Hiç Kimse Sıradan Değildir

8,0/10  (180 Oy) · 
540 okunma  · 
126 beğeni  · 
4.191 gösterim
"Neden ben?" diye sordum Tanrıya. Bir şey söylemedi.
Güldüm ve yıldızları izledim. Yaşamak güzeldi...

"19 yaşındayım, taksi şoförüyüm. Sadece bu işe yarıyorum, bir de arkadaşlarımla kâğıt oynamaya. Başka hiçbir uğraşım, isteğim, hedefim yok. Bir ev arkadaşım var, adı Kapıcı. Kendisi aynı zamanda köpeğim olur ve karşılıklı kahve içmekten büyük keyif alırız. Kısacası sıradanlığın mihenk taşıyım ve bundan şikâyetçi değilim. Ama bir gün posta kutumda bulduğum iskambil kartının, çerçevedeki bu resmi değiştireceğini nereden bilebilirdim ki? "Hiç" oluşum, kimliği belirsiz birini rahatsız etmişe benziyor ve belli ki benimle oyun oynamak istiyor. Neden sorusunun cevabı aslında çok basit: umursamak için.
Peki o halde, oyuna hazırım!"

Dilde sadeliği kullanma yeteneğini başarılı bir şekilde ortaya koyan Markus Zusak, Hiç Kimse Sıradan Değildir adlı eğlenceli olduğu kadar düşündüren romanıyla, herkesin yapabileceklerinin ötesine geçebileceğini en sıradan insanlar üzerinden göstererek zekâsını gözler önüne seriyor.

"Zusak dilde abartıdan uzak duran, sadeliği kullanarak hayal dünyanıza girmeyi ustalıkla başaran bir yazar. Hiç Kimse Sıradan Değildir de bu yeteneğini ortaya koyan iyi bir örnek."
Time Magazine

"Yalın ve akıcı bir dille anlatılan, güzel olduğu kadar etkileyici bir roman."
Kirkus Reviews

"Olağanüstü bir kitap. Mutlaka okunmalı."
School Library Journal
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  9786053480204
 • Orijinal Adı:
  I Am The Messenger
 • Çeviri:
  Selim Yeniçeri
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

19 yaşındaki Ed'in hayatı sıradan ve annesine göre; işe yaramaz özellikleri olan bir kişiliği vardı. Ablaları ve kardeşi Tommy hayatlarını kurmuş o ise taksi şoförlüğü yapmaktan ileri gidememişti...

Ritchie, Marv, Audrey ve köpeği Kapıcı ile yaşadıkları sıradan hayat, bir banka soygunu ile değişir ve Ed iskambil kağıtlarında yazan, yerine getirmesi gereken notlar almaya başlar. Yaşadığı çevrede neleri gözden kaçırmış; kendi öz benliğinde var olan iyiyi nasıl ortaya çıkaracağını notlar da yazanlar ile tekrar keşfetmesi uzun sürmeyecek olsa da, notların arkasında kimin olduğununa dair merakı artmaktaydı. Bir insan kendini ve çevresinde tanıdığını söylediği insanları ne kadar tanıyor olabilirdi? Ed, köpeği Kapıcı'yı bile kendinden daha iyi tanıyor, kendi yapacakları ve yapamayacakları hakkında fikri ise aldığı notlar ile değişim göstermeye başlıyordu...

Ed'in üstlendiği görevler onu karar aşamasında zorlarken, yaşadığı çelişkiler ve yüzleşmesi gereken olaylar hiç beklemediği gerçekler ile kendini göstermeye başlamıştı...

Markus Zusak'ın okuduğum ilk kitabı. Yazım dili çok açık ve esprili. 19 yaşındaki bir insanın kendini keşfetmesini içindeki cevheri bulmasını yalın bir dil ile kaleme almış.İnsanın neler yapabileceğini iç dünyasını çok iyi yansıtmış... Okurken tebessüm edeceğinize emin olun...

Ismail Salma 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Markus Zusak ismini hep duymuştum ve onu ilk bu kitabından tanıma şansı yakaladım. Gayet çok akıcı bir dille yazılmış.
"Neden ben?" diye sordum Tanrıya. Bir şey söylemedi.
Güldüm ve yıldızları izledim. Yaşamak güzeldi...

Aysel 
14 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

~ Okurken Kitap Hırsızı ile mukayese etmemenizi öneririm. Tamamen ayrı konu, ayrı anlatım var karşınızda.

19 yaşlı, sıradan bir taksi şoförü olan Ed`in hayatı tesadüfen şahid olduğu banka soygunu sayesinde değişecektir... Ed`e bu olaydan sonra mesajlar gelmeğe başlar. Kart oyunlarının üzerinde çeşidli adresler vardır ve Ed bu adreslerde bulunan insanların muhtaç oldukları şeyleri onlara iade etmelidir.

İlk önce, kurgu dikkat çekici şekilde işlenmiş. Her kartta yazar hem Ed`e hem bize mesajlar veriyor. Ed`e gönderilen mesajların basit olmasını yazar`ın okuyucuya kolay mesaj vermesine bağlıyorum.
Mesela; hepimizin yalnız yaşayan, yaşlı komşuları vardır. Ne zaman kapılarını çalıp "merhaba" deyip, iki kelam ettik? Ya da ne zaman bir arkadaşımızın "yersiz öfke" adlandırdığımız öfkesinin özüne inip, sebebini araştırdık. Ya da bir insanın sade, önemsiz gibi görünen eşyaya gereksinimi olduğunu bildiğimiz halde onun ihtiyacını karşıladık?
Dediğim gibi mesajlar basit. Basit olduğunun sebebini yazarın ;
"Sen sıradanlığın en mükemmel örneğiydin, Ed. Ve senin gibi biri bütün o insanlar için kalkıp o kadar şeyi yapabildiyse, belki de herkes yapabilir. Belki de herkes yapabileceklerinin ötesine geçebilir.” sözlerinden daha iyi anlayacağınıza eminim.
Son cümlede değildiği gibi " Mesaj aslında onların için değil benim içindi. " Okuyucu- mesaj aslında sadece Ed için değil senin içindi... " gibi de algılamalıyız bence.

Kitapta beğendiğim kısımlar;

Dili anlaşılırdı. Cümleler "Kitap Hırsızı"ındaki gibi özenle seçilmiş olmasa da vasat diyemeyeceğim kadar sadeydi. Cümlelerin böyle sade seçilmiş olmasını ben; Karakterimizin sıradan ve sade olmasına bağladım. Bizim gibi konuşuyormuş mesajı vermiş oluyor böylelikle yazar. "Bak, o da senin gibi konuşuyor, sıradan iş, yemekler, sıradan köpek, sıradan hayat... Ama neler başarabileceğini, kendi çapında insanların hayatlarına küçücük mutluluklar getirebileceğini gör. Sen de yapamaz mısın? Yaparsın tabii... "
Verilen mesajlar.
Mesajların sıradanlığı.
Her mesajda okuyucuya bir şeyler aşılanması.
Esas karakterin seçimi.
İnsanları tasvir etme yeteneği.
Ed`in köpeği.. :)
Espirili anlatım tarzı.

Beğenmediğim kısımlar;
Bazı kısımların aklınızda soru işaretleri bırakması. Mesela, Ed`e sadece mesaj iletilecek! Sonu önemli değil. Mesajlar neden Ed`e verildi? Neden Ed hiçbir şey sorgulamadan denileni yapıyor? Sonu sizce de kafa karışıklığı bırakmadı mı? :) Bunun dışında beğenmediğim fazla ayrıntı yok galiba.

Sonda; kitabı beklentisiz okumanızı öneririm. "Kitap Hırsızı" yazarı diye okumaya başlamayın. Yeni bir kitap, yeni yazar diye başlayın.

Mesajın kendisi olmanız dileyi ile. Keyifli okumalar :)

Ceren Acer 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın çok heyecan verici, sürükleyici ve sürprizlerle dolu bir kalemi var. Romanın sayfalarında kat ettikçe, daha da fazla kaptırıp gidiyorsunuz kendinizi ustaca işlenmiş karakterlere ve olağanüstü olan olay örgüsüne...
19 yaşındaki bir taksi şoförünün hayatı posta kutusuna gelen iskambil kağıtları nedeniyle hızla değişecektir. Okumaya başladığınızda kendinizi 19 yaşındaki taksi şoförünün yerine koymaktan alamayacaksınız. Roman okuyucuya hakikaten hiç kimse sıradan değildir dedirtiyor.Yazarın kaleme aldığı olay örgüsüyle kitabın ismi oldukça uyumlu olmuş.
Markus Zusak, iskambil kağıtlarındaki mesajları kimin göndermiş olabileceğini çok profesyonel olarak gizleyip, okuyucuyu merakın esrarengiz kollarına bırakmayı büyük bir özen ve titizlikle başarabilmiş.
Markus Zusak'ın okuduğum ikinci romanıydı. Bu roman daha ilk sayfalardan iyi ki okumuşum dediğim romanlar arasında yerini aldı. Markus Zusak kalemi, sonraki bölümü merak içinde sayfaları çevirmenizi sağlıyor. Okuyana tebessüm ettirecek olağanüstü bir kurguya sahipti. Okumayanlara şiddetle tavsiye ediyorum. Markus Zusak'a ve Martı Yayınevine sonsuz teşekkürler...

FatihTub* 
22 May 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Kitap Hırsızı kitabını okuduktan sonra bu kitabı listeme almıştım.Maalesef tatmin etmedi.Çok yalın bir dili olması sebebiyle kısa sürede okudum.Kitabın vermek istediği bir mesaj var fakat buna çok fazla başarabildiğini söyleyemeyeceğim.Kurgusu yavan kaldı.Şansımı yakında çıkacak yeni kitabıyla deneyeceğim.Yazarın kitaplarını okumaya Kitap Hırsızı'ndan başlarsanız iyi olur.İki kitap arasında uçurum var.

saadet 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Gerçek şu ki herşeyin bir yaratılış gayesi var.Mikron canlılardan tutunda devasa canlılara kadar.Eşrefi mahluk insan bu döngüde başrol oynar.Kimse kendini ne sıradan ne gereksiz hissetmesin.Kitap bunu çok basit dille eğlenceli anlatmış ama derin düşündürüyor.

Burcu 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap bana o kadar çok ihtiyacım olduğu anda geldi kahramanımızın yerine çok kez koydum kendimi o şifreleri birlikte aradım onunla oturdum o parkta taksiye çıktım bazen bana kahve bile hazırladı.

Özlem Yılmaz 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sade ve güzel bir dili var. Anlatımı kolay, anlaşılabilir ve akıcıydı. Hayatın sana neler hazırladığının ve istersen neleri yapabileceğinin kanıtı. Gerçekten de "Hiç Kimse Sıradan Değildir". Çok güzel diyemem ama fena değil. Okunabilir.

Nilda 
18 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

19 yaşında bir taksi şoförü olan Ed Kennedy oldukça sıradan bir yaşam sürmektedir. Ta ki bir banka soygununu engelleyene kadar. O günden sonra hayatı değişecektir.Bu değişimle siz de kendinizi oldukça sürükleyici olayların içinde bulacaksınız.

H. Egemen Akyüz 
25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 5/10 puan

İlginç bir hikayesi var. Konuşmalar ile de kitaptan sıkılmıyorsunuz, çok akıcı bir dille yazılmış. Fakat beni tatmin etmedi. Kitabı bitirdiğim zaman ben de pek bir şey bırakmadı.

4 /

Kitaptan 62 Alıntı

faik 
15 Kas 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Matematik ve diğer derslerle ilgilenmem gerekiyordu ama ben sürekli kitap okuyordum.

Hiç Kimse Sıradan Değildir, Markus ZusakHiç Kimse Sıradan Değildir, Markus Zusak
faik 
31 Eki 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bazen insanlar çok güzel oluyordu.
Görünüşleriyle değil.
Söyledikleriyle de değil.
Sadece varlıklarıyla...

Hiç Kimse Sıradan Değildir, Markus ZusakHiç Kimse Sıradan Değildir, Markus Zusak
faik 
20 Kas 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Kollarım ağrıyordu. Kelimelerin bu kadar ağır olabileceği hiç aklıma gelmemişti."

Hiç Kimse Sıradan Değildir, Markus Zusak (Sayfa 269)Hiç Kimse Sıradan Değildir, Markus Zusak (Sayfa 269)
Aysel 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Raskolnikov’un bir defasında dediği gibi: “Sağduyu etkisiz kaldığında şeytan yardıma koşar!”

Hiç Kimse Sıradan Değildir, Markus ZusakHiç Kimse Sıradan Değildir, Markus Zusak
Aysel 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Aptalların pek çok arkadaşı olduğunu fark etmiş miydiniz?
Bu sadece bir gözlem.

Hiç Kimse Sıradan Değildir, Markus ZusakHiç Kimse Sıradan Değildir, Markus Zusak
Ayfer Kadife(AYIŞIĞI) 
31 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her gün görünüyor olmalıydım ama görmek ve bulmak arasında büyük fark vardı.

Hiç Kimse Sıradan Değildir, Markus Zusak (Martı Yayınları)Hiç Kimse Sıradan Değildir, Markus Zusak (Martı Yayınları)
Aysel 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Sanırım bu sayfaların ötesinde bir hayatı bekliyordum..."

Hiç Kimse Sıradan Değildir, Markus ZusakHiç Kimse Sıradan Değildir, Markus Zusak
Aysel 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Sürekli kendime soruyordum: “Peki, Ed, on dokuz yılda gerçekten ne başardın?”
Cevabı basitti:
Koca bir hiç!..

Hiç Kimse Sıradan Değildir, Markus ZusakHiç Kimse Sıradan Değildir, Markus Zusak
Nurhan Işkın 
20 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Can yakmak doğama tamamen aykırı olmasına rağmen incitilmesi gereken insanları incitiyordum.

Hiç Kimse Sıradan Değildir, Markus Zusak (Sayfa 262)Hiç Kimse Sıradan Değildir, Markus Zusak (Sayfa 262)