Habibe, Yedinci Gün'ü inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitap İhsan Sait'in gelecekten kendisine aşk mektubu gönderen Prenses Döjira'ya ulaşma çabasını anlatıyor. Onun için kullandığı imkanlar ve göze aldığı imkansızlıkları.. Sıradan insanların sıradışı hayatları, hayalleri ve zihinleri..
Yine bir İhsan Oktay klasiği denilebilir. Masalsı bir eda ile yine kendinizi o puslu dünyanın derinlerinde şifreleri çözerken gizemlerin ardına düşerken buluyorsunuz. Eğer bir gün okursanız ve konusu nedir diye sorarlarsa siz de benim gibi çok fazla cümle kuramayacaksınız :) çünkü kendisi suya yazılmış efsunlu bir masal.. Üzerine cümleler kurması,hatırlaması,izahı zor..

Çok dürüst bir dille itiraf etmeliyim ki İhsan Oktay beni yoruyor. Neden derseniz inanılmaz dikkat gerektiriyor var ettiği kurgular. Eğer paragrafın bir yerinde dalıp giderseniz o çoktan başka bir dünyaya geçmiş olduğundan toparlaması güç oluyor. Ayrıca seçtiği kelimeler ciddi anlamda okuma kalitemi düşürüyor (şahsi fikrim). Evet elbette her kelimeyi bilmek zorunda değil okur fakat aynı cümlede 5, aynı paragrafta 15 kelimeyi bilmeyince tadı kaçıyor. Puslu Kıtalar Atlasında bu kadar bariz değildi ve çok daha akıcı bir üslup vardı. Bu da yazararın kendine has yönteminin bir sonucu olsa gerek. Ki mutlaka seveni çoktur. Anlamadığım bir şeyi sevemeyeceğim bu noktada.

Her şeye rağmen kitap akıp giderken kendinizi o masalsı atmosferde kaybedebiliyorsunuz. Ama bunun için oldukça berrak bir zihin lazım..

Habibe, Puslu Kıtalar Atlası'ı inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitap hakkında bir sürü şey söylenebilir. Fakat İçerik yani olay örgüsü hakkında detay vermemeliyim.Veremem demek daha doğru çünkü ne desem ya eksik ya fazla olacak. Bu kitap için en güzel tanım "suya yazılmış bir masal" olurdu muhtemelen. Sizi sarsmıyor ama seviyorsunuz tıpkı bir masal gibi. Daha önce yalnız Dostoyevski de şahit olduğum bir üslupla yazılmış,. Kurgu olmasına rağmen konuşma çizgileri yok denecek kadar az. İçinde inanılmaz gizemler ve kelime oyunları var. Bazı kitaplardan somut bir tat alırsınız bu da öyle. Flashback dediğimiz tekniği çok iyi kullanıp bazen bizi çok gerilere getirip olayların arka perdesini görmemizi sağlıyor. Yalın değil çok zengin ve değişik bir üslubu var. Bilmediğiniz birkaç kelime olsa da çok yormuyor. Eğer vaktiniz varsa 1 gün de bile okunabilir.
Birde o atlasa sahip olmak isteyebilirsiniz kendinizi dizginleyin :)
Dipnot: kitabın atmosferine kendimi kaptıramadığımdan üzerine güzel cümleler de kuramamışım. Galiba yanlış zaman doğru kitaptı.

Kübra A., Ruhlar Evi'yi inceledi.
 10 saat önce · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu inceleme eser miktarda küfür içerecek.

Kendimi alnımdan öpebilseydim eğer, bu kitabı listeme kattığım için öperdim. Benim ana listem Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap listesini taramam ve içinden ilgimi çekenleri defterime yazmamla oluşturduğum listedir. Bunun dışında liste demenin artık ayıp kaçacağı bir ajanda listem var. Araştırma konusunda anneme çektiğim için gözüm dönerek, hangi kitabı neden okumalıyım sorusuyla gecelerimi gündüzlerime kavuşturduğum çok olmuştur. Bunun sonucunda da daha az kitap okumama rağmen daha çok beklentilerimi karşılayan ve verilen övgüleri daha çok karşılayan kitaba denk gelmişimdir. Beni çok tatmin etmeyen kitapların çoğu tavsiye kitaplar. :)) -Üzgünüm.-

Isabel Allende kimdir, biraz bundan bahsetmek istiyorum. Kendisi seçilmiş başkan, marksist lider, adam gibi adam Salvador Allende'nin kuzeninin kızıdır. 11 Eylül 1973'te şerefsiz general Pinochet, eli kanlı Pinochet, CIA ile işbirliği sonucu Şili'de Salvador Allende'yi devirmek için haysiyetini bir kenara koyup, darbeyi gerçekleştirmiştir. (Tarihe dikkat ederseniz, ABD'nin 11 Eylül'ü pek sevdiğini ve başka gavurlukları da bu tarihe denk getireceğini bilirsiniz.) Ben Müslüman bir insanım. Lakin burada, bu Komünist liderin sonuna kadar arkasındayım, bana göre adamın hasıdır. Harcadılar. Bir düşüncenin bana uymayan yönlerini elbette kabul edecek değilim lakin bana uyan yerlerini de takdir etmekten bir an tereddüt edecek değilim. Salvador Allende o darbe gecesi, belki o vatan hainleri tarafından belki de intihar ederek öldü. Bu bilinmiyor. Bilinen bir gerçek varsa, kaçmak varken son ana kadar çarpıştığıdır.

Allende başa geçtiğinde, büyük toprak sahiplerinin topraklarını eşit ölçülerde köylülere pay etmiş, bakır madenlerini de devletleştirmiştir. Şerefsiz Pinochet, ABD köpeği Pinochet, darbe sonrasında madenleri ABD'li şirketlere teslim etmiştir. Şili, ABD bağımlısı bir devlet haline gelmiştir. Darbe öncesi de, seçilmiş hükümeti sıkıştırmak adına, orta üst sınıf piyasa dengelerini bozacak her şeyi yapmış ama zaten öncesinde aç olan halk daha fazla açlıkla korkutulamayacağı için az un, az ekmekle terbiye(!) edilememiştir. Hâl böyle olunca hükümeti düşürmenin yolu ya başkana suikast düzenlemek ya da darbe olmuştur.

Ben bu kitapla, namusla şerefle bir yerlere gelinse dahi, bu kadar adi insanın olduğu bir dünyada iyiye göz açtırmayacaklarını bir kez daha görmüş oldum. Ama şu önemli, SAFIMIZ BELLİ OLSUN. Ortak çıkarı gözeten insanlardan olalım. Ölüm her türlü gelecek. Bu yüzden şerefimizle yaşamış olalım. Hangi dinde yahut siyasi görüşte olursak olalım, kalbimiz namuslu olsun. Bir Müslüman olarak elbette belli çizgilerim var, her fikir ve değer yargısında olduğu gibi. Lakin insanların, birbirlerini baskılamadan, hor görmeden, insanların özgürlüklerine tecavüz edilmeden, bir kesimin değil, bir halkın ve hatta tüm insanlığın iyiliğini gözeten her fikrin elbette sonuna kadar arkasındayım. Bana ters gelen, benim sınırlarımı tehdit eden her şeyin karşısında olacağım gibi. Bu kitapta dini noktada aşırı bir sıkıntı gözüme çarpmadı. Zaten hem kültürel hem dini açıdan çok farklı halklarız. Bunun da rahatsız olmamak açısından artı bir özellik olduğunu söylemek sanırım doğru olur.

Isabel Allende'ye dönelim. Darbe gerçekleştikten 2 sene sonrasına kadar ölüm tehditleri almaya devam edince, vatanı kendisine dar gelmiş, eşi ve iki çocuğuyla birlikte Venezuela'ya kaçmak zorunda kalmıştır. 1981'de çok sevdiği dedesi hastalanınca, annesiyle hemen hemen her gün mektuplaşmıştır. Vatanına gidip dedesini ziyaret etme şansı yoktur. Kendisi aslında gazetecidir. Bu mektupları birleştirip, romanlaştırmaya karar verince belki de gazeteci olmasından sebep ortaya mükemmel bir roman çıkmıştır: House of Spirits. Lakin Venezuelle'da hiçbir yayınevi bu romanı yayınlamayı kabul etmemiştir. Bir sekreterin masasında denk gelip okuması ve kendisine telefon etmesiyle her şey değişmiştir. Isabel Allende'ye bu romanı ancak İspanyol bir yayınevinin basabileceğini söylemiştir ve onu yönlendirmiştir. 4 ay sonra Madrid'de bu müthiş ilk eser basılmış ve Allende ünlenmiştir.

Büyülü gerçekliğin kraliçesi Isabel Allende, dozu öyle ayarında verir ki, keyiften sarhoş, bu kadar başarılı bir kalemin karşısında olduğunuz için mutlu ve aynı zamanda aydınlanmanın verdiği ve içinizi acıtan ''gerçeklerin kıyası''yla da dikkatiniz çakı gibi açık bir halde, zihninizin fikirlerle kaynamasını dinlersiniz. Bir romandan beklentiniz nedir? Siyaset mi? Buyrun. Tarih mi? Buyrun. Aşk mı? Buyrun. Fantazya mı? Aile mi? Hortlaklar peki? Efsaneler? Büyüler? Kızılderili, çılgın bir dadı mesela? Konaklar olsun mu? Güç? Cehalet? Merhamet? İnatçılık? Mücadele? Eğlence? Hüzün? Yahu daha ne sayayım, açık büfe gibi kitap. Tatlı sevene tatlı, tuzlu sevene tuzlu. Acısı ise.. Çok acı... O kadar renkli karakter var ki, hangisinden bahsetsem diğeri eksik kalır. Kitap bir başlıyor; ''Yok artık!''larla, ''Nasıl?!''larla, merakla, çoğu zaman gülerek ama ilerisi için çok şeylere gebe, dalgalar altınızda sırtınızda rüzgar adeta sörf yaparcasına devam ediyor. Yeşil saçlı güzeller güzeli Rosa ile annesi Nivea (evet meğer bir kadın ismiymiş) bir başlıyoruz bu renkli dünyaya, paranormal olayların baş kahramanı çiçek kokulu, insanı ısıtan gülüşlü, iyi kalpli Clara ve iç eteklerini hışırdata hışırdata yürüyen çılgın Kızılderili Dadı ile devam ediyoruz. Özellikle Dadı ile ilgili olan olaylar bazı yerlerde bana dakikalarca kahkaha attırdı. Gülünce dünyayı güldüğümden haberdar ederim, bahçedeki ağaçlar Dadı'nın beni uçurduğu ruh halinden haberdar oldular o kadar söyleyim. Dayı; yaşı anlaşılmayan bir surata sahip, siyah saçları topuzlu, her daim kolalı önlüğüyle gezen ve tuhaf Kızılderili türküleri okuyan, kitapta en bi sevdiğiniz olacak karakterlerden biriydi. Onunla ilgili kısımlarda o kadar eğlendim ki anlatamam.

Bir Marcus Dayı karakteri vardı ki... Kim böyle bir amcası, dayısı yahut abisi olsun istemez ki? Bir çocuğun hayatına, bütün nev-i şahsına münhasırlığı ile renk katan, sevimli mi sevimli, tam bir çizgi film karakteriydi! Düşünsenize, 6. hissi olan bir çocuksunuz, dayınız da dünyadaki bütün tuhaf eylemlerle ilgili biri. Üstelik sadece ilgiyle kalmıyor, dünyayı gezip gezip sandıklarla eve geliyor ve bunlar hayatınızda görmediğiniz duymadığınız canlılarla yahut nesnelerle dolu. Üstelik o sandıklarda binbir çeşit masal kitabı da var, hepsi birbirinden güzel. Her gelişinde, iki cins, bir araya gelip ortalığı karıştırıyorsunuz. Bir gün sarı bir kumaştan tunik dikip, herkese fal bakmaya başladılar. Clara'nın 6. hissinden ötürü her attıkları tutunca korkup bu işten bir vazgeçişleri vardı ki :)))) anlatılmaz okunur yani.

Bu kitap 3 kuşak ekseninde, bir ülkedeki gelişmeleri (bunu ilerleme gibi algılamayın) anlatan, bu 3 kuşağın hayatına girmiş insanları da kapsayan, dolu bir kitap.

Kitapta belki de adı en çok geçen karakter Esteban Trueba'dır. Lakin onunla ilgili kuracağım her cümle, sürprizbozan içereceği için yutkunuyor ve böyle bir adamın varlığına birlikte şaşırmaya sizleri davet ediyorum. OKUYUN!

Karakterden karaktere, olaydan olaya atlarken zihnimde kitabı bir kez daha yaşıyorum ve diyorum ki: ''Ne kitaptı!'' Bu ikinci okuyuşumdu ve ilk okuyuşumla aynı zevki aldım. Böyle müthiş bir kitap nasıl yazılabilir bilmiyorum, böyle bir ilk kitaptan sonra insan eline kalem almaya utanabilir, bu öyle bir kalem ki, zihninizde art arda patlayacak olan hava-i fişeklere engel olamazsınız.

Kitapta zaman zaman rahatsız edecek kadar cinsel sahneler olsa da, bunlar iki kişi arasında geçtiği ve türlü sapık fanteziler içermediği için aşırı rahatsız etmiyor. Rahatsız eden tecavüz, kadınların et yerine konması ama bunları da çok açmaya gerek yok. Bunlar kitabın kusuru da değil bence. Hayatın acısının örneklerinden biri, keşke olmasalar. (Bu acılar karşısında +18'lik beddualar ettiğim doğrudur.) Bu yüzden ben bu kitapta bir kusur göremedim. 10'da 10'luk bir eser.

Kitapta bir yerde daha doğrusu uzun bir süreç sonrasında gerçekleşen gelişme (bu gerçekten ilerleme anlamında) bana birçok şey düşündürttü. Evet insanlar özgür olmalı, bazı şeylerde iradesi ile hareket edebilmeli. Lakin bazı şeylerde ne yazık ki bir otorite olmak zorunda. Elbette bunun sınırı ve şartları tartışma konusu, bunu çok uzatma niyetinde değilim. İnsanların bazısı yönetmek bazısı yönetilmek için vardır. Bu kitapta şu an sürpriz bozmamak için yazamayacağım örnek bunun sağlamasıdır. Asıl sıkıntı, güçlü olanın kötü olup olmaması ile ilgili. Dünya tarihini düşünelim. Sadece milattan sonrası 2018 sene, kim bilir kaç katı öncesi var. Gelmiş geçmiş milyarca insan başına sadece devlet başkanlarını katmadan, komutanları, beyleri, obaları vs. her şeyi yöneten liderleri katarak düşünelim, milyonlarca da erki elinde bulunduran insan olmuştur. Peki bunların kaçı adaletliydi? Kaçı vicdanlıydı? Kaçı insan gibi insandı? İşte bu soru ve elindekiler biraz çoğalınca, kendisini gevşekliğin kollarına bırakan zayıf zihinler, her zaman ''en iyi''nin ne olduğu ve ''ne olacağı'' konusunda, dini ve siyasi birçok teoriyi, öneriyi ve savaşı doğurmuştur, doğurmaktadır ve doğuracaktır.

Toparlayacak olursak, ki notlarımın birçok yerinin üstünü çizdim, BU DÜNYADA NEFES ALDIKÇA DEĞİL, BİRBİRİMİZE NEFES OLDUKÇA VAR OLABİLİRİZ. İşte bu yüzden KALBİMİZ NAMUSLU OLSUN.

Sevgiler, iyi okumalar, çok okumalar...

Mesele şu ki insanın boğazında o düğümlenen ve kısık sesiyle birşeyler mırıldanmasını anlatacak veya gösterecek birşey yok. Ne kadar dil döksen de değmiyorsa, duvarlardan geri dönüyorsa ve yüzüne tokat gibi çarpıyorsa, nihayetinde sürekli solunda bir yumruk ağrısı hissediyorsan anlatacak birşeyin yok. Hiç tanımadığın biriyle tanışmaktan daha zor çok iyi tanıdığın biriyle yeniden tanışmak. Adını söyleyip memnun oldum demeyecek çünkü. İnsanlar nasıl başarıyor yarım bıraktıkları hobilerini, heveslerini, sevdiği şeyleri nasıl tamamlıyor. Yoksa bu böyle birşey değil mi. Yoksa uyumadan da rüya gerçekten görülüyor mu? Yoksa masallar kitaplar da değil de hayatlarda mı? Yoksa bir masal dinledin ve sen o masala mı karışıyorsun? Masalın son sayfaları nerede? Kim yırttı? Kim bu kadar güzel masal yazarken bir kaç satırı beğenmediği için bütün masalı ateşe atar ki?

— Emre Koçak

Memleketsiz, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okuyor

Fakat masal, her anlatanın, miras aldığı ruh durumunun sınırları içinde, tasarlayıp da eremediği dilekler için bir çözüm, bir kaçış yolu ancak.

Kör Baykuş, Sadık HidayetKör Baykuş, Sadık Hidayet
Fatma Daye Nevşehir, Hadi Masal Anlatalım'ı inceledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çocuklara masal anlatmanın önemini ayrıntılı ayrıntılı açıklayan ve masallardaki nesnelerin anlamlarını açıklayan , eeen önemlisi masali anlatırken yaşayabilmeyi içine girebilmeyi öğreten bir kitap...

Abdulkadir Binbaşıoğlu, Seçme Masallar'ı inceledi.
 13 saat önce · Kitabı okudu · 25 günde · 9/10 puan

Masallar, bir mesaj vermek için, toplumsal farkındalıkları anlatmak için, herkesin kabul ettiği 'iyi' ve 'kötü' kavramlarını resmetmek için yazılır. Okuyan kişi, masallardan kendisine göre anafikir çıkarır ve bu anafikri genelde çocuklara aktarır. Masalın muhatabı genelde çocuklar olmasına karşın her yaştan insanın okuması gereken pasajlardır. Özellikle klasikleşen masalların bilinmesi, okunması, anlaşılması hayatın her alanında rehber olur.

Bu açıdan Danimarkalı yazar Hans Christian Andersen'in Seçme Masallar kitabı, hem masal çeşitliliği hem de kaynağını bilmediğimiz klasikleşen masallara sahip olması açısından kütüphanede bulunması gereken, her daim başvurabileceğimiz kitaplardan olduğunu düşünüyorum.

Ayşegül Akbal, bir alıntı ekledi.
15 saat önce

Sen "TOPLUM"u temsil ediyorsun diye bir masal uydurdun, küçük kadın ve senin küçük kocan da bunu yuttu. Oysa sen toplum değilsin... Sen yaşam değil, onun bir karikatürüsün!

Dinle Küçük Adam, Wilhelm Reich (Sayfa 89)Dinle Küçük Adam, Wilhelm Reich (Sayfa 89)
Hüzn-ü Beşer, bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Annesizliği anlatan bir masal
"... şimdi de sen anlat bakalım, neler olsun istersin masalımızda, kuşlar prensler sevimli haller?"

'ben isterim ki annem Esma'nın ölümünü daha duymamış olayım, böyle üşümiyeyim, ben isterim ki çocuk kalbimi anlayan annem olmayınca ben de olmayayım. Annesizliği anlatan bir masal anlatın kendimi daha iyi anlamak ve tanımak istiyorum'

Yaşamak, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 28 - Beyan Yayınları)Yaşamak, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 28 - Beyan Yayınları)
ibiaryu, Tavşan ile Kirpi'yi inceledi.
19 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Masal masal içinde ve bir hayli keyifli tecrübeyle sabitledim ki olasılıklar dahilinde masal dinlemektense masal okumayı hep yeğlemişimdir olur da denk gelirseniz gözardı etmemeniz dileğiyle . :))