Kar Kokusu

7,1/10  (131 Oy) · 
501 okunma  · 
90 beğeni  · 
2.345 gösterim
Yarı otobiyografik bir roman. Sovyetler Birliği henüz dağılmamış. Türkiye'de askeri diktatörlüğün en karanlık günleri. Moskova'daki uluslararası okulda eğitim gören Türkiyeli devrimciler. Askeri diktatörlüğün istihbaratçıları onların peşinde. Ve karlar üzerinde bir cinayet. Cinayet sorgusuyla başlayan iç hesaplaşma. Hayatın anlamı nedir? Gerçeği kim temsil ediyor? Sadece Türkiye Komünist Partisi'nin değil, uluslararası devrimci hareketin bir dönemine de farklı bir bakış.

"Mehmet koruluğun sınırındaki dereye geldiğinde, Leonid yine yaklaşmıştı pencereye. Ama Mehmet onu görmedi. Gözleri geçeceği derenin üzerindeki küçük köprüye takılmıştı, yerler buzdan parıldıyordu. Köprüye doğru bir adım atmıştı ki, ayağı kaydı. Düşmekten son anda tahta korkuluğa tutunarak kurtuldu. Doğrulup yeniden yürümeye başlayacaktı ki, arkasında birinin varlığını hissetti. İrkilerek başını çevirmeye çalıştı ama geç kalmıştı; derinden gelen bir ses duydu, aynı anda sırtında şiddetli bir darbe hissetti; hızla öne savruldu ama elleri hâlâ korkuluklarda olduğu için yere düşmedi. Başını çevirip vuranı görmek istedi, başaramadı. Bakışları usulca aşağı, göğsüne kaydı, hiçbir şey göremedi. Ama sırtındaki ağırlık hissedilmeyecek gibi değildi. Birkaç saniye ayakta kaldı, başı dönüyor, kusmak istiyordu. Engellemek istedi, başaramadı, ağzından koyu bir sıvının boşaldığını fark etti. Elleri korkuluktan çözüldü, yüzüstü yere yıkıldı. Düşerken başını köprünün buzlanmış tahta döşemesine çarpmıştı, ama hiç acı duymuyordu. Yalnızca hızla uzaklaşan birinin ayak seslerini işitti."

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9789752897410
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
. 
10 Nis 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Bir Ahmet Ümit hayranı olarak, bu eseri pek sevdiğimi söyleyemem.Sosyalizm öğelerinin ağırlıkta olduğu bu eser diğer eserlerine oranla kurgusu ve dili açısından pek başarılı değil ne yazık ki...Ahmet Ümit'in harika bir kurguyla tel solukta okunan şaheserlerinden sonra bu eser pek başarılı bir yapıt olamamış kanımca...

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
12 Tem 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Serisini yapıp özellikle de en eski kitaptan başladım okumaya, evet son kitaplarına nazaran daha acemice ama yinede güzel bir polisiyeydi. Katiliyse, tahmin ettirişi; şaşırtıcıydı.

Halil Yavuz KAYA 
 16 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitabı okumaya başlamadan sitedeki kitap hakkında ki yorumlara bir göz atınca pek can alıcı sıcaklık bulamadım doğrusu. Okuyup okumamakta tereddüt ettim. " Eh aldım mademki elime okumazlık yapmayalım." dedim. Okudum.
Evet, yazarın diğer kitapları arasında sıralamalarda aşağılarda da olsa, yine de beğendim. Ahmet Ümit klasiği .Damarlarda nasıl ki dolaşan kandır. Ahmet Ümit'in kitaplarında ise çözülmesi gereken bir bilmece dolaşır. içerik bir gizemli "cinayet" tir. Herkesin bulmaya çalıştığı ortak sorun. " katil kimdir?".
Yazarın konu ele aldığı yıllar ve o yıllarda yaşanmışlıklar maalesef ülkemizin bir gerçeği idi. Onunla tamamen yüzleşmesek de bu kitapta, dolaylı bir yakınlaşma da var. O günler yaşamış, tanıklık yapmış bir kişi olarak anlamada ve hissetmekte zorlanmadım. Konunun ve olayların geçtiği yer S.S.C.B olması dönemsel olarak yaşanan bazı gerçekleri hatırlatması açısından önemli görüyorum.
S.S.C.B de bu eğitim hususunu, Vedat Türkali "GÜVEN" adlı romanında açmıştı. Oradan bu konuya ilgi gösterenler inceleyebilirler sanırım.
İyi okumalar diliyorum.

Kâmil 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 5/10 puan

Komünizmi bir nostalji olarak bize hatırlattığı için yazara teşekkür etmek lazım. Komin yaşam veya sosyalizm bana göre örgütlü yaşamdır. Herkesin görevlerinin belirlendiği kimin ne yapacağının en ince ayrıntısına kadar belli olduğu bir sistem. Bu sistemin temel çöküş nedeni eşitlikçi yapısıydı. Dünyada eşitlik diye bir şey yoktur. Hak ve hakkaniyet vardır. Keşke biz bu hak ve hakkaniyet çerçevesinde orgutlenebilseydik. Dışardan gelen bu akımlara hemen kapılıp koştura koştura peşlerinden gitmezdik.

Azer Bağatur 
14 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Özgürlük düşünmenin ta kendisi değil miydi? Öyleyse neden yalnızca düşüncelerinden ötürü hapiste olan hatta öldürülen yüzlerce insan var?

Cemre Kara 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ahmet ümit in en farklı kitabı diyebilirim çok farklı bi tadı kokusu dokusu var rusya bu kadar güzel anlatılabilinirdi herhalde polisiye sevmeyenler için ahmet ümit e yeni bi bakış

Ayten Ernaz Tiryaki 
08 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

rusya da geçen,yine cinayet konulu,esrarengiz olaylar,şüpheliler,tanıklar....türk mühendisin bu cinayetleri çözmeye çalışması güzel ve akıcı şekilde anlatılmış.

Shima 
11 Ara 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Eğer roman eleştirisi ödevi için okuyor olmasaydım kesinlikle yarım bırakacağım bir kitaptı. Beni inanılmaz derecede sıktı. Açıkçası Ahmet Ümit severlerin nasıl sevdiklerini de düşündürecek derecede bir önyargı oluşturdu bende. Bir polisiye-okur olarak sürükleyicilikten eser görmedim. Tam "evet, işte olaylar ilerlemeye başlıyor sonunda" dediğim anda, karşıma sürekli çok gereksiz bir dolu ayrıntı çıkarıp 2-3 sayfayı o ayrıntılara boğuyordu.Mekan tasvirleri fena değildi ama hayatımda ilk kez, polisiye denilen bir romandan bu kadar sıkıldım. (Eleştiri ödevim için bir cevhermiş aslında bu kitap :D)

Erhan Çilingir 
28 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Ahmet Ümit'in diğer kitaplarının heyecanına alışmış okurlar Kar Kokusu'nun başlarında biraz sıkılabilirsiniz ancak bırakmamanızı tavsiye ederim ortalarında merakınız artıyor, kitap sürüklüyor. Yeni dönem tarihe merakı olanlar ise severek okuyacaklar. Tavsiye ederim.

s 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

ufkunuzu aman aman genişletecek bir kitap değil.film tadında, rahat okunan bir kitap.gerilim,cinayet,suç,gizem içeriyor.kitabın sonuna gelmeden elinizden bırakamıyorsunuz .lakin siyaset içeren kitaplardan hoşlanmıyorsanız kapağını bile açmayın

2 /

Kitaptan 33 Alıntı

Derya Yalınkılıç 
22 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Değiştiremedikten sonra ne yararı var ki farkında olmanın?"
"Öyle söyleme, gerçeği bilmek bir ayrıcalıktır."
"Mutsuz olma ayrıcalığı."

Kar Kokusu, Ahmet ÜmitKar Kokusu, Ahmet Ümit
Halil Yavuz KAYA 
16 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

-" Gerçeği bilmek ayrıcalıktır."
-"Mutsuz olma ayrıcalığı."

Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 275)Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 275)
Derya Yalınkılıç 
21 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Düşüncelerinizi yenilemeden kendinizi değiştiremezsiniz."

Kar Kokusu, Ahmet ÜmitKar Kokusu, Ahmet Ümit

Sensizlik
Hayat Ne gideni getirir,
Ne de kaybetiğin zamanı geri çevirir
Ya yaşaman gerekenleri
Zamanında yaşayacaksın,
Ya da yaşamadımdiye ağlayacaksın.

Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 38 - GEZEGEN)Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 38 - GEZEGEN)
Halil Yavuz KAYA 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bir tiryakinin öğrenmesi gereken ilk kural çayın tadını şekerle bozmamasıdır.

Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 192)Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 192)
Halil Yavuz KAYA 
11 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Artık ağzına içki koymuyor, farklı iklimlerde yetiştirilmiş bitkileri karıştırarak, değişik
tatta, değişik kokuda çaylar elde ederek içindeki derin huzursuzluğu bu enternasyonal içeceklerle gideriyordu.

Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 11)Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 11)
Halil Yavuz KAYA 
13 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Gerçek olmayana, evet, diyebilirdi Leonid, ama içten olmayana asla...

Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 85)Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 85)
seher 
30 Eki 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ayrı düşmüş insanlar için ülke bazen yalnızca bir türkü demekti, bazen buğusu üstünde sıcak bir yemek, bazen bir sokak görüntüsü, bazen de bir isim. Nereye giderse gitsin, ülkesini içinde taşırdı insan. Ülke düşüncelere sinerdi, davranış olur hiç beklemediğiniz bir anda kendini gösterirdi. İstersiniz ama kurtulamazdınız ondan, bir tat, bir dokunuş, bir ses, bir koku, bir görüntü olur aklınıza takılır, çekip götürürdü çocukluğunuzun, gençliğinizin geçtiği yerlere.

Kar Kokusu, Ahmet ÜmitKar Kokusu, Ahmet Ümit
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber