1000Kitap Logosu
Markus Zusak
Markus Zusak
Markus Zusak

Markus Zusak

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.4
4.994 Kişi
14,3bin
Okunma
634
Beğeni
19,2bin
Gösterim
Unvan
Avustralyalı Yazar
Doğum
Sydney , Avustralya, 23 Haziran 1975
Yaşamı
Markus Zusak (23 Haziran 1975 doğumlu) olan Avustralyalı bir yazar. Onun kitapları içinde uluslararasında iyi bilinenleri Kitap Hırsızı ve Messenger olmuştur. Markus Zusak beş kitabın yazarıdır. İlk üç kitap, Underdog, Ruben Wolfe Mücadele ve 1999 ve 2001 yılları arasında yayımlanan Köpekler Crydir. Tümü uluslararası yayınlanmış ve çok sayıda ödül kazanmıştır.
Arife
Kitap Hırsızı'ı inceledi.
574 syf.
·
Puan vermedi
Aslında kitabın neyle ilgili olduğu önemsizdi. Asıl önemli olan, taşıdığı anlamdı. . . Markus Zusak ,"Kitap Hırsızı "adlı kitabında , 2. Dünya Savaşı sırasında Almanya'da yaşayan küçük bir kızın, dram yüklü hikayesini kaleme almış. Sadece bununla da kalmamış ,dönemin zor şartlarını , savaşın insanlar üzerindeki etkisini , yokluğu ,sefaleti, korkuyu ,buna rağmen yaşamın bir şekilde nasıl döndüğünüde göstermiş biz okurlara. Hikâyenin anlatıcısı ise çok büyük bir sürpriz okur için. Daha ilk sayfada kendisi ile tanışıyoruz zaten. Nerden gelmiş acaba aklına ,O ? diye düşünürken ,"Bu hikayenin anlatıcısı olmak, belki de en çok da ona yakışırdı" diye düşünmeden edemiyorsunuz sonrasında. . Bu hikâye ,bu karakterler , olaylar nasıl anlatılır doğru bir şekilde inanın bilemiyorum. Yazarın anlatımı ile o denli birebir yaşıyorsunuz ki her şeyi etkilenmemek mümkün değil. Bu kitabı okur ya da okumazsınız bilemem . Ama tavsiyem, birazda olsa geçmişte yaşananları öğrenmek , hayatın bugünlere çok da laylaylom bir şekilde gelmediğini ,ne bedeller ödendiğini anlanması adına, okunması gerektiği yönünde. Bence bu küçük kız ve Himmel Sokağının sakinleri ile sizlerde tanışmalısınız. Savaşın ve dönemin o soğuk ve korkunç yüzü ile de.Tabi karar sizin... Bu hikâye ile aslında bende çok şey öğrenmiş oldum. Bir kitapta aradığım en büyük özellik zaten hep bu olmuştur. Bu açıdan doyurucu bir okuma oldu benim için. Filmi de varmış ,bir an önce onu da seyretmek istiyorum. Ama "Seyretme beraber aynı anda izleyeceğiz", diye tutturan arkadaşımı bekliyorum.Buradan ona da mesajımı göndermiş olayım Bak sensiz seyredicem haberin olsun
Kitap Hırsızı
8.8/10
· 8,5bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
18
Jeanne
Kitap Hırsızı'ı inceledi.
574 syf.
KİTAP HIRSIZI Hitler döneminde yaşayan küçük Liesel çocukluğunun tüm masumluğunu içinde barındıran, ailesini kaybetmiş bir kızdır. Kitabı okudukça kitaba daha çok ısındım. O dönemin şartları bir çocuk gözünden ancak böyle güzel anlatılabilirdi. Liesel, fırsat buldukça kitap çalan, sürekli dayak yiyen ve arkadaşı Rudy ile şımarıklıklar yapan bir kızdır. Nazi Almanyası'nın getirdiği sarsıcı şartlar olmasa aslında her şey yolunda gidecek ve Liesel çocukluğunu yaşayabilecekti fakat böyle olmadı. Kitabın sarsıcı sonuysa gerçekten okunmaya değer.
Kitap Hırsızı
8.8/10
· 8,5bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
15
Zehranur Harman
Kitap Hırsızı'ı inceledi.
574 syf.
·
9 günde
Benim için yazmak çok zor çünkü size nasıl tam olarak bu kitabın benim için değerini hissettirebilirim bilmiyorum. (Belki de buna gerek yoktur ama inceleme yazacağım.) Okuduğum kitapların neredeyse hepsi çok değerli ve bazılarının yeri de ayrı ama kitap hırsızı ve Himmel sokağında yolları kesişen tüm o insanların her birinin hikâyesi beni başka bir şekilde etkisi altına aldı. İnsan psikolojisi ve doğası, savaşın beraberinde getirdiği her şey, Nazi Almanyası'nda yaşayan çocukların dünyayı nasıl gördüğü... Ve tüm bunlar Ölüm'ün (ya da Azrail de diyebiliriz) anlatıcılığıyla çok güzel, akıcı ve etkileyici bir dille sunulmuş. • Kitap hırsızının hikâyesi, Liesel Meminger'in annesinin, onu ve küçük erkek kardeşini Himmel Sokağı'nda yaşayan Hans ve Rosa Hubermann'a evlatlık vermek için yola çıkmasıyla başlıyor. Liesel'in orada büyümesi, Hans'la aşırı güzel ilişkileri, Rudy Steiner'le tanışması ve birlikte geçirdikleri çocukluk yılları, evlerinin bodrumunda sakladıkları Yahudi Max Vandenburg ve daha birçok yan karakterle birlikte 2. Dünya Savaşı döneminde Nazi Almanyası'nda yaşayan insanların yaşamlarını anlatıyor. Etkilenmemek mümkün değil. Uzun zamandır kitaplığımda duran bir kitaptı ve hem neden daha önce okumadım diye düşünüyorum hem de unutup yeniden okumak istiyorum. İleride mutlaka yeniden okuyacağım ama şimdilik bütün karakterlere veda ediyorum.
Kitap Hırsızı
8.8/10
· 8,5bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Kamran İsazade
Hiç Kimse Sıradan Değildir'i inceledi.
464 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
"Hər yazarın bir şah əsəri var" deyirlər. Bəlkə də elədir, bunu inkar edə bilmərəm. Markus Zusak daha çox hamımıza "Kitap Hırsızı" romanı ilə tanışdır. Kitabını oxuyan və filminə baxan biri kimi deyə bilərəm ki, həqiqətən də, möhtəşəm idi. O dövrün ağır, çirkli, barut dolu havasını oxuyarkən hiss etmişdim. "Hiç kimse sıradan değildir" kitabı isə çox insan tərəfindən bəyənilməsə də, deyəsən, qəribə bir şəkildə mənim daha çox xoşuma gəldi. Kitab həm macəra romanı, yeri gəldikdə detektiv, bəzən isə şəxsi inkişaf təəssüratı bağışladı məndə. Çox axıcı idi. Gec bitsin deyə əlimdən gələni etdim, amma olmadı . Əsas obrazımız, 19 yaşında Ed Kennedy, taksi sürücüsü işləməkdədir və 3 yaxın dostu var. 4 sıradan insan. Həyatlarında baş verən hər şey, hər birimizin başına gələ biləcək bir şeydir. Ta ki... Ed Kennedy bankda kredit ödəməyə çalışarkən oğruluq hadisəsi olur və oğrunun tutulmasında yaxından iştirak edir. Bundan sonra isə bütün həyatı dəyişir. Evinə üzərində mesajlar olan oyun kartları gəlməyə başlayır və bunları etmək məcburiyyətində qalır. Kartların kim tərəfindən göndərildiyi, orda yazılanları niyə etmək məcburiyyətində qaldığını bilmir, amma hər dəfəsində fərqli hadisə ilə qarşılaşır və həll etməyə çalışır. Zaman-zaman güldürən, bəzən üzücü hadisələrin baş verdiyi, bəzən isə detektiv formada davam edən bir kitab idi. Müəllifin verməyə çalışdığı mesaj isə kitabı daha da gözəl edirdi. Xoş mütaliələr!
Hiç Kimse Sıradan Değildir
OKUYACAKLARIMA EKLE
27