Kar Kokusu

7,3/10  (243 Oy) · 
871 okunma  · 
199 beğeni  · 
4.354 gösterim
Yarı otobiyografik bir roman. Sovyetler Birliği henüz dağılmamış. Türkiye'de askeri diktatörlüğün en karanlık günleri. Moskova'daki uluslararası okulda eğitim gören Türkiyeli devrimciler. Askeri diktatörlüğün istihbaratçıları onların peşinde. Ve karlar üzerinde bir cinayet. Cinayet sorgusuyla başlayan iç hesaplaşma. Hayatın anlamı nedir? Gerçeği kim temsil ediyor? Sadece Türkiye Komünist Partisi'nin değil, uluslararası devrimci hareketin bir dönemine de farklı bir bakış.

"Mehmet koruluğun sınırındaki dereye geldiğinde, Leonid yine yaklaşmıştı pencereye. Ama Mehmet onu görmedi. Gözleri geçeceği derenin üzerindeki küçük köprüye takılmıştı, yerler buzdan parıldıyordu. Köprüye doğru bir adım atmıştı ki, ayağı kaydı. Düşmekten son anda tahta korkuluğa tutunarak kurtuldu. Doğrulup yeniden yürümeye başlayacaktı ki, arkasında birinin varlığını hissetti. İrkilerek başını çevirmeye çalıştı ama geç kalmıştı; derinden gelen bir ses duydu, aynı anda sırtında şiddetli bir darbe hissetti; hızla öne savruldu ama elleri hâlâ korkuluklarda olduğu için yere düşmedi. Başını çevirip vuranı görmek istedi, başaramadı. Bakışları usulca aşağı, göğsüne kaydı, hiçbir şey göremedi. Ama sırtındaki ağırlık hissedilmeyecek gibi değildi. Birkaç saniye ayakta kaldı, başı dönüyor, kusmak istiyordu. Engellemek istedi, başaramadı, ağzından koyu bir sıvının boşaldığını fark etti. Elleri korkuluktan çözüldü, yüzüstü yere yıkıldı. Düşerken başını köprünün buzlanmış tahta döşemesine çarpmıştı, ama hiç acı duymuyordu. Yalnızca hızla uzaklaşan birinin ayak seslerini işitti."

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9789752897410
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nephren Ka 
 26 Oca 17:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Rakı sofrasında kim yoksa , ne eksikse ona içilirmiş adap gereği.
Roman boyunca içilen votkayı saymazsak en sonda iki kadeh rakı kaldırılıyor biri Sovyetler Birliği’nin şerefine, biri Türkiye Cumhuriyeti’nin şerefine. Sovyetler Birliği’nin hâlâ birlik olduğu yıllar kurgu zamanı: 29 Ocak 1986.
Okuduğum 11. Ahmet Ümit romanı. İlk şaşırtmaca mekânda.İstanbul, Beyoğlu, Tarlabaşı ‘ndan çıkıp taaaa Moskova’ya uzandık. Kar, kış, kıyamet üçlemesi...
Buz kıracağı ile öldürülen (Temel İçgüdü benzeri değil karlar üstünde ve üzerinde palto ile )düşlerinin ülkesinde öldürülme talihsizliğine uğrayan Mehmet’le iktidar için değil muhalefet için yaratılan komünistlerin(yabancılaşmayı ortadan kaldırıp aşkı aşk, şiiri şiir yapmışlar) dünyasında...

Konuya gelir isek, farklı ülkelerden (Türkiye,Afganistan,Lübnan, Nikaragua, Brezilya ) Sovyetler Birliği’ne ( Moskova- Kurkino Köyü) gelen devrimci gençler burda Uluslararası Leninizm Enstitüsü’nde eğitim görmekte CIA, MOSSAD ve MİT takibinden uzaktalar ama aralarında bir KÖSTEBEK var.
Ben yine katili teşhis edemedim, üstelik katil :“Katil benim, ben öldürdüm Mehmet’i “notu bırakıp intihar edince bile inanmadım ona.
“Bir kadını artık sevmeyebilirsin ama çocukluğunun geçtiği kentin senin için anlamı olmalı. Orası kişiliğimizle, kimliğimizle ilgili şifreler taşıyan bir yer.Yaşadığın, yaşayacağın bir sürü olayın ipuçları oradaki sokaklarda, binaların içinde saklı. İster farkında ol, ister olma böyle bu. Ve bizi büyüten kent, artık bizi duygulandıramıyorsa, çoktan boku yemişiz demektir.” Moskova güzellemesi olarak bu alıntı beni de çocukluğumun , gençliğimin kenti , memleketimi düşündürdü: ANKARA : Sakarya Caddesi’nde yediğim kokoreçler ve Melbo’da içilen bira , Güvenpark’ta güvercinleri seyrederek verilen sigara molaları, Tunalı’da Kuğulu Park’ın dinginliği ve simit atıştırmaları, Ulus’ta Hergele Meydanı’ndaki lisemde boş derslerde kaçtığımız Gençlik Parkı, Hamamönü’nde kahve, nargile sohbetleri....
Sonsöz: Ankara’yı özledim!

yaprak mısra 
 08 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap Rusya'ya komünist eğitim veren bir okulda gerçekleşen cinayet ve akabinde gelişen olayları anlatıyor. Siyasete pek meraklı olmadığım için gerçekten çok çok sıkılarak okudum. Ancak polisiye bir roman okuyayım içinde komünizm gibi ögeler de olsun isterseniz önerebileceğim bir kitap.

Konusu pek ilgimi çekmedi. Bu haliyle bile sıkılmadan okudum.Yazarın başarısının sırrı da burada sanırım. Kuklada da siyasi bir olayı anlatıyordu ama onu daha da çok beğenmiştim.

Halil Yavuz KAYA 
 16 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitabı okumaya başlamadan sitedeki kitap hakkında ki yorumlara bir göz atınca pek can alıcı sıcaklık bulamadım doğrusu. Okuyup okumamakta tereddüt ettim. " Eh aldım mademki elime okumazlık yapmayalım." dedim. Okudum.
Evet, yazarın diğer kitapları arasında sıralamalarda aşağılarda da olsa, yine de beğendim. Ahmet Ümit klasiği .Damarlarda nasıl ki dolaşan kandır. Ahmet Ümit'in kitaplarında ise çözülmesi gereken bir bilmece dolaşır. içerik bir gizemli "cinayet" tir. Herkesin bulmaya çalıştığı ortak sorun. " katil kimdir?".
Yazarın konu ele aldığı yıllar ve o yıllarda yaşanmışlıklar maalesef ülkemizin bir gerçeği idi. Onunla tamamen yüzleşmesek de bu kitapta, dolaylı bir yakınlaşma da var. O günler yaşamış, tanıklık yapmış bir kişi olarak anlamada ve hissetmekte zorlanmadım. Konunun ve olayların geçtiği yer S.S.C.B olması dönemsel olarak yaşanan bazı gerçekleri hatırlatması açısından önemli görüyorum.
S.S.C.B de bu eğitim hususunu, Vedat Türkali "GÜVEN" adlı romanında açmıştı. Oradan bu konuya ilgi gösterenler inceleyebilirler sanırım.
İyi okumalar diliyorum.

Hayrettin Hayro Güler 
02 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ahmet ümit olduğu için aldım ve genel olarak bi pişmanlık duygusu yaşamadık. Heyecan olarak gene aynı hissiyatı yaşatıyor . Çoğunlukla parti, sosyalist, kominist tarzı imgelere değiniyor. Eğer o sizi sıkmaz diyorsanız okunacak bir kitap sizler içinde.

Muzeyyen atilla 
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Yine begenerek okudugum bir ahmet umit klasigi olay rusyada geciyor ahmet umitle rusyayi gezer gibi oluyorsunuz nedense ahmet umit nereyi anlatsa ruhum oralarda dolaniyor benim betimlemeleri o kadar sikmadan yapiyorki istemeden canlandiriyorsunuz orati gozunuzde

Doğu Soytürk 
06 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

elbette ki romanda Rusya'da bir okulda işlenen cinayet ve sonrasında yaşanan polisiye olaylar işleniyor ama, hiç bir Ahmet Ümit romanı kusursuz bir kurgudan ibaret değildir. Muhakkak ki romanda anlatılmak istenen başka bir alt metin bizi karşılar. Sovyet sosyalizminin ve komünizmin pratikteki eleştirisi olarak kabul edilebilir bir kitap. her ne kadar diyalektik bütün sorunları ortadan kaldırmış gibi görünse de , işin içine insan faktörü girdiğinde ne teori kalır ne pratik. Tıpkı iblisin Tanrının kurduğu cennet bahçesine girip, Adem ile Havva'nın nefsini kaşıması gibi, sosyalizmin temellerini sarsan da buna benzer, kendi kurduğun cenneti yine kendi hırsınla bozabilecek bir yapıya sahip olmak.

Meryem ceylan 
15 Şub 11:22 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · Puan vermedi

İlk okuduğum Ahmet Ümit romanı. Tarzını Dan Brown a çok benzettim. Mekan tasvir karakter anlatim muhteşem. Sonunda şaşırmak isterdim. ....olmadı bu seferlik

Mehmet A. 
09 Mar 00:31 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

_____________________________________________ | DEV SPOİLER!!! |
¦ ¦
| https://youtu.be/b8SpUN1AHqQ |
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

Yarı bir otobiyografik romanmış kendileri. Gerçeği, baktığımızda Ahmet Ümit'ten izler de buluyoruz romanda. Romanda geçen olaylar 85-86 yıllarında, Moskova'da, Rusya'ya komünist eğitim almak için gitmiş bir grup solcunun esrarengiz cinayetiyle başlamaktadır. Ahmet Ümit'in yaşamına baktığımızda bu yıllarda Moskova'da Sosyal Bilimlerde siyaset eğitimi aldığını biliyoruz. Belki de romandaki gibi bir komünist eğitim için TKP tarafından gönderilmişti. Bilemeyiz, değil mi?

Ahmet Ümit'in ilk romanlarında hep bir solcu, devrimci, komünizm konuları vardır. (Sis ve Gece hariç) Bu kitabına kadar olan kitaplarında hep bu terimleri övücü yazılar, -öykü ve romanlar- yazmıştır Ümit. E kendisinin bu fikirde olduğunu da bildiğimize göre yargılamak saçma olur. Ama bazen ipin ucunu kaçırdığı da oluyor. Aşırı bir yanlılık ve taraflılık seziliyor. Aman be... Adam istediğini yazar. Bana ne? Hoşuma gitmiyorsa okumasaydım. Bu kadar basit. Ama yazarı merak ettiğim için de okuyorum. Kitaplarını bitirinceye kadar da devam ederim. Umarım daha sonraki eserlerinde bu aşırı tek taraflılık ve bir görüşü yüceltip karşısındaki görüşü tamamen yermek yerine biraz daha mantıklı yazar. Nitekim bunu yapan onlarca yazar var. Karşıt görüşü de anlatıp kendi görüşünü yansıtmak suretiyle roman yazanlar. Ama şimdiye kadarki Ümit eserlerinde bu yok. Her neyse canım.

Betimlemeler ve yazım dili daha önceki kitaplarına göre çok başarılı. Yavaş yavaş kendini yazım dili olarak geliştirmiş olduğu belli oluyor. Ama olayları şimdilik çok basit. Polisiye romanlarda muhteşem bir zeka ve iç içe geçmiş oyun içinde oyun senaryoları yanında zayıf kalıyor. Ama öyle görünüyor ki kendini geliştirecek ve sonraki romanlarında daha sağlam kurgularla karşılaşacağız. Umarım yanıltmaz beni..

Ayrıca son olarak da şunu söyleyebilirim ki nacizane tavsiyem bu kitabın Sis ve Gece'den önce okunmasıdır. Ya da tam tersi de olur. Sadece birbiriyle bağlantılı karakterler var. Her neyse canım. Zaten bu kitaba inceleme yazmak niyetim yoktu. Sadece baştaki spoilerı vermek için yazdım bütün bunları. Okuduysanız ve değerli vaktinizi çaldıysam özür dilerim. Kitabı okuyabilirsiniz. Tavsiye ederim.

Ms Chemist 
31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8 günde

Her zamanki Ahmet Ümit şaşırtıcılığı içeren, komünist/siyaset unsurları barındıran, sonuna kadar 'şurada şu vardı, burada da bu vardı, öyleyse katil O olabilir' dedirten, ilk birkaç bölümden sonra kendine bağlayan, okunası bir kitap. Romandaki karakterlerin her biri oldukça gerçekçi. Değişik hayatlar barındıran bu kitap değişik bakış açıları sunuyor insana.

4 /

Kitaptan 72 Alıntı

Derya Yalınkılıç 
22 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Değiştiremedikten sonra ne yararı var ki farkında olmanın?"
"Öyle söyleme, gerçeği bilmek bir ayrıcalıktır."
"Mutsuz olma ayrıcalığı."

Kar Kokusu, Ahmet ÜmitKar Kokusu, Ahmet Ümit
Halil Yavuz KAYA 
16 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

-" Gerçeği bilmek ayrıcalıktır."
-"Mutsuz olma ayrıcalığı."

Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 275)Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 275)
Derya Yalınkılıç 
21 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Düşüncelerinizi yenilemeden kendinizi değiştiremezsiniz."

Kar Kokusu, Ahmet ÜmitKar Kokusu, Ahmet Ümit
Mehmet A. 
08 Mar 10:22 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Çok değil ya, birazcık yeter...
Hemcinsinin düştüğü durumu penceresinden buruk bir gülümsemeyle izleyen Şerif, "Allahım şu erkek milletine biraz akıl ver," diyerek başını salladı.

Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 147 - Everest Yayınları - 33. Basım, Ağustos 2016)Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 147 - Everest Yayınları - 33. Basım, Ağustos 2016)
Abdullah SAFİDEMİR 
06 Şub 10:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Düşüncenizi yenilemeden kendinizi değiştiremezsiniz."

Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 132 - EVEREST CEP Yayın No:948 Türkçe Edebiyat:327)Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 132 - EVEREST CEP Yayın No:948 Türkçe Edebiyat:327)
Ceyda 
02 Tem 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Bak genç dostum," dedi. "Bir tiryakinin öğrenmesi gereken ilk kural çayın tadını şekerle bozmamasıdır."

Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 192 - Everest)Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 192 - Everest)

Sensizlik
Hayat Ne gideni getirir,
Ne de kaybetiğin zamanı geri çevirir
Ya yaşaman gerekenleri
Zamanında yaşayacaksın,
Ya da yaşamadımdiye ağlayacaksın.

Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 38 - GEZEGEN)Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 38 - GEZEGEN)
Halil Yavuz KAYA 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bir tiryakinin öğrenmesi gereken ilk kural çayın tadını şekerle bozmamasıdır.

Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 192)Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 192)
Öz, 
 22 Tem 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

'' Ben bir işçiyim, ''dedi Beşir. '' Komünizm bir işçinin bu dünyada da, öteki dünyada da görüp görebileceği tek cennettir. ''

Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 207 - everest yayınları / cep boy)Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 207 - everest yayınları / cep boy)

Kitapla ilgili 1 Haber