Kitap Hırsızı

8,7/10  (308 Oy) · 
743 okunma  · 
273 beğeni  · 
5.961 gösterim
Hiç Kimse Sıradan Değildir'in yazarı Markus Zusak'tan tüm dünyada büyük yankı uyandıran sıra dışı bir roman.Nazi Almanyası'nda geçmekte ve son derece yoğun bir şekilde bu tarihte alınan notlar ile birlikte ölüm anlatılmaktadır. II. Dünya Savaşı'nın dorukta olduğu bu günlerde, bir üvey anne ve baba ile birlikte yaşayan genç kızın, evlerine sakladıkları genç ile aralarındaki ilişki anlatılır. İlk olarak 2005 yılında yayınlanan kitap pek çok ödül kazanmış ve 230 hafta boyunca New York Times En Çok Satanlar listesinde yer almıştır
Kitap Hırsızı

"Yılın en çok beklenen kitabı. Olağanüstü... gerçekten muhteşem!"
-Publishers Weekly-

"Merak uyandıran, hayat dolu ve son derece ustalıkla yazılmış, nefes kesen bir roman; aynı zamanda harikulade ve sürükleyici."
-The Guardian-

Ödüllü yazar Markus Zusak'ın akıllara kazınacak kadar etkileyici ve şiirsel bir dille yazdığı bu roman, okuyucuya sunulan benzersiz bir hediye gibi...

"Hayatınızı böylesine derinden etkileyen başka bir kitaba daha rastlamamışsınızdır. Muhteşem!"
-GoodReads-

"Bu unutulmaz hikâye kalbinizi çalacak!"
-The New York Times-

"Güzel, felsefi bir yanı da bulunan sürükleyici bir roman...
Herkes okumalı!"
-Kirkus Reviews-

"Markus Zusak, zorlu bir konuyu ustalıkla anlatarak gerçek bir başarı yakalamış. Olağanüstü... Tek kelimeyle harika bir kitap."
-The Wall Street Journal-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  574
 • ISBN:
  9786053480600
 • Orijinal Adı:
  The Book Thief
 • Çeviri:
  Selim Yeniçeri
 • Yayınevi:
  Martı Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
20 Oca 23:58 · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki daha önce bu tarzda yazılmış bir kitap okumadım. Nedeni ise, olay örgüsünün ilerleyen sayfalarda nasıl olacağına dair ana başlıklar şeklinde verilmiş olması. Bu, kitabın ilerleyen sayfalarında neler olacağını bilseniz de okurken, heyecanın azalmasından ziyade meraklanmanıza sebep oluyor...

Kitabı anlatan anlatıcı ise, her insanın hayatını bir kez ziyaret edecek olan bir varlık. Markus Zusak bu anlamda inanılmaz yaratıcı davranmış...

Kitabın olay örgüsü savaşa dayalı olsa da, günlük hayatın zorluklarını da ele almış. Üst kademe de olan siyasilerin önce halktan başlayıp en son kendilerine kadar dönen kararları bu kitapta savaşın ne kadar zor bir süreç olduğunu tekrar hatırlatmış...

1938 yılında evlatlık verilmek üzere tren yolculuğuna çıkan Liesel Meminger, yolculuk esnasında yaşadığı bir kayıp yüzünden, kitap hırsızı olarak hayatına yeni bir boyut katar. Yeni ailesi, Rosa ve Hans Hubermann savaşın zor şartları altında ona evlerini açarlar. Özellikle Hans Hubermann, çaldığı akordeon ile Liesel'in gönlünde ve evin karmaşık ortamına sanki canlılık katmaya çalışarak, savaşın tüm kötülüğünü unutturmak için; mesleği olan boyacılığı savaş sebebi ile yapamamanın eve ve eşine yansımalarına tepkisiz yaklaşarak, tüm sevgi ve şefkatini Liesel'e yönlendirmek için elinden geleni yapmaya çalışıyordu...

En yakın arkadaşı Rudy ise Liesel'in, Himmel Sokağı'na alışması için her şeyi yapıp ona olan ilgisini saklamıyor ve savaş ortamında çocukluklarını yaşamak için birbirlerine destek olup,dostluklarının arasına hiç bir şeyin girmesine izin vermiyordu. İkisi birlikte tüm sokağı gözlemliyor ve bu anlamsız savaşı anlamak için zihinlerini zorluyorlardı...

Hitler Almanya'sında Yahudilerin yaşadığı dramların arasında Ross ve Hans Hubermann canlarını tehlikeye atarak aldıkları kararın Liesel'e bir dost kazandıracağından habersizlerdi...

Liesel ise kelimelerin gücünü kitaplarda ararken, kitap hırsızlığına ve acımasız kayıplar yaşamaya devam edeceğini bilmeden iç çelişkilerini ve savaşın zalimliğine şahit olmaya devam edecekti...

Keyifli okumalar diliyorum...

Küçük bir kitap hırsızını ve ölümün penceresinden 1939 yılının Almanyasını,Yahudileri,Nazileri ve Hitler dönemini anlatıyor. Kahramanımız Liesel’in evlatlık olarak verildiği aileye geldikten sonra yaşadığı olayları tanıştığı insanları akıcı ve güzel bir anlatımla bize aktarıyor.Yazarın anlatıcı olarak seçtiği karakterde kitabı oldukça farklı kılmış.Böyle bir hikayeyi ölümün ağzından dinlemek oldukça farklı bir deneyim oldu benim için.Ayrıca hikaye tek bir konu üzerinde sabitlenmemiş aynı tarihler arasındaki farklı yerleri ve farklı insanlarıda bizlere aktaran bir kitap.
Kitabı elimden bırakamadım bir türlü ve sonunda bitirdiğimde de eksiklik hissettim.Okuduğum ve etkisinde kaldığım en güzel kitaplardan biriydi.Özellikle son sayfaları gerçekten çok etkileyiciydi.
Tabiki kitabının ardından filminide izledim.Filmlerin kitapları kadar iyi olmadığı düşüncem beni yanıltmadı yine filminden daha iyi bir kitapla karşı karşıya kaldım çoğu beklediğim şeyden yoksun bir filmdi özelliklede sevdiğim repliklerin hiç birini barındırmıyordu.Son olarak filmini tavsiye etmiyorum ama kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kitap bir an önce mutlaka kütüphanenize eklemelisiniz,Merak uyandıran ve vicdanlara seslenen bir hikaye … İyi Okumalar :)

EDA 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · 28 günde · Beğendi · 9/10 puan

Muhteşem, zekanın ürünü, kelimeleri bu kadar ustaca kullanması hayret verici. Tanımlar, betimlemeler, ilginç ayrıntılar harika. Olay örgüsü, hikaye içinde hikayelerin olması ve resmen romanın içinde bir roman daha yazması yetenek hemde çok nadir rastlanan bir yetenek. Konusuyla da büyülüyor.
Böyle bir kitap yazdığın için teşekkürler Markus!

Aysel 
26 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

2. Dünya Savaşı Hitler döneminde Alman halkının ve Yahudiler`in yaşadığı zorlukları Liesel`in gözünden ve Ölüm meleğin`in dilinden okuyoruz.Alman olan Liesel`le Yahudi Max`ın hayatlarının nasıl kesiştiğini okuyacaksınız...

Hikayeyi Ölüm meleği`nden dinlemek güzel fikirdi. Kitabın dili oldukca akıcı. 570 sayfanın ne zaman başlayıp ne zaman bittiğini anlamıyorsunuz .
Benim açımdan tek eksik tarafı ( o kadar da eksik yok :)) ) fazla spoiler vermesi. Yazar umut etmek için içinizde tek bir kırıntı bile bırakmıyor. Yeni karekterle tanışıyorsunuz ve ardından hemen " ağzı açık ölecek" falan diyor. Neyse olaylar o kadar akıcı ki takılmıyorsunuz bile.

Kitapları bizim gibi sevenlerin hikayesi Kitap Hırsızı. Hele bir de tarihi kitapları seviyorsanız beğeneceğinize eminim.

İyi ki okumuşum dedirten kitaplar azdır benim için. İyi ki okumuşum :)

Not: Sırada filmi var izlenmeli. Bakalım yine kitaptan dışarı çıkmışlar mı yoksa kitapa sadık mı kalmışlar. Göreceğiz.

Keyifli okumalar...

Ölüm meleği size bir hikaye anlatmak isterse durup dinlemez misiniz?
Sonunda bitirdiğim ve etkisinden hala çıkamadığım kitaptır kendisi.
Kitap 2. Dünya Savaşı Almanya’sını anlatıyor. O dönemde bir eve evlatlık olarak verilen Liesel isminde küçük karakterimizin başından geçenler, kitaplar, sözcükler, kelimelerle olan ilişkisi ve bunların hayatına etkileri, yeni kitaplarını elde etme yolları (çoğunlukla hırsızlık yaparak), ve bunun tamamının yanında, en ilginç şeylerden birisi bunların hepsinin bence roman tarihindeki en ilginç karakter tarafından, yani Ölüm’ün kendisi tarafından anlatılması kitabı en başından beri farklı kılıyor.

Sıradan bir okuyucunun pek tat alamayacağı ancak bir "OKUR"un kesinlikle keyif alacağı, ikinci dünya savaşı yıllarında yaşanan dramı,acıları,dostluğu... Farklı bir pencereden izleten bir kitap.

Araya azrail'in notları damlar, Hans'ın Liesel'e alfabeyi öğretmek için çizdiği çöpten bir kız ve böyle bir gülümsemeyle senin gözlere ihtiyacın yok yorumu. Max ve Liesel'in geçirdiği dakikalar, saatler ve iyi bir dost olmanın sırrı. Rudy'nin ha öptü ha öpecek diye Liesel'e ettiği yardımlar da kitaptaki huzurun birer parçasıdırlar. :)
Kitaplar uğruna kendinden bile vazgeçecek bir kız var bu kitapta. Liesel kütüphaneci komşunun bodrumunda bombaların sesini dinlerken siz satırlarda Liesel'i dinlersiniz. Açlıktan ölürken bile kitap çalan o kızı.
"...Her durumda hayatta kalan birinin hikayesi bu; hep geride kalan olmakta ustalaşmış birinin hikayesi. Aslında pek çok başka şeyin yanı sıra şu saydıklarımla ilgili küçük bir hikaye:
* Bir kız
* Bazı kelimeler
* Bir akordiyoncu
* Bazı fanatik Almanlar
* Bir Yahudi dövüşçü
* Ve bol miktarda hırsızlık..."
Çok güzel bir dille anlatılmış, bir şekilde hem objektif hem kişisel olmayı başarabilmiş bir kitap. Karakterlerin her birini ayrı ayrı önemsiyorsunuz, hepsinin ilerleyişini, olgunlaşışını izleme imkanı buluyorsunuz. En önemlisi, beklenmeyen bir anlatıcıdan gerçekten çok özel ve iyi bir hikaye dinliyorsunuz. Kaçırılmayacak bir keyifti.
Kitabı henüz okumadıysanız ve okuyacaksanız hızlı karar vermeyin. Bir solukta bitecek bir kitap arıyorsanız Kitap Hırsızını bir köşeye bırakın derim. Olayları çok çok çok fazla ağır işleyen bir kitap. Hemen oldu bittiye gelmiyor. Her olay tane tane açık açık anlatılmakta. Bir yerden sonra sıkıcı olduğunu düşünüyorsunuz ama atlayarak da okuyamıyorsunuz çünkü dil o kadar güzel kullanılmış ki. Liesel'in duygu karmaşasını çözemesem de kitabın korkunç, üzücü ve bir o kadar da harika sonunda beynimde "İyi ki okumuşum." cümlesini duyduğum için mutluyum.
Her okurun bu satırları tatması gerektiğini düşünüyorum ve büyük şiddetle öneriyorum. Tekrardan bu kitabı "Şu Anda Okuduğum Kitap" bölümüne eklemeyi çok isterim. :) En kısa zamanda filmini de izleyeceğim. Eminim kitabı kadar etkileyicidir.
Hayatınıza biraz boşluk bırakın ve o boşluğa Kitap Hırsızını bantlayın :)

Şeyma 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı okumayan bi tek ben kalmıştım , ben de bitirdim sonunda ve çok beğendim. Uzun zamandan sonra ağladığım ilk kitap oldu...Kitap 2. Dünya savaşı yıllarında geçiyor, baş karakter Liesel Meminger adlı küçük bir Alman kızı. Liesel kitaplara, kelimelere aşık bir kız. Kitap -savaş yıllarında işi başından aşkın olan- Azrail'in dilinden anlatılıyor. Anlatım dili farklıydı ve güzeldi. Yazar hem Yahudilerin çektiği acılara hem de Alman halkının çektiği acılara değinmiş, bu yönüyle de güzeldi. Karakterlerin hepsi birbirinden güzeldi. Max, Rudy, Liesel vb...Liesel ve yahudi Max arasındaki dostluk..Rudy ile aralarındaki tatlı ilişki, üvey babasının naifliği içinizi ısıtacak türden...Filmi de var en kısa zamanda izleyeceğim. Favorilerime girdi bu kitap. Kesinlikle tavsiye.

Efşan 
 13 Kas 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

'Kitap hırsızına güzellik zalimlik hakkında söylemek istediğim birçok şey vardı ama o şeyler hakkında ona zaten bilmediği ne söyleyebilirdim ki? İnsan türünü sürekli abarttığımı ve küçümsediğimi açıklamak istedim; nadiren gerçekten tartabildiğimi. Ona aynı şeyin nasıl hem o kadar lanetleyici hem de o kadar zekice olabildiğini sormak istedim.' Okuduğum en güzel kitaplardan biriydi. Çok etkileyici ve dokunaklı .. Kısaca tüm kitap sevenlerin kütüphanesinde olması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Yazar Nurhan Işkın'a bu güzel hediyesinden dolayı tekrardan teşekkür ederim.

Fatoş Çetiner 
28 Oca 22:26 · Kitabı okudu · 81 günde · 8/10 puan

Kitabın ortasına kadar odaklanmakta sorun yaşadım. Daha önce bu tarz anlatılan bir kitap okumamıştım. Zaten böyle bir başka kitap daha olduğunu sanmıyorum. Odaklanma sorununu aştıktan ve yazarın kalemine alıştıktan sonra kitaba biraz ısınabildim ama kitabın sonlarına doğru gerçekten sevdim.
Konu herkesin bildiği gibi 2. Dünya Savaşı. Neredeyse kitabın son sayfalarına kadar tarafsız bir gözle, hatta itiraf ediyorum duygusuzca okudum ama son sayfalarda bildiğim olayın beklemediğim bir şekilde gelmesi beni oldukça şaşırttı ve etkiledi. Okunması gereken bir hikaye. Kelimelerin gücünü hissetmemek mümkün değil.

Gulbeniz Abdullayeva 
01 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

ismini cok duydugum fakat okumayi dusunmediyim bir kitapti taki kitaptan uyarlanan filmin fragmanini gorene kadar. fragmani cok beyendim beni cok etkiledi ve hemen kitabi alip okudum. liesel isimli bir kizin hayatindan bahs ediliyor ve ayni zamanda hitler donemini, o donem insanlarinin yasamlarini, dusuncelerinni, korkularini, gecim sikintilarini, cekdikleri zorluklari, okullardaki durumu konu edinen bir roman. en sevdiyim ozelliyi lieselin hayatini konu etmekle yanasi tarihide konu ediyor. olum melegi tarafindan kitap hirsizinin yani lieselin hikayesi anlatiliyor. okumaniz siddetle tavsiye olunur. keyifli okumalar

Ceren Acer 
07 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitabın adı ve kapak tasarımı ilgimi çektiği için aldığım ve okudukça cümleleriyle de etkisi altına girdiğim bir romandı diyebilirim. Olay örgüsünün Azrail ağzından anlatılması bana çok etkileyici, olağanüstü ve zekice gelmişti. Aynı zamanda, olay örgüsü alışılmışın dışındaydı bence. Yazar küçük bir kızın kitap okuma sevdasını, aşkını, tutkusunu çok çarpıcı ve duygulu bir biçimde kalemine yansıtmış. Hele son sayfalara doğru çok duygulanmış, ağlamıştım. Bu kitabı okuyup, etkilenmeyen olmamıştır sanırım. Markus Zusak ayakta alkışlanacak, takdire şayan bir yazardır. Yazarın diğer kitaplarını da okumayı çok istiyorum. Bu romanın kapak tasarımı ve adından iyi ki de etkilenmişim. Bu etki sayesinde güzel ve kayda değer bir roman daha okumuş oldum. Size de şiddetle tavsiye ederim. Yazara ve Martı Kitabevine teşekkür ederim.

Kitaptan 256 Alıntı

Aysel 
25 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Üç dil birbirine karışıyordu. Rusça, Almanca ve mermice..."

Kitap Hırsızı, Markus ZusakKitap Hırsızı, Markus Zusak
Aysel 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Her yerde kitaplar vardı! Duvarların her birinde aşırı dolu ama kusursuz raflar yükseliyordu. Duvarın boyası bile görünmüyordu. Siyah, kırmızı, gri her renkte kitapların sırtlarında farklı tarzlarda ve büyüklüklerde yazılar vardı. Bu, Liesel Meminger’in hayatında gördüğü en güzel manzaraydı."

Kitap Hırsızı, Markus ZusakKitap Hırsızı, Markus Zusak
Aysel 
19 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Aslında kitabın neyle ilgili olduğu önemsizdi. Asıl önemli olan, taşıdığı anlamdı..."

Kitap Hırsızı, Markus ZusakKitap Hırsızı, Markus Zusak
Aysel 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Belki de kişi doğruca size bakıyor gibi görünürken, aslında başka bir şeyi izlediği veya sadece hayal kurduğu anlardan biriydi."

Kitap Hırsızı, Markus ZusakKitap Hırsızı, Markus Zusak
Aysel 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

“Açlıktan ölüyorum,” diye cevap verdi Liesel. Bir kitap için...

Kitap Hırsızı, Markus ZusakKitap Hırsızı, Markus Zusak
Aysel 
19 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"İnsanların hayatlarında dönüm noktaları vardır."

Kitap Hırsızı, Markus ZusakKitap Hırsızı, Markus Zusak
Nurhan Işkın 
 18 Oca 01:29 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Annesinin yüzü asıktı. Endişeliydi. Ama her nasılsa, aynı zamanda yüzünde zafer ifadesi de vardı ve bu, başka bir insanı zulümden kurtarmanın zaferi değildi.

Kitap Hırsızı, Markus Zusak (Sayfa 210)Kitap Hırsızı, Markus Zusak (Sayfa 210)
26 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız