Geri Bildirim
Adı:
Silmarillion
Baskı tarihi:
1977
Sayfa sayısı:
691
ISBN:
9752733947
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Silmarillion
Çeviri:
Berna Akkıyal
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Tolkien'in en önemli çalışması olarak kabul edilen Silmarillion, onun yarattığı dünyanın özüdür. Kökleri Hobbit'ten önceye uzanır ve Yüzüklerin Efendisi'nde şekillenmeye başlayan bir dünyanın yaratılış öyküsünü barındırarak, tüm Tolkien eserlerinin üzerine yerleşebileceği bir yapı oluşturur. Yaşamı boyunca üzerinde çalışmayı terk edemediği ve giderek büyüyüp gelişen bu eser ancak ölümünden dört yıl sonra oğlu tarafından yayımlanabildi. Elflerin en beceriklisi olan Feanorun yarattığı üç Silmaril'in çalınmasıyla birlikte kadim dünyanın en kederli olayları gelişmeye başlar. Silmarillion, elflerin tanrılara isyan ederek Orta Dünya'ya sürülmelerini; orada insanlar ve Cücelerle birleşerek tanrıların en kötüsüne, Morgoth'a karşı verdiği umutsuz savaşı anlatır.

Daha önce "Güç Yüzüklerine Dair" ismiyle yayımlanan ancak Silmarillion kitabında olması gereken metinde bu kitapla birlikte tam metin olarak yayımlanmıştır.
Bu kitabın bende yarattığı hislerin ne elf, ne ent ne de insan dilinde bir karşılığı var.
Kitap Orta Dünya'nın yaratılış efsanesi ile başlar ve Yüzüklerin Efendisi kitabına kadar anlatır.
Kitabı Mariner Book basımıyla okudum. Tercümesi nasıl bilmiyorum ama Tolkien'in şiirsel dili gerçekten efsanelere yaraşır türdendi. Zaten kitabın başında. Tolkien'in yazmış olduğu bir mektupta her şeye İngiltere'nin güzel bir efsane eksiklikliğinden başladığını söyler. sadece İngiletere değil, dünya edebiyatına mükemmel bir efsane bırakmış Tolkien.
Elimdeki kitap üç bölümden oluşuyordu ve bu üç bölümde Yüzüklerin Efendisi sevdalılarının aklına gelmiş, gelecek ya da asla düşünemeyecekleri pek çok soruya cevap var.
İlk bölüm Silmariller hakkındaydı. Tanrının (Illuvatar) Ainur'lar ile Dünya'yı yaratması, Melkor'un ilk isyanı ve kötülüğe yelken açısı, Valinor ve Aman, Illuvatar'ın çocukları elfler ve insanlar, çocukların günahları, lanetleri, Dünya'nın ışığından yapılmış Silmariller, onlarca aile ve soyları ile hepsinin hikayeleri... Yüzüklerin Efendisi'nde Galadriel'in Frodo'yla vedalaşması esnasında hediyesini verirken kullandığı sözlerin 'Sevgili yıldızımız Erendil'in ne anlama geldiği... Her cümlesini aşkla okudum. Ancak burada küçük bir eleştirim olacak. Kitabın arkasında Beleriand'ın haritası mevcuttu ki bu harita çok yetersizdi. Özellikle yaklaşık ilk 100 sayfa tamamen Aman'da geçiyorken ve yüzlerce dağ nehir bayır isimleri havada uçuşurken bir harita konulmamasını şahsen ayıpladım. Ama neyse ki internet çağındayız ve güzel haritalar mevcuttu.
İkinci bölüm Numenor'un Cöküşü idi. Numenor, Aragorn'un da aralarında bulunduğu Elros soyundan gelen ve Dunedain'in gücü olan uzun ömürle kutsanmış insanların yaşadığı krallıktı. Bu kısımda, insanların zayıflığı, saflığı (salaklığı da denebilir) ve oradan Gondor'a uzanan yolculuk anlatılır.
Son bölüm ise güç yüzüklerine dairdir. Sauron'un güç yüzüklerini herkesi kandırarak nasıl bir güzel yaptırdığını, Isıldur'la olan savaşını, Gondor'un kralsız kalıp yonetiminin vekilharca geçişini anlatır. Ayrıca Hobbıt filminde olup kitabında olmayan Dol Guldur hikayesini, Saruman'ın Sauron'la olan ilişkisini anlatır ve yaklaşık iki sayfalık Yüzüklerin Efendisi özetiyle sonlandırır.
Düşününce, 1000 küsür sayfalık bir eser, bu kitabın yalnızca 2 sayfasında yer alabilmişti, Tolkien bu kitabında milyonlarca yıllık Orta Dünya Tarihini yalnızca 300 sayfaya sığdırmış.
Ve son olarak şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, son zamanlarda bir Wonder Woman furyası var her yerde, tamam süper kahraman, tamam harika biri ama... Ama herhangi bir kitapta ya da filmde, ister kadın olsun ister erkek, ister insan olsun ister elf, Luthien kadar cesur ve harika bir kişi daha görmedim!
Bu vesile ile de buradaki kullanıcı adımı Mithril'den Luthien'e çevirmeyi borç bilirim:)
Tolkien'ın bir kitabını ilk kez okudum. Kitaba başlarken hayalinde yarattığı dünya ile ilgili biraz daha araştırma yapınca doğru kitaptan başladığımı anladım.

Bir yazarın kitaplarını genelde kronolojik olarak okumayı severim. Bu yüzden bu kitap ile başladım, Hobbit ile devam edeceğim ve sonra Yüzüklerin Efendisine'ne geçeceğim.

Kitap bence dil olarak ağır değil, kesinlikle bu kitaptan başlamak gerekiyor ama okurken belli notlar alıp kitabın sonunda yer alan soy ağacı ve isim indeksini kendiniz oluşturabilirseniz kitaptan aldığınız zevk iki katına çıkar. Ben yapamadım ama keşke yapsaydım diye pişman oldum. Okurken haliyle bir sonraki bölüme geçtiğinizde isimleri unutabiliyorsunuz. Yalnız kitabın sonunda çoğu olay kafanızda yerli yerine oturuyor ve kitabı baştan okumak istiyorsunuz. Tabi bu kadar sayfayı baştan da kimse bir daha okumaz gibi geliyor.

Kitap normalde 620 sayfadan oluşuyor, geri kalan 71 sayfa ise isim, dil ve soylarla ilgili bilgileri içeriyor. Ben devam eden her kitapta bu bilgileri tekrar gözden geçireceğim. Harika bir kaynak.

Bu kitapla birlikte Orta Dünya, Valar, Elfler, Cüceler ve İnsanlar hakkında harika bilgilere sahip oldum. Bundan yıllar yıllar önce yazar nasıl bir hayalgücü ile böyle şaheserlere imza atmış inanılır gibi değil. Hayran olmamak elde değil.

Tolkien kitaplarını çok kişi okumuştur ama ben hiç okumayanlara kronolojik sırayla okumalarını öneririm. Eğer yarıda bırakmadan kitabı bitirme durumuna gelirseniz sonraki kitaplar ardı ardına gelir. Benim için üzücü olan şu ki kitaplığımda bulunan kitapları okuyorum şu anda ve yazarın sonraki kitaplarına henüz sahip değilim. En kısa sürede alıp seriye devam etmek istiyorum.

Benzer kitaplar

Ne kadar bizim için Tolkien'in en büyük eseri olarak Yüzüklerin Efendisi'ni görsek de, J. R. R. Tolkien için en büyük eseri Silmarilion' dur. Orta Dünya tarihinde yaratılışı, Elflerin geçmişini, Ainur'un Müziği' ni anlatır ve tabii ki de Luthien ile Beren aşkını. Ama tarih olarak Yüzük Savaşı'ından öncesini anlattığı için kesinlikle yine de Yüzüklerin Efendisi' nden önce okunmamalıdır, çok çok ağır kitaptır ve %99 yarım bırakılır ve çoğu Yüzüklerin Efendisi okuyucusu bile Silmarillion' u tam olarak okumamıştır.
yüzüklerin efendisi serisinin atasına en geçmişine gidip anlamaya çalışayım dediğim fakat kitap bittiğinde bir çok ismin birbirine girdiği ve kafamın allak bullak olduğu kitap . Yazarın hayal dünyasını hayretle takdir ettiğim fantastik türde tamamaen başka evrene kapı açan bir kitap.
Elimde ALTIKIRKBEŞ YAYIN'ın 2. Baskısı var Mart - 2001 tarihli. Çevirmenler: Serap Erincin, Hakan Aytutucu

O kadar çok isim var ki, okurken kimin kim olduğunu, ya da okuduğum adın kime ya da neye ait olduğunu anlamaya çalışırken kitabın arkasındaki sözlükçeye bakmaktan bayağı daraldım... Kitapta çok fazla zulüm, çok fazla keder, çok fazla üzüntü var yüreğimi yoran... Yine de güzel kitaptı fakat uzun okumalara alışkın olanlar için...
Yüzüklerin efendisi serisinin öncesini hatta lotr evreninin ilk kitabı. Kitabın dili ve gelişimi bir kutsal metin inceliğinde denenmiş zira oluşturulan evren için de bu gerekli değil mi. Ayrıca kitabı okurken mitler hakkında bilgisi olan insanlar daha da zevk alacaktır. Lotr evrenini seven filimleri izleyenler bu kitabı kesinlikle okumalı bence.
Epik ve olağanüstü bir hayal gücü,inanılmaz bir zeka bir an kendime acaba bu olaylar gerçekte benim mi haberim yok dedim :) Ancak bu hayal gücüne rağmen; Silmarillion'u okumak oldukça yorucu bir yolculuktu. Sanki üniversitede hatta AÖF'de orta dünya tarihi bölümü varmışta bu bölümün baş ucu kitabını Halil İnalcık yerine Tolkiencığım yazmış gibi :D Yüzüklerin efendisi kadar olaylara yer vermek yerine, bu olayların temellerinin incelendiği kitapta, belli başlı bölümler (Yaratılış, Güç Yüzükleri Hikayesi,Sauron, Beren'in ve Silmerillerin hikayesi oldukça iyiydi ki bu kitabın yüzde 50'sini oluşturuyor.) Ancak diğer bölümler: sürekli .... oldu, ... yaşandı. ..... geçti şeklinde anlatılıyor. Hele bir isimlendirme kurgusu var of, düşününki kitabın sonunda 30 sayfa isim indeksi var :D Resmen elimde kalemle okudum .:D Dediğim gibi orta dünya tarihi okusaydık hoş bir kaynak ama fantastik edebiyat için biraz zorlayıcı olmuş :) Filmi çekilirse bana da bir rol düşer umarım :D
Not: Çeviri tek kelime ile efsane :)
"Önce Eru vardı." diye başlıyoruz dünyanın özüne doğru olan keşfimize.
Yokluk ve varlık arasında müziğin evrensel gücünü ürpererek hissediyoruz. Bazen kelimelerden öteye geçen şeyler vardır ve bazen dil, kelimelerden, lisanlardan arındırılmış en duru haliyle karşımıza çıkar, bunu çok derinden yaşıyoruz.
Yarım yüzyıla yayılan bir birikimden bahsedilse bile bu Silmarillion için eksik bir ifade olur.
Tavsiye üzerine not tutarak okumaya başladım. Özellikle isimler konusunda sıkıntı büyüktü çünkü.
Abartısız söylüyorum, eğer orantılarsak kitabın %90 'lık kısmında bir cümlede iki, üç ve bazen daha fazla isimle karşılaştım.
Tam bu durumdan sıkılacağım hissine kapılmışken, isimlere takılmadan kendimi kitaba bıraktığımda, aslında her şeyi çok daha kolay anladığımı farkettim.
Bilimkurgu, fantastik, tarih ya da başka hiçbir kalıba sığmayacak bir kitap okudum.
Müthiş bir kurgu ve muhteşem tasvirlerin arasına serpiştirilmiş çok etkileyici fikirlerle de karşılaştım.
Orta Dünya 'da yaşıyormuşum ve Morgoth siyah bir bulut şeklinde üzerimden geçecekmiş gibi hissetmedim desem yalan olur.
Orijinalinin bin sayfadan fazla olduğunu duyduğum kitabın elimizdeki versiyonu 395 sayfayla sınırlı kalıyor.
Ama bu kadarı bile büyülemeye yetiyor.
Silmarillion değişime açık, gelişme potansiyeli olan bir tür türeyiş metnidir. Yani Tolkien de bir insan evladı olarak farklı fikirlerin, ansızın doğan düşüncelerin ağırlığı ile mücadele etmek zorunda kalmış kanaatimce ve ister istemez çeşitli karmaşaların ortasına düşmüş. Öyle ki; Silmarillion, Tolkien'in tüm eserleri ile yüzde yüz bir tutarlılık içerisinde görünmüyor (oğul Cristopher bunu açık yüreklilikle defalarca dile getirdi, benim iddiam değil bu sadece). Belirsizlikler ve Tolkien tarafından yaratılan dünyanın benzersizliğinden kaynaklanan birtakım sapmalar var. Ama aslında bu kurgunun eşsiz yönünü pekiştiren bir hal almış. Sanki yaşandığı hayal edilenler yaşanmış gibi...
Tolkien ile tanışmamız lotr filimleri ile oldu iyi ki oldu, böyle olağanüstü bir yazar ile tanışmak benim için bir onur. Kendi yarattığı evrenin de aslında ilk okunması gereken kitabı bu, kitabı okumaya başlamadan önce Tolkien'in yaratığı evreni az çok biliyordum. Çevrem de ki okuyan insanların çok ağır bir kitap önce onu okuma demesine rağmen okudum, anladım ve öğrendim. Bana kitap okuma alışkanlığını başlatan bir baş yapıt. Bundan sonra bana düşecek görev ise Tolkien yarattığı evreni yazdığı kitapları okumak, anlamak, öğrenmek öğretip tavsiye etmektir.
Ve burada kral benim;istesen de istemesen de benim hükmüm yasadır.
Elveda sen iki kere sevdiğim! Kadersizliğin kölesi olan Kaderin Efendisi! Ne mutlu ki ölüp gidene!
J. R. R. Tolkien
Sayfa 469 - İthaki

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Silmarillion
Baskı tarihi:
1977
Sayfa sayısı:
691
ISBN:
9752733947
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Silmarillion
Çeviri:
Berna Akkıyal
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Tolkien'in en önemli çalışması olarak kabul edilen Silmarillion, onun yarattığı dünyanın özüdür. Kökleri Hobbit'ten önceye uzanır ve Yüzüklerin Efendisi'nde şekillenmeye başlayan bir dünyanın yaratılış öyküsünü barındırarak, tüm Tolkien eserlerinin üzerine yerleşebileceği bir yapı oluşturur. Yaşamı boyunca üzerinde çalışmayı terk edemediği ve giderek büyüyüp gelişen bu eser ancak ölümünden dört yıl sonra oğlu tarafından yayımlanabildi. Elflerin en beceriklisi olan Feanorun yarattığı üç Silmaril'in çalınmasıyla birlikte kadim dünyanın en kederli olayları gelişmeye başlar. Silmarillion, elflerin tanrılara isyan ederek Orta Dünya'ya sürülmelerini; orada insanlar ve Cücelerle birleşerek tanrıların en kötüsüne, Morgoth'a karşı verdiği umutsuz savaşı anlatır.

Daha önce "Güç Yüzüklerine Dair" ismiyle yayımlanan ancak Silmarillion kitabında olması gereken metinde bu kitapla birlikte tam metin olarak yayımlanmıştır.

Kitabı okuyanlar 625 okur

  • Yeşim Firûzan
  • Zanza Bar
  • Arif Kürşat Karabayır
  • tolkeynin
  • elif gunerturk
  • celal ertuğ
  • Nesimi Özgür Özcan
  • Yunus Emre Atabay
  • Ecesu Yılmaz
  • Abdurrahman Çümen

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.7
14-17 Yaş
%0.9
18-24 Yaş
%27
25-34 Yaş
%37.8
35-44 Yaş
%25.2
45-54 Yaş
%4.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%28.1
Erkek
%71.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%62.9 (168)
9
%19.9 (53)
8
%7.5 (20)
7
%5.2 (14)
6
%2.2 (6)
5
%1.1 (3)
4
%0
3
%0
2
%1.1 (3)
1
%0

Kitabın sıralamaları