Lilly "Ben Bir Arap Yahudisiyim"

8,0/10  (2 Oy) · 
10 okunma  · 
2 beğeni  · 
529 gösterim
Ben bir Arap Yahudisiyim.

Yanında yirmi iki bavul eşya ile uçaktan indiğinde, ayak bastığı ülkede daha önce hiç bulunmamıştı. Tanımadığı bir ülkeye gitmek onun için yeni bir şey değildi. Ne de olsa bir Yahudi'ydi. Lübnan'da doğmuş, savaş sonrası hep seyahat etmiş bu cesur kadın kendisine en son durak olarak İstanbul'u seçmişti.

Milano'da bıraktığı ailesini bir daha görmemek pahasına yeni hayatına adım attığında on beş günde tanıyıp evleneceği Türk bir erkekte gençlik hayallerinden hangilerini bulmayı ummuştu? Sonunun böyle olacağını bilse yine aynı seçimleri yapar mıydı?
Güzelliği ve şıklığı ile bir bakanın bir daha dönüp baktığı, uzun çabalar sonucu çocuk sahibi olacak olan bu dişi kaplan yalnız geldiği bu ülkede gene yalnız mı kalacaktı?

Anne evinde öğrendiği Arap yemeklerini Türk damağına uygun Fransız zarafeti ile karıştırdığında nasıl da kendine özgü görsel bir şölen çıkıyor okurken ağzınızın suları akacak.
Çocuklarından biri konumunda olan yazar annesinin gençliğinden, İstanbul'un şaşalı atmış ve yetmişli yıllarından bahsediyor.

Üç dinin yüzyıllardır bir arada var olduğu İstanbul'da bir Yahudi ailesinin ülke sevgisi, din, arkadaşlık, aşk ve kardeşlik konularında neler yaşadıklarını okuduğunuzda belki gülecek belki de ağlayacaksınız ama mutlaka şaşıracaksınız.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2006
 • Sayfa Sayısı:
  351
 • ISBN:
  9789759064914
 • Yayınevi:
  Goa Basım Yayın
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

╭•⊰‿ Annemin söylediği gibi hayat güzelliklerle doluydu ve ben onları bulmalıydım.Farkında olmadan hayat felsefesi yaratmıştı kendisine . Bizlere de aşılamak öğretmek istediği buydu.Güzelliğin bulunması için illa çirkinliğin olması gerekmiyor; aydınlığı görebilmek için karanlıkta kalmak zorunda değiliz; iyiliklerin gelmesi için kötülüğün barınması şart değil ve en önemlisi hayatın kıymetini anlamak için yaşlanmayı beklememeliyiz diye öğretmişti..

Lilly, Eddi AnterLilly, Eddi Anter