·
Okunma
·
Beğeni
·
50858
Gösterim
Adı:
Bab-ı Esrar
Baskı tarihi:
Kasım 2018
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051411224
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Bab-ı Esrar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Bab-ı Esrar
Bab-ı Esrar
Bab-ı Esrar
Bab-ı Esrar
Bab-ı Esrar
Kayıp babasıyla doğacak çocuğu arasında kalmış bir kadın... Hayatın anlamını arayan bir insan: Karen Kimya... Kapıları sırlara açılan bir kent... Sırların mucizelere dönüştüğü geceler. Mucizelerin hakikat sayıldığı zamanlar... Yedi yüz yıl öncesinden gelen bir fısıltı... Aşkı sadece aşkla tartanların ıtırlı soluğu... Ölümün yok edemediği bir sevda... Yıllara direnen bir sevgi; Şems-i Tebrizi ve Mevlâna Celaleddin-i Rumi... Günümüzden yedi yüz küsur yıl öncesine uzanan gerilim dolu, heyecan yüklü, mistik bir serüven...

"Taşta kan vardı, gökyüzünde dolunay, bahçede toprak kokusu. Ürkütücü bir serinlik içinde yüzüyordu ağaçlar. Kış güllerinin katmerlenme vaktiydi, nergislerin tazelenme demi. Yedi kişi girmişti bahçeye... Yedi öfkeli yürek, nefretin ele geçirdiği yedi akıl, yedi keskin bıçak. Yedi lanetli adam bahçenin sessizliğini yedi parçaya bölerek yürüdü kurbanlarının bulunduğu tahta kapıya...

Taşta kan vardı. Bahçede ürkütücü bir serinlik. Cinayetin tek tanığı dolunaydı. Hiç şaşırmadan, ürpermeden, korkmadan bakıyordu uzun boylu kavak ağaçlarının ölü yapraklarının arasından. Yedi kişiden en genç olanı vurmuştu kapıya. En yaşlı olanı çağırmıştı içeridekini. Yedi kişinin yedisi birden saplamıştı bıçaklarını içeriden çıkana.

Taşta kan vardı. İnsanların yüreklerinde nefret, dolunayda derin bir sükûnet..."
396 syf.
·6 günde·7/10
Yukarıdaki geçen ifadede ne demek istediğimi birazdan dile getireceğim. Fakat öncesinde kitabın kendisiyle ilgili iki üç kelam etmek isterim.

Kitap tamamen “Ahmet Ümit” üslubunda kitap olmuş. Diğer romanlarından farklı olarak şehir bu sefer İstanbul değil, Konya olarak seçilmiş. Yine her kitabında bildiğimiz Baş komiser Nevzat yok bu romanda. Kitabın konusuysa bu sefer “Mevlana ve Şems” arasındaki ilişki. Son yıllarda bu konunun sürekli işlenmesi artık can sıkmaya başladı. Yani daha kaç romancı kitabında Mevlana ile Şems’in hikâyesinden söz edecek merak ediyorum doğrusu. Kitap son derece güzeldi. Kurgu sağlam, merak ögesi çok iyi ayarlanmış ve hafif bir aksiyonda vardı. Fakat Mevlana ile Şems ilişkisinin anlatıldığı bölümler çok fazlaydı. Bu bölümler benim kitaptan kopmama sebep oldu. Bu bölümleri çıkarırsak kitap gayet güzeldi. Tavsiye ederim.

Kitabın eleştireceğim noktaları ise din konusunun işlendiği bölümler. Son dönemde iki üç yazarda sürekli din konusunu işlendiğine şahit oldum. Bunlardan biri Ahmet ümit… Bir diğeri ise Elif Şafak… İki yazarında din konusuna neden bu aralar yoğunlaştığını merak ediyorum. Biri yurt dışında yaşayan daha Türkiye’yi bile doğru düzgün tanımayan bir yazar. Ama ülkemizde her şey için ahkâm kesme hakkını kendinde bulabiliyor. ( Ahkâm kesiyor dediğime bakmayın. Tarihi yerden yere vuruyor. Halkı küçümsüyor. Halkın her yaptığına hor bakıyor.) Ahmet Ümit ise yıllarca komünizm için Rusya’da eğitim görmüş bir yazar. Hali hazırda kendini bir komünist olarak görüyor. Fakat gel gör ki bir İslam âlimi gibi Müslümanlara din anlatıyor. ( Yanlış anlaşılma olmasın. Ümit’in komünist olması beni ilgilendirmiyor. Bunu biliyorum ve severek kitaplarını okuyorum. Ama bir komünist olarak gelip bana dini ders verme ya. Evet, bu dini anlatırken bazı kıssalardan örnekler veriyor. Benim takıldığım noktada işte tam burası. Anlatılan uyduruk din. Uyduruk dinin temel çıkış noktası ise “Allah Aşkı…”

Kitapta temel olarak anlatılan düşünce insanların yaptıkları ibadetlerin aslında çok bir işe yaramadığı, önemli olanın ise Allah aşkının peşinde koşmak gerektiği. Tasavvuf düşüncesi mi yoksa yazarın kendi fikirleri mi bilemiyorum. Ama tasavvuf kaynaklarından örnekler verdiği kesin. Sözün burasında bir hatırlatma yapmak gerekir. Bizim burada karşı çıktığımız şey değerli tasavvuf ehli, kendini Allah yoluna adamış kıymetli kültür büyüklerimiz ya da Allah aşkından dolayı sürekli ibadet eden nur yüzlü dervişlerimiz değil. Peki, tam olarak eleştirdiğimiz nedir? Örnek vereyim.

Yazar birkaç hikâye ile bu Allah aşkının en üst mertebelerini anlatmış. İlkin romanın başkarakteri Kimya Hanım babası kendini Allah aşkına adayan bir derviş. Allah aşkını bulmak adına ilkin beşeri aşka bulaşmış. Kimyanın annesine âşık olmuş sonra Kimya doğmuş. Babası Derviş Bey ise belli bir süre onlarla yaşamış. Daha sonra Allah aşkına doyduğu için onları terk edip. Allah ile arasına kimsenin girmesini istememiş. Çekip gitmiş. Derviş Allah’a ulaşacak diye bir kadın dul. Küçük bir kız çocuğu yıllarca yetim kalmış. Bunlara sebep Allah…

Sonra başka bir olay. Adamın birinin yıllarca çocuğu olmamış. Haliyle adamda bu sebeple kendini sürekli mutsuz hissetmiş. Yıllarca çocuğu olsun diye gitmediği doktor gitmediği hoca kalmamış. En sonunda Allah ona bir çocuk bahşetmiş. Günler geçtikçe bu adamın hem çocuğu büyümüş hem de baya bir zengin olmuş. Aradan yılar geçtikten sonra adam asıl mutluğun bunlarda olmadığı anlamış. Karısına bir gün Allah aşkının peşinden gideceğini söylemiş. Ve karısıyla oğlunu terk etmiş. Yılar sonra oğlu baba hasretine dayanmadığı için gidip onu bulmuş. Adam, oğlunu gördüğü gibi ağlamaya başlamış. ( Sakın oğlunu özlediği için ağladığını sanmayın ha!!!) Oğlu, kendi ile Allah arasına gireceği için ağlamaya başlamış. Sonra dua etmiş. Allah’ım benle senin arana girmesine izin verme ya benim canımı al ya onun. Sonra çocuk ölmüş. Adamında Allah arasına girmediği için sevinmiş. Allah aşkını aramaya devam etmiş. Vay be, müthiş, büyüleyici… Adam Allah için çocuğunun ölmesine sevinmiş. ( Ne kadar itici bir Tanrı. Oysa bizim rabbimiz olan Allah Hz. İbrahim’in çocuğunu öldürmesine izin vermiyordu.)

Sonra başka bir olay. ( Bu olay bu kitapta derviş başka bir yerde yer alıyordu.) Gencin bir tanesi bir kıza âşık olur. Gidip kıza açılır. Kız bunu kabul etmez. Genç ise kızın aşkından bir hal olmuştur. Bir türlü onun peşini bırakmaz. Aylarca kızın peşinden koşar. En sonunda kız dayanamaz kabul eder. Yıllarca mutlu mesut yaşarlar. Ama bir gün genç gelir kıza aslında yanlış yaptığını söyler. Kendini beşeri aşk ile oyalamıştır. Ama asıl aşk ise Allah aşkıdır der ve kızı yarı yolda bırakıp çekip gider Allah aşkını aramaya. Örnekler böyle sürüp gider…

Şimdi düşünsenize bir Allah var. Kulluğun en zirvesine çıkabilmeniz için. Onun yaratığı kullara ihanet etmeniz lazım. Yarı yolda bırakmanız lazım. Allah’a ulaşmak için eşinizin dul kalması lazım. Çocuğunuzun yetim. Cidden böyle bir Allah düşünebilir mi? Peki bu Allah’ın en sevdiği kul olan peygamberler böyle bir şey yaptılar mı? Dinin kaynağı olan binlerce kaynak var. Peki, hangisinde kulluğa erişmemiz için Allah’a âşık olmamız gerekiyor diye yazıyor. Ne zaman çıktı bu saçma düşünce. Kitapta yazan bir cümle aynen şöyleydi. “Allah’ı bulacaksan evlenemem lazım. Bir kalpte iki sevgi olmaz.” Böyle bir hareket dinin neresinden var. Hadi dinde oldu diyelim bunu bu adamlardan önce peygamberin yapması gerek miydi? Benim kızdığım başka bir mesele ise bu olayların İslam adına yapılması. Allah için İslam’ın neresinde var bunlar? Bir de üstüne üstlük kitabın çoğu yerinde de bu aşkı anlamayanlar çıkıyor. Onları da çok güzel eleştiriyor. Herkes zaten bu aşkı bu olayları anlayamazmış. Bunu anlamak için belli bir mertebe gerekir. Zaten benimde anlamayacağım dine ihtiyacım yok. Hali hazırda İslam dininde bir mertebede yok. Bütün bunlar bana Hristiyanlıktaki ruhban sınıfını hatırlattı. Birileri siz anlamazsınız diye diye kendine güzel bir yer edindi. Biz galiba bunu anlamadık.

Son olarak diyeceklerim:

Allah sizi kendisine âşık olun diye yaratmadı.
Allah sizi eşlerinizi dul bırakın diye yaratmadı.
Allah sizi sevdiğinize söz verip, onu yarı yolda bırakın diye yaratmadı.
Allah sizi çocuğunu yetim ya da öksüz bırakın diye de yaratmadı.
O, sizi insanları mutlu edin diye yarattı…
408 syf.
·Beğendi·10/10
Ahmet Ümit; Bab-ı Esrar' da yine yazacağını yazmış. Ne söylenebilir ki....Büyük usta...Fantastik, gizem, rüya, gerçek, AŞK, Mevlana ve Şems..Karen Kimya ve Poyraz, Suzan, Nigel, Mennan... Hepsi süper karakterler Fakaaaaaaaaaattttttt Nevzat Başkomser'in İstanbul ekibindeki Zeynep komiseri Konya' da hikayeye katması ayrı bir TAT olmuş..... Sadece bir roman okumadım. Müthiş bilgilerin özenle serpiştirilmiş bir kaynak okudum......Ayakta alkışlıyorum....Bravo AHMET ÜMİT....!!!!
 • İstanbul Hatırası
  8.6/10 (3.936 Oy)3.874 beğeni15.782 okunma1.678 alıntı47.727 gösterim
 • Şah ve Sultan
  8.5/10 (3.658 Oy)3.698 beğeni15.691 okunma2.468 alıntı50.640 gösterim
 • Od
  8.5/10 (4.495 Oy)4.689 beğeni19.453 okunma4.841 alıntı68.112 gösterim
 • Beyoğlu'nun En Güzel Abisi
  8.1/10 (3.714 Oy)3.507 beğeni15.156 okunma2.049 alıntı47.005 gösterim
 • Semerkant
  8.6/10 (6.738 Oy)6.923 beğeni23.791 okunma6.025 alıntı119.830 gösterim
 • Melekler ve Şeytanlar
  8.7/10 (4.322 Oy)4.393 beğeni18.533 okunma1.251 alıntı60.291 gösterim
 • Fedailerin Kalesi Alamut
  8.9/10 (5.354 Oy)5.484 beğeni17.155 okunma3.796 alıntı76.581 gösterim
 • Empati
  8.4/10 (4.212 Oy)4.253 beğeni17.618 okunma1.381 alıntı73.892 gösterim
 • Da Vinci Şifresi
  8.7/10 (5.808 Oy)6.000 beğeni23.993 okunma1.020 alıntı71.755 gösterim
 • Cehennem
  8.6/10 (3.335 Oy)3.358 beğeni12.885 okunma1.238 alıntı39.475 gösterim
408 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Ahmet Ümit’in okuduğum bu ikinci eserine, aslında inceleme yazma niyetinde değildim. Ahmet Ümit sevenler bana kızmasınlar ama beğendim diyemeyeceğim bu eseri. Öncelikle dilinde edebi bir zevk bulamadım maalesef. Kolay okunan ve sonu kolayca tahmin edilebilir olaylar zinciri... Basit ve kısa betimlemeler. Her şeyden öte, Elif Şafak’ın “Aşk”ı türevinde piyasa kaygılı, popülerlik kokan Mevlana-Şems temalı cinai türde bir eser. Belki de eseri okumadan önceki tecrübelerim bir ön yargı oluşturmuş olabilir. Yazar belki de bu niyetle kaleme almadı, bilemiyorum. Ama benim hissettiklerim bu minval üzere oldu. Bir kurgu da olsa eserde, tarihte yaşamış gerçek kişileri konuşturuyorsanız çok daha dikkatli olmak gerekir. Eserde beni rahatsız eden birkaç yanlış konuşturmalar, tespitler oldu.

Beni bu incelemeyi yazmaya iten asıl neden toplumumuzda hatta dünyada hoşgörünün timsali olmuş Mevlana’ya bakış açım üzerine birkaç söz söylemek.

Öncelikle konu din, inanç olduğunda mutlaka görüş ayrılıkları olacaktır. İman bambaşka bir cevher. Nedeni, nasılı olmayan.

Ben dini bir hüviyeti, bilinen bir kutsiyeti olmayan ama tarihi bir kimliği olan herhangi bir insanı bile değerlendirirken artıları ve eksilerini akıl ve gönül terazisine koyup ona göre bir hüküm vermek gerektiği görüşündeyim. Hatta bölük pörçük bilgimle bunu yapamayacaksam yorumsuz kalmayı yeğlerim. Bunun temelinde ahiret inancım ve hesap vermek mesuliyetinden başka bir şey de yoktur. Çünkü iman ettiğim peygamber “Ölülerinizin iyiliklerini, güzelliklerini anın ve kötülüklerini sarfınazar edin.” buyuruyor. Bu sıradan bir insan için bile böyleyken, mevzubahis Mevlana ise söylenecek her sözün iyice tartılması, çokça düşünülmesi gerektiği kanaatindeyim. (Eğer bir hesap kaygımız varsa...)

Yıllar önce Mesnevi’yi okurken bir çok sözü gibi bunu da not etmişim defterime.

Bir gönlü mü kırdın, ağlamalısın!
Hele özür dilemesini bilmiyorsan,
Senden dost olmaz, yârân olmaz!
Ya incittiğin, kırdığın gönlü Allah seviyorsa...
Rasulullah (sav) seviyorsa...
Hatta arz-u sema dahi seviyorsa...
Nereden bileceksin, bilmiyorsun.
Bilseydin ödün kopardı dokunmaktan. (Mevlana Celaleddin-i Rumi)

“Ruhum bu bedende oldukça Kur’an’ın kuluyum, seçilmiş Muhammed’in (sav) yolunun toprağıyım. Birisi sözlerimden bundan başka bir söz naklederse o nakleden de o sözden de bizarım.” diyen Mevlana’yı yorumlarken de bu hassasiyetin, inanan için en yüksek noktada olması gerekir.

Bu tür eserlere konu olması da sanırım eserinin şöhreti davet eder mükemmellikte olmasından. Her biri neredeyse atasözü kıvamında binlerce inci. Hakeza Şems-i Tebrizi hazretleriyle olan münasebetinin tarihi boyutları.

Necip Fazıl’ın Mevlana tespitini de aktararak yazıma nihayet veriyorum.

“Mevlana, beşeri planda çok büyüktür. Bu bakımdan Avrupalılar tarafından anlaşılması da kolaydır. Fakat eseri bakımından şöhreti ve kolay anlayışı davet eder. Bu yolun büyüklerinden öyleleri vardır ki şöhretten kaçmışlardır. Mevlana’nın bu kolaylığı onu bugünkü rejim tarafından maalesef bir turist terliği gibi kullanmasına bile müncer olmuştur. Tabii bu kıyaslamalar tasavvufi gerçeklere ve büyüklere nispetledir. Yoksa o, beşeri planın ve kelimelerin götürebileceği en son noktaya kadar varmış bir büyüktür. Ama tasavvufi marifet bütün bu kelime haşmetinin ötesindedir. Bu bakımdan Mevlana’yı anlayan Avrupa, İmam-ı Rabbani (ks) ve Şah-ı Nakşibendi’nin (ks) keyfiyetini anlamaktan uzaktır. “ (1975, Konuşmalar)
408 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10
İngiliz bir anne ve Konya' lı Mevlevi Türk bir babanın kızı olan Karen Kimya uluslararası bir sigorta şirketinde exper olarak çalışmaktadır. Çocuk yaştayken annesini ve kendisini terk eden babası Pakistan' da hayatını sürdürürken, genç kadın annesi ile birlikte İngilere'de yaşamaktadır. Her şey şirketi tarafından, yanan bir oteli araştırması için Konya'ya gönderilmesi ile başlar. Hayal ile gerçeğin, günümüzle geçmişin birbirine karıştığı, sırlarla dolu, uzun süre etkisinden kurtulamayacağınız çok güzel bir kitap.
408 syf.
·Puan vermedi
Kitaptaki güzel olan tek şey kurguydu...Dini konuda yeteri kadar bilgi sahibi olmayan insanların din büyükleri üzerine kitap yazmasını doğru bulmuyorum...
408 syf.
·3 günde·6/10
Merhaba. Ahmet Ümit'ten okuduğum ilk kitap oldu Bab-ı Esrar. Yazar hakkında çok olumlu eleştiriler duydum. Bu kitabı da yüksek beklenti ve umutla aldım. Ama beklentimi karşılamadı. Tanışmak için doğru bir kitap değildi sanırım. Kitap neredeyse yarısına gelene kadar ilerlemedi resmen. Hiç doyum alamadım. Ahmet Ümit hakkında polisiye, sürükleyici kitaplar yazıldığını çok duydum ama bana nedense, bu kitap için söylüyorum, içinde müthiş bir kayboluş yaşatmadı. Kitaplara karşı her zaman şans veririm ama gerçekten bu kitabı okurken çok zorlandım. İlerle haydiiiii diye düşündüğüm bir kaç bölüm oldu. Ama bazı bölümler de gayet içine çekiyordu o kadar da olumsuz olmak istemem şimdi. Belki de şuan mistik tarzda yazılmış bir roman okumaya uygun değildi ruh halim. Bu da olabilir. Ama herşeye rağmen içerisinde çok güzel bilgiler vardı. Konya, Mevlana, Şems Tebrizi hepimizin bildiği, duyduğu şeyler olmasına rağmen hiç böyle detaylı bilgim yoktu. İçimden ısrarla Konya'ya gidip oraları gezmek geldi. Kitap nihayetinde güzel bir sona bağlandı. Güzel bir sona bağlanmazsa tamamen hayal kırıklığına uğrayacaktım. Bu kitaptan alamadığım doyumu Ahmet Ümit'in diğer kitaplarından alacağıma inanarak yazardan başka kitaplarda okumak istiyorum. Tanışma kitabı olarak bu kitabı seçmemenizi tavsiye ederim. Ama Mevlana ve Şems ilişkisine merakınız varsa ya da mistik tarzda yazılan kitaplara bence sizin için kaçırılmayacak bir kitap.
408 syf.
·83 günde·6/10
Bu benim okuduğum ilk Ahmet Ümit kitabı...
Sanırım bu yazarı geç okumaya başlamış oldum. Bu kadar geç kalmış olma sebebim ise onu siyasal islamcı sanıyordum. Ama neden böyle sanıyordum bilmiyorum....

Kitabı sevdim mi sevmedim mi bilmiyorum. Açıkcası aklıma gelen ve umarım böyle bitmez dediğim şekilde bitti. Alalacele yazılmış bir final hissi oluştu bende. Değişik bir kurgusu ve örüntüsü var. Ama ingiliz ana kahraman olunca, elif şafağin aşk romanina dönecek diye korkmadım değil. Ahmet Ümit, erkek bir yazar olarak, kadın bir karakterin duygusal karakterini de öne çıkararak çok güzel yazmış. Bu benim takdir ettiğim bir yetenek. Diğer açıdan her türlü tarikat vb yapılanmalara daha önce uzak durduğum ve bundan sonrada uzak duracağımdan, tasavvufla da ilgilenmediğimden.
Kimin Allah'ın sevgili kulu olduğunu, Allahtan başka kimsenin bilemeyeceğinden,

Allahla kulun arasına kimsenin giremeyeceğine inandığımdan dolayı "mürşidi olmayanın imamı" şeytandır gibi sözleri riskli bulduğumdan...
Pek benlik bir kitap değildi.
Lakin bana bazı kavramları öğretti. Mesela tennure nedir, tennure üzerine hirka neden giyilir onu bilmiyordum.
Daha önceden elif şafağin Aşk'ını okuduğumdan ve saide kuds ( sanirim adi buydu) kimya hatun romanini okuduğumdan, bu kitabı okurken biraz sıkıldım.
Kitabın sonunda verilen kaynakçada çok sıkı kitaplar var. Bakmadan gecmeyin derim.
396 syf.
·12 günde·8/10
Klasik Ahmet Ümit romanı. Sürekli heyecan , merak ve üzüntüyle karışık sevinç.. Dini anlamda da öğretici bir kitaptı. Konyalıların okumasını tavsiye ederim özellikle :) ilahi aşk hakkında okuyucuya çok bilgi veren , akıcı ve yalın bir dil kullanılan ve en güzeli de okuyucuyu sıkmayan bir kitap olarak özetleyebilirim. Kitaptaki karakterler samimi ve sıcakkanlı bazıları ise sır dolu. Eksik yeri vardı sonunu güzel baglamis olsa da yazarımız sona varmadan önce Karen'in hayatındaki değişikliklerden ve gelişmelerden biraz bahsetse miydi acaba ? Bence etmeliydi. Ancak kafa dağıtmak için güzel bir kitap olduğunu düşünüyorum. Keyifli okumalar dilerim.
408 syf.
·Beğendi·9/10
Ahmet ümitin kalemini yazım dilini kurgusunu gerçekten beğenerek okuyorum Babı Esrarda da Konyayı Mevlanayı Şemş i Kimya Hatunu çok güzel ve akıcı dille tasvir etmiş.Beğenerek okudum ve özellikle polisiye severlere tavsiye ederim....
396 syf.
·2 günde
Kitaplarının her birinde az çok zevk aldığım yazarın bu kitabı beklentimi tam karşılamadı diyebilirim.
Piyasaya çıktığı dönemde moda haline gelen Mevlana-Şems temalı kitaplardan bir farkı yok gözümde. Şems-i Tebrizi cinayetine ışık tutmaya çalışmış yine konu aynı. Kurgusu kötü değildi ama ilgimi çekmedi ne yazık ki. Betimlemelerde yine iyi iş çıkarmış. Bunu belirtmeden geçip haksızlık etmeyelim kitaba. Ayrıca anlatımda gerçeküstü öğelere de yer vermiş.
Her ne kadar kimse beğenmese de Elif Şafak'ın bu konuyu anlatan Aşk kitabını daha çok beğenmiştim.
Bab-ı Esrar elbette kötü değil, yine de okunabilir.
396 syf.
Sürükleyici bir kitaptı. Üstelik kurgusu da gayet güzel. Karen Kimya. Küçükken kendisini terk edip bırakan babasına karşı beslediği öfke ve hasreti. İki çelişkili duygu. Yıllar sonra Konya’ya gelişi. Şems ve Mevlana ilişkisinin gittiği yerlerde karşısına çıkması. Karakterin geçmiş ve içinde bulunduğu zaman içinde gidip gelmesi. Fantastik/ polisiye romanı. Ahmet Ümit okumak isteyenlere tavsiye ederim.
Yeryüzünün gelmiş geçmiş en yetenekli söz ustaları dahi yaşamın en basit anlarını bile bize gerektiği gibi anlatamaz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bab-ı Esrar
Baskı tarihi:
Kasım 2018
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051411224
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Bab-ı Esrar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Bab-ı Esrar
Bab-ı Esrar
Bab-ı Esrar
Bab-ı Esrar
Bab-ı Esrar
Kayıp babasıyla doğacak çocuğu arasında kalmış bir kadın... Hayatın anlamını arayan bir insan: Karen Kimya... Kapıları sırlara açılan bir kent... Sırların mucizelere dönüştüğü geceler. Mucizelerin hakikat sayıldığı zamanlar... Yedi yüz yıl öncesinden gelen bir fısıltı... Aşkı sadece aşkla tartanların ıtırlı soluğu... Ölümün yok edemediği bir sevda... Yıllara direnen bir sevgi; Şems-i Tebrizi ve Mevlâna Celaleddin-i Rumi... Günümüzden yedi yüz küsur yıl öncesine uzanan gerilim dolu, heyecan yüklü, mistik bir serüven...

"Taşta kan vardı, gökyüzünde dolunay, bahçede toprak kokusu. Ürkütücü bir serinlik içinde yüzüyordu ağaçlar. Kış güllerinin katmerlenme vaktiydi, nergislerin tazelenme demi. Yedi kişi girmişti bahçeye... Yedi öfkeli yürek, nefretin ele geçirdiği yedi akıl, yedi keskin bıçak. Yedi lanetli adam bahçenin sessizliğini yedi parçaya bölerek yürüdü kurbanlarının bulunduğu tahta kapıya...

Taşta kan vardı. Bahçede ürkütücü bir serinlik. Cinayetin tek tanığı dolunaydı. Hiç şaşırmadan, ürpermeden, korkmadan bakıyordu uzun boylu kavak ağaçlarının ölü yapraklarının arasından. Yedi kişiden en genç olanı vurmuştu kapıya. En yaşlı olanı çağırmıştı içeridekini. Yedi kişinin yedisi birden saplamıştı bıçaklarını içeriden çıkana.

Taşta kan vardı. İnsanların yüreklerinde nefret, dolunayda derin bir sükûnet..."

Kitabı okuyanlar 16.582 okur

 • Soner CANTÜRK
 • Betül Özen
 • Okuyucu Notu
 • Özlem Güneş
 • Ayşe günaydın
 • Nilüfer KAVAK
 • İlknur ÇİÇEK
 • Onur
 • Ozan Yıldırım
 • Cenker

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%14
14-17 Yaş
%7.6
18-24 Yaş
%21
25-34 Yaş
%22.9
35-44 Yaş
%23.2
45-54 Yaş
%8.3
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%2.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%72.6
Erkek
%27.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%19.6 (725)
9
%16.6 (615)
8
%20.5 (758)
7
%13.3 (491)
6
%5.4 (200)
5
%2.9 (108)
4
%1.3 (49)
3
%0.7 (26)
2
%0.3 (11)
1
%0.5 (17)

Kitabın sıralamaları