Adem'den Önce

7,7/10  (111 Oy) · 
341 okunma  · 
79 beğeni  · 
2.800 gösterim
"Ademden Önce", konu açısından "Jack London"ın öbür yapıtlarından oldukça değişik olmasına karşın, 'hava' bakımından yine de onlara benzer. İnsanoğlunun çok uzak geçmişini, yarı-insan olduğu dönemi anlatan bu roman, yazıldığı çağın bilimsel verilerine (Darwin'in görüşüne) uygun olduğu kadar, soluk kesici ve anlamlı bir serüven romanıdır da. Her yaştan okura, kendi uzak geçmişini böylesine canlı, böylesine derin bir özdeşleşme yaratarak anlatan bir başka yapıt yoktur. İnsanın insan olma savaşı, "Jack London"ın büyük bir ustalıkla anlattığı bu yırtıcı savaş, coşku verici olduğu kadar acıklıdır da.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9789755105857
 • Orijinal Adı:
  Before Adam
 • Çeviri:
  Pınar Kür
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Tuco Herrera 
28 Haz 20:46 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Yine önceden okunup geç kalınmış ama acısını İŞSİZLİKLE aldığım incelemelerimden biri .. gene sahaftan ucuz yollu ama en bi güzel çevirisini alarak kattık arşivimize .. çok hacimli olmamasından kelli kitaptan öyle büyük beklentilerim yoktu ..ama Jack London farkını tabii ki ortaya koydu hemde bana güzel bir de sürpriz yaparak.. ne miydi o sürpriz?

"SENELERDİR GÖRDÜĞÜM HELİKOPTERDEN DÜŞMELİ RÜYALARIMI YORUMLAYABİLDİM EN SONUNDA BU KİTAPLA =) "

az sabır ve sebat biliyorsunuz ki elzem kendi kritiklerim açısından .. önce kitap hakkında biraz ön bilgi verelim .. bir kez : darwin'in evrim teorisi gibi düşüncelerini ve savlarını "90larda kanal 6 öğle film kuşağında izlediğiniz o 3rd rate kung fu filmlerindeki cicoz çinlilerin kiremiti tek vuruşta kırdığı gibi def ediyor ve yok sayıyorsanız ya da annelerin küçük çocuğuna kaşığı uçak yapıp içine mühimmat diye ıspanak doldurduğu ikiliyi reddeden Bükem kız inadı miras kaldıysa size : senin fişini çektim arkadaşım !! geri kalanlar fındık fıstık bonibon kapın beri gelin =) ( bu arada kanal 6' daki öğlen yayınlanan karete film kuşağı efsanedir ..o tayfaya özenip karşıki okul inşaatından kiremit getirip sehpaların üstünde kırayım derken anadan babadan bi araba zopa yemeyen bizden değildir! kızlar için bir dahaki incelememde ayrı bi lüzumsuzluk bulacağım ...)

ben baştan uyarayım da sonra kan davasına evrilmeyelim vortexlerde .. evet ne diyorduk.. yazar bu kitapla milyonlarca ( o derece emin değilim ama bilimsel olsun şşş ;) ) yıl öncesine, ilk insanların dünyasına götürüyor bizleri.. özellikle bir "maymun " göndermesi yok insanlar için yalnız benimde bir sürpriz sonucu öğrendiğim gibi o ağaçtan düşmeli rüyaların (ben de helikopter versiyonu var bunların..hani tam düşerken uyandığınız o rüyalar... ), ağaçlarda yaşayan , yere düşüp ölmeyen ya da o sırada düşerken başka bir dala tutunup bir şekilde hayatta kalan ilk atalarımızdan bizlere RÜYALARIMIZ vasıtası ile miras kaldığı savından yola çıkıp, ara sıcaklar ikram ederek girizgahı yapıyor =) heuehee!! nasıl yandı dimi beynin ? =) neyse ki konu salt bu döngü üzerinden gelişmiyor ..kitap çok daha renkli ..acunun "SÖRVAYVIR" adasının kamerasız ve vahşi hayvanlar ile dolu olan bir versiyonu aslında.. rakipler ise daha gaddar ... oku ve ateş kullanımını çözmüş İLK PREMIUM CİN ALİLER - ATEŞ İNSANLARI!! daha uzatmaya gerek yok sanırım .. şehirlerarası yolculukta tv ye hiç film yokmuş gibi bülent ersoyun gençlik filmini koymaları üzerine su görmüş somalili çocuk edasıyla sarıldığım bu kitap sizi de üzmeyecek emin olabilirsiniz ..( e başka film izleyeydin demeyiniz ... terminatörü okan bayülgen seslendirince büyük ikramiyeyi bir rakamla kaçıran ayakkabı boyacısı hüznü doluyor ciğerine insanın..)

Sergen Özen 
 29 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Yırtıcı ve acımasız savaş, coşkunun yanı sıra acı. İlkel yaşam...
İlkel yaşamı keşfe çıkan, yarı insanın sürükleyici ve dramatik hikâyesi.
İlk zamanın o ilkel insanını zihnimizde betimlediğimizde: Gözleri içine çökük, dudakları sarkık, tüm vücudu saran tüyler, burun deliklerinin boşluğu yanlardan olan, büyük başlı, çıplak kaba saba bir yaratık. Yaşamları tamamen doğa koşullarına bağlı...
Yazar hangi düşünce dünyalarından beslenip esinlenerek bu eseri ortaya çıkartmıştır? Basit.
Ademden Önce, isminden de anlaşılacağı üzere, Darwincilikten etkilenilerek yazılmış bir eserdir. İnsanın evrim yoluyla bugüne gelebildiğini, "atavizmi"n hikayeleşmiş anlatısıdır.
Yani, London günümüz insanının yaşam içindeki ve davranışlarının uzak atalardan bize aktarılan içgüdülerden etkilendiğini ortaya koymuştur.
Tabi kitabı buna göre değerlendirecek değilim. Her ne kaadar taban tabana zıt bir görüş veya inanış olsa da yaklaşımım kitabın sürükleyiciliği, zihinde oluşturduğu insanlar, sert koşullar ve diğer olaylara göre oldu.
Ağaç insanları, Ateş insanları ve "Ahali"... Basit aletleri kullanmayı bilen, iletişim güçlüğü çeken, ağaç ve mağaralarda yaşayan eski ataları; yani İri diş, Sarkık kulak ve Hızlı'yı Ateş insanlarına (Ateş yakıp ok atabilen)tercih ettiği; Ağaç insanlarına yakınlığını onlara duyduğu sempatiyi açıkça belli edilmiş.
Jack London'un okuduğum 5. kitabı oldu. Diğer eserlerinde de güçlüyle güçsüzün mücadelesi; insanın doğayla olan serüvenini bu kitapta da sürdürmüş olduğunu fark ettim.
Eleştirdiğim tek kısım Ağaç insanları ile Ateş insanları arasındaki zaman farkının olduğu düşüncesiydi. küçük bir araştırmayla zaman farkının olduğunu öğrendim nitekim.

Bir yandan İnsana özgü dostluk, aşk, bağlılık gibi duyguların toplumsal bilinci geliştirmesini sergilerken; bir yandan o vahşi ve korku dolu eski dünyada mücadelenin sürdüğü, insanın varlığını sürdürebilmek için insanın en vahşi yaratıktan bile daha vahşi, daha yırtıcı olmak zorunluluğu... insanı heyecandan heyecana sürükleyen bir anlatımı dile getiriyor London...

mustafa tamer akder 
26 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Jack amca'ya bir kez daha hayran oldum bu kitabıyla. Bu kitabı yazarken ki düşünceleri çok merak ediyorum. Öbür tarafta tanışmak istediğim kişiler arasında birkaç basamak daha ilerledi kendisi. :D Gelelim kitaba, genel olarak dil bakımından sade ve açık, kurgu olarak doyurucu ve sürükleyici, konu olarak da neandertal insanlarının olduğu çağı(Gerçi ana karakter daha ilkel ama kitapta geçen birkaç olaydan o çağa düşünerek yazdığını düşünüyorum.), yazarın çağlarında yaşayan ana karakterin rüyalar ile neandertal'den daha ilkel bir atanın yaşamını tecrübe etmesidir. İlkel yaşamı öyle bir tasvir etmiş ki Jack amca sanki o çağda yaşıyormuş hissi uyandırıyor. Bazı içgüdülerimizi kalıtıma çok güzel bağlaması ayrıca hoşuma gitti. Kitabı çok beğenmeme rağmen birkaç mantık hatasını olduğunu düşündüğüm kısım bulunuyor. Her ne kadar zevk kaçıran(spoiler) vermemeye çalışacak olsam da okumayanlar için bundan sonrasını okumamasını tavsiye ederim. Öncelikle birkaç olayda gerçekleşse ben şimdi olmazdım çok mantıksız geldi. Jack amcayla en çok bu kısmı konuşmak isterdim. Bazı aletleri çok ileri götürmüş bence. Bir kabileyi de fazla organize hale getirdiğini düşünüyorum.

Kağan Özkaya 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Alışılagelmiş Jack London hikayelerinden çok farklı bir eser...İnsan oğlunun evrensel gelişim süreçlerinin alegorik anlatısı...Yazar varoluşu direk olmasa da alttan alta Darwinist temellere dayandırıyor.Mitolojiden,psikolojiden,sosyolojiden bizi mahrum bırakmayan bir eser...Yazarın yarattığı iki benlik yani modern insan ve ilkel insan olan Büyük Diş'in içsel savaşı.Bir benlik çatışmasının en canlı silueti...
Spoiler verip incelemeyi bozmak istemediğimden burada noktalıyorum.Okuyan herkese teşekkürler...

Emre Ö. 
14 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Oldukça ilginç ve ilgi çekici bir kitap. Dili sade ve akıcı. Konu kitabın isminden de anlaşılacağı üzere henüz hiç bir tabunun ahlakın dinin olmadığı ( Homo-Erectus--Neandertal) zamanını çok güzel bir şekilde işlemiş. Bir takım kalıtımsal şeylere cevap aramaya çalışmış. Mantıklı argümanlarda sunuyor satır aralarında. Karanlıktan korkmamızın sebebini zamanında atalarımızın yırtıcı hayvanların geceleri karanlıktan geldiğini zamanla kalıtım yolu ile günümüze geldiğini lakin günümüzde ise yırtıcı hayvan korkusu yerine hayalet, cin gibi varlıkları koyduğumuzu söylüyor.
Ve en dikkat çeken kısmı ise hemen herkesin rüyasında gördüğü "Rüyada uçurumdan düşme" olayı üzerine getirdiği açıklamaydı. Şöyle diyor Jack London amcamız:

"Hocam, bunun kalıtsal bir rüya olduğunu ve ağaçlarda yaşayan ilkel atalarımıza kadar uzandığını açıklamıştı. Onlar açısından düşme olasılığı, sürekli tehlike olarak varlığını sürdürüyordu... İlkel insanların çoğu, yaşamını bu şekilde yitiriyor ve hemen hemen hepsi ağaçlardan korkunç şekilde düşüyor, hızla yere yuvarlanırken ölümden kurtulmak için dallara tutunuyorlarmış.
İşte böylesi bir düşüş, -ölümcüllüğünü yitirmişse- çok ciddi organik bozukluklara yol açıyor ve beyin hücrelerindeki moleküllerin değişimlerini belirliyormuş. Bu değişimler, kuşaktan kuşağa düşünce hücrelerine iletilerek ırksal anıları oluşturuyorlarmış. Yani, siz ya da ben uyuyakaldığımız zaman, ya da uyuklarken, boşluğa yuvarlanıp tam yere değecekken bir çeşit baş dönmesiyle kendimize geldiğimizde, yalnızca, ağaç üstünde yaşayan atalarımızın duyduğu ırksal kalıtım anısıyla iletilmiş duygulan yeniden yaşamış oluyormuşuz.
....
Siz ve ben yerde paramparça olmayan şanslı ataların soyundan gelmekteyiz.."

Wise_Owl 
07 Ağu 14:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hiç bilmediğiniz, daha önce görmediğiniz şeyleri rüyalarınızda görseniz ve bu rutin olarak her gece devam etse, devam eden bu rüyalar aslında bir bütünlük taşıyor olsa ne yapardınız? Anlatıcımız tam da bu olaydan muzdarip çocukluk dönemini sıkıntıya sokan gecelerini kabuslara döndüren bu rüyaları ancak yetişkin çağa gelip, hatta üniversiteye başladıktan sonra çözümlemek adına bir ipucu yakalamış olacaktır.
Anlatımın akıcılığı ve işlediği konunun ilginçliği kitabı bence çok özel kılmış. Evrim konusuna merakı olanların ufkunu açacak, beyninizin kıvrımlarına kıvrım katacak Adem'den Önce.

Gezgin 
 10 Oca 11:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kahramanın primat olduğu eğlenceli bir eser. Jack London'un sadeliği yone ön planda. Jack London , erken dönem primatların yaşadığı sıradışı yolculuk ve karşılaştıkları zorlukları anlayabilmemiz için hayal dünyası ile ışık tutmuş adeta...

Taner durmaz 
30 Nis 16:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Uykuda bazen yüksek bir yerden duaecdüşecek gibi oluryormusunuz o zaman kitabı okuyun ve cevabını yazara göre neymiş bulun ve hayatta kalma mücadelesi ne şahit olun

Jack London'ın okuduğum ilk kitabıydı.
Dil olarak sade ve açık, anlam olarak sizin zihninizi bulandırmadan akan bir tarafı var. Okumak güzeldi.
Yazarın, beslenmiş olduğu Darwin teorisine daha farklı bir açıdan yaklaşması mevcut. Kitapta bahsedilen gruplar hakkında tarihsel kesişmelerinin olmadığı bugün ispatlanmış olsa da okuduklarınıza bir takılıp, acaba haklı mı, diye sorabiliyorsunuz. Şahsen ben kitabın taraftarlığını yaptığı tüm düşüncelerle haklı mı haksız mı yorumlamayla rekabet halindeydim.
Kitap tanıtımında da okuyabileceğiniz gibi fantastik bir bakış açısına sahip, aynı zamanda romantiklikten uzak bir kitap. Acıları yalın sunuyor, hatta acı gibi de sunmuyor. Yanlış bir yorum olabilir ama realist fantastik bir kitaptı benim adıma. Bitirdiğimde uzun bir yolculuğu tamamlamış, zirveye ulaşmış gibiydim.
Tavsiye ederim. İyi okumalar...

Sema Güneş Bozkurt 
22 Mar 19:41 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

İnsanın insan olmadan önceki maceraları. Belki de hala insan olamayanlar ateş insanlarını devam ettiriyorlardır. Yüksekten düşme, birşeylerden kaçma rüyaları geçmişte yaşanılanları ispat niteliğinde olabilir. Kırmızı gözdeki genler de ne kadar baskınsa artık hala içimizde...

4 /

Kitaptan 28 Alıntı

Emre Ö. 
 14 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Erkeğin eşini öldürdüğü tek hayvan türü insandır.

Adem'den Önce, Jack LondonAdem'den Önce, Jack London
Sergen Özen 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İnsan yaşamı, insan yazgısı çok küçük rastlantılara dayanıyor.

Adem'den Önce, Jack London (Sayfa 101 - Can Yayınları)Adem'den Önce, Jack London (Sayfa 101 - Can Yayınları)
Sergen Özen 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hayvanlar alay edilmekten hiç hoşlanmazlar.

Adem'den Önce, Jack London (Sayfa 52 - Can Yayınları)Adem'den Önce, Jack London (Sayfa 52 - Can Yayınları)
Mleza 
04 Tem 02:38 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Onu hatırladığım zamanlar garip bir açlık duyuyordum; ama hiç de aç olmadığım, örneğin yemeğimi yeni bitirdiğim zamanlarda duyuyordum bunu.

Adem'den Önce, Jack London (Can)Adem'den Önce, Jack London (Can)
Merve ıldırkaya 
29 Tem 14:05 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ve işte şimdi kişilik bölünmesine geldik. Tamamen uyanık olduğumuzda o düşme duygusunu asla hissetmeyiz. Gündüzki kişiliğimiz bunun ne demek olduğunu bilmez hiç. Bu durumda biz uykudayken böyle bir düşüş yaşayan tamamen farklı bir kişilik olmalı. Nasıl ki gündüz kişiliğimizin gündüz yaşadıklarımıza dair bu anısı varsa, bu ikinci kişiliğimizin de geçmiş ırksal deneyimlere dair anısı var.

Adem'den Önce, Jack LondonAdem'den Önce, Jack London
Eray Turkoglu 
15 Ağu 02:23 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Anladım ki ben öbür insanlardan farklıydım. Onların akıl erdiremeyecekleri kadar anormal olduğumu ve başımdan geçenleri anlatmakta direnirsem bunun, öbür insanlarla aramdaki ilişkilerde anlaşmazlıktan başka bir şey yaratmayacağını anladım, sustum.

Adem'den Önce, Jack London (Sayfa 11 - e pub)Adem'den Önce, Jack London (Sayfa 11 - e pub)
Şeyma çelik 
15 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Geri dönüp baktığımda, yaşamlarımızın ve kaderlerimizin çok küçük rastlantılara dayandığını açıkça görebiliyorum.

Adem'den Önce, Jack London (Sayfa 93)Adem'den Önce, Jack London (Sayfa 93)
3 /