Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı 5. Kitap

9,3/10  (327 Oy) · 
1.357 okunma  · 
268 beğeni  · 
3.727 gösterim
“Kanıtlar, bazen, zihninin en rahat ve etkiye en açık olduğu durumlarında –örneğin uyurken– Karanlık Lord’un düşüncelerini ve duygularını paylaştığına işaret ediyor. Müdür bunun devam etmesini uygun bulmuyor. Benim sana, zihnini Karanlık Lord’a karşı nasıl kapatacağını öğretmemi istiyor.”

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndaki beşinci yılında Harry, hayatını cehenneme çeviren sihirli/sihirsiz pek çok şeyle başa çıkmak zorunda: Yaz tatilini yanlarında harcadığı aptal akrabaları; ergenlik çağının isyanları, heyecanları, korkuları; onun gösteriş düşkünü bir yalancı olduğunu düşünenler; okulun işleyişine burnunu sokan Sihir Bakanlığı; öncekileri mumla aratan yeni bir Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni; yine karşı karşıya geldiği Ruh Emici’ler ve Ölüm Yiyen’ler; varlığını her zamankinden çok hissettiren Voldemort; ağır dersler, zor sınavlar, acımasız cezalar; sürekli yinelenen bir kâbus ve acıyan yara izi; ona en yakın insanlardan birinin ölümü; beş yıl gecikmeyle öğrendiği bir gerçek...
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2016
 • Sayfa Sayısı:
  975
 • ISBN:
  9789750806452
 • Orijinal Adı:
  Harry Potter And The Order Of Phoenix
 • Çeviri:
  Kutlukhan Kutlu, Sevin Okyay
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yasin YALÇIN 
26 Oca 22:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Aslında her Harry Potter kitabı ayrı bir inceleme gerektirir. Çünkü her kitap başka bir macera, her kitap başka bir büyüme hikayesidir. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nın yeri bende başkadır. Hem okuduğum en kalın kitaptır, hem de bu muhteşem seriye başlamama ön ayak olmuştur. İlk olarak kütüphanede karşılaşmıştım bu kitapla. YKY'nin önceki baskısında Harry'nin yuvarlak gözlüklerinin ardından bana dikilmiş gözlerini görmüştüm. Görür görmez de almış ve on beş günlük ödünç alma süresinden önce bitirmiştim. Daha önceki kitaplara ya da olaylara dair herhangi bir şey bilmeme rağmen kitap beni sarmış ve bütün seriyi okuma isteği uyandırmıştı.

Hangi karakterler yoktu ki bu kitapta? Sirius, Harry-Hermione-Ron üçlüsü, büyü üstadımız Dumbledore, bütün gıcıklığıyla Snape, İhtiyaç Odası'nı bulan Dobby, sürekli sızlanan ev cini Kreacher, kurbağaya benzeyen müfettiş Umbridge, yeni Kehanet dersi öğretmeni at adam Firenze ve elbette burun delikleriyle yılanı andıran Lord Voldemort...

1114 sayfa boyunca tek bir kere bile sıkılmadım, çünkü Rowling'in müthiş bir anlatım gücü var. Felsefe Taşı'nı yazdığında editörünün tavsiyesiyle ismini gizleyerek insanların kendisini erkek zannetmesini sağlayan yazarın olayları birbirine bağlama kudretini ancak bütün seriyi bitirdiğinizde görebiliyorsunuz. Tek eksik bulduğum nokta karakterlerin yeterince derin kişilikler olmaması. Bunun sebebi de romanın bir gençlik romanı olması. Gençlik romanları arasında da benim için en başarılı romandır.

Biraz da konusundan bahsetmek istiyorum. Buradan sonrası içerik hakkında bilgi içerir. Önceki yıl istemeden de olsa Üçbüyücü Turnuvası'na katılan Harry, Cedric Diggory'nin ölümünü izlemiş ve en büyük kabusu gerçekleşmiş, Lord Voldemort'un geri dönüşüne şahit olmuştur. Dumbledore bunu büyücüler dünyasına açıkladıktan sonra bakanlık Harry ve Dumbledore hakkında bir karalama kampanyası başlatmıştır. Sihir Bakanı Fudge'a göre ikisi de yalan söylemekte ve bakanlığa karşı bir komplo kurmaya çalışmaktadır. Dumbledore Bakanlık'ın Voldemort'a karşı hiçbir önlem almadığını görünce geçmişte Voldemort'a karşı savaşan dostlarını toplayarak Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nı toplar. Okula dönen Harry yalancılıkla suçlanırken hem Bakanlık müfettişi Dolores Umbridge ile, hem okuldaki arkadaşlarıyla hem de gece uykularında gördüğü kabus niteliğindeki görüntülerle uğraşmak zorundadır. Hepsiyle mücadele edebilmek için Umbridge'in 24 numaralı kararnamesine rağmen Dumbledore'un ordusunu kuracak, bu süre boyunca yara izi sürekli sızlayacaktır. Hepsinden daha çok kafasını karıştıran ise her gencin başına gelen aşk olacaktır.
Kitabın kalınlığı gözünüzü korkutmasın. Bir çırpıda bitiveriyor. Bütün Potterhead'lere selam olsun. Keyifli okumalar...

Serdar Poirot 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Serinin içeriği en fazla ve en kalın kitabı. Voldemort geri dönmüştür ama Sihir Bakanı buna inanmak istemediğinden Dumbledore ve Potter aleyhinde bir karalama kampanyası başlamıştır. Ve daha önceden kurulan Zümrüdüanka Yoldaşlığı tekrar kurulmuştur. Snape, Sirius Black, Remus Lupin ve pek çok isim Voldemort'un güçlenmesini engellemeye çalışmaktadır. Ancak Voldemort bir şeyin peşindedir ve gelecekteki mesleğini bu sene seçecek olan Potter'ı kullanmak niyetindedir. Çetin bir savaş olacak ve Yoldaşlık önemli bir kayıp verecektir. Bu sene okul içinde de değişiklikler olacak ve Dolores Umbridge adında bir kadın herkesin nefretini kazanacaktır. Normalde çok daha iyi bir puanı hak ediyor ama bu kitaptaki Harry maalesef tam bir ergen. Okurken deli olacaksınız.

doğukan tan 
19 Oca 14:51 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Harika bir kitaptı yavaş yavaş sona yaklaşıyoruz 975 sayfa bir kitap şu gibi aktı sirius keşke ölmeseydi çok üzüldüm daha fazla bişey dememe gerek yok harika bir kitabı sonuna geldim bitirdim ve hüzünlüyüm bu seri bitince napıcam bilmiyorum

Azer Bağatur 
22 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Uzun bir maceraydı. Hiç pișman değilim. Çok şaşırtıcı olay örgüsü sürükleyiciliği arttırdı. Ve soluksuz okumamı sağladı. Dizinin diğer kitabını merakla bekliyorum. Heyecan vericiydi.

Mujurey 
26 Haz 2016 · Kitabı okudu · 20 günde · 8/10 puan

Serinin en uzun ve en politik kitabı. Açıkçası, kitabı (yolda okuduğum için) yanımda taşımak ne kadar zor da olsa değerdi. Betimlemelere çok daha ağırlık verilmiş, olaylar daha durağan halde anlatılmıştı bu kitapta. Karakter sayısındaki artış ve mevcut karakterlerin değişimi çok güzel ifade edilmişti. Daha çok bir zemin ve geçiş kitabı olmuş. J.K. Rowling, kitabın sonlarına doğru tempoyu arttırıyor ve Ateş Kadehi'nden daha ağır bir darbe ile yazarlığını geliştirdiğini gösteriyor.
Ergenliğin şüphesiz en net anlatıldığı bir romandır benim gözümde.
Söylemeden geçemeyeceğim; iktidarın ne kadar kör olabileceğini de iyi yansıtmış bir kitap.

Furkan 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 10/10 puan

Serinin en karanlık ve kalın kitabı. Önceki kitabın sonunda savaşın temellerinin atılması üzerine artık samanlığa bir kıvılcım düşmeye başlıyor. Mekan betimlemelerine aşık olmuştum. Sihir Bakanlığı'nın geçtiği tüm bölümler beni kendine hayran bırakmıştı. Kitabın üçüncü çeyreğindeki heyecan ve o heyecanın buruk tadını asla unutamam sanırım.

Muhammed A. 
17 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Harry potter okumamis olanlarin 4. kitap ve bu 5. kitabi okumalarini ve kendilerini o bambaska dunyaya bir sure birakmalarini tavsiye ederim.
Ilk 3 kitap yerine filmi izlenebilir ama 4 ve 5 mutlaka kitaptan okunmali. 6 ve 7 de okunasidir ama filmi de idare edebilir. Ama dedigim gibi tavsiyem hic okumamissaniz su an, ilk 3 filmi izleyip 4 ve 5. kitaplari okumaniz.

Ranagashicik 
 21 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

En kalın olmasına rağmen en hızlı okuduğum Hp kitabıdır. Hatta ikiz kardeşimle eş zamanda okumuştuk. Geceleri ben, gündüzleri o okurdu. Bazen kavga da çıkardı ama birkaç gün gibi kısa bir sürede bitirdiğimiz için sorun çıkmamıştı. HP serisinin en sevdiğim kitabıdır. Ayrıca en esprili olanı da bu kitap!

Yağmur 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Serinin en uzun ve en kalın kitaplarından biri.Finallerinden önce iyi gelen bir kitap.Daha doğrusu iyi gelen bir seri.Voldemort geri dönmüştür ve Sihir Bakanlığı Dumbledore'a karşı karalamalar başlatmıştır.Son iki kitabı okumama rağmen sanırım serinin en güzel kitabı.Sirius'un ölümüne ve Sirius'un ölümden sonra Harry'nin üzülmesine üzüldüm,diyebilirim.Büyücü de olsalar bir üst düzeye geçebilmek için vermeleri gereken çok zorlu sınavlar var. Hem Hary'nin Voldemort ile yaşadıkları hedme okul hayatı anlatılıyor.Kitabı sanki yaşadım.Keyifli okumalar.

Furkan Beyhan 
11 Nis 2016 · Kitabı okudu · 46 günde · Puan vermedi

Şu kitapla ilgili tek şey yazacağım.Kayıtsızlık ve ihmal,düpedüz sevmemekten daha fazla hasar yaratır çoğu kez.Bu 1114 sayfalık kitaptan anlam çıkardığım yegane şeydi.Ve şunu da söylemek isterim ki en çaresiz olduğumuz durumlarda olayı veya durumu inkar etmekten çok kabul etmek en iyi erdemdir.

2 /

Kitaptan 18 Alıntı

Hasan Basri Dane 
29 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

“Gençler, yaşlıların neler düşündüğünü ve hissettiğini bilmezler. Ama ihtiyar adamlar genç olmanın nasıl olduğunu unutmuşlarsa, suçludurlar...
Dumbledore

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, J. K. Rowling (Robert Galbraith)
Hasan Basri Dane 
15 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

''Hepimizin içinde hem aydınlık, hem de karanlık bir yan vardır. Önemli olan hangisini seçtiğimizdir. Bizi biz yapan budur.''

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, J. K. Rowling (Robert Galbraith)
Ceren Özavcı 
22 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ron rozeti kaldırıp gösterdi.
Mrs Weasley tıpkı Hermonie'nin ki gibi bir çığlık attı.
"İnanmıyorum! İnanmıyorum! Ah Ron, ne harika! Bir sınıf başkanı! Ailede herkes sınıf başkanı oldu!"
"Fred'le ben neyiz, komşu çocuğu mu? dedi George,

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 217)Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 217)
Ceren Özavcı 
22 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Ve şimdi de Johnson- Quaffle, Johnson'da, ne oyuncu bu kız ama, yıllardır aynı şeyi söylüyorum, hala benimle çıkmıyor-"
"JORDAN!" diye seslendi Profesör McGonagall.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 526)Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 526)
yaren dundar 
02 Tem 2016 · 10/10 puan

Sessiz olun dedi Snape soğuk soğuk, kapıyı arkasından kapatırken.
Aslında onları uyanmasına hiç gerek yoktu: Ogrenciler kapının kapandığını duydukları anda sınıfa sessizlik hakim olmuş, tüm kıpırdanmalar durmuştu . Sadece Snape in varlığı bir sınıfın sessizliğini sağlamaya yeterliydi.
Snape kürsüsüne doğru süzülürcesine ilerleyip hepsine bakarak, " bugünkü dersimize başlamadan önce" dedi "Önümüzdeki Haziran'da önemli bir sınava gireceğiniz konusunda sizi uyarmaya uygun buluyorum; Bu sınavda sihirli iksirlerin bileşimi ve kullanımı konusunda bilgilerinizi göstereceksiniz. bu sınıfının bir kısmı hiç şüphesiz moron olduğu halde hepimizin S.B.D. nizden 'uygun' almanızı bekliyorum. Yoksa ... hoşnutsuzluğumun sonuçlarına katlanırsınız.
Bu sefer bakışları Neville in üzerinde durdu. Neville yutkundu.
"Bu yıldan sonra tabii ki çoğunuz benim derslerime artık girmiyor olacaksınız" diye devam etti Snape. " F.Y.B.S iksir sınifima sadece en iyi olanlarım alirim, bu da bazılarınızin kesinlikle veda edeceği anlamına geliyor."
Gözleri Harry'nin üzerinde durdu ve dudaklarını kıvırdı. Harry ona dik dik baktı, besinci yildan sonra iksiri bırakabilecegi fikri ona karanlık bir zevk veriyordu.
Snape ipeksi bir sesle, " Ama bu mutlu veda anina gelmeden önce daha bir yılımız var" dedi "Bu yüzden de F.Y.B.S. girişiminde bulunsaniz da bulunmasanız da,hepinize SBD öğrencilerimden her zaman bekledigim yüksek notu almak için çabalarınızi yoğunlaştırmanizi tavsiye ederim"

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 267)Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 267)
Ceren Özavcı 
22 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Onun için Slytherin sadece safkan,
Kendi gibi kurnaz büyücüleri seçti,
Ravenclaw ince eledi sık dokudu,
Bir tek en zekilere ders verdi.
En cesurlar, en cüretkarlarsa
Yiğit Gryffindor'a gitti.
İyi kalpli Hufflepuff ötekileri aldı
Ve onlara tüm bilgisini aktardı.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 270)Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 270)
Ceren Özavcı 
22 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

onun (voldemort) anlaşmazlık ve düşmanlık tohumları ekme yeteneği çok büyüktür. Bununla, ancak aynı derecede güçlü bir dostluk ve güven bağı kurarak mücadele edebiliriz-'"

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 292)Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 292)
Ceren Özavcı 
22 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Doğuştan sahip olduğumuz ender yetenekler eğer özenli bir öğrenimle beslenmez ve bilenmezse, hiçbir şey ifade etmez.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 279)Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 279)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız