Yıllar sonra karşılaşan iki üvey kardeş. Karanlık güçlerin tetikçisi Doğan... Yaşamın anlamını alkolde arayan eski gazeteci Adnan. Onların yaşamlarından Türkiye'nin yakın tarihi. Gündelik hayatımızı alt üst eden entrikalar, cinayetler, komplolar... Hep sözü edilen ama bir türlü gün ışığına çıkarılamayan o derin devlet. Gizli örgütler, idealist gençler, çıkarcı gazeteciler... Ergenekon'un yıllar önce yazılan romanı. 'Yaşam, kaybetmeyi öğrenmektir... Kaybetme maceramız daha ana karnından çıktığımızda başlar. Hiç emek harcamadan hüküm sürdüğümüz, dünyanın en güvenli, en yumuşak korunağını, ana rahmini kaybederiz önce. Bizden intikam almak için bekleyen dünya, sanki niye çıktın oradan dercesine, gözlerimizi yakan ışıkları, kulaklarımızı tırmalayan gürültüsü, sıcağı, soğuğu, açlığı, kiri, hastalığıyla saldırır üzerimize. Ama biz de öyle kolay kolay pes etmeyiz. Kaybettiklerimizin yerine anında başka bir şey koyarız. Hem cennetimizi yitirsek de o kutsal yerin sahibi olan annemiz bizimledir, üstelik yanında bir de baba verilmiştir emrimize. Dışarıdaki dünyaya alışmaya başlayınca, kaybettiğimiz cenneti hemen unutuveririz. Ancak büyüdükçe, bize gösterilen ilgi günden güne azalır. Azalan ilgi dünyanın bizden ibaret olmadığını gösteren bir uyarıdır aslında. Ama bu uyarıyı görmezden geliriz. Düşler kurar, hayaller uydurur, kaybettiklerimizin yerine yenilerini koyarak dünyayı kendimiz sanmayı, bu güzel yalana kanmayı sürdürürüz." (Tanıtım Bülteninden)
Yazar:
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit
Tahmini Okuma Süresi: 14 sa. 30 dk.Sayfa Sayısı: 512Basım Tarihi: 3 Temmuz 2019İlk Yayın Tarihi: 2002Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9789752897403Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
512 syf.
7/10 puan verdi
·
6 günde okudu
Ben bir "Kuklayım", Gülhane Parkında
Kendi kendini sevmek kuralına taparım, der Dostoyevski. Ardından tezini şöyle savunur; dünyada herkesten çok kendini sev, çünkü dünyada her şey kişisel çıkara dayalıdır. İnsanın kendisini sevmesi ve kendisi olması bir bencillik değildir. İnsanın kendisinden çok başka bir olguyu, ideolojiyi sevmesi ve bunun beraberinde o olgu ya da ideolojinin
Kukla
KuklaAhmet Ümit · Everest Yayınları · 20197,3bin okunma
Reklam
512 syf.
·
Puan vermedi
#Sicim#
KLASİK AHMET ÜMİT!!! Başlığı görünce muhtemelen kötü bir yorum yazacakmışım gibi görünebilir ama konu Ahmet ümit olunca ve sapına kadar polisiye tadı veren bir kitabı olunca kötü bir şey yazmak zor. Kahramanımız hepimizin yaşamını temsil eder hiç istemediği halde kendini bir çıkmazın içinde bulur ve gazeteci kimliğinden midir bilinmez uzaklaşmak istesede bir türlü uzaklaşamaz. Cinayetler ardı ardına gelir. Kahramanımız kime guvenecegini bilemez. Bunlar olurken tabikide özel hayatida işin içine karışır ve olaylar içinden çıkılmaz bir hal alır. En sonunda herşeyin merkezinde bulunan kahramanımız tarafların kullandıkları bir kukla haline gelir, bu anlaşılınca da iş işten geçmiştir tabikide. Kahramanımız iyi olmaya çalışırken kötü, yararlı olmaya çalışırken zararlı olmaya başlar... Yazdıklarım bir bilmece gibi görünebilir. Bunları bir roman yapmakta anca Ahmet ümitin kalemine yakışır. Bir solukta okunacak bir polisiye. İlk kez Ahmet ümit okuyacaklarada ilk romanlarından olan bu romanı tavsiye edebilirim.
Kukla
KuklaAhmet Ümit · Everest Yayınları · 20197,3bin okunma
512 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
8 günde okudu
Bir Ahmet Ümit kitabının sonu daha geldi. Ahmet Ümit ile ilk tanışmam "Kavim" kitabı ile oldu, "İstanbul Hatırası" ile de devam etti. Sonrasında da elime geçen kitaplarını okumaya başladım. Belki başka yazarları okumadığımdan bana göre iyi bir polisiye yazarı. Ama bazen fazla ayrıntılarla okuyucuyu yorduğunu düşünüyorum. Tıpkı
Kukla
KuklaAhmet Ümit · Everest Yayınları · 20197,3bin okunma
512 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
6 günde okudu
Kendinden başka kimseye güvenme!
Başkomiser Nevzat ve ekibinin olmadığı bir Ahmet Ümit romanı. Muhteşem bir kurgu oluşturulmuş, tempo hiç düşmüyor. Genel olarak beğendim ilk okumaya başladığımda biraz yavaş ilerledi ama kurgusu ve özellikle sonu harikaydı. Tavsiyedir, keyifli okumalar.
Kukla
KuklaAhmet Ümit · Everest Yayınları · 20197,3bin okunma
Reklam
470 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
25 saatte okudu
Spoiler İçerir! Derin devletle ilişkisi olan bir kardeş ile işinden kovulmuş aynı zamanda da eşiyle sorunları olan bir gazetecinin yaşanan bir olayla yollarının kesişmesi. Türkiye'nin seksen sonrasında yaşanan olaylarını okuyucuyu sıkmadan romanlaştırmış. Gazeteci Adnan'ın özel hayatının ve iç dünyasının geçtiği bölümleri çok beğendim.
Kukla
KuklaAhmet Ümit · Everest Yayınları · 20197,3bin okunma
512 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
11 günde okudu
Yazarın okuduğum kitaplarının içinde en gūzeli . Derin devletle ilgisi olan bir kardeşin yolu işinden atılmış bir gazeteci olan ūvey kardeşi Ile kesişir ve olaylar başlar. Son derece sūrūkleyici, sūrprizlerle dolu, film tadında çok gūzel bir kitap.
Kukla
KuklaAhmet Ümit · Everest Yayınları · 20197,3bin okunma
512 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
7 günde okudu
Bir Ahmet ÜMİT kitabının daha sonuna geldim. Gerilim filmi tadında bir kitap, kurgu yine mükemmel, kişiler ve hikayeleri çok özel. Bir gazeteci ve üvey kardeşi yıllar sonra tekrar karşılaşır ve olaylar başlar. Kitap ilk başlarda sizi sıksa da olaylar geliştikçe içine çekmeye başlıyor. Özellikle son 50 sayfa olaylar çözülürken nefes alıp vermeyi sakın unutmayın. Tavsiye edeceğim, keyifle okuduğum bir kitap. Herkese keyifli okumalar dilerim.
Kukla
KuklaAhmet Ümit · Everest Yayınları · 20197,3bin okunma
512 syf.
·
Puan vermedi
·
7 günde okudu
Başarılı bir gazeteci olduğu günleri ardında bırakmış adnan'ın yolu yıllardır görmediği üvey kardeşi Doğan ile kesişir taban tabana zıt karakterli bambaşka yaşamlar süren kardeşlerin bir araya gelme sebebi hangi karanlık güçlere hizmet ettiği bilinmeyen devletin üstlenmedi operasyonlarda parmağı olan doganin köşeye sıkışmış olmasdır. Kardeşine karşı hiçbir yakınlık hissetmeyen Adnan içindeki ölmüş gazeteciye de hayata geçiremez ve olayların dışında kalmak ister doğanın ısrarı ve kendi yaptığı bazı hatalar ile Türkiye'nin yakın tarihine damgasını vuracak en büyük siyasi çekişmenin ortasında bulur kendini. Silahlarımız bilgeliğim iz yüreğimiz... Gazeteci yazar olan adnan'ın üvey kardeşi doğan'ın kendisini bulması ile başlayan olaylarda doğan'ın bazı gizli bilgileri anlatması ve adnan'ın bu olayların içinde yer almaması fakat olayların içine doğan'ın yaptığı planlar ile çekilmesi sonucu kendini olayların içinde bulması gazetecilik merakı ile soruşturmaya başlaması sonucunda kendini bir tehlikenin içinde bulması ile olaylar baslıyor. Yazarımız Ahmet ümit'in severek okuduğum kitaplarından bir tanesi olan kukla akıcı bir dille yazılmış, olay örgüsü inanılmaz derecede şaşırtıcı ve tahmin edilemeyen sonuçlarla kitabın nasıl bittiğini anlayamıyorsunuz tavsiyem bir an önce bu kitabı okumalısınız.
Kukla
KuklaAhmet Ümit · Everest Yayınları · 20197,3bin okunma
Reklam
503 syf.
8/10 puan verdi
·
30 günde okudu
Ahmet Ümit’in okuduğum ilk kitabı. Keşke daha önceden okusaydım. Çünkü gerçekleri vurguluyor. Bu bakımdan oldukça etkileyici. Kitabı okudukça okuyasınız geliyor, akıcı fakat yazar bazı bölümlerde çok ayrıntıya girdiği için sıkılabilirsiniz. Merakla okuduğum bölümler haricinde çok şaşırdığım, ağzım açık okuduğum bölümler de oldu. Çünkü bir olayın sonu tahmin ettiğinizin tam tersi şeklinde sonuçlanıyor. Böyle olmasında profesyonel entrikalar çeviren kardeşin emeği çok tabii. Velhasıl kelam herkes mezarda. Ölenlerin çoğu masum, zaten olan hep masumlara olur. Gerçek hayat işte..
Kukla
KuklaAhmet Ümit · Everest Yayınları · 20197,3bin okunma
687 syf.
9/10 puan verdi
·
26 günde okudu
"Zaten kaybetmeyi öğrenmekten başka neydi ki yaşam?" Aslında bu cümle her şeyiyle anlatıyor bize Kuklayı. Ülkemizde cereyan eden sağ sol olayları iki kutuplu dünyanın açmazları. Bu açmaz öyle bir şey ki bugün hala o fasit dairenin dışına çıkabilmiş değiliz. 12 Eylül ve öncesini anlatıyor Kukla. Darbe sürecine giden yolun iyi niyet
Kukla
KuklaAhmet Ümit · Everest Yayınları · 20197,3bin okunma
470 syf.
·
Puan vermedi
Eşinden ayrılmış, bir oğlu olan, Plymouth marka baba yadigarı bir arabaya sahip olan Adnan adında, alkolik ve işinden yeni kovulmuş bir adamın yıllar sonra üvey kardeşiyle karşılaşmasıyla başlıyor her şey. Karşılaşma demek de yanlış olur, üvey kardeşi Doğan'ın ondan yardım istemesiyle demek daha doğru. Adnan olaylara karışmak istemediği halde cinayetlerin ve entrikaların içinde buluyor kendini. İstese de istemese de olaylar onun etrafında gelişiyor. Ardı ardına ölümler gerçekleşiyor, birisi/birileri planını uygulamaya koyuyor. Ayrıca son bölümlerinde yaşanan olaylar bana hep söylenilen bir sözü hatırlattı: ''Bu devirde babana bile güvenmeyeceksin.'' Polisiyeyi sevenlere ve ülkemiz yakın tarihiyle ilgili ufak bilgiler edinmek isteyenlere öneririm.
Kukla
KuklaAhmet Ümit · Everest Yayınları · 20197,3bin okunma
512 syf.
·
Puan vermedi
·
29 saatte okudu
Ahmet Ümit’in bir çok kitabını okumuş biri olarak bu kitabını da severek okudum. Daha iyi kurgular ve romanlarını okumuştum. Ancak bu eseri de sıkılmadan okuyabilirsiniz....
Kukla
KuklaAhmet Ümit · Everest Yayınları · 20197,3bin okunma
512 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
7 günde okudu
Derin Polisiye
Kitapta işini alkol bağımlılığı nedeniyle kaybedip bununla birlikte eşinden boşanarak ailesinden de olmuş eski gazeteci Adnan ile lisedeyken sağ sol öğrenci olayları döneminde ülkücülere katılıp suça bulaşan ardından karanlık güçlerin tetikçisi olan Doğan adlı iki (üvey) kardeşin birbiriyle mücadelesini anlatıyor.Bir taraftan içinde bulunduğu aile yaşamını ve yasadigi buhranlı dönemin ozelliklerini anlatıyorken diğer taraftan derin çetelerin 80 ihtilaline giden süreçteki rolünü anlatıyor ve 90'larda meydana gelen olaylara da ışık tutuyor.Ayrica Doğan'ın bir takım çevreler tarafından nasıl kullanıldığını anlatırken kitapta geçen bazı elestirel bölümler ülkücü ve milliyetçi düşünce yapisinda olanları rahatsız edebilir.Kitabi okurken
Jean-Christophe Grangé
Jean-Christophe Grangé
okuyormuş tadı aldım hatta kitabın sonuna gelince görüşümü iyice pekiştirdi.Kitabı başlarken objektif tarafsız görüşle okumakta fayda var.Eger siz de benim gibi polisiye tutkunu ve
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit
okuruysanız kaçırmayın derim... İyi okumalar...
Kukla
KuklaAhmet Ümit · Everest Yayınları · 20197,3bin okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.