Bitmemiş Öyküler

9,0/10  (27 Oy) · 
84 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.223 gösterim
Bitmemiş Öyküler, Tolkien'in Orta-Dünya efsanesinin çok önemli bir parçasıdır. Özellikle Yüzüklerin Efendisi, Silmarillion ve Hobbit kitaplarını okuyan Tolkien hayranlarının dikkatini çekecek bu kapsamlı çalışma, yazarın yaşarken tamamlayamadığı ama oğlu Christopher Tolkien'in kendi notlarıyla sunduğu bir eser.

Bitmemiş Öyküler, Orta-Dünya'nın Birinci Çağı ile Yüzük Savaşı'nın sona erişi arasındaki zamana ait öyküleri kapsıyor. Çöküşü öncesindeki uzun çağlardan Númenor hakkında günümüze kalabilen tek öykünün yanı sıra, Palantíri ve Amroth Efsanesi de yine Bitmemiş Öyküler arasında anlatılıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  755
 • ISBN:
  9786053752417
 • Orijinal Adı:
  Unfinished Tales
 • Çeviri:
  Kemal Baran Özbek
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
failimuhtar 
11 Eki 2016 · 9/10 puan

Okuması zor olan bir Tolkien kitabı. Çünkü adı üstünde "Bitmemiş Öyküler", çünkü unuttuğunuz birçok şey yüzünden araştırma yapmanız gerekiyor, çünkü Christopher Tolkien'in babasının çelişkilerini anlattığı kısımları bazen sıkıcı olabiliyor. Ama burada Orta-Dünya'dan söz ediyoruz! Ve tabii J.R.R. Tolkien'den, onun anlamlı sözlerinden, ilişkilendirmelerinden... Şöyle demiş kendisi de Yüzüklerin Efendisi'nin Ekler kısmını hazırlarken: "Kitabımı sadece bir 'kahramanlık ve macera' romanı olarak algılayacak ve içerdiği 'açıklığa kavuşmamış kimi olay dizilerini' edebi akışın doğal bir parçası olarak görecek çoğu okurumun bu Eklerin üzerinde durmayıp onları es geçeceği şüphe götürmez." Ondan dökülen bu sözler "Neden Tolkien?" sorusunun temel kabul edilecek bir başka cevabı.

Krallar, kraliçeler, egemenlikler ve elbette, özellikle, Galadriel'in hırsları, nihayetinde söz konusu olan özlemi... Bolca açık algılı okumalar.

Avernus 
02 Nis 16:15 · Kitabı okudu · 363 günde · 10/10 puan

LOTR hayranlarının kaçırmaması gerekir. Birbirinden bağımsız, çok uzun bir zaman cetveli içerisinde önemli kişileri ve olayları anlatan öykülerden oluşmaktadır.

Kitaptan 15 Alıntı

Carnival of Rust 
05 Eyl 10:46 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

korkularından kaçtığını sanan bir adam, kestirme bir yoldan dosdoğru onlara koşmaktadır aslında.

Bitmemiş Öyküler, J. R. R. TolkienBitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien
failimuhtar 
02 Eki 2016 · İnceledi · 9/10 puan

-Karanlık yollar bazen aydınlığa çıkar.
-Ama gün ışığı altında yürümek bana daha cazip geliyor.

Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 38)Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 38)
failimuhtar 
 03 Eki 2016 · İnceledi · 9/10 puan

"Büyük bir ikilem yaşıyorum. Savaşa mı hazırlanmalı yoksa müdahale etmeyip olayları akışına mı bırakmalı?..."

Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 338)Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 338)
failimuhtar 
02 Eki 2016 · İnceledi · 9/10 puan

...Her defasında uyandığında ise, bu kabusların hiçbirini hatırlamıyordu, içlerinden biri dışında: Bir ada, adanın orta yerinde göğe doğru uzanan yalçın bir dağ, güneşin dağın ardında gitgide gözden kaybolarak batışı ve sonrasında adaya hakim olan gölgeler ve bu gölgelere meydan okurcasına dağın tam zirvesinin hizasında parıldayan yalnız bir yıldız.

Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 53)Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 53)
failimuhtar 
08 Eki 2016 · İnceledi · 9/10 puan

"...Aklını kurcalayan meseleler sana çok önemli görünebilir, ama aslında onlar, çok daha büyük bir ağı meydana getiren sayısız ipten yalnızca biri. Bense pek çok iple aynı anda uğraşmak durumundayım..."

Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 529)Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 529)
failimuhtar 
08 Eki 2016 · İnceledi · 9/10 puan

"Onu ilk elime aldığımda çok sıcaktı, kor gibi sıcak; elimin derisi öyle kavrulmuştu ki bu acıdan hayatım boyunca kurtulamayacağım şüphesine kapılmıştım. Oysa bu satırları kaleme aldığım şu anda acı azalmış, yanıklarsa küçülmüş durumda..."

Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 465)Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 465)
failimuhtar 
08 Eki 2016 · İnceledi · 9/10 puan

"...Öğrendiğime göre hiç evlenmemişti Bilbo. Bu durum önce garibime gitti, ama sebebini tahmin edebiliyordum; ama benim zihnimde şekillenen sebep Hobbitlerin çoğunun gösterdiği gerekçeden farklıydı: Onlar bu durumu genç yaşta ailesini yitiren Bilbo'nun uzun süredir yalnız yaşamaya alışmasına ve kendi kendini idare etmeyi öğrenmesine bağlıyordu. Oysa ben, onun benliğinin derinliklerinde yatan ve kendisinin bile anlamadığı ya da paniğe kapıldığı için anlamazlıktan geldiği bir nedenden ötürü "bağlantısız" kalmayı yeğlediğini düşünüyordum..."

Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 539)Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 539)
failimuhtar 
02 Eki 2016 · İnceledi · 9/10 puan

"...Bana kalırsa burayı mahveden kötülüğün gücü Orklarınkinden çok daha fazla. Korkunun ta kendisi sinmiş bu topraklara."

Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 52)Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 52)
2 /