Kar Kokusu

7,2/10  (161 Oy) · 
596 okunma  · 
115 beğeni  · 
2.517 gösterim
Yarı otobiyografik bir roman. Sovyetler Birliği henüz dağılmamış. Türkiye'de askeri diktatörlüğün en karanlık günleri. Moskova'daki uluslararası okulda eğitim gören Türkiyeli devrimciler. Askeri diktatörlüğün istihbaratçıları onların peşinde. Ve karlar üzerinde bir cinayet. Cinayet sorgusuyla başlayan iç hesaplaşma. Hayatın anlamı nedir? Gerçeği kim temsil ediyor? Sadece Türkiye Komünist Partisi'nin değil, uluslararası devrimci hareketin bir dönemine de farklı bir bakış.

"Mehmet koruluğun sınırındaki dereye geldiğinde, Leonid yine yaklaşmıştı pencereye. Ama Mehmet onu görmedi. Gözleri geçeceği derenin üzerindeki küçük köprüye takılmıştı, yerler buzdan parıldıyordu. Köprüye doğru bir adım atmıştı ki, ayağı kaydı. Düşmekten son anda tahta korkuluğa tutunarak kurtuldu. Doğrulup yeniden yürümeye başlayacaktı ki, arkasında birinin varlığını hissetti. İrkilerek başını çevirmeye çalıştı ama geç kalmıştı; derinden gelen bir ses duydu, aynı anda sırtında şiddetli bir darbe hissetti; hızla öne savruldu ama elleri hâlâ korkuluklarda olduğu için yere düşmedi. Başını çevirip vuranı görmek istedi, başaramadı. Bakışları usulca aşağı, göğsüne kaydı, hiçbir şey göremedi. Ama sırtındaki ağırlık hissedilmeyecek gibi değildi. Birkaç saniye ayakta kaldı, başı dönüyor, kusmak istiyordu. Engellemek istedi, başaramadı, ağzından koyu bir sıvının boşaldığını fark etti. Elleri korkuluktan çözüldü, yüzüstü yere yıkıldı. Düşerken başını köprünün buzlanmış tahta döşemesine çarpmıştı, ama hiç acı duymuyordu. Yalnızca hızla uzaklaşan birinin ayak seslerini işitti."

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9789752897410
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
yaprak mısra 
 08 Tem 20:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap Rusya'ya komünist eğitim veren bir okulda gerçekleşen cinayet ve akabinde gelişen olayları anlatıyor. Siyasete pek meraklı olmadığım için gerçekten çok çok sıkılarak okudum. Ancak polisiye bir roman okuyayım içinde komünizm gibi ögeler de olsun isterseniz önerebileceğim bir kitap.

Halil Yavuz KAYA 
 16 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitabı okumaya başlamadan sitedeki kitap hakkında ki yorumlara bir göz atınca pek can alıcı sıcaklık bulamadım doğrusu. Okuyup okumamakta tereddüt ettim. " Eh aldım mademki elime okumazlık yapmayalım." dedim. Okudum.
Evet, yazarın diğer kitapları arasında sıralamalarda aşağılarda da olsa, yine de beğendim. Ahmet Ümit klasiği .Damarlarda nasıl ki dolaşan kandır. Ahmet Ümit'in kitaplarında ise çözülmesi gereken bir bilmece dolaşır. içerik bir gizemli "cinayet" tir. Herkesin bulmaya çalıştığı ortak sorun. " katil kimdir?".
Yazarın konu ele aldığı yıllar ve o yıllarda yaşanmışlıklar maalesef ülkemizin bir gerçeği idi. Onunla tamamen yüzleşmesek de bu kitapta, dolaylı bir yakınlaşma da var. O günler yaşamış, tanıklık yapmış bir kişi olarak anlamada ve hissetmekte zorlanmadım. Konunun ve olayların geçtiği yer S.S.C.B olması dönemsel olarak yaşanan bazı gerçekleri hatırlatması açısından önemli görüyorum.
S.S.C.B de bu eğitim hususunu, Vedat Türkali "GÜVEN" adlı romanında açmıştı. Oradan bu konuya ilgi gösterenler inceleyebilirler sanırım.
İyi okumalar diliyorum.

Doğu Soytürk 
06 Tem 16:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

elbette ki romanda Rusya'da bir okulda işlenen cinayet ve sonrasında yaşanan polisiye olaylar işleniyor ama, hiç bir Ahmet Ümit romanı kusursuz bir kurgudan ibaret değildir. Muhakkak ki romanda anlatılmak istenen başka bir alt metin bizi karşılar. Sovyet sosyalizminin ve komünizmin pratikteki eleştirisi olarak kabul edilebilir bir kitap. her ne kadar diyalektik bütün sorunları ortadan kaldırmış gibi görünse de , işin içine insan faktörü girdiğinde ne teori kalır ne pratik. Tıpkı iblisin Tanrının kurduğu cennet bahçesine girip, Adem ile Havva'nın nefsini kaşıması gibi, sosyalizmin temellerini sarsan da buna benzer, kendi kurduğun cenneti yine kendi hırsınla bozabilecek bir yapıya sahip olmak.

. 
10 Nis 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Bir Ahmet Ümit hayranı olarak, bu eseri pek sevdiğimi söyleyemem.Sosyalizm öğelerinin ağırlıkta olduğu bu eser diğer eserlerine oranla kurgusu ve dili açısından pek başarılı değil ne yazık ki...Ahmet Ümit'in harika bir kurguyla tel solukta okunan şaheserlerinden sonra bu eser pek başarılı bir yapıt olamamış kanımca...

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
12 Tem 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Serisini yapıp özellikle de en eski kitaptan başladım okumaya, evet son kitaplarına nazaran daha acemice ama yinede güzel bir polisiyeydi. Katiliyse, tahmin ettirişi; şaşırtıcıydı.

Kâmil 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 5/10 puan

Komünizmi bir nostalji olarak bize hatırlattığı için yazara teşekkür etmek lazım. Komin yaşam veya sosyalizm bana göre örgütlü yaşamdır. Herkesin görevlerinin belirlendiği kimin ne yapacağının en ince ayrıntısına kadar belli olduğu bir sistem. Bu sistemin temel çöküş nedeni eşitlikçi yapısıydı. Dünyada eşitlik diye bir şey yoktur. Hak ve hakkaniyet vardır. Keşke biz bu hak ve hakkaniyet çerçevesinde orgutlenebilseydik. Dışardan gelen bu akımlara hemen kapılıp koştura koştura peşlerinden gitmezdik.

Azer Bağatur 
14 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Özgürlük düşünmenin ta kendisi değil miydi? Öyleyse neden yalnızca düşüncelerinden ötürü hapiste olan hatta öldürülen yüzlerce insan var?

Deniz ATAÇ 
23 Tem 05:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Ahmet Ümit bana romanları sevdiren yazardır. Kitaplarını çok büyük zevkle okurum. Nitekim bu kitabını da çok büyük bir zevkle okudum. Siyasi kısmındsn bahsetmiyorum. O kısmı çok ayrı. Ama bu kitabında ki bitirme tarzı beni çok üzdü. Beklediğimin onda biri bile değildi bitiş kısmı. Hayallerimi yıktın ve abi

Cemre Kara 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ahmet ümit in en farklı kitabı diyebilirim çok farklı bi tadı kokusu dokusu var rusya bu kadar güzel anlatılabilinirdi herhalde polisiye sevmeyenler için ahmet ümit e yeni bi bakış

Ayten Ernaz Tiryaki 
08 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

rusya da geçen,yine cinayet konulu,esrarengiz olaylar,şüpheliler,tanıklar....türk mühendisin bu cinayetleri çözmeye çalışması güzel ve akıcı şekilde anlatılmış.

2 /

Kitaptan 53 Alıntı

Derya Yalınkılıç 
22 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Değiştiremedikten sonra ne yararı var ki farkında olmanın?"
"Öyle söyleme, gerçeği bilmek bir ayrıcalıktır."
"Mutsuz olma ayrıcalığı."

Kar Kokusu, Ahmet ÜmitKar Kokusu, Ahmet Ümit
Halil Yavuz KAYA 
16 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

-" Gerçeği bilmek ayrıcalıktır."
-"Mutsuz olma ayrıcalığı."

Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 275)Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 275)
Derya Yalınkılıç 
21 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Düşüncelerinizi yenilemeden kendinizi değiştiremezsiniz."

Kar Kokusu, Ahmet ÜmitKar Kokusu, Ahmet Ümit
Ceyda 
02 Tem 00:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bak genç dostum," dedi. "Bir tiryakinin öğrenmesi gereken ilk kural çayın tadını şekerle bozmamasıdır."

Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 192 - Everest)Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 192 - Everest)

Sensizlik
Hayat Ne gideni getirir,
Ne de kaybetiğin zamanı geri çevirir
Ya yaşaman gerekenleri
Zamanında yaşayacaksın,
Ya da yaşamadımdiye ağlayacaksın.

Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 38 - GEZEGEN)Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 38 - GEZEGEN)
Halil Yavuz KAYA 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bir tiryakinin öğrenmesi gereken ilk kural çayın tadını şekerle bozmamasıdır.

Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 192)Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 192)
Öz 
 22 Tem 10:07 · Kitabı okudu · 7/10 puan

'' Ben bir işçiyim, ''dedi Beşir. '' Komünizm bir işçinin bu dünyada da, öteki dünyada da görüp görebileceği tek cennettir. ''

Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 207 - everest yayınları / cep boy)Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 207 - everest yayınları / cep boy)
mavera 
 25 Tem 15:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

+Değiştiremedikten sonra ne yararı var ki farkında olmanın?
-Öyle söyleme, gerçeği bilmek bir ayrıcalıktır.
+Mutsuz olma ayrıcalığı..

Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 462)Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 462)

Kitapla ilgili 1 Haber