim olacak. Kitabın arkasında Beleriand'ın haritası mevcuttu ki bu harita çok yetersizdi. Özellikle yaklaşık ilk 100 sayfa tamamen Aman'da geçiyorken ve yüzlerce dağ nehir bayır isimleri havada uçuşurken bir harita konulmamasını şahsen ayıpladım. Ama neyse ki internet çağındayız ve güzel haritalar mevcuttu.
İkinci bölüm Numenor'un Cöküşü idi. Numenor, Aragorn'un da aralarında bulunduğu Elros soyundan gelen ve Dunedain'in gücü olan uzun ömürle kutsanmış insanların yaşadığı krallıktı. Bu kısımda, insanların zayıflığı, saflığı (salaklığı da denebilir) ve oradan Gondor'a uzanan yolculuk anlatılır.
Son bölüm ise güç yüzüklerine dairdir. Sauron'un güç yüzüklerini herkesi kandırarak nasıl bir güzel yaptırdığını, Isıldur'la olan savaşını, Gondor'un kralsız kalıp yonetiminin vekilharca geçişini anlatır. Ayrıca Hobbıt filminde olup kitabında olmayan Dol Guldur hikayesini, Saruman'ın Sauron'la olan ilişkisini anlatır ve yaklaşık iki sayfalık Yüzüklerin Efendisi özetiyle sonlandırır.
Düşününce, 1000 küsür sayfalık bir eser, bu kitabın yalnızca 2 sayfasında yer alabilmişti, Tolkien bu kitabında milyonlarca yıllık Orta Dünya Tarihini yalnızca 300 sayfaya sığdırmış.
Ve son olarak şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, son zamanlarda bir Wonder Woman furyası var her yerde, tamam süper kahraman, tamam harika biri ama... Ama herhangi bir kitapta ya da filmde, ister kadın olsun ister erkek, ister insan olsun ister elf, Luthien kadar cesur ve harika bir kişi daha görmedim!
Bu vesile ile de buradaki kullanıcı adımı Mithril'den Luthien'e çevirmeyi borç bilirim:)

Uğur D. 
 26 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ne kadar bizim için Tolkien'in en büyük eseri olarak Yüzüklerin Efendisi'ni görsek de, J. R. R. Tolkien için en büyük eseri Silmarilion' dur. Orta Dünya tarihinde yaratılışı, Elflerin geçmişini, Ainur'un Müziği' ni anlatır ve tabii ki de Luthien ile Beren aşkını. Ama tarih olarak Yüzük Savaşı'ından öncesini anlattığı için kesinlikle yine de Yüzüklerin Efendisi' nden önce okunmamalıdır, çok çok ağır kitaptır ve %99 yarım bırakılır ve çoğu Yüzüklerin Efendisi okuyucusu bile Silmarillion' u tam olarak okumamıştır.

Kerem 
06 May 11:04 · Kitabı okudu · 16 günde · 9/10 puan

Tolkien'ın bir kitabını ilk kez okudum. Kitaba başlarken hayalinde yarattığı dünya ile ilgili biraz daha araştırma yapınca doğru kitaptan başladığımı anladım.

Bir yazarın kitaplarını genelde kronolojik olarak okumayı severim. Bu yüzden bu kitap ile başladım, Hobbit ile devam edeceğim ve sonra Yüzüklerin Efendisine'ne geçeceğim.

Kitap bence dil olarak ağır değil, kesinlikle bu kitaptan başlamak gerekiyor ama okurken belli notlar alıp kitabın sonunda yer alan soy ağacı ve isim indeksini kendiniz oluşturabilirseniz kitaptan aldığınız zevk iki katına çıkar. Ben yapamadım ama keşke yapsaydım diye pişman oldum. Okurken haliyle bir sonraki bölüme geçtiğinizde isimleri unutabiliyorsunuz. Yalnız kitabın sonunda çoğu olay kafanızda yerli yerine oturuyor ve kitabı baştan okumak istiyorsunuz. Tabi bu kadar sayfayı baştan da kimse bir daha okumaz gibi geliyor.

Kitap normalde 620 sayfadan oluşuyor, geri kalan 71 sayfa ise isim, dil ve soylarla ilgili bilgileri içeriyor. Ben devam eden her kitapta bu bilgileri tekrar gözden geçireceğim. Harika bir kaynak.

Bu kitapla birlikte Orta Dünya, Valar, Elfler, Cüceler ve İnsanlar hakkında harika bilgilere sahip oldum. Bundan yıllar yıllar önce yazar nasıl bir hayalgücü ile böyle şaheserlere imza atmış inanılır gibi değil. Hayran olmamak elde değil.

Tolkien kitaplarını çok kişi okumuştur ama ben hiç okumayanlara kronolojik sırayla okumalarını öneririm. Eğer yarıda bırakmadan kitabı bitirme durumuna gelirseniz sonraki kitaplar ardı ardına gelir. Benim için üzücü olan şu ki kitaplığımda bulunan kitapları okuyorum şu anda ve yazarın sonraki kitaplarına henüz sahip değilim. En kısa sürede alıp seriye devam etmek istiyorum.

SAKINCALI PIYADE 
11 Tem 22:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yüzüklerin efendisi serisinin öncesini hatta lotr evreninin ilk kitabı. Kitabın dili ve gelişimi bir kutsal metin inceliğinde denenmiş zira oluşturulan evren için de bu gerekli değil mi. Ayrıca kitabı okurken mitler hakkında bilgisi olan insanlar daha da zevk alacaktır. Lotr evrenini seven filimleri izleyenler bu kitabı kesinlikle okumalı bence.

Evren5- Kozmos 
 13 Şub 09:41 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Epik ve olağanüstü bir hayal gücü,inanılmaz bir zeka bir an kendime acaba bu olaylar gerçekte benim mi haberim yok dedim :) Ancak bu hayal gücüne rağmen; Silmarillion'u okumak oldukça yorucu bir yolculuktu. Sanki üniversitede hatta AÖF'de orta dünya tarihi bölümü varmışta bu bölümün baş ucu kitabını Halil İnalcık yerine Tolkiencığım yazmış gibi :D Yüzüklerin efendisi kadar olaylara yer vermek yerine, bu olayların temellerinin incelendiği kitapta, belli başlı bölümler (Yaratılış, Güç Yüzükleri Hikayesi,Sauron, Beren'in ve Silmerillerin hikayesi oldukça iyiydi ki bu kitabın yüzde 50'sini oluşturuyor.) Ancak diğer bölümler: sürekli .... oldu, ... yaşandı. ..... geçti şeklinde anlatılıyor. Hele bir isimlendirme kurgusu var of, düşününki kitabın sonunda 30 sayfa isim indeksi var :D Resmen elimde kalemle okudum .:D Dediğim gibi orta dünya tarihi okusaydık hoş bir kaynak ama fantastik edebiyat için biraz zorlayıcı olmuş :) Filmi çekilirse bana da bir rol düşer umarım :D
Not: Çeviri tek kelime ile efsane :)

Oğzhn Gndz 
23 Haz 12:40 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

Genelde okuyacak olduğum kitaplara başlamadan önce araştırma yapıp, iyice irdeledikten sonra okumaya başlayan biri olarak ve seriye dair kitapları (Silmarillion, Hobbit, Güç Yüzüklerine Dair) daha önce hiç okumamış olan ben acaba olayların geçtiği kurgusal Orta Dünya evreninin kronolojisini mi yoksa kitapların yazım tarihlerinin kronolojisini mi hatta ve hatta onları bir kenara bırakıp sinemaya uyarladıkları şekilde mi okusam diye uzunca bir süre düşündüm ve genelde yazılanın, tavsiye edilenin aksine Orta Dünya kronolojisini takip edip Silmarillion ile başlamaya karar verdim. Kitap dili açısından sade ve akıcı bir anlatıma sahip olmamakla birlikte bahsedildiği gibi çokta ağır bir yapıya sahip değil. Ancak farklı bir anlatımı olduğu gerçek. İçerisinde çok ama çok fazla karakter, mekan olduğu için insanın bazı yerlerde kafası ciddi manada karışabiliyor ancak kitabın son 70-80 sayfası soyağaçlarına ve isim indeksine ayrıldığı için merak ettiğinizde ve karışıklıkları gidermek istediğinizde yardımcı oluyor. Yinede iyice kavrayarak ve idrak ede ede okuma taraftarıysanız indeks size çok yardımcı olmayabilir tavsiyem internetten de araştırma yapmanız yönünde. Gerçi araştırma yaparken spoiler yeme ihtimaliniz çok yüksek. Kitabın içeriğine gelecek olursam kitap bilindiği üzere Hobbit ve Yüzüklerin Efendisinin geçtiği Orta Dünyanın arka planını ve tarihini oluşturuyor. Orta Dünyanın nasıl yaratıldığını 1. ve 2. Çağdan sonra 3. Çağa kadar olan olayların bütününü kapsamaktadır. Genel olarak 3 bölümden oluşur bunlar sırası ile 1) Ainulindale (Ainurun Müziği) 2) Valaquenta (Valara dair) 3) Quenta Silmarilion (Silmarillerin tarihi) dir. 3 bölümün içersinde bulunan hikayelerle sizi sizden alıp eldarlar, cüceler ve kadim insanlarla birlikte melkor ve yarattığı çok çeşitli yaratıklara karşı savaştırırken aynı zamanda Beren ve Luthienin ölümlü-ölümsüz ve daim aşkına, aşkları için neler yaptıklarına, fedakarlıklarına şahit olacaksınız. Ayrıca üstad bu aşkı öyle bir anlatıp anlattıktan sonra etkilenmişki eşinin mezar taşında isminin altında Luthien kendisinde ise Beren yazmaktadır. Ve tabi son olarak tartışmasız fantazi edebiyatının gelmiş geçmiş en bahtsız en çileli karakteri namıdiğer; haksızlık edilmiş, kara kılıç, korkutucu miğfer, kan lekeli, kardeş aşığı ve katili Hurinin oğlu Turin. Bu iki hikaye zaten daha sonra okadar çok sevildiği için Hurinin Çocukları adlı başka bir kitapta daha detaylı şekilde işlenmiş. J.R.R. TOLKIEN adlı üstadın yaratmış olduğu ve kitabın en başında bulunan mektupta söz ettiği gibi İngiliz mitolojisi ve destanlarının eksikliğini düşünerek kaleme aldığını söyleyerek yazmış ve gerçek manada İngiltereye çok büyük bir efsane kazandırmıştır.

sagkasta5ak 
31 Ağu 00:48 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · 10/10 puan

Eru vardı, Tek Olan, Arda'da Iluvatar diye adlandırılan...


Hayatımın en güzel evrenine girişinin cümlesidir.En yakın dostum ile ezbere bildiğimiz üzerine her konuştuğumuzda bu cümleyi anıp deliler gibi büyülendiğimiz bir şaheser bu. Aslında olan bir hikayeyi nasıl bu kadar güzelleştirip anlatabilir bir insan. Yaradılış ve Ainulindale kısmı benim için muhteşemdi. Bir ritüeli müzikle anlatmak kimin aklına gelirdi. Ahengi bozanın günahkar biri olması, yeni müzik arayışı içinde yanlış yollara gitmesi ne denli güzel bir şeytan tasviriydi.

Tolkien benim en sevdiğim en çok saygı duyduğum yazardır ve bu kitabı inanılmaz bir kurgu ile yazmıştır.

Not: Sevgili evren kıyaslaması yapan arkadaşlara sesleniyorum. Ne Game of Thrones ne Zaman Çarkı serisi Tolkien gibi bir dil bilimcinin eseri ile kıyas edilesi bir seri değildir. Her biri ayrı ele alınmalıdır. Gerçi bu herhangi bir eser için de aynı ama fantastik eserlere bunu fazlaca yapıyorsunuz. Rica ediyorum evren-yazar ilişkisini kıyaslamayın zira gereksiz bir ön yargı oluyor ve çoğu kişi eserlerin içerik zenginliğinden maruz kalıyor.

Umut Çalışan 
13 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

O bir efsane. O bir Orta Dünya Tarihine Giriş, o bir Orta Dünya Coğrafya, Sosyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitabı. Hemde akademik düzeyde...

Evet bunlar söylerken abartmıyorum. Kitabın içi yüzlerece coğrafik konum, binlerce hanedan-soy-kavim ismi (hem de hepsinin Eldar/Sindar ve Türkçesi yanyana) ile dolu. Eğer benim gibi yüzeysel, filmlerinden sonra merak salmış bir LOTR hayranıysanız zorlayabilir. Ki bu sebeplerden bana bir numara büyük geldi. Çok fazla tat alamadım. Kitap (herkesin Yüzüklerin Efendisi filmlerini seyrettiğini kabul ederek yazıyorum) bizim gördüklerimizin çok öncesinde Valar'ın, Orta Dünya'nın, elflerin, cücelerin ve insanların yaradılışından başlayarak, dünya tarihine damgasını vurmuş olayları kısım kısım inceliyor. Bu arada yaradılış, cennet-cehennem, dünyanın döngüsü gibi konuları kendince yorumlamış olması, azgınlığa, kibre düşüp helak edilen kavimleri adeta bir kutsal kitap diliyle anlatmış olması rahatsızlık uyandırabilir. Ancak, LOTR, Hobbit ve hurin'in Çocukları'nı okumuş biri olarak kitaplar arası bağlantı, kurgunun detayı ve kusursuzluğu inanılmaz. İddia ediyorum Tolkien bu eseri 500 sene önce hazırlayabilseydi, rahatlıkla resmi tarih kitabı olarak okutulabilir, hiç bir şekilde kendi içinde mantıksızlığa, çelişkiye düşmezdi. En başta da söylediğim gibi, tek tek not alınası, önemli yerlerin altı çizilesi, öğrencileri sözlü ya da yazılı sınava tabi tutulabilecek, gerçekten bir Orta Dünya varmışçasına muhteşem bir yapıt. Fakat Yzüüklerin Efendisi ve Hobbit'te ki heyecanlı savaş sahneleri vs. bu kitapta yok. Ancak her konu başlığı başlı başına bir kitap yapılabilir derinlikte. Bu arada elflerin kirli çamaşırlarını da ortaya çıkaran, hiç de öyle filmlerdeki gibi ulvi yaratıklar olmadığını anlatan bir kitap olmuş. Elrond hariç ama...

Burak Denizli 
03 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Orta dünyanın kuruluşu hikayesiyle buluşuyoruz bbu kitapta ve yanımızda eskilerden sadece 3 kişi var. Gandalf, Galadriel ve Sauron. Orta dünyanın Yüzüklerin Efendisi 3 lemesi ve hobbitteki haline gelmeden önceki haline gelmeden önceki oluşuş sürecini her ne kadar üslubu biraz ağır kalsada sizi bazen kitaba çekmekte zorlansada bizlere aktarıyor. Eğer gerçek bir yüzüklerin efendisi hayranıysanız okumak için bizim güzel dünyamızın! oluşuş hikayesini öğrenmek için ihtiyacımız olan kitap.

Yakup Bal 
 03 May 12:05 · Kitabı okudu · 88 günde · Puan vermedi

Kitap, edebi bir üslup amaçlı yazıldığı için dili biraz alışılmışın dışında gelebilir okuyucuya. Ama kesinlikle ağır değil. Belki kullanılan farklı terimler ya da isimlerin fazlalığı bu algıyı yaratmış olabilir. Ben de bir Yüzüklerin Efendisi hayranı olarak kitabı ilgiyle okudum. Yüzüklerin Efendisi üçlemesiyle çok fazla bir ilişiği yok aslında kitabın. Sadece birkaç yerin ve ismin kitap içerisinde geçtiğini gördüm. Yüzüklerin Efendisi serisinin filmini izlediğimiz için kitaptaki karakterleri kafamızda canlandırmak daha kolay oluyor. Ama bu kitabın filmi henüz olmadığı için bu durumu bir handikap olarak varsayabiliriz. Eğer bir Yüzüklerin Efendisi hayranı değilseniz kitabı bitirmekte biraz zorlanabilirsiniz. Çünkü, kitap size sıradan bir fantastik tür gibi gelecektir. İçerik olarak ise, Hobbit ve Yüzük serilerinin başlangıç serüvenini anlatan bir yapıt. O yüzden bütün hikayeyi birleştirmek babında son derece önemli bir yapıt. Yüzüklerinin Efendisi okumadan bu kitap okunmaz diye bir algı oluşmuş. Bence bu da yanlış bir algı olmuş. Sonuçta çoğu okuyucu, bu kitabı Yüzük'ün hatrına okumuştur. Doğal olarak okuyucunun kafasında zaten bir altyapısı vardır bu seriyle alakalı.

4 /

Kitaptan 38 Alıntı

Evren5- Kozmos 
13 Şub 09:33 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Dünyada pek çok şey tuhaf tesadüflere bağlıdır," dedi Gandalf, "bilgeler sendelediklerinde, çoğu kez yardım zayıf olanlardan gelir."

Silmarillion, J. R. R. TolkienSilmarillion, J. R. R. Tolkien
İlayda Yağmur 
04 Tem 19:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

""Dünyada pek çok şey tuhaf tesadüflere bağlıdır," dedi Mithrandir, "Bilgeler sendelediklerinde, çoğu kez yardım zayıf olanlardan gelir.""

Silmarillion, J. R. R. Tolkien (Sayfa 614)Silmarillion, J. R. R. Tolkien (Sayfa 614)
İlayda Yağmur 
25 Haz 18:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Işık yenildi ve soldu, fakat arkasından gelen karanlık, kaybolan ışıktan daha çoktu."

Silmarillion, J. R. R. Tolkien (Sayfa 169)Silmarillion, J. R. R. Tolkien (Sayfa 169)
Cahil Okur 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Elveda, sen, iki kere sevdiğim! A Turin Turumbar turun ambartanen: kadersizliğin kölesi olan kaderin efendisi.Ne mutlu ki ölüp gidene!"

Silmarillion, J. R. R. Tolkien (Sayfa 469)Silmarillion, J. R. R. Tolkien (Sayfa 469)
Cahil Okur 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Bilgeler sendelediklerinde, çoğu kez yardım zayıf olanlardan gelir."

Silmarillion, J. R. R. Tolkien (Sayfa 614)Silmarillion, J. R. R. Tolkien (Sayfa 614)
Uğur D. 
26 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ama Iluvatar, İnsanların dünya güçlerinin kargaşasının ortasında sık sık yoldan çıkacağını, yeteneklerini uyum içinde kullanmayacağını biliyordu; ve dedi ki: 'Onlar da zaman içinde yaptıkları her şeyin, sonunda sadece benim eserimin görkemini arttıracağını göreceklerdir.' Ne var ki Elfler, İnsanların sık sık Iluvatar'ın düşüncelerinin çoğunu bilen Manve'yi kedere boğduğuna inanır; çünkü Elflere öyle görünür ki, Ainur içinde en çok İnsanlar, Melkor'u andırır, o her ne kadar onlardan hatta ona hizmet edenlerinden bile korkup nefret etmiş olsa da.

Silmarillion, J. R. R. TolkienSilmarillion, J. R. R. Tolkien
Göknur Şahin Sarı 
17 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Túrin
Elveda sen iki kere sevdiğim! Kadersizliğin kölesi olan Kaderin Efendisi! Ne mutlu ki ölüp gidene!

Silmarillion, J. R. R. Tolkien (Sayfa 469 - İthaki)Silmarillion, J. R. R. Tolkien (Sayfa 469 - İthaki)
Göknur Şahin Sarı 
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Eärendil
Selam sana Eärendil, denizcilerin en şöhretlisi, haber vermeden gelmesi beklenen, umudun ötesinden gelişi özlenen! Selam sana Eärendil, Güneşten ve Ay'dan önceki ışığın taşıyıcısı! Dünyanın Çocuklarının görkemi, karanlıkta parlayan yıldız, gün batımında ışıldayan mücevher, sabahları ışıldayan!

Silmarillion, J. R. R. Tolkien (Sayfa 516 - İthaki)Silmarillion, J. R. R. Tolkien (Sayfa 516 - İthaki)
4 /

Kitapla ilgili 3 Haber

Beren ile Lúthien’in Hikâyesi 100. Yaşında Kitap Oldu
Beren ile Lúthien’in Hikâyesi 100. Yaşında Kitap Oldu Üstat Tolkien'in unutulmaz destanlarından Beren ile Lúthien, yazılışının yüzüncü yılında özel bir kitap olarak yurt dışında satışa sunuldu.
Beren ile Lúthien’in Hikâyesi Geliyor!
Beren ile Lúthien’in Hikâyesi Geliyor! J.R.R. Tolkien’in oğlu, babasının en ünlü ve en sevilen destanlarından biri olan Beren ile Lúthien’in Hikâyesi’ni tek bir kitap hâlinde bizlere sunmaya hazırlanıyor.
Orta Dünya, 1000 Kitap’ta can buluyor!
Orta Dünya, 1000 Kitap’ta can buluyor! 1000 Kitap’ta Nisan ayı Yüzüklerin Efendisi ayı olacak! Tüm Orta Dünya severler eş zamanlı olarak Tolkien’in efsane serisini okuyacak, 1000K duvarlarını Tolkien alıntıları, ve Yüzüklerin Efendisi paylaşımları ile donatacak. Haydi sen de bir Tolkien kitabı kap ve bu büyülü dünyanın bir parçası ol.