Bahri Doğukan Şahin

Bahri Doğukan Şahin
@denaroforbin
Per Aspera Ad Astra! Edebiyat. Sinema. Felsefe. Mitoloji. Arkeoloji. letterboxd.com/denaroforbin
Sabitlenmiş gönderi
162 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
6 günde okudu
Doğu Edebiyatına Batı Dokunuşu: Turankızı
“Özgürlüğümü korumak için yegane silahım ise Doğanın bahşettiği aklım ve keskin zekamdır.” - Turankızı 1. Friedrich Schiller Kimdir? Alman yazar
Friedrich Schiller
Friedrich Schiller
, 1759'da doğdu. Filozof, şair, yazar ve bir aydınlanmacı olarak anılan Schiller, Stutgart'ta askeri akademide tıp eğitimi aldı ve 1780'de yardımcı hekim olarak orduda çalışmaya
Turan Kızı
Turan KızıFriedrich Schiller · Kaynak Yayınları · 202030 okunma
47 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
4 günde okudu
Birinci Yüzyıl Anadolu kiliseleri
Birinci Yüzyıl Anadolu kiliseleriMarc Madrigal
0/10 · 1 okunma
Bugün Karadeniz Ereğli'sinde yer alan "Cehennemağzı Mağaraları" olarak bilinen üç mağaranın ilkinde bir kilise izi mevcuttur. Mağara içindeki sütunlar, sütun başlıkları, mozaik döşeme ve kandil yuvaları, mağaranın 3. ve 4. yüzyıl civarlarında Hristiyanlarca bir gizli ibadethane olarak kullanıldığını göstermektedir. Büyük olasılıkla 2. yüzyılda burada bir Hristiyan cemaatin var olabileceğine dair bir ipucudur.

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
Alexandria Troas (Çanakkale)
“Troas, Çanakkale Dalyan’da bulunan antik bir kenttir. Kent Büyük İskender’in komutanlarından Lisimakos tarafından kurulmuştur. M.S. 188 yılında Romalılar tarafından fethedildikten sonra bu liman kenti Çanakkale’nin en önemli ticaret merkezi olmuştur.”
Hierapolis (Denizli)
“Hierapolis kenti M.Ö. 3. yüzyılda kurulmuştur. Fakat günümüz harabeleri, M.S. 60 yılında yaşanan büyük depremden sonra yeniden inşa edilen kentin kalıntılarıdır. Hierapolis antik dünyanın şifa merkeziydi. Termal sularının mineral zenginliğini duymayan yoktu. Bugünlerde olduğu gibi antik dünyada da kent gelirini turizmden elde ediyordu. Hierapolis, devasa bir huzurevi gibiydi. Şifa arayan ve hayatlarının sonuna yaklaşan kişiler Hierapolis’e taşınırdı.”
Laodikeia (Denizli)
"Laodikya kenti, Büyük İskender'in komutanlarından Seleukos tarafından, M.Ö. 260 yılında kurulmuştur. Ünlü bir tıp okulunun da bulunduğu Laodikya'da gözler için merhem yapılırdı. Ayrıca siyah yün üreten zengin bir sanayisi vardı. Milyarder ve banker yuvası olan bu kent öylesine zengindi ki, M.S. 60 yılında kenti yerle bir edip yıkan depremden sonra bile Roma devletinin maddi yardımını reddetmişti. İki tiyatrosu bulunan nadi kentlerden biri olan Laodikya'nın stadyumu, jimnastik salonu ve hamamları son derece lükstü."
Sart (Sardes, Manisa)
"Sart, M.Ö. 1400'de kurulmuş bir kenttir. Dünyanın en eski kentleri arasında yer alan bu kentin halkı, her zaman şanlı geçmişiyle gurur duymuştur. M.Ö. 6. yüzyılda, kral Kroisos'un egemenliğinde Sart, Lidya'nın başkenti olmuştur. Kroisos, Sart çayında altınla karışmış gümüşü (elektrum) keşfettikten sonra, Sart'ın zenginliğini ve şanını duymayan kalmamıştır."
Philadelphia (Alaşehir, Manisa)
Philadelphia kenti, M.Ö. 150 yıllarında, Bergama krallarından 2. Attalus tarafından kurulmuştur. Romalılar, Attalus’u kendi kardeşi Eumenes’e karşı kışkırtmaya çalışsalar da, Attalus kardeşine sadık kalmış ve böylece kendisine “Filadelfus“ (kardeşini seven) lakabı takılmıştır. Bu şekilde “kardeş sevgisi” anlamına gelen Philadelphia kenti ortaya çıkmıştır.
Thiatira (Akhisar, Manisa)
“Thiatira kenti Lidyalılar tarafından kurulmuş, sonrasında ise, sırasıyla Makedonlar, Galatyalılar ve Bergama kralları tarafından ele geçirilmiştir. Bu yörenin ilahı, bu saydığımız krallıkların inançlarının kaynaşmasıyla Helius Pythius Apollo adını almıştı.”
Resim