Bitmemiş Öyküler

8,8/10  (38 Oy) · 
102 okunma  · 
39 beğeni  · 
1.511 gösterim
Bitmemiş Öyküler, Tolkien'in Orta-Dünya efsanesinin çok önemli bir parçasıdır. Özellikle Yüzüklerin Efendisi, Silmarillion ve Hobbit kitaplarını okuyan Tolkien hayranlarının dikkatini çekecek bu kapsamlı çalışma, yazarın yaşarken tamamlayamadığı ama oğlu Christopher Tolkien'in kendi notlarıyla sunduğu bir eser.

Bitmemiş Öyküler, Orta-Dünya'nın Birinci Çağı ile Yüzük Savaşı'nın sona erişi arasındaki zamana ait öyküleri kapsıyor. Çöküşü öncesindeki uzun çağlardan Númenor hakkında günümüze kalabilen tek öykünün yanı sıra, Palantíri ve Amroth Efsanesi de yine Bitmemiş Öyküler arasında anlatılıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  755
 • ISBN:
  9786053752417
 • Orijinal Adı:
  Unfinished Tales
 • Çeviri:
  Kemal Baran Özbek
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Göknur Şahin Sarı 
 01 Şub 15:26 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitapta 1. Çağ, 2.çağ, 3.çağ ve çağlara dahil edilmemiş daha uzun zaman dilimleri içinde geçen hikayeler yer almakta. 1.çağda yer alan hikayelere Silmarillion'dan aşinayız. Tuor'un Voronwë ile beraber Gondolin'e nasıl ulaştığı ve daha aşina olduğumuz bir öykü olan Húrin'in çoçukları yer alıyor. 2. çağ öykülerinde ise Númenor halkı, yaşayışları ve gelmiş geçmiş Númenor kralları hakkında oldukça geniş bir bilgiye sahip oluyorsunuz. Bunun yanında Galadriel ve kocası Celeborn hakkında da karışık ama aydınlatıcı bir öykü yer alıyor. 3. çağda ise daha çok Yüzüklerin Efendisi atıflarıyla dolu öyküler var. Hiç bir çağa dahil edilmemiş öyküler aslında şimdiye kadar merak edip cevabını aradığım bir çok soruya yanıt oldu diyebilirim. Özellikle Istariler üzerine olan öykü merakla beklediğim bir bölümdü. Sık sık biraz da unutkanlıklarımdan kaynaklı geriye dönük okumaları çok yaptığım bir kitap oldu. Gerçekten açık bir zihinle okunması gerekiyor. Çoğu yerde kitaplar arası olan çelişkilerden ve dil üzerine yapılan incelemelerden bahsedilmiş. Eğer bu tarz incelemelerden hoşlanmıyorsanız notlar kısmı sıkıcı gelebilir. Onun haricinde seriye ve olaylara az çok hakimseniz keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.

failimuhtar 
11 Eki 2016 · 9/10 puan

Okuması zor olan bir Tolkien kitabı. Çünkü adı üstünde "Bitmemiş Öyküler", çünkü unuttuğunuz birçok şey yüzünden araştırma yapmanız gerekiyor, çünkü Christopher Tolkien'in babasının çelişkilerini anlattığı kısımları bazen sıkıcı olabiliyor. Ama burada Orta-Dünya'dan söz ediyoruz! Ve tabii J.R.R. Tolkien'den, onun anlamlı sözlerinden, ilişkilendirmelerinden... Şöyle demiş kendisi de Yüzüklerin Efendisi'nin Ekler kısmını hazırlarken: "Kitabımı sadece bir 'kahramanlık ve macera' romanı olarak algılayacak ve içerdiği 'açıklığa kavuşmamış kimi olay dizilerini' edebi akışın doğal bir parçası olarak görecek çoğu okurumun bu Eklerin üzerinde durmayıp onları es geçeceği şüphe götürmez." Ondan dökülen bu sözler "Neden Tolkien?" sorusunun temel kabul edilecek bir başka cevabı.

Krallar, kraliçeler, egemenlikler ve elbette, özellikle, Galadriel'in hırsları, nihayetinde söz konusu olan özlemi... Bolca açık algılı okumalar.

Avernus 
02 Nis 2017 · Kitabı okudu · 363 günde · 10/10 puan

LOTR hayranlarının kaçırmaması gerekir. Birbirinden bağımsız, çok uzun bir zaman cetveli içerisinde önemli kişileri ve olayları anlatan öykülerden oluşmaktadır.

N. Emre Yılmaz 
04 Oca 11:04 · Kitabı okudu · 3 günde

Kitap, Silmarillion ve Yüzüklerin Efendisi üçlemesi ile The Hobbit'teki başı veya sonu anlatılmamış hikayeleri derler. Tabi buna ek olarak Numenor insanları hakkında detaylı bilgiler ve Genç Eorl'ü ve yeminini, Rohan Krallığı'nın nasıl kurulduğunu anlatır.

Ömer Faruk KAYA 
08 Ara 2017 · Kitabı okudu · 31 günde · Beğendi · 10/10 puan

tolkien hayranlarının mutlaka okuması gereken bir kitap, lotr ve hobbit serisinin öncelerindeki zamanlara dair hikayeler bir bütün olarak bakmaya yardımcı oluyor.

Kitaptan 33 Alıntı

Göknur Şahin Sarı 
22 Oca 19:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Nedense her güzel şey kısa ömürlü oluyor ve sanırım geriye, onları yaparken yaşadığımız güzel anların hatırası kalıyor sadece.

Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 120 - İthaki)Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 120 - İthaki)
Göknur Şahin Sarı 
 29 Oca 15:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Köklerini kayaların arasına sal; böylelikle rüzgar tüm yapraklarını koparıp alsa bile sen ona karşı durmayı başarırsın.

Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 349 - İthaki)Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 349 - İthaki)
Göknur Şahin Sarı 
26 Oca 13:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sen kıştan sağ çıkmasa ilkbaharın ardından ağlamayacağı şu aptallardan birisin.

Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 176 - İthaki)Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 176 - İthaki)
Göknur Şahin Sarı 
20 Oca 00:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Anar kaluva tielyanna! (Güneş yolunu hep aydınlatsın!)

Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 40 - İthaki)Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 40 - İthaki)
Göknur Şahin Sarı 
23 Oca 14:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kalbine ateş düşmesinden de sakın, kalbinin buz tutmasından da.

Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 132 - İthaki)Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 132 - İthaki)
Göknur Şahin Sarı 
31 Oca 18:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Gandalf'ın ona olan güvensizliği Saruman'ın öfkesini daha da kamçılamıştı.

Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 571 - İthaki)Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 571 - İthaki)
Göknur Şahin Sarı 
22 Oca 16:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ey Orta-Dünya'yı mahveden, seninle yüz yüze gelmeyi başarırsam, atam Fingolfin'in yaptığı gibi ben de seni mahvedeceğim.

Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 100 - İthaki)Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 100 - İthaki)
Göknur Şahin Sarı 
21 Oca 23:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Geriye kalan son umut, onların aramayı hiç akıl edemediği ve uğruna hazırlık yapmadığı umuttur. İşte o umut senin içinde; seni seçmemin ardında yatan sebep de bu.

Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 51 - İthaki)Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 51 - İthaki)
Göknur Şahin Sarı 
 25 Oca 22:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yabanıl Elfler ekmek nedir bilmez, Gri Elfler de onu henüz keşfetmemiştir, denizin ötesinden gelen şu daha gururlu olanları ise ekmeğin nasıl imal edileceğini araştırıp öğrenmeye tenezzül bile etmez.

Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 175 - İthaki)Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 175 - İthaki)
Göknur Şahin Sarı 
 20 Oca 21:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Başında gümüşsü pırıltılılar saçan sivri bir miğfer, onun hemen altında günbatımında pırıldayan bir köpük misali aşağı dökülen upuzun saçlar ve bir sis perdesi gibi bedenini saran gri pelerinini savurup geriye doğru atmasıyla beraber açığa çıkan, büyük bir balığın zırhımsı derisi gibi dip dibe örülmüş parlak bir yelek ve dev şekil karaya doğru yavaşça yürüdükçe denizin yansımasıyla üzerinde alevler oynaşıyormuş hissi doğuran koyu yeşil renkte bir manto. Noldor halkının Ulmo diye hitap ettiği Suların Efendisi, diğer adıyla Derinlerde Gizlenen, Hador hanesinden Huor oğlu Tuor'a işte böyle göründü.

Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 49 - İthaki)Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 49 - İthaki)
4 /