Kukla

8,2/10  (253 Oy) · 
995 okunma  · 
239 beğeni  · 
3.554 gösterim
Yıllar sonra karşılaşan iki üvey kardeş. Karanlık güçlerin tetikçisi Doğan... Yaşamın anlamını alkolde arayan eski gazeteci Adnan. Onların yaşamlarından Türkiye'nin yakın tarihi. Gündelik hayatımızı alt üst eden entrikalar, cinayetler, komplolar... Hep sözü edilen ama bir türlü gün ışığına çıkarılamayan o derin devlet. Gizli örgütler, idealist gençler, çıkarcı gazeteciler... Ergenekon'un yıllar önce yazılan romanı.

'Yaşam, kaybetmeyi öğrenmektir... Kaybetme maceramız daha ana karnından çıktığımızda başlar. Hiç emek harcamadan hüküm sürdüğümüz, dünyanın en güvenli, en yumuşak korunağını, ana rahmini kaybederiz önce. Bizden intikam almak için bekleyen dünya, sanki niye çıktın oradan dercesine, gözlerimizi yakan ışıkları, kulaklarımızı tırmalayan gürültüsü, sıcağı, soğuğu, açlığı, kiri, hastalığıyla saldırır üzerimize. Ama biz de öyle kolay kolay pes etmeyiz. Kaybettiklerimizin yerine anında başka bir şey koyarız. Hem cennetimizi yitirsek de o kutsal yerin sahibi olan annemiz bizimledir, üstelik yanında bir de baba verilmiştir emrimize. Dışarıdaki dünyaya alışmaya başlayınca, kaybettiğimiz cenneti hemen unutuveririz. Ancak büyüdükçe, bize gösterilen ilgi günden güne azalır. Azalan ilgi dünyanın bizden ibaret olmadığını gösteren bir uyarıdır aslında. Ama bu uyarıyı görmezden geliriz. Düşler kurar, hayaller uydurur, kaybettiklerimizin yerine yenilerini koyarak dünyayı kendimiz sanmayı, bu güzel yalana kanmayı sürdürürüz."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  470
 • ISBN:
  9789752897403
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
DERYA... 
24 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sen yazarsında ben okumazmıyım...çok sevdiğim sevgili Ahmet Ümit yine yazmış yazacağını...yine yapmış yapacağını...12 eylül öncesini,sağ-sol grupları,Susurluk olayını harika bilgiler eşliğinde,güzel bir kurgulamayla aktarmış...yüreği ağzına gelmek deyimini birebir bana yaşatan kitabı soluksuz büyük bir heyecanla okudum...her kitabında olduğu gibi yine yeni bilgilerle doldum...kalbimin ritmini değiştiren güzel kitapların için teşekkürler Ahmet Ümit...kalemin daim olsun...yüreğine sağlık...

Eşinden ayrılmış, bir oğlu olan, Plymouth marka baba yadigarı bir arabaya sahip olan Adnan adında, alkolik ve işinden yeni kovulmuş bir adamın yıllar sonra üvey kardeşiyle karşılaşmasıyla başlıyor her şey. Karşılaşma demek de yanlış olur, üvey kardeşi Doğan'ın ondan yardım istemesiyle demek daha doğru.
Adnan olaylara karışmak istemediği halde cinayetlerin ve entrikaların içinde buluyor kendini. İstese de istemese de olaylar onun etrafında gelişiyor. Ardı ardına ölümler gerçekleşiyor, birisi/birileri planını uygulamaya koyuyor.
Ayrıca son bölümlerinde yaşanan olaylar bana hep söylenilen bir sözü hatırlattı: ''Bu devirde babana bile güvenmeyeceksin.''
Polisiyeyi sevenlere ve ülkemiz yakın tarihiyle ilgili ufak bilgiler edinmek isteyenlere öneririm.

Kukla benzeri kitaplar

enesmalikems 
21 Şub 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Öncesi ve sonrasıyla 12 Eylül hakkında yazılmış gerçekçi romanlardan biri. Kullanılan insanlar, çıkar için harcananlar ve en önemlisi de güven duygusunun yok edilmişliği... Hepsi güzel bir kurguyla bu kitapta.

Mustafa K. 
05 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Adnan adında eskiden sağlam ama şimdi bitmiş bir gazeteci ve onun üvey kardeşi eski ülkücü yeni bir nevi tetikçi ana kahramanlar. Olaya polis ve aşiret karışıyor. Bir yandan Adnan olayı çözmeye çalışırken bir yandan da kendiyle tartışıyor. Kendi kendine düşünceleriyle bu şekilde duygularını da anlamak güzeldi. Kendiyle tartıştığı kısımlarında kendimden de parçalar buldum. Kitap sonu tahmin edilebilir, olay önceden çözülebilir olmasına rağmen okuması eğlenceliydi.

Merve Çalıkuşu 
11 Nis 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ahmet Ümit kitaplarının hepsini çok sevsem de Kukla benim için her zaman çok farklı bir yerde olacak. Gerek olay akışı, gerekse konuların birbiriyle bağlantılı olması nedeniyle en kısa sürede okuduğum Ahmet Ümit kitabı oldu. Sanki bir cinayet romanı değil de macera romanı okurmuş gibi hissettim kendimi. Her satırda, her mısrada yüreğim ağzıma geldi; büyük bir heyecanla okudum. Filminin çıkacağı şeklinde haberler duymuştum umarım gerçekleşir ve bu güzel kitabın en yakın zamanda filmini izleyebiliriz.

elifimmm 
06 Ara 2017 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 8/10 puan

İlk 200 sayfa bayağı sıkıcı. Ondan sonra heyecan yavaş yavaş artarak kitabın sonuna kadar sürüyor. Ben katili tahmin etmeye uğraşırken farklı bir son ile karşılaşmam da beni ayrıca etkiledi.

Kitap, devlet-mafya-polis üçgeninin çarpık ilişkileri üzerine kurgulanmış bir roman. Bununla birlikte sadece bu ilişkilerin anlatıldığı sıkıcı bir kitap değil. Oldukça ilgi çekici karakterler yavaş yavaş hikayeye dahil ediliyor ve aşk, kıskançlık, başarı-başarısızlık, aile, kardeşlik gibi bir çok farklı konuya da değiniliyor.

Devletin halktan gizli olarak yürüttüğü çalışmalar, yıllar öncesine dayanan aile sorunları, muhteşem bir polisiye kitabı. Oldukça da öğretici bir eser olmuş.

Derin devlette olanları çok net anlatmış Ahmet Ümit. Gizli güçlerin neler yaptırabildiğini ve kimsenin hesap soramadığını çok güzel anlıyor insan. Türkiye'nin kirli gerçeğini merak edenler varsa mutlaka okumalı.

Halil Yavuz KAYA 
17 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Polisiye maceralarından hoşlanan okurlar için vazgeçilmez bir klasik daha sunmuş Ahmet Ümit. İşin özün de konu kitabın belki onda birini ancak kapsar. Çok güzel betimlemeler, harika ifadeler eşliği ile sizi sıkmadan okunacak bir kitap. 12 Eylül darbesi öncesi ülkemizde oynanan ( tezgahlı) oyunun iç yüzü. O günlerin sağ -sol çatışmalarının, ülkücü - devrimci ayrıştırılmasından varılmak istenen noktanın aydınlatılması bir nevi. Devletin içİnde ki gizli eller, yine devletin içinde başka bir devlet yapılanması. Gençlerin kullanılmaları. Bazı unsurların artık kendileri için mafya vari çalışmaları ki her türlü pisliğin var olduğu suç çetelerinin ortaya çıkması.Her şey var, hikayeyi destekleyen bilgilendirme çeşnisinde. Yazar sanırım kalkış noktasını Susurluk vakıasından yola çıkmış bir nebze, bilhassa başlardaki gelişimler için diyebilirim Abdullah Çatlıyı göz önünde tutmuş gibi geldi bana.

Turker samet 
14 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 29 günde · 8/10 puan

Tecrübeli bir gazeteci ve hayatın anlamsızlığından bunalmış olan Adnan'ın üvey kardeşi olan derin devlet adamı Doğan ile yıllar sonra karşılaşması ve kendini bir anda mafya hesaplamalarının arasında bulmasını konu ediniyor.
Iyi düşünülmüş, iyi kurgulanmış ve iyi işlenmiş bir kitap. Özellikle Gazeteci Adnan'ın iç dünyasında kendiyle ve hayatla savaşı çok detaylı anlatılmış, yazarın karakterdeki dürüstlüğü takdire şayan. Karşınızda her yönden üstün bir kahraman bulmayacaksınız: Aksine kendince zayıflıkları olan, bunalımlı iç dünyasında kendine çıkış yolu arayan, insanlara karşı çoğu zaman iki yüzlü, iyi niyetli bir kişi Adnan.
Okunası bir kitap, ayrıca her iyi kitap gibi sonu vurucu diyebilirim.

Kitapkadın 
19 Eki 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Siyasi polisiye tarzında bir Ahmet Ümit kitabı. Pek fazla derinleşmiyor ama mümkün olabildiği kadar tarafsız. Edebi açıdan doyurucu bulmayanlar olacaktır ama oldukca akıcı. İsmi sebebiyle sonu baştan tahmin edilen kitaplardan biri gibi dursa da gerçek "kukla"nın kim olduğu sorusu kitabı da aşan bir konu. Ayrıca çokça atıfta bulunulması sebebiyle susurluk romanı olarak algılanmakla birlikte o dönemlerde ergenekon'a da dokunduran nadir eserlerden. Aslında bir nevi "devletin derinlikleri, toprağın derinliklerinden daha karanlıktır" temasıyla belki yıllar sona gelecek elveda güzel vatanım'ın da temel taşlarından biridir, kimbilir...

Teknik bakımdan ise Adnan karakterinin iç sesleri çoğu yerde akışı bozuyor. Yalnız o alıştığımız ve sevdiğimiz Ahmet Ümit anlatıcılığının temsilcisi Tufan abi içimize içimize dokunduruyor. Bir de o nasıl rakı tasviridir arkadaş, buram buram koktu meret. Tufan abiyi birlikte rakı içmek istenen roman karakterlerinde üst sıralara alıyor ve kapanışı kendisiyle yapıyorum;

yaşam, kaybetme sanatını öğrenmektir...


Keyifli okumalar

Cihan ÖNDER 
17 Eki 2017 · Kitabı okudu · 45 günde · 5/10 puan

Ahmet Ümit Üniversite çağlarımda okuduğum ve çok beğendiğim bir yazardır. Epeydir de bir kitabını okumamistim.
Kukla dili sade, anlatımı basit, insanı sıkmaya akıcı bir olay örgüsüne sahip. Klasik 80 leri anlatıyor aslında ama şöyle bir durum var olaylar durağan ve tahmin edilebilir. Güncel polisiye yazarlarından çok arkada kalmış diyebilirim. Ama lise çağlarında okumaya yeni başlamış kendini yormayacak kitaplar arayan arkadaşlar için tavsiye ederim. Hatta Ahmet Ümitin bütün kitaplarını tavsiye ederim. Fakat daha edebiyat arayan ve polisiye de kalite arayan arkadaşlar pek yanaşmasin :)

4 /

Kitaptan 122 Alıntı

Mustafa K. 
01 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Değişimin bedeli sanıldığından daha ağırdır.

Kukla, Ahmet Ümit (Sayfa 48)Kukla, Ahmet Ümit (Sayfa 48)
Mustafa K. 
04 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Bu memlekette namuslular da en az namussuzlar kadar cesur olmazsa işler düzelmez."

Kukla, Ahmet Ümit (Sayfa 313)Kukla, Ahmet Ümit (Sayfa 313)

''...Nedir bu sevme yeteneği? Bir kadına ömür boyu duyulan bağlılık mı? Üstelik kadının seni sevmemesine rağmen. İyi söylüyorsun da aşk denilen şey de bu değil mi zaten; ulaşılmaz olana duyulan güçlü istek...''

Kukla, Ahmet Ümit (Sayfa 216)Kukla, Ahmet Ümit (Sayfa 216)
Mustafa K. 
04 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ben hiçbir cinayetin örtbas edilmesini istemiyorum. Ben kimsenin ölmesini istemiyorum.

Kukla, Ahmet Ümit (Sayfa 313)Kukla, Ahmet Ümit (Sayfa 313)
DERYA... 
23 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Düşler kurar,hayaller uydurur,kaybettiklerimizin yerine yenilerini koyarak,dünyayı kendimiz sanmayı,bu güzel yalana kanmayı sürdürürüz...

Kukla, Ahmet ÜmitKukla, Ahmet Ümit
Mustafa K. 
02 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

''Böyle zeki çocuklar nasıl inanır Turan saçmalığına, ırk üstünlüğüne?''

Kukla, Ahmet Ümit (Sayfa 145)Kukla, Ahmet Ümit (Sayfa 145)
DERYA... 
21 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

En berbat insanların bile içinde masum bir yer vardır...

Kukla, Ahmet ÜmitKukla, Ahmet Ümit
Merve Çalıkuşu 
11 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Zaten kaybetmeyi öğrenmekten başka neydi ki yaşam?"

Kukla, Ahmet Ümit (Sayfa 686)Kukla, Ahmet Ümit (Sayfa 686)
Miho okuyan 
11 May 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Biz Tanrı Dağı kadar Türk , Hira Dağı kadar Müslüman'ız.

Kukla, Ahmet Ümit (Sayfa 222)Kukla, Ahmet Ümit (Sayfa 222)