Adı:
Bitmemiş Öyküler
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
755
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053752417
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Unfinished Tales
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Bitmemiş Öyküler
Bitmemiş Öyküler
Unfinished Tales
Bitmemiş Öyküler, Tolkien'in Orta-Dünya efsanesinin çok önemli bir parçasıdır. Özellikle Yüzüklerin Efendisi, Silmarillion ve Hobbit kitaplarını okuyan Tolkien hayranlarının dikkatini çekecek bu kapsamlı çalışma, yazarın yaşarken tamamlayamadığı ama oğlu Christopher Tolkien'in kendi notlarıyla sunduğu bir eser.

Bitmemiş Öyküler, Orta-Dünya'nın Birinci Çağı ile Yüzük Savaşı'nın sona erişi arasındaki zamana ait öyküleri kapsıyor. Çöküşü öncesindeki uzun çağlardan Númenor hakkında günümüze kalabilen tek öykünün yanı sıra, Palantíri ve Amroth Efsanesi de yine Bitmemiş Öyküler arasında anlatılıyor.
755 syf.
·5 günde
Yüzüklerin Efendisi veya Hobbit'i severek okuduysanız ve Orta-Dünya evrenine derinden bakmak istiyorsanız okumanızı öneririm. Diğer iki kitap kadar akıcı olmasa da her şeyin tek yüzükten ibaret olmadığını, tamamlanmamış öykülerin aslında evrenin daha ne kadar büyük olduğunu, notlarla ve taslak metinlerle anlatan bir kitap. Tolkien'in kendisi kadar oğlunun da büyük emekler verdiğini anlayabilirsiniz. Hayırlı evlat tabirinin vücut bulmuş hali. Teşekkürler Christopher Tolkien. :)
755 syf.
·13 günde·Beğendi·9/10 puan
Kitapta 1. Çağ, 2.çağ, 3.çağ ve çağlara dahil edilmemiş daha uzun zaman dilimleri içinde geçen hikayeler yer almakta. 1.çağda yer alan hikayelere Silmarillion'dan aşinayız. Tuor'un Voronwë ile beraber Gondolin'e nasıl ulaştığı ve daha aşina olduğumuz bir öykü olan Húrin'in çoçukları yer alıyor. 2. çağ öykülerinde ise Númenor halkı, yaşayışları ve gelmiş geçmiş Númenor kralları hakkında oldukça geniş bir bilgiye sahip oluyorsunuz. Bunun yanında Galadriel ve kocası Celeborn hakkında da karışık ama aydınlatıcı bir öykü yer alıyor. 3. çağda ise daha çok Yüzüklerin Efendisi atıflarıyla dolu öyküler var. Hiç bir çağa dahil edilmemiş öyküler aslında şimdiye kadar merak edip cevabını aradığım bir çok soruya yanıt oldu diyebilirim. Özellikle Istariler üzerine olan öykü merakla beklediğim bir bölümdü. Sık sık biraz da unutkanlıklarımdan kaynaklı geriye dönük okumaları çok yaptığım bir kitap oldu. Gerçekten açık bir zihinle okunması gerekiyor. Çoğu yerde kitaplar arası olan çelişkilerden ve dil üzerine yapılan incelemelerden bahsedilmiş. Eğer bu tarz incelemelerden hoşlanmıyorsanız notlar kısmı sıkıcı gelebilir. Onun haricinde seriye ve olaylara az çok hakimseniz keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.
755 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10 puan
Herkese merhaba.
Bitmemiş Öyküler kitabı Tolkien’in Orta-Dünya efsanesinin çok önemli bir parçasıdır. Özellikle Yüzüklerin Efendisi, Silmarillion ve Hobbit kitaplarını okuyan Tolkien hayranlarının dikkatini çekecek bu kapsamlı çalışma, yazarın yaşarken tamamlayamadığı ama oğlu Christopher Tolkien’in kendi notlarıyla sunduğu bir eserdir. Bitmemiş Öyküler, Orta-Dünya’nın Birinci Çağı ile Yüzük Savaşı’nın sona erişi arasındaki zamana ait öyküleri kapsıyor. Çöküşü öncesindeki uzun çağlardan Númenor hakkında günümüze kalabilen tek öykünün yanı sıra, Palantíri ve Amroth Efsanesi de yine Bitmemiş Öyküler arasında anlatılıyor. Bitmemiş öyküler kitabındaki öyküler 1. çağ, 2.çağ ve 3.çağ olarak ayrılıyor. Her çağda farklı bir bilgi ve öyküler var. 1. çağda olan Sillmarillion kitabındaki bilgileri daha detaylı ve açık olarak okuyoruz. 2.çağda ise Númenor halkının yaşayışları ve gelmiş geçmiş Númenor kralları hakkında geniş bir bilgiye sahip oluyoruz. Bunun yanında da Galadriel ve kocası Celeborn hakkında da karışık ama aydınlatıcı bir öykü yer alıyor. Gerçekten karışıktı pek anlayamadım. Çok dikkatli okumak gerekiyor. 3. çağda ise yüzüklerin efendisinin öncesinden anlatılan öyküler var. Merak ettiğim tabikide İsuldur'lu olan bölümdü. Bunun dışında Hobbit hikayesinde yani erebor seferinden de bahsediliyor. Nasıl Cücelerin Gandalf'la karşılaştıkları ve Bilbo'nun evine gitmelerinden. Ayrıca erebor seferi olmadan Gandalf'ın Turin'le konuşması yer alıyor. Gerçekten çok güzel bir kitaptı. Eminim Tolkien yaşasaydı daha farklı ele alıp anlamakta zorlanmazdık diye düşünüyorum. Bitmemiş öyküler kitabını tüm seri bittikten sonra okuyun. Okursanız eğer spoiler yemiş olursunuz. Bana göre Bitmemiş öyküler kitabı tek okumalık bir kitap değil. Tekrar ve tekrar okunması gerekitiğini düşünüyorum. Tamam bazı şeyleri biliyoruz ama bilmediklerimizi unutabilme ihtimalimiz var. Eminim tekrar ve tekrar okuduğumuzda daha iyi anlayabiliriz. Bir de kitabı okurken notlar ve ekler kısmı yer alıyor. Bunlardan rahatsız olmuştum bir bakımdan önemli ama ben okuma gereği duymadım. Biliyorum çünkü anlatılanları ama bir daha okuduğumda okumayı düşünüyorum. Böylelikle bir Orta Dünya maceram bitmiş oldu. Şuan gerçekten çok üzülüyorum. Kendimi Orta Dünya' ya aitmiş gibi hissediyorum. Her karakteri ayrı seviyorum. Umarım sizlerde bu güzel kitabı okursunuz. Tavsiye ediyorum. Mutlaka alıp okuyun.
771 syf.
·6 günde·10/10 puan
Kitap başta birinci çağda Tuor ve hurin'in çocuklarıni diğer kitaplarda olmayan bilgiler vererek anlatıyor. Sonra ikinci çağdaki Numenor krallığı ve kralları hakkında detaylı bilgiler veriyor. Sonra da 3. Çağdaki bazı olaylara açıklık getiriyor, örneğin Rohan'ın kuruluşu.
Kitap okuması zor çünkü her bölüm sonunda notlar var ve bunlar oldukça detaylı. Kitabı okumak için yanınızda harita olması gerekiyor çünkü çok fazla yer ismi geçiyor olaylarda. Ama eğer Middle Earth hayranı iseniz Kesinlikle okuyun. Sıkılmadan, eğlenceli bir şekilde detayları öğrenirsiniz.
755 syf.
·10 günde·9/10 puan
Okuması zor olan bir Tolkien kitabı. Çünkü adı üstünde "Bitmemiş Öyküler", çünkü unuttuğunuz birçok şey yüzünden araştırma yapmanız gerekiyor, çünkü Christopher Tolkien'in babasının çelişkilerini anlattığı kısımları bazen sıkıcı olabiliyor. Ama burada Orta-Dünya'dan söz ediyoruz! Ve tabii J.R.R. Tolkien'den, onun anlamlı sözlerinden, ilişkilendirmelerinden... Şöyle demiş kendisi de Yüzüklerin Efendisi'nin Ekler kısmını hazırlarken: "Kitabımı sadece bir 'kahramanlık ve macera' romanı olarak algılayacak ve içerdiği 'açıklığa kavuşmamış kimi olay dizilerini' edebi akışın doğal bir parçası olarak görecek çoğu okurumun bu Eklerin üzerinde durmayıp onları es geçeceği şüphe götürmez." Ondan dökülen bu sözler "Neden Tolkien?" sorusunun temel kabul edilecek bir başka cevabı.

Krallar, kraliçeler, egemenlikler ve elbette, özellikle, Galadriel'in hırsları, nihayetinde söz konusu olan özlemi... Bolca açık algılı okumalar.
755 syf.
·1 günde·9/10 puan
https://www.instagram.com/mimirtells/ (Kitap incelemeleri ve tavsiyeleri için.)

Bitmemiş Öyküler'de Silmarillion'da yarım kalan, eksik gibi görünen ne varsa ayrıntılı şekilde bahsediliyor. Özellikle Turin Turambar'ın hikayesini daha ayrıntılı görüyoruz. Hatta Tolkien Turin'i o kadar sevmiş ve üzerine yazmış ki, Hurin'in Çocukları diye Turin ve kardeşinin anlatıldığı ayrıca bir kitap var. Kısacası, önce Silmarillion'dan başlıyoruz sonra Bitmemiş Öyküler'e geçiyoruz çünkü ilk bu kitap okunursa kendi kendine spoiler vermek gibi olabilir.
755 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Bu kitabı okuyarak anladım ki kalıcı bir kitap yazmak için derin bir bilgi birikimi kırılmaz bir azim gerekli. Yüzlerce deneme yazmalı asla bikmamali. Bitmemiş öyküler de gösteriyor ki bitmeyeceğini düşünmeden yazmaya devam etmeli. Ve son olarak neredeyse mükemmel bir bir birlikteliğin olsu. Bu da Tolkien in ne kadar zeki olduğunu ve kuvvetli bir hafızaya sahip olduğunu gösteriyor
755 syf.
·363 günde·10/10 puan
LOTR hayranlarının kaçırmaması gerekir. Birbirinden bağımsız, çok uzun bir zaman cetveli içerisinde önemli kişileri ve olayları anlatan öykülerden oluşmaktadır.
755 syf.
·9/10 puan
Özellikle Yüzüklerin Efendisi, Hobbit, Silmarillion ve Hurin'in Çocukları'ndan sonra okumanızı tavsiye ederim. Bu kitap bir hikayeler bütününü oluşturmuyor. Size hitap etmesi için gerçekten Orta Dünya'ya bayılan biri olmanız gerekiyor. Bunun haricinde Orta Dünya serüvenimi şöyle özetleyebilirim: Önce filmleri izledim ardından kitaplara giriş yaptım. Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit bittikten sonra Silmarillion'a başladım. Peşi sıra Hurin'in Çocukları'nı bitirdikten sonra Bitmemiş Öyküleri'i okudum. Bu evrene girmek isteyen ama çekinenlere böyle bir tavsiye vermek istedim. İyi okumalar dilerim.
674 syf.
·24 günde·Beğendi·8/10 puan
Tolkien'in notlarının toparlanmasıyla oluşan bu kitap oğlu tarafından derlenen bir eser olmakla beraber, Tolkien'in çeşitli karalamalarının da yer aldığını belirtmek gerekiyor. Kitabı 2. defa okuduğumda yine aynı sıkılma belirtileri yaşadım. Çünkü kaynak her ne kadar Tolkien üstattan gelse de gereksiz yere oğlu tarafından açıklamalara maruz kalıyor. Neden 2. defa okudun derseniz ise Yüzüklerin Efendisi'nin dizisi gelmeden detaylara inmek istedim. Tekrar kıyıda köşede ne kalmış ne, nasıldı araştırma yaparak hatırlamak istedim. Zaten okuyacak kitabım da kalmamıştı. Kitapta en sevdiğim hikaye tüm Tolkien severlerin gönlünde taht kurmuş Hurin'in Çocukları hikayesidir. Uzun bir inceleme yapabilirdim ama yapmak istemiyorum. Hatta bence bu bir inceleme bile değil.
771 syf.
Fantastik Edebiyatın Efendisi Tolkien'in notlarından alınmış, bazıları bildiğimiz kitaplarda okuduğumuz, bir kısmı tamamen bitmemiş ya da farklı versiyonlarından hangisinin nihai son olduğuna karar verilmemiş orta dünyaya ait çeşitli öyküleri barındıran, yine Beren ve Luthien'in hikayesi ile Gondolin'in Düşüşü kıvamına biraz yakın şekilde oğul Tolkien'in babasının notlarından elde ettiği kısımları da içinde barındıran harika bir eser.
Bazı hikayeleri ister istemez birkaç defa okumak benim için güzeldi ancak herkeste aynı etkiyi bırakmayabilir. Yine Hurin'e, Gondolin'e değinildiği gibi, çelişkiler barındıran Lady Galadriel'imiz ve Celeborn'a ait olan öykü de eserde mevcut.
Öykülerin bir kısmında Gandalf'ın Bilbo Baggins'i, Torin ve grubuna nasıl dahil ettiği daha doğrusu dahil edebilmek uğruna neler yaptığı ve aslında bir taşla iki kuşu nasıl vurduğu da anlaşılıyor. Hem Smaug hem de Melkor'un uşağı olan Sauron'a atılan iki taş..
Kitabı şöyle güzel böyle harika diye övmeye gerek yok, zaten Tolkien fanları olarak bunları bilmeyen yok:) Orta dünyaya duyulan ilgiyle beraber edinilecek birçok bilgi ve hikâyeyi içinde barındıran bu kitabı kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar..
755 syf.
·3 günde
Kitap, Silmarillion ve Yüzüklerin Efendisi üçlemesi ile The Hobbit'teki başı veya sonu anlatılmamış hikayeleri derler. Tabi buna ek olarak Numenor insanları hakkında detaylı bilgiler ve Genç Eorl'ü ve yeminini, Rohan Krallığı'nın nasıl kurulduğunu anlatır.
Nedense her güzel şey kısa ömürlü oluyor ve sanırım geriye, onları yaparken yaşadığımız güzel anların hatırası kalıyor sadece.
' Aklını kurcalayan meseleler sana çok önemli görünebilir, ama aslında onlar, çok daha büyük bir ağı meydana getiren sayısız ipten yalnızca biri. Bense pek çok iple aynı anda uğraşmak durumundayım. '
Eğer biraz eğilecek olursan seni daha da bükerler ve nihayet onların ayakları dibinde yerlere kapanırsın. Köklerini kayaların arasına sal; böylelikle rüzgar tüm yapraklarını koparıp alsa bile sen ona karşı durmayı başarırsın.
J. R. R. Tolkien
Sayfa 349 - İthaki Yayınları
Yaşlanınca da pek bir şey değişmez; dışarıda oynamak yerine evin içinde oynamayı tercih ederler sadece.
J. R. R. Tolkien
Sayfa 345 - 1 Şubat 2020, 1. Baskı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bitmemiş Öyküler
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
755
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053752417
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Unfinished Tales
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Bitmemiş Öyküler
Bitmemiş Öyküler
Unfinished Tales
Bitmemiş Öyküler, Tolkien'in Orta-Dünya efsanesinin çok önemli bir parçasıdır. Özellikle Yüzüklerin Efendisi, Silmarillion ve Hobbit kitaplarını okuyan Tolkien hayranlarının dikkatini çekecek bu kapsamlı çalışma, yazarın yaşarken tamamlayamadığı ama oğlu Christopher Tolkien'in kendi notlarıyla sunduğu bir eser.

Bitmemiş Öyküler, Orta-Dünya'nın Birinci Çağı ile Yüzük Savaşı'nın sona erişi arasındaki zamana ait öyküleri kapsıyor. Çöküşü öncesindeki uzun çağlardan Númenor hakkında günümüze kalabilen tek öykünün yanı sıra, Palantíri ve Amroth Efsanesi de yine Bitmemiş Öyküler arasında anlatılıyor.

Kitabı okuyanlar 539 okur

  • Ahmet Tevhid Kuzu
  • Ömer Can Alaçam
  • brkykrs
  • Esperanza
  • Ferid Mamedov
  • YOK
  • Hakan
  • Mehmet İkizceli
  • Remzi K.
  • umut

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%0
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%40.7
25-34 Yaş
%35.2
35-44 Yaş
%14.8
45-54 Yaş
%5.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%25.2
Erkek
%74.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%39.6 (84)
9
%25 (53)
8
%17.5 (37)
7
%4.2 (9)
6
%0.5 (1)
5
%0.5 (1)
4
%0
3
%0
2
%0.9 (2)
1
%0