Bir Ses Böler Geceyi

6,8/10  (220 Oy) · 
896 okunma  · 
156 beğeni  · 
3.015 gösterim
Dolunayın ışığında bir köy mezarlığı... Mezarlığın duvarına çarpan bir cip. Gecenin karanlığında uçuşan düşler. Issız köyün ortasında kocaman bir cemevi. Konuğunu yitirmiş bir mezar. Cem töreninde arınmayı bekleyen bir ölü. Bu olanların sessiz tanığı, bir araştırma görevlisi. Yıkılan idealleriyle, sürüp giden yaşamı arasında sıkışıp kalmış bir adam. Alevi inancına farklı bir bakış. Mistik bir gerilim romanı...

"Gözüne kestirdiği dal parçasını çekerken çalılığın arkasında bir karartı fark etti. Feneri oraya doğru tuttu. Yanılmamıştı, az ilerde yeşil renkli bir mezar taşı mahzun bir edayla onu süzüyordu. Bu defa korkmadı, hatta içinde, 'Bu mezar neden mezarlığın dışında?' diye merak bile uyandı. Bir-iki adım daha yaklaştı. Ama bu mezar bozulmuştu, iki yanında toprak birikintileri yığılıydı. Yeni bir ürperti dalgası sardı bedenini. Mezarın içini görmemesine karşın, upuzun yatan ölünün yer yer etleri dökülmüş yüzü geldi gözlerinin önüne. Öte yandan aklı hâlâ mantıklı bir açıklamanın peşindeydi. Belki de bu mezar henüz ölmemiş biri için kazılmıştı. Neden olmasın? insanların ölmeden önce de mezarlarını hazırladıklarını biliyordu; iyi de, kazmakla hazırlamak arasında büyük fark vardı. Belki yeri alınır, hazırlıklar yapılırdı ama ölmeden mezar kazdırılır mıydı? Belki de bu mezarı aç kalmış vahşi bir hayvan açmıştı. Eğer öyleyse mezardaki ölüyü paramparça etmiş demekti. Doğrusu, böyle bir görüntüyle karşılaşmak istemezdi. Yine de merakı ağır bastı; cesaretini toplayıp el fenerini mezarın içine doğrulttu. Mezar gerçekten de boştu."

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2010
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789752897427
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
mithrandir21 | Uğur 
01 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Kitap genel olarak iki koldan ilerliyor. Bir kol 1980 darbesi ve öncesinde bir solcunun başından geçen olayları ve davasını kısa kısa bölümlerle anlatıyor; diğer kolda ise Alevi vatandaşlarımızın bir hadisesini anlatıyor. Ahmet Ümit bu iki kolu anlatırken hem hafiften mesajlar veriyor hem de bu iki yön hakkında ufak da olsa bilgiler veriyor. Solcuların bir kısmının davalarına ne gözle baktığını, ne gözle davalarından kolayca vazgeçen insanları gösterirken, bir taraftan da Alevi vatandaşlarımızın hem gelenekleri hakkında bilgileri verip hem de her toplumun içinde olan yanlışlar gibi bu kesiminde içinde olan kişiye özgü yanlışları romansallaştırarak gösteriyor. Kitap içinde üçüncü bir kol var ki o da kitabın esas kurgusu zaten.

Kitap basit bir dille, basit bir betimlemelerle başladı diyebilirim, Ahmet Ümit’in ilk kitaplarından olduğu için bu şekilde ilerlediğini düşündüm ama çok da fazla sürmeden dil daha bir oturarak, betimlemelerin edebi yönü daha bir artarak kitap kendi içinde yazımı birden değişip kendini okutmaya başladı. Sonunda da olaylar daha bir tuhaflaşarak özellikle son 30 sayfada okuru içine tamamen çekip okuttarabiliyor..

Çok güzel aman aman bir kitap, kesin okumanız lazım diyemem ama okuyunca da beğeneceğiniz, keyif alacağınız, keşke okumasaydım demeyeceğiniz bir kitap.

Nazan gercek 
15 Oca 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 3/10 puan

Kitapta solcu Süha tamamen tesaduf olarak kaza yapınca yardim istemek için gittiği bi köyde soğumasın ve dedelerin sohbetlerine şahit olmuştur. Alevlerin inançlarını güzel anlatmış yazar İsmailin kafasindakileri ni sorgulayıcı ve hayatını nasıl sonlarsigini anlatmış yazar ehh fena değildi diyebilirim.

M.Ali Aslan 
11 Oca 20:14 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Alevilik ve solculuk hakkında cok guzel tespitler yapan kitabi bitirdiginizde bir suru bilgi edindiginiz ve çarpıcı sonla biten bir kitap . Kitabin değindiği konular ilgimi çektiği için kitabi bir çırpıda okudum . Eleştirilen insan profilleri ve eski dostların yemekte buluştuğu bolum kitapta en çok hoşuma giden yerler oldu . Rahatlıkla onerebilecem bir eserdi

ihtiyar 
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu

Alevî kültürünü çeşitli özellikleriyle satırlara yansıtan Ahmet Ümit, bu topraklarda inanç, mezhep, ırk farkı olmadan birlikte yaşayabildiğimizi gösteriyor.

Ahmet Ümit, henüz tam olarak bildiğim bir yazar değil. Daha önce masal masal içinde kitabını bir solukta okumuştum öyle ki başladıktan bitene kadar 4 saat gibi bir sürede bitiremeden bırakamamıştım. Gerek dilindeki sadelik gerek uyandırdığı merak beni çok etkilemişti. Başka bir kitabını okumak için fırsat bekledim ve sonunda bir ses böler geceyi kitabını aldım.

Kitapta pek hakim olamadığım iki konu işlenmiş, solcu hareketleri ve alevilik. (Biraz utandım doğrusu, benim bu konularda hiç bilgim olmaması ve araştırma ihtiyacı hissetmemem ciddi bir eksiklik.) Neyse, yazar bu iki hareketi birbirine yakın hatta özünde bir olduklarını da idda ettiğini düşündüm bi ara ama sonra, bütün davaların özünde bir oldukları vurgulanmış olabilir diye değiştirdim. Sonuçta bu gün ve geçmişte kurulmuş nerdeyse bütün kuruluşlar eşitlik! Adalet! Barış! Getireceklerini iddia etmiyorlar mıydı?

Sonuç olarak "her başlangıç bitmeye mahkum dur." Der gibi, solcuların nasıl o ateşli davalarını bıraktıklarını, ne gibi yollara düştüklerini, bir güzel anlatmış. Alevilerin de yozlaştığını göstermeden geçmemiş(yani bir kısmının). Bir tarikatın büyüğü bile olsa, nasıl gurura kapılabildiğini, bilmedikleri karşısında nasıl direttiklerini bir güzel yazmış.

Her şey kişide başlar ve kişide biter. Asıl mesele inançta insan neye inanırsa inansın. Eğer inancında kararlıysa sonuna kadar mücadelesini verir ama inancını kaybeden biri artık yolun sonuna gelmiş olur. Ya sefil bir hayat sürer ya da hayatına son verir.

Şimdi size kitabı okuyun demek belki yazdıklarıma daha uygun olur ama demiyorum :) okumak yada okumamak size kalmış. Kitabın konusunu çok daha güzel anlatan kitapların olduğuna eminim ama dediğim gibi bu konularla pek ilgilenmediğim için başka bir şey söyleyemiyorum.

Bol okumalı günler dilerim... :)

Fatih TÜRKMEN 
08 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 4/10 puan

Uzun bir hikaye denilebilir .Fakat iki ayrı dünya iç içe anlatılmaya çalışmış ve bir karışıklık ve belirsizlik bulaşmış.Bir bakıyorsunuz alevi bakışlarının dini örgüsü anlatılıyor ve mistik alemlere akıyorsunuz,sonra bir bakmışsınız sol fikirli kişilerin zorluklarının hikayelerine yaklaşarak diğer konuda ki kişilerin dünyasına dalmışsınız.Yani konunun gidişatı güzel gidiyor ama meraklandınız konuların birleştiği bir sonun güzelliği sizi karşılamadan patanada bitiyor hikaye.Birde şunu da yazmadan bitirmeyeyim ki kitabın bir bölümünde gereksiz ayrıntılı müstehcen denilebilecek ilişki anlatılmış ve baya rahatsız edici olmuş . Bence Ahmet Ümit in iyi olmayan yazılarından diyebilirim .

Jan Demir 
 01 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Eser, Anadolu Aleviliği ve sol perspektifi birey-toplum, unsurlarıyla eleştirisel bir yaklaşımla irdeler. İki bölüm olarak okuyucu karşısına çıkan roman Süha ile İsmail'in hayatını konu edinir. İsmail'in intihara sürüklenisi, Süha'nin kaza geçirmesi tesadüf değildir.

Ahmet Ümit Sol ve Alevi düşüncesinden yola çıkarak,inancın ve politik ideallerin yaşamımızdaki yeri nedir? Sorusunu soruyor.Politik inanç ya da dini inanç olmadan yaşanabilir mi? Yahut yaşamımız tümüyle inanca bağlı olarak yaşanabilir mi ?Soruları etrafında gelişen bir roman.

Yunus 
01 Oca 17:41 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap başlangıç olarak asıl konuya girmeyi biraz uzun sürdürmüş. Okurken bunun verdiği geçlikten dolayı insan başta biraz sıkılmıyor değil. Ama sonra olay örgüsü işin içine girince de elden düşmesi bir eser oluveriyor birden. Anlatım oldukça sade ve akıcı bir eser. Ara sıra tuhaf fantastik denilebilecek hikayeler barındırsada yazar iplerin kontrolünü kaybetmemiş. Okunmasını tavsiye ederim. Herkese iyi okumalar...

yasinkayar 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 5/10 puan

Okurken sıradan fazla heyecan duyulmayan bir hikaye gibi.Ama sonlara doğru olaylar biraz tuhaflaşmaya daha heyecanlı hale gelmeye başlıyor hele ki son sayfalara inanamayabilirsiniz gibi.Yine genel olarak orta seviyede bir kitap.

Yadigar 
 01 Tem 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Alevi inancına farkli bir bakış açısı getirmişAhmet Ümit. Dikkatimi birde "ismayil " yazmasi çok çekti bir günde okunabilecek akici bir kitap

5 /

Kitaptan 150 Alıntı

mithrandir21 | Uğur 
 30 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İnsan her şeye alışır diyorlar ya, öyle değil aslında. Başka çaren olmadığı için katlanıyorsun ama alışmıyorsun.

Bir Ses Böler Geceyi, Ahmet Ümit (Sayfa 42)Bir Ses Böler Geceyi, Ahmet Ümit (Sayfa 42)
Rabia 
17 Nis 2017 · Kitabı okudu

İnsan her şeye alışır diyorlar ya, öyle değil aslında. Başka çaren olmadığı için katlanıyorsun.

Bir Ses Böler Geceyi, Ahmet ÜmitBir Ses Böler Geceyi, Ahmet Ümit
Mustafa K. 
 19 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Geçmişte o kadar çok şeyi içimize attık ki artık hiçbir şeyi gizlemekten yana değilim.

Bir Ses Böler Geceyi, Ahmet Ümit (Sayfa 121)Bir Ses Böler Geceyi, Ahmet Ümit (Sayfa 121)
Rabia 
17 Nis 2017 · Kitabı okudu

Hepimiz Ölümlüyüz, mühim olan genç ya da yaşlı ölmek değil nasıl ömür sürdüğümüzdür.

Bir Ses Böler Geceyi, Ahmet ÜmitBir Ses Böler Geceyi, Ahmet Ümit
Mustafa K. 
19 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Paran varsa herkes sana saygı gösterir, yoksa kıymet kadir bilinmez.

Bir Ses Böler Geceyi, Ahmet Ümit (Sayfa 89)Bir Ses Böler Geceyi, Ahmet Ümit (Sayfa 89)
mithrandir21 | Uğur 
 29 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Sivas Katliamı
Hem Alevi olduklarını söyleyeceklerdi de ne olacaktı. "Ya sütü bozuğun biri başımıza bir iş açarsa!.. Üstelik biz Alevi değil Bektaşi'yiz..." Süha önceleri bu sinik tutumu yadırgamış, daha sonra Kahramanmaraş'ta, Çorum'da mezhepleri ayrı diye Alevilerin çoluk çocuk demeden öldürüldüğünü görünce, babasının çekingenliğinin boş bir kuruntu olmadığını anlamıştı.

Bir Ses Böler Geceyi, Ahmet Ümit (Sayfa 15)Bir Ses Böler Geceyi, Ahmet Ümit (Sayfa 15)
Rabia 
17 Nis 2017 · Kitabı okudu

Ya acı ya inanç güç verir bize. Hem de ne güç. En akıllı uslu insanlara bile hiç umulmadık işler yaptırabilir.

Bir Ses Böler Geceyi, Ahmet ÜmitBir Ses Böler Geceyi, Ahmet Ümit
Şükran Güngör 
 01 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Etme baba, yarım sofu dinden, yarım hekim candan eder, derler."

Bir Ses Böler Geceyi, Ahmet Ümit (Sayfa 74)Bir Ses Böler Geceyi, Ahmet Ümit (Sayfa 74)