Ejderha Dövmeli Kız Millennium Serisi 1

8,7/10  (694 Oy) · 
2.453 okunma  · 
565 beğeni  · 
10.871 gösterim
41 ülkede rekor satış yapan kitaplarının başarısını göremeden 50 yaşında hayata veda eden İsveçli gazeteci Stieg Larsson’un zihne kazınacak sahneler, çarpıcı ve canlı karakterler, okurları adeta yerlerine çivileyecek sürükleyici bir kurgu ile her sayfasını ağır ağır ve dokuyarak yazdığı Millennium serisinin ilk kitabı Ejderha Dövmeli Kız’ı okuduktan sonra, Gefle Dagblad gibi ‘bundan daha iyisi yapılamaz’ diyebilirsiniz. Ama bu erken bir karar olabilir. Son sözü söylemeden ikincisini beklemenizi tavsiye ederiz.

“Olağanüstü… Okuyucular kitabı okurken yerlerinden bile kıpırdayamayacak.”
-SUNDAY TIMES

"Bu kitabı okumaya başladığınızda, ilk adımı hiç atmamış olmayı dileyeceksiniz. Çevreniz kararacak ve kendinizi öykünün içinde bulacaksınız…"
-BILD AM SONNTAG

“Bu kitap kendisi için söylenen her bir övgü sözcüğünü hak ediyor… Üçlemenin geri kalan iki kitabı bunun yarısı kadar bile iyi olsa, Larsson bize müthiş bir miras bırakmış olacak.”
-SHARON WHEELER

“Larsson’un bu kitabı saatli bir bomba gibi...”
-BOB CORNWELL

“Hipnotize edici.”
-USA TODAY

“Tam bir dinamit.”
-LIZ SMITH

“Çılgınca… Müthiş bir gerilim.”
-THE WASHINGTON POST

“Büyük bir açlıkla okunacaktır…”
-OBSERVER

“Larsson’un kitapları hayatımız için bir tehlike oluşturuyor. Parklar okuyucularla tıka basa dolacak, çalışma dünyası altüst olacaktır. Bütün bunların nedeni hiç kimsenin kitabı elinden bırakamamasıdır.”
-BAMS
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  646
 • ISBN:
  9786054263301
 • Orijinal Adı:
  Man Som Hatar Kvinnor
 • Çeviri:
  Ali Arda
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ceren Acer 
26 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kelimelerin yetersiz kaldığı noktadayım. Uzun zaman önce alıp, okumaya fırsat bulamadığım Ejderha Dövmeli Kız romanı; oldukça etkileyici, akıcı, aksiyonlu, merak uyandıran başucu kitabım haline geldi. Oldukça kalın bir roman olmasına rağmen; olay örgülerinde kopukluk yoktu, bütün sayfaları profesyonelce işlenmişti. Romanı elime aldığımda; çok kalın bir kitap, eğer kötüyse nasıl bitireceğim diye düşünürken, okumaya başlayınca kendimi sayfaları heyecanlı ve büyük bir merakla çevirirken buldum diyebilirim. Aksiyonu iliklerinize kadar hissetmeniz mümkün bu kitabı okurken. Kitaptaki karakterler çok keskin hatlarla okuyucuyu hiç beklemediği bir anda kitaba bağlıyor. Özellikle romandaki Lisbeth Salander karakteri, çok cesurca ve zekice betimlenmiş. Böylelikle ilk defa bir aksiyon romanında kadın karakterin savunucu yönüne şahit olmuş durumdayım. Henüz okumamış olanlara, aksiyon sevenlere tavsiye ediyorum rahatlıkla.

ibiaryu 
15 Şub 18:41 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 8/10 puan

Filmini bilen bilir bilmeyene sözüm izlemeleridir lakin mevzumuz filmin romanı , roman dediysem filminden bir kaç tık daha yükseğinde ki kurgusu , konusu , motivasyon gereği karakteriyle muazzam oluşudur okuyun efem okuyun mutlak memnun kalacaksınız. :)

Ejderha Dövmeli Kız benzeri kitaplar

Yadigar Soydan 
19 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu kadar kısa sürede bu kalınlıktaki bir kitabı nasıl okuduğumu ben bile bilmiyorum. Ama gerilim, heyecan,onların yaşadığı duyguları yani kısacası her şeyi okurken sizde hissediyorsunuz. Ama son sayfayı okurken içim burkulmadı diyemem hani. Kesinlikle bir solukta okunacak ki bence okunması gereken romanlardan biri.

Mr.Kuralay 
02 Mar 23:34 · Kitabı okudu · Beğendi

Bestseller kitaplarda genelde arka kapağa çeşitli yayın evlerinin,yazarların ve tanınmış kişilerin kitap hakkındaki yorumları yazılır ,insanı kitabı almaya teşvik eder. Ben o yazılara aldanmamayı öğrendim.Ancak her nedense bu kitap serisine bir şans verip okudum. Yerinde bir karar verdiğimi çok geçmeden anladım. Şimdiye kadar bir günde okuduğum sayfa sayısında rekoru bunda elde ettim 270 sayfa. O derece akıcı ve heyecan dolu bir kitap. Elinizden bırakamayacaksınız.

Vedat Baysal 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitaptan genel olarak hoşlanmış olmakla birlikte;
646 sayfanın sonunda gerek Harriet olayının gerekse Wennerström meselesinin daha kompleks bir sonla neticelenmesini beklerdim. Yüzmilyarlarca kronluk sermayeye sahip bir "kapitalistin" bu kadar kolay lokma olması çok akılcı gelmiyor ki bu zat aynı zamanda mafyavari ilişkiler içerisinde de bulunuyorsa sonucun bu olması "olasılıksız" gibi.
Yapılan her türlü araştırmaya rağmen gerçekleştiği dönemde çözülemeyen Harriet olayın yıllar sonra Mikael'in resimlere bakarken kapıldığı "tuhaf duygu" sonucu çözülmesi de fazlaca anlamsız.

Gamze 
11 Haz 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Aslında kitabı daha önce okudum ama çok beğendiğim ve etkisinden çıkamadığım için tekrar okumaya başladım. Olağanüstü. Etkileyici. Okumanıza öneririm.

Halil Yavuz KAYA 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İlk 90 sayfada okumayı bırakmak geçti içimden. biraz daha gayret göstererek devam ettim.
Polisiye yöntemlerle bir gazetecilik serüvenini, gayri kanuni girişimlerle de olsa sonlandıran roman kahramanlarını bu serüven içersin de yazar Larsson , adeta bir örgü örer gibi hemen bir ters bir yüz atkı çözgü ile yol aldırmış. Hem heyecan katmış hem de merak uyandıran maceralarında.
Ancak sonuca gidişte, Sebep sonuç ilişkileri ile çözüm yöntemleri biraz basite kaçmış, kolay bir tarza yönlenmiş, teknolojinin paravanına sığınmış gibi geldi bana,
Borsa ve ekonomi tanımlamaları ve çalışma yöntemini tahlili harikaydı.
Sürükleyiciliği nefis. Dinlendirici, güzel bir tatil kitabı olarak yorumluyorum...

Kıymet Akdemir 
10 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İlk defa bir kitabin karakterlerine boylesine baglandim. Kisilikleri, yasam sekilleri imrendirici.. Kitabin sadece icerigi degil akici uslubu da etkiledi.

Ç 
27 Şub 15:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir polisiye severseniz bu kitabı ve seriyi okumanızı mutlaka öneririm. İş yerinden eve gitmek ve kitabı okumak için can atardım. Yazarın ölümü bile ilginç. Kitaplarını basıldığını görememiş. İlk 3 kitap yazarın kendi eseri. Çok satanlar arasına giren bir seri. İlk 3'dan sonra çıkan iki kitap serinin devamı olsada başka yazarlar tarafından oluşturulduğu için aynı tadı vermiyor. Ama okumaya değer

İstanbullu 
13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Millenium Serisi kesinlikle son sayfasına kadar sizi esir alacak ve meraktan uyutmayacak bir seri. Kendinizi bir anda kitabın içinde Lisbeth Salander'e eşlik ederken bulacaksınız. Ve Lisbeth Salander'in zekasını, cesaretini ve gücünü takdir etmekten de geri kalmayacaksınız. Aksiyonun bol olduğu sürükleyici bir kitap...

Kitaptan 34 Alıntı

ibiaryu 
02 Şub 14:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İlk yirmi beş yılımı , anlayış göstermek ve yalnızca akraba olduğumuz için Harald gibileri affetmekle geçirdim. Ama sonra akrabalığın sevginin garantisi olmadığını keşfettim.

Ejderha Dövmeli Kız, Stieg LarssonEjderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson
ibiaryu 
02 Şub 16:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Mikael her ailenin arka bahçesine bir iskelet gömüldüğünü biliyordu ama Vanger ailesinin arka bahçesine kocaman bir mezarlık vardı.

Ejderha Dövmeli Kız, Stieg LarssonEjderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson
Hande Kırkımcı 
02 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kaybedeceğin kesinken asla savaşa girme. Ama seni aşağılamış olan hiç kimseyi de affettme. Zamana birak ve güçlü olduğun zaman saldır. Artık karşılık vermene gerek kalmasa da yap bunu

Ejderha Dövmeli Kız, Stieg LarssonEjderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson
Halil Yavuz KAYA 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Kaybedeceğin kesinken asla savaşa girme. Ama seni aşağılamış olan hiç kimseyi de affetme.

Ejderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson (Sayfa 178)Ejderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson (Sayfa 178)
Halil Yavuz KAYA 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bir insanın kendi hayatını kontrol hakkını elinden almak... Demokrasiye bundan daha ağır bir tecavüz düşünülemezdi.

Ejderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson (Sayfa 252)Ejderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson (Sayfa 252)
Halil Yavuz KAYA 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ağlamanın faydasız olduğunu çok erken öğrenmişti.

Ejderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson (Sayfa 367)Ejderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson (Sayfa 367)
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber