Ejderha Dövmeli Kız Millennium Serisi 1

8,7/10  (641 Oy) · 
2.287 okunma  · 
512 beğeni  · 
9.955 gösterim
41 ülkede rekor satış yapan kitaplarının başarısını göremeden 50 yaşında hayata veda eden İsveçli gazeteci Stieg Larsson’un zihne kazınacak sahneler, çarpıcı ve canlı karakterler, okurları adeta yerlerine çivileyecek sürükleyici bir kurgu ile her sayfasını ağır ağır ve dokuyarak yazdığı Millennium serisinin ilk kitabı Ejderha Dövmeli Kız’ı okuduktan sonra, Gefle Dagblad gibi ‘bundan daha iyisi yapılamaz’ diyebilirsiniz. Ama bu erken bir karar olabilir. Son sözü söylemeden ikincisini beklemenizi tavsiye ederiz.

“Olağanüstü… Okuyucular kitabı okurken yerlerinden bile kıpırdayamayacak.”
-SUNDAY TIMES

"Bu kitabı okumaya başladığınızda, ilk adımı hiç atmamış olmayı dileyeceksiniz. Çevreniz kararacak ve kendinizi öykünün içinde bulacaksınız…"
-BILD AM SONNTAG

“Bu kitap kendisi için söylenen her bir övgü sözcüğünü hak ediyor… Üçlemenin geri kalan iki kitabı bunun yarısı kadar bile iyi olsa, Larsson bize müthiş bir miras bırakmış olacak.”
-SHARON WHEELER

“Larsson’un bu kitabı saatli bir bomba gibi...”
-BOB CORNWELL

“Hipnotize edici.”
-USA TODAY

“Tam bir dinamit.”
-LIZ SMITH

“Çılgınca… Müthiş bir gerilim.”
-THE WASHINGTON POST

“Büyük bir açlıkla okunacaktır…”
-OBSERVER

“Larsson’un kitapları hayatımız için bir tehlike oluşturuyor. Parklar okuyucularla tıka basa dolacak, çalışma dünyası altüst olacaktır. Bütün bunların nedeni hiç kimsenin kitabı elinden bırakamamasıdır.”
-BAMS
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  646
 • ISBN:
  9786054263301
 • Orijinal Adı:
  Man Som Hatar Kvinnor
 • Çeviri:
  Ali Arda
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ceren Acer 
26 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kelimelerin yetersiz kaldığı noktadayım. Uzun zaman önce alıp, okumaya fırsat bulamadığım Ejderha Dövmeli Kız romanı; oldukça etkileyici, akıcı, aksiyonlu, merak uyandıran başucu kitabım haline geldi. Oldukça kalın bir roman olmasına rağmen; olay örgülerinde kopukluk yoktu, bütün sayfaları profesyonelce işlenmişti. Romanı elime aldığımda; çok kalın bir kitap, eğer kötüyse nasıl bitireceğim diye düşünürken, okumaya başlayınca kendimi sayfaları heyecanlı ve büyük bir merakla çevirirken buldum diyebilirim. Aksiyonu iliklerinize kadar hissetmeniz mümkün bu kitabı okurken. Kitaptaki karakterler çok keskin hatlarla okuyucuyu hiç beklemediği bir anda kitaba bağlıyor. Özellikle romandaki Lisbeth Salander karakteri, çok cesurca ve zekice betimlenmiş. Böylelikle ilk defa bir aksiyon romanında kadın karakterin savunucu yönüne şahit olmuş durumdayım. Henüz okumamış olanlara, aksiyon sevenlere tavsiye ediyorum rahatlıkla.

Yadigar Soydan 
19 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu kadar kısa sürede bu kalınlıktaki bir kitabı nasıl okuduğumu ben bile bilmiyorum. Ama gerilim, heyecan,onların yaşadığı duyguları yani kısacası her şeyi okurken sizde hissediyorsunuz. Ama son sayfayı okurken içim burkulmadı diyemem hani. Kesinlikle bir solukta okunacak ki bence okunması gereken romanlardan biri.

Ejderha Dövmeli Kız benzeri kitaplar

Vedat Baysal 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitaptan genel olarak hoşlanmış olmakla birlikte;
646 sayfanın sonunda gerek Harriet olayının gerekse Wennerström meselesinin daha kompleks bir sonla neticelenmesini beklerdim. Yüzmilyarlarca kronluk sermayeye sahip bir "kapitalistin" bu kadar kolay lokma olması çok akılcı gelmiyor ki bu zat aynı zamanda mafyavari ilişkiler içerisinde de bulunuyorsa sonucun bu olması "olasılıksız" gibi.
Yapılan her türlü araştırmaya rağmen gerçekleştiği dönemde çözülemeyen Harriet olayın yıllar sonra Mikael'in resimlere bakarken kapıldığı "tuhaf duygu" sonucu çözülmesi de fazlaca anlamsız.

Gamze 
11 Haz 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Aslında kitabı daha önce okudum ama çok beğendiğim ve etkisinden çıkamadığım için tekrar okumaya başladım. Olağanüstü. Etkileyici. Okumanıza öneririm.

Halil Yavuz KAYA 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İlk 90 sayfada okumayı bırakmak geçti içimden. biraz daha gayret göstererek devam ettim.
Polisiye yöntemlerle bir gazetecilik serüvenini, gayri kanuni girişimlerle de olsa sonlandıran roman kahramanlarını bu serüven içersin de yazar Larsson , adeta bir örgü örer gibi hemen bir ters bir yüz atkı çözgü ile yol aldırmış. Hem heyecan katmış hem de merak uyandıran maceralarında.
Ancak sonuca gidişte, Sebep sonuç ilişkileri ile çözüm yöntemleri biraz basite kaçmış, kolay bir tarza yönlenmiş, teknolojinin paravanına sığınmış gibi geldi bana,
Borsa ve ekonomi tanımlamaları ve çalışma yöntemini tahlili harikaydı.
Sürükleyiciliği nefis. Dinlendirici, güzel bir tatil kitabı olarak yorumluyorum...

Kıymet Akdemir 
10 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İlk defa bir kitabin karakterlerine boylesine baglandim. Kisilikleri, yasam sekilleri imrendirici.. Kitabin sadece icerigi degil akici uslubu da etkiledi.

İstanbullu 
13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Millenium Serisi kesinlikle son sayfasına kadar sizi esir alacak ve meraktan uyutmayacak bir seri. Kendinizi bir anda kitabın içinde Lisbeth Salander'e eşlik ederken bulacaksınız. Ve Lisbeth Salander'in zekasını, cesaretini ve gücünü takdir etmekten de geri kalmayacaksınız. Aksiyonun bol olduğu sürükleyici bir kitap...

Hande Kırkımcı 
04 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın kalınlığına sakın bakmayın.100 sayfadan sonra elinizden bırakamaycaksınız. Dışarı cıkmayip, gece uyumayip sonunu merak ederek okuduğum kitap. Okurken bitmesini istemediğim...ön yargilarimizi bir kenara birakmaliyiz. toplum tarafından dislanmis, Dövmeli, piercing li Lisbeth Salander. Halbuki o kadar zeki , insanlar yaptıklarına inanamiyor. Hayran oldum. Bakalım ilerleyen serilerde ne olacak, heyecanla okuyuycam

M. 
 18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Millennium serisi okuduğum en iyi en başarılı polisiye-gerilim serisi. Lizbeth Salander, okuduğum en müthiş roman kahramanı. Seri 4 kitaptan oluşuyor, kesinlikle zaman kaybı değil. Mutlaka okunmalı.

Milenyum serisinin ilk ve en çok sevdiğim kitabı. Hacker bir kız ve bir gazetecinin yolları kesişir. Heyecan her zaman dorukta. Bir sonraki sayfayı merakla çeviriyorsunuz.

Kitaptan 30 Alıntı

Halil Yavuz KAYA 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Kaybedeceğin kesinken asla savaşa girme. Ama seni aşağılamış olan hiç kimseyi de affetme.

Ejderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson (Sayfa 178)Ejderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson (Sayfa 178)
Hande Kırkımcı 
02 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kaybedeceğin kesinken asla savaşa girme. Ama seni aşağılamış olan hiç kimseyi de affettme. Zamana birak ve güçlü olduğun zaman saldır. Artık karşılık vermene gerek kalmasa da yap bunu

Ejderha Dövmeli Kız, Stieg LarssonEjderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson
Halil Yavuz KAYA 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bir insanın kendi hayatını kontrol hakkını elinden almak... Demokrasiye bundan daha ağır bir tecavüz düşünülemezdi.

Ejderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson (Sayfa 252)Ejderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson (Sayfa 252)
Gülsüm Büyükkılıç 
13 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Bana göre arkadaşlık iki şeyin üzerinde yükselir,'' dedi Mikael. ''saygı ve güven. Bu iki şeyden biri eksikse arkadaşlık bağı kurulamaz. insan birine saygı duyabilir ama yanı sıra güven de duymazsa arkadaşlık çatlamaya başlar .''

Ejderha Dövmeli Kız, Stieg LarssonEjderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson
Ali Yalçın 
 20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hayatınızın muhasebesini yapıp, nelerin eksik kaldığını araştırmanız gereken bir an vardır."

Ejderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson (Sayfa 98)Ejderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson (Sayfa 98)
Halil Yavuz KAYA 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ağlamanın faydasız olduğunu çok erken öğrenmişti.

Ejderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson (Sayfa 367)Ejderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson (Sayfa 367)

Şu an nesli tükenmekte olan bir böcek bile olsa üzerine basıp ezmekte hiç tereddüt etmeyeceğim insanlar var.

Ejderha Dövmeli Kız, Stieg LarssonEjderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber