Christopher Tolkien

Christopher TolkienBitmemiş Öyküler yazarı
Yazar
Derleyen
Editör
9.0/10
337 Kişi
1.109
Okunma
67
Beğeni
4.377
Görüntülenme

Hakkında

Christopher Reuel Tolkien (d. 21 Kasım 1924, Leeds, İngiltere), yazar J. R. R. Tolkien'in (1892-1973) üçüncü ve en küçük oğludur. En çok, babasının ölümünden sonra yayımlanan eserlerinin yayım yönetmeni olarak bilinir. Babasının eseri Yüzüklerin Efendisi'nin haritalarını bizzat çizmiş ve C. J. R. T. şeklinde imzalamıştır. J harfi John'un kısaltmasıdır. John, yazarın vaftiz adıdır, Christopher Tolkien bu ismi günlük hayatta kullanmaz.
Tam adı:
Christopher Reuel Tolkien
Unvan:
Yazar
Doğum:
Leeds, İngiltere, 21 Kasım 1924
Ölüm:
Draguignan, Fransa, 15 Ocak 2020

Okurlar

67 okur beğendi.
1.109 okur okudu.
42 okur okuyor.
1.118 okur okuyacak.
36 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Reklam
Nedense her güzel şey kısa ömürlü oluyor ve sanırım geriye, onları yaparken yaşadığımız güzel anların hatırası kalıyor sadece.
Sayfa 120 - İthakiKitabı okudu
Kalbin sana ne yapmanı söylüyorsa, öyle hareket et.
Sayfa 291 - İthaki YayınlarıKitabı okudu
Onunla olan geçmişimizi kalbimde saklayacağım, ortak geleceğimiz ise çoktan öldü.
Sayfa 341 - İthaki YayınlarıKitabı okudu
Eğer biraz eğilecek olursan seni daha da bükerler ve nihayet onların ayakları dibinde yerlere kapanırsın. Köklerini kayaların arasına sal; böylelikle rüzgar tüm yapraklarını koparıp alsa bile sen ona karşı durmayı başarırsın.
Sayfa 349 - İthaki YayınlarıKitabı okudu
Yaşlanınca da pek bir şey değişmez; dışarıda oynamak yerine evin içinde oynamayı tercih ederler sadece.
Sayfa 345 - 1 Şubat 2020, 1. Baskı
Reklam
"Nedense her güzel şey kısa ömürlü oluyor ve sanırım geriye, onları yaparken yasadigimiz güzel anlarin hatırası kalıyor sadece.”
Bitmemiş Öyküler
Bitmemiş Öyküler
J. R. R. Tolkien
J. R. R. Tolkien
Yeni blog sayfamda Yüzüklerin Efendisi kitabı hakkında bir yazı yazdım, hepinizi beklerim. Yorumlarınızı esirgemeyin. ciftirnak.blogspot.com/2020/05/siz-dah...
Yüzüklerin Efendisi
Yüzüklerin Efendisi
|
Christopher Tolkien
Christopher Tolkien
|
J. R. R. Tolkien
J. R. R. Tolkien
"Kalbinizin hem sıcağından hem de soğuğundan korkun ve mümkünse sabırlı olmaya çalışın."
Bitmemiş Öyküler
Bitmemiş Öyküler
J. R. R. Tolkien
J. R. R. Tolkien

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
755 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
13 günde okudu
Kitapta 1. Çağ, 2.çağ, 3.çağ ve çağlara dahil edilmemiş daha uzun zaman dilimleri içinde geçen hikayeler yer almakta. 1.çağda yer alan hikayelere Silmarillion'dan aşinayız. Tuor'un Voronwë ile beraber Gondolin'e nasıl ulaştığı ve daha aşina olduğumuz bir öykü olan Húrin'in çoçukları yer alıyor. 2. çağ öykülerinde ise Númenor halkı, yaşayışları ve gelmiş geçmiş Númenor kralları hakkında oldukça geniş bir bilgiye sahip oluyorsunuz. Bunun yanında Galadriel ve kocası Celeborn hakkında da karışık ama aydınlatıcı bir öykü yer alıyor. 3. çağda ise daha çok Yüzüklerin Efendisi atıflarıyla dolu öyküler var. Hiç bir çağa dahil edilmemiş öyküler aslında şimdiye kadar merak edip cevabını aradığım bir çok soruya yanıt oldu diyebilirim. Özellikle Istariler üzerine olan öykü merakla beklediğim bir bölümdü. Sık sık biraz da unutkanlıklarımdan kaynaklı geriye dönük okumaları çok yaptığım bir kitap oldu. Gerçekten açık bir zihinle okunması gerekiyor. Çoğu yerde kitaplar arası olan çelişkilerden ve dil üzerine yapılan incelemelerden bahsedilmiş. Eğer bu tarz incelemelerden hoşlanmıyorsanız notlar kısmı sıkıcı gelebilir. Onun haricinde seriye ve olaylara az çok hakimseniz keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.
Bitmemiş Öyküler
Bitmemiş ÖykülerJ. R. R. Tolkien · İthaki Yayınları · 20121,110 okunma
Reklam
755 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
13 günde okudu
Herkese merhaba. Bitmemiş Öyküler kitabı Tolkien’in Orta-Dünya efsanesinin çok önemli bir parçasıdır. Özellikle Yüzüklerin Efendisi, Silmarillion ve Hobbit kitaplarını okuyan Tolkien hayranlarının dikkatini çekecek bu kapsamlı çalışma, yazarın yaşarken tamamlayamadığı ama oğlu Christopher Tolkien’in kendi notlarıyla sunduğu bir eserdir. Bitmemiş
Bitmemiş Öyküler
Bitmemiş ÖykülerJ. R. R. Tolkien · İthaki Yayınları · 20121,110 okunma
771 syf.
·
Puan vermedi
·
13 günde okudu
J.R.R.Tolkien-Bitmemiş öyküler... Kitap beni baya etkiledi..doğrusu tarihlerden olan sözler çok,ama keyifle okuduğum kitaplardan biri oldu:)... Tolkien'nin "
Yüzüklerin Efendisi
Yüzüklerin Efendisi
kitabında baya bir merak ediyorum,kısa zamanda inşAllah okumak kısmet olur.. Kitapda geçen sözler mükemelll... -Karanlık yollar bazen aydınlığa çıkar"diye bir alıntı vardı..Ben pek inanmıyorum bir aydınlığa çıkacağını..
Bitmemiş Öyküler
Bitmemiş Öyküler
kitabı
J. R. R. Tolkien
J. R. R. Tolkien
-nin "Orta Dünya"efsanesinin önemli bir parçası..Yazarın yaşarken tamamlayamadığı ama oğlu Christopher Tolkien'in notlarıyla sunduğu bir eser...Kitap 3 çağa ayrılıyor ve her çağda farklı olaylar oluyor.... herkesin kitap rafında olması lazım (bence)... Okuyan ve ya okumak isteyen herkese güzel okumalar...
Bitmemiş Öyküler
Bitmemiş ÖykülerJ. R. R. Tolkien · İthaki Yayınları · 20201,110 okunma