Giriş Yap

Markus Zusak

Yazar
8.3
5,8bin Kişi
Unvan
Avustralyalı Yazar
Doğum
Sydney , Avustralya, 23 Haziran 1975
Yaşamı
Markus Zusak (23 Haziran 1975 doğumlu) olan Avustralyalı bir yazar. Onun kitapları içinde uluslararasında iyi bilinenleri Kitap Hırsızı ve Messenger olmuştur. Markus Zusak beş kitabın yazarıdır. İlk üç kitap, Underdog, Ruben Wolfe Mücadele ve 1999 ve 2001 yılları arasında yayımlanan Köpekler Crydir. Tümü uluslararası yayınlanmış ve çok sayıda ödül kazanmıştır.

İncelemeler

Tümünü Gör
Merhabalar Bugün Markus Zusak'ın Kitap Hırsızı kitabının yorumuyla geldim. Kitabı çok önceden okumama rağmen,güçlü betimlemeler sayesinde her sahnesi aklımda olan bir kitap. Liesel'in kaderi dünyanın en karin ağrılı coğrafyalarından biri olan Nazi Almanyasında yazılıyor.Düşünsenize bir kere dünyaya geliyorsunuz ve öyle bir dönemde ve öyle bir ülkeye denk geliyorsunuz*( Kitapta savaştaki olaylar değil de kaderi Fuhrere denk gelen küçük bir kızın acı dolu hikayesini anlatıyor.Kitap Nazi Almanyasında geçmekte ve son derece yoğun bir şekilde bu tarihte alınan notlar ile birlikte ölüm ağzıyla anlatılmıştır.Ikinci Dünya Savaşının dorukta olduğu bu günlerde bir üvey anne ve baba ile yaşayan genç kızın, yahudi bir genç ile aralarındaki ilişki anlatılmaktadır. Markus Zusak'ın en sevdiğim kitabı,okumayanlara tavsiye ediyorum.
·
1 yorumun tümünü gör
Reklam
574 syf.
·
77 günde
·
10/10 puan
Kitap 2.Dünya savaşı Almanya'sında yaşayan küçük yaştaki Liesel'in hayatını konu ediniyor. Savaşın yıkıcılığı, insanların çaresizliği, bir ülkenin ve bir ırkın ölüme sürüklenişi Liesel'in bakış açısıyla oldukça güzel aktarılmış. Başından sonuna kadar dramatik yönü ağır basan bu kitabı ben çok sevdim.
574 syf.
·
Puan vermedi
Aslında kitabın neyle ilgili olduğu önemsizdi. Asıl önemli olan, taşıdığı anlamdı. . . Markus Zusak ,"Kitap Hırsızı "adlı kitabında , 2. Dünya Savaşı sırasında Almanya'da yaşayan küçük bir kızın, dram yüklü hikayesini kaleme almış. Sadece bununla da kalmamış ,dönemin zor şartlarını , savaşın insanlar üzerindeki etkisini , yokluğu ,sefaleti, korkuyu ,buna rağmen yaşamın bir şekilde nasıl döndüğünüde göstermiş biz okurlara. Hikâyenin anlatıcısı ise çok büyük bir sürpriz okur için. Daha ilk sayfada kendisi ile tanışıyoruz zaten. Nerden gelmiş acaba aklına ,O ? diye düşünürken ,"Bu hikayenin anlatıcısı olmak, belki de en çok da ona yakışırdı" diye düşünmeden edemiyorsunuz sonrasında. . Bu hikâye ,bu karakterler , olaylar nasıl anlatılır doğru bir şekilde inanın bilemiyorum. Yazarın anlatımı ile o denli birebir yaşıyorsunuz ki her şeyi etkilenmemek mümkün değil. Bu kitabı okur ya da okumazsınız bilemem . Ama tavsiyem, birazda olsa geçmişte yaşananları öğrenmek , hayatın bugünlere çok da laylaylom bir şekilde gelmediğini ,ne bedeller ödendiğini anlanması adına, okunması gerektiği yönünde. Bence bu küçük kız ve Himmel Sokağının sakinleri ile sizlerde tanışmalısınız. Savaşın ve dönemin o soğuk ve korkunç yüzü ile de.Tabi karar sizin... Bu hikâye ile aslında bende çok şey öğrenmiş oldum. Bir kitapta aradığım en büyük özellik zaten hep bu olmuştur. Bu açıdan doyurucu bir okuma oldu benim için. Filmi de varmış ,bir an önce onu da seyretmek istiyorum. Ama "Seyretme beraber aynı anda izleyeceğiz", diye tutturan arkadaşımı bekliyorum.Buradan ona da mesajımı göndermiş olayım Bak sensiz seyredicem haberin olsun
·
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42