·
Okunma
·
Beğeni
·
35589
Gösterim
Adı:
Kitap Hırsızı
Baskı tarihi:
Aralık 2012
Sayfa sayısı:
574
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053480600
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Book Thief
Çeviri:
Selim Yeniçeri
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Kitabevi
Baskılar:
Kitap Hırsızı
Kitap Hırsızı
The Book Thief
The Book Thief
Kitab Oğrusu
Hiç Kimse Sıradan Değildir'in yazarı Markus Zusak'tan tüm dünyada büyük yankı uyandıran sıra dışı bir roman.Nazi Almanyası'nda geçmekte ve son derece yoğun bir şekilde bu tarihte alınan notlar ile birlikte ölüm anlatılmaktadır. II. Dünya Savaşı'nın dorukta olduğu bu günlerde, bir üvey anne ve baba ile birlikte yaşayan genç kızın, evlerine sakladıkları genç ile aralarındaki ilişki anlatılır. İlk olarak 2005 yılında yayınlanan kitap pek çok ödül kazanmış ve 230 hafta boyunca New York Times En Çok Satanlar listesinde yer almıştır
Kitap Hırsızı

"Yılın en çok beklenen kitabı. Olağanüstü... gerçekten muhteşem!"
-Publishers Weekly-

"Merak uyandıran, hayat dolu ve son derece ustalıkla yazılmış, nefes kesen bir roman; aynı zamanda harikulade ve sürükleyici."
-The Guardian-

Ödüllü yazar Markus Zusak'ın akıllara kazınacak kadar etkileyici ve şiirsel bir dille yazdığı bu roman, okuyucuya sunulan benzersiz bir hediye gibi...

"Hayatınızı böylesine derinden etkileyen başka bir kitaba daha rastlamamışsınızdır. Muhteşem!"
-GoodReads-

"Bu unutulmaz hikâye kalbinizi çalacak!"
-The New York Times-

"Güzel, felsefi bir yanı da bulunan sürükleyici bir roman...
Herkes okumalı!"
-Kirkus Reviews-

"Markus Zusak, zorlu bir konuyu ustalıkla anlatarak gerçek bir başarı yakalamış. Olağanüstü... Tek kelimeyle harika bir kitap."
-The Wall Street Journal-
(Tanıtım Bülteninden)
574 syf.
moj dragi....

Rahmetli dedem Üsküp'lü bir boşnaktı. Boşnaklar, çoğunlukla uzun boylu, sağlam yapılı, kumral ve ela gözlü olurlar. Orada doğmuş okumuş evlenmiş ve 1965 yılında Türkiye ye göç etmişti. Üsküp, Makedonya'nın başkenti ve en büyük kentidir.
Boşnak idi. Ne midir Boşnak? Tabii güzellikleri kadar, akan kan ve gözyaşıyla kendisinden söz ettiren Balkan ülkesi halkı boşnakların, bu ismi nereden aldığına dair birçok rivayet bulunuyor.
Hakan Albayrak, bu rivayetlerden bir tanesini Ebuzer isimli kitabında şu şekilde anlatıyor:
"İgman dağının eteklerinde İsevi dervişler yaşarmış. Bunlar İncil'de bahsi geçen son Peygamberi beklerlermiş. Bir gün "Vakit tamam, artık gelmiş olmalı" deyip son peygamberi bulmak ümidiyle yalın ayak yola koyulmuşlar. Yıllarca yürümüşler. Binlerce kilometre yol katetmişler. Ayakları kana bulanmış. Derken Medîne-i Münevvere'ye varmışlar. Medine'de önlerine çıkan ilk adama "Biz Allah'ın elçisini arıyoruz. Adı Muhammed" demişler. Adam "Ne yazık ki geç kaldınız. Allah'ın elçisi dün öldü" demiş. Dervişler içli içli ağlamaya başlamışlar."Ben Hattab oğlu Ömer" demiş adam. "Elçinin yakınıydım. Buyrun mescide geçelim, biraz soluklanırsınız. Bu arada ben size elçinin getirdiği mesajı anlatırım."
Dervişler teklifi şükranla karşılayıp, Peygamber mescidini kanlı ayaklarıyla kirletemeyeceklerini söylemişler. Bunun üzerine Ömer bin Hattab onlara sarı mesler hediye etmiş. Dervişler mesleri öpüp bağırlarına basmışlar. "Bir Peygamber dostunun hediyesini ayağımıza süremeyiz" demişler."Siz kimlersiniz?" diye sormuş Ömer bin Hattab.
"Biz Igumanlarız" demiş İgumanlar.
"Geldiğiniz ülkenin adı ne?"
"Geldiğimiz ülkenin adı yok."
"Peki, sizin dilinizde yalınayak nasıl denir?"
"Bos." "O halde ülkenizin adı biraz sizin dilinizden, biraz bizim dilimizden BOSNA olsun." Yalın ayağımız."
Bu rivayetin gerçeklik payı ne kadardır onu kestirmek zor. Neden mi anlatıyorum bunları kitap ile ne alaka dediğinizi duyar gibiyim. Dedem o zamanki rejim şartlarından dolayı ailesi ile Türkiye ye göç etmiş, Türkiye ye gelince burada da aman hoş geldiniz diye bir karşılama tabii ki olmamış bir boşnaktı.
Çok sıkıntı çektik moj dragi der başlardı anlatmaya. (moj dragi –canım kıymetlim demektir. ) Evet dedemin en kıymetlisi idim ben, dört kız evladından sonra doğan ilk erkek evladının ilk çocuğu. Erkek değildim elbet ama oğlunun evladı idim. Pek Türkçe bilmezdi dedem, "Üç dil birbirine karışıyordu. Rusça, Almanca ve mermice..." diye anlatılıyor ya kitapta hayat tasvir edilirken bizim evde de karma bir dil vardı Boşnakça Türkçe anlaşıp yaşardık. Yıllar geçmiş olsa da '' gavur bunlar, türk değiller, müslüman değiller'' eleştirilerine defalarca tanık oldum. Dedem, Üsküp te yaşadıklarını Müslüman halkın çektiği sıkıntıları, yaşatılan eziyetleri o gün tekrar yaşıyorcasına anlatırdı. Hele bir Taşköprü yapımı hikayesi var ki, umarım başka bir kitap incelemesinde dile gelecektir. Dinlemek yetmedi bir zaman sonra okul yıllarım başlayınca ne anlatırsa yazmaya başladım. Dedemin hikayesi halen sararmış kareli bir defterin sayfalarında yılların yükünü üzerinden atmak üzere bekliyor. Tıpkı Kitap Hırsızı Liesel’in ölümden kaçmak için sığınakta saklanırken yazdığı defter gibi. Sığınakta yazılmadı dedemin anlattıkları, çalınan kitaplar tercüman olmadı yazılanlara ama onun çalınan çocukluğunun, gençliğinin, hep özlemini çektiği hicret ettirilen topraklarının hikayesiydi. Savaş öncesi Üsküp’e defalarca gittim, Seneler sonra Sırplar tarafından Boşnaklara yapılan soykırıma hayret ederek Sırp Hırvat, Boşnak, Arnavut ayrımı yapılmadan aynı binada içiçe yaşayan sadece balkan halkı denilen insanların evlerinde aylarca kaldığımı hiç unutmadım.. Neden yapılır ki katliamlar yüzlerce yıl içiçe yaşayan bir ırk neden yok edilmek istenir ki? Orada yaşayan akrabalarım var , arada Türkiye ye ziyarete gelirler. Anlattıklarını dinleme imkanınız olsa inanın ki Kitap Hırsızı nda anlatılanlardan sadece işkence yöntemi olarak farklılık var. Yıllarca hitlerin soykırım uyguladığı nazi kamplarından birinde yahudi bir kişinin gördüğü işkencelerden dolayı duvarına eğer Allah varsa onu affetmem için ayaklarıma kapanmalıdır sözü hakkında ne düşünüyorsunuz bilemem ama Srebrenitsa katliamında vurulan dört yaşında bir çocuğun ölmeden önce annesine sorduğu "Çocukları Küçük Kurşunla Öldürürler Değil mi Anne?" soru da en az diğeri kadar acı verici.
Gelelim romana;
Ölüm meleğinin ağzından savaş yıllarının anlatıldığı
Annesi tarafından bir aileye evlatlık verilen , savaşı yaşayan ve tüm sevdiklerini kaybeden "Kardeşi kollarında ölmüştü. Annesi onu terk etmişti. Ama her şey bir Yahudi olmaktan daha iyiydi." İfadesinin tüm olanları izah etmeye yettiği Tanıtılan Liesel’in hikayesi. Ölüm meleği yaşanan utanç yıllarını anlatırken Hitler’in can almakta kendisine ne kadar yardımcı olduğundan bahsederken bile hüzünlü iken bir insanın bu kadar acımasız olabilmesine hayretler içinde tanık oluyorsunuz.

‘’ İnsan mutluluğunu çalabilir miydi? Yoksa bu da aşağılık bir içsel insan hilesi miydi?’’ diyen küçük Liesel’in yolculuğuna siz de hüzünle, acıyla nefret ve ara ara umutla eşlik edin derim. Okuduğunda benim hissettiğim gibi hissedecek misiniz bilemiyorum ama inanın ki o vahşette gülen kimde yoktu, hayat ise gülenle gülmekten ibaret değil şart değil de,kimi zaman ölenle ölmek gerekiyor...
Keyifli okumalar…
574 syf.
·9/10
Spoiler İçermektedir
“Aslında kitabın neyle ilgili olduğu önemsizdi. Asıl önemli olan, taşıdığı anlamdı..."
Kitap Hırsızı gençlik kitabı gibi görünsede edebi romanlar kadar etkileyici ve başarılı bir şekilde kaleme almıştır.Üslup olarak Bülbülü Öldürmek romanına benzettim.Gülümseten ve aynı zamanda hüzünlendiren bir kitaptır.Başta biraz karış gibi gelebilir ancak okudukça elinizden bırakamayacaksınız.Kitapta tam olarak savaş hatırlarını okumamaktayız ve savaştan etkilenen insanların yaşamlarını okumaktayız.Küçücük bir kızın hissettiklerini ve kitap sevgisini beğenerek okuyacaksınız.Özellikle son sayfasını gözyaşları içinde okuyacaksınız.
Nazi dönemindeki Almanyasının 2.Dünya Savaşında zor dönemler geçiren Liesel’ın üvey annesi onu ve kardeşini evlatlık vermek için tren yolculuğuna çıkarlar ama bu yolculukta Liesel’ın kardeşini hayatını kaybeder onun için trenden inmek zorunda kalırlar.Savaş ortamında yaşamak zorunda olan insanların hayatı hiç de kolay değildir.Liesel’ın okuma yazma bilmemesine rağmen ilk kitap hırsızlığını yapar.Himmel Sokağı,Max,Rus’u,Hans ve Liesel aklınızdan hiç çıkmayacak. Liesel’ın sarı saçlı arkadaşıyla bisiklete binip valinin evine kitap hırsızlığına,Nazilerin acımasız bir şekilde kitapları yakmalarına,Liesel’ın bağıra bağıra kitap okuyuşlarını hissederek okuyacaksınız.Kitabın filmi olduğunu da öğrendim onu da en kısa zamanda izlemeyi düşünüyorum.
Keyifli Okumalar Dilerim
574 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Nereden başlayacağımi inanın bilmiyorum. Söylemek istediğim o kadar çok şey var ki. Sokaktan geçen insanları durdurup kitabı anlatmak istiyorum resmen. Elimden düşüremedim. Beni zaman zaman gülümseten bir kitaptı. ( ki gözlerimin dolduğu zamanlar daha çoğunlukta) 2.dünya savaşıni anlatırken gülümseten ilk ve tek kitap olarak tarih yazabilir.Sıcacık bir hikayeydi. Kelimelerin gücüyle iktidara gelen Hitler ve nazi Almanyası yine kelimeler kullanılarak ancak böyle güzel anlatılabilirdi. Dönem o kadar güzel anlatılmış ki. Üzerine yoğun çalışıldığı çok belli. Verilen emek oranınca da ortaya çok kaliteli bir iş çıkmış. Hans'ın savaşa gittiğinde ve ceset toplayıcılık işinde çalıştığı bölüm ve bombardıman sahnelerini bir solukta okudum. En sevdiğim karakter valinin karısı oldu. Oradaki beklenmedik süpriz gerçekten farklı bir tad verdi. Kurgusu dahice. Söyleyebilecek tek bir olumsuz lafım, eleştireceğim tek bir sayfa olmadı. Kendimce İkinci Dünya Savaşıyla ilgili roman yazmanın zor olduğunu düşünürüm. Hele ki iyi bir roman yazmanın. Çünkü ister istemez yazarın kimliģi ve sempati duyduğu taraf sayfalarda kendini gösteriyor sırıtıyor. Bu açıdan herkese eşit mesafede duran ve herkesin bir gün mutlaka tanısacağı ölüm meleğinin dilinden olması kitaba tarafsızlık katmış. Kitap hırsızının kitapları çalarak okuması dükkanın ilgi çekici, cafcaflı vitrini. İçeride daha ne hikayeler var....
574 syf.
·Beğendi·10/10
"BU KITABI OKUYAN "HERKES" benden Max'a selam iletsin .. "

#CİDDİ SPOILER IÇERİR ..

Aaaa Max Yahudi değilmi yahu? ? ...evet Yahudi .. sevemezmiyiz?
"Hepsi mi kötüdür be kardeş ?? "Kötülüğün terazisinin ölçüsü kimdedir ?kim tartar da söyler "bunlar iyidir _bunlar kötüdür diye ?"

Bu gün savaş edebiyatı adına okuduğumuz bir çok yazarın Yahudi olduğunun farkındayız değil mi ??? ..

..kimileri buna "bir ırkın kendini aklama ve iyi gösterme planı " der ..bir kısmı ise "
"Gerçekleri anlatıyorlar " der ..seçim okuyucuya kalmıştır ..

iyi_kötü /Yalan_doğru terazisi sizin "Aklınız, Kalbiniz , Vicdanınız" dır ..ona göre ölçer yazarın hakkını yazara verirsiniz ... (uzun zamandır yazmak istediğim için yazdım )


Bu "elbette bir giriş ..
"Bir başlangıç ..
"Terbiye nerede kaldı? :)) sf/8 ..

MARKUS ZUSAK da :)


"Bildiğinizi yazmanız lazım” diye eski bir kural var; anne babam Almanya’da ve Avusturya’da büyümüş. Nazizm döneminde çok gençlermiş ve hikâyelerinin çoğu savaştan sonraki dönemi anlatıyordu. Ben de bu hikâyelerden bazılarıyla yola çıktım çünkü o hikâyeler oldukça gerçekti. Bildiğim yabancı bir dil gibiydiler benim için. Bu dünyayı tanıyordum. Onları yazmak, hafızamın kabuğunu kırıp içine dalarak bu dünyayı ortaya çıkarmaya çalışmak gibiydi. Büyürken duyduğum hikâyeler başka bir yere ve zamana ait olsaydı belki onun hakkında yazardım." diyor Markus Istanbula geldigi zaman verdiğibir röportajda.

"IŞTE KÜÇÜK BIR GERÇEK"
"Öleceksiniz"

Efendim "Kitap Hırsızı " okumayanlar için söylüyorum BÜYÜK bir kayıp :)

Dili mukemmeldir ..Karakterler 'i Olağanüstü 'dür ..Dönemi ,Mekanı, Duyguları muhtesemdir :)

Liesel olmak istemez mi insan o kadar acıya rağmen .. Bir kütüphaneye camdan girmek ...yanan kitapları göğsünde taşımak .."okulun azmanlarının burnuna yumruk atmak için "bile olsa :)

Himmel sokagindaki o ev ..ne harikulade bir evdir . (No:33)
Küçücük ama tertipli , karda kışta savaşta bile sıcacık ..büyüdüğümüz evlere ve sokaklara benzer (en azından benimkine benziyor ) ..
Gerçek insanların yaşadığı gerçek evler .
Hergün bezelye çorbası ıçseniz bile ..en büyük acılardan geçmiş olsanız bile ..o sade döşenmiş yatakta yatmak "huzurlu uyumak " demektir ..

Hubermann ailesi gerçek olmayan ama bir o kadar "gercek" olan baba figürünü barındırır ..başlarda anne'yi sevmesenizde sonlara doğru kalbinizdenbir parça koparacaktır ..

Aslında kitap hakkında ne yazsam yetmeyeceği için bir inceleme yazmak istememiştim yıllardır .. çünkü en çok sevdiklerimize yazmak zor gelir ,kelimelere dökemeyeceğimizden korktuğumuz için ..

2.Dünya savaşı sırasında genel olarak Lieselin ağzından ve kaleminden dinlediğiniz öykü .. içine Rudi'yi Hitleri 'i Meşhur "Kristal geceyi " sığınakları, bombardımanları,ölümleri ,sevinçleri ,gözyaşlarımı da icine katarak büyüyen bir kar topuna dönüşür ve Max'a atılır :))

Max'ı size anlatmayacağım çünkü kitabı okuyup öyle tanıyın isterim ..ben daima baş ucunda ona kitap okumaya gönüllüyüm :)

"Sana bir şey bıraktım demişti Max, "Ama ancak hazır olduğunda açacaksın "
Ve gitmisti ..

"Max?"...

___ Münih yakınlarında bir yerde ,Bir Alman yahudisi karanlıkta ilerliyordu .

..........Schweigen __Sessizlik /Huzur


Iyi okumalar :) ve "mutlaka okumalar " :)


.
574 syf.
·8 günde·10/10
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki daha önce bu tarzda yazılmış bir kitap okumadım. Nedeni ise, olay örgüsünün ilerleyen sayfalarda nasıl olacağına dair ana başlıklar şeklinde verilmiş olması. Bu, kitabın ilerleyen sayfalarında neler olacağını bilseniz de okurken, heyecanın azalmasından ziyade meraklanmanıza sebep oluyor...

Kitabı anlatan anlatıcı ise, her insanın hayatını bir kez ziyaret edecek olan bir varlık. Markus Zusak bu anlamda inanılmaz yaratıcı davranmış...

Kitabın olay örgüsü savaşa dayalı olsa da, günlük hayatın zorluklarını da ele almış. Üst kademe de olan siyasilerin önce halktan başlayıp en son kendilerine kadar dönen kararları bu kitapta savaşın ne kadar zor bir süreç olduğunu tekrar hatırlatmış...

1938 yılında evlatlık verilmek üzere tren yolculuğuna çıkan Liesel Meminger, yolculuk esnasında yaşadığı bir kayıp yüzünden, kitap hırsızı olarak hayatına yeni bir boyut katar. Yeni ailesi, Rosa ve Hans Hubermann savaşın zor şartları altında ona evlerini açarlar. Özellikle Hans Hubermann, çaldığı akordeon ile Liesel'in gönlünde ve evin karmaşık ortamına sanki canlılık katmaya çalışarak, savaşın tüm kötülüğünü unutturmak için; mesleği olan boyacılığı savaş sebebi ile yapamamanın eve ve eşine yansımalarına tepkisiz yaklaşarak, tüm sevgi ve şefkatini Liesel'e yönlendirmek için elinden geleni yapmaya çalışıyordu...

En yakın arkadaşı Rudy ise Liesel'in, Himmel Sokağı'na alışması için her şeyi yapıp ona olan ilgisini saklamıyor ve savaş ortamında çocukluklarını yaşamak için birbirlerine destek olup,dostluklarının arasına hiç bir şeyin girmesine izin vermiyordu. İkisi birlikte tüm sokağı gözlemliyor ve bu anlamsız savaşı anlamak için zihinlerini zorluyorlardı...

Hitler Almanya'sında Yahudilerin yaşadığı dramların arasında Ross ve Hans Hubermann canlarını tehlikeye atarak aldıkları kararın Liesel'e bir dost kazandıracağından habersizlerdi...

Liesel ise kelimelerin gücünü kitaplarda ararken, kitap hırsızlığına ve acımasız kayıplar yaşamaya devam edeceğini bilmeden iç çelişkilerini ve savaşın zalimliğine şahit olmaya devam edecekti...

Keyifli okumalar diliyorum...
574 syf.
·6 günde·9/10
İŞTE KÜÇÜK BİR GERÇEK
Öleceksiniz.
İlk sayfayı açıyorsunuz ve karşılaştığınız ilk cümle... Cümlenin sahibi kim? Hepimizin tanışacağı bir şey ya da biri!

Hikaye Hitler döneminde geçiyor, 2. Dünya Savaşı Almanya'sında, Alman ırkının üstün olduğu, Yahudilere işkence edildiği, acımadan öldürüldüğü dönemde!

Bir tren yolculuğu ve verilen kayıplar ile başlıyor Kitap Hırsızı Liesel'in hikayesi. İlk kitap hırsızlığını yapıyor, en büyük kayıplarını veriyor o yolculukta. Yolcuğunun sebebi Rosa ve Hans Hubermann'a evlatlık verilmesidir. Hubermannlar savaş ortamında Liesel'in annesi ve babası olacaktır.
Hubermannların yaşadığı sokağın adı Himmel Sokağı. Himmel sözcüğünün Almanca anlamı CENNET... Savaşta cennet mi olur? Bu nasıl bir ironi?

Yeni arkadaşları, ailesi ve komşuları var artık Liesel'in. Ama kolay mı uyum sağlamak? Rüyalar, kabuslar... 10 yaşında bir çocuğa al bu senin annen ve baban, burası yeni evin, yeni hayatın demek ve kolaylıkla kabullenmesini beklemek olanaksız.

Kelimeleri okuyamayan küçük kitap hırsızı Liesel Meminger. Babası (Hans Hubermann) ile büyük uğraşlar verecekler okuyabilmek için. Okumayı bilmeden kitaplara değer veren bu çocuk, okumayı öğrenince neler yapmazdı ki?

Ara ara arkadaşı Rudy ile ya da tek başına hırsızlıkları devam ediyor. Hırsızlık kötü bir şey ama beni bu hırsızlık hiç rahatsız etmedi. Hitler'in, savaşın, ordunun ondan çaldıkları yanında kitap ya da meyve çalmak zerre kadar rahatsız etmedi beni!

Bir çocuk Yahudi olmanın kötü olduğunu düşünemez, çocuğun yüreği o diktatörlüğü bilemez. Yahudilerin Dachau Toplama Kamplarına götürüldüğü sırada Liesel'in kalbini gördüm, onlara yardım edemediği için içinin acıdığını hissettim. Bu çocuğun kalbi merhamet doluydu.

Dachau Toplama Kampı hakkında kitapta detay verilmemiş. Biraz bahsetmek istiyorum. 45.000 kişiye mezar olmuştur. Kapısında "ARBEIT MACHT FREI" yazar, yani "ÇALIŞMAK ÖZGÜRLEŞTİRİR." Kamptaki İNSANLAR, ölene kadar köle gibi çalıştırılır ve ölünce KREMATORYUM odalarında kül olurlar. İNSAN MI? Bu sözcük yanlış oldu galiba...

Ya Hitler? Önce halkına kelimelerle hükmetmiş, ele geçirmiştir, kelimelerle nasıl oynayacağını çok iyi bilmiş. Evet kabul edelim zekice davranmıştır. Dünyanın görebileceği en büyük diktatörlerdendir.

Hepimizin bir gün tanışacağı anlatıcı, sürekli gelecek sayfaları sezdirmiş ve spoiler vermiş. Fakat bu rahatsızlık vermiyor açıkçası. Gece gündüz kitap okumaya çalışan biri için zaten kitap ismi ve içerik ziyadesiyle çekici.
Savaş dönemi hikayelerini okumak, biraz olsun yaşanan acılarını hissetmek bana iyi geliyor galiba. Siz de hissetmek isterseniz tavsiyedir.

Son olarak sana seslenmek istiyorum canım Liesel. Ah Liesel'im! Şöyle bir düşündüm de yıllar geçmiş, biz hala savaşın içindeyiz, insanlık hala çare bulamamış savaşa. Çocuklar ve suçsuz insanlar savaşın ortasında ve biz sadece izliyoruz...
574 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10
Harika bir kitap okudum!!! Bitirdiğimde düşündüğüm buydu. Hâlâ da böyle düşünüyorum. Her yaştan insanın okuyabileceği sayfaları çevirirken tebessüm ettiren bir kitap. Ama insan şaşırıyor böyle zor, acı bir dönem olan 2. Dünya Savaşı Almanya'sı nasıl tebessümle okunabilir diye. Tabii bu duygusal yerleri olmadığı anlamına gelmiyor.
Kitabı okumaya başlarken ilk önce anlatıcının kim olduğunu anlayamamıştım. Bir iki sayfa sonra fark ettim ki çok iyi bildiğimiz biri. Ama tabii bunu size söyleyip sürprizi bozmak istemem. Kitapta böyle bir anlatıcı seçmek bence ayrı bir özgünlük kazandırıyor kitaba. Sadece bu da değil bence. Kitaptaki karakterler. Ya da anlatıcının spoiler vermesi fakat buna rağmen heyecanını yitirmemesi de diğer kitaplardan ayırıyor. Kitapta üslubu çok önemseyen biri olarak çok akıcı ve sade bir dil olduğunu söylemem gerek. Fazla betimlemeler yok ama buna rağmen karakterlerin duygusu sizi oraya çekiyor bir anda kendinizi Himmel sokağında buluyorsunuz. Kâh futbol oynuyorsunuz sokakta kâh bodrumda kitap okuyorsunuz. Karakterler öyle güzeldi ki onlardan ayrılmak insanı üzdü.
Demek istediğim şu ki güzel bir kitap okudum. Hani yıllar geçse bile kitaplığınızda bir kitap görürsünüz de o kitabı okuduğunuz zaman aklınıza gelir, karakterler ve oradaki duygu, sonra kalbiniz ısınır. Bu o samimiyette bir kitaptı. Mesela bu samimiyette aklıma gelen ilk kitap Şeker Portakalı. İşte öyle bir şey. Alıp okuyunca anlarsınız ne demek istediğimi :)
İlk 10 puanım da Liesel'e feda olsun!
574 syf.
·4 günde
Hitler Almanya'sında yahudilerin neler yaşadığını biliyoruz ya Almanlar? Muhalif olanlar, partiye üye olmayanlar, yahudi dostu olup onlarla bir derdi olmayan veya yardım eden aklı selim Almanlar neler yaşadı, işte bu kitap bize bunu anlatıyor.

Aileni ve kendini korumak için muhalif olduğunu gizleme zorunluluğu, çocuklarını gençlik kamplarına gönderme zorunluluğu, işlerin devam etsin diye aç kalmamak için partiye üye olma zorunluluğu, yoksulluk. Tüm bunlar ve savaş durumunda yaşananlar evlatlık bir kız çocuğu ve bir aile üzerinden sade bir dille anlatılmış. Kitabın anlatıcısı çok ilginç biri ve bölümlerin başlangıç şekli de farklı. İlk sayfalarda yadırgasam da bölümler uzayınca alıştım. Çok ipucu vermemeye çalışıyorum ki hevesiniz kaçmadan okuyun.

Hans Hubermann, sen nasıl iyi bir insansın nasıl iyi bir babasın. Kitabın en sevdiğim karakteri sendin.

Rosa Hubermann, ah sevgiyi göstermeyi bilemeyen kadın. Merak etme yüreğindeki gizli cevheri gördük biz.

Rudy Steiner, tatlı çocuğum inan sadece senin için gözyaşı döktüm.

Max Vandenburg, Kelime Silkeleyicisi'ni çok beğendim Max. Kelimelerin gücünü keşfedenler ellerindeki imkânlarla bu kelimeleri ve peşine sembolleri beyinlere kazıyorlar. Kitleleri peşlerinden sürüklüyorlar. Her dönem böyleleri çıkıyor. Kitapta en sevdiğim yer senin küçük kitabındı.

Liesel Meminger, akıllı küçük kız. Küçük kitap hırsızı. Hiç vazgeçme kitaplardan... Onların sana verdiği umut seni ayakta tutan...

Ve anlatıcı... Bir gün seninle tanışacağımı biliyorum lütfen acele etme...
574 syf.
·14 günde·Beğendi·9/10
Beni mutlu etmeyin. Lütfen beni umutlandırıp bütün bunlardan iyi bir şeyler çıkabileceğini düşündürmeyin. Çürüklerime bakın. Şu sıyrıklara bakın. İçimdeki sıyrıkları görüyor musunuz? Gözlerinizin önünde büyüdüklerini, içimi aşındırdıklarını görüyor musunuz? Artık hiçbir şey için umut istemiyorum…”


Liesel ve küçük kardeşi kendilerini evlat edinecek bir ailenin yanına gitmek için trendedirler. Ama trende Liesel in kardeşinin ölmesiyle kardeşinin cenazesinde mezarının cebinden düşen kitabı alır ve ilk kitap hırsızlığı başlamış olur. Üzüntüyle yolculuğuna devam eden Liesel, onu evlat edinen ailesinin yanına istemeyerek gelir başlangıçta zorlansa da onlara alışmaya başlar. Özellikle babasıyla daha iyi anlaşır. Babasıyla her gün ilk çaldığı Mezar Kazıcının Elkitabını birlikte okurlar ve böylece Liesel okumayı öğrenmeye başlar. Kelimeler bazen sevip bazen nefret etse de hayatının değiştirdiğine inanır bu yüzden kitap okunması yasak olmasına rağmen Liesel yakılmak için atılan kitapları kurtararak külleriyle alıp evine getirir ve babasıyla okumaya devam ederek kitaplara verilen değeri gösterir.
Savaş yıllarında Hitler yüzünden yahudiler dışlasa da Hubermann ailesi Max isimli yahudiyi evlerine alıp onu saklarlar ve aileden biri gibi davranarak onu dışlamadan iyileştirmeye çalışırlar. Liesel de ona her zaman kitap okuyarak iyileşeceğini düşünür. Liesel ve arkadaşı Rudy aç olmalarına rağmen çaldıkları ekmeği ezilen yahudilere vererek onlara yardımcı olur,babası bile onlara yardım ederken kırbaçlanır böylece yazar yardımseverliğin,insanlara ırkçılık yaparak dışlamamanın ne kadar önemli olduğunu örneklerle göstererek bizlere yaşanılanları tasvir eder. 2.Dünya Savaş yıllarında çoğu şey iyi değildir. Yangınlar,bombalar,parçalanmış cesetler,ayrılıklar vs. pek çok kötü durumlar kitabımızda yansıtılarak yaşanılanlari bizlere oradaymış gibi hissettirip,insanı üzüntüye boğar. Kitabın sonunda Himmel Sokağına bombalar atıldıktan sonra tek sağlam kişinin Liesel olması ve tüm ailesini kaybetmesiyle karşılaşırız. Kahramanımız Liesel Meminger de ileri bir yaşa kadar uzaklarda yaşamış ve Sydney'in bir banliyösünde ölmüştür. Her ne kadar üzüntüyle dolu olsa da bazen de güldüren bu romanı onlarla yaşıyormuş gibi heyecanla,üzüntüyle, zaman zaman da yorumlar yaparak okuduğumu belirtmek ister, okunulması gereken her kitabı okumanızı dilerim. ;)
574 syf.
Küçük bir kitap hırsızını ve ölümün penceresinden 1939 yılının Almanyasını,Yahudileri,Nazileri ve Hitler dönemini anlatıyor. Kahramanımız Liesel’in evlatlık olarak verildiği aileye geldikten sonra yaşadığı olayları tanıştığı insanları akıcı ve güzel bir anlatımla bize aktarıyor.Yazarın anlatıcı olarak seçtiği karakterde kitabı oldukça farklı kılmış.Böyle bir hikayeyi ölümün ağzından dinlemek oldukça farklı bir deneyim oldu benim için.Ayrıca hikaye tek bir konu üzerinde sabitlenmemiş aynı tarihler arasındaki farklı yerleri ve farklı insanlarıda bizlere aktaran bir kitap.
Kitabı elimden bırakamadım bir türlü ve sonunda bitirdiğimde de eksiklik hissettim.Okuduğum ve etkisinde kaldığım en güzel kitaplardan biriydi.Özellikle son sayfaları gerçekten çok etkileyiciydi.
Tabiki kitabının ardından filminide izledim.Filmlerin kitapları kadar iyi olmadığı düşüncem beni yanıltmadı yine filminden daha iyi bir kitapla karşı karşıya kaldım çoğu beklediğim şeyden yoksun bir filmdi özelliklede sevdiğim repliklerin hiç birini barındırmıyordu.Son olarak filmini tavsiye etmiyorum ama kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kitap bir an önce mutlaka kütüphanenize eklemelisiniz,Merak uyandıran ve vicdanlara seslenen bir hikaye … İyi Okumalar :)
574 syf.
·14 günde·10/10
Kitabın konusu 2.dünya savaşının nazi almanyasında geçmektedir. Liesel adlı 10 yaşındaki küçük bir kızın evlatlık verilmesiyle başlar serüven. Liesel okuma yazma öğrendikten sonra kitap okumay ve kitap çalmayı ve başka hırsızlıkta yapmaya başlar.

Ayrıca kitab tek bir konu üzerinde sabitlenmemiş aynı tarihler arasındaki farklı yerleri ve farklı insanlarıda bizlere aktarmıştır. Zaten yazarın anlatıcı olarak seçtiği karakterde kitabı oldukça farklı kılmış.
"Her yerde kitaplar vardı! Duvarların her birinde aşırı dolu ama kusursuz raflar yükseliyordu. Duvarın boyası bile görünmüyordu. Siyah, kırmızı, gri her renkte kitapların sırtlarında farklı tarzlarda ve büyüklüklerde yazılar vardı. Bu, Liesel Meminger’in hayatında gördüğü en güzel manzaraydı."
"Belki de kişi doğruca size bakıyor gibi görünürken, aslında başka bir şeyi izlediği veya sadece hayal kurduğu anlardan biriydi."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kitap Hırsızı
Baskı tarihi:
Aralık 2012
Sayfa sayısı:
574
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053480600
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Book Thief
Çeviri:
Selim Yeniçeri
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Kitabevi
Baskılar:
Kitap Hırsızı
Kitap Hırsızı
The Book Thief
The Book Thief
Kitab Oğrusu
Hiç Kimse Sıradan Değildir'in yazarı Markus Zusak'tan tüm dünyada büyük yankı uyandıran sıra dışı bir roman.Nazi Almanyası'nda geçmekte ve son derece yoğun bir şekilde bu tarihte alınan notlar ile birlikte ölüm anlatılmaktadır. II. Dünya Savaşı'nın dorukta olduğu bu günlerde, bir üvey anne ve baba ile birlikte yaşayan genç kızın, evlerine sakladıkları genç ile aralarındaki ilişki anlatılır. İlk olarak 2005 yılında yayınlanan kitap pek çok ödül kazanmış ve 230 hafta boyunca New York Times En Çok Satanlar listesinde yer almıştır
Kitap Hırsızı

"Yılın en çok beklenen kitabı. Olağanüstü... gerçekten muhteşem!"
-Publishers Weekly-

"Merak uyandıran, hayat dolu ve son derece ustalıkla yazılmış, nefes kesen bir roman; aynı zamanda harikulade ve sürükleyici."
-The Guardian-

Ödüllü yazar Markus Zusak'ın akıllara kazınacak kadar etkileyici ve şiirsel bir dille yazdığı bu roman, okuyucuya sunulan benzersiz bir hediye gibi...

"Hayatınızı böylesine derinden etkileyen başka bir kitaba daha rastlamamışsınızdır. Muhteşem!"
-GoodReads-

"Bu unutulmaz hikâye kalbinizi çalacak!"
-The New York Times-

"Güzel, felsefi bir yanı da bulunan sürükleyici bir roman...
Herkes okumalı!"
-Kirkus Reviews-

"Markus Zusak, zorlu bir konuyu ustalıkla anlatarak gerçek bir başarı yakalamış. Olağanüstü... Tek kelimeyle harika bir kitap."
-The Wall Street Journal-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 5.562 okur

  • Sevim Vural Güleç
  • Nuran Öter
  • Nalan çınar
  • Öznur KARATAŞ
  • Gültekin
  • hd20
  • İlke Deniz Atıl
  • Elif Gibi
  • Ayşegül Özsoy
  • Meltem Muslu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.7
14-17 Yaş
%15.5
18-24 Yaş
%26.8
25-34 Yaş
%23.7
35-44 Yaş
%18.4
45-54 Yaş
%7
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%1.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%80.5
Erkek
%19.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.2 (551)
9
%16.1 (338)
8
%11.3 (238)
7
%5.3 (111)
6
%2.2 (46)
5
%1.1 (23)
4
%0.3 (7)
3
%0 (1)
2
%0.3 (7)
1
%0.4 (8)

Kitabın sıralamaları