Bitmemiş Öyküler

9,1/10  (15 Oy) · 
58 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.068 gösterim
Bitmemiş Öyküler, Tolkien'in Orta-Dünya efsanesinin çok önemli bir parçasıdır. Özellikle Yüzüklerin Efendisi, Silmarillion ve Hobbit kitaplarını okuyan Tolkien hayranlarının dikkatini çekecek bu kapsamlı çalışma, yazarın yaşarken tamamlayamadığı ama oğlu Christopher Tolkien'in kendi notlarıyla sunduğu bir eser.

Bitmemiş Öyküler, Orta-Dünya'nın Birinci Çağı ile Yüzük Savaşı'nın sona erişi arasındaki zamana ait öyküleri kapsıyor. Çöküşü öncesindeki uzun çağlardan Númenor hakkında günümüze kalabilen tek öykünün yanı sıra, Palantíri ve Amroth Efsanesi de yine Bitmemiş Öyküler arasında anlatılıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  755
 • ISBN:
  9786053752417
 • Orijinal Adı:
  Unfinished Tales
 • Çeviri:
  Kemal Baran Özbek
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:

Okuması zor olan bir Tolkien kitabı. Çünkü adı üstünde "Bitmemiş Öyküler", çünkü unuttuğunuz birçok şey yüzünden araştırma yapmanız gerekiyor, çünkü Christopher Tolkien'in babasının çelişkilerini anlattığı kısımları bazen sıkıcı olabiliyor. Ama burada Orta-Dünya'dan söz ediyoruz! Ve tabii J.R.R. Tolkien'den, onun anlamlı sözlerinden, ilişkilendirmelerinden... Şöyle demiş kendisi de Yüzüklerin Efendisi'nin Ekler kısmını hazırlarken: "Kitabımı sadece bir 'kahramanlık ve macera' romanı olarak algılayacak ve içerdiği 'açıklığa kavuşmamış kimi olay dizilerini' edebi akışın doğal bir parçası olarak görecek çoğu okurumun bu Eklerin üzerinde durmayıp onları es geçeceği şüphe götürmez." Ondan dökülen bu sözler "Neden Tolkien?" sorusunun temel kabul edilecek bir başka cevabı.

Krallar, kraliçeler, egemenlikler ve elbette, özellikle, Galadriel'in hırsları, nihayetinde söz konusu olan özlemi... Bolca açık algılı okumalar.

Kitaptan 14 Alıntı

-Karanlık yollar bazen aydınlığa çıkar.
-Ama gün ışığı altında yürümek bana daha cazip geliyor.

Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 38)Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 38)

"Büyük bir ikilem yaşıyorum. Savaşa mı hazırlanmalı yoksa müdahale etmeyip olayları akışına mı bırakmalı?..."

Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 338)Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 338)

"...Aklını kurcalayan meseleler sana çok önemli görünebilir, ama aslında onlar, çok daha büyük bir ağı meydana getiren sayısız ipten yalnızca biri. Bense pek çok iple aynı anda uğraşmak durumundayım..."

Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 529)Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 529)

...Her defasında uyandığında ise, bu kabusların hiçbirini hatırlamıyordu, içlerinden biri dışında: Bir ada, adanın orta yerinde göğe doğru uzanan yalçın bir dağ, güneşin dağın ardında gitgide gözden kaybolarak batışı ve sonrasında adaya hakim olan gölgeler ve bu gölgelere meydan okurcasına dağın tam zirvesinin hizasında parıldayan yalnız bir yıldız.

Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 53)Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 53)

"...İnanç'ın zırhında bir çatlak, Kehanet'in duvarlarında bir yarık her daim bulunur, ta ki her şey çözümlenip Son'a bağlanıncaya kadar. Ben dayandığım sürece, karanlığın ortasındaki bir ışık, susturulamayan gizli bir ses gibi var olmayı sürdüreceğim. (...) Ama kötülük çok güçlü ve düşmanımızın gölgesi her geçen gün daha geniş bir alana yayılıyor; benimse, güç alanım daraldıkça daraldı, tüm Orta Dünya'da şu an, gizli bir fısıltıdan daha fazlası değilim artık. Benim gücüm o topraklardan çekildikçe, batıya akan sular kuruyup ortadan kalktı, kaynakları ise zehirlendi çünkü Melkor'un gücü, Elfleri ve İnsanları bana karşı kör ve sağır kılmıştı. (...) Noldor halkının bugüne kadar diktiği tüm yapılar yerle bir olmak, tüm umutları yıkılmak üzere. Geriye kalan son umut, onların aramayı hiç akıl edemediği ve uğruna hazırlık yapmadığı umuttur. İşte o umut, senin içinde..."

Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 50 - 51)Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 50 - 51)

"...Bana kalırsa burayı mahveden kötülüğün gücü Orklarınkinden çok daha fazla. Korkunun ta kendisi sinmiş bu topraklara."

Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 52)Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 52)

"...Öğrendiğime göre hiç evlenmemişti Bilbo. Bu durum önce garibime gitti, ama sebebini tahmin edebiliyordum; ama benim zihnimde şekillenen sebep Hobbitlerin çoğunun gösterdiği gerekçeden farklıydı: Onlar bu durumu genç yaşta ailesini yitiren Bilbo'nun uzun süredir yalnız yaşamaya alışmasına ve kendi kendini idare etmeyi öğrenmesine bağlıyordu. Oysa ben, onun benliğinin derinliklerinde yatan ve kendisinin bile anlamadığı ya da paniğe kapıldığı için anlamazlıktan geldiği bir nedenden ötürü "bağlantısız" kalmayı yeğlediğini düşünüyordum..."

Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 539)Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 539)

"Onu ilk elime aldığımda çok sıcaktı, kor gibi sıcak; elimin derisi öyle kavrulmuştu ki bu acıdan hayatım boyunca kurtulamayacağım şüphesine kapılmıştım. Oysa bu satırları kaleme aldığım şu anda acı azalmış, yanıklarsa küçülmüş durumda..."

Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 465)Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 465)
2 /