Bab-ı Esrar

8,1/10  (698 Oy) · 
2.812 okunma  · 
569 beğeni  · 
10.267 gösterim
"Yaşamı, aşkı ve inancı yeniden düşünmek için…

Yedi yüz yıldır çözülemeyen sır; Şems-i Tebrizi cinayeti... Yedi yüz yıldır süren bir sevda; Şems-i Tebrizi ile Mevlânâ Bab-ı Esrar sadece bir gerilim romanı değil, aynı zamanda bir sırlar kitabı. Fantastik öğeleri kullanarak çok katmanlı bir dil yaratan Ahmet Ümit bu yapıtında Mevlevilik temelinde din ve inanç üzerine ilginç sorular soruyor. Din ile aşk arasında, inanç ile sevda arasındaki ilişkiyi bambaşka bir açıdan gözlerimizin önüne seriyor. Dünyayı, yaşamı, inancı ve aşkı, yeniden düşünmemiz, yeniden araştırmamız, yeniden okumamız için... "
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  396
 • ISBN:
  9786051110363
 • Yayınevi:
  Doğan Kitapçılık
 • Kitabın Türü:
Güler Ayata 
01 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ahmet Ümit; Bab-ı Esrar' da yine yazacağını yazmış. Ne söylenebilir ki....Büyük usta...Fantastik, gizem, rüya, gerçek, AŞK, Mevlana ve Şems..Karen Kimya ve Poyraz, Suzan, Nigel, Mennan... Hepsi süper karakterler Fakaaaaaaaaaattttttt Nevzat Başkomser'in İstanbul ekibindeki Zeynep komiseri Konya' da hikayeye katması ayrı bir TAT olmuş..... Sadece bir roman okumadım. Müthiş bilgilerin özenle serpiştirilmiş bir kaynak okudum......Ayakta alkışlıyorum....Bravo AHMET ÜMİT....!!!!

Tuncer KAHRAMAN 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ahmet ümitin kalemini yazım dilini kurgusunu gerçekten beğenerek okuyorum Babı Esrarda da Konyayı Mevlanayı Şemş i Kimya Hatunu çok güzel ve akıcı dille tasvir etmiş.Beğenerek okudum ve özellikle polisiye severlere tavsiye ederim....

Suskun/ca 
09 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitaptaki güzel olan tek şey kurguydu...Dini konuda yeteri kadar bilgi sahibi olmayan insanların din büyükleri üzerine kitap yazmasını doğru bulmuyorum...

Nurhan Işkın 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kesinlikle,Ahmet Ümit üstat unvanını hak ediyor.İngiliz bir anne ve Mevlevi kültürünün içinde büyümüş bir babanın evladı olan,Karen Kimya çalıştığı sigorta şirketinin poliçe araştırmasını yapmak için geldiği,Konya 'da yaşadığı gizem ile, sizi bir örtü gibi sarıyor.Şems ile karşılaştığını bir türlü kabul etmeyen aklı,bu mistik ve gizemli serüvende ona çok şeyler öğretirken,sizi de esir alıp acaba bir sonraki sayfada neler olacağını sık ,sık kendinize sormanıza sebep oluyor.Çok keyif alarak okudum.

MyBooks 
17 Nis 00:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı nasıl anlatsam bilemiyorum. Tekrar ve tekrar okunacak bir kitap. Hayran olunası... Kitap önerisi istedikleri zaman tek bu kitabı söylerim kesinlikle okumalısın diye. Ahmet Ümit tarihi günümüze taşımış. Polisiye, dram, macera vb. Ne ararsanız var bu kitapta. Hangi tür severseniz sevin bu kitabı es geçmeyin. Özellikle Mevlana severler için ayrı önerilir. Herkesin kütüphanesinde bulunması gereken bir yapıt.

Ayfer Miroğlu 
22 Mar 05:29 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Din ile aşk arasında, inanç ile sevda arasindaki ilişkiyi baz alan bir kitaptır. Kitap aynı zamanda yüzyıllardır açığa çıkamayan bir cinayetten bahseder. Şemsi Tebrizi , evet öldürülmüştür.

Librarian 
02 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ahmet Ümit, kaleminin ustalığına bu kez mistik bir esrar da katarak sadece polisiye romanlarda başarılı olmadığını da kanıtlamış. Ön planda yarı Amerikalı yarı Türk olan bir sigorta ekspertizinin Konya'daki bir otel yangınının aslını soruşturması işlenirken geri planda ise kendilerini küçük yaşta terk eden Mevlevi babası ile iç hesaplaşması Şems-i Tebrizi'nin rehberlerliğinde işlenmiş. Şems ile Mevlana'nın yüce dostluklarının Elif Şafak'ın Aşk romanında işlenişine bayıldığımı düşünürken bu romanla birlikte Mevleviliğe ve Şems ile Mevlana'ya asıl şimdi bir kez daha vuruldum. Bence Aşk romanını oldukça gölgede bırakan bir romandı Bab-ı esrar. Romanın açıklamasında Şems'in öldürürülmesine ışık tutan bir eser olarak izah ediliyor olsa da bence bundan çok daha ötesiydi. Mevlevilikteki aşk kavramı, Şems ile Mevlana'nın dostluklarının özü ve her iki şahsiyetin kişiliklerini daha iyi kavramayı sağlayan ayrıntılar, pek çok karakter ve romanın bence ikincil kahramanı Karen Kimya'nın yaşadığı rüya/halüsinasyon/doğa üstü anlar aracılığı ile çok güzel resmedilmişti. Romanın büyük bir kısmını boğazım düğüm düğüm, yüreğim kabından taşarcasına coşku dolu olarak okudum. Şiddetle tavsiye ederim.

Murat Doğan 
21 Şub 11:28 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Akıcılığı, dili ve roman örgüsü harika bir kitap. Gündelik işlerde kaybolmuş bir sigortacı kadınının bir yangının gerçek mi düzmece mi olduğunu bulmak için Konya'da araştırma yaparken yaşadığı esrarlı olayları konu ediyor.

Bazı bölümlerde gerçek ve hayaller arasında biraz abartı olduğu hissine kapılsam da, bu da işin tadı tuzu diyerek okumaya devam ettim.

Hayatın tılsımını sorgulatan bir öykü mevcut. Bunun yanında, Şems ve Mevlana hakkında öğretici öğeler içeriyor.

Herkese okumasını öneririm.

Halime tmnc 
13 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mistik bir anlatımı ve kendine bağlayıcı bir havası var. Olayların devamını merak ettikçe kitabi elinizden birakamiyorsunuz. Ben ney fonuyla okumuştum. Kitabı okudukça anlayacaksinizdir. Kanayan yüzük ve Konya. Mevlana ve Şems hakkında ilk kez ogrendiklerim ve meraktan araştırmaya başladığım bir kitap. Arka kapağına bakarak aceleyle almıştım. Düşündüğüm gibi bir kitap değil düşündüğümden daha iyi bir kitap.

------SPOİLER--------

Ahmet Ümit kendince cinayet romanı yazmış.Yazsın tamam sözümüz yok.Ama Mevlana ve Şems ne alaka?Şimdiki zamandaki ,dinle alakası olmayan, bir kızın karşısına sürekli Şems çıkıyor.Şems ona zarar vermek isteyenleri öldürüyor...Şems seri katil mi?Ahmet Ümit Şemsi bayağı bayağı seri katil ve sabi sübyanla evlenebilecek cahillikte biri olarak tanıtırken Hz.Mevlana'yı ise üvey kardeşine aşık (ki böyle bir aşk ortada yok) küçük evlatlığını Şemse veren yobaz bir insan olarak tanıtıyor.(Bilenler bilir )oğlu Alaeddin'i ise Şems'i öldüren biri olarak değil de masum aşık olarak tanıtıyor.Ayrıca Mevlana ile Şems arasındaki bağı da sürekli sorguluyor ya da sorular sorarak okuyucuyu çok iğrenç bir sonuca ulaştırmaya çalışıyor.
Zaman zaman Mevlanın ve Şemsin yüceliğinden bahsediyor tabi.Bunu da yapmasa insanlar hepten kopacak kitaptan ve hatta yarım bile bırakacak.O yüzden neyi nasıl yazacağını düşünmüş tabi ki.
Yazara bu kadar önemli dini zatları kalemine,romanına,emeline alet ederek böyle kaba saba bir yaklaşımla insanların dini duygularıyla oynamasını HİÇ YAKIŞTIRAMADIM.İnanmıyorsa inanmasın zorunda da değil.Hiç bir kalemin bu kadar iftira atmaya hakkı yok.
Yazık ki Şemsi ve Mevlanayı tanımayanlar da okuyacak.Yazık ki belki bunlara inanacaklar.Çok yazık.
Ahmet Ümite göre İslam ya da Tasavvuf sadece bir din.Budistlik gibi basit bir inanış...Bunu bu kitabından bile anlamak hiç zor değil.Çünkü İslama bakış açısı uzak.Kendine yakınmış gibi konuşmuyor.Kitapta takvalı Müslümanlardan bahsederken o kadar sığ bahsediyor ki...Uzaktan bakmış görmüş yazmış dersiniz.
Sonra araştırıp öğrenebilirsiniz kendisi ateist sosyalisttir.Resmen insanların inançlarında çatlaklar oluşturmaya çalışmış ve bunu belki de başaracaktır.Ateizme hizmet etmekten başka bir şey yaptığını düşünmüyorum.


Bu benim düşüncem, benim incelemem ve benim eleştirim.Tamamen bağımsız.

Kitaptan 210 Alıntı

Aysel 
22 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Savaşların en büyüğü kendi nefsimizle olandır."

Bab-ı Esrar, Ahmet ÜmitBab-ı Esrar, Ahmet Ümit
Aysel 
20 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Birini sevmek onu kültürüyle birlikte sevmektir, derdi annem."

Bab-ı Esrar, Ahmet ÜmitBab-ı Esrar, Ahmet Ümit
Aysel 
20 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"İnsanoğlunun en büyük sırrı beynidir. Beynin çalışma biçimi ve kapasitesi tümüyle bilinmemektedir. Genlerimizden gelen bilgiler,duyularımızla algıladıklarımız, deneyimlerle öğrendiğimiz milyonlarca bilginin ne kadarının farkındayız? Duyduğumuz, gördüğümüz, hissettiğimiz, tattığımız, dokunarak farkına vardığımız, bilgilerden sıkça kullanmadıklarımız nerede dııruyor? Zihnimiz bunların ne kadarını siliyor, ne kadarını depoluyor? İşte büyük bulmaca."

Bab-ı Esrar, Ahmet ÜmitBab-ı Esrar, Ahmet Ümit
Aysel 
20 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Sadece kendi bildiğini doğru sanma.Ne kadar acayip görünse de başkalarının isteklerine saygı göster."

Bab-ı Esrar, Ahmet ÜmitBab-ı Esrar, Ahmet Ümit
Aysel 
19 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Dünya, rüya içinde rüyadır..."

Bab-ı Esrar, Ahmet Ümit (Hint atasözü)Bab-ı Esrar, Ahmet Ümit (Hint atasözü)
Aysel 
21 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Bizim iyiliğimiz de, kötülüğümüz de karşılıksızdır.Yaptıklarımızın ödülünü de, cezasını da kendimiz veririz kendimize."

Bab-ı Esrar, Ahmet ÜmitBab-ı Esrar, Ahmet Ümit
Sümeyra Demir 
01 Oca 15:03 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Birileri çıksa da dünyayı insanlardan kurtarsa diye düşünüyorum bazen.

Bab-ı Esrar, Ahmet ÜmitBab-ı Esrar, Ahmet Ümit
21 /