Kukla

8,1/10  (183 Oy) · 
776 okunma  · 
175 beğeni  · 
2.850 gösterim
Yıllar sonra karşılaşan iki üvey kardeş. Karanlık güçlerin tetikçisi Doğan... Yaşamın anlamını alkolde arayan eski gazeteci Adnan. Onların yaşamlarından Türkiye'nin yakın tarihi. Gündelik hayatımızı alt üst eden entrikalar, cinayetler, komplolar... Hep sözü edilen ama bir türlü gün ışığına çıkarılamayan o derin devlet. Gizli örgütler, idealist gençler, çıkarcı gazeteciler... Ergenekon'un yıllar önce yazılan romanı.

'Yaşam, kaybetmeyi öğrenmektir... Kaybetme maceramız daha ana karnından çıktığımızda başlar. Hiç emek harcamadan hüküm sürdüğümüz, dünyanın en güvenli, en yumuşak korunağını, ana rahmini kaybederiz önce. Bizden intikam almak için bekleyen dünya, sanki niye çıktın oradan dercesine, gözlerimizi yakan ışıkları, kulaklarımızı tırmalayan gürültüsü, sıcağı, soğuğu, açlığı, kiri, hastalığıyla saldırır üzerimize. Ama biz de öyle kolay kolay pes etmeyiz. Kaybettiklerimizin yerine anında başka bir şey koyarız. Hem cennetimizi yitirsek de o kutsal yerin sahibi olan annemiz bizimledir, üstelik yanında bir de baba verilmiştir emrimize. Dışarıdaki dünyaya alışmaya başlayınca, kaybettiğimiz cenneti hemen unutuveririz. Ancak büyüdükçe, bize gösterilen ilgi günden güne azalır. Azalan ilgi dünyanın bizden ibaret olmadığını gösteren bir uyarıdır aslında. Ama bu uyarıyı görmezden geliriz. Düşler kurar, hayaller uydurur, kaybettiklerimizin yerine yenilerini koyarak dünyayı kendimiz sanmayı, bu güzel yalana kanmayı sürdürürüz."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  470
 • ISBN:
  9789752897403
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
DERYA... 
24 Nis 08:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sen yazarsında ben okumazmıyım...çok sevdiğim sevgili Ahmet Ümit yine yazmış yazacağını...yine yapmış yapacağını...12 eylül öncesini,sağ-sol grupları,Susurluk olayını harika bilgiler eşliğinde,güzel bir kurgulamayla aktarmış...yüreği ağzına gelmek deyimini birebir bana yaşatan kitabı soluksuz büyük bir heyecanla okudum...her kitabında olduğu gibi yine yeni bilgilerle doldum...kalbimin ritmini değiştiren güzel kitapların için teşekkürler Ahmet Ümit...kalemin daim olsun...yüreğine sağlık...

Eşinden ayrılmış, bir oğlu olan, Plymouth marka baba yadigarı bir arabaya sahip olan Adnan adında, alkolik ve işinden yeni kovulmuş bir adamın yıllar sonra üvey kardeşiyle karşılaşmasıyla başlıyor her şey. Karşılaşma demek de yanlış olur, üvey kardeşi Doğan'ın ondan yardım istemesiyle demek daha doğru.
Adnan olaylara karışmak istemediği halde cinayetlerin ve entrikaların içinde buluyor kendini. İstese de istemese de olaylar onun etrafında gelişiyor. Ardı ardına ölümler gerçekleşiyor, birisi/birileri planını uygulamaya koyuyor.
Ayrıca son bölümlerinde yaşanan olaylar bana hep söylenilen bir sözü hatırlattı: ''Bu devirde babana bile güvenmeyeceksin.''
Polisiyeyi sevenlere ve ülkemiz yakın tarihiyle ilgili ufak bilgiler edinmek isteyenlere öneririm.

MK 
05 Eyl 14:07 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Adnan adında eskiden sağlam ama şimdi bitmiş bir gazeteci ve onun üvey kardeşi eski ülkücü yeni bir nevi tetikçi ana kahramanlar. Olaya polis ve aşiret karışıyor. Bir yandan Adnan olayı çözmeye çalışırken bir yandan da kendiyle tartışıyor. Kendi kendine düşünceleriyle bu şekilde duygularını da anlamak güzeldi. Kendiyle tartıştığı kısımlarında kendimden de parçalar buldum. Kitap sonu tahmin edilebilir, olay önceden çözülebilir olmasına rağmen okuması eğlenceliydi.

enesmalikems 
21 Şub 19:44 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Öncesi ve sonrasıyla 12 Eylül hakkında yazılmış gerçekçi romanlardan biri. Kullanılan insanlar, çıkar için harcananlar ve en önemlisi de güven duygusunun yok edilmişliği... Hepsi güzel bir kurguyla bu kitapta.

Merve Çalıkuşu 
11 Nis 14:01 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ahmet Ümit kitaplarının hepsini çok sevsem de Kukla benim için her zaman çok farklı bir yerde olacak. Gerek olay akışı, gerekse konuların birbiriyle bağlantılı olması nedeniyle en kısa sürede okuduğum Ahmet Ümit kitabı oldu. Sanki bir cinayet romanı değil de macera romanı okurmuş gibi hissettim kendimi. Her satırda, her mısrada yüreğim ağzıma geldi; büyük bir heyecanla okudum. Filminin çıkacağı şeklinde haberler duymuştum umarım gerçekleşir ve bu güzel kitabın en yakın zamanda filmini izleyebiliriz.

Turker samet 
14 Ağu 00:43 · Kitabı okudu · 29 günde · 8/10 puan

Tecrübeli bir gazeteci ve hayatın anlamsızlığından bunalmış olan Adnan'ın üvey kardeşi olan derin devlet adamı Doğan ile yıllar sonra karşılaşması ve kendini bir anda mafya hesaplamalarının arasında bulmasını konu ediniyor.
Iyi düşünülmüş, iyi kurgulanmış ve iyi işlenmiş bir kitap. Özellikle Gazeteci Adnan'ın iç dünyasında kendiyle ve hayatla savaşı çok detaylı anlatılmış, yazarın karakterdeki dürüstlüğü takdire şayan. Karşınızda her yönden üstün bir kahraman bulmayacaksınız: Aksine kendince zayıflıkları olan, bunalımlı iç dünyasında kendine çıkış yolu arayan, insanlara karşı çoğu zaman iki yüzlü, iyi niyetli bir kişi Adnan.
Okunası bir kitap, ayrıca her iyi kitap gibi sonu vurucu diyebilirim.

Halil Yavuz KAYA 
17 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Polisiye maceralarından hoşlanan okurlar için vazgeçilmez bir klasik daha sunmuş Ahmet Ümit. İşin özün de konu kitabın belki onda birini ancak kapsar. Çok güzel betimlemeler, harika ifadeler eşliği ile sizi sıkmadan okunacak bir kitap. 12 Eylül darbesi öncesi ülkemizde oynanan ( tezgahlı) oyunun iç yüzü. O günlerin sağ -sol çatışmalarının, ülkücü - devrimci ayrıştırılmasından varılmak istenen noktanın aydınlatılması bir nevi. Devletin içİnde ki gizli eller, yine devletin içinde başka bir devlet yapılanması. Gençlerin kullanılmaları. Bazı unsurların artık kendileri için mafya vari çalışmaları ki her türlü pisliğin var olduğu suç çetelerinin ortaya çıkması.Her şey var, hikayeyi destekleyen bilgilendirme çeşnisinde. Yazar sanırım kalkış noktasını Susurluk vakıasından yola çıkmış bir nebze, bilhassa başlardaki gelişimler için diyebilirim Abdullah Çatlıyı göz önünde tutmuş gibi geldi bana.

Bircan Demir 
29 Nis 16:21 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ahmet Ümit'in hayrani olarak yine harika bir roman yazdigini soylemek istiyorum. Kitabi ilk okumaya basladigimda konusu biraz degisik gelmisti. Ayrica Baskomser Nevzat'in olmayisina son derece uzulmustum. Belirtmeliyim ki bu kitap muhtesem. Kesinlikle okunmali. Favori kitaplarimdan biri oldu. Iyi yazarlar iyi ki var...

Derya Berber Tali 
 21 Kas 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Her kitabın da dolu dolu bilgilerle okuyucusunu bilgilendiren Ahmet Ümit ,bu sefer Susurluk olayı ,1980 darbesi hakkinda geniş bilgiler sunuyor..Ayrıca Ergenekon olayından önce yayınlanan bu kitabı için bilmeden Ergenekonu anlatmışım diyor röportajında. ..Hem nefes kesen bir polisiye okumak ;aynı zamanda dolu dolu bilgi almak istiyorsanız mutlaka okuyun derim..

Dr. Elmyra 
16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Birbirinden nefret eden 2 üvey kardeş yıllar sonra karşılaşır. Devlet adına tetikçilik yapmış Doğan'ın, alkolik, yıldızı sönmüş gazeteci olan üvey kardeşi Adnan'ın yardımına ihtiyacı vardır. Sonrası soluksuz okuyacağınız bir roman...
12 Eylül sonrası, derin devlet, gizli örgütler ve iç hesaplaşmaları klasik Ahmet Ümit polisiye kurgusuyla okumak ayrı güzel oldu.

3 /

Kitaptan 96 Alıntı

MK 
04 Eyl 21:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Bu memlekette namuslular da en az namussuzlar kadar cesur olmazsa işler düzelmez."

Kukla, Ahmet Ümit (Sayfa 313)Kukla, Ahmet Ümit (Sayfa 313)
MK 
04 Eyl 21:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ben hiçbir cinayetin örtbas edilmesini istemiyorum. Ben kimsenin ölmesini istemiyorum.

Kukla, Ahmet Ümit (Sayfa 313)Kukla, Ahmet Ümit (Sayfa 313)
DERYA... 
23 Nis 11:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Düşler kurar,hayaller uydurur,kaybettiklerimizin yerine yenilerini koyarak,dünyayı kendimiz sanmayı,bu güzel yalana kanmayı sürdürürüz...

Kukla, Ahmet ÜmitKukla, Ahmet Ümit
MK 
02 Eyl 11:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

''Böyle zeki çocuklar nasıl inanır Turan saçmalığına, ırk üstünlüğüne?''

Kukla, Ahmet Ümit (Sayfa 145)Kukla, Ahmet Ümit (Sayfa 145)
MK 
01 Eyl 20:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Değişimin bedeli sanıldığından daha ağırdır.

Kukla, Ahmet Ümit (Sayfa 48)Kukla, Ahmet Ümit (Sayfa 48)

''...Nedir bu sevme yeteneği? Bir kadına ömür boyu duyulan bağlılık mı? Üstelik kadının seni sevmemesine rağmen. İyi söylüyorsun da aşk denilen şey de bu değil mi zaten; ulaşılmaz olana duyulan güçlü istek...''

Kukla, Ahmet Ümit (Sayfa 216)Kukla, Ahmet Ümit (Sayfa 216)
DERYA... 
21 Nis 21:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

En berbat insanların bile içinde masum bir yer vardır...

Kukla, Ahmet ÜmitKukla, Ahmet Ümit
Merve Çalıkuşu 
11 Nis 13:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Zaten kaybetmeyi öğrenmekten başka neydi ki yaşam?"

Kukla, Ahmet Ümit (Sayfa 686)Kukla, Ahmet Ümit (Sayfa 686)
Miho okuyan 
11 May 16:47 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Biz Tanrı Dağı kadar Türk , Hira Dağı kadar Müslüman'ız.

Kukla, Ahmet Ümit (Sayfa 222)Kukla, Ahmet Ümit (Sayfa 222)