Firmin

8,0/10  (26 Oy) · 
51 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.071 gösterim
O bir hümanist! O bir entel! O bir filozof! O bir serseri! O bir mucize!!! Bir kitapçının bodrumunda doğdu. Dünya edebiyatını kitap kitap okudu. İnsanların arasından kendine bir dost aradı. Ayrıksı yaşamıyla bir sevgi destanı yarattı…Entel fare Firmin on üç kardeşin sonuncusu olarak Boston’da bir kitapçının bodrumunda doğar. Kardeşleri arasında en minyonu olduğu için bir türlü anne sütü ememez ve açlığını gidermek için kitapları yemeye başlar. Kitapları yedikçe okumayı öğrenen Firmin, zamanla kitapçıdaki bütün kitapları okur ve sonra kendi kitabını yazmaya başlar. Bu aynı zamanda onun hayatıdır.r Herhangi bir fare değil, medeni bir fare olan Firmin’in insanlarla iletişime geçme çabası, yaşadığı yabancılaşma, hayalleri ve hayal kırıklıkları, edebiyatın gücünü anlatan bu muhteşem romanda saklı. “Tadı güzelse okuması da güzeldir,” diyen Firmin’e hak vereceksiniz..!
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  157
 • ISBN:
  9789754472639
 • Çeviri:
  Kemal Küçükgedik
 • Yayınevi:
  Özgür
 • Kitabın Türü:
Delfin Ö. 
 07 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

| Spoiler içerebilir belki de içermeyebilir.

Merhaba,

Firminle olan yolculuğumuz bitti. Firmin, büyük bir ailenin en küçük faresidir. Bir kitapçıda doğan Firmin, küçük ve kardeşleri kadar uyanık ol(a)madığı için annesini ememez. Fakat,yaşamaya devam etmek için karnını doyurmalı ve kendi başının çaresine de bakmalıdır. Doğduğu ve yaşadığı kitapçıyı keşfetmeye,kitapları kemirerek karnını doyurmaya karar vermiştir. Tadı güzelse okuması da güzeldir felsefesini benimseyen minik Firmin bir süre sonra kitap kurdu olur. Karnını ve deyim yerimdeyse ruhunu da kitaplarla doyurmak ona başka dünyaların da kapısını açacak mıdır? Başta annesi ve diğer kardeşlerinin de kitapçıyı terk etmesiyle yalnız kalan Firmin nelerle tanışıp, neler yaşayacaktır? Firmin'in gözünden, insanların dünyasına bakıyoruz. Kitabı tebessüm ederek eğlenceli bir şekilde okumaya başlasanız bile ilerledikçe Firmin’in alaycı;ama bir o kadar da hüzünlü anlatımı yüreğinizi burkuyor. Özgün konusu ile edebiyatı sevenlerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Dengesiz, kültürlü, yalnız, sevmeye muhtaç,kederli, eğlenceli, bilge,vefakar Firminle tanışmanız dileklerimle.

Handan Aksu 
05 Nis 21:42 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Evcil değil medeni bir fare Firmin. Sürekli kendini sorgulayan, harika bir edebiyat zevki olan, kitapları tatlarına göre seçebilen eşsiz bir fare. Kitabı okurken yanınızda mutlaka bir not defteri tutun. Kitap bittikten sonra kendinize yeni bir okuma listesi oluşturmuş olacaksınız.

Göknur Şahin Sarı 
03 Nis 22:44 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Firmin gibi olmak... En çokta kendinin farkında olması, bir yandan hayalperest olup bir yandan gerçekçi kalabilmesi, insandan daha çok insan Firmin. Kesinlikle evcil bir fare değil Firmin sadece medeni. Okumanızı ve bir farenin hayatından çok kendini yalnız hisseden, okuma aşkıyla yanıp tutuşan, kalıpların çok dışında bir dostla tanışacaksınız ve eminim seveceksiniz.

Derya Berber Tali 
03 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

13 kardeşten biri olan minik fare Firmin,kardeşlerinden fırsat bulup bi türlü annesini ememez. Bu nedenle doğduğu kitapçı dükkanında ki kitapları kemirmeye başlar. Yemesi Güzelse okuması da güzeldir diye kitapları okumaya başlar;ve entel fare Firmin ortaya çıkar. Firmin in başına gelenleri zevkle okuyacaksaniz ve artık fare zehiri alırken aklınıza Firmin gelecek.

Bennu Akay 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Unutulmazsın firmin!
Hala okumadıysanız çok yazık :)
Kesinlikle okuyun ve farklı bir konu nasıl bulunur da nasıl kitap yazılır görün. Neden bunca yıl özgün kalınabiliyorun yanıtıdır bu kitap! Şimdikiler sabun köpüğü...

ESRA ÖZGÜL 
05 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Gerçek bir dönüşüm hikayesi.. Kitap boyunca bahsedilen yazarları ve kitapları not etmeniz ısrarla tavsiye. Bitişine üzülemeden yaptığınız yeni okuma listesi ile devam ediyorsunuz kaldığınız yerden. Ayrıca kitabı ciddi sayılabilecek bi kitabevinin çocuk kitapları reyonunda bulduğumu paylaşmak isterim ki bu acı tarafı. George Orwell ''hayvan çiftliği'' nin sırf kitap kapağı yüzünden yine o reyonlara konulması gibi.

Gamze maraz 
30 Nis 19:39 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

İnternette gezinirken takıldm bu kitaba. Merak ettim aldım. Kurgusu hayalden oluşuyor. Farenin hayalinden. Eğlenceli. Çok okumalı bol kitaplı bir kitap :) Bir farenin gözünden dünya.Aslında hayalinden.Ah firmin senin yalayıp yuttugunun birazından feyz alsak bile yetecek.

Nina 
17 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Firmin bir fare,büyük ailenin en küçük faresidir. Çok kardeş arasında büyümesine rağmen onlar gibi uyanık olamadı. Annesi ve kardeşleri yuvalarını terk ettikten sonra Firmin hala devam ediyordu kitapçı dükkanın tavanında yaşamaya. Kitapçı Norman onu yardımçı olarak alır diye hayaller kuruyordu. Sevgi ile takip ediyordu Normanı; sabahları kahve eşliğinde gazete okumaları sonra da müşterilerle karşılıklı sohbet edip istedikleri kitapları bulmaya yardımcı oluyordu. Ama hayat, farenin hayatı olsa bile, pürüzsüz geçmez...

''Ne okuyayım?'' diye soranlara ''Firmin'' tavsiye ediyorum. Firminin hayat hikayesi ile beraber bir çok kitapların hikayeleri, kitaplarda geçen olayları ve kahramanlarını anlatıyor yazar.
Ayrıca espirli anlatımı sayesinde insanları tanıma yönünde püf noktalarının olması eserine farklı tadı vermiş oldu.

Derya Berber Tali ye teşekkür ediyorum beni bu kitabı ile tanıştırdığı için.

"Kelimelere baktım ama hiçbiri bulanıklaşmadı. Farelerin gözyaşı yoktur. Dünya kuru ve soğuktu ve sözcükler güzeldi."

Bir kitabın tadı güzelse, okuması da güzeldir diyen ,hümanist&zeki fare Firmin kesinlikle, kitap kokulu her sözü ile benim gibi tüm kitap tutkunlarının kalbini kazanacaktır.

Çok beğenerek ve sürekli merak dolu bir hızla okudum kitabı.
Kitapta adı geçen kitapları not ettim, içlerinden önceden okuduklarımı Firmin ile birlikte hatırladım.

Dolu dolu kitap dolu bu kitaptan bir ısırık alın, eminim benim gibi tadına doyamayacaksınız...

ilker Görkem 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sevgili Firmin gibi olmak istediğim çok olmuştur. Onun kadar aç, onun kadar yetinmeyen... O dönüşümünden sonra benimle iletişime geçse ne güzel olurdu. Saygıyla, dikkatle dinlerdim kendisini.
"Özgür olmak için bir fırsat olan maske takmakla, o maskenin size zorla taktırılması arasındaki fark, hapishaneyle sığınak arasındaki fark gibidir." diyor üstat Firmin...

Kitaptan 50 Alıntı

Nina 
11 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Gerçek dünya dedikleri yerde pek seyahat etme imkanım olmadı ama zihnimdeki hayal dünyasında çok gezdim.

Firmin, Sam Savage (Sayfa 22)Firmin, Sam Savage (Sayfa 22)

Ne kadar güzel olursa olsun çıkamadığım bir oda benim için hapishanedir.

Firmin, Sam Savage (Sayfa 109)Firmin, Sam Savage (Sayfa 109)
Nina 
16 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bedava Kitap
5 dakikada alabildiğiniz kadar kitap sizin

Firmin, Sam Savage (Sayfa 139)Firmin, Sam Savage (Sayfa 139)
Handan Aksu 
05 Nis 18:33 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Özgür olmak için bir fırsat olan maske takmakla, o maskenin size zorla taktırılması arasındaki fark, hapishaneyle sığınak arasındaki fark gibidir.

Firmin, Sam Savage (Sayfa 125 - Özgür Yayınları)Firmin, Sam Savage (Sayfa 125 - Özgür Yayınları)

Okumak başka bir şey, konuşmaksa başka bir şey,
topluluk önünde konuşmaktan söz etmiyorum bile...

Firmin, Sam Savage (Sayfa 47)Firmin, Sam Savage (Sayfa 47)

Dışarıdan bakıldığında eski nazik tavırlarım değişmemiş olurdu ama kalbimin kırıldığını kim bilecekti?

Firmin, Sam Savage (Sayfa 64)Firmin, Sam Savage (Sayfa 64)
Nina 
12 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Cumartesi akşamları, özellikle de hava güzelse, kitapçı müşterilerle dolardı ve Norman kapının yanındaki masasından kalkıp insanlarının aradıkları şeyi bulmalarına yardımcı olurdu.

Firmin, Sam Savage (Sayfa 56)Firmin, Sam Savage (Sayfa 56)
Nina 
14 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Devam etmek zorundasın, bilirsin. Köpekbalıkları gibi. Durursan boğulup ölürsün.

Firmin, Sam Savage (Sayfa 70)Firmin, Sam Savage (Sayfa 70)
5 /