Firmin

7,8/10  (17 Oy) · 
38 okunma  · 
15 beğeni  · 
964 gösterim
O bir hümanist! O bir entel! O bir filozof! O bir serseri! O bir mucize!!! Bir kitapçının bodrumunda doğdu. Dünya edebiyatını kitap kitap okudu. İnsanların arasından kendine bir dost aradı. Ayrıksı yaşamıyla bir sevgi destanı yarattı…Entel fare Firmin on üç kardeşin sonuncusu olarak Boston’da bir kitapçının bodrumunda doğar. Kardeşleri arasında en minyonu olduğu için bir türlü anne sütü ememez ve açlığını gidermek için kitapları yemeye başlar. Kitapları yedikçe okumayı öğrenen Firmin, zamanla kitapçıdaki bütün kitapları okur ve sonra kendi kitabını yazmaya başlar. Bu aynı zamanda onun hayatıdır.r Herhangi bir fare değil, medeni bir fare olan Firmin’in insanlarla iletişime geçme çabası, yaşadığı yabancılaşma, hayalleri ve hayal kırıklıkları, edebiyatın gücünü anlatan bu muhteşem romanda saklı. “Tadı güzelse okuması da güzeldir,” diyen Firmin’e hak vereceksiniz..!
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  157
 • ISBN:
  9789754472639
 • Çeviri:
  Kemal Küçükgedik
 • Yayınevi:
  Özgür
 • Kitabın Türü:
Derya Berber Tali 
03 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

13 kardeşten biri olan minik fare Firmin,kardeşlerinden fırsat bulup bi türlü annesini ememez. Bu nedenle doğduğu kitapçı dükkanında ki kitapları kemirmeye başlar. Yemesi Güzelse okuması da güzeldir diye kitapları okumaya başlar;ve entel fare Firmin ortaya çıkar. Firmin in başına gelenleri zevkle okuyacaksaniz ve artık fare zehiri alırken aklınıza Firmin gelecek.

Bennu Akay 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Unutulmazsın firmin!
Hala okumadıysanız çok yazık :)
Kesinlikle okuyun ve farklı bir konu nasıl bulunur da nasıl kitap yazılır görün. Neden bunca yıl özgün kalınabiliyorun yanıtıdır bu kitap! Şimdikiler sabun köpüğü...

ESRA ÖZGÜL 
05 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Gerçek bir dönüşüm hikayesi.. Kitap boyunca bahsedilen yazarları ve kitapları not etmeniz ısrarla tavsiye. Bitişine üzülemeden yaptığınız yeni okuma listesi ile devam ediyorsunuz kaldığınız yerden. Ayrıca kitabı ciddi sayılabilecek bi kitabevinin çocuk kitapları reyonunda bulduğumu paylaşmak isterim ki bu acı tarafı. George Orwell ''hayvan çiftliği'' nin sırf kitap kapağı yüzünden yine o reyonlara konulması gibi.

Nina 
17 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Firmin bir fare,büyük ailenin en küçük faresidir. Çok kardeş arasında büyümesine rağmen onlar gibi uyanık olamadı. Annesi ve kardeşleri yuvalarını terk ettikten sonra Firmin hala devam ediyordu kitapçı dükkanın tavanında yaşamaya. Kitapçı Norman onu yardımçı olarak alır diye hayaller kuruyordu. Sevgi ile takip ediyordu Normanı; sabahları kahve eşliğinde gazete okumaları sonra da müşterilerle karşılıklı sohbet edip istedikleri kitapları bulmaya yardımcı oluyordu. Ama hayat, farenin hayatı olsa bile, pürüzsüz geçmez...

''Ne okuyayım?'' diye soranlara ''Firmin'' tavsiye ediyorum. Firminin hayat hikayesi ile beraber bir çok kitapların hikayeleri, kitaplarda geçen olayları ve kahramanlarını anlatıyor yazar.
Ayrıca espirli anlatımı sayesinde insanları tanıma yönünde püf noktalarının olması eserine farklı tadı vermiş oldu.

Derya Berber Tali ye teşekkür ediyorum beni bu kitabı ile tanıştırdığı için.

ilker Görkem 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sevgili Firmin gibi olmak istediğim çok olmuştur. Onun kadar aç, onun kadar yetinmeyen... O dönüşümünden sonra benimle iletişime geçse ne güzel olurdu. Saygıyla, dikkatle dinlerdim kendisini.
"Özgür olmak için bir fırsat olan maske takmakla, o maskenin size zorla taktırılması arasındaki fark, hapishaneyle sığınak arasındaki fark gibidir." diyor üstat Firmin...

Kitaptan 39 Alıntı

Nina 
11 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Gerçek dünya dedikleri yerde pek seyahat etme imkanım olmadı ama zihnimdeki hayal dünyasında çok gezdim.

Firmin, Sam Savage (Sayfa 22)Firmin, Sam Savage (Sayfa 22)

Ne kadar güzel olursa olsun çıkamadığım bir oda benim için hapishanedir.

Firmin, Sam Savage (Sayfa 109)Firmin, Sam Savage (Sayfa 109)
Nina 
16 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bedava Kitap
5 dakikada alabildiğiniz kadar kitap sizin

Firmin, Sam Savage (Sayfa 139)Firmin, Sam Savage (Sayfa 139)

Dışarıdan bakıldığında eski nazik tavırlarım değişmemiş olurdu ama kalbimin kırıldığını kim bilecekti?

Firmin, Sam Savage (Sayfa 64)Firmin, Sam Savage (Sayfa 64)
Nina 
12 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Cumartesi akşamları, özellikle de hava güzelse, kitapçı müşterilerle dolardı ve Norman kapının yanındaki masasından kalkıp insanlarının aradıkları şeyi bulmalarına yardımcı olurdu.

Firmin, Sam Savage (Sayfa 56)Firmin, Sam Savage (Sayfa 56)

Afrika'da kıtlık zamanlarında aç çocuklar toprak yermiş. Yeterince acıkırsanız her şeyi yiyebilirsiniz. Bir şeyi çiğneyip yutma hareketi, vücudunuzu doyurmasa bile hayallerinizi doyurabilir. Yemek hayali de diğer tüm hayaller gibidir, ölene dek onlarla yaşayabilirsiniz.

Firmin, Sam Savage (Sayfa 23)Firmin, Sam Savage (Sayfa 23)

Her şey cehenneme doğru giderken yanında bizi de sürüklüyordu. Fakat o zamanlar her şeyin mahvolacağını bilmiyorduk. Kişi gençken her şeyin sonsuza dek süreceğini zanneder.

Firmin, Sam Savage (Sayfa 20)Firmin, Sam Savage (Sayfa 20)

Her gece kitapları yemeye ve okumaya devam ederken çok garip bir ilişkinin farkına vardım. Bir kitabın tadıyla edebi değeri arasında sanki önceden belirlenmiş bir benzerlik vardı. Okumaya değer olduğunu anlayabilmek için kitabın basılmış bölgesinden biraz yemem lazımdı. Kapak sayfasından yemeyi ve kitabın kalanına dokunmamayı öğrendim. "Yemesi güzelse, okuması da güzeldir" benim sloganım oldu.

Firmin, Sam Savage (Sayfa 43)Firmin, Sam Savage (Sayfa 43)
4 /