Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (Harry Potter #5)

·
Okunma
·
Beğeni
·
33,8bin
Gösterim
Adı:
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
Alt başlık:
Harry Potter #5
Baskı tarihi:
Kasım 2020
Sayfa sayısı:
975
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750806452
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Harry Potter And The Order Of Phoenix
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
“Kanıtlar, bazen, zihninin en rahat ve etkiye en açık olduğu durumlarında –örneğin uyurken– Karanlık Lord’un düşüncelerini ve duygularını paylaştığına işaret ediyor. Müdür bunun devam etmesini uygun bulmuyor. Benim sana, zihnini Karanlık Lord’a karşı nasıl kapatacağını öğretmemi istiyor.”

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndaki beşinci yılında Harry, hayatını cehenneme çeviren sihirli/sihirsiz pek çok şeyle başa çıkmak zorunda: Yaz tatilini yanlarında harcadığı aptal akrabaları; ergenlik çağının isyanları, heyecanları, korkuları; onun gösteriş düşkünü bir yalancı olduğunu düşünenler; okulun işleyişine burnunu sokan Sihir Bakanlığı; öncekileri mumla aratan yeni bir Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni; yine karşı karşıya geldiği Ruh Emici’ler ve Ölüm Yiyen’ler; varlığını her zamankinden çok hissettiren Voldemort; ağır dersler, zor sınavlar, acımasız cezalar; sürekli yinelenen bir kâbus ve acıyan yara izi; ona en yakın insanlardan birinin ölümü; beş yıl gecikmeyle öğrendiği bir gerçek...
975 syf.
·3 günde
~Harry Potter serisinin 5. kitabı Zümrüdüanka Yoldaşlığı~

Seride en sevdiğim 2. Kitaptır kendisi. (Ben aslında bu kitabı daha önce okudum ama şimdi inceleme ekliyorum.)


Okuduğum en kalın kitaplardan biriydi.
975 sayfa olmasına rağmen iki günde bitirdim. Ve eğer 4. kitaba kadar okuyup bu kitabı da okuyunca gerçekten 'potterhead' olmayı isteyebilirsiniz.
Sakın sayfa sayısına bakıp korkmayın.
Su gibi akıp giden bir kitaptı, gerçekten de sayfa sayısı mutlu ediyor hiç bitmesin dedirtiyor. Sayfayı her çevirdiğinizde acaba sonra ne olacak diyorsunuz.
Ve keşke daha da uzun olsaydı :)

-SPOİLER VAR!-

Öncelikle bu kitapta kargaşa üstüne kargaşa çıkıyor. Harry daha okuluna gitmeden olaylar başlıyor.


Yaz tatilinde Harry ve Dudley'e ruh emiciler saldırıyor. Ve Harry de patronus büyüsü yapıyor. Daha reşit değil ve bu yüzden büyü yapması yasaktır. Ama eger patronus büyüsü yapmasaydı Dudley az daha öpulecekti. Patronus yapıyor ve ruh emiciler gidiyor.
Ama Harry'e kuralları ihlal ettiğinden Hogwarts'tan atıldığına dair mektup geliyor. Ve Sihir Bakanlığı, Harry’i bir duruşmaya çağırır ve belki de Harry Hogwarts’dan atılacaktır.


Sonra bir gece seherbazlardan bazıları gelip Harry’i vaftiz babasının evi olan ve aynı zamanda Zümrüdüanka Yoldaşlıgının karargahı olan bir eve götürürler. Zümrüdüanka Yoldaşlığı Voldemorta karşı kurulan ve başında Dumbledore olan bir gruptur.
Neyse buraları uzatmayacagim. Harry duruşmada Dumbledore sayesinde kurtuluyor.


Aslında bu kitapta Voldemort'un geri dönüşüyle ilgileniyoruz. Sihir Bakanlığı bu geri dönüşü kabul etmek istemiyorlar.


Ve Umbridge Hogwarts'a geliyor. Umbridge KSKS öğretmeni oluyor. Ve öğrencilere ders öğretmiyor. Öğrenciler ve Hermione de bu durumu sevmiyor. Ve Harry, Ron ve Hermione'nin yardımlarımla bir grup kuruyor ve ders veriyor onlara . Ayrıca grup da gizli çünkü Umbridge yasakladı. Bir çok şeyi yasakladı. Mesela Harry' e Quicdditchi yasakladı.


Kitap boyunca Umbridge'e çok sinir oldum. Voldemorttan daha kötü. Ve sadece kötü olan bu değil. Kitapta biri öldü. Hem de çok önemli biri çok üzüldüm ağladım.


Sirius öldü :(((
Gerçekten çok ağlamıştım ve Harry'e çok üzülmúştüm.


Kitapta sevdiğim yerlerde oldu ama.
S.B.D sınavlarıyla ilgili bölümü çok sevdim gerçekten. Onların sınav streslerini ve tek tek katılmaları hoşuma gitmişti.

Son olarak bu kitapta biraz da Snape'in öğrencilik yıllarına gittik. Ve gerçekten üzüldüm.

Kitapta her duyguyu yaşadım. Ve bu kitapta az biraz Ginny sevdim . Cho dan nefret ediyorum zaten.

Bütün Potterhead'lere sevgilerimi yolluyorum.
Keyifli okumalar dilerim.

Kitapla kalın ♡

Sihirli günler /*
#hayatevesığar
#evdekal
#evdehayatvar
#kitapoku
#kitapcandır
#kitaptavsiyesi
#neokudum
#kitapokubizimle
#potterhead
Hüseyin Emiral
Hüseyin Emiral Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'ı inceledi.
975 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10 puan·Ne Okusam'dan
Bence serinin en güzel kitabı. Olaylara ve kişilere büyük bir açıklık kazandırılıyor bu eserde. Kurgu ve hikaye çok özgün. Büyü, tılsım, fantastizm vb. konulara okurlara Acaba?? dedirtiyor yazar. Bence çok başarılı bir seri. Yaş saplatısı olmadan herkese okumasını tavsiye ederim. Zevkle okudum. İyi okumalar dilerim.
Fatih Akova
Fatih Akova Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'ı inceledi.
975 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu kitap hakkında neler yazsam, neler söylesem bilemiyorum :)

Bu yazı çok uzunda olabilir çok kısada șimdiden iyi okumalar...

Dördüncü kitabın sonunda her șeyin ciddileștiğini anladık. Artık biri ölmüștü ve Karanlık abimiz geri dönmüștü. Beșinci kitapta ise daha çok karakterlerin duygusal yönlerini gördük. Bu duygular hayattan duygulardı. Harry'ye kimsenin inanmaması, korkulması, değer görmemesi veya öyle hissetmesi açıkça hepimizin bașına gelmiștir.

Veya en yakınları tarafından önemsiz hissedilmek ya da öyle sanmak. Sonra Ron'un dalga konusu olması. Harry'nin Cho'ya karșı hisleri ve daha neler neler sonunu söylemeyeceğim...

Spoiler vermemek için kendi görüșlerimi yazayım.

---> Eğer filmini izleyip kitaba bașlama gereği duymuyorsanız hatalısınız mutlaka okuyun çünkü filmi kısa, boș bir özet gibi.

---> Kitabın çok kalın olduğunu düșünüp korkuyorsanız yine bașlayın çünkü așırı akıcı.

---> Ağır ergenlik yașıyorsanız bașlamayın çünkü fazla bir așk yok.

---> Edebi bir șeyler bekliyorsanız yine bașlamayın derim.

---> Dostluk, arkadașlık ve fantastik bir șeyler okumak istiyorsanız kesinlikle bașlayın.

---> Veee son olarak ön yargılarınızı kırıp mutlaka bașlayın. :P

Aslında bu tarzda bir yorum yapmam. Fakat neler yazacağımı kestiremedim. Çünkü her düșüncem spoiler içeriyor bu da sizin okuma zevkinizi azaltabilir.

Özet geçersek bu kitap on numara beș yıldız. Eğer içinizdeki çocuğu ve gençliği yitirmediyseniz mutlaka okuyun ben kefilim :)))
975 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Aslında her Harry Potter kitabı ayrı bir inceleme gerektirir. Çünkü her kitap başka bir macera, her kitap başka bir büyüme hikayesidir. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nın yeri bende başkadır. Hem okuduğum en kalın kitaptır, hem de bu muhteşem seriye başlamama ön ayak olmuştur. İlk olarak kütüphanede karşılaşmıştım bu kitapla. YKY'nin önceki baskısında Harry'nin yuvarlak gözlüklerinin ardından bana dikilmiş gözlerini görmüştüm. Görür görmez de almış ve on beş günlük ödünç alma süresinden önce bitirmiştim. Daha önceki kitaplara ya da olaylara dair herhangi bir şey bilmememe rağmen kitap beni sarmış ve bütün seriyi okuma isteği uyandırmıştı.

Hangi karakterler yoktu ki bu kitapta? Sirius, Harry-Hermione-Ron üçlüsü, büyü üstadımız Dumbledore, bütün gıcıklığıyla Snape, İhtiyaç Odası'nı bulan Dobby, sürekli sızlanan ev cini Kreacher, kurbağaya benzeyen müfettiş Umbridge, yeni Kehanet dersi öğretmeni at adam Firenze ve elbette burun delikleriyle yılanı andıran Lord Voldemort...

1114 sayfa boyunca tek bir kere bile sıkılmadım, çünkü Rowling'in müthiş bir anlatım gücü var. Felsefe Taşı'nı yazdığında editörünün tavsiyesiyle ismini gizleyerek insanların kendisini erkek zannetmesini sağlayan yazarın olayları birbirine bağlama kudretini ancak bütün seriyi bitirdiğinizde görebiliyorsunuz. Tek eksik bulduğum nokta karakterlerin yeterince derin kişilikler olmaması. Bunun sebebi de romanın bir gençlik romanı olması. Gençlik romanları arasında da benim için en başarılı romandır.

Biraz da konusundan bahsetmek istiyorum. Buradan sonrası içerik hakkında bilgi içerir. Önceki yıl istemeden de olsa Üçbüyücü Turnuvası'na katılan Harry, Cedric Diggory'nin ölümünü izlemiş ve en büyük kabusu gerçekleşmiş, Lord Voldemort'un geri dönüşüne şahit olmuştur. Dumbledore bunu büyücüler dünyasına açıkladıktan sonra bakanlık Harry ve Dumbledore hakkında bir karalama kampanyası başlatmıştır. Sihir Bakanı Fudge'a göre ikisi de yalan söylemekte ve bakanlığa karşı bir komplo kurmaya çalışmaktadır. Dumbledore Bakanlık'ın Voldemort'a karşı hiçbir önlem almadığını görünce geçmişte Voldemort'a karşı savaşan dostlarını toplayarak Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nı toplar. Okula dönen Harry yalancılıkla suçlanırken hem Bakanlık müfettişi Dolores Umbridge ile, hem okuldaki arkadaşlarıyla hem de gece uykularında gördüğü kabus niteliğindeki görüntülerle uğraşmak zorundadır. Hepsiyle mücadele edebilmek için Umbridge'in 24 numaralı kararnamesine rağmen Dumbledore'un ordusunu kuracak, bu süre boyunca yara izi sürekli sızlayacaktır. Hepsinden daha çok kafasını karıştıran ise her gencin başına gelen aşk olacaktır.
Kitabın kalınlığı gözünüzü korkutmasın. Bir çırpıda bitiveriyor. Bütün Potterhead'lere selam olsun. Keyifli okumalar...
975 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Bu kitap benim en sevdiğim kitap oldu kitap yavaş ilerliyor ve ben ilk başlarda sıkıldım ama sonra baya maceralı geçti. Harry Potter serisini mutlaka okuyunBu kitaba puanım: 10/10
975 syf.
·1 günde·10/10 puan
"Ama önemli olan hasarı onarmak değil, yakıp yıkmanın ardındaki tavır, Harry."

Harry Potter serisinin beşinci kitabı Zümrüdüanka Yoldaşlığı... Gerçekten serinin en güzel kitaplarından biriydi aynı zamanda en kalın kitabıydı. 975 sayfa. Ama çok da üzüldüğüm hatta ağladığım bir kitaptı. Seri giderek kasvete bürünüyor ve insanı çok fazla üzüyor.

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'ndaki beşinci yılını okuyan Harry'nin hayatı cehenneme dönmüştü. Eskisini mumla aratacak bir Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni, okuldaki her şeye karışmaya başlayan Sihir Bakanlığı, onun yalancının teki olduğunu düşünenler, Ruh Emici'ler ve Ölüm Yiyen'ler; her zamankinden daha çok ortada gezen Voldemort, acıyan yara izi ve ondan saklanan bir gerçek...

Seri birinci kitaptan beşinci kitaba kadar kalınlaşarak gidiyor ve ben bu kitabı gördüğüm zaman korkmuştum "altıncı ve yedinci kitap kaç sayfa?" diye. Ama altıncı ve yedinci kitap bu kitaptan daha ince. Serinin en uzunu bu. Kitapta yavaş yavaş Voldemort ile savaş başlıyor aslında. Serinin en başından beri Voldemort ile uğraşıyor Harry ama bu kitaptan sonra tamamen konumuz Voldemort'u yok etmek olacak.

Harry Potter serisi genelde çocuk kitabı olarak biliniyor herkes tarafından, ama öyle değil. Her yaştan insan okuyabilir. Hatta çocuk kitabı demek için bin şahit lazım çünkü serinin devamı çok kasvetli. Bu seriyi bir daha okumayı planlıyorum çünkü yavaş yavaş ayrıntıları unutmaya başladım.

"Öyle umrunda ki, acısından kanaya kanaya ölecekmiş gibi hissediyorsun kendini."
975 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Ben bu kitabı daha önce bitirdim aslında.. ama dün gece rüyamda birden Sirius'un ölüm sahnesini gördüm.. aniden kalktım ve gözümden bir yaş süzüldü.. o kadar gerçekçiydi ki.. Harry'nin çığlıklarını ben atıyordum.. O halde insan olmak istemiyorum! Ve ağlamaya başlıyorum.. ama o gelmiyor yanıma. Belki de gelemiyor. Birden Sirius'un beni asla bekletmediği geliyor aklıma daha çok ağlıyorum.. sonra aklıma geliyor yine.. Sirius'un bir mezarı yok. Ondan nasıl özür dileyeceğim? Koca bir aptal olduğumu, Kreacher'ın oyununa geldiğimi nasıl söyleyeceğim..
Şu anda bunu yazarken bile gözlerim doldu.. kendimi zor tutuyorum.. arada sırada aklıma geliyor ya da belki hiç çıkmıyor, Rowling'e sinir oluyorum... Sirius'un duygu dolu sözleri çalınıyor kulağıma.. İyi iş James!
Sonra ileriye sarılıyor sanki görüntüler.. gülerek öldüğü geliyor aklıma bu sefer.. Hayatının son anına kadar mücadele vermişti oysaki.. Belki de haklıydılar.. o da savaşırken ölmek isterdi.. Sonra birden rahatlıyorum.. en yakın arkadaşlarıyla bir aradalar şu an diye düşünüyorum.. ağlıyorum.. yine..
Halime Dobruca
Halime Dobruca Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'ı inceledi.
975 syf.
·31 günde·Beğendi·10/10 puan
Harry ve Voldemort bir kez daha karşı karşıya gelirler. Sihir bakanı Voldemortun geri döndüğüne inanamamak için bir düzüne hatalar yapar ve sonunda Harry sevdiği insanı kaybetmektedir.
1114 syf.
·Puan vermedi
Serinin 5. Kitabı ZÜMRÜDÜANKA YOLDAŞLIGI

Kesinlikle serisinin şimdiye kadarki en güzel kitabiydi. Sanırım kitaplari okudukca en güzel kitabi bu diyeceğim :)) Ama Zümrüdüanka da Karanlık tarafi yani Voldemortu daha cok hissettik ve geri dönüşüyle olaylar daha aksiyonlu hale geldi. Bir takım sırlar ortaya çıktı.

Yorumları okurken hiç sıkılmadın diyenlere inanmamıştım açıkçası. 975 sayfalik kitapta mutlaka sıkılır insan diyordum.
Ama cidden okurken gram sıkılmadım. O kadar akıcı ki, o kadar güzel ki. Hele ki son 200 sayfasını nasıl okuyacagimi bilemedim heyecandan, meraktan (afedersiniz) tırnağımı kemirmişim haberim yok:))) son sayfalar neydi öyle. Harry Potter ve arkadaşlarının ölüm yiyenlerle mücadelesi mukkemeldi.
Sonunda o şimşek izinin sırrı ortaya çıktı.
Ve kitabın kaybı Sirius... O kadar üzüldüm ki... Siriusu bastan beri cok sevmiştim.
Ayy peki o yeni Karanlık sanatlara karşı savunma hocası Umbrige ne demeli? Kitabin en nefret ettiğim karakteri oldu. Karanlık Lord'dan bile daha az nefret ediyorum o derece.

Son 2 kitap kaldı :(((( bi taraftan okumak istemiyorum bitecek diye bi yandan da merak ediyorum. Ama hemen yarın başlayacağım sanırım 6. kitaba.
İncelemeyi yazarken bile olayları düşünüp heyecanla yazıyorum ve baya konudan konuya atlamışım. Yapacak birsey yok öyle süslü incelemeler de yazan biri degilim zaten.
Kısacası kitap veya seri demeliyim Mükemmel
975 syf.
·10/10 puan
Serinin en soluksuz, en doyurucu kitabı benim için Zümrüdüanka Yoldaşlığı. Ve tabiki en hüzünlü çünkü bundan sonra hep en sevdiklerimizi kitabın sonunda öldürdü çok sevgili Rowling. Neden böyle yaptığını anlamış değilim halen. Yetmedi son kitabında baş kahramanını bile öldürdü sevgili yazarcım. Neyse oralara değinmeyeceğim. İçim hala Sirius Black’in ölümü ile parça pinçik olmuşken Harry’nin duyduğu o derin hüzün ve büyük kabullenişi tekrar tekrar okuyunca daha derinden anlıyorsunuz. Canım Harry keşke ilk başta yanında olanlar zaferinde de yanında olabilselerdi değil mi?
1114 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
"Kaybettiğimiz şeylerin, her zaman beklediğimiz gibi olmasa da, sonunda bize geri dönme yolları vardır."

Serinin en uzun olan bu kitabında yine okuma kısmında bir zorluk çekmeyeceksiniz. Uzun olmasına rağmen hemen okutuyor kendini.

Harry'i Hogwarts'ta sıkıntılı bir sene bekliyor. Kendi gözleriyle Voldemort'un dönüşüne şahit olmuş olsa da geri döndüğüne inanmak istemeyen insanlar tarafından bir yalancı konumuna düşürülüyor.

Ayrıca artık onlar tarafında olmayan Sihir Bakanlığı okula karışma iznini aldı. Okula karışabilir, öğretmeler atayabilir, okuldan öğretmenler kovabilir. Bunu tamamen Dumbledore'dan korktukları için yapıyorlar. Ve okula bir müfettiş atıyorlar. Dolores Umbridge...

Harry olanlara ve ona yapılanlara inat herkese Voldemort'un döndüğünü anlatmaya çalışıyor. Dışlanıyor, arkadaşları tarafından terk ediliyor.

Dolores Umbridge zamanla ondan ve yaptıklarından bıkıp sıkı yöntemler buluyor. Harry ve arkadaşları vazgeçmeyip bir grup kurmaya karar veriyor. Kendilerine Dumbledore Ordusu adını verip, Harry'den büyü dersleri alıyorlar.

Bu süre zarfında Dumbledore Harry'den olabildiğince uzak durmaya çalışıyor. Çünkü Voldemort isterse onun zihnini ele geçirebilir. Ve yapıyor da...

Sirius'u kullanarak onu Sihir Bakanlığı'na çekiyor. Voldemort'un yeniden döndüğünü de herles orada öğreniyor.

Kitap beni en üzen sahnelerin yaşadığı bir kitaptı. Sirius'un daha iyi bir son hak ettiğini düşünüyorum. Bunca zaman kapılar ardında kalan bütün sırları öğreniyoruz sonunda.

Kurgu ve olaylar yine mükemmeldi aynı kapak tasarımı gibi. Sonunun beni üzmesi dışında çok güzel bir kitaptı.
zephyr
zephyr Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'ı inceledi.
975 syf.
·44 günde·Beğendi·9/10 puan
Her karakterin atarları, giderleri, tripleriyle, ergenlikleri defalarca kez baş ağrısıyla kitabı bırakıp bırakıp geri okumaya devam etsem de geceleri uykusuzluğumda dostluk etti :,)
Harry Potter kitabını inceleme yapmak zor geliyor çünkü asla objektif bir inceleme yapamam. Ama sevenleri yeri gelince sinirlendiricek yeri gelince güldürecek ve yeri gelince sanki olayları yaşar gibi kendinizi olayların içinde karakterin yanındaymış gibi hissettirecek
"Hepimizin içinde hem aydınlık, hem de karanlık bir taraf vardır. Önemli olan hangisini seçtiğimizdir. Bizi biz yapan budur."
-𝙎𝙞𝙧𝙞𝙪𝙨 𝘽𝙡𝙖𝙘𝙠
"𝙆𝙖𝙮ı𝙩𝙨ı𝙯𝙡ı𝙠 𝙫𝙚 𝙞𝙝𝙢𝙖𝙡, 𝙙ü𝙥𝙚𝙙ü𝙯 𝙨𝙚𝙫𝙢𝙚𝙢𝙚𝙠𝙩𝙚𝙣 𝙙𝙖𝙝𝙖 𝙛𝙖𝙯𝙡𝙖 𝙝𝙖𝙨𝙖𝙧 𝙮𝙖𝙧𝙖𝙩ı𝙧 ç𝙤ğ𝙪 𝙠𝙚𝙯..."
-𝘈𝘭𝘣𝘶𝘴 𝘗𝘦𝘳𝘤𝘪𝘷𝘢𝘭 𝘞𝘶𝘭𝘧𝘳𝘪𝘤 𝘉𝘳𝘪𝘢𝘯 𝘋𝘶𝘮𝘣𝘭𝘦𝘥𝘰𝘳𝘦
"Eh", dedi Harry, bu nahoş sürprizin ardından hemen toparlanarak, "sen öyle birkac kaza daha yap, oyun çantada keklik demektir, değil mi?"
"O zaman yarın yine giderim," dedi Hermione azimle. "Gerekirse, derslerini onun için ben planlarım. Umbridge'nin Trelawney'yi sepetlemesi umrumda bile değil, ama Hagrid'i atamayacak!"
"Harry, böyle ıstırap çekmen hâlâ insan olduğunu gösterir! Bu acı, insan olmanın bir parçası -"
"ÖYLEYSE - İNSAN - OLMAK - İSTEMİYORUM!"
"Harry, böyle ıstırap çekmen hâlâ insan olduğunu gösterir! Bu acı, insan olmanın bir parçası -"
"ÖYLEYSE - İNSAN - OLMAK - İSTEMİYORUM!" diye kükredi Harry

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
Alt başlık:
Harry Potter #5
Baskı tarihi:
Kasım 2020
Sayfa sayısı:
975
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750806452
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Harry Potter And The Order Of Phoenix
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
“Kanıtlar, bazen, zihninin en rahat ve etkiye en açık olduğu durumlarında –örneğin uyurken– Karanlık Lord’un düşüncelerini ve duygularını paylaştığına işaret ediyor. Müdür bunun devam etmesini uygun bulmuyor. Benim sana, zihnini Karanlık Lord’a karşı nasıl kapatacağını öğretmemi istiyor.”

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndaki beşinci yılında Harry, hayatını cehenneme çeviren sihirli/sihirsiz pek çok şeyle başa çıkmak zorunda: Yaz tatilini yanlarında harcadığı aptal akrabaları; ergenlik çağının isyanları, heyecanları, korkuları; onun gösteriş düşkünü bir yalancı olduğunu düşünenler; okulun işleyişine burnunu sokan Sihir Bakanlığı; öncekileri mumla aratan yeni bir Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni; yine karşı karşıya geldiği Ruh Emici’ler ve Ölüm Yiyen’ler; varlığını her zamankinden çok hissettiren Voldemort; ağır dersler, zor sınavlar, acımasız cezalar; sürekli yinelenen bir kâbus ve acıyan yara izi; ona en yakın insanlardan birinin ölümü; beş yıl gecikmeyle öğrendiği bir gerçek...

Kitabı okuyanlar 13,9bin okur

  • Shiny McBlue
  • Feyza Cansu Söğüt
  • ilayda
  • Muhammet Zeren
  • Emre
  • Nisanur Erbek
  • Khermedialı serisi yazarı Cenk Telimen
  • Büşra Çatalbaş
  • Zehra
  • Taha Furkan Ö.

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%5.5
13-17 Yaş
%17.5
18-24 Yaş
%32.8
25-34 Yaş
%30
35-44 Yaş
%9.6
45-54 Yaş
%2.9
55-64 Yaş
%0.5
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.7
Erkek
%26.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%57.4 (2.388)
9
%15.4 (641)
8
%8.6 (360)
7
%3 (123)
6
%0.8 (34)
5
%0.7 (28)
4
%0.1 (3)
3
%0.1 (4)
2
%0 (2)
1
%0.3 (11)

Kitabın sıralamaları