Elveda Güzel Vatanım

·
Okunma
·
Beğeni
·
16.368
Gösterim
Adı:
Elveda Güzel Vatanım
Baskı tarihi:
Aralık 2015
Sayfa sayısı:
558
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051419480
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Elveda Güzel Vatanım
Elveda Güzel Vatanım - Midi Boy
Devletin derinlikleri, toprağın derinliklerinden daha karanlıktır.

1926 yılının o hüzünlü sonbaharı. Osmanlı İmparatorluğu yıkılmış, genç cumhuriyet ayaklarının üzerinde durmaya çalışıyor. O büyük altüst oluşun içinde bir adam: Şehsuvar Sami… Bir zamanların İttihat ve Terakki fedaisi, şimdilerin yorgun komitacısı. Şehsuvar Sami'nin etrafında dönen amansız bir entrika. Bir yanda kaybettiği ama hiçbir zaman yüreğinden çıkartamadığı sevgilisi Ester, öte yanda yaşanılan tarihsel bozgun… Kaybedilen bir ülke, kaybedilen bir şehir, kaybedilen bir hayat. Ve aklında hep aynı soru: Devlet mi kutsaldır, yoksa insan mı?

"Ölüm, şehirlerimizi kaybetmekle başlar." Kim söylemişti bu cümleyi hatırlamıyorum, ne yazık ki doğru… Doğru, lakin eksik. Ölüm, şehirlerimizi kaybetmekle başlar, vatanımızı kaybetmekle neticelenir.

Sahi nedir vatan? Bir toprak parçası mı, uçsuz bucaksız denizler, derin göller, yalçın dağlar, verimli ovalar, yemyeşil ormanlar, kalabalık şehirler, tenha köyler mi? Hayır, bütün bunların ötesinde bir anlam taşır vatan. Ne sadece toprak parçası, ne su havzaları, ne ağaç silsilesi… Annemizin şefkati, babamızın saçlarına düşen ak, ilk aşkımız, doğan çocuğumuz, dedelerimizin mezarlarıdır vatan…

Vatanı olmayan insanın hayatı da olmaz. Evet, bir vakitler zihnim, kalbim bu fikirlerle doluydu. Şimdi? Şimdi bilmiyorum…
558 syf.
·15 günde·Beğendi·10/10
Selanikli müslüman bir genç olan Şehsuvar Sami'nin Selanikli yahudi olan Ester'e olan aşkı ile vatan sevgisi arasında kalışı ve yaptığı seçim sonucunda yıllar sonra bir otel odasında kendini sorgulamasına tanıklık ediyorsunuz. Bu sorgulayış Şehsuvar Sami'nin Ester'e göndermek üzere yazdığı mektuplar şeklinde ilerliyor. Aslında her ne kadar Şehsuvar Sami'nin aşkını dile getirmesi gibi görünse de kitabın tarih yönü daha ağır basıyor. Kitap İttihat ve Terakki Dönemi'nin anlatıyor. Özellikle Enver, Talat ve Cemal Paşalar ön planda. Yazarın kaleme aldığı ilk tarih kitabı olmasına rağmen bu türde de oldukça başarılı. Bir tarih kitabına göre oldukça akıcı ve samimi bir dili var. Yer yer sosyal ve siyasi mesajlar da vermiş Ahmet Ümit. Bence okunması gereken kitaplardan. Yine de tarih sevmeyenler okumak için iki kez düşünsün ya da düşünmeden okuyup tarihi sevmeniz de olasılıklar dahilinde :)
558 syf.
·18 günde·Beğendi·10/10
Ah Şehsuvar Sami aaaahhhhh...Son zamanlarda hiç bitmesin diye ağırdan alarak okuduğum, mektuplarla yoğrulmuş, bir dönemi anlatan, şu anı ve geçmişe geçişleri hiç yormadan yaşatarak hissettiren anlatımların devam etmesini isterdim Ahmet Ümit'ten. Mutlaka devamı olmalıydı. Şehsuvar ve Ester sadece satırlarda değil ilerleyen dönemde aşkları ile birbirlerine de dokunabilmeliydi....
712 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Tek kelime ile ‘’MUHTEŞEM’’ bir kitaptı diyerek girizgah yapayım . Ahmet Ümit’in okuduğum ilk romanı. Hayatımda sıkılmadan bitirdiğim en kalın roman .En çok alıntı paylaştığım bir roman.( Bu arada kitap hakkında fazla alıntı paylaştığım için umarım sıkılmamışsınızdır  ) İlklerime giren bir kitap daha .
Sayfa sayısı evet biraz fazlaydı. Neyse ki haftasonundaki boşluğumdan yaralanıp hemen bitiriverdim . Yazar gibi oturdum masama . O kaleme , kağıda sarılıp sevdiceğine yazarken mektupları ben ise bilgisayarın başında bu mektupları bir arada tutan roman hakkındaki fikirleri yazacağım . Daha doğrusu yazmaya çalışacağım. Sonum kitaptaki anlatıcı ile aynı olmasın diye düşüncelerimi hemen yazmak istiyorum. Sonlarda beni çok şaşırtacak olaylar ile karşılaştım . Hatta hiç beklemediğim şeylerdi. Kitabın hangi güzelliklerini anlatayım ki ? Yazarın akıcı olan uslübuna mı , karakterleri bir ahenk içinde yaratmasına , yoksa konusu tarih olan bir romanı hiç sıkılmadan okuduğumu mu ? Hangi birini anlatayım ki ? Gelin en iyisi bu romanı siz okuyun beni de bu dertten kurtarın . Ha bu arada tarihi romanlara zerre kadar ilgi duymayan ben bu roman sayesinde daha da fazla merak saldım. İyii okumaalar 
558 syf.
·15 günde·Beğendi·9/10
İlk öncelikle kitabın hiçbir sayfasını sıkılarak okumadığımı belirtmek isterim.Bana göre çok akıcıydı ve okurken çok keyifle okudum.Aynı zamanda okuduklarım arasında en beğendiğim Ahmet Ümit kitabı oldu.
Kitapla birlikte İttihat ve Terakki hakkında fazlasıyla bilgi sahibi oldum.Ayrıca kitapta Osmanlı'nın iyice köşeye sıkıştırılmasını aşama aşama okudukça Atatürk'ün o zorlukta bütün devletlere karşı dik durup vatanına siper olmasına ve herkesçe kurtuluşun imkansız sayıldığı o koşulda zorluklara karşı mücadele edip, nasıl başa çıkabildiğine bir kez daha hayran kaldım.Aslında fazla değinilmemiş ama yine de okurken aklıma takıldı...
Kesinlikle bu kitabı okumalısınız.Emin olun asla zamanınız boşa gitmeyecek.
558 syf.
·35 günde·Beğendi·9/10
Kimi çok uzatılan, çok tekrar edilen yerleri saymazsak, özellikle dönemin tarihine ilgisi olanların merak ve zevkle okuyabilecekleri bir roman. İkinci yarısından itibaren polisiye unsurların ağırlık kazanmaya başlaması da sonradan tadını daha da çıkarmanızı sağlayacaktır. Romanın sonunda bir mini sözlük, kaynakça ve en önemlisi de İttihat ve Terakki’yi anlatan romanlar indeksi verilmesi de ayrı güzellik.
558 syf.
·10/10
Roman içindeki akış mükemmel.Geri dönüşler gayet yerinde ve tutarlı bir biçimde yapılmış.Tarih ilgisi ve bilgisi olmayanlar için gerçekten zorlayıcı bir kitap.Çünkü İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin geliştiği ve Cumhuriyete uzanan o atmosferi tam manasıyla kavrayamadığınızda karakterler ve betimlemeler havada kalacak. Ve kitap bittiğinde aklımızdaki Selanik, sadece Ulu Önderimiz Atatürk'ün doğduğu bir şehir olmaktan öteye gidip Meşrutiyet'in tohumlarının atılıp Cumhuriyet fikrinin yeşereceği ikinci bir Samsun, Erzurum, Sivas, Ankara,İzmir olacak.Yani şu an Selanik her ne kadar ecnebi bir ülkenin toprağı olsa da egemenliğimizde kaldığı 500 yıl boyunca sadece toprağıyla değil geçmişiyle eğitimiyle kültürüyle teşkilatlarıyla fikir dünyamıza kattıklarıyla hala bizden bir parça olduğunun farkına varacaksınız. Nihayetinde kitabın adının anlamının da değiştiğini göreceksiniz.Yazarın da deyişiyle vatan nedir,bir avuç toprak mı?Hayır,vatan sevdiğiniz ama belki kavuşamadığınız, sevebildiğiniz ama vuslatına eremediğiniz her an ,her kişi ,her mefhumdur.Eğer vatan buysa sizi ondan yegane bir gerçeklik ayırabilir.O da kimine göre yok oluş,kimine göre bir şeb-i arus'tur. Ayrılık günü geldiğinde işte bu sözden başka neyin kıymetiharbiyesi olabilir ki? Elveda Güzel Vatanım.
558 syf.
·Puan vermedi
Polisiye romancılığımızın usta is Ahmet Ümit'in kaleminden çıkmış, İzmir Suikasti, İttihat ve Terakki ve Cumhuriyet'in ilk yıllarını da kapsayan güzel bir kitap.

Kitap hakkındaki yazımızı okumak için : http://1cay1kitap.com/elveda-guzel-vatanim
560 syf.
·20 günde·Beğendi·9/10
Ahmet Ümit'in tarzının dışında bir kitap olduğunu belirterek başlamak yerinde olacaktır. Ahmet Ümit okurları bu ayrımın farkına varacaktır. Aynı anda bu farklı anlatımın da tadına varacaktır. Açıkçası başlarda kitabı okurken zorlandım. Ancak konu ile ilgili kısa bir araştırma yapılırsa , dönemin olayları biraz araştırılırsa daha güzel ve anlam katılarak okunabilir. Bu şekilde okunmasını da tavsiye ediyorum. Kitap sadece İttihat ve Terakki siyasetini değil aynı zamanda bir aşk hikâyesini de anlatmaktadır. Mektup tarzı yazılmış bir kitap ayrıca. Akıcı bir üslupla kolay okunan bir anlatımı var.
558 syf.
Elveda Güzel Vatanım anlattığı döneme ilgi duyan benim gibi okurlar için asla sıkıcı değil.

Romanda 1908-1926 yılları arasında yaşananlar Şehsuvar Sami adlı bir İttihatçının gözünden anlatılıyor. Şehsuvar'ın gençlik aşkı Ester'e yazdığı mektuplardan oluşan roman bir bakıma İttihatçıların ve memleketin hikayesini de içinde barındırıyor. Başta Talat ve Enver Paşalar olmak üzere dönemin pek çok ünlü şahsiyeti hayali kahramanların da yer aldığı romanda karşımıza çıkmakta. Roman bölümleri sıkılmadan okunuyor. Klasik bir tarihi roman olmasının yanında Ahmet Ümit tarzı diyebileceğimiz cinayet ve sürpriz son gibi durumlar da var.

Bazı bölümlerde kısmi bir tarih dersine dönüşüyor olsa da tarihi vakalar romana iyi yedirilmiş diyebilirim. Elveda Güzel Vatanım'da kendini bir ideale adamış, bir neslin hikayesini bulabilirsiniz.
Belki de kayıp bir neslin!
"ölüm, sehirlerimizi kaybetmekle başlar" ..kim söylemişti bu cümleyi hatirlamıyorum,ne yazık ki dogru...Doğru ,lakin eksik .Ölüm ,sehirlerimizi kaybetmekle başlar ,vatanımızı kaybetmekle neticelenir ...
558 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Ruhunda fırtınalar, kasırgalar esen vatan aşkı ile tutuşan idealist bir genç olan Şehsuvar Sami iki zor tercih arasinda secim yapmak zorunda kalir...Ya vatani kurtarmak yani vatan icin ölmek ,öldürmek yada sevdigi kiz kaybetmek veya kazanmak o tercihini birinciden yana kullaniyor.. Yani vatan fedaisi ve tetikcisi olmayi seçer. 20 yil siyasetin icinde kalip umduğunu bulamama ,herşeyin hayallerindeki gibi basit olmadığını, sonra hayal kirikliklari ,pismanliklar onun sonucundan eski sevgilisini bir türlü unutamamasi ve bir sürü buhranli günlerin üst üste getirdiği bunalımlar  ve o bunalımların üstesinden gelecek gücü kendinden bulamama ve onun sonucunda intihar ve hazin bir son... Ahh Şehsuvar Sami senin acini yüreğimde hissetmedim desem yalan olur..
Ve son sözü sevdigi kızın önsözü ile bitirmek istiyorum “Hepimiz öleceğiz, herkes ölür. Bazen rüzgârda savurulacak hatıralar kalır geriye, bazen de unutulmaz eserler. Elinizdeki bu roman, bir zamanlar çok sevdiğim bir adam tarafından kaleme alındı. Delice bir aşka, görkemli bir ideale, kaybedilmiş bir vatana adanmış, fırtınalı bir hayattı onunkisi. Doğru muydu bilmiyorum ama büyük bir samimiyetle yaşanmıştı, işte o hayattan sadece bu satırlar kaldı geriye... Tortusu genzi yakan bir roman... ”
558 syf.
·8 günde·10/10
Kitap 2. Abdülhamid'in istibdat dönemini ve İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin iktidar mücadelesini konu alıyor. Kitabın başkahramanı Şehsuvar Sami yaşadıklarını yıllar sonra sevdiği kadın olan Ester'e mektuplar yazarak anlatıyor. Ahmet Ümit'in akıcı dili de eklenince çok güzel bir kitap ortaya çıkmış. Okumanızı tavsiye ediyorum :)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Elveda Güzel Vatanım
Baskı tarihi:
Aralık 2015
Sayfa sayısı:
558
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051419480
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Elveda Güzel Vatanım
Elveda Güzel Vatanım - Midi Boy
Devletin derinlikleri, toprağın derinliklerinden daha karanlıktır.

1926 yılının o hüzünlü sonbaharı. Osmanlı İmparatorluğu yıkılmış, genç cumhuriyet ayaklarının üzerinde durmaya çalışıyor. O büyük altüst oluşun içinde bir adam: Şehsuvar Sami… Bir zamanların İttihat ve Terakki fedaisi, şimdilerin yorgun komitacısı. Şehsuvar Sami'nin etrafında dönen amansız bir entrika. Bir yanda kaybettiği ama hiçbir zaman yüreğinden çıkartamadığı sevgilisi Ester, öte yanda yaşanılan tarihsel bozgun… Kaybedilen bir ülke, kaybedilen bir şehir, kaybedilen bir hayat. Ve aklında hep aynı soru: Devlet mi kutsaldır, yoksa insan mı?

"Ölüm, şehirlerimizi kaybetmekle başlar." Kim söylemişti bu cümleyi hatırlamıyorum, ne yazık ki doğru… Doğru, lakin eksik. Ölüm, şehirlerimizi kaybetmekle başlar, vatanımızı kaybetmekle neticelenir.

Sahi nedir vatan? Bir toprak parçası mı, uçsuz bucaksız denizler, derin göller, yalçın dağlar, verimli ovalar, yemyeşil ormanlar, kalabalık şehirler, tenha köyler mi? Hayır, bütün bunların ötesinde bir anlam taşır vatan. Ne sadece toprak parçası, ne su havzaları, ne ağaç silsilesi… Annemizin şefkati, babamızın saçlarına düşen ak, ilk aşkımız, doğan çocuğumuz, dedelerimizin mezarlarıdır vatan…

Vatanı olmayan insanın hayatı da olmaz. Evet, bir vakitler zihnim, kalbim bu fikirlerle doluydu. Şimdi? Şimdi bilmiyorum…

Kitabı okuyanlar 2.698 okur

  • Behiye Karaoğlan
  • ilkay köprübaşı
  • NEDIME KILICARSLAN
  • Asivemavi
  • Emine Bayır
  • Fatma Samanci
  • R. Nur Yılmaz
  • Ayşenur A.
  • Ilyas tacir
  • Demet Doğan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.3
14-17 Yaş
%4.6
18-24 Yaş
%16
25-34 Yaş
%26.7
35-44 Yaş
%28.7
45-54 Yaş
%11.1
55-64 Yaş
%2.2
65+ Yaş
%2.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%59.9
Erkek
%40.1

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.4 (301)
9
%22.1 (226)
8
%25 (256)
7
%12.2 (125)
6
%5.2 (53)
5
%1.8 (18)
4
%1.2 (12)
3
%0.7 (7)
2
%0.4 (4)
1
%1.1 (11)

Kitabın sıralamaları