·
Okunma
·
Beğeni
·
23747
Gösterim
Adı:
Ejderha Dövmeli Kız
Alt başlık:
Millennium Serisi 1. Kitap
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
646
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054263301
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Man Som Hatar Kvinnor
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
41 ülkede rekor satış yapan kitaplarının başarısını göremeden 50 yaşında hayata veda eden İsveçli gazeteci Stieg Larsson'un zihne kazınacak sahneler, çarpıcı ve canlı karakterler, okurları adeta yerlerine çivileyecek sürükleyici bir kurgu ile her sayfasını ağır ağır ve dokuyarak yazdığı Millennium serisinin ilk kitabı Ejderha Dövmeli Kız'ı okuduktan sonra, Gefle Dagblad gibi 'bundan daha iyisi yapılamaz' diyebilirsiniz. Ama bu erken bir karar olabilir. Son sözü söylemeden ikincisini beklemenizi tavsiye ederiz.

"Olağanüstü… Okuyucular kitabı okurken yerlerinden bile kıpırdayamayacak."
-SUNDAY TIMES

"Bu kitabı okumaya başladığınızda, ilk adımı hiç atmamış olmayı dileyeceksiniz. Çevreniz kararacak ve kendinizi öykünün içinde bulacaksınız…"
-BILD AM SONNTAG

"Bu kitap kendisi için söylenen her bir övgü sözcüğünü hak ediyor… Üçlemenin geri kalan iki kitabı bunun yarısı kadar bile iyi olsa, Larsson bize müthiş bir miras bırakmış olacak."
-SHARON WHEELER

"Larsson'un bu kitabı saatli bir bomba gibi..."
-BOB CORNWELL

"Hipnotize edici."
-USA TODAY

"Tam bir dinamit."
-LIZ SMITH

"Çılgınca… Müthiş bir gerilim."
-THE WASHINGTON POST

"Büyük bir açlıkla okunacaktır…"
-OBSERVER

"Larsson'un kitapları hayatımız için bir tehlike oluşturuyor. Parklar okuyucularla tıka basa dolacak, çalışma dünyası altüst olacaktır. Bütün bunların nedeni hiç kimsenin kitabı elinden bırakamamasıdır."
-BAMS
646 syf.
·10/10
Kelimelerin yetersiz kaldığı noktadayım. Uzun zaman önce alıp, okumaya fırsat bulamadığım Ejderha Dövmeli Kız romanı; oldukça etkileyici, akıcı, aksiyonlu, merak uyandıran başucu kitabım haline geldi. Oldukça kalın bir roman olmasına rağmen; olay örgülerinde kopukluk yoktu, bütün sayfaları profesyonelce işlenmişti. Romanı elime aldığımda; çok kalın bir kitap, eğer kötüyse nasıl bitireceğim diye düşünürken, okumaya başlayınca kendimi sayfaları heyecanlı ve büyük bir merakla çevirirken buldum diyebilirim. Aksiyonu iliklerinize kadar hissetmeniz mümkün bu kitabı okurken. Kitaptaki karakterler çok keskin hatlarla okuyucuyu hiç beklemediği bir anda kitaba bağlıyor. Özellikle romandaki Lisbeth Salander karakteri, çok cesurca ve zekice betimlenmiş. Böylelikle ilk defa bir aksiyon romanında kadın karakterin savunucu yönüne şahit olmuş durumdayım. Henüz okumamış olanlara, aksiyon sevenlere tavsiye ediyorum rahatlıkla.
646 syf.
·15 günde·Beğendi·8/10
Filmini bilen bilir bilmeyene sözüm izlemeleridir lakin mevzumuz filmin romanı , roman dediysem filminden bir kaç tık daha yükseğinde ki kurgusu , konusu , motivasyon gereği karakteriyle muazzam oluşudur okuyun efem okuyun mutlak memnun kalacaksınız. :)
646 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Bu kadar kısa sürede bu kalınlıktaki bir kitabı nasıl okuduğumu ben bile bilmiyorum. Ama gerilim, heyecan,onların yaşadığı duyguları yani kısacası her şeyi okurken sizde hissediyorsunuz. Ama son sayfayı okurken içim burkulmadı diyemem hani. Kesinlikle bir solukta okunacak ki bence okunması gereken romanlardan biri.
646 syf.
·2 günde·Beğendi
Bestseller kitaplarda genelde arka kapağa çeşitli yayın evlerinin,yazarların ve tanınmış kişilerin kitap hakkındaki yorumları yazılır ,insanı kitabı almaya teşvik eder. Ben o yazılara aldanmamayı öğrendim.Ancak her nedense bu kitap serisine bir şans verip okudum. Yerinde bir karar verdiğimi çok geçmeden anladım. Şimdiye kadar bir günde okuduğum sayfa sayısında rekoru bunda elde ettim 270 sayfa. O derece akıcı ve heyecan dolu bir kitap. Elinizden bırakamayacaksınız.
646 syf.
·Beğendi·8/10
Kitaptan genel olarak hoşlanmış olmakla birlikte;
646 sayfanın sonunda gerek Harriet olayının gerekse Wennerström meselesinin daha kompleks bir sonla neticelenmesini beklerdim. Yüzmilyarlarca kronluk sermayeye sahip bir "kapitalistin" bu kadar kolay lokma olması çok akılcı gelmiyor ki bu zat aynı zamanda mafyavari ilişkiler içerisinde de bulunuyorsa sonucun bu olması "olasılıksız" gibi.
Yapılan her türlü araştırmaya rağmen gerçekleştiği dönemde çözülemeyen Harriet olayın yıllar sonra Mikael'in resimlere bakarken kapıldığı "tuhaf duygu" sonucu çözülmesi de fazlaca anlamsız.
646 syf.
·Beğendi·10/10
Bir solukta bitmişti kendisi :) tabi ardından diğerlerine geçildi dördüncü kitaba kadar her şey iyiydi yani örümcek ağında ki kıza kadar fakat dördüncü kitapta yazar değişikliği oldu yazarı öldüğü için yine de onun bıraktığı Notlar olduğu söylendi ama ben okuyamadım başlayacakların haberi olsun
646 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Heyecan, gerilim, korku... bu kitap muhteşem! En iyi polisiye kitabı mı bilmiyorum ama kesinlikle bu dalda ilk 3'e girer. Kitabı okumaya başladığınızda elinizden bırakamıyorsunuz, bir sonraki sayfaya çevirmeden dayanamıyorsunuz.
Özellikle Lisbeth karakteri sizi fena etkileyebilir. Cesurluğu ve cesareti beni çok etkiledi. Içine kapanık biri ve bu onun bir tür kendini savunma mekanizması.
Kitabı okurken yazara hayran olmamak elde değil böyle zeki bir adam keşke daha uzun süre yaşasaymış ve daha fazla kitap yazsaymış. Steig Larsson Millenium serisiyle büyük bir ün yakalamış. Kitabın orjinal ismi "Kadınlardan Nefret Eden Erkekler"miş, daha sonra değiştirilmiş. İyi ki değiştirmişler yoksa önyargıyla yaklaşır okumazdım.
Herkese tavsiye ediyorum. Her polisiye sever mutlaka okumalı. Sevmeyenlerde okusun bundan sonra sevmeye başlayacaklar çünkü.
646 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Kitabı okumaya başladığım andan itibaren neden bu kadar geç kalmışım ya da ertelemişim diye hayıflandım durdum.....Bazen güzel şeyleri görüp bilmemize rağmen erteleyebiliyor ,güzel olmayanlara öncelik, değer veriyoruz....Güzel olanlar ise sabırla bekliyorlar...Belki de kavuşma geç olunca hissettirdikleride bir o kadar kiymetli oluyordur ki öyle de oldu....Demem o ki dostlar sizde benim gibi bu şahane seriye başlamayı erteleyenlerdenseniz eğer hiç durmayın hemen ilk kitapla başlayın .....zira ilk kitabın ardından duramayacak seriyi tamamlamak için karşı koyulamaz bir istek duyacaksınız....şu an ben öyleyim ikinci kitaba başladım serinin diğer üç kitabının da siparişini verdim yoldalar .... Gelelim kitaba 640 sayfalık elde oldukça ağır okurken su gibi akan bir kitap....Şahane bir kurgu ,olay örgüsü ilmek ilmek işlenmiş hiçbir kopukluğu barındırmayan duru bir anlatım....Karakter analizleri bir psikoloğun elinden çıkma desem yanlış olmaz sanırım....Polisiye yöntemlerle ele alınan bir gazetecilik serüveni.....Karakterler gayri kanuni yöntemlerle olayları araştırır ve çözerler....Heyecanın hız kesmediği,sırlarla dolu korkunç bir geçmiş....Yazarın her bölüm başında değindiği acımasız gerçekler,istatistikler....Çok güzeldi....Yazarın talihsiz ve zamansız ölümü olmasaydı eğer kim bilir bizleri daha ne harika hikayeler bekleyecekti.....Keyifle okudum.....
646 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Bu kitabı herhalde 7-8 kere elime alıp, ilk 20-30 sayfayı okuyup okuyup bırakmışımdır. Bir türlü o sıkıcı başlangıcı geçemiyordum. Bir gün tak etti canıma, dayan dedim kendi kendime ve başladım okumaya. Güzelmiş, iyi ki okumuşum diyorum şimdi. Sıkıcı kısımları atlattıktan sonra kitap aktı gitti. Serinin diğer kitaplarını da okumak istiyorum.
646 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Çok satan kitaplar listesine girmiş kitapların üzerinde yazan "Bestseller" yazıları ve arka kapaktaki "Olağanüstü, büyüleyici!" tarzı yorumların hakkını veren nadir kitaplardan.

Uzun zamandır gözümde büyüttüğüm bu kitaba sonunda başladım. Ve nasıl bittiğini anlamadım. Kitap gerçekten de akıp gidiyor, bir şeyleri tahmin etmeye çalışıyorsunuz. Ama boşuna tahmin etmeye uğraştığını her sayfada yeniden anlıyorsun. Her sayfada olayı aydınlatmak adına küçük küçük bilgiler var. Bu bilgiler o kadar kafa kurcalamadan ve gereksiz detaylara inmeden verilmiş ki, kendinizi çok rahat bu gizemin içinde hissetmeye başlıyorsunuz ister istemez. Ve böyle hissetmenizin bir etkeni de karakterlerin çok sıra dışı ve doğal olmaları.

Gizemi çözmemizi sağlayan bu bilgiler yavaş yavaş kafanızda bazı fikirler belirmesine sebep oluyor. Tam buldum diyorsun, sonra kitap dile geliyor ve "Hayır, o kadar kolay değil." diyor.:))

Lisbeth ve Mikael o kadar orijinal karakterlerdi ki, henüz sadece ilk kitabını okumuş olmama rağmen keşke seri daha da uzun olsa diye düşündüm. Bu karakterleri daha fazla kitaplarda görmek güzel olurdu.

Gizem kitabı arıyorsanız, birazcık da beyin fırtınası yapmaktan hoşlanıyorsanız çok doğru bir tercih olacaktır, nasıl bittiğini anlamaya çalışırken kendinizi ikinci kitaba başlarken bulabilirsiniz.

İyi okumalar dilerim herkese. :)
646 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Aslında kitabı daha önce okudum ama çok beğendiğim ve etkisinden çıkamadığım için tekrar okumaya başladım. Olağanüstü. Etkileyici. Okumanıza öneririm.
İlk yirmi beş yılımı , anlayış göstermek ve yalnızca akraba olduğumuz için Harald gibileri affetmekle geçirdim. Ama sonra akrabalığın sevginin garantisi olmadığını keşfettim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ejderha Dövmeli Kız
Alt başlık:
Millennium Serisi 1. Kitap
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
646
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054263301
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Man Som Hatar Kvinnor
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
41 ülkede rekor satış yapan kitaplarının başarısını göremeden 50 yaşında hayata veda eden İsveçli gazeteci Stieg Larsson'un zihne kazınacak sahneler, çarpıcı ve canlı karakterler, okurları adeta yerlerine çivileyecek sürükleyici bir kurgu ile her sayfasını ağır ağır ve dokuyarak yazdığı Millennium serisinin ilk kitabı Ejderha Dövmeli Kız'ı okuduktan sonra, Gefle Dagblad gibi 'bundan daha iyisi yapılamaz' diyebilirsiniz. Ama bu erken bir karar olabilir. Son sözü söylemeden ikincisini beklemenizi tavsiye ederiz.

"Olağanüstü… Okuyucular kitabı okurken yerlerinden bile kıpırdayamayacak."
-SUNDAY TIMES

"Bu kitabı okumaya başladığınızda, ilk adımı hiç atmamış olmayı dileyeceksiniz. Çevreniz kararacak ve kendinizi öykünün içinde bulacaksınız…"
-BILD AM SONNTAG

"Bu kitap kendisi için söylenen her bir övgü sözcüğünü hak ediyor… Üçlemenin geri kalan iki kitabı bunun yarısı kadar bile iyi olsa, Larsson bize müthiş bir miras bırakmış olacak."
-SHARON WHEELER

"Larsson'un bu kitabı saatli bir bomba gibi..."
-BOB CORNWELL

"Hipnotize edici."
-USA TODAY

"Tam bir dinamit."
-LIZ SMITH

"Çılgınca… Müthiş bir gerilim."
-THE WASHINGTON POST

"Büyük bir açlıkla okunacaktır…"
-OBSERVER

"Larsson'un kitapları hayatımız için bir tehlike oluşturuyor. Parklar okuyucularla tıka basa dolacak, çalışma dünyası altüst olacaktır. Bütün bunların nedeni hiç kimsenin kitabı elinden bırakamamasıdır."
-BAMS

Kitabı okuyanlar 6.260 okur

  • Figen
  • Bilçen özyurt
  • ilkay pınar
  • Orhan D. Tanşeknay
  • Kenan Aklan
  • Yasemin kalmaz
  • Yusuf Tekin
  • Berna D.
  • Fatih MEHMET
  • LadyAnn

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.7
14-17 Yaş
%3.2
18-24 Yaş
%22.1
25-34 Yaş
%25
35-44 Yaş
%29.4
45-54 Yaş
%12.7
55-64 Yaş
%0.8
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%75
Erkek
%24.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38.3 (622)
9
%25.4 (412)
8
%21.3 (346)
7
%8.8 (143)
6
%3.4 (56)
5
%1.2 (19)
4
%0.6 (10)
3
%0.4 (7)
2
%0.2 (4)
1
%0.3 (5)

Kitabın sıralamaları