Kar Kokusu

7,3/10  (214 Oy) · 
775 okunma  · 
168 beğeni  · 
3.592 gösterim
Yarı otobiyografik bir roman. Sovyetler Birliği henüz dağılmamış. Türkiye'de askeri diktatörlüğün en karanlık günleri. Moskova'daki uluslararası okulda eğitim gören Türkiyeli devrimciler. Askeri diktatörlüğün istihbaratçıları onların peşinde. Ve karlar üzerinde bir cinayet. Cinayet sorgusuyla başlayan iç hesaplaşma. Hayatın anlamı nedir? Gerçeği kim temsil ediyor? Sadece Türkiye Komünist Partisi'nin değil, uluslararası devrimci hareketin bir dönemine de farklı bir bakış.

"Mehmet koruluğun sınırındaki dereye geldiğinde, Leonid yine yaklaşmıştı pencereye. Ama Mehmet onu görmedi. Gözleri geçeceği derenin üzerindeki küçük köprüye takılmıştı, yerler buzdan parıldıyordu. Köprüye doğru bir adım atmıştı ki, ayağı kaydı. Düşmekten son anda tahta korkuluğa tutunarak kurtuldu. Doğrulup yeniden yürümeye başlayacaktı ki, arkasında birinin varlığını hissetti. İrkilerek başını çevirmeye çalıştı ama geç kalmıştı; derinden gelen bir ses duydu, aynı anda sırtında şiddetli bir darbe hissetti; hızla öne savruldu ama elleri hâlâ korkuluklarda olduğu için yere düşmedi. Başını çevirip vuranı görmek istedi, başaramadı. Bakışları usulca aşağı, göğsüne kaydı, hiçbir şey göremedi. Ama sırtındaki ağırlık hissedilmeyecek gibi değildi. Birkaç saniye ayakta kaldı, başı dönüyor, kusmak istiyordu. Engellemek istedi, başaramadı, ağzından koyu bir sıvının boşaldığını fark etti. Elleri korkuluktan çözüldü, yüzüstü yere yıkıldı. Düşerken başını köprünün buzlanmış tahta döşemesine çarpmıştı, ama hiç acı duymuyordu. Yalnızca hızla uzaklaşan birinin ayak seslerini işitti."

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9789752897410
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
yaprak mısra 
 08 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap Rusya'ya komünist eğitim veren bir okulda gerçekleşen cinayet ve akabinde gelişen olayları anlatıyor. Siyasete pek meraklı olmadığım için gerçekten çok çok sıkılarak okudum. Ancak polisiye bir roman okuyayım içinde komünizm gibi ögeler de olsun isterseniz önerebileceğim bir kitap.

Halil Yavuz KAYA 
 16 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitabı okumaya başlamadan sitedeki kitap hakkında ki yorumlara bir göz atınca pek can alıcı sıcaklık bulamadım doğrusu. Okuyup okumamakta tereddüt ettim. " Eh aldım mademki elime okumazlık yapmayalım." dedim. Okudum.
Evet, yazarın diğer kitapları arasında sıralamalarda aşağılarda da olsa, yine de beğendim. Ahmet Ümit klasiği .Damarlarda nasıl ki dolaşan kandır. Ahmet Ümit'in kitaplarında ise çözülmesi gereken bir bilmece dolaşır. içerik bir gizemli "cinayet" tir. Herkesin bulmaya çalıştığı ortak sorun. " katil kimdir?".
Yazarın konu ele aldığı yıllar ve o yıllarda yaşanmışlıklar maalesef ülkemizin bir gerçeği idi. Onunla tamamen yüzleşmesek de bu kitapta, dolaylı bir yakınlaşma da var. O günler yaşamış, tanıklık yapmış bir kişi olarak anlamada ve hissetmekte zorlanmadım. Konunun ve olayların geçtiği yer S.S.C.B olması dönemsel olarak yaşanan bazı gerçekleri hatırlatması açısından önemli görüyorum.
S.S.C.B de bu eğitim hususunu, Vedat Türkali "GÜVEN" adlı romanında açmıştı. Oradan bu konuya ilgi gösterenler inceleyebilirler sanırım.
İyi okumalar diliyorum.

Hayrettin Hayro Güler 
02 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ahmet ümit olduğu için aldım ve genel olarak bi pişmanlık duygusu yaşamadık. Heyecan olarak gene aynı hissiyatı yaşatıyor . Çoğunlukla parti, sosyalist, kominist tarzı imgelere değiniyor. Eğer o sizi sıkmaz diyorsanız okunacak bir kitap sizler içinde.

Muzeyyen atilla 
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Yine begenerek okudugum bir ahmet umit klasigi olay rusyada geciyor ahmet umitle rusyayi gezer gibi oluyorsunuz nedense ahmet umit nereyi anlatsa ruhum oralarda dolaniyor benim betimlemeleri o kadar sikmadan yapiyorki istemeden canlandiriyorsunuz orati gozunuzde

Doğu Soytürk 
06 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

elbette ki romanda Rusya'da bir okulda işlenen cinayet ve sonrasında yaşanan polisiye olaylar işleniyor ama, hiç bir Ahmet Ümit romanı kusursuz bir kurgudan ibaret değildir. Muhakkak ki romanda anlatılmak istenen başka bir alt metin bizi karşılar. Sovyet sosyalizminin ve komünizmin pratikteki eleştirisi olarak kabul edilebilir bir kitap. her ne kadar diyalektik bütün sorunları ortadan kaldırmış gibi görünse de , işin içine insan faktörü girdiğinde ne teori kalır ne pratik. Tıpkı iblisin Tanrının kurduğu cennet bahçesine girip, Adem ile Havva'nın nefsini kaşıması gibi, sosyalizmin temellerini sarsan da buna benzer, kendi kurduğun cenneti yine kendi hırsınla bozabilecek bir yapıya sahip olmak.

Ms Chemist 
31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8 günde

Her zamanki Ahmet Ümit şaşırtıcılığı içeren, komünist/siyaset unsurları barındıran, sonuna kadar 'şurada şu vardı, burada da bu vardı, öyleyse katil O olabilir' dedirten, ilk birkaç bölümden sonra kendine bağlayan, okunası bir kitap. Romandaki karakterlerin her biri oldukça gerçekçi. Değişik hayatlar barındıran bu kitap değişik bakış açıları sunuyor insana.

Çağla 
10 Nis 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Bir Ahmet Ümit hayranı olarak, bu eseri pek sevdiğimi söyleyemem.Sosyalizm öğelerinin ağırlıkta olduğu bu eser diğer eserlerine oranla kurgusu ve dili açısından pek başarılı değil ne yazık ki...Ahmet Ümit'in harika bir kurguyla tel solukta okunan şaheserlerinden sonra bu eser pek başarılı bir yapıt olamamış kanımca...

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
12 Tem 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Serisini yapıp özellikle de en eski kitaptan başladım okumaya, evet son kitaplarına nazaran daha acemice ama yinede güzel bir polisiyeydi. Katiliyse, tahmin ettirişi; şaşırtıcıydı.

Kâmil 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 5/10 puan

Komünizmi bir nostalji olarak bize hatırlattığı için yazara teşekkür etmek lazım. Komin yaşam veya sosyalizm bana göre örgütlü yaşamdır. Herkesin görevlerinin belirlendiği kimin ne yapacağının en ince ayrıntısına kadar belli olduğu bir sistem. Bu sistemin temel çöküş nedeni eşitlikçi yapısıydı. Dünyada eşitlik diye bir şey yoktur. Hak ve hakkaniyet vardır. Keşke biz bu hak ve hakkaniyet çerçevesinde orgutlenebilseydik. Dışardan gelen bu akımlara hemen kapılıp koştura koştura peşlerinden gitmezdik.

Murat Çelen 
19 Kas 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

12 Eylül döneminde bir grup devrimcinin SSCB şartlarında geçirdikleri kritik dönemler ve bu dönemlerde yaşanan cinayetler zincirinin boyutları. Sadece bir roman değil, aynı zamanda bir devrin ve devrimcilerin yaşamlarını belgesel tadında sunan bir eser...

3 /

Kitaptan 57 Alıntı

Derya Yalınkılıç 
22 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Değiştiremedikten sonra ne yararı var ki farkında olmanın?"
"Öyle söyleme, gerçeği bilmek bir ayrıcalıktır."
"Mutsuz olma ayrıcalığı."

Kar Kokusu, Ahmet ÜmitKar Kokusu, Ahmet Ümit
Halil Yavuz KAYA 
16 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

-" Gerçeği bilmek ayrıcalıktır."
-"Mutsuz olma ayrıcalığı."

Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 275)Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 275)
Derya Yalınkılıç 
21 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Düşüncelerinizi yenilemeden kendinizi değiştiremezsiniz."

Kar Kokusu, Ahmet ÜmitKar Kokusu, Ahmet Ümit
Ceyda 
02 Tem 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Bak genç dostum," dedi. "Bir tiryakinin öğrenmesi gereken ilk kural çayın tadını şekerle bozmamasıdır."

Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 192 - Everest)Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 192 - Everest)

Sensizlik
Hayat Ne gideni getirir,
Ne de kaybetiğin zamanı geri çevirir
Ya yaşaman gerekenleri
Zamanında yaşayacaksın,
Ya da yaşamadımdiye ağlayacaksın.

Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 38 - GEZEGEN)Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 38 - GEZEGEN)
Halil Yavuz KAYA 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bir tiryakinin öğrenmesi gereken ilk kural çayın tadını şekerle bozmamasıdır.

Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 192)Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 192)
Öz 
 22 Tem 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

'' Ben bir işçiyim, ''dedi Beşir. '' Komünizm bir işçinin bu dünyada da, öteki dünyada da görüp görebileceği tek cennettir. ''

Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 207 - everest yayınları / cep boy)Kar Kokusu, Ahmet Ümit (Sayfa 207 - everest yayınları / cep boy)

"Ben hoşgörüsüz biri miyim?" diye sormuştu kendine. "Olmamam gerekir ama galiba öyleyim. Yaşadıklarımız böyle yapıyor bizi."

Kar Kokusu, Ahmet ÜmitKar Kokusu, Ahmet Ümit

Kitapla ilgili 1 Haber