Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (Harry Potter #5)

·
Okunma
·
Beğeni
·
9.094
Gösterim
Adı:
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
Alt başlık:
Harry Potter #5
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
975
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750806452
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Harry Potter And The Order Of Phoenix
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Haryy Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
“Kanıtlar, bazen, zihninin en rahat ve etkiye en açık olduğu durumlarında –örneğin uyurken– Karanlık Lord’un düşüncelerini ve duygularını paylaştığına işaret ediyor. Müdür bunun devam etmesini uygun bulmuyor. Benim sana, zihnini Karanlık Lord’a karşı nasıl kapatacağını öğretmemi istiyor.”

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndaki beşinci yılında Harry, hayatını cehenneme çeviren sihirli/sihirsiz pek çok şeyle başa çıkmak zorunda: Yaz tatilini yanlarında harcadığı aptal akrabaları; ergenlik çağının isyanları, heyecanları, korkuları; onun gösteriş düşkünü bir yalancı olduğunu düşünenler; okulun işleyişine burnunu sokan Sihir Bakanlığı; öncekileri mumla aratan yeni bir Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni; yine karşı karşıya geldiği Ruh Emici’ler ve Ölüm Yiyen’ler; varlığını her zamankinden çok hissettiren Voldemort; ağır dersler, zor sınavlar, acımasız cezalar; sürekli yinelenen bir kâbus ve acıyan yara izi; ona en yakın insanlardan birinin ölümü; beş yıl gecikmeyle öğrendiği bir gerçek...
Aslında her Harry Potter kitabı ayrı bir inceleme gerektirir. Çünkü her kitap başka bir macera, her kitap başka bir büyüme hikayesidir. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nın yeri bende başkadır. Hem okuduğum en kalın kitaptır, hem de bu muhteşem seriye başlamama ön ayak olmuştur. İlk olarak kütüphanede karşılaşmıştım bu kitapla. YKY'nin önceki baskısında Harry'nin yuvarlak gözlüklerinin ardından bana dikilmiş gözlerini görmüştüm. Görür görmez de almış ve on beş günlük ödünç alma süresinden önce bitirmiştim. Daha önceki kitaplara ya da olaylara dair herhangi bir şey bilmememe rağmen kitap beni sarmış ve bütün seriyi okuma isteği uyandırmıştı.

Hangi karakterler yoktu ki bu kitapta? Sirius, Harry-Hermione-Ron üçlüsü, büyü üstadımız Dumbledore, bütün gıcıklığıyla Snape, İhtiyaç Odası'nı bulan Dobby, sürekli sızlanan ev cini Kreacher, kurbağaya benzeyen müfettiş Umbridge, yeni Kehanet dersi öğretmeni at adam Firenze ve elbette burun delikleriyle yılanı andıran Lord Voldemort...

1114 sayfa boyunca tek bir kere bile sıkılmadım, çünkü Rowling'in müthiş bir anlatım gücü var. Felsefe Taşı'nı yazdığında editörünün tavsiyesiyle ismini gizleyerek insanların kendisini erkek zannetmesini sağlayan yazarın olayları birbirine bağlama kudretini ancak bütün seriyi bitirdiğinizde görebiliyorsunuz. Tek eksik bulduğum nokta karakterlerin yeterince derin kişilikler olmaması. Bunun sebebi de romanın bir gençlik romanı olması. Gençlik romanları arasında da benim için en başarılı romandır.

Biraz da konusundan bahsetmek istiyorum. Buradan sonrası içerik hakkında bilgi içerir. Önceki yıl istemeden de olsa Üçbüyücü Turnuvası'na katılan Harry, Cedric Diggory'nin ölümünü izlemiş ve en büyük kabusu gerçekleşmiş, Lord Voldemort'un geri dönüşüne şahit olmuştur. Dumbledore bunu büyücüler dünyasına açıkladıktan sonra bakanlık Harry ve Dumbledore hakkında bir karalama kampanyası başlatmıştır. Sihir Bakanı Fudge'a göre ikisi de yalan söylemekte ve bakanlığa karşı bir komplo kurmaya çalışmaktadır. Dumbledore Bakanlık'ın Voldemort'a karşı hiçbir önlem almadığını görünce geçmişte Voldemort'a karşı savaşan dostlarını toplayarak Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nı toplar. Okula dönen Harry yalancılıkla suçlanırken hem Bakanlık müfettişi Dolores Umbridge ile, hem okuldaki arkadaşlarıyla hem de gece uykularında gördüğü kabus niteliğindeki görüntülerle uğraşmak zorundadır. Hepsiyle mücadele edebilmek için Umbridge'in 24 numaralı kararnamesine rağmen Dumbledore'un ordusunu kuracak, bu süre boyunca yara izi sürekli sızlayacaktır. Hepsinden daha çok kafasını karıştıran ise her gencin başına gelen aşk olacaktır.
Kitabın kalınlığı gözünüzü korkutmasın. Bir çırpıda bitiveriyor. Bütün Potterhead'lere selam olsun. Keyifli okumalar...
Hâlâ blogger olsaydım muhtemelen sayfalar dolusu bir yorum yazardım. Burada birkaç paragraf ile anlatılacak bir kitap/seri değil kesinlikle.
Üzerinden yıllar geçse de seriyi okuyan arkadaşlarınızla gülümseyerek ve belki de gözleriniz dolarak sohbetini edeceğiniz bir kurguya sahip Harry Potter serisi. Zümrüdüanka Yoldaşlığı'na aylar önce başlamış fakat altı yüz sayfa okuduktan sonra ara vermek zorunda kalmıştım. Çünkü eğer beyniniz yeterince doluysa, dikkatinizi vermeden okursanız birçok detayı kaçırırsınız. Okuyanların da bildiği gibi bu serideki kitapların asıl keyfi o detayların izini sürmekte zaten.
Sonuç olarak üç gündür okuyordum ve bitti. O kadar çok şey oldu ki hâlâ idrak edememiş olabilirim birçok şeyi. Her okuduğum kitapta serinin en iyi kitabı buydu diyorum, son kitabı düşünemiyorum gerçekten.
Serinin kendine özgü bir düzeni var ve bu benim çok hoşuma gidiyor. Kitapla birlikte olaylar yavaş yavaş başlıyor ve siz kurgunun içine giriyorsunuz. Daha sonra ipuçları, olaylar ve teoriler derken beyniniz yanıyor. Nasıl yani, yok artık dediğiniz sırada olaylar sonuçlanıyor. Zaten o son 100-150 sayfanın nasıl geçtiğini hiç anlamıyorum. En sevdiğim kısım da Dumbledore her kitabın sonunda "alın bu da kaymağı" der gibi bütün kitabı bize sakin sakin anlatıyor, aklımızdaki soru işaretlerini gideriyor.
Serinin bitmesine iki kitap kaldı ve bu durum beni üzüyor açıkçası.
Bu kitap 1114 sayfa olmasına rağmen çok güzeldi ve çok akıcıydı uzun bir kitap olmasına rağmen çok kısa süre de bitirdim bundan daha kısa kitaplar okudum ama onları daha uzun süre de bitirmişimdir .Çok akıcıydı okumuyordum bizzat kitabın içerisindeydim okumak isteyenlere tüm seriyi tavsiye ediyorum muhteşem bir seri
Ahhh nedim napim nasıl yorumlim neden bittin niye böyle bittin yer yer gözyaşları doktugum bir kitap oldu.Gönlümün efendisi bu kitapta öldü. Çoğu sır ortaya çıktı.Spoi vermemek için ne kadar da zor tutuyorum kendimi.Snape onda zaten farkli bir sey oldygunu anlamıştım herkes su seriyi okusun da rahat rahat yorumlim.Zor tutuyorum kendimi.:))OKUYUN YA elinizdeki bütün kitapları bırakıp bu seriye başlayın:))) :(((
Harry potter ve zümrüdüanka yoldaşlığı serini en kalın ve güzel kitaplarından bence. Ben bir potterhead 'im ve sevdiğim kitaplardan.Bence harry potter ve zümrüdüanka yoldaşlığı'nın kapak fotoğrafıda harika ve baya uzun bir süre maruz kalabilirsiniz tavsiyem serinin başından yani Felsefe Taşından okumaya başlayın yoksa asla anlayamazsınız muggle ne gibi . Neyse birde filmlerde olmayan çoğu şey kitaplarda olduğu için okumalısınız.Okuyunca sevebilirsiniz ve belkide potterhead olabilirsiniz.
Always
Eveet merhaba arkadaşlar, yine yeniden bir Harry Potter !! Serinin en kalın kitabı olmasına rağmen çok çabuk bitti ve hiç bunaltmadı diyebilirim.
Yaz boyunca arkadaşlarından, Hagrid'den ve Profesör Dumbledore'dan haber alamayan Harry Zümrüdüanka Yoldaşlığı boyunca bir çeşit depresyon ve trip vari bunalımlarla kendini var ediyor. Hermione ve Ron'un sınıf başkanı seçilmesi kendisinin onlardan biraz uzaklaşmasına sebep olmuş ve Harry ve Dumbledore Karanlık Lord Voldemort'un geri döndüğünü iddia ettiği için haklarında oldukça kötü şeyler yazılıp çizilmiştir. Bu durum Harry'nin çevresindekilere karşı aşırı sinir göstermesine neden olmakta.
Voldemort'un geri döndüğüne inanmak istemeyen Sihir Bakanı Cornelius Fudge Hogwarts'ı denetim altında tutabilmek adına Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersleri için kendi belirledikleri bir kişiyi öğretmen tayin eder. Ancak bu kişi ( Umbrigde Jane Dolores) yetkilerini zamanla Sihir Bakan'ından aldığı talimatlar doğrultusunda artırır ve adeta Hogwarts'ı yaşanmaz bir hale getirir. Bu noktada Harry'nin sinirlerine hakim olması çok önem taşır.
Bunların dışında Ron'un Quidditch Takımına girmesi büyük olaylardan sayılır. Umbridge'in derslerinde sihir yaptırmaması birçok öğrencinin karanlık sanatlara karşı savunmada daha çok şey öğrenmek istemesine neden olur ve bu yüzden aralarında en çok karanlık işlerle karşı karşıya kalan kişiyi kendilerine hoca olarak seçerler.
Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Albus Dumbledore'un Lord Voldemort'la savaşmak için bilgi toplamak ve yeni fikirler üretmek yönünde oluşturduğu bir topluluk. Aralarında Mr ve Mrs Weasley, Sirius Black, Severus Snape gibi isimler de var. Serinin bu kitabında Harry Potter kendisi hakkında oldukça ilginç bir şey öğreniyor. Bu Voldemort'un da peşinde olduğu bir kehanet.
Son olarak her zaman yaptığım gibi kitabı bitirir bitirmez filmi tekrar izledim ve aslında ne kadar yetersiz olduğunu gördüm. Filmde tek bir Quidditch maçı sahnesi olmaması beni adeta yıktı. Ayrıca Harry'nin ruhsal bunalımının yetersiz yansıtıldığını düşünüyorum. Karakterlerin aşk hayatlarına değinilmiş ancak Harry'nin Cho'yla olan yakınlığı yine tam anlamıyla seyirciye geçirilememiş.
Serinin içeriği en fazla ve en kalın kitabı. Voldemort geri dönmüştür ama Sihir Bakanı buna inanmak istemediğinden Dumbledore ve Potter aleyhinde bir karalama kampanyası başlamıştır. Ve daha önceden kurulan Zümrüdüanka Yoldaşlığı tekrar kurulmuştur. Snape, Sirius Black, Remus Lupin ve pek çok isim Voldemort'un güçlenmesini engellemeye çalışmaktadır. Ancak Voldemort bir şeyin peşindedir ve gelecekteki mesleğini bu sene seçecek olan Potter'ı kullanmak niyetindedir. Çetin bir savaş olacak ve Yoldaşlık önemli bir kayıp verecektir. Bu sene okul içinde de değişiklikler olacak ve Dolores Umbridge adında bir kadın herkesin nefretini kazanacaktır. Normalde çok daha iyi bir puanı hak ediyor ama bu kitaptaki Harry maalesef tam bir ergen. Okurken deli olacaksınız.
Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndaki beşinci yılında Harry, hayatını cehenneme çeviren sihirli/sihirsiz pek çok şeyle başa çıkmak zorunda
Uzun bir maceraydı. Hiç pișman değilim. Çok şaşırtıcı olay örgüsü sürükleyiciliği arttırdı. Ve soluksuz okumamı sağladı. Dizinin diğer kitabını merakla bekliyorum. Heyecan vericiydi.
Serinin en karanlık ve kalın kitabı. Önceki kitabın sonunda savaşın temellerinin atılması üzerine artık samanlığa bir kıvılcım düşmeye başlıyor. Mekan betimlemelerine aşık olmuştum. Sihir Bakanlığı'nın geçtiği tüm bölümler beni kendine hayran bırakmıştı. Kitabın üçüncü çeyreğindeki heyecan ve o heyecanın buruk tadını asla unutamam sanırım.
Zümrüdüanka Yoldaşlığı serinin en kalın ve en detaylı kitabı olmasına karşın son derece akıcı, mükemmel bir yazarın elinden çıkmış, harikalar yaratan bir kitaptı. Sinema filmini dersek, her kitapta olduğu gibi bu kitapta da bir çok yer kesilmiş. Kitaptaki gorsel anlatım daha abartılıydi. Ayrıca her kitabın ardından adım adım haryy'nin büyüdüğünü görebiliyoruz..
İlk okuduğumda orta okuldaydım ve öğretmenler ders anlatırken sıranın altında gizlice okuduğumu hatta teneffüslere çıkmadığımı hatırlıyorum. Öyle ki kitap yanlış hatırlamıyorsam Kasım'da yayınlanacaktı fakat o kadar çok talep olmuştu ki Eylül'de yayınlamak zorunda kalmışlardı. Kitap neredeyse 1000 sayfa, oldukça kalın. Fakat bi kere başladığınız zaman nasıl bitiyor anlamıyorsunuz. Her sayfası o kadar önemli ayrıntılarla dolu ki, serinin hem önceki hem sonraki kitapları için harika bir köprü. Bu kitaba kadar hayali diyebileceğimiz bir düşmanla uğraşan büyücülük dünyasının bu kitaptan sonra artık somut bir düşmanla karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Olaylar daha farklı bir yön alıyor. Karakterler de daha olgun ve bu noktadan sonra yazarın bizi üzdüğü kayıplarla karşılaşıyoruz. Gözünüz korkmasın ki zaten 5. kitaba geldiyseniz bir çırpıda okuyacağınıza eminim.
Ron rozeti kaldırıp gösterdi.
Mrs Weasley tıpkı Hermonie'nin ki gibi bir çığlık attı.
"İnanmıyorum! İnanmıyorum! Ah Ron, ne harika! Bir sınıf başkanı! Ailede herkes sınıf başkanı oldu!"
"Fred'le ben neyiz, komşu çocuğu mu? dedi George,
''Hepimizin içinde hem aydınlık, hem de karanlık bir yan vardır. Önemli olan hangisini seçtiğimizdir. Bizi biz yapan budur.''
“Gençler, yaşlıların neler düşündüğünü ve hissettiğini bilmezler. Ama ihtiyar adamlar genç olmanın nasıl olduğunu unutmuşlarsa, suçludurlar...
Dumbledore

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
Alt başlık:
Harry Potter #5
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
975
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750806452
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Harry Potter And The Order Of Phoenix
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Haryy Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
“Kanıtlar, bazen, zihninin en rahat ve etkiye en açık olduğu durumlarında –örneğin uyurken– Karanlık Lord’un düşüncelerini ve duygularını paylaştığına işaret ediyor. Müdür bunun devam etmesini uygun bulmuyor. Benim sana, zihnini Karanlık Lord’a karşı nasıl kapatacağını öğretmemi istiyor.”

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndaki beşinci yılında Harry, hayatını cehenneme çeviren sihirli/sihirsiz pek çok şeyle başa çıkmak zorunda: Yaz tatilini yanlarında harcadığı aptal akrabaları; ergenlik çağının isyanları, heyecanları, korkuları; onun gösteriş düşkünü bir yalancı olduğunu düşünenler; okulun işleyişine burnunu sokan Sihir Bakanlığı; öncekileri mumla aratan yeni bir Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni; yine karşı karşıya geldiği Ruh Emici’ler ve Ölüm Yiyen’ler; varlığını her zamankinden çok hissettiren Voldemort; ağır dersler, zor sınavlar, acımasız cezalar; sürekli yinelenen bir kâbus ve acıyan yara izi; ona en yakın insanlardan birinin ölümü; beş yıl gecikmeyle öğrendiği bir gerçek...

Kitabı okuyanlar 3.464 okur

  • Yunus Emre
  • E.Cagla
  • İrem
  • AYŞEGÜL
  • Hüseyin Demirdöven
  • Emine Ozturk
  • Doruk İmamoğlu
  • Siyah Kapşonlu
  • Hilal Ünal
  • Özlem Evren

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.5
14-17 Yaş
%17.5
18-24 Yaş
%32.8
25-34 Yaş
%30
35-44 Yaş
%9.6
45-54 Yaş
%2.9
55-64 Yaş
%0.5
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.7
Erkek
%26.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%66 (672)
9
%16.1 (164)
8
%9.7 (99)
7
%3.8 (39)
6
%1.6 (16)
5
%1.1 (11)
4
%0.1 (1)
3
%0.2 (2)
2
%0.1 (1)
1
%0.4 (4)

Kitabın sıralamaları